Geef nu eens 'n Ronson! Gillette 9n Mooi en practisch cadeau! Stichting „De Zonnebloem" opgericht Kort en bondigi Haarlem kan veel doen voor moreel herstel van Oude Tonge f.l.' Heemstede Miniatuur-schipbreuk in het Spaarne Voor het Haarlemse werkende meisje „Bakersprookje" Cor de Groot solist bij het N.Ph.O. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 Mooie taak voor vele Haarlemse verenigingen Leemten die niet gevuld worden Contact met de overkant9 Voor de Stille Armen Mooiste (en moeilijkste) werk komt nog Schilder Frans Verpoorten ernstig gedupeerd „De Toverlantaarn" geeft cabaretvoorstelling Een Gillette veiligheidsschcerapparaat Burgerlijke Stand van Haarlem Amateurtoneel Personeelsleden Holland Nautic wendden zich tot gemeenteraad Ds. G. Goeman neemt beroep naar Haarlem-Zuid aan Nederlandse UNO-vrij- williger posthuum geëerd Prins Bernhards vertrek uit Addis Abeba Oude Tonge wil door eigen activiteit het verenigingsleven en het jeugdwerk opbouwen en stimuleren. Het wil hijvoorbeeld het nieuwe dorpshuis door de jeugd laten schilderen en het wil, met kleine bedragen tegelijk, zelf het geld verdienen en bijeensparen voor datgene wat aan de inventaris nog ontbreekt. Maar daartoe is wel nodig, dat het een gezonde basis heeft om op te beginnen en dit fundament zal niet alleen uit een financieel gedeelte dienen te bestaan, maar ook uit een flinke hoeveelheid morele steun. Die morele steun zouden de Haar lemmers de geadopteerde rampgemeente zeker kunnen bieden. Maar het is dan in de eerste plaats nodig, dat zij een goed inzicht krijgen in het geestelijk klimaat van Oude Tonge, zoals dat na de ramp is geworden. Want het is verleidelijk om na een vluchtig bezoek aan de zich in materieel opzicht inderdaad snel herstellende ge meente tot de conclusie te komen, dat alles weer best gaat. Vooral als men een school hoofd hoort verklaren, dat de kinderen al over de schok van de ramp heen zijn en dat zij eigenlijk, na de evacuatie, het wel prettig vinden weer „onder ons" te zijn. Dat zou de indruk geven, dat de ramp een wel verschrikkelijk intermezzo was. maar dat, nu de doden begraven zijn en de levenden het weer druk hebben met hun eigen bestaan, is bijgezet in het vergeet boek der herinnering. Zo is het nu juist niet. Het verenigings leven was, zo schreven mij reeds verleden week Vrijdag, al niet te florerend en het komt nu moeizaam op gang. Wij vermeld den reeds de lofwaardige activiteit van de Stichting „Ontspanning en Ontwikkeling" in dat opzicht, evenals de ingebruikne ming in December van een nieuw jeugd- en dorpshuis in een Finse barak. Maar dat gaat allemaal niet vanzelf. De meeste, wellicht zelfs alle overlevenden van Oude Tonge betreuren één of meer doden. En het is gemakkelijk te begrijpen dat de eerste bijeenkomsten van de mu ziekvereniging „Vooruit", of de zangver eniging „Wat lieflijk is en wel luidt", of de gymnastiekvereniging „Oefening kweekt kracht", of de toneelvereniging „Margriet" niet bepaald in het teken staan van een vrolijk weerzien, omdat de aandacht van de leden wordt afgeleid doordat hier de plaats leeg blijft van een geliefd dirigent en daar een paar schone stemmen niet meer zullen klinken, elders een veelbelovend turner niet meer op het appèl komt en een gewaardeerde toneelamateur niet meer in het schijnsel van het voetlicht zal staan. Er zijn mensen die de weg naar het Ver enigingsgebouw niet meer zullen inslaan, omdat zij voor de rest van hun leven dan herinnerd zullen worden aan het aruwe- lijke schouwspel van kinderen die zich vastklampen aan de kozijnen, maar die door de golfslag toch niet gered konden worden, zelfs al was de vlet maar tien- meter van hen verwijderd. Dat is een kant van de problemen