Paviljoen voor bloemsierkunst zal in het voorjaar gereed zijn Zangrecital Louise Parker Klein percentage weigeraars bij bevolkingsonderzoek op tuberculose Kort en bondig Lustrumjaar van Keukenhof Ttwbe ms Boeken Vulpennen Kalenders Boekhandel VEKO DE ROOIJ DONZEN DEKENS Joh. v. Wunnink&Zn Geef 's wat anders - Geef 'n fles wijn (A/tJn, scAe+ik£ Bloemendaal Een bril? FEDERMANNT NATUURLIJK* Overhemden Schindeler Amsterdamse Beurs DE ROOIJ Dokter J. J. van Luin jubileert Met boorden Burgerlijke Stand van Haarlem Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Teveel applaus bedierf vaak de stemming Mr. A. W. Mesdag bij auto ongeluk omgekomen Harde slag werd brandende kwestie Uitspraken Haarlemse rechtbank Schenkt l/r&cqaCe, Adviezen aan B. en W. geven geen duidelijk beeld Jaap Buijs Jr. sprak over het goede boek HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bollen zijn in de grond of verzonden en de bestuursleden van de Nationale Bloe mententoonstelling Keukenhof te Lisse kunnen hun plannen voor het volgend jaar, als het tentoonstellingsterrein, dat met drie hectaren is uitgebreid, waardoor de lengte der paden gebracht is van 10 op 12 kilometer, voor de vijfde keer opengesteld is, uitwer ken. Een paviljoen voor de bloemsierkunst zal worden geoouwd, in het nieuwe gedeelte komt een rotstuin, beelden zullen worden tentoongesteld en de Zweedse schoonheids koningin zal een bezoek aan de bollenstreek en aan Keukenhof brengen. De heer T.' M. H. van W a v e r e n, voorzitter van „Keukenhof," heeft mede delingen gedaan op een bijeenkomst te Hil- legom naai; aanleiding van het komende lustrum. Anderen schaken, voetballen ef tennissen, maar hij en andere bestuurs leden „spelen Keukenhof". Het publiek be taalt entrée om de kosten te dekken en om plannen uit te werken, waardoor „Keuken hof" elk jaar fraaier wordt. Vele van de oude inzendingen zal men niet meer herkennen door een geheel nieuwe architectuur onder leiding van de heer Van der Lee. In het hart van de uit breiding zal een paviljoen voor bloemsier kunst verrijzen, waarin bezoekers een in druk krijgen op welke wijze met gebruik van vazen, schalen, bakjes enzovoort, bloe men geschikt kunnen worden. Daaraan verlenen enige grote Nederlandse indus trieën medewerking. Deskundigen zullen demonstreren wat men kan vervaardigen. De ontwerper van het paviljoen is de heer Ten Houtje de Lange. Rotstuin in nieuw gedeelte Een grote rotstuin wordt aangelegd in het nieuwe gedeelte. De inzender is voor de aankoop van de rotsen naar Engeland ge reisd en is er na lang zoeken in geslaagd een bijzonder mooie collectie in Cornwall te kopen. Een volledige coaster-lading zal binnenkort op „Keukenhof" aankomen en in het voorjaar zal men kunnen spreken van de krijtrotsen in Lisse. De heer Van Waveren is van mening, dat beelden in tuinen passen. In overleg met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een prijsvraag uitge schreven onder Nederlandse kunstenaars. Als prijzen worden beschikbaar gesteld 1500, 1000 en twee maal 750. Boven dien komt het werk, waarmee de eerste prijs is verworven, in aanmerking voor aankoop, respectievelijk uitvoering in per manent materiaal; hiervoor is een bedrag van 6000 gereserveerd. Toeristen naar Lisse Het aantal vreemdelingen, dat in de af gelopen vier jaar een bezoek aan „Keuken hof" heeft gebracht, wordt op 125.000 ge schat. Verwacht mag worden, dat het aan tal in het komende jaar snel zal stijgen, want er zijn contacten gelegd met België, West-Duitsland en Scandinavië. Dezer dagen waren bestuursleden op de Neder landse ambassade in Brussel, waar Belgi sche organisaties voor het toeristenverkeer bijeen waren gekomen. Aan de afgevaar digden van deze organisaties zijn mede delingen gedaan over „Keukenhof" en aan- ADVERTENTIE Wat wil je graag van Sint hebben 'n Nieuw overhemd Ja,...enmet'n „Trubenijs" boord Want dan zie ik er altijd keurig uit. „Trubenijs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. 