De Amerikaanse tabaksoogst was dit jaar minder overvloedig dan verwacht werd. CABALLERO-rokers behoeven echter niet ongerust te maken. zich Caballero's grote buffer-voorraden garanderen hun ook in de toekomst constante kwaliteit. B. en W. lieten geen gelegenheid ongebruikt om iets voor de Holland-Nautic te bereiken Feestelijke intocht van St. Nicolaas in Heemstede Woensdag 25 November Kort en bondig Da Costa-kweekschool te Bloemendaal verhuisd naar gebouw 't Kopje Engelsman pleit tegen doodstraf Communistische interpellatie in Haarlemse raad Duizenden kinderen onthaalden de heiligman in Haarlem-Noord MODEMAGAZIJNEN Boeken Vulpennen Kalenders Boekhandel VEKO DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Ontvangst tén Raadhuize Bromfietser on overweg tegen auto gereden Winkelsluitingszaken „Oud maakt nieuw" 65 CENT Waterpoloprogramma Protest van Quirino Heden einde van veteranencongres Spoed gevraagd bij tunnelbouw te Velsen Openluchtbad in Wijdewormer ADVERTENTIE Op verzoek van de Heem steedse winke liers, die bij de centrum-zegelactie zijn aangesloten, zal Sint Nicolaas hier ook dit jaar weer een glorieuze intocht houden. Dit bezoek is thans definitief vastgesteld op Woensdag 25 November, ter gelegen heid waarvan de hoge gast door het bestuur in restaurant „Boekenroode" eerst een lunch zal worden aangeboden. Onderwijl formeert men dan bij het station Heem- stede-Aerdenhout een feestelijke stoet, welke zich, vooraf gegaan door een muziek corps, om twee uur in beweging zet. Sint Nicolaas wordt opnieuw door een aantal Zwarte Pieten geëscorteerd, terwijl zich dit jaar voor het eerst in zijn gevolg bo vendien enige Spaanse edelen te paard zullen bevinden, gekleed in een zwierig- ridderlijke dracht. Na een rondgang door de gemeente ar riveert de stoet dan omstreeks drie uur bij het raadhuis, waar de goede heilige door de bui'gemeester van Heemstede in de raadzaal ontvangen wordt en op de ge bruikelijke wijze welkom geheten. Ook de wethouders zullen bij deze ontvangst tegenwoordig zijn. Het bestuur organiseert verder nog vier kindervoorstellingen in het Minerva-thea- ter, waarvan er Zaterdag 28 November en Woensdag 2 December telkens 's middags twee gegeven worden. Het programma wordt verzorgd door Delmontes Kinder variété met de opvoering van „De Zilve ren Ster". Ook hier zal Sint Nicolaas ge regeld aanwezig zijn, waarbij onder de jeugd de traditionele presentjes en ver snaperingen worden verdeeld. Sint Nicolaas weer op dak In de Jan van Goyenstraat zal zich Za terdag 28 November het fantastische Drie punten ter ernstige overdenking heeft mr. W. Harvey Moore, secretaris-gene raal van de International Law Association, de leden van het genootschap Nederland- Engeland meegegeven in zijn belangwek kende lezing over de doodstraf, die hij gisteravond in de Kleine Brinkman hield. Nederland, aldus spreker, behoort tot die groep van landen, die vóór de twee we reldoorlogen de doodstraf hebben afge schaft. Nadien hebben slechts één Ameri kaanse staat en Nieuw-Zeeland dit voor beeld gevolgd. Engeland heeft haar even wel tot op heden gehandhaafd. De Neder landers, die het geluk hebben gehad, haar tijdig af te schaffen, staan hier sceptisch tegenover, maar, zo vroeg hij zich af, ge steld, dat Nederland haar vandaag aan den dag nog kende, hoe zou dan nu de mening van het Nederlandse volk zijn? Als tweede punt voerde spreker aan dat, hoe belang rijk de kwestie van de doodstraf ook is, het hier in wezen slechts gaat om gemiddeld vijftien moordenaars per jaar, waarbij men mag aannemen, dat zij zelf vijftien mensen van het leven hebben beroofd. Dit aantal valt in het niet vergeleken bij de vijfdui zend verkeersslachtoffers per jaar in En geland. Als laatste punt dacht spreker ook aan het onnoemelijk groot aantal mensen levens, dat bij oorlogvoering verloren gaat. Dat Engeland slechter