der culturele opbouw. Er is ook een andere, positieve zijde. De ADVERTENTIE .RONSON BANKER Het model waar aan de zakenman de voorkeur geeft. Strakënvoornaam van lijn. Vanaf 21.75.Als afgebeeld 27.50. RONSON WHIRLWIND Voor de man die veel buiten is. De vlam waaitnooituit. dank zü het uitschuifbare windscherm. Vanaf 25.50. Als afgebeeld I 31.50. RONSON DIANA Een moderne, smaakvolle ta felaansteker. Een cadeau, waarmee „waardering" op perfecte wijze wordt vertolkt. Prijs I 55.50. Geef n tvorld's greatest lighter Verkrijgbaar bij Juweliers, speciaalzaken en betere sigaren-magazijnen Import en Service Afd.: WILLIAM RIKKERS Handelsonderneming N.V., Beurs Damrak,Amsterdam Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft na de oproep van vorige week, de volgende bijdragen ontvangen: E. H. ƒ10,—; N. A. ƒ15,—; B. O. ƒ5,—; Mevr. W. M.—B. 10.06; J. v. W. 25,^; N. N 5,—; T. M. S. ƒ2.50; K. R. v. S. ƒ50,—; H. A. v. O. ƒ25,—; W. G. ƒ5,—; R. B. ƒ2,50; Mej. G. D. ƒ2,50; N. N. ƒ5,—; H. en C. C. ƒ4,—; A. D. 5,-; Mevr. C. N. J. D.-P. 10,-; P. S. 5,-; A. de W. 2.50; J. K. 5,-; B. D. O. ƒ10,—; J. F. R. ƒ5,—; J. W. V. ƒ15,—. Totaal ƒ224,06. De penningmeester, de heer A. van Wm- gerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. gedwongen evacuatie heeft heel wat Oude Tongenaren in contact gebracht met „de overkant". Want Oude Tonge ligt op een eiland en heeft ook de mentaliteit van een eiland. Daarmee bedoelen wij geen gering schatting van de levenswijze en de levens beschouwing der bewoners. Maar het is duidelijk, dat nieuwe gedachten en opvat tingen moeilijker doordringen, hetgeen trouwens niet altijd een verlies behoeft te betekenen. De evacuatie nu heeft echter velen de ogen geopend voor de mogelijkheden om na de ramp in het dorp een nieuwe ge meenschap op te bouwen. Daarmee is men nu dan ook hard bezig, maar „hard" be tekent in dit geval niet „snel". Dat zou niet passen bij de gewoonten van het dorp. Het betekent wel: vasthoudend en degelijk. De volgende week zal „Ontwikkeling en Ontspanning" zich gaan bezighouden met een enquête naar de toestand der vereni gingen. En van daaruit zal men dan ook voorbereidingen gaan treffen voor een eventuële demonstratie van het vereni gingsleven welke in Haarlem als dank voor de geboden hulp zal worden gegeven. Zover is het nog niet, maar het bewijst dat, ondanks alle tegenwerkende factoren, men toch niet bij de pakken blijft neer zitten. Waarom wij dit alles zo uitvoerig uiteen zeteen? Wel, wij geloven dat voor Haarlem de adoptie nog niet ten einde kan zijn. Misschien wel in die betekenis, dat nu niet ieder ogenblik meer een beroep op de gulheid van de Haarlemmers behoeft te worden gedaan. Maar nu komt die andere kant van de hulpverlening: het helpen van de getrof fenen bij het maken van een nieuw begin. Het is waar, dat dat nieuwe begin voor Oude Tonge komt op een ogenblik, dat de vaart er bij de adoptie een beetje uit raakt. Dat is begrijpelijk, maar wij menen dat het mooiste werk eigenlijk nu pas komt. Hier ligt een taak voor heel wat Haarlemse verenigingen om hun zusters in Oude Tonge de behulpzame hand te bieden. Een uit wisseling bijvoorbeeld zou het contact zeer stimuleren, zoals in de afgelopen zomer reeds gebleken is, dat de logeerpartij van zoveel kinderen uit de rampgemeente vaak een hechte band ten gevolge had. Die kinderen moesten volgend jaar eigen lijk weer kunnen komen logeren. Men zou ook kunnen denken aan een Oude Tonge dag in Haarlem of een Haarlem-dag in Oude Tonge, telken jare bijvoorbeeld in Februari te organiseren, waarbij het wed strijdelement wellicht een zekere spanning zou kunnen verzekeren. Zo zijn wel meer suggesties mogelijk. Het Haarlemse adoptiecomité voor Oude