Haarlem kan zich morgen weer van concurrent (NEC) ontdoen ^Spiegel Sporten De opstellingen Programma en kwalificatie-eisen voor Europese kamp. aangenomen Sport op Zondag VSV thuis tegen zwak GVAV Courses in Hilversum Lancia leidt nog in de Carrera Robijns zeventig jaar Deelneming athleten van 29 landen Hoog spelpeil bij HGA-Antilopen Belast KORFBAL ZAALHANDBAL VELDHANDBAL HOCKEY Jeugdige biljarters Om de biljarttitel derde klasse libre DAT KAN! FLYER-PRIJSVRAAG Heringa Wuthrich I (-y der j Haegg en Pirie Onbereikbaar Eerzuchtig Vier uur per dag Vraag De basketballcompetitie KNAU trekt erkende records weer in Damuitslagen ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 a TTet begint langzamerhand in de eerste klasse van de voetbalcompetitie tvel li duidelijk te worden dat de verenigingen uit Haarlem en omgeving een hartig ivoordje meespreken in de strijd om de bovenste plaatsen. En in dat opzicht be doelen wij speciaal Haarlem, dat nog steeds ongeslagen is en zelfs nog maar drie doelpunten tegen heeft, EDO, dat eveneens een zeer moeilijk passeerbare ver dediging heeft en VSV, dat dankzij een beter doel gemiddelde, maar evenveel wedstrijdpunten als EDO aan de kop gaat. De beide andere eersteklassers, Storm vogels en RCH, doen het minder en bij deze clubs is het wachten alleen op een algeheel herstel. Iets wat wel vooral geldt voor de Racing, die nog steeds op de een na onderste plaats staat. Morgen doet zich echter voor de blauw zwarten een goede gelegenheid voor om zich een plaats naar boven te werken. Maar zij zullen dan moeten winnen van Zwolse Boys en Oosterparkers zal dan moeten ver liezen van Leeuwarden. Wij achten de positieverbetering voor de Racing na Zon dag practisch zeker. Het elftal is weer ge wijzigd. Biesbrouck speelt weer in de voor hoede, waar Kruyer plaats moest maken. Als rechtshalf is Romviel opgesteld, een nieuweling in het team van de Racing. Haarlem krijgt morgen de gelegenheid zich van een geduchte concurrent te ont doen. NEC, dat op de vierde plaats staat, komt namelijk naar Haarlem-Noord. Wij rekenen op een overwinning van de rood- broeken. Stormvogels, dat op bezoek gaat bij Enschedese Boys, krijgt het verre van gemakkelijk en zal de beide punten wel in het Oosten moeten laten. Tenzij de periode van herstel is bereikt. De stand in deze afdeling is: Haarlem 712 Elinkwijk 77 D. W. S. 7—11 Be Quick.... 8—7 Ajax 811 Stormvogels.. 76 N- E. C. 79 Heracles 75 Leeuwarden 7>9 Oosterpark 73 Ensch. Boys 7—8 R. C. H7—2 Wageningen 78 Zwolse Boys 72 In de eerste klasse B gaat VSV een vrij wel zekere overwinning tegemoet tegen het verre van constante GVAV, dat tot nu toe slechts één overwinning boekte (Vole- wijckers) en drie maal gelijk speelde(DOS. Rigtersbleek en Vitesse). EDO moet voorts wel heel erg op haar tellen passen nu het Zondag naar Sneek gaat om daar de voet balclub van die naam te ontmoeten. De Snekers presteerden het twee weken ge leden om het Amsterdamse Volewijckers met niet minder dan vijf-twee te verslaan. Op eigen terrein leed het voorts slechts één nederlaag tot nu toe. De stand luidt: V. S. V 7—10 Volewijckers 8—8 E. D. O 7—10 A. G. O. V. V. 7—7 D. O. S 7—8 Vitesse 7—6 Rigtersbl. 