Agenda voor Haarlem Prof. Oud nam mr. Burger over de knie Negen maanden voorwaardelijk geëist tegen twee verdachten Minister Mansholt heeft plan voor voedselsurplussen der V.S. Gaf illegale chef bevel om aangifte van „stunf'-groep door te zetten 35EBF1 meubelen Minister Donker zal zijn gratiebeleid niet wijzigen Hij zal voorstel doen op F.A.O.-overleg in Rome Zweden schenkt Zierik- zee een ziekenhuis Mooie meubelen! Oudstrijders per vlet naar Ouwerkerk Tentoonstelling „Le rnusée chez soi" Kunsthandel LEFFELAAR ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN FACET VAN DE „VELSER AFFAIRE" PI N.V. HAARLEMSCHE 1 BOUWSTOFFEN HANDEL Te veel interlocale telefoongidsen MAIS ON „MARCEL" TWEEDE KAMER Verklaring van Eisenhower Programma voor ministers conferentie in Den Haag „W.V.F. zorgt voor bomen, óók al moeten er 1000 komen" „Opstijgen straaljagers was volkomen ver antwoord'' Film over Hitier mag niet gedraaid worden 7 kJ Gistermiddag werd de zaak tegen de twee oud-politiemannen A. J. W. uit Velsen en G. J. B. uit Delft, welke voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse recht bank werd behandeld, voortgezet met het verhoor van een getuige a décharge, het requisitoir van de Officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek uit Den Haag en het pleidooi door mr. Schenkeveld. Aan het slot van zijn uitvoerig requisitoir eiste de Officier van Justitie tenslotte tegen beide verdachten een voorwaardelijke gevange nisstraf voor de tijd van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. De getuige a décharge, v. d. B. uit IJmui- den, verklaarde desgevraagd, dat hij er ge tuige van was geweest, dat verdachte W. zich telefonisch met zijn chef mr. P. J. E. (die bekend stond onder zijn schuilnaam „Michel") in verbinding had gesteld om een opdracht te vragen over de werkwijze toen de Feldgendarmerie in de arrestatie van de „stunt"-groep Van der Haas ge mengd was. „Michel" zou toen gezegd hebben, dat de zaak ten koste van alles doorgezet diende te worden en de beide oud-politiemannen uit Velsen hadden dit, hoewel zij, aldus de verklaring van v. d. B., zeer geschokt wa ren, gedaan. Wel hadden de beide agenten aan „Michel" nog voorgesteld onder te duiken maar deze wilde daar niets van weten. De getuige A. K., die des morgens reeds gehoord was en bij wie het (illegale) tele foongesprek zou zijn binnengekomen, wist zich echter evenmin als mr. P. J. E. iets van dit gesprek te herinneren. Mr. P. J. E. zeide, dat er nooit een dergelijk gesprek had plaats gevonden. Men was het overigens ook nu nog niet eens over de vraag, wanneer de namen nu eigenlijk bij de N.S.B.-gezinde korpschef van de Velser politie, P. J. A. S., waren binnen gekomen. S. zelf zeide, dat dit de ochtend voor de nacht van de arrestaties moest zijn geweest en ook de beide ver dachten verkeerden in die mening. De ille gale chefs van de beide verdachten meenden echter, samen met de rechercheur van de politie in Velsen gedurende de oorlog C. B. H., dat de namen enkele uren voor het op rollen van de groep Van der Haas overge geven waren. Requisitoir De officier van Justitie mr. W. H. Over beek uit Den Haag, die speciaal voor deze zitting aan de overigens uit Haarlemse rechters bestaande strafkamer was toege voegd, begon zijn requisitoir met er op te wijzen, dat er in deze zaak talrijke men senlevens zijn te betreuren. Natuurlijk in de eerste plaats de van niets wetende land bouwer W. van der Zon, dan de gehele „wilde"-illegale groep Van der Haas en tenslotte acht gijzelaars, die bij de Jan Gijzenbrug terecht zijn gesteld. Mr. Overbeek was van mening, dat het niet meer dan normaal was, dat deze beide verdachten zichzelf gedurende de zitting van de Bijzondei-e Strafkamer in een gun stig daglicht wensten te stellen. In deze zaak vertonen echter, aldus de officier, ook de getuigen de neiging om de dingen beter voor te stellen dan zij in werkelijk heid zijn. De betrokken verdachten zijn echter in de kern door en door fatsoen lijke mensen, die in de bezettingstijd tot dergelijke feiten zijn gekomen. Mr. Overbeèk