PRODENTl tandenborstel, B.v. B. v. FRANK Rijwielbuis „WILHELMINA" GROENTJE Duivenkorrels Sigarenwinkeliers zullen stemmen over middagsluiting Met volledig Garantie Bewijs Voor de St. Nicolaas Geen actie tegen winkel in de hal van het Station Request van P. de Boer aan de Tweede Kamer Woningnood neemt af, ondervindt het publiek Door blinden gemaakte artikelen worden gewaarmerkt Aantal kleine kruideniers zaken daalt Tien pompen beginnen aan Vierbannenpolder Overal op Schouwen wijkt het water Bureau voor hulp aan blinden De J.A.R.O. voor de B.B.G. Scheepvaart de <drf>epeêa III mm f 1.— AUTOFINANCIERING Fotocopieën Foto Hilarius Speciale aanbieding ZONDER j 2 oekt Ueen Ideaal aan een KEUKENMEISJE? FN 521ste STAATSLOTERIJ 4eKias - WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wel sluiten op een middag of niet sluiten van de zaken der sigarenwinkeliers, verkoop van rookartikelen door coöperaties en horecabedrijven, het onbeperkt open zijn van de sigarenwinkel in de hal van het station enzovoort waren punten die de gemoederen van de Haarlemse sigarenwinkeliers in beroering hebben gebracht. Acties zijn op touw gezet en de besturen der organisaties moesten steeds in liet geweer komen. Deze punten zijn Dinsdagavond ter sprake gekomen op de in het Krelagehuis aan de Leidsevaart gehouden buitenge wone vergadering van de drie samenwer kende bonden van sigarenwinkeliers te Haarlem. Onbesproken bleef echter de kwestie die de laatste tijd aan'de orde is gekomen, namelijk het plaatsen van auto maten. Blijkens de agenda was het de opzet van de samenwerkende besturen te spreken en te stemmen over een eventuele splitsing der middagsluiting op Dinsdag en Woens dag. Deze aangelegenheid is wel bespro ken, doch voornamelijk hebben de sigaren winkeliers zich bezig gehouden met de vraag of de sluiting op een middag al of niet gehandhaafd dient te worden en ten slotte is besloten een stemming onder de leden te houden en de enquête te laten vervallen. Voor dit besluit genomen werd hebben verscheidene leden het woord gevoerd en twee bestuursleden hebben korte inleidin gen gehouden. De voorzitter der bijeen komst, de heer L. van Berkel herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat afgespro ken is, dat als de Winkelsluitingswet een jaar in werking was, er een enquête onder de leden gehouden zou worden om na te gaan of zij de vrije Dinsdagmiddag gehand haafd wensten te zien. Inmiddels hebben de aangeslotenen een enquête-formulier ontvangen en het verzoek was dat vóór 15 November in te zenden. Nog niet alle leden hebben het formulier teruggezonden. Daar om is de sluitingsdatum verlengd, want de besturen stellen er prijs op, dat de mening van alle georganiseerde sigarenwinkeliers bekend is. De heer Van Berkel besprak de protest bijeenkomsten die sigarenwinkeliers in de afgelopen maanden hebben gehouden,waar bij ook niet-leden tegenwoordig waren. Spreker was van mening dat hier van on organisatorisch optreden sprake was en hij betreurde de gang van zaken zeer. Enkele sigarenwinkeliers uit de „oppositie" heb ben zich als lid aangemeld. Spreker hoopte, dat dezen in het belang van het gehele vak zullen werken. Dinsdag- of Woensdagmiddag De heer G. Woelinga hield een inleiding over een eventuele splitsing der middag sluiting in een Dinsdag- en een Woensdag middagsluiting. Hij merkte op, dat velen teleurgesteld zijn geweest over de Winkel sluitingswet. In het begin moesten de win kels op Zaterdagmiddag zelfs om 6 uur ge sloten zijn; hierin is gelukkig wijziging ge komen. Er ontstond teleurstelling doordat in gemengde winkels en in Horeca-bedrij- ven ook rookartikelen verkocht worden. De langdurige openstelling van de winkel in de hal van het station wekte ontstem ming. Daarna kwam een actie buiten de organisaties om over de middagsluiting. Een en ander moet een zonderlinge indruk gevestigd hebben. Alle antwoorden van de enquête zijn nog niet binnengekomen doch er is reeds een meerderheid om de sluiting op een middag te handhaven. Er is naar een middel gezocht om winkeliers ter wille te zijn en gedacht is aan een splitsing van de sluiting op Dinsdag en Woensdag. Spreker deelde mee, dat