Gouzenko denkt er niet aan naar de V.S. te gaan ABDUSIROOP Agenda voor Haarlem Nota van minister Drees over viering Bevrij dingsdag K 1 aai we koest Locale industriehonger leidt tot concurrentie-excessen De zaak-White Dulles geeft uitleg van pijnlijke kwestie tussen V.S. en Canada Man vluchtte in leeg huis en vond juwelen Tekort Rotterdamse stadsverwarming Het rijk draagt f 1,8 millioen bij Heemsrede Dr. Jaspar optimistisch over Benelux 3 Leegpompen van polder Schouwen vordert goed Mimi Aarden bij Nederlandse Opera Regering heeft bezwaar tegen nieuwe wijzigingen Diefstal uit bezettingstijd voor de rechtbank Goud- en deviezenreserve bereikte recordhoogte EERSTE KAMER 85 x 85 9.75 Vijfvoudige botsing bij Waddinxveen Leerstoelen Engels en Frans aan Vrije Universiteit Weer een impasse in Panmoendjom Minister Beel waarschuwt: Amateur-concours op 16 December in Zandvoort WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn perscon ferentie Dinsdag verklaard, dat hij zich niet bewust is van aanvallen op de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, door welke verantwoordelijke persoon of groep ook. Hij sprak vol lof over dc anti-commu nistische activiteit van Pearson, die in nieuwsberichten in verband gebracht is met dc lopende onderzoekingen van het Congres naar Russische spionnage in de Verenigde Staten. Hij verdedigde echter wel de gedrags lijn van de Senaatscommissie, die kort ge leden de Canadese regering door bemid deling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd heeft Igor Gouzenko de gelegenheid te geven om door de commissie ondervraagd te worden. Gou zenko is een voormalige codeerklerk van de Sovjet-ambassade in Canada, die met medenemen van bewijsmateriaal van Sovjet-spionnage gedeserteerd is en nu onder bescherming van de Canadese rege ring staat. De Canadese regering heeft een verzoek van de commissie afgewezen. Een tweede verzoek is nog in behandeling. Dulles ver klaarde dat zover hij wist een antwoord van de Canadese regering in voorbereiding was. Hij vertrouwde, dat de Canadese re gering haar antwoord zou geven als een volledig onafhankelijke, souvereine mo gendheid. Hii vertrouwde ook dat de Ca nadese regering zich zou laten leiden door gevoelens van vriendschap, zoals ook de Amerikaanse regering dat zou doen. Hij was er zeker van, dat men het incident zou overleven in voortdurende vriendschap en respect. Ten aanzien van vragen of het Ameri kaanse prestige in het buitenland is ge schaad door het conflict in de zaak-White. antwoordde Dulles, dat uit berichten in de buitenlandse pers gebleken is, dat de zaak- White niet een affaire is, die men in het buitenland gaarne in eigen land zou zien spelen, doch dat men beseft, dat alle lan den verschillend zijn en dit een Ameri kaanse aangelegenheid is. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft Dinsdag ver klaard. dat heden een verklaring zou wor den afgelegd in het Canadese Lagerhuis met betrekking tot het Amerikaanse ver zoek om een onderhoud met Igor Gouzenko. Hij voegde eraan toe, dat hij hoopte dat deze verklarinf aan de tegenwoordige si tuatie een einde zou maken. ,,dat voor alle betrokkenen bevredigend is". Pearson ver klaarde, dat Gouzendo onder voortdurende bescherming staat van de Canadese politie op zijn eigen verzoek. Niemand weet in de plaats, waar hij met zijn gezin onder een andere naam woont, wie hij is. Pearson voegde eraan toe, dat Gouzenko Canadees burger is en indien hij het ver koos naar de Verenigde Staten te gaan voor een ondervraging, zou niets hem be letten zulks te doen. Hij vestigde er echter de nadruk op, dat Gouzenko dan waar schijnlijk de anonimiteit zou verliezen, waaronder hij verkozen had in Canada te leven. Pearson zei dat Amerikaanse ver tegenwoordigers desgewenst naar Canada kunnen komen om Gouzenko te ondervra gen. Pearson zeide echter ook, dat de Cana dese politie