Tonge, dat nu al doende is met het ver schaffen van een eerste inventaris voor het jeugd- en dorpshuis (men beschikt over ongeveer tweeduizend gulden van het nog niet aangebroken „ambtenarenpotje") zou uitstekend werk doen indien het de tijd zou kunnen blijven vinden om te stimu leren en te coördineren bij het tot elkaar brengen van gelijkgezinde en gelijksoortige groepen uit Haarlem en Oude Tonge. Om een enkel voorbeeld te noemen: mevrouw M. van der Wall-Duijvendak spreekt Don derdag 26 November voor een socialis tische vrouwengroep in Oude Tonge als gevolg van het contact dat de Haarlemse Vrouwengroep uit de Partij van de Arbeid daarmee heeft opgenomen. Er is in Oude Tonge na de ramp een gesteliike structuurwijziging aan de gang. Haarlem kan daartoe een eigen bijdrage leveren. Maar dan moet voorop staan, dat dit geschiedt met veel begrip en tact, met voor alles eerbiediging van zeden en gewoonten van de geadop teerde bevolking, in het besef dat Haarlem ook nog wel iets van Oude Tonge zou kun nen leren. Doen de Haarlemmers het zo. dan zal de adoptie rijke zegen kunnen afwerpen en zal ook. geen geringe winst voorwaar, een versterking van het gemeenschapsbesef in nationaal verband worden verkregen. De Haarlemse kunstschilder Frans Ver poorten is gisteren door ernstige tegenslag getroffen. Toen hij met de botter, waarop hij met zijn gezin woont, van de Houtmarkt naar het havenkantoor aan de Koudenhorn voer om de watertanks bij te vullen, ontston den onder de waterlijn allerlei gaten om dat schroefkoker en andere onderdelen wegvielen. Dit was een gevolg van een reeds ver gevorderde slijtageslag waarvoor volgens de heer Verpoorten de huiszwam aanspra kelijk moet worden gesteld. Intussen werd. de toestand aan boord critiek, omdat het scheepje veel water maakte. Daarom heeft de varende kunste naar aan de Koudenhorn eerst zijn drie kinderen in veiligheid gebracht om vervol gons met zijn vrouw de botter naar de In dustriehaven te brengen, hetgeen nog net gelukte. Daar heeft een kraanwagen de boot gedeeltelijk cp de wal getakeld. Daar aan herstel van het schip niet te denken valt wortlt thans andere huisves ting voor de getroffen kunstenaar gezocht. Het HHV-cabaret „De Toverlantaarn" zal Donderdag 19 November in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem een voorstelling geven ten bate van de vereniging „Dennen heuvel" tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria. De cabaretgroep zal opvoeren „Van Praenatale tot Finale" met teksten van Annie M. G. Schmidt. ADVERTENTIE Een geschenk waar iedere man, élke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een voor de komende feestdagen Dit is de Gillette 24-. Driedelig apparaat in plastic etui en 2 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat, zware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig heidsvakje voor niet meer te it 4 0Q gebruiken mesjes. (Zelfde prijs als pakje van 10 stuks) Precisiescheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 25-- goeie morgeit begint met Gillette mam Kort geleden is voor de notarissen J. de Reede en J. Brants de opriehtingsacte ge passeerd van de Stichting voor de vorming en ontwikkeling van het werkende Haar lemse meisje „De Zonnebloem". Doopouders waren de heren M. J. van Buren, W. Hazevoet en D. H. Suerink. Volgens de omschrijving in de opriehtingsacte heeft de stichting ten doel „de zedelijke, maatschappelijke en practische vorming van het meisje in beroep en bedrijf". De secretaris-penningmeester van de nieuwe stichting, de heer W. Hazevoet, formuleert het doel bloemrijk als „het brengen van het meisje in een situatie die haar helpt een weg te vinden zich zelf te zijn en zich bereid te maken tot het