de stad in een aantal sectoren verdeeld kan worden. De winkeliers zowel georganiseerd als on georganiseerd maken onderling uit wie op Dinsdag- en wie op Woensdagmiddag gesloten zal zijn Aan de gemeenteraad kan gevraagd worden een verordening te ma ken, waarbij deze zaak geregeld wordt. De heer Woelinga zeide, dat de winkeliers door deze regeling hun vrije middag behouden en klanten behoeven niet naar een coöpe ratie of café te gaan om rookartikelen te kopen. Niet aan de orde Enkele bezoekers van de vergadering waren van mening, dat het punt der split sing nog niet aan de orde was. Eerst moet de uitslag bekend worden of de winkeliers al of niet prijs stellen op sluiting der win- De heer P. de Boer te Drachten, voorzit ter van de Bond van Mobilisatie-invaliden en directeur van de stichting „De Neder landse Soldaat" heeft een request gericht aan de Tweede Kamer. Hierin verzoekt hij „alsnog maatregelen te treffen tot rehabi litatie van zijn echtgenote, passende maat regelen te nemen tegen mr. F. Hollander, destijds officier van justitie te Leeuwarden, en in elk geval de bevordering van deze officier hangende het civiele proces P. de Boer tegen mr. F. Hollander af te keuren". De heer De Boer werd enkele jaren ge leden in arrest gesteld op beschuldiging van verduistering. Van dit feit werd hij later vrijgesproken. Tijdens zijn detentie werd zijn vrouw op last van mr. Hollander ge arresteerd, verdacht van het plegen van een nachtelijke inbraak in het door de jus titie verzegelde bondskantoor te Drachten, waarbij een bedrag van 700 uit de bonds- kas verdween. Uit het onderzoek bleek later, dat de inbraak werd gepleegd door de brigadier van politie J. O., die voor dit feit tot zeven jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. In het request aan de Tweede Kamer deelt de heer De Boer verder mede, dat hij zich nadien meermalen tot de minister van Justitie heeft gewend met het verzoek zijn vrouw te rehabiliteren. De minister achtte echter geen termen aanwezig in deze aangelegenheid in te grijpen, hangende de civiele procedure van de heer De Boer tegen mr. Hollander. De heer De Boer beschuldigt mr. Hollander ervan tijdens een persconferentie en in een perscommuniqué verdachtmakingen tegen hem te hebben gelanceerd. In het request zegt de heer De Boer dat naar zijn mening „deze procedure en het verzoek om rehabilitatie van zijn vrouw generlei verband met elkaar houden, maar dat de minister van Justitie echter hangen de dit proces mr. Hollander twee keer ach tereen heeft bevorderd tot officier van justitie in een belangrijker rechtsgebied, namelijk Utrecht en Amsterdam. De heer De Boer meent „dat hierdoor op de uit spraak van het gerechtshof te Leeuwarden in de procedure wordt vooruitgelopen en aldus op deze uitspraak invloed kan wor den uitgeoefend". kels op een middag. Daarom wordt de op stelling der agenda onjuist geacht. De heer Molenkamp rekende uit, dat een winkelier door de verplichte sluiting 40 per week minder ontvangt, hetgeen neer komt op bijna een half millioen gulden voor alle winkeliers in Haarlem per jaar. Voorts is bekend gemaakt, dat 22 der rookartikelen niet in sigarenwinkels verkocht worden. Hij verklaarde zich tegen sluiting. Na een uitgebreide discussie besloot de vergadering de enquête in te trekken en een stemming onder de leden te houden of zij voor of tegen sluiting op een middag zijn. De leden ontvangen thuis een stem biljet en moeten dat voor een bepaalde datum terugzenden. Verzuimen zij dat, dan zullen leden van de stemcommissie de stem ophalen. Later zal nagegaan worden of tot splitsing op Dinsdag of Woensdag zal wor den overgegaan. Bij een proefstemming ter vergadering bleek, dat een meerderheid voor openstel ling was. De heer Van Berkel sprak de wens uit, dat mocht de uitslag zijn de winkels te sluiten, de minderheid zal afzien van een actie. Men kan zich ten alle tijde tot het bestuur wenden. Enkele leden verklaarden dat zij een ac tie zouden voeren, als zij dat nodig von den. Winkel in het station De heer Van Berkel deelde mee, dat vijf tien winkeliers het plan hebben gehad hun zaken op Dinsdagmiddag, op Zondag en op avonden geopend