GEEF 'n BOEK Ex-rechercheur van N.S. verdacht van valsheid in geschrifte 14,75 59.50 61.50 BOEKHANDEL LOOSJES Heren Mode-artikelen PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Smeet Seventeen Jxuyoiiet De radio geeft Zaterdag prop Nog meer ampullen met vergif in omloop? Afa. Tlleyei De Klompencentrale Toch ió het zo HAARLEMSE RECHTBANK Reeds half jaar in voorarrest doorgebracht en ENMODE ar'loof Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Loonsverhoging ook voor textielarbeiders beneden 23 jaar Huurverhoging en onderhoud van woningen Onvoldoende controle in pharmaceutische fabriek PEIGNOIRS BED3AS3ES Anderhalf jaar tegen administrateur geëist Nederlandse employé moet Indonesië verlaten Poging tot moord op douanen wordt berecht MEENK'S POEDERS „Machinaties .J VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 Donderdagmorgen eiste de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman bij de Haarlemse rechtbank tegen de ex-rechercheur van de Nederlandse Spoorwegen, de veertigjarige J. J. A. v. d, B. uit Haarlem, een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden, v. d. B. stond terecht onder verdenking van valsheid in geschrifte. Eind vorig jaar zou hij het plan opgevat hebben om een Nederlandse automobiel-industrie in Haarlem te vestigen, welke een redelijk goedkope auto onder de naam Marathon Type Trippler Sk-10 in de handel zou brengen. Hij ontwierp een oprichtingsacte en vermeldde daarop, dat enkele vooraanstaande industriëlen bereid waren gevonden gelden in de nieuwe onderneming te steken. Tezamen met enkele compagnons ondertekende hij de acte en tevens maakte hij, zoals hij zelf zei, een handtekening van de niets vermoedende assistent-accountant W. J. G. uit Acrdenhout na, die, in de verbeelding van v. d. B. althans, zou optreden als gevolmachtigde van een aantal industriëlen. Voorts stond in de oprichtingsacte, dat het kapitaal van de nieuwe N.V. vijfhon derdduizend gulden zou bedragen. Er zou een eerste uitgifte worden gedaan van tweehonderd gulden, waarop een eerste storting zou plaats hebben van vijftigdui zend gulden. De 41-jarige kellner J. V. J. B. uit Haar lem, stapte met de acte in zijn zak in de trein naar Stuttgart om door middel van deze acte, die immers een indruk zou geven van grote credietwaardigheid te handelen over een licentie-contract en over de juiste prijs van de onderdelen van de automobiel. In Duitsland werden er fotocopieën van het contract gemaakt en hierdoor kwam de gehele zaak aan het rollen. Toen v. d. B. namelijk ontdekte, dat de zaak, zoals hij zeide, op niets zou uitlopen, vernietigde hij het contract. Later werden de fotocopieën echter opgestuurd en zo kwam uit, dat hij de handtekening van de assistent-accountant had nagemaakt. Op de zitting kwam vast te staan, dat de drie compagnons: v. d. B., J. V. J. B. en de 29-jarige kantoorbediende D. K., die als enige een bedrag van vijfhonderd gulden had ingebracht ter bestrijding van de on kosten, slechts met enkele industriëlen hadden gesproken over het plan. De mees ten voelden er echter bitter weinig voor en degenen, die wel geïnteresseerd waren, bleken de leverancier van de banden en de carrosserie-bouwer te zijn. „Ontwerp" De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dat de ver dachte wel degelijk de bedoeling had gehad om met deze (valse) acte geld van enkele groot-industriëlen los te krijgen en hij meende, dat het zeer onlogisch was dat, zoals de verdachte op de terechtzitting ADVERTENTIE Is DE pull-over of vest, dat ieder meisje als geschenk wenst diverse tinten Grote keuze. Zwitserse en Franse import Barteljorisstraat 27 b. d. Grote Markt Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Brabants Grensrit, 8.25 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.33 Ge varieerde muziek. 12.50 Brabants grensrit. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkesten soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Pianoduo. 16.20 Bespreking van jeugdlectuur. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 13.05 Voor de jeugd. