Verdubbeld tekort door grotere uitgaven voor Openbare Werken en Onderwijs Jaarvergadering Partij van de Arbeid Heemstedenaar schonk duizenden kevers en torren aan Tinholthuis Kort en bondig Haarlems begroting voor 1954 SLEUTEL WEG? In de hoofdstad uit Voor zendingen A. B.C. Nog ampullen met gevaarlijke inhoud in omloop? Zand voorts tekort: 162 mille Bloemendaal 10 „DE SLEUTELSPECIALIST" Eigen verantwoordelijkheid Schijn-mee vallei* Programma van KNNV voor komende maanden Verhoudingen in Haarlemse raad verscherpt" Benauwd uurtje van onvrijwillig „kluizenaar" Voorlichtingsavond voor emigratie naar Canada ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het midden van de volgende week verschijnt de Haarlemse ontwerp-gemeen- te begroting voor 1954. Het geraamde te kort daarop zal, naar verluidt, het dubbele van dat van verleden jaar bedragen, dus tussen de anderhalf en twee millioen gul den belopen. Het is te verwachten, dat half December het afdelingsonderzoek zal beginnen, in de tweede helft van Januari de Memorie van Antwoord zal verschijnen en dat de open bare behandeling ongeveer een maand la ter zal plaats hebben. Naar aanleiding van het ophanden zijn van de begroting hebben wij Haarlems wethouder van financiën, de heer W. C. Bakker, gesproken over de oorzaken van het huidige tekort en de vooruitzich ten voor de komende jaren. Wat de oorzaken van de stijging der te korten voor het volgende dienstjaar be treft, vernamen wij dat de hoofdstukken Openbare Werken en Onderwijs wel de grootste stijging der uitgaven hebben op geleverd, terwijl verder ook Sociale Za ken en Volksgezondheid meer kosten dan voor 1953 was geraamd. Er zit namelijk een aanmerkelijke stij ging in de salarispost, terwijl voorts On derwijs meer kost door toegenomen scho lenbouw, uiteraard een gevolg van de toe neming der bevolking. Wat Openbare Werken betreft: hier is een verhoging der uitgaven ontstaan om dat het College besloten heeft geen bezui niging meer toe te laten op het vele ach terstallige onderhoudswerk dat er nog te doen valt. De huizen van de Haarlemse woningbouwverenigingen en de openbare gebouwen moeten op normale wijze ge schilderd en ondei-houden kunnen worden; het wegdek in de gemeente mag niet lan ger verwaarloosd worden zoals in de laat ste jaren eigenlijk nog steeds het geval was, omdat de financiën daartoe ontbra ken. Al deze posten zijn dit jaar voor het eerst weer voor het volle bedrag op de be groting geraamd. Er is een vijfjarenplan voor het schilderwerk opgesteld en ook de achterstand in de kapitaalswerken zal moeten worden ingehaald. Van daaruit komt wethouder Ba kker dan vanzelf op dat reeds jaren bestaande „knelpunt" der gemeentelijke financiën: de verhouding met het rijk. Reeds het vo rige jaar wees hij er op, dat het huidige systeem, waarbij de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten ten achter blijven bij hetgeen deze redelijkerwijze nodig héb ben, moet uitlopen op een verminderd verantwoordelijkheidsgevoel bij de ge- mentebesturen. Waarom nog een so ber beheer, wanneer men weet, dat men toch er niet in zal slagen de eindjes aan elkaar te knopen?. Maar het is daarom ook, dat de heer Bakker meent, dat uit de huidige situatie toch voor de toekomst iets goeds kan wor- ADVERTENT1E LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 VOORNAAMSTE VOORSTELLINGEN EN CONCERTEN IN AMSTERDAM De Nederlandse Comedie geeft Zaterdag en Zondag in de Amsterdamse Stadsschouw burg de eerste voorstellingen van „De Vuurproef" (The Crucible) van Arthur Miller onder regie van Albert van Dalsum, met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg in de hoofdrollen, In de Stadsschouwburg kan men de volgen de week verder zien: Maandag „Een feeste lijke dag" van Andrew Rosenthal door de Haagse Comedie; Woensdag „De kamer waarin wij leven" van Graham Greene door het Rotterdams Toneel en Donderdag „Het dagboek van een deugniet" van Os- trowski door de Nederlandse Comedie. De Hoofdstad Operette vertoont dagelijks in het Centraal Theater „Wiener Blut" van Johann Strauss met Ruth Rhoden, Claire Clairy, Herman Valsner, Fritz Steiner en de regisseur Otto Aurich. Dirigent is Alfred Salten. De Nederlandse Opera brengt Zondagmid dag „La Bohème" van Puccini onder lei ding van Cor Olthuis met Corry van Bec- kum in de titelrol ten tonele, gevolgd door het ballet Quatre Mouvements op de 88ste Symphonie van Haydn in de choreografie van Fransoise Adret. Op Dinsdag wordt een herhaling van „De verkochte bruid" van Smetana onder leiding van Alexander Krannhals gegeven. Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell treedt hedenavond voor het eerst met het nieuwe programma onder meer: Dansflitsen van Sem Dresden in Am sterdam (Concertgebouw) op. Nieuw is de pas-de-deux uit De Notenkraker van Tsjai- kofski door Marianne Hilarides en Jaap Flier. Het abonnementsconcert van Zondagmid dag door het Concertgebouw-Orkest staat onder leiding van Josef Krips, die werken van Andriessen, Haydn en Beethoven diri geert. De solist Wolfgang Schneiderhahn vertolkt het Vioolconcert van Brahms. Woensdagavond dirigeert Eduard van Bei- num in het Concertgebouw een volkscon cert. Jan Bresser is solist in het Vioolcon cert K.V. 219 van Mozart. Dinsdag speelt het U.S.O. voor de Kunstkring Voor Allen onder leiding van Paul Hupperts met solis tische medewerking van Herman Krebbers. Op het programma staat onder meer Ma th is der Maler van Hindemith. Iri de kleine zaal van het Concertgebouw is Maandagavond een cello-recital door Max Orobio de Castra, die werken van Bach ten gehore brengt. Dinsdag zingt de bariton Bruce Boyce en Woensdag speelt de Roe meense pianiste Clara Haskil. Cabarets: dagelijks in het Nieuwe de la Martheater „In de winckel van Sinckel" door het ensemble Wim Sonneveld, in het Leidseplein Theater „Vanouds Adam en Eva" door „Arabesque" (Cruys Voorbergh, Hetty Blok en Cor Lemaire) en in de Kleine Komedie „Ballot" door Toon Her mans en de zijnen. den geboren,. Het is immers niet te ver wachten, dat de rijksoverheid de toestand nog vele jaren zal bestendigen, waarbij on geveer de helft der Nederlandse gemeenten blijvend met tekorten zal werken. De huidige financiële politiek is echter, naar het oordeel van de heer Bakker, nog niet doorzichtig genoeg om nu reeds te kunnen zeggen of zij ten goede of ten kwa de zal werken. Wij zien dat het rijk een 900 millioen te kort heeft op de begroting voor 1954 en tezelfdertijd overgaat tot een verlaging der belastingen en een verhoging der salaris sen, terwijl bovendien het rijk meer taken op zich neemt in de culturele en sociale sector. Voor een leek kan dat onbegrijpelijk zijn, in werkelijkheid is het zeer goed mo gelijk, dat hier een zeer vernuftig beleid wordt gevoerd. Het is namelijk zo, dat er algemeen een tendenz bestaat om de gulden „hard" te maken. Dit uit zich onder meer in een be perking der investeringen in de particu liere sector, maar dat houdt het gevaar van grote werkloosheid in zich. Immers een beperking der investeringen zou uit lopen op een vermindering, althans geen vermeerdering der werkgelegenheid. Het is wellicht niet te boud om te veron derstellen, dat de regering de gevaren van de déflatoire tendenzen in onze economie heeft willen dooi-breken met een inflatoire tendenz om het evenwicht te bewaren. Lukt die opzet, dan zal men slechts grote bewondering kunnen hebben voor dit economische denkwerk. Nu is het, gezien het bovenstaande, mo gelijk dat de regering de tekorten op de gemeentebegrotingen heeft opgenomen in haar geldpolitiek. Ook dit is typerend voor de economische politiek van na de oorlog: de openbare geldpolitiek is een zeer grote rol in het economische leven gaan spelen in tegen stelling tot de vooroorlogse opvatting, toen men veelal zijn beleid grondvestte po pulair gezegd op de stelregel dat een gulden maar een keer kan worden uitge geven. Los van dit algemene economische be leid staat echter het feit, dat de gemeente haar eigen verantwoordelijkheid heeft. Vraagt men mij, aldus wethouder Bakker, waar wij heen gaan, dan antwoord ik: naar een betere financiële, dat wil zeggen een principieel betere verhouding tussen de gemeenten en het Rijk. Tegenwoordig is het zo, dat de gemeente besturen maar op een hogere