99 99 IEP if WETTIG GEDEP Overhemden met ..Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse over hem den-fabrikant en gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. ONDERTROUWD: 25 Nov., H. H. Fledder- man en C. Bakker; P. A. van Dijk en J. A. C. van Loon; P. D. van Wees en A. M. Kuijken; H. Kamper en C. J. M. Straathof; K. Poort van Ingen en Th. Borghols; H. van der Weij- den en M. E. Stals; G. Drost en H. de Wijs; P. C. Schmidt en J. Koper; J. M. de Vries en M. Rondaij; H. Leewens en E. H. M. Levy; N. J. Steggerda en J. A. de Koninck; W. F. Stork en S. G. A. van Dierme; A. Langius en J. Bouma; A. P. Verbaten en H. J. A. van der Wal; C. de Paus en J. H. Heesakkers; F. Th. H. Veringa en E. J. Russ; M. Visser en H. A. W. van Gooi; K. Schilperoord en B. van den Brink; M. Verbeek en H. Gorissen. GEHUWD: 25 Nov., A. W. van 't Veen en M van Ee; W. F. Kuit en C. J. M. de Ruiter; A. H. van Kouwen en C. J. Boerée; A. J. M. Nijssen en H. J. G. van der Ham: R. R. de Vries en A. S. Taconis: A. J. van der Pol en C. Meerveld; C. Keur en E. J. Nuijten; J. J. Raithel en C. van den Bos; J. A. Delfsma en K. C. H. Verel; M. C. van der Vooren en H. H. M. Swaalf; H. Verslagers en C. Looijen- ga; H. Schipper en C. M. van Houten; P. Piers en J. M. Duits. BEVALLEN van een zoon: 23 Nov., A. BluijsUitzinger; 24 Nov., N. FlipsenFüg- listahler; M. M. Labruiere—Kater; C. J. Ligt- hart—Vermeer; H. M. WijdeveldKoestal; E. M. Willemsvan Riessen. BEVALLEN van een dochter: 24 Nov., Chr. Vernoutvan Beaumont; B. M. Boonvan der Putten: S. A. M. RaadscheldersBus- kermolen; 25 Nov., A. van den HamBurg graaf. OVERLEDEN: 23 Nov.. K. Kas, 60 j., Zaa- nenlaan; 24 Nov., J. L. Sleijster, 67 j., Obi- straat; J. G. Heeremans, 51 j„ Maerten van Heemskerkstraat; W. M. Schulte—Korzelius, 67 j., Zijlweg; P. L. M. OomsVerberne, 80 j., Kinderhuisvest. genomen mag worden, dat vele duizenden naar Lisse zullen rijden. Op de Jaarbeurs wordt propaganda ge maakt ,o.a. door het aanbrengen van be plantingen, in Nederland zullen verkeers borden worden geplaatst en op wegen worden spandoeken aangebracht. Verleden jaar was het moeilijk contact op te nemen met Haarlems Bloei, omdat de Flora dichter bij Haarlem was dan Keu kenhof. Thans ligt de zaak anders en met succes is overleg met Haarlems Bloei ge pleegd. Vermoedelijk zal het Frans Hals museum in het voorjaar ook des avonds geopend zijn en plannen voor de ontvangst van vreemdelingen zijn in voorbereiding. Een groter bezoek aan de Keukenhof wordt verwacht dan in het verleden; daar om is het parkeerterrein vergroot. Zo no dig zullen er in de loop van één dag dui zend autobussen geparkeerd kunnen wor den. Keukenhof zal op 25 Maart geopend worden, dus een week later dan in dit jaar. In de eerste dagen worden reeds vreemde lingen verwacht. Nederlandse deskundigen op reisgebied hebben verklaard, aldus de heer Van Waveren, dat de Keukenhof er sterk toe heeft bijgedragen om het toeris tenseizoen voor buitenlanders