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, cau serie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Kamerorkest en solist. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Blaaskwartet. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Blok fluit-ensemble. 14.45 Amateursuitzending. 15.15 Reportage. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Omroep-orkest en soliste. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Topsongs. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Heidense wereld waarin het Christendom ontstond, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operaconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Der lustige Krieg, opera. 14.05 Platen. 15.20 Gevarieerde mu ziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Accordeonrecital. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonrecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 42 m.). ADVERTENTIE WOLLEN VESTEN PULLOVERS 8ARTELJORISSTR. 24 HAARLEM TEL.20420 mededeelde, dat de acte slechte een „ont werp" geweest zou zijn. Immers dan had men deze acte nog niet behoeven te onder tekenen. De Officier van Justitie was van mening, dat de verdachte, die bij de Neder landse Spoorwegen een behoorlijke betrek king had zich op een lijn wilde stellen met de kopstukken uit de Nederlandse indus trie, maar hij had door deze handelingen diezelfde industrie groot nadeel hebben kunnen berokkenen. Kortere straf De verdediger van de verdachte, mr. J. de Leeuw, verklaarde in 'zijn pleidooi, dat v. d. B., afgezien van het nabootsen van de handtekening, volkomen te goeder trouw was geweest en zijn best had gedaan om alles wat hij zich voor ogen had gesteld tot stand te brengen. Zijn cliënt had, aldus pleiter, de acte vernietigd, omdat hij in de mening verkeerde, dat de zaken geen door gang zouden kunnen vinden. Mr. De Leeuw drong aan op een kortere straf, waarvan dan een gedeelte voorwaardelijk zou wor den opgelegd, zodat v. d. B., die reeds zes maanden in voorarrest heeft doorgebracht, spoedig weer op vrije voeten gesteld zou v/orden. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 10 December. ADVERTENTIE Damesfauteuil met kapje en riet aan de zijkanten. Prima gestoffeerd met gobelin Fraai gebeeldhouwde Gothieke Damesfauteuil Gothieke Fauteuil, fors model, prachtig gebeeld houwd, bekleed QQ met gobelinstof Kelim Fauteuil, prima ge stoffeerd en bekleed met wollen 1 O kelimstof Eiken Rookfauteuil met verende kussens 76.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Zie ook onze etalage Ridderstraat nos. I, 2 en 24 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië m.s. „Japara" (3 Dec.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Talisse" (5 Dec.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Bennekom" (1 Dec.); naar Suriname: m.s. „Nestor" (9 Dec.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Preto ria Castle" (28 Nov.); naar Canada: s.s. „Rijndam" (27 Nov.) en m.s. „Westerdam" (3 Dec.); naar Zuid-Amerika s.s. „17e Oc- tubre" (28 Nov.) en m.s. „Ympeyu" (3 Dec.); naar Brazilië s.s. „17e Octubre" (28 Nov.); naar Australië: s.s. „Stratheden" (28 Nov.); naar Nieuw Zeeland via Enge land 28 Nov. Geref. kerken Beroepen te Doorn A. J. v. Sluijs te 's-Gravenhage-W. Examens. Aan de Theol. Hoogeschool te Kampen is geslaagd voor het prop. exa men de heer J. Jonker te Apeldoorn. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Opende-Surhuisterveen J. de Feyter te Valthermond. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Middelharnis P. de Smit te Zeist. Beroepen te Nieuwpoort W. Baaij te Alphen a. d. Rijn. Na besprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de textiel industrie is besloten de 5 pet. ook voor de arbeiders en arbeidsters beneden de 23 jaar toe te passen. Bovendien is besloten het basisloon voor de geschoolde werk nemers met twee cent per uur te verhogen. Ook is de gemeenteclassificatie gewijzigd. Door deze maatregelen krijgen geschoolde arbeiders een loonsverhoging van ongeveer acht cent per uur. ADVERTENTIE SINT NICOLAAS Van Zaterdag 28 November af tot en met Vrijdag 4 December Geopend van des morgens 8.30 