te houden, als protest tegen het feit, dat de winkel in de hal van het station geopend mag blijven. Spreker heeft zich in verbinding gesteld met mr. J. Wiarda, substituut-officier van justitie, die van mening was, dat een dergelijke actie geen nut zal hebben. Bekeuringen zouden volgen. Afgewacht dient te worden, dat de wet gewijzigd zal worden. Spreker gaf de raad op dit ogenblik geen actie te voeren. De leden van de Staten-Generaal zijn reeds op de hoogte gesteld van het feit, dat sigarenwinkeliers in Haarlem on tevreden zijn over de langdurige openstel ling van de winkel in de hal van 't station. Enkele leden betreurden het, dat het bestuur niet actiever is opgetreden dan verwacht had mogen worden. Er staat zeer veel op het spel voor winkeliers uit de omgeving van het station. De vergadering was van mening op dit ogenblik geen actie te voeren; verwacht werd dat het bestuur actief zal blijven. Openstelling der winkels op Dinsdag 24 November? De heer Van der Pigge merkte op, dat aan het gemeentebestuur gevraagd is de sigarenwinkeliers op 24 November in de gelegenheid te stellen hun zaken open te houden. Achteraf moet men er spijt van hebben dat niet gevraagd is de winkels op alle Dinsdagmiddagen in November open te mogen houden. „De burgemeester heeft immers Sint Nicolaas binnengehaald en wel op 11 November". In de afgelopen maand heeft het Neder lands instituut voor de publieke opinie het publiek de vraag gesteld: „Ondervindt u persoonlijk moeilijkheden door het gebrek aan woningen of niet?" Negentien percent antwoordde „ja" en tachtig percent „neen", één percent „onthield" zich. Persoonlijke woningmoeilijkheden welke dus thans door 19 worden ondervonden bestonden bij 33 in Augustus 1946; bij 36 in April 1947; bij 31 in Augustus 1948; bij 25 in Juni 1950; bij 24 in Augustus 1951; bij 20 in September 1952 en bij 22 in Januari 1953. Op de vraag: „wat vindt u, wordt de woningnood erger of minder erg?" werd geantwoord: „erger" door 13 „minder erg" door 53 en „hetzelfde" door 29 Er zal een wettig gedeponeerd waarmerk voor artikelen van blindenarbeid ingevoerd worden, om een einde te maken aan de practijken van particuliere ondernemers, die zich met de verkoop van deze artike len bezig houden of voorgeven dit te doen en die dikwijls onder valse voorspiege lingen ten eigen bate ontoelaatbare win sten maken. Het waarmerk vertoont twee handen, die omhoog grijpen naar het licht. Alle instellingen, aangesloten bij de stichting Het Nederlandse Blindenwezen en dat zijn vrijwel alle instellingen in Nederland zullen het waarmerk op hun artikelen aanbrengen, voorzover deze di rect in de verkoop worden gebracht. Voor sommige grote instellingen, zoals de ge meentelijke werkplaatsen, zal dit niet no dig zijn, daar deze hun artikelen aan de groothandel verkopen. De ontwikkeling in het kruideniersbe- drijf wijst thans in de richting van een groei der grotere bedrijven en een terug lopen van het aantal kleinere zaken. Met deze ontwikkeling zal de Stichting Onder nemersopleiding in het Kruideniersbedrijf rekening moeten houden. Dit verklaarde de directeur der stichting, de heer Th. A. W. Hopman, tijdens een rede, gehouden ter gelegenheid van de installatie van de raad van advies van de stichting, die op Nijendal te Driebergen geschiedde. Het vraagstuk der zelfbedieningswinkels verdient voorts bijzondere aandacht. Deze zaken verkeren in ons land nog in een ex perimenteel stadium. Een proefbedrijf is nodig om de vraagstukken op te lossen. Dit zal daarom op 15 Januari worden inge steld door de stichting. De heer H. Post, voorzitter van het da gelijks bestuur der stichting, deelde mee, dat volgens recente cijfers van de 23.000 kruideniers in ons land er 12.000 zijn met een omzet van minder dan zeshonderd gul den per week. Dit zijn derhalve bedrijven, waar men nauwelijks zijn brood kan ver dienen. Een deel daarvan is dan ook weinig betrokken bij de ontwikkeling die tegen woordig door de samenwerking van groot- en kleinhandel ontstaat. De pompboot „Neptunus" van de Provin ciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij, die sinds half September in de haven van Zierikzee was