een onderhoud met Gouzenko had gehad, waarbij deze verklaarde geen andere gegevens over spionnage te hebben dan die, welke hij reeds had medegedeeld. Voorts had hij de politie gezegd, dat hij onder geen beding naar de V. S. zou gaan. ADVERTENTIE straalt er uit van zo'n sierlijke gouden ring - welk een vakman schap van edele kunst. U zult genieten van dc uitgebreide collectie gouden ringen, waaruit U bij ons Uw keus kunt maken. WOENSDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het uur der verruK- king", Haagsche Comedie, 8 uur. Concert gebouw: Haarl. Kunstgemeenschap; Zang recital door Louise Parker, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo: „Meeuwen boven Sorrento", To neelgroep Herman Bouber; Inst. voor Arbei dersontwikkeling, 8 uur. Gebouw HKB, Tempeliersstraat 35: Filmavond voor emi granten. 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spriritisten „Harmonia": „Is magneti seren een gevaar?" Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra"; spreker: Th. Dikker, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 7 en 9.15 uur, Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.45 uur. Lido: ,,'L Is feest in Parijs". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het duel bij Silver Creek". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vallei van de haat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet een". 18 jaar, 8 uur. DONDERDAG 26 NOVEMBER Concertgebouw: Surinaams Danstheater, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Vertel avond over Indonesië door W. Hoekendijk, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maske in Blau", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: ..'t Is feest in Parijs", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Het duel bij Silver Creek", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,.De vallei van de haat", 18 jaar, .2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontkomen doet niet één", 18 jaar, 8 uur. De leider van de democratische partij, Adlai Stevenson, heeft Dinsdag een aanval gedaan op wat hij noemde het republi keinse program van „veroordeling door be schuldiging". Stevenson zei in een rede in het parlement van de staat Georgia, dat „generaal Eisenhower het volk een nieuwe moraal beloofd heeft, maar dat zijn hel pers hun wapens gekozen hebben zonder acht te slaan op de gevolgen". Hij verklaarde zich voorstander van het openbaar maken van de vergissingen en mislukkingen uit het verleden en van het opsporen van communistische agenten, „maar, in 's hemelsnaam, laten wij dat doen met waardigheid, onpartijdigheid en recht vaardigheid en met een beter motief dan partijstrijd, die de Verenigde Staten hoog stens ernstig kan verzwakken". McCarthy De republikeinse senator McCarthy heeft Dinsdagavond in een radio- en televisie uitzending in antwoord op een rede van ex-president Truman de term „Truma- nisme" genoemd als aanduiding voor „het stellen van je eigen politieke partij boven het belang van het land, ongeacht de mate, waarin het land daardoor wordt bena deeld". „Het is de theorie, dat het kwaad, hoe groot het ook is, goed is, indien het je poli tieke partij helpt", aldus de senator. Truman noemde in zijn rede het „Mc- Carthyismé" een vervalsing van de waar heid. McCarthy antwoordde hierop, dat Tru man's definitie van McCarthyisme geliik is aan die van de communistische Daily Wor ker, welk blad „de term heeft uitgevon den". Van Truman zei McCarthy: „Als individu is hij van niet meer belang dan ieder an der, die door een overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk is afgewezen." Met het leegpompen van de polder Schou wen worden goede vorderingen gemaakt. Men heeft reeds een waterstand van ruim 1.40 meter beneden N.A.P. bereikt. Door het dichtslibben van waterlopen kan het water echter niet meer zo gemakkelijk naar de pompen toevloeien. De