7—8 't Gooi 7—6 Sneek 7—8 G. V. A. V. 7—5 Go Ahead 7—8 Heerenveen 7—5 Blauw Wit. 8—8 Enschedé 7—3 In de tweede klasse gaat HFC morgen op bezoek bij Zeeburgia dat verleden jaar een onoverkomelijk struikelblok bleek voor de Haarlemmers. En nu de Amsterdammers mede dank zij hun athletiektraining in uitstekende vorm zijn, zal het resultaat voor de gasten wel negatief worden. Even als dat het geval zal zijn met Schoten, dat op bezoek moet bij Kennemers. Voor Zondag zijn uitermate lastige com petitie-wedstrijden voor de Haarlemse twaalftallen vastgesteld. Slechts Water vliet, dat bezoek krijgt van KVH, is vrij wel zeker van de zege. In de tweede klasse speelt Oosterkwartier in Amsterdam tegen Landlust, dat in Haarlem reeds won. Ook Animo Ready, dat thuis speelt tegen het leidende Roda uit Westzaan, heeft weinig kans op succes. In de derde klasse A speelt Ook Zondag zijn in Hilversum ruim hon derd paarden aan de start te verwachten, een aantal, dat enige courses overbelast en een voorspelling derhalve zeer moeilijk maakt. Het glansnummer zal ongetwijfeld worden de Scorpius-prijs, waarin de Neder landse cracks het over een korte afstand krijgen op te nemen tegen de Duitse paarden Prinzess Spencer en Stüermann. Hoewel zeer snel zullen die toch het onderspit moeten delven tegen de in grootse vorm zijnde Madame B, die slechts de concurrentie te vrezen heeft van Morning Star. Nellie Gregor zou kunnen verrassen. Het hoofdnummer om de Aquarium-prijs telt zeer vele kanspaarden. Op papier is Quite Heny aangewezen paard, mits zijn traditionele fout achterwege blijft. Ons ver trouwen gaat uit naar Paul B, die betrouw baar is en de afstand niet vreest. De in vorm zijnde stal v. Leeuwen heeft de keuze uit Pepsi Cola en Our Volann, paarden, die on danks hun handicap kunnen verrassen. In de Libra-prijs heeft de thans zoveel besproken trainer-rijder Nottelman met zijn keuze uit Nieke B H en Quintus Harvester een eerste kans, die slechts Peterhof ongedaan zou kunnen maken. Nanco M is te lang uit de baan gweeest om hem te beoordelen, doch in conditie is de hengst een goed outsider. De gebruikelijke serie-draverij is deze keer gereserveerd voor de mindere klasse, waarin veel onregelmatige paarden voor komen. Aan de kop zou Patrijs S een vlotte kans hebben om in de finale door te drin gen en deze ook te winnen, indien de beide flyers Putzelinde en Querelle Spencer niet van de partij waren. O.i. gaat de strijd tus sen dit duo, waarvan Putzelinde juist iets sterker wordt geacht. In het leerlingennummer wordt een zege verwacht van Odysseus K, vóór Nestkuiken S en Nimble's Boy. Het openingsnummer kan de eerste zege brengen voor Roulette Hanover, die Richard G en Rolandus zonder feuten moet kunnen kloppen. In de draverij onder de man heeft stal- Roodenburg thans zulk een gunstige handi cap, dat hem moeilijk de zege kan ontgaan. My Darling en Lex V zijn de zwaarste con currenten. Indien de oude Guy Hanover nog eens iets van zijn oude snelheid zou laten zien kan deze veteraan nog verrassen. PUEBLA, 20 November (ANP). De tweede étappe van de Carrera Panamericana van Oaxaca naar Puebla is in een zege van de Italiaan Taruffi geëindigd. Met zijn Lan cia reed hij de 407 kilometer in 2 uur 52 min. 33 sec. De verdere uitslag in de inter nationale sportklasse luidde: 2. Bonetto (It.) met Lancia; 3. Fangio (Arg.) met Lancia; 4. Magliolo (It.) met Ferrari. Taruffi won ook de derde étappe van Puebla, waar een half uur rust was geno men, naar Mexico City in een tijd van 46 min. 25 sec. over de 128 km.; Bonetto (It.) kwam met Lancia wederom op de tweede plaats, Maglioli (I.) werd met Ferrari derde, Fangio (Arg.) met Lancia vierde. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Bonetto 7.08.20; 2. Taruffi 7.09.15; 3. Fangio 7.15.37; 4. Maglioli 7.20.51; 5. Castel- lotti 7.21.29. Haarlem tegen Victoria; beide ploegen heb ben 14 winstpunten, doch Victoria heeft één wedstrijd minder gespeeld. Alleen door een zege van Haarlem zouden beide twaalf tallen evenveel verliespunten hebben. Haarlem zal met een gelijk spel reeds zeer tevreden kunnen zijn. In de derde klasse B moet Nieuw-Flora op bezoek bij een der kampioenspreteden- ten, namelijk Hespa, zodat de gasten wel een nederlaag tegemoet zullen gaan. De wedstrijd AuroraMeo is voor ae naar- lemmers ook al niet