beschreef in zijn be toog drie factoren, die bij het door geven van de namen een rol had den gespeeld: ten eerste de opdracht van de illegale chefs, ten tweede de hoop van de lagere illegalen, clat indien er iets ADVERTENTIE Ik lag jn Arnhem, Eefde en Laren, In Enschedé, Gorkum en Haren, Maar in warmte en kou, TIP bleef ik trouw In elk dorp, ook in komende jaren! Inz.: Korporaal A. T. (Lichting 52-1) die vandaag afzwaait, kreeg deze inspiratie, dus ook 1 fl. Tip cn 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. ZATERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De kamer, waarin wij leven", Rotterdams Toneel, 8 uur. Concert gebouw: „Balo turnt", 8 uur. Kerk der vrij zinnig Hervormden, Jacobstraat 1: Concert t.b.v. „Uit en thuis", door de stichting Het Nederlands Kamerorkest, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ,,'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15. „Een vrouw van slechte reputatie", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigran ten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ont komen doet niet één", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Muizen en mensen", Rotterdams Toneel, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver, van Spiritisten „Harmonia". wij dingsmorgen. 10.30 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Hoe groen was mijn dal", 14 jaar, 11 uur; ,,'t Is feest in Parijs". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 2 15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat". 18 jaar, 2, 4.30, 7 cn 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15 uur. „Ontkomen doet niet één", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 23 NOVEMBER Concertgebouw: Pianorecital door Henk Bijvanck. 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Waalse Kerk: In- terk. Hermann Zaiss Comité» bijeenkomst, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge". 18 jaar, 1 45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau". alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2. 6.45 en 9 15 uur. Lido: ..'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat". 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vorstelijke emigranten", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Ont komen doet niet één", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. mis zou lopen er altijd wel door een van de superieuren voor gezorgd zou worden, dat de zaak weer in het reine zou komen en ten derde de overmacht, die op beide verdachten werd uitgeoefend door de korpschef van de Velser politie, die reeds van de zaak op de hoogte was. Daarbij kwam nog, aldus de officier van Justitie, dat de beide verdachten evenals hun chefs der illegaliteit een sterke antipathie voel den tegen de „wilde"-illegalen, die de voedselpositie ernstig in gevaar brachten en er de oorzaak van waren dat onschul- digen werden terechtgesteld. Eis Mr. Overbeek wilde bij zijn eis rekening houden met al deze factoren en besloot tenslotte een voorwaardelijke gevangenis straf te vragen voor de. tijd van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. ..Niet", zoals hij zeide, omdat hij bang was voor herhaling, maar „omdat hij niets an ders wist". Een geldboete zou namelijk volstrekt niet in verhouding zijn met de vele mensenlevens, die bij deze zaak be trokken zijn geweest; hij wenste geen on voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen, omdat hij er van overtuigd was dat deze uitlevering van een namenlijst zeer zeker niet onder normale omstandigheden had plaats gevonden. Pleidooi Mr. Schenkeveld, de verdediger van bei de verdachten begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat in de „Velser affaire" van de vervolging van mannen van naam niets is gekomen. Men heeft slechts zes „dood gewone" mannetjes ondervraagd, waar van één volkomen onschuldig bleek te zijn, twee staan er thans terecht en drie verdachten zullen nog moeten voorkomen. De „Velser affaire" bestaat niet, aldus mr. Schenkeveld. Immers een affaire veron derstelt de aanwezigheid van enig verband en