Dienst Landbouwherstel is daarom met het vrij maken van deze waterlopen begonnen, het geen een omvangrijk werk is. De pompboot „Neptunus" is vertrokken. Aan de Zierikzeese Westhavendijk wordt een nieuwe binnenberm aangebracht, waardoor het noodzakelijk was de drie grote electrische pompen te verplaatsen. Eén pomp werkt nog door, maar de ande re worden naar de sluis bij de Westhaven dijk verplaatst. Men hoopt ze daar zo spoe dig mogelijk weer in werking te kunnen stellen. Bij „Den Osse" draaien nog twee pompen en bij Flauwers veertien kleinere pompen. Bij Burgsiuis zijn twee pompen in werking. Bomenactie De stichting ..Nieuw Schouwen en Dui- veland" is, zoals reeds werd bericht, een actie begonnen om bet eiland van bomen te voorzien. Elke boom zal f 2,50 kosten. Het is onmogelijk dat de toch reeds zo zwaar getroffen bevolking van Schouwen en Duiveland hiervoor zelf het kapitaal zal kunnen bijeenbrengen. In binnen- en buitenland is nu een actie ontplooid onder het motto „plant een boom op Schouwen en Duiveland". Reeds is een bedrag ontvangen voor 6000 bomen, doch deze vormen slechts een frac tie van het benodigde aantal. Wie f 2.50 stort op giro 1843 ten name van de stich ting „Nieuw Schouwen en Duiveland" maakt de aanplant van een boom moge lijk. Men hoopt dat men in het voorjaar van 1954 met de herbeplanting zal kun nen beginnen. De directie van de Nederlandse Opera heeft met de zangeres Mimi Aarden een contract gesloten. Zij zal medewerken aan enige voorstellingen in het komende voor jaar, onder meer in de rol van Carmen, die zij voorheen bij de Utrechtse Opera ver tolkte. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over de begroting van „Algemene Zaken" brengt dr. W. Drees terzake van de opmerkingen over de vie ring van 5 Mei nog eens in herinnering, hoe de gang van zaken is geweest. Sinds 1949 heeft het college van rijks bemiddelaars vergunning verleend om die dag aan werknemers na 13 uur vrij te geven, zonder dat deze halve dag op het totaal vrije dagen in mindering wordt ge bracht. Hierover heeft de Stichting van de Ar beid zich in het begin van dit jaar tot de regering gewend. Uit een ingesteld onder zoek was gebleken, dat in belangrijke de len van het land de werknemers op 5 Mei geen halve dag vrij plachten te krijgen, maar dat, ook waar dat wel het geval was, de regeling niet had beantwoord aan de verwachtingen, die men koesterde omtrent de stimulering van de viering van de na tionale bevrijding. Zo werd b.v. in ver schillende delen van het land meer aan dacht gegeven aan de viering van dc be vrijding in eigen streek. Ook het snel op eenvolgen van twee feestdagen, sinds de Koninginnedag niet meer oo 31 Augustus viel, deed zijn invloed gelden. De Stich ting van de Arbeid adviseerde daarom de vergunning om een extra middag vrij te geven, niet meer te doen gelden voor 5 Mei, maar voor de verjaardag van de Ko ningin op 30 April. Daaromtrent is overleg gepleegd in be sprekingen, waaraan ook de verzetsorgani saties hebben deelgenomen. Tenslotte werd met bijna algemene instemming ge adviseerd. gevolg te geven aan het voor stel van de Stichting van de Arbeid. De Amsterdamse rechtbank heeft een zaak behandeld, die zich heeft afgespeeld in de bezettingstijd. De 42-jarige koopman A. C. A. S. uit Amsterdam werd beschul digd van diefstal van een partij geslepen diamantjes, een paar dollarstukken, elk van 20 dollar, een staaf goud, een of meer gouden sigarettenkokers en enige ringen met diamanten. Hij zou deze in de periode 1942-1944 hebben weggenomen uit de leegstaande woning aan de Rooseveltlaan toen nog Zuider Amstellaan geheten van de door de Duitsers weggehaalde Joodse bewoner E. Weiier. De verdachte vertelde, dat hij op zekere dag tijdens een razzia van de Duitsers in de kelder van het leegstaande huis is gekropen. Toen hij daar lag en een kaars aanstak, ontdekte hij de kostbare