dragen van verantwoordelijkheid in werk, gezin en maatschappij". De heer Hazevoet vertelde ons voorts, dat er een zeer gelukkige samenwerking bestaat met het Rooms-Katholieke Mater Amabiliswerk te Haarlem. Zo worden verscheidene practische cur sussen gecombineerd gegeven. Uiteraard zijn de vakken met een levensbeschouwe lijke kant gescheiden: godsdienstonder wijs, medische raadgevingen en opvoed kunde. Het programma van het Haarlemse Zon- nebloemwerk omvat voorts de vakken zingen, koken, naaien, kinderverzorging, huiselijke sfeer en geestelijke vorming. De cursussen worden gegeven in de Huishoudschool aan de Voorhelmstraat en wel op Vrijdag voor de meisjes die gedeel telijk in de tijd van de werkgever de cur sussen kunnen volgen en op Zaterdag voor degenen die de volledige werktijd mogen verzuimen. Uiteraard ligt op dat punt het grootste probleem voor de stichting. Uit tactische overwegingen is het aanbevelenswaardig de cursussen tijdens de werktijden te hou den. Het is gebleken, dat vele werkgevers daar op zich zelf geen bezwaar tegen heb ben, maar dat het werk van een gehele af deling en soms zelfs van meer dan een af deling schade lijdt bij de afwezigheid van een paar leden van het personeel. Vandaar ook dat het programma van „De Zonnebloem" in de allereerste plaats het overleg met de werkgevers vermeldt, ver volgens het contact met de huishoudscho len, werknemersorganisaties, jeugdinstel- lingen en zo voort. De inkomsten van de stichting bestaan HAARLEM, 17 November 1953 ONDERTROUWD: 17 Nov., E. F. Schot man en P. L. Degens. GEHUWD: 17 Nov., J. Mouw en J. J. van Barneveld. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov., C. van Hoogdalenvan den Berg; 16 Nov., G. J. M. FaasenSchreuder; H. M. Th. Dekker Pin; P. C. Steenkist—Joores; M. W. ter Haak Driessen. BEVALLEN van een dochter: 15 Nov., W. C. Kwantes—Pelsma; 16 Nov., M. W. van Zoen—Smit; 17 Nov., M. J. de Vos—Ruig- haver. OVERLEDEN: 14 Nov., J. C. Korswagen, 72 j., Schotersingel; 15 Nov., C. de Graaff— van den Aakster, 30 j., Amsterdamsevaart; G. A. Ie Febre—Abdala, 74 j., Koningstraat; J. C. Duinker, 58 j., HazepaterslaanS. Hes sels— Langeveld, 81 j„ Voorzorgstraat; S. M. Zweers—ten Pierik, 80 j., Duinoordstraat; A. Groot. 78 j., Frans Halsstraat; 16 Nov., B. van Uden, 82 j., Schoterweg; A. J. de Geer BoersPool, 76 j., Kleine Houtweg; R. Smit, 12 m., Roemer Visscherstraat. uit subsidies van rijk en gemeente, uit bij dragen van begunstigers, waaronder werk gevers, en uit de cursusgelden omdat de meisjes in de kosten van het Zonnebloem- werk ook bijdragen. Het is de bedoeling dat het Zonnebloem- werk ook 's avonds ter hand wordt geno men, parallel aan het Club- en Buurthuis werk. Er is nu begonnen met twintig meisjes, geen indrukwekkend aantal, maar er zijn, zoals reeds gezegd, nogal wat tegenwer kende factoren te overwinnen. Er zal echter naar gestreefd worden ook de winkel- en kantoormeisjes voor de Zon nebloem te winnen, want het zou een mis vatting zijn te menen, dat alleen het fa brieksmeisje dit vormingswerk nodig zou hebben. In ieder geval is door de oprichting van de stichting een basis gelegd welke tot nu toe ontbrak aan deze uitermate nuttige ac tiviteit. Weliswaar werd reeds enkele ja ren geleden met deze vormingscursussen begonnen, maar bijzonder gesmeerd liep de organisatie toen niet. Het bestuur bestaat nu uit de heren D. H. Suerink, voorzitter, W. Hazevoet, secre taris-penningmeester, M. J. van Buren, L. Silvis en de dames mejuffrouw J. C. van der Kuy, mejuffrouw Daja IJzerdraat en mevrouw H. P. M. Breukelaar-Verburg. Mejuffrouw IJzerdraat leidt het werk, zij onderhoudt de contacten en zorgt voor de verspreiding van folders en ander pro pagandamateriaal. Het