met minstens vier weken te vervroegen. Kwaliteit van de hol is toegenomen Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het "laboratorium voor bloembollenonder- zoek te Lisse, heeft uiteengezet dat dank zij de wetenschap de kwaliteit van het product in de loop der jaren is verbeterd. Dat het vak dat begrepen heeft blijkt niet alleen uit. de nauwe samenwerking tussen kweker en het laboratorium, maar ook uit de financiële bijdrage, die dertig jaar ge leden 500 bedroeg en thans 500.000. Stimulans om export te vergroten ,De Keukenhof is een enorme stimulans om de export van bloembollen te vergro ten door niet alleen het binnenlandse, maar ook het buitenlandse publiek op de waarde van de producten voor tuinbeplanting op een dergelijke kunstzinnige wijze opmerk zaam te maken," was de mening van dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Bedrijf schap voor sierteeltproducten. „Hiermee bewijst Keukenhof het bloembollenbedrijf en daardoor de Nederlandse volkshuishou ding een grote dienst, een dienst die nog vergroot wordt, doordat de vele buiten landse bezoekers,die de tentoonstelling trekt hun geld in ons land uitgeven, waarvan ook de zogenaamde toeristen-industrie in sterke mate profiteert." ADVERTENTIE Het was buiten kijf een voorrecht in ctc Haarlemse Concertzaal een liederenavona te mogen bijwonen van de Amerikaanse negerzangeres Louise Parker, die be schouwd wordt als een tweede Marion Anderson. Louise Parker beschikt over een gevoe lige altstem, die zij tot tere tinten weet te dwingen en die de „registratie" van haar orgaan onafhankelijk weet te maken van een beschaafde en intelligente voordracht. Het effect van haar zingen draagt dan ook het kenmerk van de doorleefde expressie. Het eerste nummer van haar programma gaf echter een twijfelachtige dunk om trent haar artistiek besef. Van f naar des getransponeerd zong zij de bekende aria uit de Pinkstercantate „Mein fröhliches Herze" van Bach, welk stuk niet alleen door de lage ligging, maar ook door het timbre zijn fris karakter verloor, dat slechts door een lichte sopraan is weer te geven. Bovendien stonden wij sceptisch tegenover het gebruiken van een Engelse tekst, temeer daar achteraf bleek dat de zangeres voortreffelijk Duits kan zingen. Maar met haar volgend nummer, een ingetogen aria van Plandel, ontwapende zij ons volkomen. Haar zingen was hier zo verrukkelijk mooi, zo teer van expressie, zo rustig beheerst, dat wij geboeid luister den van de eerste tot de laatste noot en na afloop spijtig moesten ervaren, dat een deel van het publiek meende de gewekte stemming met applaus te moeten verbre ken - wat wel heel jammer was, want die ontijdige tekenen van instemming sloegen de bereikte indruk stuk. Helaas bleef het zo de hele avond: na ieder lied, handje klap, inplaats van daarmee te wachten tot na een bepaalde reeks. Enfin, dit gold de zangeres niet, maar het dient toch wel eens gezegd te worden, hoe het publiek kan meehelpen tot het welslagen van artistie ke prestaties in de concertzaal. Doch ter zake. De bekende Handel-aria „Ch'io mai vi possa" gaf aan Louise Par ker aanleiding voor een lenig-vriendelijke en gedistingeerde voordracht. Men zou ge zegd hebben: dit overtreft zij met geen enkel nummer van haar programma. Dit deed zij echter wel degelijk, toen zij aan het slot van haar recital zonder begelei ding een paar geestelijke negerliederen vertolkte, waar een diepe ontroering van uitging. Wat ook het geval was met