YBERT (Vn, *3 Predikbeurten Si»»* Mijn vriend de schurk Pianorecital Clara Haskil (^nacJd Verenigde Spelers voerden weer „Marguerite Gautier" ten tonele .Clowntje Rick Vragen over compensatie voor gesteunden Radio Moors Beulingen gevuld met gehakt Beulingen gevuld met amandelspijs V o- v HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 AMATEURTONEEL 26.50 EEN IDEAAL ST.NICOLAAS CADEAU Regisseur Glouzot gehuldigd FEUILLETON door David Bolderdijk De huurverhoging I Indrukken van Turkije Nachtdienst apotheken HOUD UW ADEM FRIS Lezing voor WD-vrouwen Burgerlijke Stand Voor de kinderen Gala of Londen Ltd j Twaalf eenden geboren in Groenendaal ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 „Hoe lang zal het geleden zijn dat in de „Marguerite Gautier" werd opgevoerd?" Haarlemse schouwburg Alexander Dumas' „Wel vijftien jaar", zei een der obers mij en hij kan het weten, want Bouwmeester heeft, hij nog bediend en Willem Royaards en Musch in zijn glorietijd. Misschien moe ten we nog wel wat verder teruggaan; een mens vergeet immers zo snel. In ieder geval: de geschiedenis van de schone con- stisane, die de ware liefde leert kennen en er zoveel om heeft uit te staan dateert niet van gisteren en de laatste voorstelling ook niet. Het stuk rijmt niet meer met onze geavanceerde opvattingen, onze tijd geest, onze levensstijl. Het heeft voor de huidige toneelspeelkunst, haar beoefenaars en publiek een vooral anecdotische waarde. Maar daarom is het niet onaardig, wanneer het wordt opgevoerd. Doet men dat echter dan geef ik verre de voorkeur aan de „ouderwetse" speeltrant, die bij het stuk past boven (ie moderne psychologisch in dringende beheerste vorm, waarmee men de figuren te lijf kan gaan. Laat er op de eerste wijze een draak uitkomen, we moe ten niet bang zijn voor temperament op de planken. Er zijn ook psychologische draken, wanneer ieder temperament ont breekt. Het risico is niet groot. En vooral wanneer men er op is ingesteld, dat de betekenis vooral anecdotisch is zal zo'n .•stuk het nog best doen, hoeveel sterke ge moedsexpressies het ook te zien mag geven. Het is een stuk van Alexander Dumas en niet van Arthur Miller. De handelsreiziger gaat heel anders dood dan Marguerite Gautier. Regisseur Ton van Otterloo heeft blij kens de opvoering van de Verenigde Spe lers Donderdagavond de anecdotische op vatting niet aangedurfd. Hij vermeed de sterke uitdrukking en zocht een compro mis. Het resultaat was een voorstelling, die daarvan het falen toonde. Zijn spelers deden knap werk en lieten zich zeker niet onbetuigd, maar hoeveel indrukwekkender, stijlvoller had alles kunnen zijn, wanneer hij hen niet zo strak had gehouden. Het ADVERTENTIE FUMA-LUX betekent een omwen teling op het gebied van aanstekers. Is de nieuwe, moderne electro- aansteker met lampje! Werkt zonder vuursteen, zonder wieltje! Q Wordt in het buitenland reeds door vele duizenden rokers met veel genoegen gebruikt. Q Geeft U met één batterijtje ruim 6000 mooie vlammetjes, zo U wenst 2 uur sterk licht. Is elegant van model en bij normaal gebruik practisch onverslijtbaar. 1 JAAR GARANTIE PRIJS Verkrijgbaar alleen in de belere sigarenwinkels VOOR DB HANDEL: DENICOTEA IMP AMSTERDAM TEL 31536 Met de in duidelijk Nederlands uitge sproken woorden „Dank u wel slaap goed.... als u kunt" heeft de Franse re gisseur Henri Georges Clouzot Vrijdag avond op het toneel van het Tuschinski- theater te Amsterdam dank gebracht voor de uitbundige ovatie, die het publiek hem bracht na de vertoning van de door hem geregisseerde film „Het loon van de angst". Ook zijn echtgenote Vera Clouzot. die de enige vrouwelijke rol in deze film vertolkt, deelde in het unieke lange ap plaus. De première werd bijgewoond door vele prominente figuren uit het culturele leven van de hoofdstad. Tevoren hadden zij tijdens een ontvangst in het Institui Francais met de heer en mevrouw Clouzol kennis gemaakt. 