RHEUMIN Zware opgave voor de Haarlemse basketballers tegen Rotterdam Nederlandse hockeysters leden ruime nederlaag tegen Australië Kamerleden dringen aan op meer Europese haast SKIBROEKEN Ongelijke strijd in Bloemendaal Velox gaf Die Raeckse kranig partij C. Th. Smal 25 jaar leider van BATO Belgische loodsen in Vlissingen staken Passief kiesrecht voor AR.-vrouwen toegestaan DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 Stedenontmoeting in het Krelagehuis A utomobilisme Vandaag begint Carrera's monsterrace op de weg Biljarten Om de biljarttitel derde klasse libre Hof van Holland Dammen Nederlaag van HDG Tennis Italië stuurt niet het sterkste team Steeds meer sportlieden laten zich keuren Motorsport Tubberger motorrace voortaan op Zondag Volleyball Congres Internationale Volleybal Federatie Nederlandse kampioen schappen in Mei 1954 Weer een internationaal studenten-sporttournooi De volleybalcompetitie Skiseizoen ingezet De Mos uit dubbelspel BROCADES 20 tabt. 55 cent Begroting Buitenlandse zaken wjlVeeVc VOOR DE BABY Paardensport Nederlandse dravers wonnen in Duitsland Tafeltennis Nederland versloeg Denemarken: 5-1 Overgrote meerderheid in deputaten vergadering Strijd tegen Mau-Mau Als eerste in de serie stedenontmoetingen, die dit seizoen op het basketball-programma staan, zal op Zaterdag 21 November de wed strijd tegen Rotterdam in het Krelagehuis in Haarlem plaats vinden. Wanneer wij spre ken van een zware opgave voor de Haar lemse basketballers dan denken wij in de eerste plaats aan het feit dat in alle vorige ontmoetingen met Rotterdam slechts de dames er éénmaal in geslaagd zijn een over winning te boeken en wij zijn er dan ook nagenoeg zeker van dat ook dit keer over winningen moeilijk te behalen zullen zijn. Hebben de Rotterdammers dan zoveel beter materiaal dat een overwinning voor hen al haast bij voorbaat vaststaat? Zeker niet. Maar de Rotterdammers zijn er in geslaagd in de loop der jaren een behoorlijk team op te bouwen, door een goede centrale training. Geen tyd en ruimte In Haarlem is dit nog steeds niet bereikt, ondanks alle goede wil. Het ontbreekt de Haarlemmers nu eenmaal aan tijd en ruim te. Een training op Zaterdag of Zondag is uitgesloten, daar velen naast basketball ook nog andere sporten beoefenen. Donderdag en Vrijdag zijn de dagen waarop de compe titie verwerkt wordt. Resteren derhalve drie dagen. Deze dagen gebruiken alle vereni gingen als trainingsdagen in de Stadsdoelen. Het resultaat hiervan is, dat met moeite een plaatsje gevonden kon worden voor de centrale training. Daarbij meenden velen nog en hebben zij wel ongelijk? aan de training van hun vereniging de voorkeur te moeten geven. Het behoeft dus geen betoog, dat de voor bereidingen voor de stedenwedstrijden niet naar wens verlopen zijn. Al deze moeilijk heden zijn alleen op te lossen door de Technische Commissie op Donderdag- of Vrijdagavond een uur in het Krelagehuis ter beschikking te stellen. Dat de competitie leider hiertegen bezwaren zal hebben be grijpen wij zeer goed. Doch wij willen hier bij gaarne op de mogelijkheden wijzen die het verlichte buitenveld in de Stadsdoelen kan bieden. Als straks de slechtste maanden voorbij zijn kan toch een gedeelte der competitie daar gespeeld worden. De teams De T. C. stelde de teams voor de steden- wedstrijd als volgt samen: Dames: J. Koblenz aanv. (HGA); M. Schrama, A. Medemblik, C. v. Groningen en T. v. Deurzen (Antilopen!: J. Huigen, C. Kors, T. Snel, H. Pompe (HOC), Heren: H. Argeloo, aanv., M. Dinkelberg, F. Hooiveld, J. Mansvelder (OK); P. Moo- lenkamp, C. Rip (HGA): J. Swart (Antilo pen); J. Meenhorst (Schoten); P. v. Soomer (Harlem T.); J. Bruis (PSVH). De wedstrijden, die om acht uur beginnen, worden voorafgegaan door een junioren wedstrijd. In team