gestationneerd, zal weldra gaan verdwijnen. Ruim 40 dagen is deze pompinstallatie in gebruik geweest bij het leegpompen van het waterschap Schou wen, waarvan zij meer dan 30.000.000 kubieke meter water voor haar rekening nam. Het waterpeil in de polder is dermate gezakt, dat de aan de Zierikzeese havendijk in werking zijnde drie electrische pompen aan deze kant de rest wel aan kunnen. Over het algemeen maakt het leegpom pen van de polder Schouwen uitstekende vorderingen. De pompen bij Burgsluis hebben al vrijwel geen water meer en vier hiervan zullen nu worden overgebracht naar Schelphoek, waar zij ter hoogte van de Gemene Geul zullen worden opgesteld. Morgen zullen de pompen rondom de Vierbannenpolder gaan proefdraaien Het waterpeil in deze polder is nu vrijwel stationnair, doordat de afsluiting bij Ou- werkerk weinig of geen water meer door laat. Wanneer zich geen onverwachte strub belingen voordoen, zal waarschijnlijk over ongeveer een week met de droogmaling van deze polder kunnen worden begonnen. Hiertoe zijn acht pompen met elk een ca paciteit van 50 kubieke meter water per minuut bij Ouwerkerk opgesteld en twee pompen van resp. 400 en 100 kubieke me ter water per minuut bij Stevenssluis. Door het vlotte verloop, dat de werk zaamheden bij Ouwerkerk hebben, zal dus eerder met het leegpompen van de polder kunnen worden begonnen, dan aanvanke lijk werd aangenomen. Op initiatief van de stichting Het Neder landse Blindenwezen zal binnenkort in Amsterdam worden gevestigd het Bureau Maatschappelijk Werk voor Blinden. Het bureau zal tot taak hebben perso nen, die op volwassen leeftijd het gezichts vermogen verliezen, bij te staan bij hun aanpassing aan de veranderde levensom standigheden en in het algemeen de leem ten aan te vullen, die nog bestaan ten op zichte van het maatschappelijk werk voor volwassen blinden. Een van de eerste werkzaamheden van het bureau zal zijn het zich op de hoogte stellen van de levensomstandigheden van alle blinden in ons land. In Nederland wo nen ongeveer 5000 blinden, waarvan er ongeveer 1700 ouder dan 65 jaar zijn. Van de 2500 blinden tussen de 21 en 65 jaar zijn er ongeveer 2000 georganiseerd. Er zijn ongeveer 500 blinden in ons land, die van geen enkele zijde hulp ondervinden. Een regeringsenquête heeft in 1948 uitge wezen, dat 1200 blinden een beroep uit oefenen. Dat wil niet zeggen, dat zij daar door financieel onafhankelijk zijn, want van de meesten bedragen de inkomsten minder dan 25 per week. De stichting hoopt voor de oprichting van het bureau een subsidie van de rege ring te krijgen, maar zal zich tevens door middel van een prijsvraagactie tot het Nederlandse volk om financiële steun rich ten De luisteraars in Engeland hebben gis teravond kennis kunnen maken met het werk van de JARO (Jeugd Amateur Radio Omroep), het groepje jonge Nederlandse amateurs, dat in een zolderkamertje in Haarlem zo enthousiast aan de samenstel ling van zijn programma's in allerlei talen werkt. Margaret Gilder, een jonge Engelse radioverslaggeefster, heeft onlangs een bezoek gebracht aan de Haarlemse zolder kamer. In een reportage, die Dinsdagavond in een programma voor de rijpere jeugd van de BBC werd uitgezonden, heeft zij haar publiek in de Britse huiskamers ver teld wat de J.A.R.O. is en doet en vooral de jongelui van de JARO zelf laten ver tellen. Korte flitsen, in de JARO-studio opge nomen, gaven een indruk van de manier waarop JARO met bescheiden technische hulpmiddelen klankbeelden en hoorspelen in elkaar timmert, mensen interviewt en musiceert. En tussen die bedrijven door kreeg men de wordingsgeschiedenis van deze jonge omroeporganisatie te horen. Met dankbaarheid kon men gewagen van de hulp die men ontvangt van de VPRO, van de Nederlandse regering, van Neder landse industrieën en van het buitenland en van de contacten die men in het bui tenland, o.a. in Duitsland en Zwitserland, reeds heeft. Alderamin, 16 145 m. O.ZO. Port Soedan. Alioth, 16 v. Bremen n. Hamburg. Alwaki, 16 120 m. Recife. Ariadne, 16 Algiers verwacht. Axeldij'k, 16 Wight gepass. n. New York. Abbekerk, 17 te Suez. Adinda, 17 v. Singapore n. Haiphong. Aihena, pass. 17 Finisterre n. Rio de Janeiro. Amor. 17 v. Alexandrië n. Beyrouth. Amstelstad. 