eenvoudig. In Amster dam verloor Aurora, zodat dit twaalftal belust is op revanche. Doch dan zal Aurora daarvoor heel goed r^oeten spelen. Het wordt voor Sport Vereent dringend tijd om wat punten te verzamelen. Vandaag speelt het op eigen veld tegen ZKC, dat dit jaar in uitwedstrijden zeer teleurstelt. Wellicht dat Sport Vereent een gelijk spel kan be reiken. Oosterkwartier 2 gaat op bezoek bij Koog Zaandijk 2 en Watervliet speelt om 12 uur tegen DVD 2. Het zou wel zeer teleur stellend zijn indien de Haarlemse twaalf tallen niet ten minste een gelijk spel be halen. Heren Van de teams uit Haarlem en omgeving begint HOC vanavond met de wedstrijd tegen AHC 2, waarbij we de Haarlemmers niet veel kans op succes geven. Zondag kunnen we Concordia aan het werk zien tegen de Amsterdamse Politiemannen met een zege voor de rood-witten in het ver schiet. Voor het Velsense IJmond zal de strijd tegen Turno niet makkelijk zijn, maar kansloos achten wij het zeker niet. OSS krijgt zo ongeveer de sterkste tegen stander uit poule D tegenover zich en we zijn na de verheugende overwinning van de eerste wedstrijd der Zandvoorters uiter mate benieuwd hoe zij zich bij dit duel zullen houden. Rapiditas speelt Maandag avond tegen Aalsmeer, hoofdklasser en kampioen van vorig seizoen, waartegen men zich beter geen illusies kan maken. Dames De dames-ontmoetingen beloven zeer in teressant te worden. In poule A bindt Con cordia de strijd aan tegen het sterke Am- stel, dat zich vorig jaar zo enorm geweerd heeft. En al zullen de Haarlemse gasten wel beter spel laten zien dan vorige week, veel kans op succes geven we ze toch niet. Bij het duel tussen het Alkmaarse AVA en IJmond bedenken wij de eerste met iets betere papieren dan de laatste, al zal het er om houden. Bij de dames verwachten wij een felle ontmoeting tussen Foresters en HOC.waar- bij de thuisclub zich ongetwijfeld alle moeite zal getroosten het sterke Haarlemse team een punt af te snoepen. Of Foresters hierin slaagt, menen wij te kunnen be twijfelen. De BGV-heren nemen het op •tegen hun zwakkere broeders van het tweede, waarbij de uitslag van te voren bekend is. Beverwijk zal er wel alles op zetten ook Concordia 2 te bedwingen, nu het in de running is. Wij zijn er overigens nog niet zeker van of dit streven van de gasten met de beide punten beloond zal worden. Rapiditas 2 gaat een vrijweil ze kere overwinning op de OSS-reserves tegemoet. Voor Zondag is een programma van beker- en enkele inhaalwedstrijden vast gesteld. In de Westelijke eerste klasse zijn er twee belangrijke ontmoetingen. Be Fair krijgt het Haagse HHIJC op bezoek en zal zich ongetwijfeld willen herstellen van de vorige week tegen Amsterdam geleden nederlaag. Een wedstrijd, die nog wel eens een verrassende uitslag zal kunnen geven. WOCOOOOOCXXXDOOOOOOCOOCXXXDOOOOOOOCOOOOCXXXXXXXXXXXIGOOOOOO De eerste- cn tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Brus- see, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. R.C.H.: Doel: Van der Voort; achter: Van Rheenen en Van den Brink; mid den: Romviel, De Vos en Lasschuit; voor: Koster, De Wette, Gallis, Bies brouck en Couwenhoven. E.D.O.: Doel: Van den Berg; achter: Walther en Bax; midden: Plaisir, Dwee- laard en Snijders; voor: Prins, Mul, Roodselaar, Koning en Klein. STORMVOGELS: Doel: Venus; achter: Van der Oever en Ponte; midden: F. Venus, H. Snoeks, Tol; voor: Linden- berg, Westers, Luppens, J. Snoeks en Drager. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Tielrooy, Ha- seveld, Steiger; voor: De Bie, Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graaf. H.F.C.: Doel: Van der Lee; achter: Dek ker en Corbeth; midden: Bijleveld, Molijn, Hein Winter; voor: Hans Win ter, De Nijs, Moolenaar, Jochemus en Timmerman. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Ho- pendijk en Joope; midden v. d. Mark, Klooster en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keulemans en Beren- drecht. KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Breedhouwer en Peggeman; midden: H. J. Jansen, Scheepens, v. d. Plas; voor: H. Jansen, J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Eickhof en Michel. Groen Geel, dat de onderste plaats be zet, moet op eigen terrein de strijd aanbin den tegen TOGO. Zouden de gasten hier de volle winst behalen wat voor de hand ligt dan staat TOGO weer gelijk met BMHC, dat Zondag geen competitie-, maar wel een bekerwedstrijd speelt. TOGO heeft dan echter wel een wedstrijd meer gespeeld dan de Bloemendalers. Amsterdam thuis tegen TOGO is de enige ontmoeting in de eerste klasse dames en in de overgangsklasse heren speelt alleen Ring Pass tegen SCHC. Bekerwedstrijden Er wordt Zondag ook weer strijd ge leverd in de voorronden voor de verschil lende bekerwedstrijden voor dames- en herenelftallen. Om de Zilveren Roos speelt BDHC om elf uur aan de Brederodelaan te Bloemendaal tegen Victoria, een ploeg waartegen het reserve-elftal van de Bloe- mendaalse hockey-sters onlangs een ruime overwinning behaalden. Strawberries zal om half één in Velsen aan de Driehuizer- kerkweg de strijd moeten aanbinden tegen TOGO II. Om de Amsterdam-beker speelt Alliance II thuis tegen HDS. Bij de heren gaat BMHC voor de strijd om.de HTCC-beker op bezoek bij HGC, het derde elftal van de Bloemendaalse spelers bij Kieviten en Alliance bij HGC II. Er zijn verder nog enige ontmoetingen voor elftallen uit de lagere klassen, die om de J. D. Tresling-beker spelen. HGC tegen Zandvoort is een wedstrijd, die voor het in aanmerking komen voor de Veteranen- beker van belang is. Jeugdtournooien De deelname aan de jeugdtournooien c*m de Onland-beker (jongens) en Noordhol land-beker (meisjes) is dit jaar verheugend groot. De voorronden van deze bekertour- nooien zullen Zondag worden gespeeld op de velden van Eechtrop te Beverwijk, HBS te Bloemendaal, AMVJ en Hurley te Am stelveen. In Bloemendaal wordt aan de om half elf te beginnen voorronden deelgenomen door meisjes- en jongenselftallen van HBS, Strawberries en Zandvoort. Bij de jongens bovendien door BMHC en bij de meisjes door Rood Wit en BDHC. De wedstrijden op de velden van Eechtrop beginnen om 10 uur. Deelnemende elftallen zijn Alk maar, Eechtrop, Hermes en Kraaien en bij de meisjes er wordt in twee poules ge speeld ook nog een team van DEM en Strawberries. Dezer dagen bereikte een naar prestaties gemeten groot Nederlands biljarter de ze ventigjarige leeftijd. Dat was Hendrik J. Robijns, lid van verdienste van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond, die in de periode tussen 1912 en 1933 zeer vele en grote successen boekte. Juist door die grote successen betekende hij voor de Biljart Bond onnoemelijk veel. Want zeer velen beschouwden deze tak van sport nog altijd als een „kroegsport", waaraan geen fatsoenlijk mens zijn tijd en krachten besteedde. Robijns heeft in niet geringe mate meegeholpen om dit kwade etiquet te verwijderen. Tussen 1930 en 1933 was hij ongetwijfeld de sterkste driebandenspeler op de wereld. Daarvoor was hij vele malen kampioen van Nederland kader 45/2, doch het drie- bandenspel bekoorde hem meer. Hem kwam de grote eer toe dat hij drie maal wereldkampioen werd in deze speelsoort. Zowel in 1929/'30 (Amsterdam), als in 1931 /'32 (Vichy) en in 1932/'33 (Cairo) behaalde hij de titel. Nederlands record houder werd hij met een gemiddelde van 0.783. En dat is hij nu nog. In de periode tussen 1926 en 1932 werd hij niet minder dan zeven maal achtereen kampioen van Nederland. In zijn beginperiode van 1912 