A (blauw) zijn opgesteld: Dings- haf, v. Bodegom, Biesbroek (Antilopen), Mush. Struwer (IHJ), Hennis, Samson (ZBVS). (ANP). Tijdens de laatste trainingsdag voor de „Carrera Panamericana Mexico", die heden begint met Tuxtla Guttierez in Mexico als startplaats voor de eerste étappe naar Oaxaca (530 km.), zijn de Amerikaan Duane Carter en de Mexicaan Manuel Acosta Mu- noz met hun wagens van de weg geraakt. Beiden bleven ongedeerd. Maar waar de Lincoln van Carter wellicht nog tijdig her steld zal kunnen worden werd de Lincoln- Capri van Munoz totaal vernield. Vooral in de internationale sportklasse en in de gewone sportklasse verwacht men een felle strijd tussen de coureurs die over de nieuwste producten van de Europese fabrie ken beschikken. De winnaar van verleden jaar, Karl Kling, dingt ditmaal mee met een Porsche. De kleuren van Ferrari worden verdedigd door de Italiaan Maglioli, en Lancia brengt in de internationale sport klasse niet minder dan vijf wagens aan de start. Fangio, Bonetto, Taruffi en Bracco maken deel uit van de Lancia-ploeg. Gor- dini komt uit met drie wagens, waarvan één 3 liter met Jean Behra en een 2'A liter met Jean Lucas aan het stuur. Louis Rosier heeft een 4'A liter Talbot tot zijn beschikking. Men houdt er rekening mee dat alle wed strijdrecords dit jaar verbeterd zullen wor den, en voor de laatste étappe verwacht men gemiddelde snelheden die de 250 km/u. zullen benaderen of zelfs overtreffen. Gisteravond is in café De Louw in de Spekstraat in Haarlem de finale voortgezet van de persoonlijke biljartkampioenschap pen van de derde klasse libre van het dis trict Haarlem van de K.N.B.B. De resultaten waren: v. Lint 100 42 14 2.38 Schreuder 98 32 8 2.33 Nijssen 100 33 11 3.03 v. Veen 95 33 17 2.87 v. Veen 100 36 18 2.77 v. Lint 83 36 15 2.30 Schreuder 89 31 11 2.93 Winnubst 100 31 17 3.22 Hedenavond worden de wedstrijden voort- gezet. De biljartvreeniging Hof van Holland uit Haarlem heeft de wedstrijd tegen Benoorden Het IJ uit Amsterdam met 4433 gewonnen. De laatste resultaten waren: Van Roon 250 250 32 45 7.81 Monneé 250 201 32 42 6.28 Nobels 250 250 28 26 8.92 v. Nierop 250 138 28 22 4.92 Hoenderdos 50 28 25 6 1.12 Lefèbre 50 50 25 10 2.— Kooomans 45 44 34 5 1.29 Snel 45 45 33 6 1.32 Hurkmans 60 60 33 8 1.81 Neeter 60 58 33 7 1.75 v. Wunnik 95 95 30 20 3.16 Neeter 60 54 30 13 1.80 Voor de hoofdklasse competitie Kon. Ne- derl. Dambond (district Noordholland) speelde in „Die Raeckse" in Haarlem de Haarlemse Damclub I tegen de Damvereni ging „Gezellig Samenzijn" I. De Amster dammers wonnen voorlopig met 115. De einduitslag wordt vermoedelijk 128 voor „G. S.". Team B: (wit-rood): Dinkelberg, v. Elk, v. d. Waals, Vreeken (OK), Uljee, Jansma (SCH), Kaart (Schoten). Het competitieprogramma voor Donderdag luidt: ZBVS—HOC (junioren); SCH—Rapi- ditas (dames); ExcercitiaIHJ 2 (dames); OK 2Schoten 2 (dames); IHJSchoten (heren); HHCAntilopen 2 (dames); OK 2— HGA 2 (dames). Op Vrijdag worden gespeeld: HBVS—HOC (meisjes); RapiditasOK (dames); Rapidi- tas—PSVH (heren); ZBVS—Schoten 2 (dames); HGAAntilopen (heren); SCH 2 —HOC 2 (dames); OK 2—Harlem T. (heren). De Italiaanse tennisploeg, die van 27 tot en met 29 November in de Marlothal in Den Haag in de tweede ronde van het toumooi om de Koning Gustaaf-bekêr tegen Neder land speelt, zal bestaan uit: Umberto Ber gamo, Gianni Cucelli, Marcello del Bello en Orlando Sirota. Dezelfde spelers zullen met Fausto Gar- dini en Guiseppe Merlo deelnemen aan een internationaal overdekt tournooi, dat van 30 November tot en met 6 Decemebr in Kopen hagen wordt gehouden. Het is dus wed duidelijk, dat Italië het niet nodig heeft gevonden de sterkste spelers naar Den Haag te zenden. De Nederlandse tennisploeg bestaat uit de volgende spelers Van