Engels-Amerikaanse zorgen over situatie in Indonesië Een klemmend Europees pleidooi van Schuman Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Lange Redetwist Nieuwe onthullingen in zaak-White Nieuw agendapunt voor Bermuda Ernstig verwijt van „New Statesman and Nation" aan adres van minister Eden Wil Van Zeeland met Russen praten? Laat op 5 Mei niet werken Het woord is aan Het debat in Franse Nationale Vergadering gaat nog steeds voort Soldaat liet hand granaat vallen Deel van goederentrein op Veluwe ontspoord 63e JAARGANG No 114 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 267 Walter Hallstein over Haagse conferentie Kamerleden vragen: Bijeenkomst van Europese socialisten Moedig kapitein ernstig, drie militairen licht gewond Rails over 3 km vernield Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Feereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP 26 NOVEMBER, dat is a.s. Donder- 1 dag, zal in Den Haag de nieuwe conferen tie van de Europese Zes beginnen, die al enige malen is uitgesteld. Op 4 December, dat is over twee weken, zal op Bermuda de conferentie van de Grote Drie van het Westen beginnen, die ook al eerder is uit gesteld. Minister Beyen gelooft niet dat in Den Haag werkelijke beslissingen zullen vallen. Hij heeft dat in Bonn gezegd en de Franse minister Bidault is hem er blijk baar dankbaar voor, want nu zullen de Gaullisten in het Franse parlement minder vrezen, dat zij voor voldongen feiten zul len worden gesteld. Wat Bermuda betreft worden tot dusver ook geen werkelijke beslissingen verwacht; hoogstens onwer kelijke. En minister Bidault is nogal boos omdat hij niet voldoen/de tevoren is ge raadpleegd over het houden van die bij eenkomst. Hij is pas op het laatste ogen blik ingelicht en president Auriol heeft het besluit uit de krant moeten vernemen. Dit laatste biedt tenminste eens even een vrolijke noot. President Auriol is oud journalist. Hij herinnert daar zelf gaarne aan. Zijn verontwaardiging over het feit, dat anderen eerder van Bermuda wisten dan hij, moet getemperd zijn door de om standigheid, dat die anderen journalisten waren. Aangezien hij een Zuiderling is en dus zeer levendig van geest heeft hij mis schien, aan zijn bureau in het Elysée, zich een ogenblik in de oude beroepssfeer ver plaatst en met een glimlach gedacht: „Ha. Wij zijn de president vóór geweest." Zoals de autorijder, die vroeger zoveel jaren fiet ser is geweest, er plotseling om moet lachen dat zes (en dan nog wel van links komen de) fietsers voor hem pogen over te ste ken. Hij stopt en laat heri gaan. Hij denkt: dat probeerde ik vroeger ook. De verge lijking is des te plezieriger omdat presi dent Auriol ook altijd van links kwam: als socialist. Intussen kunnen Bidault en andere Franse politici zich wel boos maken over late raadpleging en in Londen protesteren, maar de oorzaak ligt bij henzelf. Als Frank rijk in zaken van wetenschap, van,kunst, van litteratuur, van techniek geraadpleegd moet worden, zal dat nooit te laat geschie den. Het zal veeleer boven aan de lijst staan. Als Frankrijk, in het huidige tijds bestek, aan een politieke conferentie moet deelnemen zuchten de anderen en zeggen tot elkaar: zij zullen wel weer zonder be hoorlijk mandaat komen. Het zal wel weer om uitstel en tijdwinnen te doen zijn. Wan neer wordt hun parlement het ooit over iets eens? Onze Parijse correspondent heeft van morgen doen weten dat de Europa-debat ten, die nu al dagenlang in dat parlement worden gevoerd, gisteren met het optreden van verscheidene kopstukken op een zeer hoog plan zijn gevoerd. Dat is mooi, maar het biedt weinig troost. Hoge plannen en peilen hoge niveaux, zoals het Neder landse talenrijke gebruik liever zegt, al betekent peil hetzelfde als niveau be reiken pas hun ware