99 34) Ik zat in de tuin van het ziekenhuis in een rieten stoel vol kussens. De zon scheen op de grasperken en vlak voor mijn voeten klaterde een fontein in een vijver met goudvissen. Vroegindeweij zat naast me op een bankje. Zijn grote, dikke handen lagen op zijn knieën. Hij had een pleister op zijn wang en op zijn kin, maar hij was opge wekter dan ooit. „We zijn vervloekt systeemloos tewerk- gegaan," zei hij, „maar ik kan niet zeggen dat het slecht gelopen is. De hele bende zit achter slot. Ze maakten valse bankbiljetten in de onderaardse vertrekken, al sinds twee jaar waren ze er mee bezig. Tellige was omgekocht, hij was alleen maar een pion. Die Freddy was de aanvoerder." Freddy! Plotseling herinnerde ik me alles weer glashelder. Freddy was de aan voerderZou Suzanne ook in het com plot zijn geweest? werd nu een modern drama, dat te veel ingehouden, te beperkt van uitwerking bleef. Het miste ook de zwier en de ele gance, die aan een vrijere speeltrant inhaerent is. Jammer, want ik heb voor de capaciteiten van de Verenigde Spelers, zo als zij ze gisteravond demonstreerden, be wondering genoeg. Jo Cats van Hamburg bijvoorbeeld speelde de titelheldin al zo goed in de juiste richting. En in haar scènes met Frits Tewes bereikte zij zuivere gevoelsmomenten van grote kracht, die ik hier nadrukkelijk memoreer om op haar onloochenbare verdiensten te wijzen. Tewes deelt mee in die eer. Het was jammer dat hij en Jo Cats van Hamburg hun scènes niet veel meer mochten uit spelen, niet sterker theater konden maken. Plastisch kwamen we er aan te kort. Dat moet ik ook zeggen van de dames Londema en Smit, die zich gerust met meer zwier hadden kunnen bewegen.omdat ze steeds de toon al zo goed troffen. De luidruchtigheid kon bij de figuur van Gaston, door Henk Pollack gespeeld, niet de decadentie ver vangen, die de man aankleeft. De oude minnaar van Joost den Hartog was zeer aannemelijk getypeerd, de vader van Ar- mand Duval mooi van instelling, maar zwak van houding (rol van Huib Roest). Het kamenierstertje tenslotte speelde Cobi Jore met alle zorg en toewijding. Het décor van de schouwburg maakte een nogal sobere indruk, te sober en som ber voor de ogigeving, waarvoor het dien de. De costumes staken daartegenover gunstig af. De opvoering was door de Ver enigde Spelers kennelijk goed voorbereid. Ze oogstte bij het publiek het succes, dat haar zeker toekomt al zal men het mij ten goede houden dat ik er nog grotere mogelijkheden voor zag. P. W. FRANSE. Het Haarlemse raadslid de heer D. Ver baan (Partij van de Arbeid) heeft de vol gende vragen aan Burgemeester en Wet houders gesteld ter schriftelijke beant woording. 1. Kan het college van B. en W. mede delen op welke wijze en in welke mate voor hen, die per 1 Januari 1954 uitkering krachtens de Sociale Voorzieningsregeling A en B zullen ontvangen dan wel op andere wijze door de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund, waarbij dan tevens begrepen degenen, die in G.S. W.-verbanden zijn tewerkgesteld, de huur verhoging en de opheffing van de con sumptiebeperking zullen worden gecom penseerd? 2. Indien omtrent de wijze waarop en de mate waarin deze compensatie zal plaats vinden, door 's Lands Overheid wordt be slist, zodat voor wat de doorvoering betreft daarop hier ter plaatse gewacht dient te worden totdat de regering een besluit heeft genomen, zijn B. en W. dan bereid maat regelen te treffen, opdat de compensatie met de le uitkering in 1954 zal worden uitbetaald? Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. BARTttOQRIt&TRAAT 20 —TEL. 13439 GABARDINE REGENJASSEN Soms zou men zeggen, dat het publiek alleen maar in beweging komt voor het overbekende pianomuziek van Chopin bijvoorbeeld of zich laat vangen door de sensatie van virtuoze prestaties. Maar hoe dan te verklaren, dat het een zo grote belangstelling toont zoals gisteravond in de Haarlemse Concertzaal bleek voor het optreden van de pianiste Clara Haskil, die een hekel schijnt te hebben aan zoge naamde populaire programma's, die boven dien niet de minste moeite doet om sen satie te wekken en alleen maar de muziek, die haar gunstig ligt en aan welke £ij haar hart verpand heeft, verrukkelijk weet te vertolken? Het is in ieder geval verblij dend vast te stellen, dat goede muziek zon der meer zijn aantrekkingskracht op de menigte behoudt en dat men, in de ban van een sterke persoonlijkheid, zijn eigen voor keuren wil prijsgeven en zich gewillig openstelt voor nieuwe indrukken, die dan ten slotte tot verruiming van het muzikale besef meewerken. Nu is het wel zo dat men van Clara Haskil geen programma's moet verwachten, die buiten de algemeen klassiek-romantische norm vallen; zij zet alleen haar schreden niet op de platgetre den wegen van dit muziekdomein. Ditkeer kwam zij met werk van Bach, Mozart, Schumann en Beethoven, dus van componisten die in brede kring geliefd zijn. Maar hoeveel mensen zijn er niet die bij het genie van Bach zwaren, enkel om dat zij het „O Haupt vol! Blut und Wun- den" uit de Matthaus-Passion zo aangrij pend vinden, die Mozart alleen verering toedragen omdat hij „Die kleine Nacht- musik" schreef, die van Schumann hou den omdat zij eens geprobeerd hebben zijn „Traumerei" op de piano te spelen en die bij de naam Beethoven uitsluitend denken aan zijn Sonate Pathétique of aan de Vijf de Symphonie, waarin zij het noodlot aan de deur hebben horen tikken? Er zijn ge lukkig ouderen velen zelfs wier mu- ziekbesef heel wat verder reikt, evengoed als er uitvoerende kunstenaars zijn die, als Clara Haskil. niet nalaten die verrui ming in de hand te werken. Maar zij is als zodanig wel een kenmerkende persoon lijkheid. Eigenlijk is haar spel soms te vergeeste lijkt om in een grote zaal de sfeer te wek ken die in een intiemere ruimte gemakke lijker tot stand zou komen. En zeker is het, dat zij hierin gehandicapt wordt, wanneer het verkouden deel van het publiek zijn hoest of kuchbuitjes niet weet te bedwin gen Deze mensen moeten leren beseffen, dat musiceren een délicate aangelegenheid is, die van de executant het uiterste vergt ADVERT ENTIE De onaangename nasmaak van sigaret of sigaar wordt verdreven door „Is er ouk een vrouw gearresteerd?" vroeg ik gespannen. „Zover ik weet niet. Die lammeling van een Leo was ook een van de hoofdperso nen. Enfin, hij zal voorlopig uit de voeten zijn. Ze zullen er mals van langs krijgen, dat kan je geloven. Ik weet niet voor hoe veel geld ze al valse biljetten in omloop hebben gebracht. Er was een beloning uit geloofd voor hun arrestatie. Dig krijgen wij tweeën." „Hoeveel?" „Ieder vijftienhonderd!" zei Vroeginde weij tevreden. „Ik maak ook nog een voor delig zaakje met mijn tuin. Er loopt een complete doolhof van onderaardse gangen onder. Ze dateren uit de middeleeuwen. Er moet vroeger een klooster hebben ge staan. Oudheidkundigen zijn al bezig met het onderzoek. Ze willen mijn tuin kopen, omdat er een ingang is." Hij sprak in korte, voldane zinnetjes, als een man die zijn geluk aan het optellen is. „Je mag mijn deel van de beloning ook hebben," zei ik grootmoedig. „Tenslotte ben jij de man die doorgezet heeft. Jij bent moediger geweest dan ik je hebt me voortdurend moeten overhalen." „Ja, dat is zo," zei hij onbescheiden. „En door jouw onsystematisch optreden was tenslotte nog bijna alles misgegaan." „Hoezo?" „We hadden rechtsomkeert moeten ma ken toen we die deur in de kelder hadden ontdekt en de politie waarschuwen. Maar jij schreeuwde: Naar binnen! en toen had aan concentratie en