uitkering uit het gemeentefonds „spelen". Daartegenover staat de opvatting, dat in de toekomst nadat eerst eens met de oude tekorten is afgerekend en „schoon schip gemaakt" de uitkering geraamd zal worden naar de behoeften en dat daar boven een extra aandeel kan worden ge geven in inkomsten-, loon-, vennootschaps- en vermogensbelasting. Hierop zou een vermenigvuldigings- cijfer kunnen worden toegepast in dier voege, dat meer uitgaven door de gemeen ten ook inderdaad door haar inwoners zouden moeten worden gedragen. Slechts op die wijze zal in de toekomst weer sprake kunnen zijn van een werke lijke „gemeentepolitiek", waarbij de op vattingen van de partijen daarover inder- ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 14155 daad van wezenlijk belang voor de burgerij worden. Inzonderheid wat de rijksuitkering be treft welke in de plaats is getreden van de ondernemingsbelasting is er voor Haar lem weinig reden tot tevredenheid. Men ontvangt daarvoor slechts tweeënhalf mil lioen gulden, tegen bijvoorbeeld Amster dam dertig en Den Haag ruim negen mil lioen. Deze ramingen berusten op schat tingen van de inspecteurs, de werkelijke cijfers van die belastingopbrengst krijgen de gemeenten nooit te zien, hoewel daar reeds meermalen is op aangedrongen. Men zou kunnen zeggen, dat er in ieder geval een meevallertje schuilt in het feit, dat dit jaar op 120 in plaats van 116 pro cent is gesteld. Maar de 260.000.die daardoor extra werd ontvangen is nog niet eens voldoende om de denivellering van de salarissen en de verhoogde vacantietoeslag op te van gen De Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging, afdeling Haarlem en omstreken, heeft voor de komende maan den de volgende bijeenkomsten op haar programmma. staan Op Dinsdagavond 24 November zullen de heren P. Cornet en Th. Belterman ver tellen over hun belevenissen met vogels, waarschijnlijk met lichtbeelden, in de H.B.S. aan de Zijlvest. Donderdagavond 10 December vertoont de heer P. W. Brander een film getiteld: „Het Amsterdamse Bos, natuurhistorisch gezien". Vrijdagavond 8 Januari zal de heer C. Sipkes een lezing houden over zijn kampeertocht door het „Gran Paradiso", het Nationale Park in Italië. In samenwerking met de Volksuniversiteit kunnen de leden weer gratis lezingen bij wonen door de bioloog dr. J. M. Lodewijks over „Verborgenheden der Natuur", op Donderdag, 14, 21 en 28 Januari 1954. De jaarvergadering is vastgesteld op Maandag 8 Februari in Brinkmann. De heer J. Bakker zal aan de hand van kleuren foto's iets vertellen over de K.N.N.V.-reis in 1950 naar Zuid-Frankrijk. Over de agenda is verder nog niets be kend. Gisteravond werd in „De Leeuwerik" de federatieve jaarvergadering van de Haar lemse afdelingen van de Partij van de Ar beid gehouden. De uitgebreide agenda werd onder voor zitterschap van W. F. Happé vlot afge werkt. Er waren twee hoofdschotels: het (laat ste) jaarverslag van secretaris D. G. Hoek stra en het verslag van de raadsfractie, dat door drs. J. J. Voogd werd uitgebracht. Uiteraard werd een belangrijk deel van het een half uur durende jaarverslag be slagen door de vermelding van de activi teit voor de gemeenteraadsverkiezingen. Met erkentelijkheid werd gewag gemaakt van de door oud-wethouder F. S. Noordhoff samengestelde dertien overzichten gemeen tepolitiek en van de samenstelling van het gemeenteprogramma „Gezicht op Haarlem" waarvan drs. Voogd de geestelijke vader is. Het boekje is thans vrijwel uitverkocht. Over de vergroting van het aantal afde lingen van vier op zeven werd opgemerkt, dat deze reorganisatie heeft voldaan. Het aantal leden der federatie bleef vrijwel constant op bijna 2700. De talrijke aanwezigen bleken geen en kele aanmerking op het bestuursbeleid te hebben, zodat de secretaris bedankt en de penningmeester décharge verleend werd. De wegens drukke werkzaamheden af tredende federatiesecretaris Hoekstra kreeg een hartelijk woord van voorzitter Happé en een geestdriftig applaus van zijn partij genoten in de zaal ten afscheid. De heer Happé kwalificeerde de heer Hoekstra als zijn rechterhand en als een spil waar alles om draaide. Zonder