Meegeren, Karamoy, Dehnert en Krijt. Als niet-spelend aanvoer der zal drs. I. Rinkel optreden. Het staat vast, dat Van Meegeren en Kara moy de enkelspelen voor hun rekening zul len nemen. Hoe het dubbel zal worden ge formeerd is nog niet zeker. In een rapport over de medische sportkeu ring in 1952 wijst de Federatie van Bureaux voor Medische Sportkeuring in Nederland met voldoening op de toeneming van het aantal bureaux, waardoor een niet onbe langrijke wijziging is gekomen in de cijfers van de statistiek, vergeleken bij die van 1951. Het aantal keuringen is in 1952 met ruim 20.000, ongeveer 30 percent, toegenomen. Het totaal aantal bedroeg in 1952: 87.827. Met groot genoegen wordt geconstateerd, dat het aantal keuringen van handballers, korfballers en roeiers krachtig is gestegen. Met teleur stelling wordt echter melding gemaakt van de geringe belangstelling, die hockeyers en tennissers voor de sportkeuring tonen. Het percentage goedgekeurden vertoom een opvallende stijging. In 1949 was dit 89 percent, in 1950 91,6, in 1951 92,4 en in 1952 93,7 percent. De jaarlijkse motorraces in Tubbergen zijn zodanig in betekenis toegenomen dat de organisatoren, mede gezien de voortdu rend toenemende kosten hebben besloten de races voortaan op Zondag in plaats van op een Zaterdag te houden. Als wedstrijd- datum is Zondag 8 Augustus bij de interna tionale motorfederatie aangevreagd. Ook is besloten dit jaar geen fabrieks- rijders gelegenheid te geven in Tubbergen aan de start te verschijnen. Wel wordt ge tracht een aantal fabrieksmachines van ver schillende merken naar Twente te krijgen, die bereden zullen worden door Nederlandse cracks. Verwacht wordt, dat de Twentse internationale motorraces door een en ander nog belangrijk aan betekenis zullen winnen. In Boekarest werd het congres gehouden van de Internationale Volleybal Federatie. Op deze bijeenkomst werden plannen be sproken voor een eventuele opneming van volleybal in het programma van de Olym pische Spelen in 1956. Het congres besloot dat acht heren- en acht dames-teams hier voor in aanmerkinig zouden komen, te weten de vijf best geklasseerd en in de Euro pese kampioenschappen, de eerste twee in de Amerikaanse kampioenschappen en de kampioenen van Azië. Indien volleybal niet in het programma van Melbourne zal worden opgenomen heeft de internationale federatie het plan om dat jaar in Parijs wereldkampioenschappen te houden. De Nederlandse volleybalkampioenschap pen zullen in de maand Mei van het volgend jaar worden gehouden. Het is zeer waar schijnlijk, dat hiervoor Utrecht weer in aanmerking komt. In April 1954 zullen de dames- en heren-teams van Nederland en België elkaar ontmoeten, naar verwacht wordt in Leiden. Op 4, 5 en 6 Januari 1954 zal in Amster dam voor de tweede maal een internatio naal studenten sporttournooi worden gehou den. Het wordt onder auspiciën van de Foreign Student Service georganiseerd door de buitenlandse studentenverenigingen in Nederland en de Nederlandse studentenraad. Deelnemers zijn de vertegenwoordigende teams van in Nederland studerende buiten landers uit Amerika, Indonesië, de Neder landse Antillen en Suriname en hun Neder landse colelga's. De volgende sporten staan op het program: basketball, voetbal, zwem men, tafeltennis, biljarten, schaken, bridgen en dammen. De 5 ploegen zijn verplicht aan al deze sporten deel te nemen. Aan het slot wordt een landenklassement opgemaakt. Als men zich herinnert dat aan het einde van het wereldhockeytournooi in Fol kestone Australië met tien punten op de vierde en Nederland met negen punten op de vijfde plaats van de ranglijst is geëindigd, dan had men ongetwijfeld niet verwacht, dat de Nederlandse hockeysters Woensdag middag in Bloemendaal met niet minder dan negennul klop zouden krijgen van het