een tweetal Negro-Spirituals die zij met bege leiding zong: de innig eenvoudige gedra gen melodie „Were you there?" en het be- trouwvol blijmoedige „Wide Ribber". Uit de vertolking van deze volksmuziek proefde men het raseigene. waarvan men als karakteristieke schoonheden aanvaardt - vooral portamenti - wat elders (bij Brahms en Fauré bijvoorbeeld) misplaatst bleek. Maar overigens toch ook alle res pect voor de doorvoelde voordracht van „Der Tod das ist die kühle Nacht" van Brahms en die van fijne spiritualiteit tin- ADVERTENTIE telende van „Der Jager" van dezelfde componist. Kon ons „Les Berceaux" van Fauré - ook al om minder beheerste tref zekerheid - minder bekoren, van twee nummers van Debussy gaf Louise Parker een geraffineerde interpretatie en het zelfde gold voor „Les papillons" van Chausson. Een trits liederen van Benjamin Britten culmineerde in het fantastische „A charm" waarvan het effect geestig afgereageerd werd (voor zoverre niet reeds door ap plaus bedorven) met een vrolijk lied in volkstoon, van Warlock. Ook in dit genre bleef Louise Parker de beschaafde kun stenares, die zij zich deze avond op zo me nig punt getoond had. Zij beschikte over Gerard Hengeveld als begeleider, die zich volgzaam en correct van die taak kweet. Met een délicate ver tolking van Schuberts „Die Forel Ie," als tweede toegift nam Louise Parker af scheid. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Zijlstraat 98 Telefoon 11706 ANEGANG 14 (naast C en A) POTLOOD MACHINES (SLIJP) NIETMACHINES VLO'ETDRUKKERS ZWEEFPOTLODEN PERFORATEURS TELEFOON KLAPPERS BRIEVEN STANDAARDS BRIEFWEGERS METALEN PRULLENBAKKEN ADVERTENTIE vanaf 85. Schagchelstraat 13 - Haarlem Tel. 10286 Nieuw overtr. eigen atelier. In de afgelopen nacht is de 35-jarige mr. A. W. Mesdag, advocaat te Zwolle, door onbekende oorzaak met zijn auto na bij Hattum van de dijk gereden en om het leven gekomen. Hedenmorgen werd zijn stoffelijk overschot naast de vernielde auto aangetroffen. Gistermorgen omstreeks zeven uur trok de zoon des huizes van een perceel in de Ramp- laan de deur met een slag achter zich dicht, niet vermoedend, welke gevolgen dit zou hebben. Tengevolge van de schok, die hij teweeg bracht, viel namelijk een schilderij van de muur boven op een waslijn, die in de kamer was gespannen en waaraan was goed te drogen hing. Door het gewicht van het schilderij brak de lijn. het wasgoed viel op een brandende kachel en vloog in brand De bewjners hebben het brandje zelf ge blust, zodat de ter plaatse verschenen brand weer niet behoefde op te treden. Een gedeelte van het wasgoed, een gordijn, vloerbedekking, twee stoelen en een gedeelte van het be hang gingen verloren. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedan in de zaak tegen de 35-jarige ex-besteller bij de P.P.T., J. Th. C., die er van verdacht werd in de postkamer van het vliegveld Schiphol waar hij werkzaam was, een aantal poststukken, die bestemd waren voor militairen in Nieuw Guinea en Korea gestolen te hebben. De Officier en .Justitie mr. B. van der Burg had een gevangenisstraf voor de tijd Van één jaar geëist. De recht bank veroordeelde de ex-PTT'or tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Amsterdamse loswerkman H. J. van W., die in de nacht van 8 op 9 October door een politieagent in Velsen werd aangehouden en toen in het bezit bleek te zijn van inbrekers werktuigen, handschoenen, pantoffels, twee gouden horloges, vijf gouden ringen en nog een aantal gouden