de enige hoedanigheid, die al deze ver dachten gemeen hebben is het feit, dat zij allen gedurende de bezettingstijd verbon den waren aan de politie te Velsen. De eenheid van plaats, tijd en handeling ont breekt echter volkomen. Mr. Schenkeveld meende vervolgens, dat deze beide verdachten door hun (ille gale) superieuren in de steek zijn gelaten, hoewel zij toch vooral gedurende de oorlog getoond hebben bijzonder goede Nederlan ders te zijn. De verdediger zag, aldus zijn verklaring, wel een formele weg om vrijspraak te be pleiten voor de verdachten, maar dezen voelden daar bijzonder weinig voor, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat zij volkomen te goeder trouw hebben gehandeld en slechts de bevelen van hun chefs hebben opgevolgd. Mr. Schenkeveld bepleitte voorts vrij spraak met het oog op een artikel uit het B.B.S. waarin staat, dat niet strafbaar is hij, die het feit heeft gepleegd met het oogmerk het algemeen belang te dienen. Immers er moest een einde komen aan de overvallen van de losgeslagen illegalen, die bovendien nog aangevoerd werden door een overgelopen N.S.B.'er, namelijk Van der Haas. Voorts bracht de verdediger naar voren, dat de verdachten op bevel van hun meer deren hadden gehandeld en dat er boven dien een mogelijkheid bestond, dat er bij voorbeeld door de gebrekkige telefoonver bindingen van een misverstand sprake was geweest. Mr. Schenkeveld vroeg vrij spraak en indien de rechtbank niet met zijn betoog wenste mee te gaan ontslag van rechtsvervolging op grond van het ambte lijk bevel. Dan pas zijn, aldus de raads man, de verdachten tevreden en er behoeft in deze uitspraak ook niets onterends aan wezig te zijn voor de opdrachtgevers. De officier van Justitie zette hierna nog enkele juridische puntjes op de i en ten slotte bepaalde de rechtbank de uitspraak op 3 December des morgens om half tien. ADVERTENTIE Spaarriwouderstraat 38 - 40 EMAILLÉ in rood, geel, groen en grijs voor keukentafels en aanrechten op maat gezaagd. Tel 15681 21205 Verscheidene leden der Tweede Kamer achtten het zeer onbevredigend, dat de landelijke lijst van tclefooh-abonné's zal worden verdeeld over ongeveer 15 gidsen. Zij drongen aan op beperking van dit aan tal, zo blijkt uit het Voorlopig Verslag dei- Tweede Kamer over de P.T.T.-begroting. Vele Kamerleden waren van mening, nu de radiodistributie definitief in beheer is bij de P.T.T.een duidelijk beleid gevolgd moet worden met betrekking tot dit on derdeel van de dienst. Hoewel hier en daar getwijfeld wordt aan de toekomstmogelijk heden voor de radiodistributie, hadden deze leden de indruk dat deze twijfel niet ge rechtvaardigd is. Zij meenden, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat er een groeiende voorkeur voor een goede radiodistributie zal zijn waar te nemen. Dan zal echter deze ook over het gehele land op een moderne en technisch bevre digende wijze tot stand gebracht moeten worden. Zij dachten daarbij aan de wense lijkheid van invoering van een systeem van vier lijnen waar thans nog slechts drie programmamogelijkheden bestaan. Verschillende leden vroegen nadere in lichtingen over het nadelig saldo van de radiodistributie van 5.8 millioen in plaats van het aanvankelijk geraamde verlies van 1.4 millioen. Vele leden achtten het juist, dat alle overheidsorganen en -diensten, welke voor de uitoefening van hun taak gebruik moeten maken van een radio-ontvangtoestel, vrij gesteld worden van de verplichting tot be taling van een luisterbijdrage. ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WA K K E R F,x-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker heeft zich Vrij dagmiddag krachtig verweerd tegen de principiële critiek van prof. Gerbrandy, die hem te veel „wetgeverigheid" had ver weten. Hij stelde voorop, dat hij vóór alles bezig is zovezel mogelijk de bestaande achterstand op wetgevend gebied, die door en nog lang na de oorlog was ontstaan, in te halen. Codificatie zou volgens de Anti- Revolutionnaire afgevaardigde iets heidens zi.in, maar de minister van Justitie herin nerde hem aan een waarlijk niet heidense wetgever van groot formaat: Mozes! Waar op prof. Gerbrandy prompt repliceerde dat diens wetgeving al duizenden jaren be stond, nooit gewijzigd was en nog steeds toepassing vond. „Weg wetgeving" was de leuze van prof. Gerbrandy geweest, maar wilde dat Kamerlid dan zelf geen wette lijke regeling van de Friese kwestie en wenste hij geen nieuwe Pachtwet?, vroeg mr. Donker. Had men hem gezegd, dat de v/etten pp de rechtsovertuiging van het volk moeten berusten, dan zou hij met die stelling geheel accoord hebben kunnen gaan. Principieel verkeerd achtte hij echter, dat het zo'n beetje was voorgesteld alsof bij Justitie dezelfde lijn viel door te trekken, welke men op sociaal-economisch gebied kent en die daar inderdaad soms wel een politieke scheidingslijn vormt. Dergelijke tegenstelling hadden prof. Lemaire en prof. Gerbrandy echter niet mogen introduceren. De minister verklaarde tenslotte het bij zonder op prijs te zullen stellen zijn wet gevend programma voort te zetten, zolang de Kamer niet zou spreken als de beide genoemde afgevaardigden hadden gedaan. Trouwens, wat de opzet van de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek aangaat, had mr. Donker alle lof en waardering voor de bijzondere medewerking, ook van de zijde der Kamer en met name van de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht. Van deze uitlating nam prof. Oud (VVD), voorzitter van die commissie, gaarne acte, toen hij zoals prof. Ger brandy dat later noemde mr. Burger over de knie nam naar aanleiding van diens ingrijpen in het debat. De aanvoerder van de fractie van de P. v. d. A., die in eerste aanleg had gezwegen, ging bij de replieken vooraan, omdat hij iets op zijn hart had, waarvan hij meende, dat het op dat ogen blik gezegd moest worden. De uiteenzettin gen van mr. Burger kwamen hierop neer, dat bij de behandeling van de begroting van deze voortreffelijke minister van Jus titie een conservatieve concentratie te hoop was gelopen, met de aanvoerder van de oppositie mr. Oud aan het hoofd, om uit drukking te geven aan conservatieve emotie „Zoals het is, was het goed, zoals het was, was het beter." Dat zou dan de leuze zijn geweest van hen, die als politieke opposanten tegen deze minister te velde waren getrokken. Prof. Oud voegde mr. Burger toe, dat deze blijkbaar heel slecht had geluisterd, want anders kon hij onmo gelijk tot een dergelijke conclusie zijn ge komen. Dat hij, prof. Oud, waarlijk niet een oppositiehouding had aangenomen, kor biijken uit hetgeen de minister nu had ge zegd omtrent de samenwerking met de door hem geleide commissie. „Ik sta er verstomd van," zei prof. Oud „Mr. Burger voert mij als leider der oppo sitie ten tonele, om mij als de ergste criti cus te lijf te gaan. Als er iemand vriende lijk is geweest tegen de minister, dan ben ik het. Ik heb voor zijn werk grote en op rechte waardering. Ik heb slechts mijn twijfel geuit, of hij zijn programma zal kunnen uitvoeren. Ik wil er, ook als voor zitter van de Commissie van Justitie, vol ledig aan meewerken. De minister kan ook verder op mij rekenen. Mr. Burger ontdekt hier tegenstellingen, die er helemaal niet zijn." Na deze bestraffing bewaarde de aan voerder van de P. v. d. A.-fractie verder wijselijk het stilzwijgen. Een zeer principieel punt, dat de minister van Justitie ook aanleiding tot krachtig verweer had gegeven, was dat van het echtscheidingsvraagstuk. Zeer ongerecht vaardigd noemde hij de bewering, dat hij het uit de weg zou gaan. Het gaat hem hier helemaal niet alleen om „de grote leugen", die echtscheiding bij onderlinge overeen stemming mogelijk maakt, maar om veel meer, waardoor de gehele wetgeving op dit gebied op de helling zou moeten. Gratiebeleid Wat het gratiebeleid betreft, zei de minister, dat de thans nog gevangen ge houden politieke misdadigers gelijkgesteld kunnen worden met gewone misdadigers. Het zijn allemaal lieden, die zich aan ver grijpen tegen lijf, leven, eerbaarheid of goed hebben schuldig gemaakt en dit vaak in een zo afschuwelijke vorm als bij de ge wone misdadigers niet