geestelijke spanning bij de onderdompeling in het zieleleven van de componist, die men vertolkt. Maar er waren deze avond toch ook momenten, dat Clara Haskil alles om zich heen kon vergeten. En dan steeg er uit de vleugel een sublieme klank, zoals men er nooit één mooier gehoord heeft, dan er- vaarde men dat elk harer tien vingers zich kan manifesteren als een individualiteit, waannee zij een zeldzaam reliëf aan haar spel weet te geven. Dergelijke hoogtepun ten van haar recital hoorden wij vooral in de Abegg-variaties (opus 1) van Schu mann, alsmede in de Sonates nr. 17 en 18 van Beethoven. Dat het publiek onder de bekoring van een zo gezond, zo doorleefd en technisch volmaakt klavierspel kwam, bewees het met hartelijke toejuichingen. Maar wie op een toegift van Clara Haskil rekent, heeft zich in deze „absolute" artiste vergist, want daartoe is zij niet te bewegen. Wat ook een houding is die haar kenmerkt. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 1460S Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Voor de vrouwen in de V.V.D., groep Kennemerland-Zuid, sprak in „Dreefzicht" mejuffrouw A. M. Dekker over haar reis naar Turkije. Als chef van het Bureau in ternationale vrouwencontacten van de K.L.M. in Den Haag, had zij een studie reis naar Turkije gemaakt met als voor naamste pleisterplaatsen Istamboel en Ankara. Drie jaar geleden had zij een vacantie doorgebracht in Istamboel, nu was het een zakenreis, die haar vooral ook door de Soroptimisten in contact gebracht heeft met Turkse vrouwen. Met grote eerbied sprak zij over alles wat in zo'n kort tijdsbestek van 1923 af tot stand gekomen was. Grote lof zwaaide zij toe aan Moestafa Kemal (Ataturk), de grondvester van het nieuwe Turkije. Het dragen van de fez werd bij de wet verbo den, wat veel moeilijkheden gaf, als men bedenkt dat de fez een symbool voor de Turk betekent. Het afleggen van de sluier werd niet bij de wet bepaald dat durfde Ataturk niet aan wel propa geerde hij het met hulp van buitenlandse vrouwen en met succes. Goed onderwijs was een eerste vereiste voor het nieuwe Turkije. Tot voor 1923 was het gebrekkige onderwijs geheel in handen geweest van de Moskee. Om jonge onderwijskrachten te trekken, wordt de opleiding tot onderwijzer gratis gegeven, met dien verstande, dat de jonge onder wijzer twee jaar in dienst van de rege ring treedt en heen gezonden kan worden waar de regering het nodig acht. In een agrarisch land, waar 97 van de bevolking boer is, is het van groot be lang dat de dorpsjeugd in de z.g. volks huizen landbouwonderwijs krijgt. Turkije, dat vele nog niet gebruikte bronnen van welvaart in zich heeft, kan voor de we reldmarkt zeer belangrijk worden. Maar dan moet het zich aan de eisen van die wereldmarkt, b.v. voor de katoenverbouw, aanpassen. Turkije, dat een soort van poort vormt voor het daar achtergelegen Azië, is in de tweede wereldoorlog zelf standig gebleven. Daarna heeft het vooral hulp van Amerika aanvaard. Amerikaan se hulp wordt gebruikt voor verbeteringen van het leger en van de wegen. Als voorbeeld van bloeiend verenigings leven van vrouwen noemde mejuffrouw Dekker de Turks-Amerikaanse vrouwen vereniging in Ankara. Lessen in taal en geschiedenis worden aan de leden gegeven, terwijl de kookclub met veel succes een kookboek heeft uitgegeven. Het daarmee verdiende geld kwam ten goede aan we zen en verpleegsters. Zelfs beschikt deze club over ten eigen zendtijd. Met vele vooraanstaande vrouwen, zoals professo ren, advocaten, doktoren, zelfs een bank- óirectrice, kwam spreekster mee in con tact. Waar de Nederlandse vrouw haar Turkse sexeger.oot om kan benijden is, dat in Turkije de stelregel geldt: gelijk loon voor gelijk werk. HAARLEM, 20 November 1953 BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., J. M. Th. Rooijers—de