hem zou de federatie zeker niet zo kerngezond zijn en haar machinerie zo gesmeerd lopen. Bovendien was Hoekstra niet alleen een nauwgezet en initiatiefrijk secretaris, maar een goed en vertrouwd vriend. Als stoffe lijk blijk van waardering bood de heer Happé hem een vulpenhouder aan. In de plaats van de heer Hoekstra werd de heer H. Verdoorn tot secretaris gekozen. De aftredende leden van het federatie bestuur, voorzitter Happé, tweede secreta ris H. R. Vos, penningmeester H. H. Tork en de leden mevrouw E. Smitz-Peper en de heer D. J. A. Geluk werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Vervolgens verkreeg drs. Voogd het woord voor het voorlezen van een smake lijk gesteld verslag over de veelsoortige activiteit van de raadsfractie. Zijn relaas nam ruim een uur in beslag en werd met grote aandacht gevolgd). Bij de discussie bleken vooral de ver- keersvraagstukken de aandacht van de aanwezigen te hebben. Enkele opmerkin gen over Rijksstraatweg, Delftlaan die De laatste keer, dat wij schreven over het Tinholthuis te Overveen, was in de voor zomer toen het al dan niet behouden blijven van deze unieke verzameling op het spel stond. Want het besluit tot afbreken van het museum zou niet alleen hebben betekend het opbergen van de collectie in het gebouw van de dienst van Publieke Werken, maar tevens dat vele schenkers van wat nu in het Tinholthuis te zien is hun verza meling zouden hebben teruggevraagd. Eigenlijk zou men minstens een keer per week met een bericht over deze door de heer K. Tinholt ingerichte verzameling moeten komen, want er gaat haast geen dag voorbij, dat niet een nieuwe aanwinst bij de heer Tinholt thuis of aan het museum wordt gebracht. De beheerder is er elke morgen van tien tot twaalf en na het maken van een afspraak wil hij belangstellenden ook altijd in de namiddag te woord staan. Hij verzocht ons te melden, dat het Tinholthuis tele fonisch is aangesloten onder nummer 22587, want dit nummer hebben velen al tever geefs gezocht. Dit komt omdat het gebouw in de telefoongids niet onder Tinholt huis doch ergens bij de gegevens over Publieke Werken is ondergebracht. Wie na enige tijd weer het Tinholthuis binnen treedt, wordt al dadelijk allerlei uitbreiding gewaar. De gemeente heeft om alles overzichtelijk te kunnen doen plaatsen stellages gebouwd, waardoor men aan ruimte enigszins spaart zonder dat alles op elkaar komt te staan. Van de watersnoodramp wordt een aanschouwe lijk geheel met foto's gegeven. Deze week schonk de heer W. Specht Grijp uit Heemstede zijn verzameling van enige dui zenden kevers en torren. De schenker is met de verzameling er van omstreeks 1920 begonnen, heeft bij alle dieren de naam vermeld en er bovendien nog een register van aangelegd. Er zijn er bij uit Neder land en Indonesië, maar ook uit Afrika, China, Amerika en meer vérgelegen ge bieden. Men treft er onder aan heel kleine en heel grote kevers en in zeer verschillen de en prachtige kleuren. Bovendien schonk een inwoonster uit Heelsum, mevrouw N. E. Nannenga-Bremekamp, een verzameling van vijftig bladmossen. En toen wij dezer dagen in het Tinholthuis met de beheerder over zijn nieuwe aanwinsten spraken, was er juist een aantal sleutels, die in Atjeh als „sieraden" worden beschouwd, binnenge bracht. Bovendien kwam een inwoner van de gemeente, de heer Roosjen, juist met een net gevonden dode vogel binnentreden, die werd herkend als een houtsnip. Deze zaj worden opgezet. Eén ding is jammer en dat is, dat de ge meente Bloemendaal er nog steeds niet in is geslaagd om een assistent van de heer Tinholt te vinden. De belangstelling voor de verzameling in het Tinholthuis zou ze ker nog groter zijn als men over een tweede gids kon beschikken. Het is voor de be heerder, de heer Tinholt, nu eenmaal on mogelijk om alle rondleidingen zelf te ver zorgen, hoewel hij dit gaarne zou willen doen. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: C. J. Koek en W. C. C. Vester; W. L. Helleman en A. Slot; J. A. de Backker en P. H. M. Kompier. GEBOREN: Johanna Catharina Maria, d. van N. Th. Alders en H. F. E. Herbers; Arend Jan, z. van P. A. Tibbe en P. van den Bos; Carolina Margaretha Maria, d. van C. J. Vinken en J. M. Barnhoorn; Ivonne Astrid Maria, d. van J. W. M. Blokker en M. A. Witte; Jacoba Hendrika Maria, d. van A. C. Roest en M. M. Schols. OVERLEDEN: Wed. W. van GalenMaas- sen, 85 j.: G. F. van der Meer, 56 j.; A. van Diemen. 69 j.: Wed. J. WeijerVenix, 84 j.; F M. C. van RoodenTushuizen, 59 j. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 22 No vember worden te Heemstede waargenomen door: de artsen A. L. C. van Lier, P. Aertz- laan 6, tel. 39875 en J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleegster zr. B. Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. waarschijnlijk op het oude gedeelte ver beterd zal worden en Kennemerplein werden door de raadsleden J. Prikkel en G. Blokdijk beantwoord. Voorts wees de voorzitter van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, de heer L. van Asperen, op een onbillijkheid bij de toepassing der vermakelijkheidsbe lasting, omdat bij voorstellingen, waarbij leden van een vereniging een lagere entrée- prijs betalen dan niet-leden, de vermake lijkheidsbelasting toch globaal wordt be rekend naar het hoogste bedrag. Namens de raadsfractie zegde drs. Voogd toe, dat een en ander de aandacht zou hebben. De voorzitter van de fractie, de heer E. F. Albrecht, wees tenslotte zijn gehoor erop, dat sinds de verkiezingsuitslag een merk bare verscherping in de politieke verhou dingen in de raad is gekomen. Met name is de kloof tussen V.V.D. en de K.V.P. ver groot. Met de Anti-Revolutionmairen be staat echter een voortreffelijke verstand houding. Met de C.P.N. werd geen contact onderhouden. De artsen en apothekers hebben van de N.V. Amsterdamsche Chininefabriek een brief ontvangen, waarin hun wordt mede gedeeld, dat de recherche het op grond van mededelingen van de pharmaceutische hoofdinspecteur van de Dienst voor Volks gezondheid niet uitgesloten acht, dat zich onder de in omloop zijnde ampullen vita mine C van die onderneming nog steeds ampullen bevinden met een inhoud, waar van injectie gevaarlijk is. Indien de am pullen zich nog in de originele dozen be vinden, zijn ze herkenbaar aan het onder de dozen voorkomende nummer 0 3 0 1 0 2. Uit deze mededeling zou dus afgeleid kunnen worden dat er nog steeds van der gelijke ampullen in omloop zijn, hoewel enkele dagen geleden officieel werd mede gedeeld dat er geen reden tot ongerustheid meer behoefde te bestaan. Een bediende van een Rotterdamse verf- fabriek heeft gisteren een benauwd uurtje gehad. Hij was tegen vijf uur 's middags bezig met het opbergen van stukken in de kluis, toen de deur met een klap achter hem dichtsloeg. De sleutels, van de alleen van buiten te openen kluis, had hij in zijn zak en de enige, die ook over sleutels beschikte, was zijn directeur, doch daar deze buiten de Maasstad woonde en al op weg naar huis was, kon deze ook geen redding brengen. De brandweer werd gealarmeerd en ook de GGD was spoedig ter plaatse. Met ver eende krachten begon men een gat in de muur van de kluis te hakken en men had succes. Na een tijdje was men zover, dat men naar de sleutels kon gaan hengelen. Toen men daarmee doende was stond ach ter de redders opeens de directeur, die met een beleefd gebaar zijn sleutels aanbood. De jongeman ondervond geen nadelige ge volgen van het uurtje cellulair. Met inbegrip van het hoofdstuk „Ver rekeningen" vermeldt de gewone dienst van de gemeentebegroting van Zandvoort een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 3.782.054. De totale nadelen werden be groot op 393.830.de totale voordelen op 231.000,zodat een tekort van 162.830.blijft, waarvoor geen directe dekking aanwezig is. Met de behandeling der begroting begint de gemeenteraad op 15 December. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telefoon 22884. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags- avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 28 November in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 75, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 No vember 1953: 1.822.083 tegen 1.812.432 per 1 October. Op 1 October waren er 484.116 aangeslotenen op het rijksradio-distributie net tegen 483.032 op 1 September. „Duel bij Silver Creek" (City). Silver Creek is een streek ergens in de Verenigde Staten, waar de natuur permanent een flu welen glans heeft. De makers van de film hebben er hun camera's geplaatst in het zand om het oog ervan te richten op glooiende groene heuvels en in de zon goud glinsterende kreekjes. Een technicolor zo als men begrepen heeft, die een verhaal vertelt van gepolijste juffers en schiet grage breedgeschouderde mannen op hol lende paarden. Het is weer een van die Wildwest-producten, waarvan het veidiaal er eigenlijk weinig toe doet, maar waarvan de omgeving waarin het verhaal speelt anderhalf uur doet vergeten, dat men op een stoel zit in een bioscoop in een Hol landse stad. J. V. „De vallei van de haat" (FransHals) is een sprekend voorbeeld van een goede Wild Westfilm volgens het nieuwe recept, dat sinds „Duel in the sun" zoveel succes heeft. Inplaats van de scherts-intrige en de cliché-sensaties van de traditionele schietfilm, stellen deze moderne cowboy rolprenten een alleszins aanvaardbaar ver haal, waarin de vuistgevechten en de re volverduels logisch uit de ontwikkeling van de gebeurtenissen voortvloeien. „De vallei van de haat", de geschiedenis van een nobele voorman, zijn inslechte half broer-rancher en een misleid meisje, is langs die lijnen gemaakt en het resultaat is een boeiende rolprent, knap van kiem en fotografie, die stellig ook anderen dan de gebruikelijke liefhebbers van dit genre vermag te boeien. De rol van voorman Owen wordt op vaardige wijze vertolkt door Burt Lancaster, bijgestaan door een ganse serie markante types. H. C. „Moulin Rouge" (Rembrandt en L u x o r). Zoals men mocht verwachten is deze film over leven en werk van Tou louse La utree in beide theaters geprolon geerd. „Vorstelijke Emigranten" (Minerva). Een der oude successen van Hollywood, die de bewonderaarsters van Charles Boyer en de bewonderaars van Claudette Colbert wel tot een gang naar Minerva zullen be wegen. „Maske in blau" (Palace). De operette „Maske in blau" is het uitgangs punt van een film in kleuren die vele groots opgezette scènes bevat. Marika Rökk ver vult daarbij een belangrijke rol niet alleen in het theater, maar ook in het verhaal, dat zich daarbuiten afspeelt. Voor velen zal de belangstelling in het bijzonder uit gaan naar hetgeen zich op het toneel af speelt. De actrice boekt grote sucessen in de revue, die ontleend is aan het gegeven van de operette. Zij is daarbij het middel punt, maar ook in het verhaal, dat hier en daar wat zoetelijk is, waarbij een schilder Gewestelijk Arbeidsbureau Een groot aantal belangstellenden heeft gisteravond in de bovenzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw eenvoorlich tingsavond bijgewoond van de afdeling Emigratie van het Gewestelijk Arbeids bureau. De voorlichting betrof Canada en werd geleid door de heer G. Visser, chef van de genoemde afdeling. Vragen werden beant woord door mr. A. A. Ewen, hoofd van de afdeling Emigratie der Canadese Ambas sade. De heer Visser gaf een overzicht van de mogelijkheden die thans openstaan voor emigratie naar Canada. „Emigratie is een moeilijke zaak", be gon de spreker. „Om te emigreren met kans op enig resultaat moet men in zekere mate een pionier zijn. Dit is ons gebleken bij gesprekken met teruggekeerden. De emigrant moet het vertrek uit het land als noodzakelijk voelen en zich scherp voor ogen houden dat hij gaat breken met alles wat hem tot dusverre dierbaar was. Een maal in zijn nieuwe vaderland dient hij iedere werkgelegenheid die hem wordt ge boden met beide handen aan te grijpen, wanneer hij ontdekt zijn doel niet direct te kunnen bereiken. Wanneer hij na een teleurstelling bij de pakken gaat neerzitten, is heimwee nabij". Spreker legde er voorts de nadruk op dat het beheersen van de Engelse taal een eer ste vereiste is om afgezien van de moeilijk heden bij het zoeken van een werkkring en de omgang met zijn naaste omgeving te voorkomen, dat hij en zijn kinderen elkaar na drie maanden nauwelijks meer verstaan. Talloze geëmigreerden schrijven