team van Australië. Weliswaar was de volgorde op de ranglijst niet geheel volgens de sterkte der elftallen, omdat er in poules werd ge speeld en Nederland en Australië in Engeland niet tegen elkaar zijn uitgekomen, en even min bestond de ploeg van Nederlandse dames Woensdag uit de sterkste speelsters (combinatie Haarlem-Amsterdam) van ons nationaal hockey, doch dit is geen excuus voor de nu geleden ruime nederlaag. Rugnummers Het was in Bloemendaal na drieëntwintig jaar, dat Nederland Australië weer ont moette. Opvallend was de kleding van de Australische dames: spelend met rugnum mers en een sporttenue met korte rok. De Australische ploeg was al dadelijk na het begin in de aanval en behield gedurende een groot deel van de strijd een veldoverwicht, waartegen de Nederlandse uitvallen weinig te betekenen hadden. De scheidsrechters mejuffrouw N. Roosjen (Nederland) en de goed leiding gevende mejuffrouw P. Howard (Australië) hadden veel werk toen zij op de Nederlandse helft floten. Australië kwam met enkele reserves in het veld, hetgeen geen inbreuk maakte op het snelle spel. Vooral de halflinie steunde uitstekend en ook de kijk van de speelsters op het spel was van dien aard, dat de bal steeds naar vrijstaande speelsters geschoten kon worden. Het waren vooral de midhalf. aanvoerdster J. Wynne, de middenvoor M. Pearce, die vier van de negen doelpunten voor haar rekening nam, met de binnen- speelster P. Haigh (rechts) en G. Hutchinson (links) die een groot aandeel in de over winning hadden. Zij maakten tezamen alle negen doelpunten. Mevrouw Corrigan hield als linksachterspeler de Bloemendaalse aan vallen goed tegen. Serie doelpunten In het begin was het moeilijk door de Nederlandse defensie heen te dringen. Het eerste doelpunt kwan dan ook pas na zeven tien minuten. Maar daarna, zes minuten later, kwamen er drie doelpunten in drie minuten. In de tweede helft, die vrijwel een zelfde beeld gaf als het spel voor de rust. scoorden de Australische dames nog vijf maal, zodat zij tenslotte een overwinning van negennul behaalden. Mevrouw H. Beetsvan Boxtel in het Nederlandse doel was vooral in het begin van de strijd volkomen uit vorm; later verander de dit en redde zij enkele malen goed. De voorhoede kon de uitvallen niet tot een goed resultaat brengen. Mejuffrouw Nagel was als linksbinnen opgesteld op een plaats, waar zij vrijwel niets presteerde. Na de rust speel de zij veel beter als spil. Onder de vijfhonderd aanwezigen, die op het veld en langs de straatkant de wedstrijd volgden, bevond zich de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, als mede officials van het dameshockey van de K.N.H.B. Twee Russische emigranten, de 98-jarige Martha Podrezowa waarschijnlijk de oudste emigrante ter wereld en haar 60-jarige dochter, Katherina Bokowa (links) vertrokken per vliegtuig uit Miin- chen met bestemming New York De oxide dame heeft drie Russische tsaren, twee democratische eerste-ministers en drie Bolsjewistische premiers overleefd. Moe der en dochter emigreren onder auspiciën van de Tolstoy-stichting; zij zullen ver blijven op een boerderij in de staat New York. Eén van de negen keer, dat de Nederlandse doelverdedigster mevr. Beets-van Boxtel wordt gepasseerd. Gisteravond werd in het Krelagehuis de volleybal-competitie voortgezet. De heren wedstrijden voor de eerste klasse hebben de verwachtingen overtroffen want zowel de strijd tussen Die Raeckse en Velox als de wedstrijd van HVS 1 tegen de reservse waren het aanzien ten volle waard. Het was de eerste nederlaag, die Velox gisteravond te incasseren kreeg. Tegen de sterke Die Raeckse-ploeg kon zij niet op. Ook al gaven de blauw-witten uitstekend partij. Het werd een goede wedstrijd. De tussenstanden werden 715, 1115, 1719 en 1513. De reserves