17 v. Oxelosund n. Mobile. And'ijk, 17 te Havana. Annenkerk, 17 te Singapore. Angos, 18 te Leixoes. Arkeldijik, pass. 17 Azoren n. New Orleans. A run do, pass. 16 Sable eil n. Cristobal. Aibireo, 18 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnati, 17 150 m. N. St. Paulsroek. Amstelvaart, 17 v. Bahia Blanca n. Montevideo Arendsdijk, 17 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Alamak, 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Ariadne, 17 v. Algiers n. Tangier. Aalsdijk, 17 te Bremen. Almddjk. 18 voor Hoek v. Holland mist. Alphard, 17 v. Victoria n. Ilheos. Aludra, pass. 17 Madeira n. Antwerpen. Appingedijk, 16 v. Havana te Vera Cruz. Barito, 16 te Tilamuta Baud, 17 v. Semarang te Tj. Priok. BUjdendijk, 16 480 m. ZO. Kp. Race. Borneo, 16 rede Semarang. Bantam, 17 te Ummsaid. Barendrecht, 17 ten Westen Guadeloupe naar Lissabon. Bdlliton, 17 v. Singapore n. Ilo Ilo. Bloemfontein. 17 250 m. Z. Teneriffe. Boschfontein, pass. 17 Majorca n. Southampton Bonaire, 18 v. Barbados te Trinidad. Blommersdijk, 17 te Baltimore. Boissevain, 16 v. Kobe n. Osaka. Caltex Delft, pass. 16 Bizerta n. Sidon. Caltex Pernis, 16 125 m. N.NO. Finisterre. Ceronia, 16 150 m. O. Oostkust Madagascar. Caltex Leiden, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Clavella, pass. 17 Str. Soenda, n. Melbourne. Chama, 18 v. Curasao n. Maracaibo. Cleodora, 17 v. New Orleans n. Curasao. Cottica, 18 te Amsterdam. Dalerdijk, 16 v. Londen n. Hamburg. Delft. 17 Callao verw. Drente, 17 v. New York n. Halifax. Ena, 16 180 m. NW. Ceylon n. Balikpapan. Elmtna. 16 v. Rivercess n. Takoradi. Ros. 16 90 m. O. Malta Eendracht, 18 te Kavalla verwacht. Esso Amsterdam 18 v. Avonmouth n. Stanlow. Esso Den Haag, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Antw. Esso Rotterdam, 17 95 m. Z. Fto Bïco. Eemland, 17 te Las Palmas. Ena, pass. 17 Ceylon n. Balikpapan. Engigano, 17 v. Rotterdam n. Genua. Eemdijk, 18 v. New Orleans n. Houston. Etrema, 15 te Saigon. Farmsum, 16 v. Balboa n. Honolulu. Felipes, 17 v. Pulubuikom n. Pladju. Friesland (KRL), 13 te Havana. Friesland (SSM), vertr. 18 v. Methil n. Odense. Gaasterkerk, 17 v. Brisbane n. Sydney. Gooiland, 17 v. Rio Grande do Sul n. Puerto Grote Beer, 16 1000 m. O. Belle Isle. Hydra, 16 500 m. W.ZW. Ouessant. Hathor, 16 in Golf v. Bougie n. Amsterdam. Helder, 16 360 m. ZW. Flores. Heelsum, pass. 17 St. Miguel n. Houston. Heemskerk, 17 te Amsterdam. Hecuba, 18 v. Tampa n. Gent. Hector, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Hera, 17 v. Curasao n. Aruba. Ilos, 17 te Catania. Jagersfontein, 17 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 960 m. ZO. Diego Garcia n. Aden. Karossa, 16 v. Biak n. Manokwari. Kota Gede, 16 170 m. W. Colombo n. Belawan. Karimata, 18 v. Djibouti n. Djeddah. Kedoe, 19 te Tj. Pandang verwacht. Kieldreoht, 17 te Port Said. Kota Agoeng, 17 te Djeddah. Kota Baroe, 17 ten ZW. Minikoy n. Port Said. Le Maire, 16 75 m. O.ZO. Christmas eil. Loppersum, 16 600 m., W. Ouessant. Lawak, 18 v. Tuticom te Colombo. Li n eg, 17 Las Palmas gepass. n. Le Havre. Loosdrecht, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Lanigkoeas, 17 v. Colombo n. Djeddah. Larenbeng, 17 te Amsterdam. Laurenskerk, pass. 17 Kreta n. Genua. Lieve Vrouwekerk, 17 te Port Said. Liseta, 17 te Bangkok. Lemsterkerk, pass. 17 Algiers n. Antwerpen. Leuvekerk, pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam. Maetsuycker, 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Mentor, 16 t.h.v. Malta n. Denia. Malvina, 16 v. Swansea n. Stanlow. Marken, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam. Mataram, 17 te Assab Merwede, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Macuba, 13 te Stanlow. Marpessa, 17 v. Balikpapan n. Tarakan. Metula, 20 Curasao verwacht. Murena, 23 v. Me na el Ahmadi te Suez verw. Maasdam, 17 370 m. NO. Kp. Race. Mariekerk, 17 v. Genua n. Port Said. Molenkerk, 17 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Meliskerk. pass. 18 Miri n. Singapore. Molenkerk, 15 te Zanzibar. Notos, 16 90 m. Z.ZW. Ouessant. Nigerstroom, 