voorkomt. Als voor beeld noemde de bewindsman een tot levenslang veroordeelde Duitser, die in 1944 een groot aantal mensen zonder vorm van proces had doodgeschoten. Als men nu van Duitse kant aandringt op gratie voor „krijgsgevangenen", dan moet men zich daar maar eens dergelijke gevallen voor ogen stellen. Er is dan ook geen kwestie van, dat deze misdadigers voorlopig voor enige strafverlichting in aanmerking komen. Mr. Donker wil deze lieden niet anders behandelen dan gewone misdadigers. Zeer uitvoerig stond de minister stil bij de kwestie van de opleiding der juristen voor het rechtersambt, in welk opzicht ook de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht werd aangeroerd. Handhaving van de aanbeveling voor rechtersbenoemingen was gewenst. Bij de benoemingen is een beleidskwestie aan de orde, die in die aan bevelingen niet altijd voldoende tot uiting komt, namelijk het beleid dat eist, dat ver schillende wereld- en levensbeschouwingen in de rechterlijke macht vertegenwoordigd zijn. Blijkens een mededeling van de minister is een ontwerp-politiewet de ministerraad gepasseerd. Binnenkort komt er een «wetsontwerp tot wijziging van de bestaande wet van December 1945 omtrent de bezoldiging van de rechterlijke macht. De begroting van Justitie is ten tenslotte met aantekening van het „tegen" der com munisten aangenomen. Prof. Gerbrandy was de eerste van een reeks afgevaardigden, die minister Donker daarna kwam gelukwensen. ADVERTENTIE De Nederlandse minister van Landbouw, S. L. Mansholt, zal tijdens de komende conferentie van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouw Organisatie van de U.N.O., te Rome een voorstel tot internationaal over leg over de Amerikaanse voedseloverschot- ten doen. De heer Mansholt vertrekt 26 of 27 No vember naar Rome. Hij lieeft zijn plannen tijdens zijn laatste bezoek aan de Ver enigde Staten met zijn Amerikaanse ambt genoot Benson besproken. De Amerikaanse overschotten, aange kocht door de regering om de landbouw prijzen op niveau te houden, zijn op het ogenblik ruim vier milliard dollar waard. Zij hangen als een dreiging boven de we- Vrijdag zijn op het marinevliegkamp Valkenburg zes nieuwe officieren beëdigd. Twe( van hen, de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als gewoon schepeling be gonnen en hebben successievelijk alle onderofficiersrangen doorlopen; een dergelijke promotie komt zeer zelden voor. De commandant van het vliegkamp, kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm, neemt luitenant ter zee derde klasse J. F. Jansen de eed af; rechts luitenant ter zee derde klasse Vermeulen. reldmarkt. In de V.S. wint de opvatting veld, dat deze voorraden niet langs de normale handelskanalen kunnen worden gespuid. Dit zou desastreus voor de we- reldlandbouw zijn en een enorme crisis kunnen veroorzaken. In het plan om voor 175 millioen dollar additionele aankopen te doen in enige va luta, waarvoor dan offshore-orders in het kopende land zouden worden geplaatst, ziet men steeds minder heil. Het kopende land zou dan de eigen voorraden moeten vergroten, of de consumptie verhogen. De enige weg ziet minister Mansholt in het afzetten der voorraden (voornamelijk graan, katoen, tabak en melkpoeder) in die landen, waar aanzienlijke tekorten heersen. Hij denkt hierbij aan India en Pakistan. Aangezien daar koopkracht ontbreekt zouden de prijzen laag moeten zijn of zou men zelfs tot schenkingen moeten over gaan. Door meer gebruik daar, zou op den duur een afzetgebied kunnen worden gekweekt. Men kan Amerika echter niet alleen voor de kosten van een dergelijke afzet laten opdraaien, zo meent de heer Mans holt. De grote productie is immers ont staan door de behoeften van de oorlogs jaren en de jaren van herstel. Wij zijn weer op de been gekomen door Ameri kaanse hulp, die uit die grote productie voortvloeide. Daarom wil hij voorstellen een confe rentie van tenminste alle grote exporte rende en importerende landen te beleggen om een gezamenlijke oplossing te zoeken. De minister doelde daarbij kennelijk op voorstellen om de kosten