tijden heeft ge kend bij het uitvoeren van doodvonnissen moge blijken uit het feit, dat Hendrik de Achtste twintigduizend van zijn onderda nen liet terechtstellen. Nog in 1831 werden er 1601 vonnissen uitgesproken; al werden slechts veertien personen terechtgesteld. De Reformbill van 1832 miste zijn uit werking niet: in 1833 slonk het aantal von nissen tot 961. Er hebben reeds lang bewegingen be staan om tot afschaffing van de doodstraf over te gaan. Volgens spreker droegen deze bewegingen een verschillend karakter. Zo is er de algemene opvatting, dat nie mand zijn medemens het leven mag be nemen. Men kan deze opvatting staven op religieuse, medische en philosofische gron den. In dit laatste verband haalde spreker de naam van John Stuart Mill aan. Ook ontneemt men zich bij het voltrekken van het vonnis de mogelijkheid de misdadiger van het kwaad, door hem bedreven te over tuigen en hem zelfs, wanneer het een jeug dig persoon is, te lier-vormen en op te voeden. Wanneer bovendien zou blijken, dat er een gerechtelijke vergissing in het spel is geweest, zodat het slachtoffer abu sievelijk is terecht gesteld, dan zou het leed niet te overzien zijn. Dan is er het belangrijke argument, dat het doodvonnis een weinig afschrikwek kend karakter draagt, daar het aantal executies te gering is. De ervaring leert zelfs, dat in landen, waar de doodstraf bleef gehandhaafd, het aantal moorden relatief groter is. En hoe vreemd het ook moge klinken, vele misdadigers hebben een ongezonde honger naar publiciteit. De Engelse gast verklaarde zich met na druk tegen de doodstraf, ook daar waar het oorlogsmisdadigers betreft, hetgeen hem vlak na de wereldoorlog „de eer had bezorgd, een van de twee Engelse rechts geleerden te zijn, aan wie het verboden was, deel te nemen aan het proces in Neu renberg". Op de spoorbaan bij de Zandvoortselaan Is gisteren een bromfietser uit Den Haag tegen een auto gereden en daarbij aan hoofd en rug gewond. De bromfietser J- de N. kwam van de Leidsevaart uit de richting Haarlem en reed achter een auto langs de Zandvoort- selaan op- Een auto, die uit tegenovergestelde richting de spoorbaan opreed, kon niet tijdig uitwijken en kwam in botsing met de brom fietser. Met hoofd- en rugwonden is de laatste ter controle naar het Grote Gasthuis vervoerd. De bromfiets werd ernstig beschadigd, de auto licht gedeukt. De Haarlemse raad is gisteren accoord gegaan met de Dinsdagmiddagsluiting voor opticiens en de Woensdagmiddagsluiting voor winkels in kleine dieren en benodigd heden voor dieren. Ook had men geen be zwaar tegen avondopenstelling op Zaterdag 28 November. NIEUW HOOFDBESTUUR VOOR LEERLINGENCORPS DER MTS Op de laatstgehouden algemene ledenver gadering van het corps van leerlingen en oud-leerlingen der MTS te Haarlem, is het hoofdbestuur als volgt samengesteld: W. J. C. Peters, voorzittter; ir. H. H. van Vliet, vice-voorzittter; J. G. C. Geerts, le secretaris; J. C- Deelder, 2e secretaris; J. H. Seiler, pen ningmeester; mej. H. Waas, commissaris; Th. ,G. J. yen Liemt, commissaris. schouwspel van vorige jaren weer her halen, doordat de in deze straat gevestigde winkeliersvereniging Sint Nicolaas op nieuw bereid gevonden heeft zich op de daken te vertonen. Men verwacht hem hier 's middags omstreeks 5.20 uur, waarbij het bestuur hem op deze verheven standplaats eerst zal begroeten. Vervolgens spreekt Sint Nicolaas de verzamelde jeugd op de van hem bekende charmante wijze toe, welke rede door middel van een luidspre ker-installatie ook beneden hoorbaar wordt gemaakt. Ten slotte wordt deze ge beurtenis de gehele middag met gramo- foonplaten opgeluisterd. In een in gebouw Sint Bavo te Haarlem gehouden vergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging van opkopers van oude materialen en afvalstoffen „Oud maakt nieuw", die onder leiding stond van de heer