hoogte als er grote besluiten op worden genomen. Robert Schuman, de oud-minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Franse Nationale Vergadering opnieuw met nadruk gewaarschuwd. „Geen brillant redenaar, met zijn wat slepende stem en zijn Lotharings accent," zegt onze corres pondent, „maar hij heeft met zijn kalme, vaak bewogen, overtuigde en ook overtui gende manier van spreken een uur lang de Kamer tot stille, diepe aandacht gedwon gen." Die aandacht heeft hij ook in Neder land gehad, beide malen toen hij in ons land sprak en nog maar heel kort ge leden: eerst te Hilversum, later in de Rid derzaal in Den Haag, tijdens het Europese Congres. Hij heeft de Nationale Vergade ring in zijn rustige zekerheid zonder enig pathos, zonder franje van mooie phrasen voorgehouden dat voor Frankrijk alleen nog heil te vinden is op de weg, die naar Europese eenheid leidt. Hij heeft met die typische gelatenheid, die niettemin van geen opgeven weet, niet een hoofdbeweging naar de Gaullisten gezegd: waarschijnlijk zal ik geen uwer kunnen overtuigen, even min als gij mij tot uw standpunt zult over halen; in een democratie moeten verschil lende meningen kunnen bestaan en ook in botsing met elkaar komen; daar is niets tegen; maar ernstig wordt het als beslissin gen stelselmatig worden uitgesteld. Zo'n. houding is een groot land niet waardig. Hier hebt ge het: zo'n houding is een groot land niet waardig. Dat verklaart het feit dat Bidault zo laat door Amerika en Engeland is ingelicht. De onderlinge ver deeldheid ook in de partijfracties in het Franse parlement schijnt nu tot een hoog tepunt gestegen te zijn. En onze correspon dent spreekt somber over de vrees veroor zaakt door de slagschaduw, die Duits- lands militaire herleving vooruitwerpt. Maar juist die schaduw kan Frankrijk, dat in zeventig jaar tijds drie Duitse invasies ervaren heeft, wegnemen door een fede rale Unie te helpen vormen. Waarin het als formeel gelijkwaardig partner met Duitsland inderdaad gelijkwaardig zal zijn en blijven als het door samenwerking op hoog peil zijn op zo hoog peil liggende kwaliteiten en arbeidskracht bevestigt. Flard werken kunnen de Fransen zeer goed. Hun politici behoorden hen te helpen door een groot en moedig besluit te nemen. Misschien heeft Schuman op de weife laars voldoende invloed kunnen uitoefenen om nog een resolutie tot besluit van dit debat mogelijk te maken, die niet meer ontwijkt en niet meer uitstelt. Zodat La- niel en Bidault in Den Haag en op Bermu da inderdaad de taal van een groot land zullen kunnen spreken. R. P. WASHINGTON (Reuter). Senator William Jenner, de republikeinse voorzit ter van de subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft Donderdag nieuwe onthullingen ovèr activiteit van „spionnen" in het departe ment van Financiën aangekondigd. Deze spionnage zou zijn bedreven, nadat wijlen Harry Dexter White was benoemd tot directeur van het internationaal monetair fonds. LONDEN, (Reuter) Volgens diplomatieke (tringen te Londen zal het groeiende communistische gevaar in Indonesië een belangrijke plaats innemen op de agenda van de komende conferentie van de Westelijke grote drie op de Bermuda-eilanden. De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Foster Dulles, zal, naar ver wacht wordt, uiting geven aan de bezorgdheid over de jongste ontwikkelingen in dit land, waarover vice-president Nixon, die vorige maand een bezoek aan Indonesië gebracht heeft, gerapporteerd heeft. Foster Dulles zeide, dat enige landen, die onlangs hun onafhankelijkheid hebben verworven, zich aan de rand bevinden van een toestand, waarin zij deze volgens com munistische plannen zullen verliezen. De Amerikaanse bezorgdheid wordt in gelijke mate gedeeld door Engeland. Malcolm MacDonald, de Britse