ons: „Brandt de mensen toch op het hart, dat zij Engels leren". Heimwee als een gevolg van gemis aan contact (onvoldoende taalbeheersing) is het motief van tachtig percent der terug- kerenden. Ieder woord dat men kent in de Engelse taal is een dollar waard, ieder woord dat men niet kent kost een dollar", aldus de heer Visser. Sedert de laatste wereldoorlog verhuis den 625.000 mensen naar Canada. Tachtig duizend daarvan waren Hollanders. Bin nen een half jaar zou Canada nog ettelijke mensen kunnen herbergen omdat er nog steeds behoefte is aan krachten op allerlei gebied. Banketbakkers en geologen, glas blazers en drukkers, modisten en kappers, stenotypisten en verpleegsters, kaasmakers en bouwvakarbeiders, zij allen beoefenen een beroep waarin in Canada onder meer een tekort is. Voor hen is er dus aanlei ding te over om te emigreren indien zij dat wensen. „Mits", zo zeide spreker, „men be schikt over een ijzeren wil en niet naar Holland schrijft (zoals gebeurde) „Ik ben dat geknerp in de sneeuw zo moe", want ook aan het klimaat zal men moeten wennen". Na de pauze beantwoordde mr. Ewen een serie vragen van vrij uiteenlopende aard. Hierbij bleek echter wel, dat de problemen van mensen, die voornemens zijn te emi greren vooral liggen op het gebied van lo nen en huisvesting. Mr. Ewen kon op alles een bevredigend antwoord geven (zelfs op een serieus gestelde vraag of men witlof kan telen in Canada) daar hij het hele land doorkruiste en zich overal op de hoogte stelde van de emigratie-mogelijkheden. Tot slot werd een film vertoond getiteld „Pictures about Canada", waaruit de aan wezigen kennis konden nemen van de wijze, waarop reeds enige tijd geëmigreer den hun eerste en grootste problemen in Canada oplosten. Ieder, die naar deze bij eenkomst gekomen is om een juist denk beeld van de mogelijkheden voor emigratie te krijgen, zal bevredigd huiswaarts zijn gekeerd. haar assistentie verleent. Verwikkeling^ en misverstanden doen zich voor, maar he: slot is toch, dat de geliefden elkaar vinden, „Ontkomen doet niet een" (Roxy). Een jonge Parijzenaar, die zich gedurende de oorlog niet al te heldhaftig heeft ge. dragen, sluit zich zonder zich aan de waar. schuwingen van zijn zwager, een inspecteur van politie, te storen, aan bij een bende, die een nachtclub exploiteert, maar daar.! naast grote bijverdiensten heeft uit de zwarte handel. Het loopt natuurlijk al spoedig stuk en dan begint uiteraard de achtervolging van de bende door de politie. En bij de verfil ming van dit gebeuren toont de regisseur dat hij voor dit werk toch eigenlijk niet in de wieg is gelegd. Het blijft bij enkele vechtpartijen in een nachtkroeg, een paar tochten met luid-toeterende auto's door Parijs en een verkeerd opgezette schiet- partij, waarbij de gehele bende geliqui deerd wordt. Ondanks deze tekortkomingen is het ge heel toch wel genietbaar en na het slot met een halve happy-ending gaat vrijwel ieder een weer tevreden gesteld naar huis. Het goede heeft het kwade weer eens over wonnen en dat is voor velen het voor- naamste. H. d. G. ,,'t Is feest in Parijs" (Li do). De titel zegt het al, het verhaal speelt zich at op de veertiende Juli, Parijs' grote feest dag. Maar wie verwachten zou daar een min of meer normale, afgeronde geschie denis over te zien, vergist zich. Julien Duvivier heeft namelijk een zeer onge bruikelijk procédé aangewend. Hij intro duceert eerst de twee scenario-schrijvers, zet hen aan het fantaseren en laat vervol gens de camera die fantasieën beetje bij beetje vastleggen. Daardoor raakt de in' tx-ige voortdurend op zijpaden, vooral om dat een van de scenariomakers een nogal bloeddorstige verbeelding bezit. Zolang hi aan het woord is worden de hoofdpersonen bij voortduring afgeslacht, maar dan grijp zijn wijzere collega in, brengt hen tot het leven terug en het gemoedelijke verhaal begint weer overnieuw. Deze opzet heeft voor een keertje althans de verdienste van de oorspronkelijkheid en waar het geheel toch een luchtig gevalletje is, werkt dit komische procédé allerminst storend. Wat luchtige gevalletjes aangaat, deze om schrijving gaat ook op voor de