staat nog te bezien of het inderdaad altijd winst is wanneer stukken van het beroepstoneel voor opvoeringen door ama teurs worden vrijgegeven. Hun succes ga randeert weerklank bij het publiek nog niet. Wat de beroepsacteur ervan maakt is doorgaans heel wat meer dan de amateur spelers aankan. Wel kan zo'n stuk,,als het goed is geschreven, de zaal bezighouden, maar het is spijtig als men moet consta teren, dat er heel veel meer in zat dan er uit kwam. Zo kan het bijvoorbeeld zijn met „Bakersprookje", het vermakelijk spel van Ronald Jeans, dat ons twee in één huis wonende echtparen schildert met hun kleine hebbelijkheden, deugden en ondeug den, die voortdurend draaien om het al of niet aanblijven van hun kinderverzorgster. Het stuk zit vol dwaze en koddige situaties. De hoofdfiguur is een jong, voor het huis houden ongeschikt maar overigens heel naief en machtig onlogisch vrouwtje, dat haar man voortdurend tot wanhoop brengt, van zijn wanhoop zelf wanhopig wordt en zich liefdevol met hem verzoent om hem vervolgens weer even liefdevol grijze haren te bezorgen. Recht tegenover beide kibbelende, kussende, rumoerverwekkende echtelieden staat het nuchter en oer-kalme span, dat zijn gevoelens zoveel mogelijk maskeert. De combinatie schept contrasten te over. Voeg daarbij een zwaarmoedig jongedame, die bij tijd en wijlen haar hart komt uitstorten en ge hebt een aantal fi guren, die wedijveren in niet-alledaags- heid van verschijning en ongewoon doen. Ze zorgen voor de verrassende ontwikke lingen, die „Bakersprookje" tot zo'n vat vol hilariteit maken. Wil men dit stuk goed spelen dan dient het tempo hoog te liggen. De toon moet licht zijn, vooral van het schrijversvrouw tje: ze zweeft, ze zit vol komische en steeds genuanceerde overgangen De vertolkster moet over bijzonder veel talent beschikken om dat waar te maken. Wil Weenink Kreugel, die deze rol in de voorstelling van de „Reünie" vervulde, zag daar gis teravond niet overal kans toe. Ze groeide echter in haar spel en draaide in het derde bedrijf op volle toeren, daarmee tot een heel aannemelijke prestatie komend. Geor ge Presburg als de schrijver was door lopend goed op dreef, zorgend voor die lichte overdrijving, die de gewenste ver houdingen schiep. Greetje BosmaRede- ker en Dick Kluit speelden het nuchtere echtpaar behoorlijk. Ook voor hen lag de climax in III, waar zij het vereiste tempo hadden. Voordien werd er nogal eens ge trokken. Het meisje Eva kreeg een uitge meten tekening van Peggy ZittemaRa- kers. Alleen zal zij duidelijker moeten snreken. De fatterige Victor miste bii Wout Zwier net zijn karateristieke allure en bleef gewoontjes. Van de verzorgsters was juffrouw Gallon goed in stijl, al had Gré Gunters haar iets beheerster en nog wat pureteinser kunnen voorstellen. Dat is echter een kwestie van uitspelen. De Reünie trof het, dat regisseur Jack Dixon over dit troepje de scepter zwaaide. De voorstelling mocht dan niet alle in tenties in vervulling doen gaan, ze bleef prettig tot het einde en dat einde zelf was zeer sterk. P. W. FRANSE Een aantal leden van het personeel van de N.V. Holland Nautic heeft zich met een brief tot de leden van de gemeenteraad van Haarlem gewend naar aanleiding van de interpellatie die vanmiddag tijdens de vergadering van de raad gehouden zal worden. „Het gaat hier", aldus de brief, „om het behoud van werkgelegenheid voor 500 arbeiders. Het behouden van de werk gelegenheid is voor de gemeente een sociaal belang van de eerste orde. Door het op treden van enkele belanghebbenden dreigt vmor deze arbeiders, althans voor het groot ste gedeelte van hen, een periode van lang durige werkloosheid, met als gevolg een ontwrichting van de sociale zekerheid