van HVS hebben het hun club genoten van het eerste niet gemakkelijk ge maakt. Nadat HVS 1 de eerste twee games gewonnen had, wonnen de reserves zelfs de derde game zodat HVS 1 nog de kans liep een puntje te verspelen. Zover is het niet gekomen, want met 1510 wonnen de kam pioenen de laatste set. De tussenstanden van deze technisch goed gespeelde wedstrijd waren 1511, 158, 1416 en 1510. OVRA op de laatste plaats Bij de dames bleek de ploeg van HVS iets sterker dan die van OVRA. Het verschil was niet groot, maar net genoeg om de ploeg van het belastingkantoor op de laatste plaats te doen belanden. De tussenstanden werden 3—15, 15—3, 15—12 en 15—10. Ook bij de dames werd een ploeg voor de eerste maal geklopt en wel HBC. De Heemsteedse dames verloren van Rapiditas met 1215, 1511, 10—15 en 12—15. In de tweede klasse dames gaan de reser ves van Die Raeckse dankzij een overwin ning op Velox 2 nog fier aan de kop, gevolgd door BGV dat Ramplaan er onder hield. Bij de heren in 2 B is Rap. 2 nog zonder verliespunten. Het wordt gevolgd door Sant poort, dat een kostbaar punt aan HBC 2 verloor. De volledige uitslagen zijn: Dames. Ie klasse: OVRAHVS 13; Rap. —HBC 3—1. 2e klasse: BGV—Ramplaan 3—0; Velox 2 Die Raeckse 2 04. 3e klasse: BGV 2Gios 13; Gios 2 OG 2 0—4; OG—HVS 2 3—1: Die Raeckse 4 —HVS 3 3—1: Stampers—OVRA 2 2—2. Heren. Ie klasse: Die RaeckseVelox 3—1; HVS—HVS 2 3—1. 2e klasse: HBC 2—Santpoort 2—2; BGV— Brandweer 2 3—1; CIOS 3—Ramplaan 0—3; Rap. 2—Brandweer 2 4—0. 3e klasse: Santpoort 2—AVC 2—2: Spaame- stad—Velox 2 1—3; Stampers—PWN 2 3—1. Bij de inzet van het skiseizoen heeft de Pullmanclub in het Haagse „Boschlust" een instructieve avond georganiseerd. De heer J. C. Marx, rector van de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding, hield een in leiding over het voorbereiden voor de ski- sport en de training ter plaatse. Een goede vooropleiding en het volgen der lessen van skileraren zonder overspanning en zelf overschatting verhoogt de sportvreugde en voorkomt ongelukken, zo zeide hij. Nadien werd een eenvoudig en goedkoop Amerikaans model voor de vooroefening gedemonstreerd. Daarmee kan men thuis oefenen in zwaaien, zwenken, keren en vallen. Hetgeen in de skisport zeer belang rijk is. Tot slot van de bijeenkomst werd een aantal technische skifilms vertoond. Als Zaterdagavond in het Concertgebouw in Haarlem BATO met de dames- en heren leden weder een uitvoering geeft, zal deze uitvoering zich niet alleen kenmerken door een wijziging in de gebruikelijke gang van zaken bij gymnastiekuitvoeringen, maar ook door een feestelijke aankleding van de ver schillende nummers. Dit als gevolg van het feit dat de leider, de heer C. Th. Smal, thans 25 jaar als zodanig aan BATO verbonden is. In de beginperiode van zijn 39-]arig lidmaat schap van Bato heeft de heer Smal zich vrij wel uitsluitend toegelegd op het op hoger plan brengen van zijn persoonlijke prestaties en verwierf hij door serieuze oefening vele prijzen bij wedstrijden van Bato, van de Ken- nemer Turnkring of van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Zijn be langstelling ging daarna ook uit naar de administratieve- en technische organisatie van de vereniging en zo begon hij met een functie in liet bestuur te aanvaarden. Eerst die van commissaris, later die van secretaris. Intussen ging hij zich bekwamen voor het diploma K.N.G.V.