Tweede kamer verwierp de motie-Lemaire 19.75 Agenda voor Haarlem ostwald Betere basis voor schoolbezoek aan bedrijven en. fabrieken ,,2W J44& Situatie der Indische Nederlanders is niet onhoudbaar, verklaart minister VanThiel Ook Spierpijn DA M P O Kanaaleiland j es voor Engeland Initiatief van Departement Haarlem 3 ^TELEGRAM AAN'" SHAG-ROKEND NEDERLAND. DE NIEUWE PRACHTIG GESLAAGDE V I RGI NI A - OOGST IS BINNEN. I E ME I J E R KOCHT ER HET BESTE VAN HET BESTE UIT VOOR STERLING SHAG. STERLING NU MEER DAN OOIT DE BESTE SHAG NEDERLAND propogöikooP Kerkelijk Nieuws Bus reed huis binnen te Zaandam Tweede crematorium in Januari wellicht gereed Goederentrein bij Amsterdam ontspoord Bedelaars in beroep tegen politierechter-vonnis ,.De Ommelanden" in het ongelijk gesteld Rode Kruistransfusiedienst helpt Portugese patiënt „Hulp in (eigen) nood" Hof beslist: Rapport over reisbureaux Deviezen en goud bereikten nieuw hoogtepunt WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 ADVERTENTIE - - ip\ m,"' i m m Wt 'w/' p ,ro—i,r..LiWi ■-■--■-■■-ril--,. ...„.-.-■n,.-.-. W$XW,. I m Im iémÊ Ambtelijk" hedmlki A' i- 4. 4, »f. ,4- ,.i .4.. Aanduiding vsin _j (Naammdd ngen Or.f v sngcn cc (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beraadslagingen over de reeds aangenomen begroting van Maatschap pelijk Werk, waaronder ook de zorg valt voor Nederlanders in en uit Indonesië, die steun van de Nederlandse regering ge nieten, waren twee moties ingediend. Die van prof. Lemaire (K.N.P.) wilde de Indi sche Nederlanders zelf laten beslissen of zij al dan niet naar Nederland willen gaan. Mr. De Graaff (K.V.P.) had een minder verstrekkende motie aanhangig gemaakt, waarin de Kamer op een spoedig te stichten organisatie met het oog op de sociale noden van de Indische Nederlanders aandrong. Het niet-ambtelijk element zou de over hand in deze organisatie moeten hebben. Op oordeelkundige wijze zou omtrent even tueel te verstrekken financiële hulp voor de overtocht beslist moeten worden. Minister Van Thiel had reeds verklaard, dat de regering de door prof. Lemaire ver langde verplichting onmogelijk op zich kon nemen. Zij is van mening dat in het alge meen de Indische Nederlanders zelf er meer bij gebaat zijn als zij zich aanpassen aan de mogelijkheden in Indonesië, die voor hen groter zijn dan wanneer zij hier heen komen. De regering moest hen vol gens de minister tegen henzelf, tegen de ADVERTENTIE Effen xijden sprei, in diverse pastelkleuren, 2 persoons 50 met volant O" Sprei van fraaie gebloem de damast, 2 persoons met volant Prachtige gevulde satinet spreien, 2 persoons met volant 26 ^5 Spreien van chenille Op linnen in verschillende mooie kleuren '"IdL 75 2 persoons JL\Ju KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Zie ook onze etalages Ridderstraat nos. 1, 2 en 24 WOENSDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De vier Mullers", To- neelgr. Johan Kaart, 8 uur. Vleeshal: Piano recital door Paul Loeb, 8.15 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gefolterde mensen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onder gang van de Titanic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Virgina City", 18 jaar, 8 uur. DONDERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Marguerite Gautier", De verenigde Spelers, 8 uur. Concertgebouw: „Israel in Egypt", uitv. door de C.O.V., 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, Z en 4.15 uur. „De verlaten stad", 18 jaar, 7 en 915 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De ko ningin van Saba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gefolterde mensen". 