van het oprui men der voorraden naar draagkracht te verdelen, doch zeide zulks niet ronduit. Minister Mansholt heeft ook in West- Europa met enige collega's over dit plan gesproken. Hij zeide hiervoor begrip ge vonden te hebben en hoopt op een geza menlijke aanpak, nadat hij zijn voorstel ter tafel zal hebben gebracht. De wereldvrede kan slechts gewonnen worden door geestelijke en morele waar den te laten gelden en niet door middel van ,de verschrikkelijkste instrumenten van verwoesting die de wetenschap ooit heeft voortgebracht". Dit verklaarde president Eisenhower Donderdag toen hem het ere doctoraat werd verleend van de katholieke universiteit van Washington. „Zij die bij het zoeken naar vrede uitgaan van mili taire macht, zijn gedoemd op het slagveld om te komen,"' aldus Eisenhower. Zó lukt het altijd en het is een prettige belevenis bovendien. Fotograaf en camera zijn onzichtbaar; hei is alsof U thuis voor Uw kaptafel zit. Vlot, natuurlijk, flatleus, zó wilt U het heb ben en zo werkt het Mirroflex Systeem". Dit wordt Uw 'beste portret en het bes'e „Sint Nicolaas"-geschenk wat U kunt bedenken. „Neo-Pholo", Schoterweg t/o de Ripperdakazerne. STOCKHOLM (T.T.) „De Zweedse hulp aan Nederland" zal als kroon op het werk dat deze organisatie deed voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Februari, een ziekenhuis in Zierikzee bou wen. aldus heeft de secretaris-generaal van bet Zweedse Rode Kruis medegedeeld. Het gebouw zal tachtig bedden tellen en uit drie verdiepingen bestaan. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen (ongeveer 2.250.000 gulden) beschikbaar stellen voor de bouw en inrichting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen, die door het Zweedse volk via „De Zweedse hulp aan Nederland" en het Zweedse Rode Kruis bijeen zijn ge bracht voor de, slachtoffers van de waters nood. De bouw en inrichting van het gebouw zal in totaal ongeveer drie millioen gulden kosten, waarvan de Nederlandse regering ongeveer 750.000 gulden zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart van 1954 met de bouw zal worden begonnen en dat het Zie kenhuis twee jaar later is voltooid. Een Nederlandse afvaardiging van zeven personen onder leiding van dr. P. Bolt heeft Vrijdag een reis van vier dagen door Zwe den beëindigd. De afvaardiging bezocht Zweedse ziekenhuizen en onderhield zich met autoriteiten. De conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken over de Europese ge meenschap, die zal worden gehouden in de Lairessezaal van het Binnenhof te 's-Gra- venhage, neemt een aanvang op Donder dagmiddag 26 November. Tevoren zullen gedelegeerden ontvangen worden door de burgemeester van 's-Gravenhage in het stadhuis. Des avonds zullen de ministers de gast zijn van de minister-president, dr. W. Drees, aan een diner in Hotel De Witte Brug". De andere gedelegeerden zullen voor een receptie in de Trèveszaal worden uitgenodigd, die wordt aangeboden door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op Vrijdag 27 November wordt de ge hele dag vergaderd. De Koningin zal die dag aan de ministers 's avonds een gala diner aanbieden in het koninklijk paleis in Amsterdam. De dag wordt besloten met een receptie voor de gedeleerden en de pers in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zaterdag 28 November wordt de confe rentie geëindigd. Koop een doos LINCOL-YVAS met een verrassing in de doos voor de kinderen. „LINCOL", Donkere Spaarne 20 Haarlem - Tel. 14214 Het nog altijd voor het grootste deel ge ïnundeerde dorp Ouwerkerk heeft giste ren een grote dag beleefd. Des middags om ongeveer twee uur meerden aan de nood- steiger van de zeedijk twee Engelse boten, die een internationaal gezelschap met een speciaal doel hier heen brachten. Het wa ren 80 leden van de World Veterans Fede ration, die in Den Haag waren afgehaald door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en mevrouw De Casembroot. Met negen vletten begaf het gezelschap zich naar het onder water staande dorp, waar burgemeester J. Romijn en twee wet houders het gezelschap opwachtten. De Commissaris van de Koningin sprak het gezelschap toe. Om ongeveer drie uur werd in de school op het dorp de warme maaltijd gebruikt, welke afkomstig was uit de D.U.W.