af behaalde hij de nationale titel 45/2 vier maal achtereen. Iets wat hij in later jaren herhaalde. Op vijftigjarige leeftijd op het toppunt van zijn kunnen hield Ro bijn met biljarten op. In prestaties werd hij later alleen overtroffen door Piet van der Pol. In Amsterdam hebben twee 14-jarige toekomstige biljartmatadoren een partij libre kleinbiljart gespeeld ten bate van een liefdadig doel. Winnaar werd Piet de Leeuw Jr., de zoon van de oud-Europees kampioen, die de 50!) caramboles in 27 beurten bij elkaar stootte met een hoogste serie van 149. Zijn gemiddelde was 18.53. De verliezer, Ko de Nijs uit Oosterhout, bracht 443 caramboles bij elkaar met een hoogste serie van 127 en een gemiddelde van 16.40. De stand na de biljartpartijen van Vrij dag in de finale van de persoonlijke kam pioenschappen derde klasse libre van het district Haarlem van de KNBB, luidt: 1. Winnubst 4 3 1 - 2.76 6 2. Mulder 5 3 2 - 3.01 6 3. Van Veen 5 3 2 - 2.92 6 4. Bangma 5 2 2 1 2.63 5 5. Van Lent 5 2 2 1 2.45 5 6. Goorberg 5 2 3 2.79 4 7. Schreuder 5 2 3 - 2.70 4 8. Nijssen 5 2 3 - 2.42 4 De wedstrijden die gespeeld worden in café De Louw in de Spekstraat in Haarlem, wor den vanavond en Zondag voortgezet. De leden van de Europa-commissie van de I.A.A.F. zijn in Brussel bijeengekomen onder voorzitterschap van de Fransman Paul Mericamp. In plaats van ir. A. Paulen, die lid van deze commissie is, woonde de secretaris van de nationale technische com missie van de K.N.A.U., de heer J. Moer man, deze bijeenkomst bij. Van Zwitserse zijde werd het gedétail- leerde programma der Europese athletiek- kampioenschappen, die van 25 Augustus tot en met 29 Augustus 1954 in Bern wor den gehouden, aan de commissie voorge legd. Zatopek gehandicapt Het lid van de Europa-commissie de Tsjech E. Bosak maakte een aanmerking op het programma van de eerste dag, waarop zowel het marathon-nummer als de 10.000 meter vermeld staan. Dit betekent namelijk dat Emil Zatopek, die in Helsinki tijdens ile Olympische Spelen drie nummers won, de 5 en de 10 km en het marathonnummer, niet in de gelegenheid wordt gesteld om dit staaltje te herhalen. Van de zijde van de Europa-commissie werd opgemerkt, dat het programma niet veranderd zou kun nen worden, omdat het in vijf dagen moet worden afgewerkt in tegenstelling met het programma van de Olympische Spelen, waarvoor men acht dagen beschikbaar heeft. Zatopek zal dus voor Bern dienen te kiezen en men neemt aan, dat de Tsjechi sche athleet zal uitkomen op de 10 km (eerste dag) en de 5 km (laatste dag). De eisen om zich in Bern te kwalificeren voor de finales werden vastgesteld. Voor de dames heeft men deze eisen gesteld op 1.50 meter voor het hoogspringen, 5.30 meter voor het vèrspringen, 12.30 meter bij het kogelstoten, 40 meter voor het dis cuswerpen en een zelfde afstand voor het speerwerpen. Komt men bij de kwalifica tiewedstrijden in Bern niet tot negen deel neemsters in de finale, dan zal men het aantal geplaatste athleten aanvullen, tot dat men er negen heeft. Ditzelfde geldt ook voor de heren, waar voor de eisen als volgt zijn: 1.90 meter hoogspringen, 4.05 meter polsstok-hoog springen, 7.10 meter vèrspringen, 14.50 meter hink-stap-sprong, 14.50 meter kogel stoten, 45 meter discuswerpen, 63 meter speerwerpen en 41 meter kogelslingeren. Honderd heren athleten en 50 dames zul len voor rekening van de Zwitserse Athle- tiek Bond naar de Europese kampioen schappen kunnen gaan. Elk deelnemend land heeft recht op één vrijgestelde bij de heren en één bij de dames. De overige plaatsen zullen door de Europa-commissie in haar vergadering van 21 Februari in ADVERTENTIE Ook voor U, als U deelneemt aan de grote in de Radiobladen. Zie Uw Ra dioblad van deze week of vraag de eerste 3 prijsvragen aan post bus 500 Eindhoven. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 20 stuks 75 cent 10 stuks 38 cent Op dit ondermaanse leven duizenden athleten. Mannen en vrouwen, die iets willen bereiken in de tak van sport, die zij gekozen hebben. Hetzij om fit te zijn, hetzij om een nuttige en frisse tijdpassering te hebben, hetzij om met inspanning van alle krachten en spor tieve eerzucht records te breken. Allen hebben een doel. Van de meesten hoort u nooit, omdat zij de capaciteiten niet hebben voor een top-athleet, van ande ren hoort u tijdens de zomermaanden zeer veel. De eerste categorie is tevre den zonder meer, de tweede catagorie streeft steeds verder. Tot het moment dat zij slagen of dat hun krachten min der worden en hun namen nooit meer worden gehoord. Maar wat voor doel zij allen ook voor ogen hadden, bevre diging schonk de sportbeoefening hun allen, de top-athleet met talent en de hardloper, die altijd- bleef krukken. OVER de eeuwige tobber in de athle- tiek willen wij het vandaag niet hebben. Iedereen kent zeiedereen bewondert ze. Niet alleen om hun en thousiasme, maar ook om hun doorzet tingsvermogen en hun durf om te pogen het middelmatige te bereiken. Athleten zijn dat, die evenzeer te bewonderen zijn als Gunder Haegg en Gordon Pirie, over wie wij deze maal willen schrijven. Waarom juist dit tweetal, zal men vragen. Wij hebben de oplossing bij de hand. Om het vijfduizend meter record van de Zweedse crack, dat de Engelsman zo dolgraag op zijn naam wil hebben. Het Gordon Pirie wereldrecord dat schrikt u niet elf jaar geleden door Haegg op 13.58.2 werd teruggebracht en dat sinds die tijd nog niet is verbeterd. Niet door de onverzet telijke Zatopek, niet door geroutineerde Schade, niet door uitblinker Anoufriew en niet door de met een enorm uithou dingsvermogen begiftigde Gordon Pirie. HAEGG bleef al elf jaar aan de top op de 5000 meter. En geldt dus voor deze afstand dat eindelijk het onbereikbare werd bereikt? Kan het niet sneller meer? Anoufriew kwam verleden jaar op 13.58.8, Kovacz liet het vorige seizoen 14.01.2 no teren, Kus kwam enige maanden geleden tot 14.02.4 en Pierie's tijd op deze afstand was weer viertiende seconde hoger. En toch zal het record van Haegg sneuvelen. Alle tekenen wijzen er op. Het schijnbaar fantastische zal toch weer een doodge wone zaak blijken. De vraag geldt alleen nog, wie het zal gelukken. Pirie gezegd. En hij wil het record niet Nu is er in Engeland een athleet van 22 jaar, die Gordon Pirie heet. Hij is bankbediende en besteedt nagenoeg iede re minuut die hij vrij heeft aan zijn trai ning. Op hem hebben de Engelsen alle hoop gevestigd. Hij zal de stoute spikes aantrekken. „Het volgend seizoen loop ik het record van Haegg er uit", heeft maar zo'n paar tienden van seconden breken, neen, hij wil het stellen op 13.50.Voorwaar een stoutmoedige be wering. HET is overigens niet de bewering van een overmoedig, nog onervaren athleet. Geenszins. Pii-ie zijn vader was een uitstekend crosser en zijn moe der een niet onverdienstelijke golf speelster heeft sinds 1951 veel aandacht voor zich opgeëist. In dat jaar namelijk ver beterde hij het Engelse record op de zes mijl en bracht het op 29.32. Hetzelfde seizoen reisde hij met de Engelse athle- tiekploeg door de Balkan-landen en oogstte zeer veel successen op de 5000 en 10.000 meter. Geruime tijd werd hij daarna door een ontsteking aan de ingewanden uitgescha keld, doch toen hij weer fit was brak hij onder andere de nationale records op de drie en zes mijl. In Helsinki bij de Olym pische Spelen kwam hij tot slechts één prestatie van formaat toen hij op de 5000 meter vierde werd achter Zatopek, Mi- moun en Schade. De Tsjech werd eerste in 14.06.6, Pirie noteerde 14.18. Ook