Omvangrijke belasting-affaire voor de Haarlemse rechtbank Feest bij drukkerij Boom-Ruygrok Twee kwekers contra fiscus Valse aangiften over 12 jaren eri gefingeerde kwitanties Veertien getuigen en vier verdedigers Proef-recital in de Vleeshal Woningtekort in 1964 vermoedelijk geëindigd Schotse nationalisten voor de rechtbank Amsterdamse Beurs Pella: Zóne A van Triëst is voor ons Westelijken willen Israel veroordelen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Paul Loeb vertolkte stevig programma Garagehouder en leden van reisclub benadeeld Ontwapeningskwestie blijft in impasse Interessante lezing voor Haarlemse Bestuurdersbond De heer F. Albrecht sprak voor „Nieuwe Koers" Pijade: Wij zullen dat nooit aanvaarden West-Berlijnse critiek op Gonant Incident-Kibya 1>0NPERDAG 19 NOVEMBER 1953 Een zeer omvangrijke belastingfraude, die zich heeft afgespeeld in verloop van een periode van ongeveer twaalf jaar, werd vandaag door de Haarlemse rechtbank be handeld. Voor haar verschenen twee bestuurders van een Aalsmeerse handelskwekerij (een naamloze vennootschap) J. B. en M. B., wie beiden overtreding van het Buiten gewoon Navorderingsbesluit ten laste was gelegd. De dagvaarding van de laatst genoemde vermeldde bovendien valsheid in geschrifte en verduistering. Hoeveel aspecten deze zaak bezit blijkt uit het feit dat er alleen voor M. B., die in hechtenis was genomen, vier verdedigers waren en dat er in zijn zaak veertien getuigen zijn gedagvaard. Hij wordt verdacht van opzettelijke valse aangifte inzake het Buitengewoon Navor deringsbesluit onder meer door achtereenvolgens onjuiste opgave te doen van zijn zuiver inkomen van 1941 tot 1943, van zijn zuiver inkomen over 1944 en over Januari tot September van 1945 en door onjuiste opgave van zijn zuiver vermogen op 1 September 1945 voor de Vermogensregistratie. Voorts wordt hem ten laste gelegd het opzettelijk onjuist en onvolledig invallen van aangiftebiljetten voor zijn bedrijf voor de Vennootschaps-, de Ondernemers- en de Omzetbelasting. Daarop volgen in de tenlastelegging valse aangiften voor de Vermogensaanwasbelasting in November 1948 en voor de inkomstenbelasting over 1949, 1950 en 1951. Voorts zou M. B. in de periode van 1940 tot 1945 gefingeerde kwitanties hebben gebruikt om 's rijks belastingen uitgaven onder ogen te brengen, die in werkelijkheid helemaal niet waren gemaakt. Hij liet deze volgens de tenlastelegging ondertekenen door een werknemer van hem en door een bevriende bloemist. Deze kwitanties, zoals „twee schuiten bagger 940", of „28 meter koemest 560, overlegde hij bij de belas tingdienst. Voorts zou hij op een kwitantie van een scheepsmaker, die hem gereed schap leverde, de bedragen 24 en 33,09 hebben „uitgebreid" tot 124 en 133,09. In zijn kasboek zou hij de voor deze ma nipulaties noodzakelijke wijzigingen heb ben aangebracht. Aan het slot van de zeer uitvoerige tenlastelegging werd hij ook beschuldigd van verduistering van gelden van zijn N.V. Het gaat hier om bedragen, die nooit geboekt zijn, zodat het zeer wel De Haarlemse Vleeshal, het prachtige Renaissance-gebouw van Lieven de Key, is reeds een paar keren als concertruimte gebruikt. Dit gebeurde echter slechts bij toevallige omstandigheden. Nu eventueel het-fraaie gebouw tot zetel wordt gemaakt van Haarlems Cultureel Centrum, ligt het voor de hand, dat de mogelijkheid om er concerten te geven ernstig onder ogen wordt gezien, immers de muziek spreekt in onze cultuur een hartig woordje mee. Vandaar dat het zaak is de oude Vleeshal aan enige proeven op dit punt te onder