voorwerpen. De diaman ten waren verborgen in een potje met vaseline. Aanvankelijk bewaarde hij de kostbaarheden in een kast in zijn woning. Later deed hij ze voor enige tienduizen den guldens (de officier van justitie noem de in zijn requisitoir een bedrag van f40.000) van de hand. Van de opbrengst had hij, zo vertelde verdachte, het ruim 20 man tellende personeel van zijn meu belfabriek, dat hij de gehele bezettings tijd in dienst heeft gehouden, betaald en voedsel gekocht. Deze zaak is enige maan den geleden aan het rollen gebracht door een zekere H. die betrokken zou zijn in de echtscheidingsprocedure tussen ver dachte en zijn echtgenote, aldus S. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat verdachte drie dingen had kun nen doen: hij had de kostbaarheden kun nen laten liggen, want hij had er niets mee te maken; hij had ze naar een notaris kun nen brengen en hij had ze aan de illegali teit kunnen geven. De eis luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De mogelijkheid om een halve dag vrijaf te geven zonder deze in mindering te brengen op het totaal aantal vrije dagen wercl dus verplaatst van 5 Mei naar 30 April. Dit hield niet in, dat de 5de Mei niet meer als nationale bevrijdingsdag zou worden gevierd. Van alle openbare ge bouwen werd gevlagd, terwijl ook parti culieren werden opgewekt te vlaggen. De radio zond een speciaal programma uit. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deed opnieuw een circu laire uitgaan om te verzoeken op de scho len met de leerlingen de bevrijding te herdenken. Hieruit blijkt, dat ook de regering er van doordrongen is, dat het besef van de ge weldige betekenis, die aan de bevrijding moet worden gehecht, levendig moet blijven. Avondfeestelijkheden op de 5de Mei worden door de genomen maatregelen niet getroffen. Slechts voor middagfeestelijk heden is meer ruimte gekomen op de 30ste April in plaats van op de 5de Mei. Trekt men hieruit de conclusie, dat nu de 5de Mei niet meer wordt herdacht, dan zou men tevens moeten stellen, dat tevoren Koninginnedag niet werd gevierd, hetgeen men bezwaarlijk zal kunnen volhouden. Wordt sterk de behoefte gevoeld aan een vriie dag op 5 Mei, dan kan daarvoor een snipperdag worden bestemd, zoals on der de vroeger geldende regeling desge wenst voor Koninginnedag kon gebeuren. De regering meent, dat de na breed over leg genomen beslissing thans bezwaarlijk weer kan worden gewijzigd. Het saldo van de schatkist heeft op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 23 November slechts een geringe vermindering ondergaan. Het bedraagt thans f 733,6 millioen tegen f 736,9 mil- lioen vorige week. Het tegoed van de han delsbanken daarentegen is, vooral dank zij de vergroting van de deviezenreserve, wederom gestegen en wel met f 23,4 mil lioen tot f 588 millioen, een na-oorlogs hoogterecord. Wel duidelijk wordt hierme de weerspiegeld, hoe ruim de situatie op de geldmarkt blijft. De goudvoorraad is met f 2.775 millioen onvei'anderd gebleven. De netto deviezen reserve is echter met ruim f 23 millioen versterkt tot f 1.589 millioen. Goud en de viezen tezamen bereikten de recordstand van f 4.364 millioen. De bankbiljettencir- culatie bedroeg f 3.134,6 millioen tegen de vorige week f 3.130,1 millioen. ADVERTENTIE De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1953 van het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting behandeld, waarin een bedrag van 1.857.500 wordt aangevraagd als aandeel van het rijk in de exploitatietekorten van de stadsverwar ming te Rotterdam over het tijdvak van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1953. De heer Brandenburg (C.P.N.) kon zich niet geheel verenigen met de argu mentatie van de minister, dat men tot deze stadsverwarming kon overgaan omdat het maagdelijk terrein betreft. Voor Amster dam zou hetzelfde kunnen gelden met be trekking tot