commissaris-generaal in Zuid-Oost-Azië, die thans een beleefd heidsbezoek aan Indonesië brengt, zal, naar wordt verwacht, een rapport over de toe stand daar uitbrengen op een conferentie van Britse diplomatieke vertegenwoor digers in de landen van het Verre Oosten, die op 3 December (de vooravond van Bermuda) in Singapore zal worden ge houden en waarop de communistische be dreiging in het gebied zal worden be sproken. In diplomatieke kringen in Londen heerst de mening, dat het onmiddellijke gevaar daarin bestaat, dat de achteruitgang in de economische toestand van Indonesië gelei delijk de positie van de thans aan de macht zijnde democratische elementen zal onder mijnen. De ernstige economische crisis, waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet, is grotendeels het gevolg van het verliezen van buiten landse afzetgebieden voor zijn rubber, tin, suiker en koffie. Zo zijn de Amerikaanse aankopen van Indonesische rubber vorig jaar ongeveer met 25 millioen pond ster ling verminderd. De Westelijke mogendheden voelen zich verplicht Zuid-Oost-Azië tegen openlijke communistische aanvallen te beschermen. Doch op de conferentie op de Bermuda eilanden zullen zij, naar verwacht wordt, ook aandacht schenken aan de economische middelen, waarmede het gebied kan wor den beveiligd tegen communistische plannen. Ernstige beschuldiging In het links-georiënteerde Britse week blad „New Statesman and Nation" van Donderdag wordt Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, beschul digd van misleiding van het Britse volk en Hitleriaanse propagandatactiek. Het weekblad schrijft: „Het is een ern stige zaak een minister van Buitenlandse Zaken te beschuldigen van opzettelijke misleiding van zijn eigen volk. Het is daar om met de grootste weerzin en pas na het zo nauwkeurig mogelijke onderzoek van de documenten, dat wij deze beschuldiging tegen de heer Eden uiten." Eden wordt er van beschuldigd de jong ste Sovjet-nota verkeerd te hebben voor gesteld teneinde de indruk te vestigen dat, terwijl de Westelijke landen een vier- mogendhedenconferentie wensen zonder voorafgestelde voorwaarden, de Russen wel voorwaarden hebben gesteld en ze het plan getorpedeerd hebben. „De reden, vrezen wij, is zowel eenvou dig als oneervol. De strategie van de koude oorlog vereist, dat het Britse volk bedrogen wordt. Onmiddellijk na Sir Winston Chur- chills i-ede van 11 Mei is de beslissing ge nomen in Washington en aanvaard in Lon den en Parijs, dat geen gesprekken met de communisten zouden plaats vinden, die de reeds opgestelde plannen van de Westelijke mogendheden in zake de koude oorlog zouden verstoren." Het blad betoogt, dat het de Westelijke mogendheden zijn, die door het vooraf stellen van voorwaarden, waarvan zij wisten dat zij onaanvaardbaar zijn, de con ferentie getorpedeerd hebben.- „Eén ding is zeker. De mannen die het vredes-initiatief van Churchill hebben, ge smoord en die nu belemmeringen opwerpen tegen de conferenties over Korea en Duits land zijn niet in Moskou, maar in Washington, en hun medeplichtigen zijn Sir Winston Churchills collega's in Dow ning Street." De fractieleider der socialisten in het Britse Lagerhuis, Attlee, heeft Donderdag gevraagd, een debat over de buitenlandse politiek te houden vóór de conferentie op Bermuda. De voorzitter van het Lagerhuis, Crookshank,, verklaarde echter, dat zich in de afgelopen dagen niets heeft voorgedaan dat een dergelijk debat zou kunnen recht vaardigen. Wysjinski: „Gij wilt niet NEW YORK (Reuter) De Sovjet-af gevaardigde bij de UNO, Andrei Wysjinski, heeft Donderdag verklaard, dat men niet kan spreken van het regelen van interna tionale problemen wanneer communistisch China niet daarbij betrokken is. Hij opende het debat in de politieke commissie van de Algemene