werpen. Want het is niet voldoende, dat de ligging van het gebouw gunstig is en de sfeer er iets heel aparts bezit, er moet vooral ook rekening gehouden worden met de aanpassing wat de klankproductie be treft. En dat is op stel en sprong maar niet uit te maken. Het kan een zoeken worden naar de gunstigste plaats voor het podium, naar bijzondere, geschiktheid voor dit of dat instrument of vocaal ensemble, voor solostem of groepszang. Het kan ook erva ringen opleveren waar de executanten, die er optreden, hun voordeel mee kunnen doen. Ik herinner mij een uitvoering met klein koor en dito orkest in de Vleeshal, die tot verrassend mooie klankresultaten leidde. Was dit te danken aan een gunstige op stelling, aan een wijze van musiceren die de juiste verhoudingen trof met de acoustiek, of aan het feit, dat vanaf een bijzonder geschikte plaats geluisterd werd? Ik wil het niet uitmaken. Maar dat het er goed kan klinken, weet ik zeker. Van één ding kan men beslist op aan, namelijk dat men er geen last zal hebben van een „droge" klank. Woensdagavond werd in het huis van Haarlems Cultureel Centrum een piano recital gegeven door de jonge, hier ter stede gevestigde pianist Paul Loeb, die na zijn eindexamen aan het Amsterdams Conservatorium, waar hij leerling was van Jan Odé, verder gestudeerd heeft aan de Ecole normale de Musique te Parijs. Dit recital kon gelden in bovengenoemde zin. En al kon het als experiment niet beslis send zijn, het gaf toch nuttige ervaringen mee. Paul Loeb bespeelde de klankrijke - haast schreef ik: de robuste - Bösendor- fervleugel van de firma Koot, op een ge ïmproviseerd podium aan de binnenzij- wand van het gebouw. Hij kwam met een stevig, niet alledaags programma, dat be gon met Fantasia con Fuga in D van Bach. Dat de pianist enige tijd nodig had om een goede klankverhouding te vinden en daar zijn toucher bij aan te passen, kon hem niet euvel worden geduid; hoofd zaak was dat hij het équilibre uiteindelijk vond en met blijken van vaardige techniek een boeiend geheel bereikte. Met „Tre preludi a una fuga" van Ma- lipiero begon echter het zoeken naar een gewenste tint opnieuw en in de derde pré lude - een motorisch stuk - schonk deze volop bevrediging. Drie Intermezzi van Brahms volgden (de nummers 2 en 3 klon ken uitstekend) en daarna kwam nog de Rhapsodie opus 79 no. 2 van Brahms, die, hoe verdienstelijk ook gespeeld, te luid ruchtig klonk. Tenslotte kwam Paul Loeb uitstekend op dreef met het belangrijke werk „Thème et Variations" van Gabriel Fauré. Maar dit goede resultaat kon ook te danken zijn aan het feit, dat hij deze compositie op half gesloten vleugei speelde. Zo goed als ze ker zou dit ook aan de andere program manummers ten goede zijn gekomen. Een paar momenten van onvoldoende zenuwbeheersing daargelaten, heeft Paul Loeb op dit experimenteel recital ge toond, dat hij over een goed ontwikkelde pianotechniek beschikt. Er was voor deze avond zeer veel be langstelling. JOS. DE KLERK mogelijk is, dat hiel- een stilzwijgende ver deling heeft plaatsgevonden, buiten de boeken om, opdat de fiscus er geen vat op zou hebben. Als getuigen-deskundigen waren onder meer mr. W. Pluckel, hoofd van de fiscale recherche te Amsterdam; de heer W. A. Rookus, hoofdassistent van 's Rijks belas tingen te Amsterdam en de schriftdeskun- dige W. F. Hesselink uit Den Haag ter zit ting aanwezig. De vier verdedigers in deze zaak zijn prof. mr. G. M. G. C. Russel, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, mr. J. H. J. Simons en mr. J. Peters. De eerste zaak van de 46-jarige J. B. werd