Slotermeer. De heer R e ij e r s (C.H.) had enige be zwaren tegen opzet en strekking van het ontwerp. De plannen zijn uitgegaan van de toenmalige Gemachtigde voor de We deropbouw, maar er was nog geen stads verwarming, zodat er geen spi-ake kan zijn van wederopbouw. Hij twijfelde er aan of het rijk aan een dergelijk gemeentelijk nutsbedrijf kan deelnemen en vreesde on gewenste staatsrechtelijke verhoudingen. De heer Kraa ij vanger (K.V.P.) meende, dat men de Gemachtigde voor de Wederopbouw, de heer Ringers, dankbaar mag zijn. Hij heeft de kans die er was ge grepen. Het feit. dat Amsterdam geen ini tiatief neemt voor een stadsverwarming, mag geen aanleiding zijn dit wetsontwerp af te wijzen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. i r. Witte, merkte op, dat hij niet van -plan is dergelijke plannen elders te zullen bevorderen. Het ligt in de aard van het object, dat er de eerste tijd ver liezen zullen zijn. Daarna vermoedelijk over zestien jaar zullen er winsten ge- me akt kunnen worden en daarin deelt dan het rijk. omdat het Rotterdam nu in de verliezen tegemoet komt. Het wetsontwerp werd hierna goedge keurd. OPBRENGST KLAPROOS-COLLECTE De Zaterdag 14 November in Heemstede gehouden huis-aan-huis-collecte, ter ge legenheid van de Klaproosdag, heeft in totaal 1314.06 opgebracht. Een verheu gend resultaat, waarvoor het organiserend comité niet alleen de inwoners van Heem stede, doch ook de medewerkende collec tanten en de politie bijzonder erkente lijk is. ADVERTENTIE Oud-Hollandse WORTELDOEKEN 90 X 90 3,90 lm. SMYRNA TAFELKLEEDJES Velvet KAPSTOKKLEDEN 90 breed -j b50 KRUISSTR. 11 TEL. 11491 - HAARLEM In de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werd Dinsdagmiddag de Reina Prinsen Geerligsprijs uitgereikt. Deze prijs was dit jaar beschikbaar gesteld aan Ellen Warmond (links) uit Rotterdam en aan Remco Campert uit Amsterdam. Op de rijksweg Den HaagUtrecht in de gemeente Waddinxveen is nabij de brug over de Gouwe een gecompliceerde aan rijding gebeurd, waarbij vijf auto's waren betrokken en waarbij een automobilist ernstig gewond werd. De heer A. uit Utrecht wilde met zijn auto een vóór hem rijdende veewagen pas seren juist op het ogenblik dat deze wagen een militaire colonne voorbij reed. De auto van de heer A. kwam hierdoor op het lin ker weggedeelte terecht en daar het enigs zins mistig was, zag de bestuurder een tegenligger te laat. Door krachtig remmen trachtte hij nog een botsing te voorkomen, doch dit gelukte niet. Een aanrijding met de tegenligger bestuurd door ir. C. H. uit Sas van Gent, directeur van een glasfabriek aldaar, was het gevolg. Door de gladheid van het wegdek ter plaatse draaide de uit Utrecht komende auto een halve slag om en kwam daarbij in aanraking met de juist passerende auto van ir. F. Q. den H., presi dent-directeur der Nederlandse Spoor wegen. Diens auto werd hierdoor bescha digd. Toen de auto van de heer A tot stil stand was gekomen, botste ir. H. met zijn wagen tegen deze auto aan, waardoor eerstgenoemde auto zwaar werd beschadigd en de heer A. zwaar gewond werd. Ir. H. werd licht gewond. Een dame komende uit dt richting Utrecht botste vervolgens met haar auto tegen de reeds beschadigde auto's, waarna ook nog een vijfde wagen tegen de opeengehoopte auto's botste. Dit laatste voertuig werd bestuurd door een Engels militair uit Purley, die zijn auto door de gladheid van de weg niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Door de rijkspolitie moest het verkeer op de weg in beide richtingen worden stilgelegd. Curatoren der Vrije Universiteit zijn overgegaan tot de instelling van leerstoe len in de Engelse en Franse taal- en let terkunde in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Het "ligt in de bedoeling, dat het onderwijs in beide vakken onmiddel lijk met ingang van de cursus 19541955 zal beginnen. Directeuren der Vrije