-verenigingsleider, kreeg inmiddels technische functies in zijn ver eniging en werd na het behalen van genoemd diploma m 1928 opgenomen in de technische leiding van zijn vereniging, juist in een pe riode dat Bato met grote moeilijkheden te kampen had. Zijn activiteit heeft er mede toe bijgedragen, dat Bato deze moeilijke periode te boven is gekomen. Door zijn voorbeeld wist hij zich te om ringen met een groep prominente turners, die in de loop der jaren vele individuele- en ver- enigingsprijzen wisten te behalen bij wed strijden van de K. T. K. of van het K.N.G.V., en vele jaren bestond het herenkeurcorps van de K. T. K. voor het grootste deel uit leden van Bato. Zijn activiteit bleef niet beperkt tot Bato. Ook de Kennemer Turnkring kreeg zijn be langstelling en natuurlijk speciaal de techni sche leiding van de Kring, waarin de heer Smal dan ook vele jaren zitting heeft en vele grote evenementen tot een goed einde heeft gebracht. De gestadige groei als vereniging, o.m. door vestiging van afdelingen in Haarlem-Noord, veroorzaakte ook een uitbreiding van de tech nische leiding. Enige leerlingen van de heer Smal werden gestimuleerd om ook het K. N. G. V.-leidersdiploma te behalen, waarin zij inmiddels slaagden. De jubilaris kan dus een alleszins vrucht bare periode afsluiten. Een periode, waarin hij naast teleurstellingen en critiek ook veel waardering heeft ondervonden gezien de onderscheidingen die hem tot heden ten deel zijn gevallen, t.w. het erelidmaatschap van Bato, het erelidmaatschap van de K.T-K. en de médaille van Verdienste van het K.N.G.V. Het behoeft geen betoog, dat aan de laat ste uitvoering onder de hoofdleiding van de heer Smal alle aandacht is besteed en een zeer afwisselend programma is samengesteld. De Australiër Frank Sedgman, de Wimble- don-kampioen van het vorig jaar en de Amerikaan Richard Gonzales hebben zich in de finale van het enkelspel van het interna tionaal tennistournooi voor professionals geplaatst. In de halve eindstrijden won Sedg man van Budge (V.S.) met 7—5, 60, 6—1 en Gonzales versloeg Segura (Ecuador) met 6—1, 9—7, 7—5. HHIJC WON VAN BRABO. In Den Haag werd voor de competitie om de Lip pensbeker de ijshockeywedstrijd HHIJC (Den HaagBrabo (Antwerpen) gespeeld. HHIJC won met 11—5 (4—2, 3—2, 4—1). ADVERTENTIE Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk III (Buiten landse Zaken) der rijksbegroting voor het dienstjaar 1954. Hieraan is het volgende ontleend: Van tal van zijden gaf men gaarne uiting aan vertrouwen in de beide ministers die te zamen met hetv oer en van 't buiten lands beleid belast zijn. Van verschillende zijden sprak men voorts als zijn oordeel uit, dat de verhouding tussen Oost en West thans het centrale punt moet zijn zowel in het beleid van de regering als in de con trole van de Staten-Generaal op dit beleid. Vele leden wezen er op, dat een van de meest in het oog lopende politieke feiten van het afgelopen begrotingsjaar de ver anderde houding van de nieuwe Russische leicnng is. ueze leden betwijfelden zeer, of deze veranderde houding wel funda mentele verandering betekent. Zij meen den, dat hier slechts sprake was van een wijziging van tactiek. Hun visie op de Russische houding was voor de leden, hier aan woord, dan ook aanleiding om met kracht aan te dringen op voortvarendheid in het voortzetten van en vorm geven aan de Westelijke samen werking, zowel in Atlantisch als in Euro pees verband. Daarnaast zouden deze leden een con ferentie van de Grote Vier met vreugde begroeten. Zij zouden bij voorkeur het vraagstuk van de hereniging van Duits land en van de politieke en economische onafhankelijkheid van Oostenrijk, behan deld willen zien. Van vele zijden was men van oordeel, dat het streven naar integratie van Europa met kracht behoort te worden voortgezet. Met betrekking tot de Europese gemeen schap wezen vele leden er op, dat deze zich thans in een beslissend stadium van voorbereiding bevindt. Het had deze leden verwonderd in de Troonrede te lezen, dat voor de vormgeving der Europese gemeen schap, die het gehele proces der integratie verder zal moeten leiden, het op 10 Maart 1953 aangeboden ontwerp-statuut, opge steld door de