na de voorlezing van het tenlastege- legde, een valse aangifte voor de navorde ring, geschorst. Daarna kwam de zaak tegen zijn broer, de 54-jarige M. B., in behandeling. De reeds genoemde hoofdassistent van 's Rijks belastingen te Amsterdam, zei bij zijn ver hoor, dat hij in Juni 1951 bij een onderzoek bij de Tuinbouwbank in Aalsmeer tot de ontdekking was gekomen, dat M. B. ver scheidene malen bij deze bank bedragen had opgenomen, die niet in de boeken wa ren verantwoord. In het totaal beliepen deze bedragen ruim 70.000. De verdachte had hem gezegd, dat dit geld betrof dat door een Duitse zakenman in de oorlogs jaren via hem was overgemaakt aan diens zoon, die als Duits soldaat in Aalsmeer gelegerd was. Voorts leidde het onderzoek tot de gewaarwording, dat M. B. ook bij de Twentsche Bank in Aalsmeer diverse ma len bedragen, in totaal ongeveer 90.000, in rekening-courant had opgenomen, die niet in de boekhouding terug te vinden waren. Ontbrekende stukken waren bij verdediger Mr. A. D. P. V. v. Löben Seis. een der ver dedigers van verdachte, stelde de getuige de vraag of hij bij het onderzoek gevraagd had naar de ontbrekende debiteurenbladen uit de boekhouding en kreeg een ontken nend antwoord. Daarop deed deze verdedi ger een mededeling, die de rechtbank zicht baar verbaasde: hij was in het bezit van enige van deze debiteurenbladen. Toen het onderzoek in de boekhouding reeds gesloten was, had hij ze nog gevon den en daarvan de officier in kennis ge steld. Hij zei deze panieren gaarne alsnog ter beschikking van de rechtbank te wil len stellen. Een der rechters, mr. Drabbe, merkte op dat hij deze gang van zaken zeer bevreemdend vond, dat een raadsman papieren blijkt te bezitten, die bij een on derzoek worden gemist. De zitting werd daarop even geschorst, waarna de rechtbank de papieren opvroeg. Daarna werd de zitting opnieuw geschorst om de heer W. A. Rookus voor het verder verhoor van de inhoud kennis te doen nemen. Dadelijk na de hervatting van de zitting zei de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, dat de rechtbank de raadsman mr. A. D. P. V. van Löben Seis het recht ontzegde om deze panieren ach ter te houden en zo nodig de daardoor noodzakelijke stappen zou nemen. De ver dediger zeide dat de papieren niet door hem zelf waren weggenomen en gaf als zijn mening te kennen dat de raadsman het recht heeft de stukken die hij wenst onder ziin berusting te houden. De getuise-deskundi.se, de heer Rookus. zeide dat hij ook op deze bladen uit het losbladige debiteurenboek niet de bedra gen had aangetroffen, die bij de Tuinbouw bank waren opgenomen. Maar het onder zoek, dat een rond beeld van de boekhou ding moest verschaffen, was naar hij zeide door het ontbreken van deze papieren zeker een paar weken vertraagd. De verdachte hield vol dat. de bij de Tuinbouwbank opgenomen gelden afkom stig waren van een Duitse klant, de fa. Falz en Schaufel, die deze bedragen via hem aan ziin zoon wilde do°n toekomen. Het was niet voor zijn bedrijf bestemd, aldus de verdachte. „Het blijft anders een merkwaardig ver baal." aldus de nresident, „dat een Duitse soldaat in Nederland van zijn vader in totaal ongeveer 2 a Vit ton via u over maakt." Op een vraag of hij de bestemming van de gelden niet aan de Duitse soldaat had kunnen vragen, antwoordde hij, dat men „toch in de bezettingstijd aan een Duitse soldaat geen verklaring durfde vragen" Een inwoner van Zaandam is vorige week gearresteerd onder verdenking een diefstal in de Christelijke Landbouwschool gepleegd te hebben. Hij wordt bovendien