Vergadering over het gecombineerde voorstel van de Sovjet-Unie over maatregelen ter afwen ding van het gevaar van een nieuwe wereldoorlog en ter vermindering van de spanning in internationale betrekkingen. Hij herinnerde de UNO er aan, dat de minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Molotov, op 13 November had verklaard, dat een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf grote mogendheden, waaronder com munistisch China, zich niet alleen zou moeten bezighouden met het Duitse pro bleem en met de veiligheid van Europa, maar ook met maatregelen om de spanning in de internationale betrekkingen te ver minderen. Wysjinski beschuldigde invloedrijke krin gen in het Westen er van, dat zij niet ge ïnteresseerd zijn in het doen afnemen van de spanning. Deze kringen, zeide hij, be schouwden de koude oorlog als het stadium van voorbereiding voor een nieuwe wereld oorlog en het verwerkelijken van hun plannen voor overheersing van de wereld. Wysjinski betoogde, dat Amerikaanse kapitalisten de bewapeningswedstrijd aan moedigen om een dreigende economische crisis af te wenden. Hij haalde nieuwsberichten aan die spraken van crisis-verschijnselen, die, naar Koningin Fredcrika van Griekenland, die met haar echtgenoot een bezoek brengt aan de V. S., heeft door haar levendig en expressief gezicht de dankbare belang stelling van de persfotografen, die haar dikwijls onder „spervuur" nemen. Foto genomen tijdens een ontvangst door de burgemeester in het stadhuis van San Francisco. (Van onze correspondent in Brussel) In kringen der Belgische oud-strijders verenigingen en verzetsmannen is een reactie tegen de E.D.G. begonnen, geba seerd op de traditionele anti-Duitse senti menten. De these van de Parijse „Figaro", die in Brussel een ruime lezerskring heeft, dat er voor Frankrijk geen ander alterna tief is dan een bondgenootschap met Rus land, ingeval Frankrijk de E.D.G. ver werpt, heeft een diepe indruk gemaakt. Intussen heeft het blad „Le Soir" uit Amerikaanse bron nadere gegevens gepu bliceerd over het plan van de heer Van Zeeland om besprekingen met de Russen te organiseren. Op het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel werden deze berichten noch bevestigd, noch tegen gesproken. Het is mogelijk, dat de heer Van Zeeland contacten met het Oosten wil organiseren, maar voorlopig dienaangaan de niets wenst te verklaren. Wij vernamen echter nader, dat de Ame rikaanse inlichtingen, die over de plannen van de heer Van Zeeland zijn gepubli ceerd, zeer onvolledig waren. Als voor waarden tot definitieve vredes-besprekin- gen zouden de Westelijke landen stellen: dat Rusland een Europees leger accep teert, met integratie van Duitse eenheden; het terugtrekken van de Russische troepen uit Oost-Duitsland; de neutralisatie en demilitarisatie van Oost-Duitsland. De Amerikaanse, Engelse en Franse troepen zouden achter de Rijn worden teruggetrokken. Alleen de eenheden van het Europese leger zouden op het territoir van de bondsrepubliek worden gestationneerd. Dit betekent, dat Oost-Duitsland een bufferstaat zou worden, terwijl geallieerde troepen het Rijngebied zouden blijven be zetten. Een geünificeerd Duitsland zou ge realiseerd zijn, echter onder voogdij van Rusland en de geallieerden. Het is voorbarig van dit initiatief op korte termijn resultaten te verwachten. FRANKFURT (DPA). De Duitse staatssecretaris professor Walter Hallstein heeft Donderdag verklaard, dat naar zijn mening de ministers van Buitenlandse Zaken op de conferentie in Den Haag de principes kunnen vaststellen, in overeen stemming waarmede de Europese gemeen schap dient te worden opgebouwd. hij zeide, de laatste tijd in de Amerikaanse economie merkbaar zijn. Hij legde de nadruk op de „leugenachtige verklaringen" van Engeland, Amerika en Frankrijk, dat het afnemen van internatio nale spanning alleen afhangt van de Sov jet-Unie, welke verklaring, naar hij zeide, niet overeenkomt met de feiten. Dit werd aangetoond door hun koppige weerstand tegen een vijf-mogendheden- conferentie, waarbij ook communistisch China zou aanzitten. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1954 van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt er door zeer vele leden op aangedrongen, dat de minister, voor zoveel in zijn vermogen ligt, zal bevorderen, dat de werknemers op 5 Mei geen arbeid behoeven te verrichten, opdat deze dag als nationale feestdag ge vierd zal kunnen worden. Het thans te Londen bijeen zijnde be stuur der socialistische internationale heeft een bijeenkomst te Brussel uitgeschreven door vertegenwoordigers der Europese so cialistische partijen, die op 23 en 24 Januari 1954 zal worden gehouden. De conferentie is uitgeschreven „met het oog op de huidige internationale ontwik kelingen". DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S C a r 1 y 1 e Stilte is het element waarin grote dingen tot stand komen. Donderdag heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land in de legerplaats Oirschot Amerikaanse onderscheidingen uitgereikt aan 32 Nederlandse Koreavrijwilligers. Na de uitreiking. De legerpredikant, ds. J. Couvée uit Rodeschool, die de bronzen ster ontving, wordt gelukgewenst door leger-aalmoezenier majoor L. v. d. Vrande (rechts). (Van onze correspondent in Parijs) De Europa-debatten in de Franse Kamer zijn gisteren voortgezet en hebben met de redevoeringen van Daladier, René Mayer en vooral Robert Schuman hun hoogtepunt tot dusver bereikt. En zo talrijk zijn de problemen, de onzekerheden en de vrezen, die ook nu weer door dit brandend onder werp werden opgeworpen, dat het nog al lerminst gezegd is dat vandaag, of van nacht, het eindpunt in een door de meer derheid aanvaarde resolutie zal kunnen worden bereikt. Er zijn al tenminste drie van die teksten opgesteld, die na de rede van minister Bi dault vanavond aan de Kamer zullen wor den voorgelegd. Maar men kan nu al wel voorspellen, dat er heel wat acrobatie voor zal worden vereist om een dagorder over het Europese leger te formuleren, die ener zijds bij de anti's genade zal kunnen vin den en die aan de andere kant voor de pro's zoveel inhoud zal bevatten, dat de ministers Laniel en Bidault op de confe renties van Bermuda en Den Haag niet bij voorbaat er hun gezicht mee zullen ver liezen. Wat de conferentie van de zes betreft, die Donderdag te Den Haag zal worden ge opend heeft men in Franse regeringskrin gen intussen met duidelijke erkentelijkheid kennis genomen van de woorden, die mi nister Beyen een paar dagen geleden te Bonn heeft uitgesproken. Door als zijn ver wachting kenbaar te maken, dat in Den Haag geen werkelijke beslissingen zullen vallen, heeft de Nederlandse minister de taak van zijn ambtgenoot Bidault bewust of onbewust hoogstwaarschijnlijk niet on aanmerkelijk verlicht. Men weet namelijk hoe de Gaullisten doodsbenauwd zijn voor voldongen feiten te zullen worden geplaatst en die angst heeft minister Beyen, die dit maal als gastheer van de zes te Den Haag op zal treden, zo weer even wat vermin derd. Schuman's rede Er zijn intussen gisteren in het Palais Bourbon verschillende figuren van het eerste plan opgetreden, onder wie de drie oud-premiers Daladier, René Mayer en Robert Schuman, en verder de communist Duclos. En van hen heeft oud-minister Schuman zeker wel de diepste indruk op de Kamer gemaakt. Schuman, die met zijn wat slepende stem en zijn Lotharings accent zeker geen briljant redenaar genoemd kan worden, heeft door zijn kalme, vaak bewogen, over tuigde of ook overtuigende manier van spreken een uur lang de volle