voorwerpen, werd van morgen wegens diefstal veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg had bij de behandeling van de zaak, twee weken geleden, mede omdat de los werkman reeds achttien jaar in diverse ge vangenissen had doorgebracht, een straf voor de tijd van twee jaar en zes maanden geëist. ADVERTENTIE V December is de maand van de geschenken: Sint Nicolaas, Kerstfeest, Oud-en-Nieuw. U behoeft zich geen rimpels in Uw voorhoofd te denken. Een fles BORDEAUX-wijn is immers altijd en voor iedereen een wel- kom geschenk. Er is rode en witte BORDEAUX in verschil lende prijsklassen. Vraagt het advies van Uw wijn leverancier en verzoek hem de wijn in een geschenkdoos te verpakken. J Nog geen week is men in Haarlem bezig met het bevolkingsonderzoek op tuberculose en nu reeds komt men hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat de bewoners uit de Spaarnestad al het mogelijke doen om aan de oproep gevolg te geven. Natuurlijk, er blijft altijd een klein percentage (onverstandige) weigeraars (ongeveer vijftien per cent), maar wanneer men daartegenover de honderden mannen en vrouwen dage lijks het gebouw van de G. G. D. aan de Nieuwe Gracht ziet binnen lopen, dan komt men tot de overtuiging, dat de bewoners van Haarlem toch zeer zeker doordrongen zijn van het feit, hoe belangrijk een dergelijk onderzoek wel is. Verleden week Vrijdag is men begonnen de bewoners van de Kleverparkbuurt op te roepen en de opkomst viel bijzonder mee. In een snel tempo worden de dames en heren gefotografeerd en men streeft er naar om per kwartier vijfentwintig men sen te behandelen. Nu gaat dit op het ogenblik uiteraard nog niet met een der gelijke snelheid, maar de volgende week hoopt men toch zeshonderd mensen per dag voor het Röntgen-apparaat te kunnen laten komen. Immers dan zullen de dames van het U.V.V. en van andere vrouwen organisaties die allen belangeloos haar me dewerking verlenen geheel ingewerkt zijn en men weet dan op welke moeilijkheden men kan stuiten, alhoewel wij ons niet ge makkelijk kunnen voorstellen hoe zij nóg sneller de kaarten kunnen inschrijven, het geld kunnen ontvangen, zegeltjes kunnen opplakken en met een vriendelijk woord de „klanten" naar de Röntgenzaal kunnen verwijzen. Want dit gebeurt allemaal even vlot en even vriendelijk. Dit komt natuurlijk voor een groot ge deelte ook door de medewerking van het publiek. Wij zeiden het reeds: het percen tage „weigeraars" is gering en voorts trachten de dames en heren het bevol kingsonderzoek zoveel mogelijk steun te verlenen door bijvoorbeeld, in geval van ziekte, de oproep terug te sturen met de duidelijke vermelding, waarom hij of zij niet aan het gebouw op de Nieuwe Gracht is verschenen. Dikwijls bestaat er misverstand over de leeftijdsgrens vooral bij ouderen is dit het geval. Ie.'.iar.d, die de negentig is ge passeerd en niet al te best meer ter been is kan natuurlijk gerust thuisblijven, maar diegenen, die jonger zijn, zestig, of zeventig bijvoorbeeld, doen er toch verstandig aan zich aan een onderzoek te onderwerpen. Immers onder deze categorie kunnen ook gevallen van t.b.c. voorkomen en indien deze mensen daarmee blijven rondlopen vormen zij een besmettingshaard, welke een gevaar voor de omgeving kan beteke nen. Huisbezoek Zij die op de datum welke op de oproep staat vermeld, door een of andere geldige reden, niet kunnen verschijnen, dienen dit, indien mogelijk, tijdig mede te delen. Zij krijgen dan na verloop van tijd