-keu- ken. De weinige vrouwen, die thans in het dorp aanwezig zijn, waren zonder uitzon dering naar de school gekomen en ser veerden er de spijzen, die goed in de smaak vielen. De leden van het gezelschap onder hielden zich met de dorpsbewoners en voor zover zij Hollands konden verstaan, lieten zij zich inlichten over wat op Ouwerkerk tijdens en na de ramp gebeurde. Op de droogstaande dorpskern werd daarna namens de W.V.F. een boom ge plant. terwijl deze afvaardiging de toe zegging deed, dat dit maar een fractie is van hetgeen de W.V.F. voor de herbe planting van Ouwerkerk wil doen. Tot vreugde van het gemeentebestuur en de bewoners werd het als volgt uitgedrukt: „uoiï al moet Ouwerkerk duizend bomen hebben, dan nog zal de federatie daarvoor zorgen". De verdere herbeplanting zal ech ter nog even op zich moeten laten wachten, tot het water rondom Ouwerkerk voorgoed zal zijn verdwenen. De zaak der Thunder jets „Alleszins verantwoord waren de Woens dagmiddag gehouden vliegoefeningen, waaraan door 18 Thunderjets van de basis Eindhoven werd deelgenomen. Toen om streeks half twee de toestellen startten, was er een zicht van niet minder dan vier kilometer. Terecht gaf de commandant van de betreffende esquadrons, na kennisne ming van het rapport van de meteo-offi- cieren toestemming om op te stijgen". Aldus de opvatting in Haagse militaire luchtvaartkringen over de moeilijkheden waarmede de genoemde 18 Thunderjets te kamoen hebben gehad. „Niets wees er op, dat in de toen voor vliegen gunstige weersomstandigheden een verslechtering zou komen. De mist werd 7.0 snel dichter, dat in allerijl maatregelen moesten worden getroffen. Zes piloten konden om half drie op de basis Eindho ven door middel van radar veilig worden binnengeloodst. Intussen waren tussen twee uur en half drie alle bestuurders te- rusgeroepen. Het binnenloodsen kost echter tijd omdat ieder zijn beurt moet afwachten. Waar het euvel van tekort aan brandstof zich deed gelden en de mist steeds dichter werd, kre gen de piloten opdracht naar andere bases uit te wijken. Zes toestellen zochten bases in West- Duitsland op: twee zagen toch nog kans veilig op Eindhoven en Volkel te landen. Van de vier Thunderjets, welke nog in de lucht waren en omdat zij het eerst wa ren gestart zonder brandstof kwamen te zitten, wisten er twee perfecte buiklandin gen uit te voeren in de buurt van Ven horst in Duitsland. Voor twee piloteiï werd de situatie uiterst hachelijk: boven Erp en Wanroy zagen zij zich genoodzaakt hun toestel door middel van de schietstoel te verlaten. De Thun derjets stortten neer". Aan deze officiële uiteenzetting werd nog toegevoegd, dat in de militaire lucht vaart geen enkele risico wordt genomen, zelfs al lijken de omstandigheden op een bepaald ogenblik gunstig, maar moet met onzekere factoren rekening worden gehou den, dan geldt het principe: niet vliegen. ADVERTENTIE ^^OOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOCiOOOOCXDOOOCOOOOOOOGOf» KLEUR-REPRODUCTIES naar oude en moderne meesters waaronder een uitgebreide collectie naar HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC YVagenweg 102 - Haarlem (Op werkdagen van 105 uur) De West-Duitse regering heeft Vrijdag de vertoning van de film „Tot vijf minu ten over twaalf" over het leven van Hitier verboden. De film zou Vrijdagavond voor het eerst in de West-Duitse bioscopen wor den gedraaid. Het besluit is genomen door de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder en de ministers van Binnen landse Zaken van de negen West-Duitse staten. Het verbod slaat ook op televisie-uitzen dingen van de film. Een regeringswoordvoerder zeide, dat de film, waarin wordt getoond hoe Hitier aan de macht kwam, niet mag worden ge draaid, omdat men de overtuiging was toegedaan, dat de film het nationaal-socia- lisme in een goed daglicht stelt

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5