u. tot des avonds 9 uur Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Haarlem Telefoon 17472 Telefoon 23991 In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet verklaren vele leden, dat bij de beoordeling van het effect van de huurstop in 1940 en de thans étappe-ge- wijze toegepaste huurverhoging niet buiten beschouwing mag worden gelaten; dat niet slechts het onderhoud van de huurwoning veelal is achterop geraakt, doordat de exploitatie voor de verhuurder minder lonend is geworden, en dat met name wat het interieur betreft, de huurders noodge dwongen het onderhoud hebben overge nomen. Dit heeft in zeer vele gevallen het be drag, hetwelk de huurder in feite aan huis vesting uitgaf, opgedreven boven het over eengekomen huurbedrag. In dezelfde ver houding hebben de verhuurders op vroe gere normale uitgaven gespaard. Deze leden juichten het daarom van harte toe, dat door de invoeging van een nieuw tweede lid in artikel 27 en enige andere daarmede verband houdende wijzigingen van de Huurwet de mogelijkheid wordt geschapen om op de verhuurders zekere druk uit te oefenen, ten einde een deel van de huur verhoging te besteden aan meer en beter onderhoud der woningen. ADVERTENTIE Nog steeds heeft de Amsterdamse re cherche geen zekerheid, dat de in 1950 door een hoofdstedelijke pharmaceutische fabriek in omloop gebrachte vergiftigde ampullen uit de circulatie zijn. „Achteraf is gebleken, dat bij de betrokken fabriek de administratie even onvolledig was als de controle op de verzonden geneesmid delen", aldus heeft de officier van Justitie, mr. F, Hollander, medegedeeld. „Ons is thans gebleken, dat er ampullen met de gevaarlijke inhoud in omloop zijn geko men, die niet waren geboekt in de admi nistratie. We zijn dus nu nergens meer zeker van. Mijn vertrouwen in de fabriek is op dit punt beschaamd". Zoals eerder werd bericht, berust de fatale vulling der ampullen op een nood lottige vergissing in de fabriek. In diverse plaatsen van ons land vielen slachtoffers. Apothekers, dokters en patiënten meenden te doen te hebben met ampullen gevuld met vitamine C. In werkelijkheid bevatten de ampullen tevens arsenicum. Begin dezer maand meende men, dat zij waren opgespoord. Nadien zijn echter nog een aantal ampullen voor de dag gekomen, waarvan niemand wist, dat ze in omloop waren gebracht. Op instigatie van de hoofdinspecteur van de volksgezondheid is de vorige week door de fabriek een circulaire verzonden aan alle artsen en apothekers in ons land met bijzonderheden over de gevaarlijke am pullen. De dozen, waarin ze zijn verpakt, dragen het nummer 030102. Beschikt men niet meer over de dozen, dan kan men de ampullen herkennen aan het opschrift op het etiket: „acidum ascorbmicum". Boven dien is de op het etiket gedrukte inhoud, het cijfer 100 milligram met inkt gewijzigd. De 1 is n.l. doorgestreept en er is een 2 voor in de plaats gezet, zodat men thans als inhoudscijfer 200 milligram leest. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM ADVERTENTIE Wij hebben een speciale afdeling waar U de nieuwste snufjes vindt. Nappa handschoenen, wol gevoerd 12.90 Alle merken Overhemden van 24.50 tot 10.90 Shawls - Zelfbinders Wollen vesten Hoeden enz. Gen. Cronjéstraat 4044 Tel. 15438 ADVERTENTIE Tot en met 5 Dec. bij aankoop van een KEUKENUITZET een stel K.T.S. BUSSEN CADEAU Bij aankoop van een WRINGER een BOK voor 10. TILLEY STRAALKACHELS 47-50 Grote sortering is voordeliger Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank de 37-jarige administra teur D. van D. uit Hoofddorp terecht, die ervan verdacht werd diverse tuinders en boeren voor wie hij verzekeringen en beleggingen verzorgde opgelicht te hebben voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer vijfduizend gulden. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had hem slechts één geval ten laste gelegd en hiervoor verscheen als getuige de 43-jarige tuinder uit Roelofarendsveen J. P. van K. aan wie Van D. een beleggings stuk van een bouwkas te koop aanbood voor ongeveer vijftienhonderd gulden. Van K. vertrouwde deze zaak. Hij ontving een acte van deelneming, die zoals later bleek door Van D. zelf was ondertekend in plaats van door de directeur van de bouwkas, waarvan het stuk afkomstig heette te zijn. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, zeide in zijn requisitoir rekening te willen houden met het feit, dat dit geval er slechts een van de vele was, en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en zes maanden met aftrek van het voor arrest. De verdediger mr. O. H. van Wijk, be pleitte een gecombineerde straf. De rechtbank zal op 10 December uit spraak doen. DJAKARTA (Aneta) Een employé van de Standardvacuum te Pendopo (Zuid- Sumatra), de heer D. A. M. Uppenkamp, zal Indonesië uiterlijk op 10 December moeten verlaten, aldus heeft de immigratie dienst beslist. Hij zou de Republiek Indo nesia hebben beledigd door een Indonesi sche munt te vertrappen, waarvoor hij reeds tot 1 maand gevangenisstraf is ver oordeeld. 25. De tranen van aandoening sprongen Joris in de ogen, toen hij zijn horloge bij de rover inleverde. „Och mijnheer de aartsschurk"zei hij gesmoord, „wees zui nig op dit dierbaar tikwerkje! Het heeft mij altijd na aan het hart gelegen! Zegt niet het spreekwoord: „Zoals de klok in 't vestje tikt, tikt het nergens?!" In diepe ontroering staarde hij even naar het uur werkje, doch een blik op de koud glan zende revolver deed hem maar besluiten, het op het tafeltje, bij de andere geroofde kostbaarheden neer te leggen. „Welaan", zei hij, zich vermannend, „hier hebt ge het dan, het dierbaar erfstuk, in welks kastje de lijfspreuk der Goedbloeds: „Eerlijk duurt het langst", is gegrafeerd". Panda, die zich een beetje schuldig voelde, omdat hij per ongeluk de schuilplaats van Joris verraden had, kwam hem tegemoet om hem enkele opbeurende woorden toe te spreken. Maar opeens zag hij, hoe Joris zich met een ruk omwendde en de rover toesnauwde: „WAT?!" Ge wilt ook nog mijn sigarettenpijpje?! DAT is TEVEEL!!" Meteen sloeg hij met een bliksemsnelle be weging de revolver omhoog en wierp zich op de bandiet! „Goed zo, Joris!", riep Pan da, toespringend, „houd hem vast!!" Binnenkort zullen smokkelaars in Aken terecht moeten staan op beschuldiging van poging tot moord, omdat zij bij een ach tervolging uit hun smokkelauto „kraaien poot] es" hebben geworpen en gebruik hebben gemaakt van verblindende schijn werpers, teneinde de douane van zich af te schudden. Dit geschidde in December van het vorig jaar, toen de smokkelaars, die zich bedienden van een bij de Belgische bezet tingstroepen in West-Duitsland gestolen pantserauto, door douane-beambten wer den achtervolgd. Een motorrijwiel van de douane reed daarbij tegen een muur, waar bij twee grensbewakers levensgevaarlijk werden gewond. Er zullen vier verdachten terecht staan. ADVERTENTIE speciaal legen KOORTS, KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Etui a Q 6 poedert Mist. De twee voornaamste vliegvelden van Parijs, Orly en Le Bourget, moesten Donderdag tengevolge van zware mist worden gesloten. Deze mist heeft reeds bijna drie weken het luchtverkeer boven Frankrijk bemoeilijkt. Ondragelijk. Twee Albanese zeelieden heb. ben de schoener waarop zij voeren naar Korfoe gebracht, nadat zij de schipper en twee wachten door het toedienen van verdovende middelen bewusteloos had den gemaakt. Zij hebben om asyl in Griekenland verzocht. Het leven in Al banië was, volgens hen, ondragelijk. Beëdiging. De nieuwe Oostenrijkse minis, ter van Buitenlandse Zaken, Figl, Donderdag beëdigd door president Kör ner. De 51-jarige Figl, die jarenlang kanselier van Oostenrijk is geweest, heeft zich de roep verwor-ven van bui tengewoon bekwaam te zijn in het voe ren van besprekingen met Russische autoriteiten in Oostenrijk. Confiscaties. Blijkens officiële lijsten zullen de bezittingen van 406 leden van de Egyptische Koninklijke familie in beslag worden genomen. A.F.P. meldt dat bin nenkort een aanvullende lijst zal wor. den uitgegeven, waardoor het aantal personen, dat door de confiscaties wordt getroffen, tot ruim 500 zou stijgen. Discrediet. De in Noord-Noorwegen ont. dekte spionnage-affaire schijnt verband te houden met Noorse