van de gemeente. De Holland Nautic, die over voldoende opdrachten kan beschikken, ver keert in ernstige financiële moeilijkheden. Het feit dat gemeenten als Zwolle, Drach ten, Almelo, Leiden, Amsterdam, Amers foort e.a. voor het behoud van hun plaat selijke industrie het nodig oordeelden grote financiële offers te brengen is voor de on dertekenaars aanleiding een beroep te doen op de leden van de raad, om te overwegen of door financiële steun van de gemeente, het bedrijf als werkgelegenheid behouden kan blijven. De dalende conjunctuurlijn zal ook in Haarlem haar terugslag in de vorm van grote werkloosheid openbaren, zodat alles wat gedaan kan worden om deze zo gering mogelijk te houden, door de raad gebruikt dient te worden, aldus merken de leden op en zij vragen in het belang van het gehele personeel van de Holland Nautic de kwestie ernstig te willen bespreken. Ds. C. Goeman, predikant bij de Gere formeerde Kerk te Schipluiden, heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk Haar lem-Zuid aangenomen. BINNENLAND In Juli 1953 kwamen 5585 woningen gereed. Het aantal woningen dat eind Juli 1953 in uitvoering was bedroeg 66.086 tegen 64.915 eind Juni 1952. In Juli werd begonnen met de bouw van 6753 woningen. Het zusterschip van de „De Ruyter", de kruiser „Zeven Provinciën", zal naar het ANP verneemt, waarschijnlijk over een maand officieel in dienst worden gesteld. In de voordracht op de provinciale be groting van Groningen wordt aandacht besteed aan de indijking van de Lauwerszee. Deze is op het ogenblik in studie bij de rijkswaterstaat en de provinciale water staatsdiensten van Friesland en Groningen, terwijl de landbouwkundige afdeling van de Wieringermeer-directie adviezen geeft en het bodemonderzoek verricht. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willems orde de kapitein J. H. C. Ulrici van het wa pen der infanterie, wegens zijn verdiensten in de bezettingsjaren als lid van een K.P. in het district Amersfoort en later in de strijd tegen benden in West-Java. Op de Zijdehveg te Amstelveen is Maan dagavond omstreeks acht uur een uit de richting Uithoorn komende auto door een verkeershek gereden, over de kop geslagen en in het weiland beland. De inzittenden, een echtpaar uit Uithoorn, werden hierbij vrij ernstig gewond. De man kreeg een zware hersenschudding en een paar gebroken ribben en de vrouw werd door de glas scherven aan het hoofd gewond. HAARLEM EN OMGEVING P.S.V.H. heeft gistermiddag in Amster dam een voetbalwedtsrijd gespeeld tegen R.T.W.A. De Haarlemmers wonnen met vier twee. De Haarlemse politie beschikt momen teel over een groot aantal fietsonderdelen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Hun, die in de loop van 1953 fiets onderdelen hebben vermist, wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met de afde ling Kinderpolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem, waar zij van 912 en van 36 uur terecht kunnen. Des Zaterdags van 912 uur. Door een misverstand vermeldden wij gisteren, dat het doorsmeer-service station van de heer C. H. Nunnink aan de Papen- torenvest nog geopend moet worden. De opening heeft echter reeds de afgelopen Zaterdag plaats gevonden. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 15 October, houdende nadere voorschrif ten ter wegneming van beletsels voor de viering van en ter verzekering van de open bare rust op de Zondag en enige Christelijke feestdagen (Zondagswet). De oude Zondags wet van 1 Maart 1815 komt te vervallen wanneer de nieuwe wet in werking treedt. Dit is 20 dagen na de dag van afkondiging. Je Keizer en Keizerin van Japan woonden een liefdadigheidsvoorstelling bij van '<abuki (een klassiek Japans spel), gegeven onder auspiciën vanihet Japanse Rode Kruis. De Keizerin is ere-presidente van het Japanse Rode Kruis. Het derde Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest stond onder leiding van Marinus Adam en genoot de medewerking van onze Neder landse meester-pianist Cor de Groot, die we mochten beluisteren in het populaire tweede Concert van Rachmaninoff. Hij legde het er blijkbaar op aan het werk met kracht en grote virtuositeit te verdedigen. En zo gezien leverde hij ook een kapitale prestatie, waarbij Adam en het orkest zich evenredig aanpasten. Toch lijkt Cor de Groot ons niet het kunste naarstype om, afgezien van de technische eisen, deze zwoele muziek overtuigend weer te geven. Hij deed mij denken aan een zeevis, toevallig in zoet water terecht gekomen. Niettemin werd zijn vertolking hartelijk onthaald door het publiek, dat in groten getale opgekomen was om hem en misschien meer nog om het pathetische concert van Rachmaninoff te horen; want het is een feit dat deze compositie bij het begin dezer eeuw ontstaan en direct in de smaak gevallen dank zij haar mee slepend rnelos haar aantrekkingskracht in wijde'vkring heeft behouden. Na de pauze verwijlde men in de reine sfeer van Beethovens Tweede Symphonie, ver van het domein waar pathos, zwoel heid en virtuositeit thuishoren. Beethoven toont zich in dit frisse werk nog niet de hemelbestormer van zijn laatste kwartetten en klaviersonates, maar hij planeert met de innigheid van zijn edele melodieën en zijn klare logische constructie reeds hoog boven het gewone en neemt de toehoorders als ware mee naar zuivere luchten, waar men 's werelds gewriemel en de menselijke problemen kan vergeten. Ik denk hierbij aan het heerlijke Larghetto in A, waarvan Adam een buitengewoon ldankschone ver tolking wist af te dwingen, of beter gezegd voor welker interpretatie hij het orkest zo gepast de vrijheid schonk om met zelfdisci pline de sfeer te vinden, waarin deze muziek haar rijkste ontplooiing kan krijgen: onge dwongen, maar dan ook totaal doorleefd, zoals men dat kan ervaren bij het kwar tetspel. En wat een geestelijke gezondheids kuur is het zich te laten meeslepen met de muzikale humor van Beethovens finale in dit werk! De perfecte uitvoering bood alle gelegenheid om zich te goed te doen aan de puntige spiritualiteit van deze mees terlijke compositie. De avond was effectrijk ingezet met de bekende delen van de balletmuziek „De driekante steek" van Manuel de Falla. JOS. DE KLERK De Wereld Veteranenfederatie heeft be sloten de Onbekende Soldaat uit de oorlog in Korea aan te wijzen als degene, aan wie posthuum de Vredesprijs 1953 van de Wereld Veteranen Federatie zal worden toegekend. Deze prijs is verder toegekend aan de luitenant-kolonel Asfaou Andargué van de lijfwacht van de Keizer van Ethio pië, die met buitengewone moed in Korea heeft gestreden. Voorts zou deze prijs sym bolisch worden uitgereikt aan Elvira van Balkom, de dochter van de hiermede post huum onderscheiden sergeant-majoor A. A. van Balkom, die als vrijwilliger van het Nederlands Détachement Verenigde Naties in Korea, tijdens een poging om een ge wonde vriend in niemandsland te redden, het leven liet. De driejarige Elvira was echter wegens ziekte verhinderd om de prijs in ontvangst te nemen, zodat haar de betreffende oor konde wordt toegezonden. Prins Bernhard is vanochtend om 7.50 uur per vliegtuig uit Addis Abeba vertrok ken. Hij werd uitgeleide gedaan door de Kroonprins, autoriteiten en de Nederland se kolonie. De Prins, die zelf de Dakota bestuurde, zal via Cairo naar Athene ver trekken, waar hij twee dagen zal blijven. Van Griekenland komt hij rechtstreeks naar Nederland terug.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7