17 v. Freetown n. Monrovia. Nieuw Amsterdam, 17 390 m. O. ten N. Kp. Race Ovula, 16 v. Recife n. Natal. Ootmarsum, 18 Le Havre verwacht. Omala, 18 te Rotterdam verwacht. Oranjefontein, 17 v. East London n. Durban. Prins Fred Willem, 16 628 m. W. Scilly's. Prins Philips Willem, 16 600 m. W. Scilly's. Poseidon, 16 v. Philadelphia n. Amuaybaai. Prins Philips Willem, 16 720 m. W. Scilly's. Prins Willem v. Oranje, pass. 16 Wight n. Antw. Prins Willem IV, pass. 17 Ouessant n. Valencia. Prins Willem v. Oranje, 18 ten anker Schelde. Prins Alexander, pass. 17 Butt of Lewis naar Quebec. Poelau Laut, 17 v. Port Said n. Amsterdam. Ridderkerk, 16 dwars Beachyhead n. Teneriffe. Roebiah. 16 410 m. W. ten N. Minikoy. Ruys, pas. 15 ten Z. Madagascar n. Marquez. Rotula, pass. 16 Natuna eil. n. Singapore. Rijnikerk, 16 460 m. m. W. Anderhalfgraadskan. Roepat, pass. 18 Gibraltar n. Port Said. Rijndam, 17 v. New York n. Rotterdam. Radja, 18 te Beyrouth. Riouw, 17 v. Port Swettenbam n. Belawan. Sabang. 17 te Bandjermasin. Si beroet, 16 v. Penamg n. Singapore. Stad Schidam. 17 160 m. NO. Kp. Vilano. Sliedrecht, 16 1050 m. NO. Barbados. Straat Soenda. 17 te Durban. Stanvac Benakat. 17 t eSungeigerong. Stanvac Talang Akar, 16 v. Tj. Uban n. Bangkok Swartenhondt. 16 v. Menado n. Gorontalo. Schie, 17 v. Roterdam 18 te Amsterdam. Sibajak, 18 120 m. Z. Ceylon. Sheratan, pass. 17 Mona eiland n. Philadelphia. Straat Malakka, 1 v. San Francisco do Sul te Montevideo. Stad Alkmaar, 13 te Wabana. Stad Maastricht, pass. 17 Ouessant n. Sluiskil. Stad Maassluis, 18 Middlesbro verw. Thedens, 17 te Ambon. Tabian, 17 v. Bahrein n. Madras. Tjibadak, 21 v. Tj. Priok te Sydney verw. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjipanas, 16 v. Hongkong n. Yokohama. Tjiwangi. 16 v. Makassar n. Balikpapan. Talisse, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Taria, 17 te Curasao. Thalatta 17 te Aden. Tbemdsto, 17 te Montreal. Tibia. 17 v. Tripolis r.. Rotterdam. Tomori, 17 te Belawan. Trajanus. 17 v. Kingston n. Tela. Tara, 13 v. Rio de Janeiro te Santos. Utrecht, 17 te Liverpool. Van Linschoten, 16 140 m. NO. Finisterre. Westland, 16 120 m. N.NO. Fernando Noronha. Winsum, 15 rede Mundah. Winterswijk, 16 870 m. O. Bermuda. Waikelo, 17 te Tj. Priok. Woensdrecht, pass. 16 Bizerta n. Gibraltar. Waterman, pass. 17 Dover n. Amsterdam. Westerdam, 17 130 m. ZO. Ko. Race. TTsfl. pass. 17 Ouessant n. Hamburg. Zuiderkruis. 17 80 m. Z. Dakar. Zeeland (KRL), 17 v. Genua n. Port Said. KLEINE VAART Albergen, vertr. 18 v. Westpoint n- Partington Anna b. vertr. 17 v. Swansea n. Rotterdam. Amoudspolder, vertr. 17 v. Antw. n. Lissabon. Audacia, 17 v. Caiais n. Duinkerken. Algarve, 17 v. Manchester te Leixoes verw. Arnhem, 17 v. Rotterdam te Scheveningen. Baltic, 16 v. Rouaan te Londen verw. Beekbergen, vertr. 17 v. Barcelona n. Avonmouth Bernisse, 16 v. Casablanca n. Boness. Bornrif, 17 v. Rotterdam te Rouaan verw. Batavier I, pass. 17 St. Vincent. Betty, 16 v. Umea n. Kemi. Betty Anne, vertr. 19 v. Leixoes n. Guernsey. BUI, 17 v. Kingslynn n. Sunderland. Binnenhaven, 15 te Casablanca. Cateli, pass. 17 Vlissingen n. Middlesbro. Citadel, 16 v. Kotka n. Nantes. Confiance, 16 v. Vlissingen n. Plymouth. Casana, 16 v. Rotterdam te Gothenburg. Daje Bohmer, 16 v. Bordeaux te La Pallice. Davina Goekoop, 16 v. Newcastle n. Amble. Deni, verm. 17 v. Bristol. De Ruyter. '17 v. Helsinki te Hamina. Diana, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, 16 v. Bona n. Belfast. Duurswold, 17 Vlissingen n. Kopenhagen. Deo Duce, 17 v. Malmö te Gothenburg. Eemstroom, 16 v. Amsterdam te Leith. Elisa, 16 v. Agadir te Caronte. Evertsen, 16 v. Malmö te Kotka. Eban. pass. 16 Vlissingen n. Antw. Express, pass. 16 Vlissingen n. R'dam. Ferocia, 17 v. Glasgow n. Londonderry. Fiducia, 17 v. Wormerveer n- Hamburg. Fiducia, 17 v. Karlskrona te Londen verw. Follonica, 17 v. Rudkoping te Antw. verw. Gaasterland, 16 v. Harlingen te Grangemouth. Gerrie, 19 te Rotterdam verw. Glory, pass. 16 Vlissingen- n. Antwerpen. Hartel, 17 v. Strood te Rotterdam verw. Hast III, 17 v. Koping te Rotterdam. Hast IV, 16 v. Rouaan n. Parijs. Hondsrug, 17 v. Boston te Schiedam. Hebe Nobel, verm. 17 v. Antw. n. Londen. Ingeborg, vertr. 