Jong; 19 Nov., G. P. van KampenLangeveld; W. J. A. Thijssenvan Kessel; B. FreriksLefeber; H. E. S. Seetz Straatman; V. M. F. MichonKoppen; 20 Nov., H. M. E. van Sikkelerus—Timmer; J. Zeemanvan der Veer. BEVALLEN van een dochter; 20 Nov., G. M. M. LaanVader; J. J. F. Hoenderdos Wijkhuise. OVERLEDEN: 18 Nov., F. Pot. 64 j„ van Eedenstraat; Jkhr. J. C. C. den Beer Poortu- gaal, 59 j., Jansstraat; 19 Nov.. H. Balm, 87 j., Hagestraat; 20 Nov., A. J. Kruining, 81 j., Rijksstraatweg. ADVERTENTIE Stationsplein 6 Telefoon 21750 heeft voor de St. Nicolaas weer de bekende heerlijke en OOK IN LETTERS Nee, plezier beleefden ze niet van de logéAardig spelen kon hij niet; alleen maar plagen en achterbakse streken uithalen! Bunkie wist er van mee te praten. Toen hij op een middag zijn huiswerk zat te metken, was Seppo in de tuin aan 't voet ballen. Hij schopte steeds wilder tegen de bal, zodat die steeds hoger vloog. En toen kreeg hij Bunkie in 't oog, die ijverig met zijn boeken en schriften bezig was. En toen grinnikte Seppo, want hij was iets van plan. Weer gaf hij een harde trap tegen de bal. Die schoot in 'n grote vaart het raam bin nen.... pats!.... precies tegen de inktpot! „O!", riep Bunkie, die van schrik overeind sprong. Want de bal had de inktpot omgegooid, en een grote plas inkt spette dwars over Bunkie's schrift heen! Dat was erg; zijn schrift en zijn werk, dat hij pas zo keurig geschreven had, was helemaal verknoeid met die inkt. „Hahaha!"klonk het in de tuin. Bunkie stoof woedend naar het raam. „Sufferd!", riep hij nijdig. „Je hebt mijn werk verknoeid! Kun je niet uitkijken?!" En even later stond hij vlak voor Seppo, die hem treiterig stond uit te lachen. Het was haast lot een gevecht gekomen je de poppen aan het dansen. Die kerels zouden ons vermoord hebben. Eigenlijk hebben we ons leven aan Tellige te dan ken. Hij stond op straat te schreeuwen dat zijn borstkas was ingedrukt en toen heb ben voorbijgangers de politie opgebeld. Die kwam net op tijd. Ik had het hard te halen tegen die lui, toen jij eenmaal van de kaart was. Toen de politie kwam, probeer den ze door de onderaardse gangen weg te komen. Maar ze hadden vergeten dat ze zelf de uitgang aan de Kringel hadden dichtgemaakt!' ZONDAG 22 NOVEMBER 1953 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. A. J. van Rhijn, Bevestiging van Wika J. Timmer. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. Möhringer. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. J. Wiersma, v. Wijk aan Zee. Zangdienst: 6.45. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. van der Hoeff. 10.30: Jeugddienst. Ds. W. van Gelder, van Eindhoven. Geb. Vrfjz. Hervorm den, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. M. de Jong, van Amsterdam. Kapel Sarepta, I-Iazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 10.45: Ds. J. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaters- laan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jans straat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel. i Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. H. Schipper v. Oegstgeest. West. Leidsestraat 10: Dhr, A. Verhoeff. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. P. Arnold. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broe- derkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pas teur J. F. Baudraz. Ned. Hervormde Evan gelisatie, Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Trouwborst. Stads Evangelisatie, L. Heren straat 6. 10 en 7: Adr. Bakker. Rotterdam. Woensdag 8: H. van Doorn, Heiloo. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 5: Dezelfde. Evangeli satiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Zr. Smit en Br. van Gooi. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. W. Hoekendijk, Evangelist van de Bond voor Evangelisatie op Java vertelt over Indonesië. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz, 12: Zondags chool. Vrtfe Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. I. J. Vas- seur, van Kampen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Dr. Mr. J. A. Oosterbaan. Haarlem-O. Wijklokaal N. H. K. Zomervaart. 7.30: Ds. C. P. Hoe- kema. Peuzelaarsteeg 3. Jeugddienst. Hr. R. Vroom. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Ds. A. C. de Jong, Grand Rapids. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Dr. P. J. Richel, Heemstede. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Ger. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ne derland, Parklaan 21. 4.30: Leesdienst. Dins dag 7.30: Dhr. Gebraad van Capelle a. d. IJsel. Baptistc Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugd samenkomst. Leger des ïïeils, Schagchelstr. 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst, Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssa menkomst. o.l.v. Brigadier J. Ruijsink, van Amsterdam. Donderdag 8: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruistr. 14. 10: Zondagschool. 7.30: Bijzondere dienst met medewerking Jeugdgr. „Gideon". Donder- dag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 8: Jeugd- I avond. Vergadering van Gelovigen, Park- laan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7. Heemstede. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en Preek) Kinderbijbelklassen tegelijkertijd. 19.30: Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Woensdag 16.30: Kinderbij belklassen (4 groepen) Donderd. 20: Bijbel studie voor allen. Volle Evangeliegemeente, 10: Bijzondere dienst. Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Jeugddienst met licht beelden. Donderdag 8: Bidstond. De Christen gemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen- wijdingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelisteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15 Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefibeweging Nassauplein 8 11: Universele eredienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. F. A. Geyp, Schiedam. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10: Leesdienst. 5.30: Ds. J. C. Maris. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. M. v. d. Voet, Bevest. lid maten. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Doopsgez. Gem., Noorderkapel. 10.30: Ds. Soutendijk. Stichting „Petra", Ka pel (einde Minahassastraat). Woensdag 8: Th. Dikkes, evangelist te Leiden. Leger des Ileils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingsamenkomst o.l.v. de Kapiteins van Huizen. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk Kloppersingel 55—57. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, Amsterdam. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 4: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Hen- kels. 19: Ds. B. van Gelder. Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwen huijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Dg., Heemstede. Kapel Irene. 10: Dhr. C. J. Oostenrijk. Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Campl. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. A. C. de Jong, Grand-Rapids. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Leesdienst. AERDENHOÜT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem. 10.30: Jeugdkapel 12-15 jaar Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. Dr. P. D. Tjalsma, Rem., 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Lekkerkerker, v. Valkenburg Z.H. (H. Doop) 7: Ds. H. S. J. Kalf, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. E. Zijlstra, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Ds. A. K. Straatsma, em. pred. Den Haag. 9: Jeugdkapel 12-15 j. in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk 1620 j. in Maranatha, Donkerelaan, dhr. G. d'Olivat. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan 7 en 12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Ds. Jac. Jonker, van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in Irene, Elswoutslaan 1. Dhr. B. Witzel. 10.15: Zon dagsschool. Julianakwartier, Kon. Wilhelmi- naschool Dompvloedslaan. 12-13: Zondags school. Ramplaankwartier, Irene, Elswoutsl. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. J. Spier, van Rijswijk. jHILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. H. Walvaart, uit Sassenheim. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst 18: Ds. Eerland, uit Lisse. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. G. J. Aertsen, van Am sterdam. Geref Kerk 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros Doopsgez. Gemeente. 10.30: Da. N. Mesdag, te Hoofddorp. Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. C. Jongeboer, van Lisse. 7: Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem. Ahbenes. 9.30: Ds. K. J. Bargy, van Den Haag. 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10: Ds. J. A. v. Boven. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris Baljé 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps- Kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts" 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel". 7: Ds. A. A. Wildschut, Amsterdam-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. d. Woord. 19: Ds. Stegenga, Bijzondere Dienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. R. H. Oldeman Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Geref. Kerk, Julia- naweg. 10: Ds. A. K. Krabbe, van Hillegom. 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschaps bond, in geb. „Ons Huis" Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. F. C. Don, van Abbenes. 5: D. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. J. A. Nieuwen- huisen, van Rotterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. F. Hajer, van Leiden. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE Mevr SCHAAP, schoonheidsspecialiste van Gala of London Ltd. zal van 23 Nov. tot 30 Nov. in onze salon aan- wezig zijn tot het geven van gratis j= huidadvies en make-up. volgens de nieuwste Engelse methode. U tot een bezoek uitnodigend, Dameskapsalon Specialiteit in haarverven en permanent zonder kroes. Gedipl. Haarkundige Grote Houtstraat 26rd - Tel. 17856 In een van de vijvers van Groenendaal in Heemstede zagen vandaag twaalf eend jes het levenslicht. Daar de eend in het voorjaar pleegt te broeden, mag dit als een bijzonderheid worden beschouwd. Het vrijwel premanent zachte herfstweer moet als een belangrijke oorzaak van deze „re volutie" in de natuur worden gezien. Vroegindeweij sloeg zich op de knieën van pret. Ik had die man nog nooit zo op getogen gezien. Toen dacht ik plotseling aan zijn mis lukte bekentenis. Dat kwam waarschijnlijk door zijn verheugd gezicht, aangezien hij mij met zijn somberste gelaat eertijds had aangekondigd dat hij iets te bekennen had. Tegenstellingen raken elkander nu een maal, ook in de herinnering. „Je moet me nog iets vertellen," zei ik. Onmiddellijk betrok zijn gezicht. „Ja, dat is waar," zei hij mistroostig. „Zie je, ik kan niet verder door het leven gaan met de bezwarende gedachte dat ik je bedrogen heb. We hebben samen nu zoveeel doorstaan, datenfin, ik begin je als mijn eigen zoon te beschouwen en daarom moet je precies weten wat je aan me hebt. Misschien zeg je wel dat je niks meer met me te maken wilt hebben als je het weet." „Mij bedrogen? Met die betonschutting soms?" „O nee. Niet met geld. Daar zou ik nooit toe kunnen komen. Ik ben een eerlijk mens. Nee, het gaat over dat