G. H. Lucassen te Den Haag heeft de secretaris, mr. H. M. L. Wils te Amster dam, het jaarverslag uitgebracht. Hij deel de mee, dat de vereniging thans 1260 leden telt. De vereniging streeft er naar in het komende verenigingsjaar een collectieve ziekte- en ongevallenverzekering voor al haar leden te verkrijgen met een uitkering van 48.per week, zodat het in de toe komst onnodig zal worden, dat een opkoper van oude materialen bij de dienst van sociale zaken behoeft aan te kloppen voor ziekte en ongevallen. Meegedeeld werd, dat er plannen be staan in de maand December aan een on- derwijs-instituut opdracht te geven tot het organiseren van een vakcursus met betrek king tot de handel, waarmee de leden te maken hebben. Er zal worden uitgegaan van een zesjarige lager onderwijsopleiding, ter verhoging van het peil der opkopers, waarbij een gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven mogelijk moet blijven; de sanering wordt tot een taak van de over heid beschouwd. Ingesteld is een werkcommissie tot on derzoek naar de mogelijkheden van eigen opslag, sortering enzovoort van oude ma terialen en afvalstoffen, ingezameld door de leden. Bij de desbetreffende instantie zal een protest worden ingediend over de mis standen die bestaan ten aanzien van hen, die wegens werkloosheid een uitkering ontvangen van de bedrijfsvereniging en clandestien het beroep van opkoper van oude materialen uitoefenen, waardoor de leden ernstig gedupeerd worden. Mededeling werd gedaan, dat de ex port van oude materialen in de eerste helft van het jaar 1953 ruim 51.000.000 heeft bedragen. Op de vergadering heeft drs. P. J. A. van Hengelsom gesproken over „Vakoplei ding en de Vestigingswet", waarin hij een beschouwing gaf waarom opleiding nood zakelijk is, wat vakopleiding is en hoe zij moet geschieden. Organisaties hebben daarbij een rol te vervullen. De tweede spreker was de heer D. Swaeerman, lid van de Sociaal Enconomische Raad en secretaris van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, die het onderwerp „De kleine zelfstandige en zijn sociale voor zieningen" besprak. B. en W. van Haarlem zijn in de zaak van de Holland-Nautic zeker niet passief ge bleven. Het gemeentebestuur had, toen de huidige moeilijkheden nog lang niet open baar waren, al contact met de directie opgenomen en heeft sindsdien geen enkele in stantie, welke meer of minder invloed op de voortzetting van het bedrijf zou kunnen uitoefenen, overgeslagen bij de pogingen om deze werkgelegenheid voor vijfhonderd Haarlemmers te behouden. Er staat nog niet met onomstotelijke zekerheid vast dat het bedrijf zal worden gesloten, het is mogelijk dat het in gewijzigde vorm zal worden voortgezet, al zullen de minder geschoolden wellicht niet zo gemakkelijk meer ge handhaafd kunnen blijven. B. en W. handelen echter in alles in overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau, de Uniebonden, met pex-soneelskern en directie. Uiter aard zijn op dit ogenblik geen gedetailleerde mededelingen in het openbaar mogelijk. De surséance van betaling kan zowel in gunstige als in ongunstige zin werken. In dien voortzetting van het bedrijf niet economisch-verantwoord is, zal niet veel kunnen baten. Zeker zal het nodig zijn dat de productie van de Holland-Nautic wordt aan gepast aan de aard van de technische outillage. Naast een financiële gezondheid zal er ook een technische vervolmaking nodig zijn. De zorg daarvoor ligt echter buiten de competentie van het gemeentebestuur. Dit vormde wel de kern van het ant- trekken van reeds gegeven en gefinancierde woord dat de Haarlemse wethouder voor de industrie-aangelegenheden, de heer W. F. H a p p gistermiddag in de gemeen teraad gaf naar aanleiding van de vrdgén van de heren Proper en Hennevel.t (C.P.N.) over de gang van zaken bij de scheepswerf en machinefabriek Holland- Nautic en de stappen