het afgelopen seizoen deed de En gelsman diverse malen van zich spreken door zijn steeds betere resultaten, door zijn onverschrokken doorzettingsvermo gen en door zijn grote eerzucht. Niet door zijn grootmoedigheid. Want als er onder de athleten in Europa iets duide lijk is, dan is dat wel dat Gordon Pirie in staat is Haegg's record naar de ge schiedenis te verwijzen. DE jonge Engelsman heeft er ook iets voor over. Al zijn vrije tijd besteedt hij aan de athletielc. De bewoners van de huizen in de omgeving van Tooting Bec Athletic Ground bij Coulsdon weten er van mee te praten. Zij zijn al aan die schijnbaar altijd lopende jongen gewend. Geen wonder als men weet dat Gordon nu iedere dag drieënhalf tot vier uur aan een stuk door loopt ter voorbereiding Een maand geleden ging hij een week naar Freiburg in Duitsland om er te trai nen onder leiding van de beroemde Wol- demar Gerschler. Veel Engelsen waren daar helemaal niet mee ingenomen, maar Pirie stoorde er zich niet aan. Hij ont wierp samen met Gerschler trainings schema's en liet ook hart en nieren on derzoeken bij de bekende professor Rein- dell, waarbij bleek dat zijn gezondheid niet de minste nadelige gevolgen onder vond van de zeer intensieve training en dat hij een hart had als weinig andere athleten. Toen Gordon in Engeland terug kwam en men hem al spoedig weer dagelijks zijn baantjes zag trekken, bleek dat er weer een nieuw snufje te beleven was. Af en toe namelijk stopte Pirie even om in zo kort mogelijke tijd zijn spikes uit te trekken en daarvoor in de plaats een paar legerschoenen van de zwaarste soort aan te doen. Wij schreven het reeds: Pirie heeft er iets voor over om het vol gend jaar goed voor de dag te komen. REST slechts één vraag: zal Gordon Pirie op tijd tot zijn topprestatie komen? De concurrentie is groot. Ook in andere landen hebben ahtleten droom beelden van kostbare seconden en tien den van seconden. Ze staan straks klaar. En niet alleen Anoufriew, Kovacz en Za topek, maar ook Maki, Mimoun, Schade, Wooderson, Kasanzew, Herman, Lueg en hoe al die andere lange-afstandlopers ook heten mogen. Zij allen hebben strenge trainingsschema's. Zatopek bijvoorbeeld loopt op één dag twintig maal de 400 meter op volle kracht, gevolgd door een „normale" 10.000 meter. Waar dan nog bij komt dat veel athleten vooral die uit Oost-Europa een staatsbetrekking hebben of andere baantjes, waar hun enige dagelijkse werk bestaat uit het trainen, trainen en nog eens trainen. En dat op tijden dat Pirie rustig ach ter een kantoorbureau zit en zijn gedach ten niet kan bepalen bij de athletiek. Een veel gezondere verhouding ongetwijfeld. Waarbij echter de vraag gewettigd blijft, of Pirie tijdig tot de door hem gedachte topprestatie kan komen. Slaagt hij, dan verdient hij een dubbel saluut. E. K. Parijs worden verdeeld, nadat men de no dige gegevens van de nationale bonden heeft ontvangen. De bonden zullen tot 15 Januari voorstellen inzake vrij te stellen deelnemers kunnen indienen. Rusland zal deelnemen Op de vergadering werd geconstateerd, dat reeds 25 landen aan Zwitserland heb ben meegedeeld, dat zij met een ploeg naar de Europese kampioenschappen zullen ko men. Verder bleek, dat rekening kan wor den gehouden met de deelneming van Rus land, Albanië, Roemenië en Liechtenstein, waardoor het aantal landen tot 29 zou stijgen. Het lid van de Europa-commissie de Rus N. Kalinin woonde de vergadering bij. Na een goede en spannende basketball wedstrijd in het Krelagehuis in Haarlem, is Antilopen er in geslaagd de aanval van HGA op zijn positie op de ranglijst af te slaan. De basis voor deze overwinning vond Antilopen in het rustiger opzetten van de aanvallen en de schotvaardigheid van Gau en Dingshof. Vooral in de tweede helft was