verdacht van oplichting. Hij heeft in Zaan- am als penningmeester gefungeerd van een reisclub van 25 personen. Deze mensen offerden per persoon wekelijks een gulden. In de afgelopen zomer werd met deze club een tocht naar Duitsland gemaakt, maar nu is gebleken dat de penningmeester, de bus ondernemer uit De Rijk, bij wie hij een touringcar had gehuurd, niet heeft betaald. Hij beweerde dat de penningmeester van de reisclub er met het geld vandoor was ge gaan. De 650 had hij in zijn eigen zak laten verdwijnen. Hetzelfde deed hij met de wekelijkse contributie die ook na de vacantietocht werd doorbetaald. „U stond anders met ze op goede voet," merkte de president op, waarop de ver dachte antwoordde: „het waren goede klanten van me, en daar sta ik altijd mee op goede voet." Omtrent een deel van de niet geboekte, bij de Twentse Bank opgenomen bedragen, zei de verdachte, dat het hier te veel ont vangen geld van een klant in Engeland betrof, dat hij had achtergehouden om het te zijner tijd terug te betalen. Op de vraag van de president waarom hij dan tot nu toe bij het onderzoek had volgehouden dat hij deze bedragen had „achtergehouden voor contante inkopen", beriep verdachte ook hier zich zoals telkens er op dat hij een jaar in de cel had gezeten en zich daardoor de zaken niet zo precies meer kon herinneren. De getuige-deskundige zeide voorts te hebben bemerkt, dat M. B. in 1944 5000 gulden in bewaring had gegeven aan zijn zwager, de P.T.T.-ambtenaar K. R. D. in Heerlen, die het geld daags daarna op zijn spaarbankboekje had gestort. Deze, als ge tuige gedagvaard, beriep zich op zijn ver schoningsrecht, zodat werd volstaan met het lezen van eerder door hem afgelegde verklaringen. De verdachte zelf zeide daarentegen, dat hij K. R. D., die „met f 5000 zwart geld zat" had willen helpen door het te doen voor komen dat D. hem dit bedrag schuldig was. Hierna werd de zitting opnieuw geschorst. NEW YORK (Reuter). De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Woensdag opnieuw aan bevolen de impasse, waarin het ontwape ningsprobleem sedert lang is geraakt, te doorbreken. De door veertien landen inge diende resolutie werd aangenomen met 54 tegen 0 stemmen en vijf onthoudingen. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten onthiel den zich van stemming. Birma nam niet aan de stemming deel. In de resolutie wordt de ontwapenings commissie verzocht haar pogingen om tot een oplossing van het probleem te komen, voort te zetten en wordt de instelling van een uit vijf leden bestaande subcommissie voorgesteld. De vijf leden dienen de landen te zijn, die het meest bij het probleem zijn betrokken. De Sovjet-afgevaardigde, Andrei Wys- jinski, sloeg alle hoop op een eenstemmige benadering van het ontwapeningsprobleem de bodem in door Sovjet-amendementen op de resolutie in te dienen, die overigens wer den verworpen. Verklaring van Malan Dr. Malan, de premier van Zuid-Afrika, heeft Woensdag bij de opening van een congres van de nationalistische partij in de Kaapprovincie verklaard, dat hoewel Engeland zijn heerschappij over meer dan 600 millioen mensen heeft opgegeven, het nog steeds „wanhopig vasthoudt aan ge bieden binnen de grenzen van Zuid-Afri- ka". De betrokken gebieden zijn: Beetsjoe- analand, Swaziland en Basoetoland. Malan voegde er aan toe, dat wanneer er geen wijziging in de Britse houding zou komen, het moeilijk zou zijn, „te verhinderen, dat de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Engeland in de loop van de tijd vergiftigd worden". De werkzaamheden bij Boom-Ruygrok de jubilaris