een tweede oproep. Is men echter beslist niet in staat te komen dan krijgt men huisbezoek en dan zal er naar een mogelijkheid gezocht worden om bepaalde groepen mensen, die bijvoorbeeld niet alleen over straat kun nen, tegelijk te halen en te brengen. Andere gebouwen In het begin van het volgend jaar zal men echter elders zijn tenten moeten op slaan en op het ogenblik wordt er neg ge zocht naar enkele lokaliteiten om een ef ficiënte wijkindeling mogelijk te maken. Waarschijnlijk worden er steunpunten in gericht. opdat de bevolking geen al te grote afstanden behoeft af te leggen. Het gehele bevolkingsonderzoek zal, naar men verwacht, ongeveer tien maan den in beslag nemen. De film, die van de longen wordt geno men wordt in Den Haag ontwikkeld en daarna worden de foto's door dr. J. Stof- felsma onderzocht en indien hij in de me ning verkeert dat het beeld niet duidelijk genoeg is dan krijgt men een oproep om voor de tweede keer te verschijnen. Hoort men daarna na veertien dagen niets meer van het consultatiebureau, dan kan men er van verzekerd zijn dat men geen af wijkingen geconstateerd heeft. Hoogtepunt Het massale bevolkingsonderzoek, dat thans begonnen is kan men natuurlijk niet als een eindpunt van de tuberculosebestrij ding beschouwen, maar wel als een hoogte punt uit het bestaan van de vijftigjarige Haarlemse Vereniging tot bestrijding der De melk sanering Naar wij vernemen bieden de adviezen over de melksanering van de Haarlemse huisvrouwenorganisaties, welke tot nu toe bij burgemeester en wethouders zijn bin nengekomen, geen duidelijk beeld. De besturen van de vrouwengroepen van N.V.V. en Partij van de Arbeid heb ben hun instemming met de door de ra tionalisatie te verkrijgen betere positie der melkhandelaren betuigd en het referen dum van de Christen Vrouwenbond onder zijn leden heeft een meerderheid van onge veer 60 van voorstandsters van de sane ring opgeleverd. Bij de Katholieke Vrouwenbeweging is nog een referendum gaande; het valt aan te nemen dat daar een grote meerderheid van tegenstandsters van de sanering wordt gevonden. Ook het op grond van een enquête onder de leden uitgebrachte advies van het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is afwijzend. In die kring worden vrijwel geen voorstanders van de sanering gevonden. tuberculose; een grootse aanval in de reeds bijna, maar nog lang niet geheel ge wonnen strijd tegen de gevreesde volks ziekte; een actie om de laatste haarden van besmetting op te sporen en uit te roeien. Het zou verkeerd zijn indien men ging denken, dat op grond van de gunstige cijfers der laatste jaren van een tubercu- lose-gevaar niet meer zou kunnen worden gesproken. De ziekte is wel teruggedron gen, maar nog niet overwonnen. Daarom is het van zo'n grote betekenis, dat geen enkele Haarlemmer zich zal onttrekken aan dit onderzoek. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen ADVERTENTIE in 36 verschillende moderne tinten vanaf 10.50. GEN. CRONJcSTRAAT la—lb - Tel. 16045 In de Koningin Emmaschool in Oud- Schoten hield de heer J. Buys Jr. in het kader van de serie .lezin.gen welke de afde ling Noord van Volksonderwijs organiseert, gisteravond een voordracht over „Het goede boek". De hevr Buys vond dit overigens wel een heel weidse benaming, omdat, zo zeide hij, voor het woord „goed" in dit verband eigenlijk geen vastomlijnde definitie be staat. ÏVlen kan ten hoogste zeggen dat een boek goed is wanneer het aan bepaalde eisen voldoet. Voor de