die B. en W. in het belang van de vijfhonderd werknemers hadden ondernomen. De heer Hennevelt, die in zijn toelichting gezegd had dat de besprekingen tussen de personeelsdelegaties en de verschillende overheidsvertegenwoordigers „geen enkel positief resultaat hadden opgeleverd", moest bij de repliek wel toegeven, dat B. en W. zeker niet werkeloos waren geble ven, al bleef hij het resultaat natuurlijk magertjes vinden. Duistere machinaties Voor hem Was en blééfde zaak door het in de verste verte niet. „Dat houdt in ook beheer van de-vroegere'eigenaars en- dis'-dö sóhulden betalop",zei hij- Oyer .Ret rectie verprutst en hij zinspeelde' oo een beheer van de Holland-Naötic wilde hij aantal duistere machinaties, zoals het ont- zich nu niet uitlaten, omdat alle feiten Gistermiddag was Haarlem-Noord dan aan de beurt om door de goedhartige bis schop uit Spanje te worden bezocht. Vorige week werd hij toegejuicht door de jeugd van Haarlem's centrum. Na de rijtoer was hij echter te vermoeid om ook nog de kop van de stad te verblijden met zijn verschij ning. Woensdag echter kwam hij dan. Om twee uur hadden een aantal politiemannen al de grootste moeite de stationsuitgang aan het Kennemerplein vrij te houden, want enkele hondei'den popelende kinderen lieten zich niet zo maar naar een plekje achteraf dirigeren. Het gedrang werd gevolgd door een uit bundig geschreeuw toen de Sint in de uit gang verscheen. Vier van zijn Pieten lieten meteen zien, dat er aan pepernoten in Spanje nog steeds geen gebrek is. De orde bewaarders moesten machteloos toezien hoe het grut onder hun armen wegglipte. Voor eenmaal in het jaar echter lieten zij het on gestraft toe. Statig stapte de Sint in een wachtend rijtuig en omringd door de kinderen reed hij over het Frans Halsplein in de richting van de Cronjéstraat. De militaire drumband „Ypenburg" ging de stoet luid schetterend vooraf. Steeds sloten zich meer peuters bij de stoet aan. De Cronjéstraat bleek te smal, dan dat ieder van de heiligman evenveel kon zien. Hier stonden nog eens duizenden in dichte rijen tegen de huizen. De straat bood een feestelijk aanblik, daar zij voor. deze gelegenheid aardig was aangekleed door de winkeliersvereniging „Generaal Cronjé". „Zie ginds komt de stoomboot" schalde uit tientallen luidsprekers en de mijter van de Sint stond vele malen op karton boven de straat afgebeeld. Tweemaal reed de heiligman wuivend langs de kinderen die zich telkens weer verdrongen om een glimp van hem op te vangen. Toen verdween hij in de richting van de Indische buurt, hier en daar een diep be- droefde dreumes achter zich latend, die niet één pepernoot had weten te bemach tigen. Tegen kwart voor vier waren de armen van de kindervriend moegewuifd en zijn hoofd glom van transpiratie. Daarom be sloot hij in het koffiehuis van het Haarlem terrein het er even van te nemen, en de eveneens vermoeide drumband een verfris sing aan te bieden. Doch veel rust werd hem niet gegund. Al spoedig omringden hem de voltallige besturen van de winkeliersverenigingen „Generaal Cronjé" en „Jan Gijzen" om hem te bedanken voor zijn komst. In tegenstelling tot de voorafgaande jaren is het feest ditmaal door de beide vereni gingen gezamenlijk georganiseerd. Indien het Haai-lems gemeentebestuur er mee accoord gaat, zal de voorbereiding ook de volgende jaren in combinatie geschieden. Via de Marnixstraat en de Orionweg arri veerde de bisschop tegen vijf uur weer in de Cronjéstraat, waar hij nóg niet klaar bleek te zijn. Het aantal zingende kinderen was allerminst geslonken. Maar het einde van het feest was nabij. Vermoeid, met diepe kringen onder de ogen, stapte de heiligman, bijgestaan door zijn Pieten, uit het rijtuig en verdween in een der winkels. Terwijl buiten de kleuters opeengepakt hun neuzen tegen de ruiten drukten, nam de heer A. van den Borg, voorzitter van de „Generaal Cronjé"-ver- eniging officieel afscheid van de Sint en bedankte hem nogmaals voor zijn ver erende aanwezigheid. De Sint verklaarde daarop niet licht te zullen vergeten welk een groots onthaal vooral de Cronjéstraat hem ditmaal had bereid. Toen was het moment gekomen, waarop de Sint zijn laat ste taak had te vervullen. Door een schake laar om te draaien zette hij de Cronjéstraat plots in het volle licht. Duizenden kleine lampen spreidden hun feestelijke gloed over de straat. Want de heiligman reed daarna in galop naar restaurant „Het Bolwerk". Een stevige warme hap na zo'n enerverende middag was wel verdiend. In de feestelijk versierde Cronjéstraat werd de goedhartige heiligman uit Spanje gister middag door duizenden peuters verwel komd. Staande in zijn rijtuig wuifde hij de zingende kinderen toe en wierp soms zelfs handen vol pepernoten in het gedrang om zijn enthousiasme over de ontvangst te betonen. orders aan de Holland-Nautic, waarbij de opdrachtgevers ook de materialen weer lieten weghalen. Ook het gebrek aan con trole door de Herstelbank als hypotheek- houdster werd door hem in het geding ge bracht. Tegenover deze feilen van de vroe gere eigenaren en beheerders stelde de heer Hennevelt het verantwoordelijkheids besef van het personeel, waarvan een klein deel de beraadslagingen op de publieke tribune gadesloeg. De heer Hennevelt zei voorts dat een kleine verbetering aan de technische uit rusting een grote uitbreiding van de werk gelegenheid in het bedrijf zou kunnen op leveren. Voorts hoopte spi-eker dat het gemeente bestuur „met maatregelen de financiële po sitie van de Holland-Nautic zou onder steunen. an dat laatste dacht wethouder Happé ADVERTENTIE IJMBOURttV HET HOEDJE VOOR ELK KAPSEL Melusine ƒ5.95 Velours-chiffon ƒ7.95 In alle modetinten bij ANEGANG 24 FRANKESTRAAT 5 Het programma van de op Zaterdag 21 November in het Sportfondsenbad in Haar lem te spelen waterpolo-competitiewedstrij- den luidt: Promotiecompetitie dames: DWT 2HDZ 2. Bekex-competitie dames: DWT 1—Neptunus (Amersfoort); HVGB 1—Waterlelie 1. Cen trale wintercompetitie heren: HPC 1 HVGB 1. Derde klasse heiren: HVGB 3 HPC 3. Dinsdag 24 November worden in het Sport fondsenbad gespeeld: dames, derde klasse: DWR 3—HVGB 3; tweede klasse: DWR 2— HVGB 2. President Elpidio Quirino, die in de ver kiezingen op de Philippijnen van de afge lopen week een zware nederlaag heeft ge leden, heeft Woensdag verklaard dat hij een formeel protest zal indienen bij de re gering van de Verenigde Staten op grond van „Amerikaanse inmenging in de ver kiezingen". Hij protesteerde tegen wat hij noemde „een duidelijk geval van onmid dellijke inmenging door het Amerikaanse leger" en verklaarde dat hij zou proteste ren tegen „inbreuk op de Philippijnse sou ver einiteit". (nog) niet bekend zijn en men op het ogenblik niet meer dan een indruk heeft. De heer Hennevelt wist trouwens ook niet alles, want de heer Happé moest een enkel door de woordvoerder van de C.P.N. ge noemd cijfer rectificeren. Wethouder Happé besloot zijn betoog met er de aandacht op te vestigen, dat de zaak van de Holland-Nautic niet een af faire is voor een bepaalde groep of partij, maar een algemeen belang raakt. Het gemeentebestuur is verantwoordelijk tegenover alle burgers, ongeacht partij of richting. Het gaat hier om het uit de moei lijkheden helpen van medeburgers. De heer Van der Veldt (K.V.P.) stemde volledig met deze woorden van de heer Happé in. Dat men in personeels- kringen „bezorgd" is, is begrijpelijk, maar men moet ook de rust bewaren. Of die rust gediend wordt door de activiteit van de twee dissidente leden van de tariefcom missie, buiten de personeelskern om, waagde de heer Van der Veldt te be twijfelen. Een studiecommissie van het Wereld- veteranencongres, waarin dertien landen zitting hebben, heeft een verklaring uitge geven