vierenveertig jaar en heeft N.V. Uitgevers- en Drukkersbedrijf aan j ervaren, dat de heer Halewijn een bijzon der lid van het personeel is geweest. Altijd stond hij voor een ieder klaar en bracht redding als zetters slechte kopij niet kon den lezen. De heer Van Vierssen bood een geschenk in enveloppe en een mand met fruit aan. Tenslotte richtte de jubilaris zich tot de sprekers en de leden van het personeel om hun dank te zeggen voor hun toespraken en geschenken. Jubileumnummer „De Auto" de Gedempte Oude Gracht werden van morgen onderbroken, voor de herdenking van twee jubilea en ter gelegenheid van het feit, dat de cantine in gebruik werd genomen. Vandaag is de heer P. Halewijn vijftig jaar corrector en wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal hij het bedrijf verlaten. Voorts wordt het weekblad ,.De Auto" vijftig jaar door de drukkerij uitgegeven. Het uit ongeveer 180 man bestaande personeel kw^m in de cantine bijeen, die een zeer goede indruk maakt; zij ziet er fris uit en de leden van het personeel die te ver weg wonen of buiten Haarlem kun nen daar rustig overblijven. De heer Halewijn en ziin familieleden werden door de heer J. M. B o o m, die met de heer K. R. van Staal de directie vormt, verwelkomd, waarna de heer Boom zich tot de jubilaris richtte om herinneringen op te halen uit de afgelopen halve eeuw. Hij had uitgerekend, dat de jubilaris vermoe delijk 500.000 pagina's heeft gecorrigeerd en neemt aan, dat er op iedere pagina vijf zetfouten verbeterd zijn, dan betekent dat, dat de jubilaris twee en een half millioen fouten gecorrigeerd heeft. Natuurlijk heeft hij een aantal fouten over het hoofd ge zien, doch dat is gering in verhopding met het aantal bladzijden en woorden dat hij onder o<*en heeft, gehad. Door ziin werk zaamheden heeft hii het bedru'f nuttige diensten bewezen, waarvoor de directie hem dankbaar is. In zijn toespraak her innerde de heer Boom aan de ontwikke ling van de techniek die voor het bedrüfs- leven van belang is. Er dient gestreefd te worden dat men niet onnodig loont, niet onnodig wacht en dat er weinig fouten ge- maakt worden. Tenslotte werd meegedeeld, dat de jubilaris als geschenk wordt aange boden een belangriik bijdrage ter verho ging van zijn pensioen. Wegens ziekte van de heer H. Levy voer de de heer J. C. W a r n i n g. redacteur van ..De Auto", namens dit orgaan het woord Spreker heeft de jubilaris een aantal jaren meegemaakt en geconstateerd, dat. de heer Halewijn een goed corrector is, die de redactie geholpen heeft bij het oplossen van moeilijkheden. De heer H. Verdoorn bood de geluk wensen aan namens de Algemene Neder landse Grafische Bond, waarvan de jubi laris veertig jaar lid. Het is geen zeldzaam heid, dat een technisch lid zovele jaren de organisatie trouw blijft, maar wel een administratief lid. Als voorzitter van de personeelsvereni ging „Boru" herinnerde de heer H. 1 e F v r e er aan, dat de heer Halewijn ge durende het bestaan van de vereniging een trouw donateur is geweest. Namens het personeel voerde de heer G. W. van Vierssen het woord; hij kent De abonné's van „De Auto" ontvangen dezer dagen een jubileumnummer en als zij het lezen zullen zij op iedere bladzijde aan het getal 50 herinnerd worden, omdat dit door de uitgave is geponst. Dit heeft heel wat extra ui-en werk gekost. Aan de uitgave is speciale zorg besteed. Het opent met een gelukwens van Prins Bernhard. Hij schrijft er prijs op te stellen geluk te wensen voor de wijze, waarop in deze halve eeuw steeds getracht is en ongetwijfeld met succes de lezers op de hoogte te hou den van betekenis en ontwikkeling van automobilisme. Bij een artikel over „Vijftig jaar automobilisme" is een serie foto's ge plaatst over de ontwikkeling van het auto mobilisme in andere landen. Ter gelegenheid van het jubileum van „De Auto", dat het officieel orgaan is van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, heeft mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. secretaris van de KNAC. van middag de directie van Boom-Ruygrok ge lukwensen aangeboden. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-31-4 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 17714 177 214/4 217 Philips Gloeil. 18414 18414 Kon. Petroleum 341 344 A'dam Rubber 9014 90 Holl. Amer. Lijn 142-54 142)4 N. Scheepv. Unie 13614 13614 H.V.A 11154 111)4 96 96 Amsterd. Bank 17914 17914 Ned. Handel Mij. 16754 16714 Rotterd. Bank 174% 17454 Twentsche Bank 172 172 Anaconda Copper 32 32)4 Bethlehem Steel 4954 50 Republic Steel 4814 49)4 Shell Union 71% 72 20% 20% U. S. Steel 37)4 3714 Dinsdagavond hield de Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. in het Wijkge- bouw van de Nederlands Hervormde ge meente aan de Gedempte Oude Gracht de eerste cursusavond van het winterseizoen voor het kader van de Haarlemse Vakbe weging. De heer H. Kaper, hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond besprak de sociale en economische aspecten van de volkshuisvesting en wo ningbouw. De heer Kaper gaf daarbij allereerst een historisch overzicht van de woningbouw gedurende de afgelopen eeuw. Deze wo ningtoestanden waren vooral voor de ar beidersklasse, die het grootste gedeelte van de Nederlandse bevolking uitmaakte en nog uitmaakt, gedurende de negentiende eeuw erbarmelijk slecht. De woningbouw was, aldus spreker, een geheel particuliere zaak en de eigenaars waren er dan ook op uit om met zo min mogelijk kosten een in verhouding hoge huur te bedingen. Immers het rendement van huizen lag aanzienlijk hoger dan dat van effecten en het gevolg was dan ook, dat er een overgroot percentage (bijna ze ventig percent) één- en tweekamer-wo ningen werden gebouwd, waarvoor de huurders een hoge huur dienden te beta len. Ondanks de vrij slechte hygiënische om standigheden bleef de Nederlandse bevol king echter toenemen en langzamerhand begon de overheid zich met het woning probleem te bemoeien. In 1902 trad de woningwet in werking en al spoedig begon dit vruchten af te wer pen. Immers, in deze wet werd de moge lijkheid opengelaten voor het stichten van woningbouwverenigingen en grote groepen van de arbeidende bevolking maakten hier gebruik van. In 1906 werden de eerste woningen van de woningbouwverenigingen gebouwd het geen nauwelijks 1/10 van de totale toe name betekende. Nauwelijks vijftig jaar later echter, in 1951, kon er bijna zeventig percent van de gebouwde woningen op naam van de diverse woningbouwvereni gingen geschreven worden. In het vervolg van zijn lezing wees de heer' Kaper op het feit dat vlak na de tweede wereldoorlog het woningtekort 170.000 bedroeg. Nauwelijks drie jaar later, in 1948, was dit getal, mede door het ont breken van materialen gestegen tot 300.000. Men verwacht echter dat in 1964 het woningtekort zal zijn opgeheven. Dan komt er echter weer een ander pro bleem aan de orde en reeds thans worden er plannen uitgewerkt om een inzinking van de werkgelegenheid voor de bouwvak arbeiders te voorkomen. Men meent de vele werknemers, die dan op de „arbeidsmarkt komen te kunnen opvangen door de krot opruiming ter hand te nemen. Tevens dienen, vooral met het oog op de steeds