rest moeten wij ons afvragen wie de man of de vrouw is welke wij het willen overhandigen. Spreker waarschuwde er tegen een boek slechts op uiterlijke kwaliteiten te kiezen. Als ka merversiering doet het boek het zijns in ziens heel goed, hij vindt het zelfs een on misbaar element in de moderne woning, maar de geestelijke waarde dient toch te overwegen! Het is moeilijk te zeggen: zie, dit soort boeken behoort bij u. Want zelfs boeken van constante waarde behoeven niet uit gesproken goed, a.w.z. geschikt voor de lezer te zijn. De Bijbel is in Spanje verbo den omdat de lezing ervan ongeschikt wordt geacht, voor een bepaalde cate gorie. Het oeuvre van Thomas Mann werd door de nationaal socialisten verbrand omdat het volgens hen evenmin aan de normen gesteld aan een goed boek vol deed. Een boek kunnen wij goed of slecht noemen naar gelang het standpunt dat wij innemen. Ook de geestelijke ontwikkeling speelt in de keuze van onze litteratuur een rol. Men leest wat in zijn omgeving aanvaard baar wordt geacht en wat men naar de be paalde ontwikkeling kan verwerken. Maar de maatstaf voor het goede boek? Kant heeft eens verklaard dat de alge mene begrippen omtrent goed en slecht overal ter wereld dezelfde zijn, uitgezon derd voor de kunst. Wij moeten dus op eigen gevoel een weg trachten te vinden door de chaos van werken en werkjes en al is spreker een voorstander van het eigen onderzoek op dit gebied, enig leidraad be hoort er toch te zijn. De kunstcriticus kan een goed raadsman zijn, maar we moeten wel zorgen een re censent te kiezen die onze eigen geestelijke instelling benadert. „Wees echter geen snob", verzocht spre ker, „want die zijn er helaas al te veel. En de auteur is er niet mee gediend als men voor de sohijn zijn werken aanvaardt". BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Jvr. C. J. M. Vrijdaghs— van Asch van Wijck, d.; G. NuijenGrave- maker. z. ONDERTROUWD: F. A. Buijs en C. J. de Rooij; F. Poorter en M. Hemsing. GEHUWD: G. Hoekstra en A. M. van Riessen; G. J. Koop en H. B. H. van Kleeff. 3-3)4 Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99»/, a 17954 229)4 192)4 34314 92 144 137K 11154 93% 179 16754 173% 172)4 32)4 4954 48,s/m 72% 20l5/io 37 y, Openings koersen 99)4 180 230 193 'A 344)4 9254 144 138 112)4 94 179 16754 17314 172)4 33 5054 4854 735-4 205/is 3754 BINNENLAND Bolsward heeft gisteren het 400-jarig bestaan van zijn weeshuis gevierd. Het be stuur van het weeshuis bood rond 1800 schoolkinderen en ouden van dagen een tractatie aan. Het college van voogden schonk ter gelegenheid van dit jubileum een donatie aan de schutterijmuziek, het Chris telijk muziekcorps „Oranje", alsmede een bedrag van f 1500 als beginkapitaal voor een te stichten standbeeld voor de in 1603 in Bolsward geboren Friese dichter Gysbert Japicx. Ter gelegenheid van de 200ste geboorte dag van de grondlegger van het doofstom menonderwijs in Nederland, Henri Daniel Guyot, zijn gisteren te Groningen voor het Koninklijk Doofstommeninstituut kransen gelegd aan de voet van het monument dat hier destijds ter nagedachtenis aan Guyot werd opgericht. Bij het passeren van een vrachtauto is gisteren in Kesteren het paard, dat voor de wagen van de 70-jarige landbouwer J. van D. uit Kesteren was gesoannen, schich tig geworden. Het dier maakte onverwacht een zijsprong, waardoor de wagen tegen een muurtje reed cn een wiel verloor. De land bouwer viel van zijn zitplaats en raakte tus sen de wagen cn de langs