Kamer tot stille, diepe aandacht gedwongen, en daar bij scheen hij zich speciaal tot de Gaullis ten te willen richten. „Ik spreek met een ervaring van 32 jaar als Kamerlid en van vier en een half jaar als minister van Buitenlandse Zaken en ik zeg u," zo sprak Schuman, „er heel diep van overtuigd te zijn dat er voor ons land alleen nog heil is te vinden op de weg, die naar de Europese eenheid leidt.Waarschijn lijk zal ik geen uwer en Schuman boog zijn kale, kantige hoofd naar de rechter hoek van de Kamer kunnen overtuigen, zomin gij mij ooit tot uw standpunt, over halen zult. In een democratie moeten ver schillende opinies kunnen bestaan, en zelfs tegen elkander mogeu botsen. Daar is vol strekt niets tegen. Maar ernstig wordt het echter, wanneer beslissingen stelselmatig worden uitgesteld. Zo'n houding is een groot land niet waardig. Daarom drong de ex-minister met klem aan zijn opvolger Bidault zoveel bewegingsvrijheid te geven, dat Frankrijk op de komende conferenties niet opnieuw als spelbreker gebrandmerkt zou kunnen worden. Ook wees hij zijn partijgenoot Coste-Floret op het gevaar al te halstarrig aan een complete oplossing voor de Saarkwestie vast te houden, alvo rens over de ratificatie van het E.D.G.- verdrag te willen spreken. Tenslotte, zo merkte Schuman op, is de huidige situatie in Saarland voor Frankrijk voordeliger dan voor Duitsland, zodat wij er niets bij te verliezen hebben indien die toestand nog wat voort zou moeten duren. Wat. deze Saarkwestie aangaat is er, nu een oplossing zich nog niet heel duidelijk schijnt af te tekenen, een onmiskenbare tendenz in Franse politieke kringen dit vraagstuk niet langer als een strikte voor waarde voor de ratificatie van het Euro pese legerverdrag te beschouwen. Met be langstelling wacht men dan nu ook af of Bidault, die de laatste dagen weer wat sterker naar de Europeanen overhelt, ook met betrekking tot de Saarkwestie het standpunt van Schuman en andere van zijn partijgenoten zal benaderen. Verdeeldheid Wat ook gisteren overigens bij de debat ten wel weer het sterkste heeft gefrappeerd dat is de felle verdeeldheid die niet alleen in de Kamer, maar in bijna alle partijen, de communisten en wat minder ook de Gaullisten uitgezonderd, heerst. Zelfs bij de katholieke M.R.P., waartoe Bidault be hoort, zijn er enkele tegenstanders van de Europa-politiek, en bij de socialisten, de radicalen en onafhankelijken is die ver deeldheid nog veel en veel groter. Vooral bij de socialisten moeten er uitermate he vige spanningen bestaan, die maar heel moeilijk door de discipline van bovenaf schijnen te kunnen worden beheerst. Maar ook de rechtse partijen worden door klo ven gescheiden, die soms zo diep blijken, dat men zich afvraagt hoe ze ook na een beslissing over het Europese leger ooit weer zullen kunnen worden overbrugd. Zo hoorde men gisteren René Mayer, een radicaal dus, een rustig en intelligent pleidooi voor het Europa-beleid geven, waarna zijn partijgenoot Edouard Daladier, diezelfde Europa-politiek met alle sarcas tische hoon overlaadde, waartoe zijn me ridionaal temperament in staat was en waarmee hij van de communisten een vlammende ovatie -mocht ontvangen. Het Europese leger stelt Frankrijk voor problemen, die de toekomst en de onafhan kelijkheid van het land onmiskenbaar zul len bepalen. De tragiek is echter dat nie mand er in zijn hart gerust over kan zijn dat Frankrijk in het kader van een Euro pese gemeenschap zich politiek, militair en economisch tegenover Duitsland op den duur staande zal kunnen houden. (Speciale berichtgeving) Op de schietbaan Ileumensoord te Nij megen heeft gisteren bij een oefening in het werpen met scherpe aanvalshandgrana- ten door een afdeling van het instructie regiment Luchtmacht een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een