het onbegrijpelijk dat vooral de laatste niet beter gedekt werd. Reeds direct na de opworp scoorde HGA, onmiddellijk gevolgd door de gelijkmaker. Antilopen liep daarna uit tot 10-4, waarna tot de rust de strijd gelijk opging en de rust kwam met 17-11. Na de rust scoorde Antilopen weer het eerst. Een fel offensief van HGA, waarbij T. Moolenkamp uiterst productief bleek, bracht de score op 22-18. De productieve bui van Dingshof gaf de Antilopen echter een veilige voorsprong. Met nog enig heen en weer gespeel kwam het einde met 34-23. na een goede en vooral sportieve wedstrijd. Veel spannender nog was de wedstrijd IHJSchoten. Het spelpeil was echter maar pover. Van het begin tot het eind gaven de ploegen elkaar naets toe. Van enig verschil in score was gedurende de gehele wedstrijd geen sprake. Onder grote spanning kwam het einde met 19-19. De verlenging bracht ook nog geen oplossing en opnieuw eindigde de wedstrijd gelijk 26-26. Twee vermoeide ploegen begonnen toen opnieuw aan een verlenging en thans was IHJ iets gelukkiger en won met 29-28. Voor Schoten viel dat enigszins tegen. Door twee nederlagen van Rapiditas wordt de positie van dit team thans zeer slecht. Dat van SCH verloren werd is nog te verklaren, doch te?en OK hadden wij zeker meer verwacht. Van de Oosterkwar tier-dames overigens een uitstekende pres tatie. De uitslagen van Vrijdagavond waren: Meisjes: IBVSIHJ 32-4. Dames: RapiditasOosterkwartier 11-20, TBVS—Schoten 2 37-4, SCH 2—HOC 2 11-16. Heren: HOC 2—IHJ 3 8-26, Rapiditas— IHJ 2 47-23, HGA—Antilopen 23-34, OK 2 —SCH 2 22-23. De recordeommissie van de KNAU heeft besloten om de volgende records die reeds waren erkend, van de Nederlandse lijst af te voeren: 100 meter dames: Fanny BlankersKoen 11,4 sec., 29/5/52 te Rotterdam. 200 meter dames: Fanny BlankersKoen 23.7 sec. Rottei-dam. Vèrspringen heren: 7.57 meter, Henk Vis ser. 29 Juni 1952. Naar men weet zijn deze reeordprestaties gemaakt tiidens weersomstanidgheden, die de verrichtingen zeer gunstig hebben be ïnvloed. Er stond n.l. een stevige wind, die genoemde athleten by deze wedstrijden in de rug hadden. De recordcommissie had de verrichtingen enige tijd geleden gehomolo geerd, maar in verband met verschillende aanmerkingen, die naar aanleiding hiervan waren gemaakt, heeft men de beslissingen weer ongedaan gemaakt. Inmiddels is de prestatie van Henk Visser van 7.52 meter gemaakt op 7 Juni 1953 te Rijswijk erkend als Nederlands record. Fan ny BlankersKoen zal nu in de gelegenheid worden gesteld om haar tijd van 23.9 sec. op de 200 meter, gemaakt op 23 September 1952 te Antwerpen, als Nederlands record erkend te krijgen. Voor de competitie van de Kon. Nederl. Dambond (district Kennemerland) werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: StabielHaarlemse Dam club II 911; Beverwijkse DamclubKNC voorlopig 6—6; Het Oosten—Haarlem 416; Ver. Kath. DammersHalfweg 9—11; Hille- gomSt. Bavo 515. Tweede klasse: Ver. Kath. Dammers II— Beverwijkse Damclub III 1010. Het psychologisch instituut van de Weense universiteit heeft dezer dagen 77 bekende sqortfiguren aan een diep gaand onderzoek onderworpen. Daarbij kwam vast te staan dat de voetballers als het ware erfelijk belast zijn aan gezien alle huidige topspelers vaders of ooms bleken te hebben die in hun jeugd ook verzot waren op deze tak van sport. Wat de dames betreft wees de test uit dat zij vrijwel zonder uitzondering, be wust of onbewust, niet tevreden zijn met haar vrouwelijk lot en eigenlijk veel liever als mannen op de wereld zouden zijn gekomen. De strijdbare amazones" en „Brunhildes" zijn tegen woordig talrijker dan ooit tevoren, zo i constateerden de professoren van de Weense universiteit.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7