kledij van Hildegarde Kneff, wier concrete aantrek kelijkheden wel wat al te nadrukkelijk zijn onderstreept. Maar och, 't is feest in Parijs en niemand kan zich onttrekken aan de. charme van het bekoorlijke midi- netje, dat met haar vriendje de persfoto graaf de merkwaardige maar met fleurige bloemen van de Franse humor versierde kronkelpaden moet volgen, die de twisten de scenario-schrijvers hen laten gaan. Wi. persoonlijk hebben ons met deze genoege- lijke „quatorze Juillet"-geschiedenis uit stekend vermaakt. W. L. B. C BINNENLAND Op 25 November zal de Italiaanse pre mier, Guiseppe Pella, in het gemeente museum te 's Gravenhage aan de Nederlandse regering het mozaiek overh-agen, dat door de Italiaanse regering is aangeboden als dank voor de hulp welke Nederland heeft vei'leend bij de overstromingsramp in de Povlakte in 1952. Nederland en Griekenland hebben be sloten tot afschaffing van visa voor weder zijdse bezoekers, mits het bezoek niet langer dan twee maanden duurt. Te Veenendaal is overleden de heer Marinus van Schuppen Hzn., mede-oprichter en oud-directeur van de gebroeders Van Schuppen's Ritmeester sigarenfabrieken N.V. De heer Van Schuppen bereikte de leeftijd van 86 jaar. Hij was ridder in de Orde van Oi-anje Nassau. Een Nederlandse industrie heeft een kogelvrij vest vei-vaardigd volgens een nieuw pi-incipe. Het is aan de binnenkant voorzien van een hars met glasvezelmate riaal. Bij proeven is gebleken dat een op korte afstand gelost schot uit een tommy-gun geen ander effect had dan een lichte be schadiging van de buitenste lagen glas weefsel. De 9 m.m. kogel was de helft koiter geworden. Enkele Nederlandse industrieën zullen deze kogelvrije vesten gaan vervaar digen. Militaix-e autoriteiten hebben er be langstelling voor. Gisteren trof de politie in haar woning in het pai-k Rodichem te Huis ter Heide (gemeente Zeist) de 61-jarige alleenwonen de mevrouw C. G. Beutler in levenloze toe stand aan. Het bleek dat zij in de nacht van Donderdag op Vrijdag het slachtoffer was geworden van gasvergiftiging. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van Eindoven heeft de vogeltentoon stelling „Aviarium" in de grote Jubileumhal der N.V. Philips, welke georganiseerd is door de afdeling Eindhoven van de Nederlandse Eond van Vogelliefhebbers, geopend. Aan deze expositie zijn tevens de kampioens wedstrijden van de bond verbonden. HAARLEM EN OMGEVING Als verdacht van diefstal van levens middelen, gepleegd in Heemsteedse winkels heeft de politie aldaar een vrouw uit Haar lem aangehouden. Ook wordt zij verdacht van poging tot diefstal. Zij nam worstjes, chocoladeletters mee. Nadat proces-vei'baal was opgemaakt is zij heen gezonden. In het programma van de N.C.R.V. over Hilversum I, zal luitenant ter zee arts le klasse T. Stelma psychiater en neuro loog van het Marinehospitaal te Overveen op Woensdagavond 25 November om zes uur spreken in de rubriek „In dienst van TT111 Jf T~\ T\ ir het """aderland" over „De Marineman en zijn aanpassing". Woensdag 25 November houdt Ruys en Go. in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond een filmvoorstelling, die voor toe komstige emigranten van belang is. Het pro gramma vermeldt enige films over emigra- tiegebieden en een nieuwe film van Multi- film over „Emigranten reizen per motorschip „Sibajak". Deze film laat zien op welke wijze emigranten naar hun bestemming reizen. Op een Donderdag 26 November in de Kroonzalen van Brinkmann te houden bij eenkomst van de R.K. Middenstandsvereni ging zal Lode van Gent spreken en een film ov;r Belgisch Congo zal vertoond worden. Mevrouw C. M. van Hille—Gaarthé zal Woensdagavond voor de Religieuze Kring Aerdenhout in het gebouw aan de Eikenlaan aldaar een voordracht houden over „Vaders en moeders in de literatuur en in het leven". Neerbosch Oudwezenvereniging viert het St. Nicolaasfeest voor de kindei-en en kleinkinderen van haar leden op Maandag 30 November. Maandag 21 December Kerst feest voor alle oud-wezen van Neerbosch. Beide feesten worden gehouden in het ge bouw L. Margarethastraat 13. V

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10