verder voortschrijdende techniek de steden en dorpen omgevormd te worden. Financiële zijde Na de pauze belichtte de heer Kaper de financiële aspecten van de volkshuisvesting en de woningbouw. Hij besprak daarbij, in het kort, de drie vormen van woningbouw: de financiering van de woningen, de pre mieregeling en het „vrije bouwen". Voorts hield spreker zich bezig met het waarom van de huurverhoging en verklaar de in verband met dit vraagstuk, dat een deel van de huur ten goede dient te komen aan de woningen zelf. Tenslotte hield de heer Kaper aan het slot van zijn bijzonder interessante lezing een pleidooi voor een behoorlijke compensatie van de huurver hoging. Voor de Jongeren Organisatie van de Partij van de Arbeid, die met de afdelingen Velsen-Noord en Beverwijk Woensdag avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal bijeen was, heeft de verhindering van de heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer, wel even teleurstellend gewerkt, doch zijn vervanger de heer F. Aibrecht, lid van de Haarlemse gemeente raad, die wegens andere vergaderingen ook al later kwam, heeft veel vergoed met zijn beschouwing over de achtergronden in de Partij van de Arbeid. In afwachting van de spreker was door voorzitter A. Sluis een zaalforum gevormd, dat zich slechts behoefde te bepalen tot de i beantwoording van de vraag, waarom de leeftijdsgrens voor de loonsverhoging, de compensatie, was beperkt tot 23-jarigen. De mening was, dat de lijn had moeten worden doorgetrokken. EDINBURGH (Reuter) Vier jonge Schotten zijn voor het hooggerechtshof te Edinburgh beschuldigd van samenzwering tegen de Britse regering. Volgens de acte van beschuldiging wilden zij bewerken, dat Schotland een eigen regering kreeg. Zij worden voorts beschuldigd van onwettig bezit van wapens en springstoffen. Zij ont plooiden deze activiteit tussen April en Juni van dit jaar. Er zullen 49 getuigen tegen hen worden gehoord. De mannen allen tussen de twintig en dertig jaar zouden behoord hebben tot een militante Schotse nationalistische orga nisatie, het Schotse republikeinse leger. Er werd gezegd, dat het van plan was de spoorbruggen, de hoogspanningsleidingen en andere verbindingen tussen Engeland en Schotland op te blazen. De beschuldigden zijn de 23-jarige labo rant Forbes, de 27-jarige klerk Gillan, de 22-jarige student Watt en de 24-jarige student MacAlister. De hoofdgetuige, de liftbediende Cullen, zeide, dat hij in Mei van dit jaar een bij eenkomst van Schotse nationalisten te Edinburgh had bijgewoond, waarop een man, gekleed in een Schotse „kilt", het woord voerde. Forbes had de spreker ge vraagd of hij werkelijk iets voor Schotland wilde doen. „Kunt u springstof gebruiken? Zo ja, ik behoor tot een organisatie die een man als u kan gebruiken," aldus had Forbes gezegd. Later had Forbes tot Cullen gezegd, dat er grote risico's aan het lidmaatschap ver bonden waren. Men kon er door in de gevan genis komen of er het leven bij inschieten, aldus Cullens verklaring. Ook kon het een moord met zich brengen. Als iemand ons verraadt, aldus zou Forbes hebben gezegd, dan is er maar een straf: de dood. Op een tafel voor de jury werden revol vers en springstof gelegd. De politie nam de belangstellenden op de publieke tribune scherp op, omdat zij onge regeldheden vreesde. Onder de toeschou wers bevond zich mejuffrouw Wendy Wood, een fel voorvechtster voor zelfbe stuur van Schotland. ROME. (Reuter). De Italiaanse pre mier, Giuseppe Pella, heeft Woensdag te Rome verklaard, dai iedere vijf-mogend- heden-conferentie over Triëst