Uni versiteit hebben ter bezetting van de nieu we leerstoelen twee gewone hoogleraren benoemd, namelijk dr. H. Schreuder, leraar aan de Rijks-HBS te Alkmaar, en dr. L. Gesehiere, leraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben voorts dr. J. Blok en dr. R. F. Rek ker. beiden te Amsterdam, benoemd tot lector in de facuiteit der wis- en natuur kunde voor het onderwijs in de medische propaedeuse respectievelijk in de natuur kunde en de scheikunde. PANMOENDJOM (AFP/Reuter) Op de bijeenkomst van heden van de sub-com missie ter bespreking van de samenstelling van de Koreaanse vredesconferentie is men er niet in geslaagd uit de impasse te ko men. De geallieerde afgevaardigde, Dean, levei-de felle critiek op de rol, die de Sovjet-Unie volgens hem in de Koreaanse oorlog heeft gespeeld. Hij herhaalde het slandpunt, dat de Sovjet-Unie slechts als belligerent en niet als neutrale mogend heid aan de conferentie zou moeten deel nemen. De communistische afgevaardigden be schuldigden op hun beurt de geallieerden van pogingen om de rol van neutrale lan den aan de vredesconferentie zodanig te beperken, dat het neerkomt op oppositie tegen neutrale deelneming. Dean verklaarde, dat de geallieerden nooit zelfs ook maar zouden overwegen om Birma, Indonesië, India en Pakistan in een Koreaanse conferentie te verwikkelen. De geallieerden respecteerden „deze vrije landen van Azië", aldus Dean, die echter niet gebruikt dienen te worden als pion nen bij een communistische „manoeuvre". ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende 's wérelds beste hoestsiroop In een circulaire van Binnenlandse Zaken aan de colleges van Gedeputeerde Staten heeft minister Beel als zijn mening te ken nen gegeven, dat de door de gemeenten te maken kosten voor de vestiging van indus trieën in beginsel volledig ten laste van de betrokken ondernemers behoren te worden gebracht. Slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen zou van dit beginsel mogen worden afgeweken. De minister constateert dat met het verlenen van faciliteiten aan onderne mers soms zeer ver wordt gegaan en dat deze zich ook niet beperken tot de vestiging van nieuwe industrieën, doch zelfs worden aangewend om bestaande industrieën van de ene gemeente naar de andere te lokken. In het algemeen behoort ter bevordering van de industrialisatie van gemeentewege geen subsidie of faciliteit in enigerlei vorm te worden verleend, nu een regeling is vast gesteld, waarbij, onder bepaalde omstandig heden, een premie van 25 percent van de bouwkosten van nieuwe bedrijfsruimte in uitzicht wordt gesteld. Voor het verlenen van verdere faciliteiten bestaat voor de des betreffende gemeenten geen aanleiding meer. Deze regeling heeft, evenals de ontwik kelingsplannen, ten doel bepaalde leemten in de betrokken gebieden en kernen aan te vullen. De gemeenten voor welke de pre mieregeling niet geldt, mogen daarin geen aanleiding vinden tot het verlenen van sub sidies en faciliteiten, te minder omdat daar door het regeringsbeleid zou worden door kruist. Nu van rijkswege de premie ook aan de belanghebbende ondernemer zelf kan Een aantal Nederlandse amateurs heb ben zich onder leiding van een bekende figuur uit de kleinkunst geschaard, ten einde een concours voor amateurs in alle genre's te houden. In dit landelijk concours zal, wat de provincies Noord- en Zuidhol land betreft, op Woensdagavond 16 De cember in „Zomerlust" te Zandvoort een auditie-avond worden gehouden, waar een commissie van drie personen uit de klein- kunstwereld de aanwezige amateurs zal testen. Zij, die hiervoor worden uitgeko zen, zullen op Zaterdag 26 December (twee de Kerstdag) in Zomerhist voor het voet licht verschijnen, om mee te dingen naar de hoofdprijs, de eerste amateur-eouDe, een tweede, derde, vierde en vijfde prijs, be staande uit bekers en een aantal troost prijzen. De amateurs, die op