over de noden en problemen van de Europese oorlogsveteranen. De verklaring is gesteld in de vorm van een aanbeveling voor de slotzitting van het congres, die heden gehouden werd. In de verklaring wordt voorgesteld dat de W.V.F. zal trachten een consultatieve status bij het wetgevend comité van de Raad van Europa te krijgen en voorts wordt gezegd, dat de Europese veteranen- organisaties hebben besloten hun werk zaamheden ten behoeve van de revalidatie van oorlogsslachtoffers, zullen combineren. Een paar honderd Amsterdammers heb ben gisteravond de Amerikaanse oorlogs invalide Harold Russell, met een fakkel geklemd in de metalen haken van zijn armprothesen, aan het hoofd van de stoet deelnemers aan het congres van de Wereld- veteranenfederatie dat in Den Haag wordt gehouden naar het nationaal mo nument in het Damplantsoen in de hoofd stad zien trekken, waar een korte plechtig heid werd gehouden. Tijdens een receptie in zijn kabinet voor het uitvoerend comité van de Wereldvete- ranenfederatie heeft minister-president dr. W. Drees gisteren bekend gemaakt, dat de Koningin, de president van de fe deratie Albert Morel (Fr.) benoemd heeft tot Grootofficier in de orde van Oranje Nassau en de secretaris-generaal Elliot H. Newcomb (V.S.) tot Officier in deze orde. BINNENLAND Het comité dat gelden inzamelt voor het oprichten van een gedenkteken voor dr. ir. C. Lely nabij de Afsluitdijk, heeft van de gouverneur van Suriname bericht ont vangen, dat dit gewest 500 Surinaamse gul dens (circa f 1000) zal bijdragen. Dr. Lely is van 1902 tot 1905 gouverneur van Suriname geweest. Bromfietsen met motoren van het merk J.L.O., type F -48, van de N.V. Union Rij- wielfabriek te Den Hulst, zijn gelijkgesteld met rijwielen. „De Boslopers", de padvindersgroep van „Meer en Bosch" te Heemstede en als groep 23 aangesloten bij het district Haar lem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders", zal Dondei'dagavond 'een groepsavond houden in de kapel „Irene" óp het eigen terrein. Om aan de nodige middelen te komen, om de inrichting van het troephuis van „de Camerons" aan de Tetterodeweg 'te Over- veen (kosten f 1500) te kunnen voltooien, zullen deze padvinders, leden van groep 9 van de N.P.V., district Haarlem, op Zaterdag en Zondag 28 en 29 November een bazar in het padvinderstroephuis houden. In Amsterdam heeft een aantal firma's, die kampeerventen vervaardigen, een „Broe derschap van Nederlandse Tentenmakers" opgericht, die ten doel heeft de be hartiging van de economische en sociale belangen van haar leden, maar ook de be vordering van een moreel en physiek ver antwoord kamperen van het Nederlandse volk. In de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Nieuweweg te-Worm er zal ds. J. van Dalen, predikant te Den Oever, de zang tijdens een evangelisatiebijeenkomst bege leiden op een zingende zaag. De predikant leerde het bespelen van de zingende zaag toen hij als evangelist in België werkzaam was. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts dé heer H. Wernik te Haarlem. Aan de vrije universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen ge schiedenis mr. C. A. van Swigchem te Sant poort. In Amsterdam is een 30-jarige schrijf machine-monteur aangehouden, die bekend heeft ten nadele van een grossier in hand schoenen in: hpt centrum van Amsterdam 300 paar handschoenen vóor.eén waarde van 4 5000 gulden te hebben ontvreemd. De monteur controleerde geregeld de schrijf machines bij de grossier en zag kans telkens ongemerkt handschoenen uit het magazijn weg te nemen. ADVERTENTIE Zijlstraat 98 Telefoon 11706 De Da Costakweekschool is vei-huisd van de Koepellaan 2 naar 8 te Bloemen daal. Woensdagmiddag en -avond is de verhuizing op een enigszins feestelijke wijze gevierd. In de gehoorzaal van het gebouw ,,'t Kopje", de school waar voor de fusie met het Kennemer Lyceum