Assemblée ad hoe, slechts als een „waardevolle bijdrage" tot het overleg der regeringen is gekenschetst. Dit ontwerp-statuut is immers vervaardigd door volksvertegenwoordigers uit de zes landen, op.uitdrukkelijk verzoek van de zes regeringen, waarbij de regeringen en kele richtlijnen gaven voor de inhoud. Het ontwerp-statuut is dus noch een parlementaire studie, noch een rapport van deskundigen, doch vrucht van de tweede, ADVERTENTIE Niettegenstaande de grote exportorders is het ons nog gelukt een aantal tricot skibroeken te krijgen van de beste kwaliteit in aantrekkelijke' prijzen kleuren wit. bruin, nacht blauw en donkerblauw. ff 7 75 prijzen vanaf I m m Uitsluitend voor onze eigen clientele. Als het kindje zich bloottrapt. geeft de DEKENKLEM uitkomst. Prijzen 2.95, 3-25, 3.75 Anegang 46 Gr.Houtstr. 116 - Haarlem Op de internationale dra'versmeeting in Gelsenkirchen hebben gisteren Nederlandse paarden de beide internationale nummers gewonnen. In de vergelijkingsdraverij voor Duitse, Belgische en Nederlandse 3-, 4- en 5-jarigen zegevierde Qui Hollandia G met Geersen op de sulkey in de bijzonder goede kilometertijd van 1.23.1 over 2040 meter. Het Dutise paard Daxel werd tweede, de Belgi sche merrie Iris Volo derde en het Neder landse paard Kuichotte vierde. De Grote Prijs van West-Duitsland gaf een verwoed duel te zien tussen Geersen met Pearl Spencer en Knijnenburg met O Marijke. De rest van het internationale veld kwam hier eenvoudig niet aan te pas. Helaas sprong O Marijke in de felle finish door het stek. Pearl Spencer werd daardoor winnares in 1.24.5 voor de Duitse paarden Sisters Boy en Rastelli en de Nederlandse merrie Our Volann. Het Nederlandse tafeltennisteam, bestaan de uit Cor du Buy, Wil van Zoelen en Wim Stoop heeft in Kopenhagen een fraaie 51 overwinning op Denemarken behaald. De gedétatilleerde resultaten waren: Stoop sl. Lettich 21—19, 21—17; Stoop sl. Runchel IS21, 2115, 2523; Du Buy sl. Jespersen 19—21, 217, 2116; Du Buy sl. Lettich 2117, 2110; Van Zoelen sl. Jespersen 21—15, 21—6; Runchel sl. Van Zoelen 21—14, 21—17. Na afloop van de landenwedstrijd werden nog drie partijen gespeeld, die de volgende resultaten hadden: Stoop sl. Jesperen 21—17, 21—9; Du Buy sl. Runckel 23—21, 21—19; Van Zoelen sl. Lettich 21—18, 22—20. redactionele phase van een op 10 Septem ber 1952 begonnen constitutioneel proces, waarbij ministers, Assemblée ad hoe en conferentie te zamen als auteurs optreden, uiteraard onder voorwaarde van natio nale ratificatie. Dient nu deze eerste offi ciële formulering van Europees staatsrecht niet te forden gezien als meer dan een „waardevolle bijdrage" tot het overleg der regering? Indonesië Vele leden verklaarden weinig behoefte te gevoelen zich uitvoerig uit te spreken over de betrekkingen met Indonesië. De terughouding, die zij zich zelf wilden op leggen, komt allerminst voort uit gebrek aan belangstelling, maar zij meenden, dat de politiék-economische ontwikkeling in Indonesië van Nederland uit in feite niet meer beïnvloed kan worden. In verband met de grote kapitaalsinvesteringen en eveneens met het oog op de aanwezigheid van een nog altijd belangrijk aantal Neder landse werkkrachten in Indonesië kan ae ontwikkeling daar te lande hen echter niet onverschillig laten. Deze ontwikkeling achtten zij in vele opzichten zorgbarend. De welvaart van het land blijft ziender ogen achteruit gaan, terwijl tegelijkertijd de binnenlandse twisten toenemen. Als lichtpunt wezen de leden er op, dat de regering der republiek haar financiële ver plichtingen tegenover Nederland geheel is nagekomen. In Vlissingen zijn vrijwel alle Belgische zee- en rivierloodsen in staking gegaan. De staking heeft geen financiële, maar een principiële achtergrond. De loodsen menen namelijk, dat de laatste