17 v. Rotterdam n. Kopenhagen Joma, 17 v. Antwerpen te Sonderburg. Joost, 15 Goteborg gepass. n. Zaandam. Jan Kreumer, 19 v. Kopmanholmen te Shore- ham verwacht. Jason, pass. 17 Vlissingen n. Casablanca. Jonex I, verm. 15 v. Londen n. Antwerpen. Jorina pass. 17 Brunsbüttel n. Rotterdam. Jutland, 17 v. Swansea te Amsterdam. Lugano pass. 16 Vlissingen n. Terneuzen. Lucas Bols II, 17 v. Gent te Vlissingen. Lydia. 16 v. Rostock n Korsor. Lyra, 16 v. Rouaan te Middlesbro verw. Marietje Bohmer, 16 te Bordeaux. Markab, pass. 16 Vlissingen n. Brugge. Mecklenburg, 16 v. Hoek v. Holland te Vlissingen Mado II, pass. 17 Vlissingen n. Dublin. Marcella, 17 te Siglufjord verw- Markab, 16 v. Cuxhaven te Brugge. Monica, pass. 17 Kiel n. Horsens. Marne, 17 v. Aberdeen n. Rotterdam. Mulan, 17 v. Antwerpen n. Selsate. Myfem, 16 v. Bremen n. Antwerpen. Nieuwland, 16 v. Rotterdam te Grangemouth. Noorderhaven. 16 30 m. NO. Bornholm. Oceaan, 18 Liverpool verwacht. Peter Swenden, 16 v. Londonderry te Cardiff. Poortvliet, 15 v. Safi n. Rouaan. Prior. 16 v. Cardiff n. Rotterdam. Ponto, 15 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Pavo, 16 te Ostrand. Rapid, pass. 16 Kiel n. Stockholm. Rema, 16 Esbjerg te Bristol. Rigel, pass. 16 Vlissingen n. Gent. Ruby, 16 v. Dieppe n. Rouaan. Siivaplana, 17 te Amsterdam. Silvaplana, pass. 17 Vlissingen n. Amsterdam. Soemba, 17 bij Oostereems n. Hamburg. Spaarnestroom, 16 v. Amsterdam te Londen. Spes. 16 v. Dordrecht n. Vlaardingen. Ton 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Tyro, pass. 16 Lizard n. Dublin. Tromp, 16 v. Kotka n. Oostende. Venus, 16 v. Middlesbro n. Norwich. Vivo, 17 v. Newcastle n. Antwerpen. Van Gelder, 16 v Schwarzenhuette te Hamburg. Vindicat Atque Polit, 17 v. Requejada te Antw. verwacht. Vrouwepolder, verm. 17 v. Lissabon n. R'dam. Wilpo, 16 v. Alholmen naar Zaandam. Westersingel, vertr. 17 v. Nexo n. Antwerpen. Westpolder. 17 v. Vlissingen te Holtenau. Wickenburgh, 17 v. Duinkerken te Londen. Wiebiild Bohmer, 23 Duinkerken verw. UJ 40 ct. per kilo HEEMS' GRAANHANDEL. deelt uit 6 Zakdoekjes voor Nylonkousen halve prijs Herenpyama's Tafelkleedjes grote maat Japonstoffen 130 breed v.a. 2.98 6.90 1.98 3.90 Alle aanwezige goederen voor centen ZIET DE ETALAGE Dus allen naar de bekende FLORESSTRAAT 10 Haarlem-N. Telefoon 20556 (De straat waar Donderdags markt wordt gehouden) Rente 6 pet. Vlot, Discreet. CASP. C. RASPOORT Assurantiebedrijf Prinsesselaan 29. Tel. 18699. Haarlem. neter, sneller en goelkoper GROTE HOUTSTRAAT 10? Telef. 10866. SLAAGT BIJ ONS AL TIJD, want wij hebben lage condities en grote sortering in: Kinderwagens, Stofzui gers, Rijwielen, Lopers, Gor dijnen, Vloerbedekking, Vi trages, Meubelen, Radio's. Alles zonder vooruitbeta ling. VAN VEEN, le Hasse- laerstraat 5, (bij Zijlweg), Haarlem. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wy geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. Rijwielenv.a. 2.50 per week Stofzuigers1.60 per week Jongens- en Meisjesrijwielen 2.00 per week Kinderfietsjes 2.per week Kinder-driewielers 1.50 per week Autopeds 1.50 per week De betaling regelen wü met U VOORUITBETALING BANKTUSSENKOMST KROCHT 6—8 t.o. Hema HAARLEM - TEL. 10353 Maak 's avonds gebruik van onze RIJWIELLAMPJES-AUTOMAAT VVWVQVVVVVVVVtVvVVWVvVvWVavWIIVVVVWVV plaoli een m r die U overt"^ dag zo vermoeit en U 's nachts uit de slaap houdt, pr ondermijnt Uw gestel. Help Uw ontstoken en geprikkelde luchtpijpen en zuiver Uw adem- halings-organen met de genees krachtige en het slijm oplossende 3e lijst HOGE PRIJZEN 1462301 Crtr617091 °i-9S45 8908 12026 S1500 1145 2882 7406 10320 1000 1167 4912 7483 400 3912 7318 8291* 12255 13814 14433 18352 200 1066 1278 1361 1700 2290 2770 2892 4037 4088 4103 4964 5259 8350 9058 9286 9430 10018 10242 10448 11151 11927 12587 12631 13221 14464 14636 14806 15120 17024 17388 1S049 18375 18948 20592 21041 21171 21313 21459 21.563 21.853 1062 273 799 924 2U3Ü 359 3037 138 4094 15S 5040 111 6009 024 7025 105 467 745 8157 257 898 9104 118 446 789 10108 123 11052 149 975 12127 156 356 385 516 