de Brits- Amerikaanse beslissing om de zone A aan Italië toe te wijzen als „vast en onherroe- lijk" moet aanvaarden. Voorts, zo verklaarde hij in de Kamer, moet de conferentie een oplossing zoeken voor het hele gebied van Triëst en niet voor de zóne A alleen. De Joegoslavische vice-president Mosje Pijade heeft Woensdag in een verkiezings rede te Lloebljana verklaard, dat Joego slavië nooit de Brits-Amerikaanse beslis sing om de zóne A van Triëst aan Italië toe te wijzen, zal aanvaarden. Hij zeide, dat „het nauwelijks is aan te nemen, dat verstand, redelijkheid en be scheidenheid, plotseling de overhand zullen krijgen in die giftige atmosfeer van chau vinisme en neo-fascisme". Pella waarschuwde het Italiaanse volk, zich niet door hartstocht te laten leiden tot hei veroorzaken van een onoverbrug bare kloof tussen Italië en zijn bondge noten in het Atlantisch pact. De Italiaanse regering was verrast ge weest door de steun, die de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Britse commandant van dè zóne, generaal Sir John Winterton, had den gegeven. BERLIJN (A.F.P.) De drie grote West-Berlijnse partijen hebben bij de grif fie van het West-Berlijnse parlement een motie van ontevredenheid over de Ameri kaanse Hoge-Commissaris in Duitsland, Conant, ingediend. Deze motie, de eerste van dit karakter in de geschiedenis van Berlijn, zou heden door de Kamer worden behandeld. De aanleiding tot het indienen van de motie is de machtiging die Conant aan een Amerikaans bedrijf heeft gegeven om het blad „B-Z" weer te doen verschijnen. Door deze vergunning, zo wordt in de motie gezegd, heeft Conant een besluit ge nomen, waartegen de fractie-voorzitters van de drie grote partijen in het West-Ber lijnse parlement hadden gewaarschuwd. Zaterdag zal het nieuwe Hoofdpostkantoor aan de Rijswijkseweg in Den Haag, dat werd gebouwd door de Rijksgebouwen- dieyist, door de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, worden geopend. In dit gebouw zal o.a. de directie van de P.T.T. Den Haag zetelen. (Luchtopname ANP-foto). NEW YORK (Reuter. Amerika, Frankrijk en Engeland hebben Woensdag een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om in de krachtigste termen zijn afkeuring uit te spreken over de aanval door Israëli sche troepen op het dorp Kibya in Jordanië. Een gezamenlijke resolutie, ingediend door de drie Westelijke mogendheden, ver zoekt de Veiligheidsraad te verklaren dat de vergeldingsactie te Kibya, uitgevoerd door strijdkrachten van Israel, en al derge lijke acties een schending zijn van de door de Veiligheidsraad getroffen voorzieningen betreffende het „staakt het vuren" en niet in overeenstemming met de verplichtingen van de betrokken partijen ingevolge de algemene wapenstilstandsovereenkomst en het Handvest. De resolutie vraagt Jordanië de maat regelen, die het reeds neemt om onwettige grensoverschrijdingen te voorkomen, te versterken en brengt beide regeringen haar verplichtingen in herinnering alle daden van geweld aan weerszijden van de be standslijn te voorkomen. De resolutie, waarover de drie Weste lijke mogendheden verscheidene weken hebben beraadslaagd, zal Vrijdag door de Veiligheidsraad worden behandeld. Westelijke woordvoerders beschrijven haar als de krachtigste resolutie met be trekking tot Palestina, die ooit bij de Vei ligheidsraad is ingediend. De Israëlische afgevaardigde, Eban, ver klaarde, dat de berisping van Israel door de Veiligheidsraad in Israel ongelukkige psychologische en politieke gevolgen zou hebben.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13