deze avond een dezer prijzen winnen, zullen geplaatst worden in de landelijke eind-finale, welke vermoedelijk op 3 Januari in het Concert gebouw te Amsterdam zal plaats hebben. Het is de bedoeling, dat de prijswinnaars een groep zullen vormen, om voor diverse liefdadige instellingen te gaan werken. Er zullen strenge eisen gesteld worden be treffende costumes, uitspraak, mimiek, voordracht en techniek. De inschrijving staat open voor orkesten (4-10 personen), modern of klassiek, Hawaiï-ensembles, cowboy-duo's of orkesten, zangeressen en zangers (alle genre's), conférenciers, goo chelaars, schetsspelers, acrobaten, accor- deonnisten en ballet. De Texelse gemeenteraad heeft besloten de gemeentelijke kampeervergunningen voor het eiland af te schaffen. worden verleend, dienen de gemeenten zich van de bouw van bedrijfsruimten te ont houden en het risico aan de particuliere on dernemer over te laten. Zou de gemeente in uitzonderingsgevallen toch tot het laatste overgaan, dan zullen de kosten van gebou wen en grond, na aftrek van eventuele pre mies, in ieder geval volledige dekking moe ten vinden in koop-, huurkoop- of huur prijs. Verder deelt de minister mee, dat hem klachten hebben bereikt van gemeenten, die door aanbiedingen van andere gemeen ten in een dwangpositie worden gebracht. Het schijnt voor te komen, dat ondernemers zich, voorzien van een „offerte" van een andere gemeente, tot het bestuur van hun eigen gemeente wenden ter verkrijging van faciliteiten voor nieuwbouw of uitbreiding ter plaatse waar zij reeds gevestigd zijn en waaraan zij dan waarschijnlijk zelf de voorkeur geven. Het is hoezeer de ge volgen ook veroordeeld moeten worden verklaarbaar, dat sommige dier gemeenten onder de druk bezwijken en zich voor het' behoud van de bestaande industrieën offers getroosten. Indien dit kwaad voortwoekert, zou op den duur zelfs de vernieuwing van de huisvesting van het industriële appa raat alleen met subsidie van de gemeente lijke overheid tot stand komen. Dit acht de minister zeer bedenkelijk, nog afgezien van de concurrentiestrijd. Een middel, dat in deze concurrentiestrijd door verschillende gemeenten wordt toe gepast, is het verlenen van tussenkomst om de ondernemer op gemakkelijke en goed kope voorwaarden aan kapitaal te helpen. Hiertegen geldt hetzelfde bezwaar als bij voorbeeld het verkopen van grond beneden de normale prijs. De industriefinanciering, zo besluit minister Beel zijn rondschrijven, behoort als regel te worden overgelaten aan de organen van de geld- en kapitaalmarkt, (Van onze Haagse redacteur) Dr.-E. J. E. M. H. Jaspar, de secretaris generaal van de Nederlands-Beïgisch- Luxernburgse douane-overeenkomst heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag de verwachting uitgesproken, dat, nu op de jongste ministersconferentie principieel werd besloten een deskundigen rapport nopens de gemeenschappelijke buitenlandse handelspolitiek der drie lan den te doen samenstellen, de onderteke ning van een desbetreffend protocol op 9 December mogelijk zal zijn. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat in 1954 de vraag inzake de onderteke ning van een economische unie onder het oog kan worden gezien. De heer Jaspar toonde zich na de gemaakte vorderingen bepaald optimistisch. Na zeven jaren on derhandelingen in Benelux-verband moet men, ondanks de vele critiek toch con stateren, dat er goede resultaten zijn be reikt, die het mogelijk maken, dat de drie Beneluxlanden ten aanzien van het bui tenland eenzelfde gedragslijn volgen. De resultaten van de ministersconfe rentie van 16 November hebben de hoop verlevendigd, dat er ook op 9 December vooruitgang zal worden gemaakt. De heer Jaspar doelde in dit verband op de on dertekening van een protocol betreffende een gemeenschappelijk regiem voor open bare aanbestedingen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5