zijn boerderij staande omheining bekneld. Hij is op weg naar het ziekenhuis overleden. Op 23 Februari heeft een 51-,iarige op perman te Franeker na een twist zijn vrouw de keel dicht geknepen, tengevolge waar van zij het leven verloor. De rechtbank heeft hem thans veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal hij het gerechts hof te 's Hertogenbosch heeft tegen de 57- jarige notaris L. P. H. M. van B. te Kaats heuvel een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist van vier maanden en een geldboete van f2000. Hem was het opnemen van valse opgaven in een authentieke acte ten laste gelegd. Bij de verkoop van een boerderij voor een bedrag van f 20.000 was in de acte als koopsom een bedrag van f 9.900 vermeld. De advocaat-generaal beschouwde dit als ont duiking van de registratierechten en schen ding van het vertrouwen in het ambt van Aan een lunch in de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken aan het Plein 1813 te 's Gravenhage is de Italiaanse minister-president. Giuseppe Pella. onder scheiden tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer G. A. Wesselink te Heemstede. ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) EEN DOOS LUXE POST is altijd een zeer verlangd cadeau en als deze bedrukt is met naam en adres verhoogt dit het cachet. Komt U onze uitgebreide collectie eens kijken. U zult verbaasd staan. ADVERTENTIE Wij geven U een betrouwbaar advies bij de keuze van Uw PHILIPS - ERRES - FRIDOR BRAUN - GRAETZ - S.N.R. GED. OUDE GRACHT 52 t.o. de kerk Betaling in overleg De Heemsteedse medicus J. J. van Luin hoopt op 12 December zijn zilveren jubi leum als arts te vieren. Gedurende 25 jaren heeft hij met volle overgave zijn patiënten ter zijde gestaan en zijn grote gaven van hoofd en hart ten dienste van de gemeenschap gesteld. Vaak werd door de patiënten de vraag gesteld: „Hoe kunnen wij vergelden wat hij voor ons deed?", thans is er een mooie gelegenheid om uiting te geven aan dank baarheid en waardering. Men kan daartoe een bijdrage depo neren bij Zuster A. B. M. van der Schoot, Gezondheidshuis, Lieven de Keijlaan 7, Heemstede of door storting op de giro rekening ten name van H. M. Ie Grand, Middenlaan 31, Haarlem, giro 87284. Op Zaterdag 12 December zal er voor patiënten en vrienden gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen op een receptie welke zal worden gehouden in de boven zaal van het Minerva-theater aan de Bin nenweg te Heemstede van 15,30 tot 17,30. Tijdens de receptie zal het huldeblijk namens de patiënten worden aangeboden. Het uitvoerend comité bestaat uit K. R. van Staal, voorzitter, mevrouw B. Saar- loos-Kirsten, secretaresse, H. M. Ie Grand, penningmeester, Zuster A. B. M. van der Schoot, leden. Voorts heeft een aantal Heemstedenaren zitting genomen in een huldigingscomité. Dokter van Luin werd op 28 Januari 1904 in Klundert geboren. Hij studeerde medicijnen in Amsterdam en was na zijn studie enige tijd assistent aan het Burger ziekenhuis aldaar, vervolgens assistent van de zeer door hem bewonderde dokter Bronkhorst van het sanatorium „Berg en Bos" in Billhoven. Vervolgens was hij nar- eose-arts in het Haarlemse Diaconessen- huis. Twintig jaar geleden begon hij zijn huis artspraktijk in Heemstede, waarin hij zijn volle bevrediging vindt en waarin hij zijn liefde voor de geneeskunst combineert met een filosofische levenshouding. Hij is tevens gemeente-arts van Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11