18 jaar, 2,lo, 7 en 915 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Virginia City 18 jaar. 2.30 en 8 uur. neiging om onder invloed van bepaalde sentimenten Indonesië de rug toe te keren en naar Nederland te vertrekken, in bescherming nemen. De praktijk heeft aan getoond, dat zij hier geen behoorlijke kan sen hebben, Dit uitgangspunt van de minister konden dr. Schouten (A.R.) en prof. Oud (VVD) niet waarderen. Beiden waren er ook niet over te spreken, dat de minister de vorige week al had gezegd, de motie- Lemaire, zo zij mocht worden aangenomen, naast zich neer te zullen leggen. De minister herhaalde nog eens, dat er voor een groot deel der Indische Nederlan ders in Nederland geen mogelijkheden zijn. Daarom mag de regering hen niet aanmoe digen door verstrekking van voorschotten naar Nederland te gaan, omdat hun wer kelijk belang daarmee niet gediend is. In Nederland wacht hun geen toekomst, in Indonesië misschien wel. Geval voor ge val zal moeten worden bekeken, of inder daad hulp geboden dient te worden voor overtocht naar hier. Wie op eigen verant woording komt, is volkomen vrij. Er is geen sprake van, dat die vrijheid de mensen wordt onthouden of dat er van rechtsonge lijkheid sprake zou zijn. Op grond van de door hem ontvangen adviezen hield de be windsman staande, dat de toestand voor de Indische Nederlanders ginds niet onhoud baar is. Een eerste eis is, dat de mensen in alle opzichten goede voorlichting krijgen over de verschillende- mogelijkheden. Er moet dan ook spoedig een instantie komen als door mr. De Graaff is bepleit. Diens motie achtte de minister wel aanvaardbaar. Bij de replieken verweet prof. Lemaire de regering, dat zij mede-Nederlanders wil afstoten, die in de desolate boedel van de Nederlandse staat zijn blijven zitten. Mr. Oud beriep zich nog op de rechten van de mens, hetgeen in enigzins andere vorm ook m r. Van R ij c k e v o r s e 1 (KVP) had gedaan, toen hij het had over het persoon lijke zelfbeschikkingsrecht. Ofschoon de heer Stufkens (P. v. d. A.) wel besefte hoe moeilijk de gehele kwestie is, moest hij toch erkennen, dat de minister gelijk had, toen hij wees op datgene wat de rege ring niet voor haar verantwoording kon nemen en op de noodzaak om te voor komen, dat er een massale uittocht van In dische Nederlanders komt. Tenslotte verwierp de Kamer de motie- Lemaire met 48 tegen 26 stemmen, waarna zij die van mr. De Graaff met dezelfde stemmenverhouding aannam. De fractie van de Partij van de Ai-beid, die van de K.V.P., behoudens mr. Van Rijckevorsel en de heer Visch, alsmede de Christelijk-His- torischen, uitgezonderd de heren Van de Wetering en Schmall, stonden aan de zijde van minister Van Thiel. Overzeese Rijksdelen In de avondvergadering kwam de begro ting van Overzeese Rijksdelen aan de orde. Aan Suriname, de Antillen en Nieuw Gui nea bracht minister Kernkamp hulde en dank voor de aan de dag gelegde offer vaardigheid na de watersnoodramp. De bewindsman zei vervolgens, slechts met enkele woorden het vraagstuk van de nieuwe rechtsorde voor de West te zullen aanroeren. Nu men voor een hervatting dei- onderhandelingen staat, zou het niet juist zijn thans op deze aangelegenheid in te gaan. De minister bepaalde er zich dan ook toe te verzekeren, dat het de bedoeling is royale en loyale verwezenlijking te bevor deren van hetgeen toegezegd is in de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 en wel zodanig dat er mogelijkheden zullen open staan voor verdere ontwikkeling. Minister Kernkamp ontkende, dat, zoals de heer Gortzak (C.P.N.) had beweerd, de UNO bevoegd zou zijn te verlangen, dat wij over Suriname en de Antillen rapport uit brengen. Die gebieden beslissen zelfstandig over al hun interne aangelegenheden, zodat daarop het desbetreffende artikel van het Handvest niet meer van toepassing is. De bewindsman was verheugd over de verklaring van de heer Goedhart, dat nu ook de Partij van de Arbeid niet voor over dracht van de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië is. Deze verklaring zal de groeiende belangstelling van het particulier initiatief voor Nieuw Guinea. De heer Goedhart moest echter wel besef fen, dat het regeringsstandpunt ten aanzien van de status van Nieuw Guinea van ons land grote offers zal vragen. Naar aanlei ding van beweringen als zou er enerzijds met Australië over een gemeenschappelijke verdediging van Nieuw Guinea overleg gepleegd zou zijn, kon de minister verzeke ren. dat dit punt niet ter sprake was ge komen. Wel zal er samenwerking zijn bij de bestrijding van plantenziekten, vee ziekten en insectenplagen. In studie is de vraag, waar het zwaartepunt voor onze defensie ten behoeve van Nieuw Guinea zal komen te liggen bij het leger of de marine: de gedachte gaan uit naar de marine, die in dat land de nodige beweeg lijkheid heeft. Na re- en dupliek ging de begroting van minister Kernkamp er zonder hoofdelijke stemming door, met aantekening van het tegen der Communisten. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Hindelopen H. de Wolf, vicaris te Warfhuizen. Bedankt voor Lage Vuursche W. v. Tuyl te Lopik; voor Tweede Exloërmond T. W. Dekker te Hemelum. Beroepen te Naaldwijk S. J. Govets te Katwijk a. d. Rijn. Geref. kerken Beroepen te Hijum-Finkum D. Pasman, candidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Haarlem-Z. C. Goe man te Schipluiden. Examens. - De classis Leiden heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer G. Rikkers te Hillegom. Chr. Geref. kerken Tweetal te Nieuwpoort: W. Baay te Al phen a. d. Rijn en P. v. d. Bijl te Drieber gen. Aangenomen naar Amsterdam-W. (vac. Joh. Prins), M. W. Nieuwenhuijze te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Groningen (voor de evangelisatieverkondiging onder Israel me't standplaats Hamburg) M. Boertien te Wor- merveer. ADVERTENTIE BARTTWORIS'STRAAT 20 T^ TÉL. .15439 Falcon Tweed Regenjassen j Dinsdagmiddag is een autobus van de dienst ZaandamKrommenie, door de houten voorgevel een depót van een was serij te Zaandam binnengereden. De depóthoudster, die met een klant in de winkel stond te praten, kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de bus werd licht gewond. De drie passagiers liepen geen letsel op. De chauffeur moest plotseling remmen toen een vóór hem rijdende auto onver wacht stil hield. Hij week naar links uit en zag toen een naderende tegenligger. Om daarmee niet in botsing te komen week hij nog meer naar links uit en reed ver volgens over het trottoir de winkel binnen. De fiets van de klant, die voor de winkel stond, werd vernield. De bus, die ruim twee meter het huis binnendrong, richtte grote schade aan. De bouw van het tweede crematorium in ons land, dat te Dieren aan de Imbos- laan verrijst, is thans na ongeveer een half jaar zover, dat het gebouw er in grote vormen staat. Er wordt thans gewerkt aan het columbarium. Op zijn vroegst zal het tweede crematorium in Januari van het volgend jaar gereed kunnen komen, als vorst het werk tenminste niet vertraagd. Het crematorium te Driehuis-Westerveld dateert uit 1915. De bouw van het tweede crematorium (dat twee electrische ovens krijgt) werd na bijna veertig jaar nood zakelijk, omdat het aantal crematies tot ongeveer tweeduizend per jaar is toegeno men. Een goederentrein, die onderweg was van Den Helder naar het rangeeremplacement in de Watersgraafsmeer in Amsterdam- Oost, is gisteravond omstreeks kwart over zeven gedeeltelijk ontspoord op een wissel kort na het verlaten van het Centraal Sta tion. Twee wagens ontspoorden en een der de kantelde. Het gevolg was, dat een aantal reizigers treinen in Oostelijke richting enige ver traging van gemiddeld tien minuten onder vonden. In de loop van de avond werden de wagens weer op de rails gezet. Vier van de vitf bedelaars uit Den Haag, die op 9 November door de politierechter tot een hechtenisstraf en tewerkstelling in een rijkswerkinrichting waren veroordeeld, hebben tegen dit vonnis beroep aange tekend. Het zijn de 41-jarige J. E., de 46-jarige C. K., de 50-jarige P. J. F., die al len veroordeeld werden tot. een jaar en zes maanden rijkswerkinrichting en de 68-jarige N. H. van B.. die een vonnis van een jaar rijkswerkinrichting over zich had horen uitspreken. Allen wer den voorts tot 12 dagen hechtenis veroor deeld. De 80-jarige J. H., die in verband met zijn hoge leeftijd slechts tot 12 dagen hech tenis werd veroordeeld (bij verstek), is niet in beroep gegaan. Deze „beroeosber'e'aars". die volgens de over hen uitgebrachte raoporten, oer dag 6080 gulden en soms wel 110 gulden aar. aalmoezen ontvingen, hadden reeds ter zitting van de politierechter duidelijk hun misnoegen erover getoond een van hen sloeg met zijn krukken de getuigen dat de officier van justitie een definitief einde wil maken aan de bedelarij in Den Haag. De president van de rechtbank te Gro ningen heeft heden uitspraak gedaan in het kort geding van de coöneratieve zui velfabriek „Eendracht" te Eext tegen de melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen. De president besliste dat „De Ommelan den" zich moet onthouden van het ver spreiden van mededelingen en het houden van vergaderingen waarin onjuiste en on ware mededelingen ten opzichte van de „Eendracht" worden gedaan door gedaag den en waardoor deze schade ondervindt. De president bepaalde dat „De Ommelan den" een boete van 1000 voor elke over treding van dit vonnis zal moeten betalen. De president zegt in zijn overwegingen dat „De Ommelanden" de norm van fatsoen niet in acht heeft genomen. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met Het Centraal Laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren in allerijl 20 ampullen fibrinogeen op Schiphol laten afleveren voor een patiënt in Portugal. Met een ex tra vliegtuig van de K.L.M. is deze lading van 300 gram onmiddellijk naar Lissabon vervoerd. Het Portugese consulaat verzocht het laboratorium met de meeste spoed fibrino geen te willen leveren. Deze stof, een frac tie uit menselijk bloed, wordt gebruikt tegen bloedingen, bijvoorbeeld bij een in grijpende operatie en in het bijzonder bij oneraties van mensen die aan haemophylie (bloedersziekte) lijden. Fibrinogeen wordt alleen in Engeland, Amerika en Nederland vervaardigd. De commissaris van Politie, chef Centra le Recherche te Rotterdam maakt het vol gende bekend: De exploitanten van de Stichting Hulp in Nood ontplooien de laatste weken her nieuwde activiteit. Opnieuw lopen man nen en vrouwen, de laatste meestal in ver- pleegsterscostuum, te colporteren met het blaadje „Vereniging Hulp in Nood" ten bate van gratis gezinszorg en kinderzorg voor alle gezindten. Het blaadje heeft een evangeliserende strekking, terwijl een prijs niet is aangegeven. Tevens wordt daarin gezinspeeld op het St. Nicolaasfeest en het Kerstfeest, waarop men dan bijeen komsten wil organiseren voor kinderen en volwassenen. De colporteurs (trices) ver tonen een soort legitimatiebewijs, hetwelk uiteraard generlei officieel karakter draagt. (Van onze Haagse redacteur) Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag is gistermiddag met algemene stem men tot de conclusie gekomen, dat de eilandengroepjes Minquiers en Ecrehous, in het Kanaal onder de Franse kust, aan Engeland moeten worden toegewezen. Het Hof heeft daarmee een streep getrokken onder het bijna driekwart eeuw oude Frans-Britse souvereiniteitsgesehil. De uit spraak zal vooral door de vissers en oester telers op het Kanaaleiland Jersey met enthousiasme worden begroet. Zij zijn ten slotte de direct-belanghebbenden bij het geschil de Engelsen waren, door de zaak aan het hoogste rechtscollege voor te leg gen, slechts in hun rechten getreden. De vice-president van het Hof. José Gustavo Guerrero (El Salvador) heeft bijna ander half uur nodig gehad om het zeventig blad zijden tellende arrest voor te lezen, wel een bewijs dat de rechters het pro en contra met de grootste zorgvuldigheid hebben af gewogen. Toen Guerrero tenslotte het docu ment met een lichte zucht had dichtgesla gen, sprong de Franse agent, André Gros, onmiddellijk op om zijn Britse tegenstan der, Sir Lionel Heald, de hand te drukken. In het kader van de viering van het 175-jarig bestaan van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd in 1952 een scholierenbezoek aan bedrijven georganiseerd. Er bleek, zowel bij het onderwijs als bij het bedrijfsleven, zulk een grote belangstelling te bestaan voor dit bezoek, dat het bestuur van het departement Haarlem besloot nieuwe stappen te ondernemen voor een verlevendiging en verbetering van dit wederzijds contact. Daartoe werd onlangs in Haarlem een vergadering gehouden tussen rectoren, directeuren en do centen van Gymnasia, Lycea, H.B.S.-en, M.M.S.- en Kweekscholen en vertegenwoor digers van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, waarbij men de verschillende problemen, die zich bij het tot standbrengen van een dergelijk contact voordoen, heeft besproken. Daarbij zat niet alleen de gedachte voor aan het bezoeken van bedrijven, maar men was van mening, dat ook een duidelijk overzicht van de samenhang der diverse factoren, die een on derneming vormen, in belangrijke mate er toe kan bijdragen, om de rijpere leerlingen iets te doen meebeleven van de sfeer en het belang van het bedrijfsleven. Er werd dan ook niet uitsluitend gedacht aan industrieën, maar evenzeer aan