950 497 536 560 145 233 680 170 242 279 234 273 326 075 483 509 107 148 267 772 876 910 272 372 390 146 161 181 968 284 314 475 258 308 331 Prezen van ƒ80 560 657 699 751 754 615 726 724 737 371 594 434 500 566 652 272 290 943 463 653 833 834 843 848 894 995 815 954 650 795 855 791 849 943 334 338 421 197 231 327 356 409 776 868 430 456 873 890 516 692 915 288 392 436 570 573 747 816 841 13201 439 14005 011 896 927 15002 019 16015 105 887 929 17074 0S5 709 739 18036 051 692 745 19057 124 774 865 20098 141 829 948 21038 101 984 580 593 028 205 092 093 132 243 987 235 297 800 319 378 872 909 192 226 664 764 279 313 282 658 306 480 775 815 379 703 702 767 524 630 143 255 344 415 102 249 375 476 330 495 553 557 573 630 389 412 707 715 542 599 394 440 957 990 299 326 NIETEN 1055 065 092 116 442 474 478 494 643 673 710 733 2001 017 074 OS7 319 335 342 353 457 464 567 592 846 865 916 937 8004 005 012 047 261 366 402 476 782 813 827 849 4019 034 035 041 151 152 153 162 360 396 400 407 571 576 599 651 781 782 818 83S 5031 046 087 114 255 274 292 306 503 552 617 674 856 868 877 889 6017 077 127 148 242 256 278 281 436 481 484 492 561 563 623 631 883 896 906 910 7012 041 087 115 289 306 321 323 448 498 503 527 795 806 807 814 971 982 986 8005 007 047 053 145 151 215 224 427 447 448 451 595 597 607 611 816 S32 841 850 9020 066 071 076 189 232 252 265 476 550 586 672 794 853 855 886 10005 031 032 050 192 193 208 244 438 443 472 490 670 683 720 724 912 913 945 961 LU059 063 068 087 128 135 181 517 554 567 746 843 862 105 108 155 355 390 392 671 701 748 959 965 981 076 140 170 515 531 588 908 960 994 060 071 074 172 185 245 419 455 470 659 681 6S7 898 941 976 117 139 147 370 3S6 428 722 746 755 896 966 978 172 192 209 312 321 336 503 507 547 647 697 713 928 939 95S 125 167 190 361 372 393 597 598 603 815 842 879 097 098 118 232 267 343 475 486 497 646 676 710 852 895 958 081 086 101 270 363 397 716 718 759 889 900 053 054 084 268 31S 377 496 512 553 738 759 760 973 108 115 129 248 301 426 584 618 620 932 952 996 245 275 282 412 419 442 760 761 800 996 193 201 236 670 685 727 115 121 147 255 259 298 512 550 569 698 718 764 990 152 207 230 439 443 489 783 824 831 981 218 219 241 345 365 407 548 551 558 715 733 775 978 988 989 203 244 252 401 426 437 671 714 746 886 941 947 131 142 365 375 403 513 538 592 733 793 815 115 156 164 404 438 458 768 780 782 154 159 172 380 408 410 562 643 657 789 815 857 137 143 145 162 187 446 449 677 683 845 874 12005 015 225 246 599 641 814 826 13017 061 299 304 556 568 936 947 14010 023 291 370 490 557 790 798 IB049 080 234 274 530 539 738 803 Q7Q 16040 051 236 242 461 486 882 942 17009 132 423 439 976 18017 034 277 279 435 454 604 652 19029 043 160 181 388 463 837 868 20041 065 387 413 657 682 860 864 21003 005 410 451 691 710 947 953 198 315 318 475 4S2 491 702 709 722 8S2 946 981 016 036 057 302 344 352 646 652 659 857 891 904 072 087 091 307 329 345 597 613 665 959 974 995 098 123 187 416 421 43S 562 570 613 828 842 848 097 133 158 290 383 390 568 601 630 821 861 878 097 100 126 249 274 301 535 543 561 954 964 968 139 153 192 466 489 526 057 060 081 300 308 329 458 488 507 675 684 688 051 054 063 205 213 297 471 480 488 876 067 082 187 423 433 447 708 739 743 865 884 917 092 127 175 50S 536 552 722 735 826 327 341 362 567 577 655 744 753 756 99S 086 094 164 384 414 424 672 718 735 952 963 986 131 144 148 384 419 451 671 802 858 195 241 261 445 451 452 661 726 738 885 899 975 172 194 216 413 449 467 632 648 668 893 915 926 737 851 Sül 637 785 601 704 667 674 643 772 794 810 771 778 438 442 664 675 767 774 189 190 459 536 745 781 154 292 495 514 861 927 264 283 471 484 784 787 990 996 228 233 471 491 687 725 934 977 136 178 194 202 226 358 381 412 421 443 625 680 729 751 803 994 998 205 242 350 352 400 669 768 797 845 940 106 192 205 359 361 392 536 594 598 691 713 883 069 070 105 317 323 336 511 538 609 211 216 409 431 600 603 888 941 131 138 363 364 786 812 398 234 307 308 348 513 529 567 586 597 744 785 818 855 856 928 936 9S7 991 197 242 293 328 389 553 564 598 640 665 828 843 894 934 935

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3