tijd te veel wordt afgeweken van het statuut van het Bel gisch rijkspersoneeel. Een van de afwij kingen zou volgens de loodsen zijn de be noeming van een waarnemend chef-loods, die niet volledig zou voldoen aan de daar toe in het statuut gestelde eisen. Protesten van de betrokken vakbonden, die bij de Belgische regering de afgelopen weken werden ingediend, bleven zonder resultaat. Er werd daarop een vergadering gehouden, waarin besloten werd het werk neer te leg gen. Dit gebeurde Woensdagmiddag. Het is niet te voorzien hoe lang deze staking zal duren. Zij is niet van invloed op de diensten van het Nederlandse loodswezen, waarmede een overeenkomst voor de taak verdeling van de beloodsing op de Wester- schelde bestaat. Een langdurige staking zou echter het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen in sterke mate belemme ren. Er zijn in Vlissingen ruim tachtig lood sen gestationneerd. Daarvan staken er thans ongeveer zeventig. In Utrecht zijn Woensdag de A.R. kies verenigingen in buitengewone deputaten- vergadering bijeen gekomen ter bespreking van het voorstel van het centraal comité om het besluit van 1921 over uitsluiting van vrouwen van het passieve kiesrecht in te trekken. De voorzitter, dr. J. Schouten, heette in zijn kort openingswoord welkom minister mr. J. Algera, oud-minister mr. A. J. de Wilde en de heer L. F. Duymaer van Twist, die dezer dagen 88 jaar is ge worden. Aan de discussie over het voorstel nam een 20-tal sprekers deel. Bij deze was ook mevrouw prof. dr. G. van der Molen. Zij verklaarde 32 jaar gewacht te hebben op het passieve vrouwenkiesrecht, hetgeen haar liefde voor de partij echter niet in de weg gestaan had. Het voorstel van thans verheugde haar. De plaats van de vrouw in de maatschappij is veranderd en er kan geen bezwaar meer bestaan tegen het pas sieve vrouwenkiesrecht. Laat men niet bang zijn dat drommen vrouwen nu can- didaat gesteld willen worden. Prof. Van der Molen zei, dat zij de gevoelens vertolkt niet van alle maar van zeer vele A.R. vrou wen, die de partij willen dienen. De voorzitter verklaarde dat het onjuist zou zijn wanneer de deputaten een bindend mandaat hadden meegekregen. Als dit inderdaad het geval was, zou men even goed een schriftelijke stemming kunnen houden. Dr. Schouten weerlegde tal van bezwaren tegen het voorstel en lichtte de overwegingen in het voorstel nog eens nader toe. Hij zou het toejuichen als de mannen de vrouw eens zouden willen zien als een verrijking van de politiek. De vrouw studeert en ontwikkelt zich meer dan vroeger. Moet daarop nu geantwoord worden met: „Gij vrouwen moet thuis blijven"? Bij zitten en opstaan werd tenslotte met de overgrote meerderheid van 1675 tegen 125 stemmen het voorstel van het centraal comité aangenomen. In het besluit is onder meer bepaald dat het antwoord op de vraag, of in een be paald geval overgegaan zal worden tot de candidaatstelling van een vrouw, voor wat de gemeenteraden en de Provinciale Staten aangaat, mede krachtens de daarvoor gel dende voorschriften in de statuten in de Anti-Revolutionnaire partij, toekomt aan de voor deze candidaatstelling bevoegde organen der partij. Wat de candidaatstel ling van vrouwen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer betreft, berust deze beslissing bij de deputatenvergadering. Volgens het Britse opperbevel in Oost Afrika onder generaal Erskine worde'- plannen opgesteld om de kern van de Mau- Mau-groepen, die zich in het verboden ge bied van het Aberdare- en Kenya-gebergte ophouden, door middel van grootscheepse bombardementen uit te roeien. Het besluit om van Lincoln-bommenwerpers gebruik te maken is in overeenstemming met de Britse regering genomen, zo wordt hieraan toegevoegd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7