handels-, bank en vervoerbedrijven en dergelijke. Een belangrijk punt van bespreking vormde de voorbereiding van bedrijfsbe zoeken. .Hierbij deden zich drie mogelijk heden voor. In de eerste plaats is er het contact met de docent, die zodoende zijn opgedane ervaringen kan verwerken in zijn lessen. In de tweede plaats kunnen de leerlingen een inleiding volgen in het bedrijf zelf, direct voorafgegaan aan de rondleiding. Het nadeel hiervan is, dat do lqprlingen waarschijnlijk worden afgeleid door de vreemde omgeving. De derde mogelijkheid is een bezoek van een des kundige uit het bedrijf aan de school. Hij zal in dat geval niet alleen moeten spre ken over de specifieke zijden van zijn be drijf. maar ook de plaats van het bedrijf in de economie en de samenhang van de verschillende aspecten van het bedrijf moeten belichten. Dan bestaat ook nog de mogelijkheid van het zelf werkzaam zijn van leerlingen in de bedrijven. Dit experiment werd onder meer in Sneek met groot succes ondernomen. Ook voorberei ding door middel van affiches en filmstro ken kan nuttig zijn. Men kwam tot de volgende slotsom: de scholen zullen eerst hun voorkeur voor bepaalde bedrijven kenbaar maken; daar- Een groot deel van het voorbereidende wetenschappelijke werk, dat aan de sluiting van de stroomgaten moest voorafgaan, werd, geleverd door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, dat onder leiding staat van prof. ir. J. Th. Thijsse. Model van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. Rechts met papier in de hand professor Thijsse. na zal er een bespreking worden gevoerd tussen een vertegenwoordiger van het be drijf en de meest belanghebbende docent. Deze laatste kan eventueel reeds de nodige voorbereiding tijdens zijn lessen geven; daarna houdt de „bedrijfsman" op school een beschouwing van het gehele bedrijf; tenslotte brengen de leerlingen een be zoek aan het bedrijf zelf. Zeer interessant zal het zijn, om na het bezoek na te gaan, of de belangstellingen van de leerlingen van de verschillende afdelingen nog veel zullen verschillen en waarin dat eventuele verschil zal liggen. Men besloot de bezoeken bij voorkeur 's middags te houden en wel zo mogelijk binnen het raam van het lesrooster. Over het algemeen was men van oordeel, dat de leerlingen van de hoogste studiejaren het meest voor een bezoek in aanmerking komen. Daar, met het oog op het aantal, inschakeling van de beide hoogste leerjaren wel onmogelijk zal zijn, wil men regeling van dit punt overlaten aan het beleid van de betrokken rectoren, directeuren en do centen. Tenslotte nam men het besluit, dat de scholen zich niet individueel tot bedrijven zullen wenden, aangezien men nu deze gezamenlijke actie op touw zet. Het depar- tementsbestuur Haarlem zal nu op korte termijn deze gedachte voorleggen aan de eigen leden, opdat het op korte termijn meer concrete voorstellen aan de scholen zal kunnen voorleggen. In een in September gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is de aandacht gevestigd op „onaangename ervaringen van het publiek met kleinere reisbureaux, die enige keren zelfs hebben geleid tot strafrechtelijk ingrijpen". Dit is voor de Kamer aanleiding geworden een onderzoek in te stellen, waarbij kwam vast te staan, dat de toestand op dit gebied in verschil lende opzichten onbevredigend is. Daar het hier niet een uitsluitend Amsterdamse, doch landelijke aangelegenheid betreft, zullen maatregelen tot verbetering een landeliik karakter moeten dragen. De Kamer heeft daarom de resultaten van haar onderzoek en de conclusies, tot welke zij kwam, onder de aandacht ge bracht van de directeur-generaal voor de Middenstand, waarbij zij echter niet heaft nagelaten ook de aandacht van de hoofd stedelijke politie voor deze zaak te vragen. De verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 16 November toont dat de bank- biljetteneireulatie slechts een geringe ver mindering van ruim f 9 millioen onder ging. Zij bedraagt thans f 3.130 millioen. De goudvoorraad bleef wederom onver anderd, de deviezenreserve daarentegen is met f 17,5 millioen vergroot tot f 1.565,7 millioen. Beide posten tezamen hebben met f 4.341 millioen een nieuw hoogtepunt bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5