de middel bare meisjesschool gehuisvest was, wa ren Woensdagmiddag ruim honderd geno digden tezamen gekomen. Namens het schoolbestuur van de Da Costakweekschool sprak de heer G. van Duinen, die memo reerde, dat de verhuizing naar het huidige gebouw de zesde was in het zevenender tig-jarige bestaan van de kweekschool, Hij gaf een opsomming waar de school sinds de oprichting in 1916 was geweest. De villa aan de Koepellaan 2 was al een hele verbetering, maar langzamerhand groeiden de 120 leerlingen er uit. Daar het plaatsen van een nieuw eigen gebouw nog allerlei moeilijkheden geeft was het leegkomen van het huidige gebouw voor de kweek school een mooie oplossing, om door ver huizing over meer ruimte de beschikking te kunnen krijgen. De heer Van Duinen prees het tenslotte als een gelukkig feit, dat slechts twee directeuren aan de school verbonden zijn geweest: de heer O. A. Houwen, die thans nog secretaris-pen ningmeester van het schoolbestuur is en de huidige directeur, drs. D. Fokkema. De hoofdinspecteur voor onderwijzers opleiding van liet departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer C. Kleijwegt, bracht de gelukwensen van de minister en zijn departement over. Het gebouw, zei hij, is de school eigenlijk in de schoot geworpen, maar als één schoolbe stuur dit zou verdienen, dan is dit zeker het bestuur van deze kweekschool. Volle dig aan de eisen, die men zich voor een kweekseihoolgebouw stelt, voldoet ,,'t Kop je" nog wel niet, maar het neemt onder die scholen wel een ereplaats in. Vervolgens sprak nog de heer J. van der Meulen, directeur van de Rijkskweek school aan de Leidsevaart te Haarlem, mevrouw Van Noord-Den Os, namens de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amstelveen en de heer K. Spaans, voorzitter van de oud-leerlingen vereni ging. Tenslotte heeft de heer Math, van Dalen als en mede namens de leerlingen aan de directeur, drs. Fokkema, een ets van Franciscus van Assisi overhandigd. De toespraken werden .omlijst door zeer lofwaardige zang van het kweekschool koor onder leiding van de heer H. Smit. Des avonds' was er nog een bijeenkomst voor de ouders der leerlingen, waarbij de heer Van Duinen wederom de aanwezigen heeft toegesproken. In een bijeenkomst van" het departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. J. Smit, rijksnijverheidsconsulent voor Noordhol land en Utrecht gesproken over technische en bedrijfseconomische voorlichting aan industrie en ambacht. Leden van de Ka mer van Koophandel voor Noordhollands Noorderkwartier woonden deze bijeen komst bij. Besloten werd gezamenlijk een telegram te zenden aan de minister van Economische Zaken met het verzoek een bespoediging van de bouw van de tunnel te Velsen in overweging te nemen, aange zien handel en industrie door het ontbre ken van een goede oeververbinding in het Noordzeekanaal ernstig worden gedupeerd. Wijdewormer krijgt een openluchtbad. De gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Wijdewor mer zullen voor de exploitatie van dit bad gezamenlijk een stichting oprichten. Gede puteerde Staten van Noox-dholland hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan de gemeenschappelijke regeling vastgelegd door de onderscheidene gemeentebesturen tot het garanderen van de door die stich ting te sluiten geldleningen met een geza menlijk maximum van 300.000. Het natuurbad zal verrijzen aan de Wij- dewormer-plas. De stichting zal van het waterschap „De Wijdewormer", ongeveer 3% hectare grond kopen. De totale kosten zullen ongeveer drie.ton bedragen. Bij het bad komen een restaurant, terras met kleu terbassin, speelweiden en een zonnestrand. Het diepe bad zal voldoen aan alle wed- strijdeisen. Verwacht wordt dat in het komende zo merseizoen reeds een gedeelte van het bad kan worden opengesteld.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11