verloren lo terijbriefje. Kijk eens, toen ik die avond bij je kwam om je het geld uit te betalen en je kon je lotje niet vinden Op dat moment naderde een figuurtje in het wit, dat me zeer bekend voorkwam. Ze kwam uit de bezoekersgang en liep in mijn richting. „Ik krijg bezoek," onderbrak ik Vroeg indeweij. „En als ik mij niet vergis komt daar een jongedame aan die een groot schuldbesef heeft." „Zal ik maar gaan?" vroeg hij. „Misschien is dat wel beter, want ik denk dat ze zich niet erg op haar gemak voelt," zei ik. „Vertel me later maar eens het slot van die geschiedenis met het lote rijbriefje. Hoe dan ook, mijn bewondering voor de manier waarop je het teruggevon den hebt zal er niet te minder om zijn." „Dat vrees ik toch van wel," zei hij mis troostig, en nam afscheid. Het was Suzanne, die mij kwam opzoe ken. Ze zag erg bleek en het was alsof ze jaren ouder was geworden. Ze gaf me een hand en legde een boeket anjers in mijn arm. „Ik hoop dat je het goed maakt," zei ze mat. „Ik maak het uitstekend, Suzanne. Wat ellendig voor je, die geschiedenis met Fred dy. Het spijt me dat jij er narigheid door hebt, maar je kunt achteraf blij zijn dat je weet wat voor een kerel het is." Ze keek me bedroefd aan en beet op haar lip. „Dat wist ik al eerder," zei ze. „Suzanne! Bedoel je dat je wist. „Ja. Wat kan mij dat schelen? Ik ben nu eenmaal anders dan andere vrouwen. Ik hou van opwinding en avonturen." „Maar toch niet van misdaden? Hij heeft ons tweeën bijna vermoord!" „Ik had je gewaarschuwd. Je was eigen wijs.® „Had jij die brief geschreven?" „Ja. jullie mannen begrijpen een vrouw nooit. Ik ben het innerlijk nooit eens ge weest met mezelf over Freddy en jou. Ik geloof dat ik een man zou moeten hebben die een combinatie was van jullie tweeën. Maar ik kon niet los komen van hem, evenmin als van jou. Jij bent tenminste zo flink geweest om me te weigeren, toen ik bij je terug wilde komen. Weet je het nog? Maar hij liet me niet in de steek. Nu is hij ook verloren voor me. Dat zal wel mijn verdiende loon zijn, denk je niet?" „Ik ga me binnenkort verloven, Suzan ne," zei ik, zonder op haar laatste opmer king in te gaan. „Met een meisje waaraan ik veel te danken heb.'" „Beetje Franeker, naar alle waarschijn lijkheid." „Ja. Zij is een geschikte vrouw voor me. Ze houdt van me." „En jij?" „O, ik weet wel wat je denkt. Dankbaar heid en zo, niet? Je vergist je. Ik heb het eigenlijk aldoor geweten dat zij het zou zijn. Alleen wilde ik het mezelf niet be kennen. Zoiets leeft in je binnenste al voor je zelf zover bent dat je het duide lijk ziet. Het is echte liefde, al twijfel je er misschien aan." „Ik twijfel overal aan," zei ze duister „Maar in ieder geval mijn gelukwensen. Wat ga je doen als je beter bent?" „Werken," zei ik opgewekt. „Wat precies weet ik nog niet. Maar ik ben niet van plan een lanterfanter te worden." „De liefde maakt de mens tot een beter wezen!", zei ze spottend. „Ik hoop dat je tot in lengte van dagen gelukkig mag zijn." „Dat wens ik jou ook, Suzanne," zei ik ernstig. „Ik geloof dat je eigenlijk een lief, dom schepseltje bent. Zal je nu eindelijk niet eens je verstand gaan gebruiken en wat minder aandacht aan de wereldlijke genoegens schenken?" „Welja, zedepreken ook nog! Kom, beste jongen, onze wegen scheiden hier, zoals dat in boeken heet. Ik zal de mijne volgen, jij de jouwe. We zijn nu eenmaal zo verschil lend, dat die wegen ver uit elkaar zullen lopen. Maar ik ben bang dat ik nooit zal kunnen wennen aan de (dealen, die jij je van het leven voorstelt. Een huisje met een tuintje, een kinderwagen op het. grasveld, een lief vrouwtje bezig met de was, jij in je hemdsmouwen op de tuinbank achter een krant, een merel zingt in de boom, alles is vredig en liefelijkVreselijk!" (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6