kapitein zwaar werd gewond, terwijl een eerste luitenant, een vaandrig en een gewoon soldaat lich tere verwondingen bekwamen. Dat de gevolgen van het ontploffen van een der granaten niet nog ernstiger waren, is te danken aan het koelbloedig optreden van kapitein W. J. van der Veen, die daar door echter zichzelf aan de ernstige ver wondingen blootstelde. Bij het werpen van scherpe aanvals- handgranaten worden steeds de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Op de schietbaan is een muurtje opgesteld, waar achter de manschappen, na het werpen van de granaat, onmiddellijk moeten weg duiken om aan de scherfwerking te ont komen. Gisteren zou de dienstplichtige sol daat A. den O. een granaat werpen. Toen hij het projectiel had gereed gemaakt, liet hij het uit zijn handen vallen. Deze grana ten hebben de eigenschap dat zij, onmid dellijk nadat zij de grond raken, ontploffen. Kapitein W. J. van der Veen, die de gra naat zag vallen, sprong onmiddellijk toe en poogde soldaat Den O. achterover te trekken om hem zoveel mogelijk aan de scherfwerking te onttrekken. De soldaat is echter zwaar gebouwd en het gelukte de kapitein niet, hem weg te trekken. Zelf verkeerde hij daardoor in een zeer on gunstige positie. In een achterover gebo gen houding stond hij aan de volle scherf werking bloot toen de granaat uit elkaar sprong. Honderden kleine scherfjes dron gen in zijn benen en onderlichaam. De eerste luitenant P. J. Bijnagte, die ook in de nabijheid was. kreeg eveneens tamelijk ernstige verwondingen, terwijl de vaan drig W. Buere en de soldaat A. den O. lich te verwondingen kregen. Alle vier werden, nadat ter plaatse de eerste hulp was ver leend, naar het militaire hospitaal te Arn hem vervoerd, waar kapitein Van der Veen en luitenant Bijnagte ter verpleging wer den opgenomen. Hun toestand was vanmorgen redelijk wel. Het is te verwachten dat luitenant Bijnagte over veertien dagen het hospitaal weer zal kunnen verlaten. Vaandrig Buere en soldaat Den O. hebben hun dienst in middels weer kunnen hervatten. Op het baanvak Apeldoorn-Deventei zijn gisterochtend enige wagens van een goederentrein ontspoord. De wagens wer den over drie kilometer buiten het spoor meegesleept, waardoor de rails over deze afstand zijn vernield. Het herstellingswerk, zal vermoedelijk tot vanavond duren. In middels wordt een gedeelte van het traject over enkel spoor gereden, hetgeen een ver traging in het treinverkeer van ongeveer vijf minuten met zich brengt. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht 2mp. uur eerslag mm. ZS Helsinki onbewolkt W 5 -0 5 Oslo licht bew. N 2 -2 0 Stockholm onbewolkt WNW 4 -0 0 Kopenhagen motregen windstil 6 2 Londen mist windstil 1 0 Amsterdam nevel ZW 4 7 0 Brussel onbewolkt ZW 3 4 0 Parijs nevel windstil 3 0 Bordeaux mist NO 1 3 0 Grenoble mist windstil -2 0 Nice onbewolkt NNW 5 7 0 Warschau regen W 2 5 1 Berlijn regen WZW 4 7 0,3 Frankfort mist ZW 3 2 0,1 München nevel WZW 2 3 0 Zürich mist O 1 1 0,1 Genève nevel windstil 4 0 Locarno onbewolkt O 2 -3 0 Wenen nevel WNW 3 5 0 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome onbewolkt windstil 4 0 Neerslag laatste 24 uur. KxxxJoococxa^xcoooaxoDOococcioooooccoooroooooooooooooooc PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en plaatselijk mist. Iets lagere temperaturen. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind tussen West en Zuid-West. Elders wei nig wind. 21 November Zon op 8.10 uur. onder 16.42 uur. Maan op 16.35 uur. onder 9.09 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 November Hoog water: 2.26 en 14.47 uur. Laag water: 10 33 en 22.52 uur. Zaterdag 21 November Hoog water: 3.17 en 15.37 uur Laag water: 11.22 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1