radarinstallaties nabij de Russische grens. Volgens een bericht van het blad „Arbeiderbladet" is een der twee onlangs aangehouden personen de leider van een plaatselijke afdeling van de Noorse communistische partij. Volgens het communistische blad „Friheten" is de spionnagezaak in scène gezet om het communisme in Noord' Noorwegen in discrediet te brengen. Verbod. De universiteit van Oxford heeft een studentenvereniging opgericht met het doel de culturele uitwisseling tussen Engeland en de Sovjet-Unie te bevorde ren, verboden, nadat het twee weken geleden in de vereniging tot een con flict over het te voeren beleid was ge komen. Meevaller. De laatste jaren heeft het Belgi sche ministerie van Financiën verschei dene geldstukken uit omloop genomen, zoals de zinken frank en het nikkelen stuk van fr. 0.50. Men had steeds tot een bepaald tijdstip de gelegenheid deze ver. vallen pasmunten om te wisselen tegen nieuwe. Thans is gebleken dat de Bel gen blijkbaar vrijwillig afstand hebben gedaan van een totaal bedrag van fr. 150 millioen, omdat ongeldig gewor den geldstukken tot dit bedrag nimmer tegen geldige exemplaren werden inge wisseld. De meeste Belgen hebben het schijnbaar nooit de moeite waard ge vonden tegen de vervaldatum de enkele nietig verklaarde geldstukken, die nog in hun bezit waren, om te wisselen tegen nieuwe. Betrekkingen. Een hoge functionaris van het Britse ministerie van Financiën, John Boyd Carpenter, heeft Donderdag in het Lagerhuis medegedeeld dat 11 re geringsambtenaren naar andere posten zijn overgeplaatst en dat een ambtenaar ontslagen is „wegens het onderhouden van communistische betrekkingen" sinds Maart 1952. In Juli 1952 werd medege deeld dat 58 ambtenaren waren overge plaatst sinds Juni 1948. Mau Mau. Bommenwerpers van de Britse luchtmacht hebben Donderdag de zwaarste aanval op schuilplaatsen van de Mau Mau in het bos van Aberdare in Kenia ondernomen. Nadat de vlieg tuigen hun bommen hadden uitgewor pen, bestookten zij het bosgebied met machinegeweervuur. Explosie. Door een ontploffing in een mijn bij Utrillas in de Spaanse provincie Te- ruel zijn Donderdag drie personen om het leven gekomen, vier zwaar en 22 licht gewond. Een vijftigtal mijnwerkers werd van de buitenwereld afgesloten, maar reddingsbrigades zijn er in ge slaagd, hen te bevrijden. Beschuldiging. De Egyptische politie heeft dertien leden van een Zionistische or ganisatie in hechtenis genomen, die er van worden beschuldigd gelden te heb ben ingezameld voor buitenlandse Zio nistische organisaties. Volgens de Egyp tische bladen had de organisatie zich ten doel gesteld de scheidsmuren tussen Arabieren en Zionisten neer te halen. Titel. De Metro Goldwyn Mayer film „The true and the brave", waarvoor Clark Gable deze herfst enige tijd in ons land is geweest, zal onder deze titel niet in roulatie komen. De M.G.M. heeft beslo ten de titel te wijzigen in „Betrayed" („Verraden"). PjnOEN wij nog 19 jaren oorlog met Span- JL je voor de boeg hadden, publiceerde de Italiaanse werktuigkundige Branca een geschrift waarin een van de oudste toe passingen van de stoom werd beschreven. Door de stoom met kracht tegen een schoe penrad te laten blazen, bracht hij met dit toestelletje tandraderen en hefbomen in beweging, waardoor de stamper van een vijzel mechanisch op en neer werd bewo gen. Hoewel we alle waardering moeten heb ben voor dit mechaniek, herkennen we hieruit toch nog niet het be- ginsel van de stoommachine. Ook andere ontwerpen uit die tijd, zoals de stoommachine van de markies van Worcester, waarop in 1663 patent werd verleend, hadden met het thans gebezigde beginsel nog weinig V uitstaande. Weliswaar werd hier met stoom gewerkt, maar deze stoom werd niet gebruikt voor het op en neer bewegen van een zuiger. De eerste uitvin der die een stoommachine met zuiger con strueerde, was Denis Papin, een gewezen assistent van Huygens. Ook Huygens zelf had zich reeds aan de zuigermachine ge waagd door buskruit in een cylinder te laten ontploffen, waardoor een zuiger naar boven werd bewogen en door het aldus ontstane vacuum tevens weer naar be neden werd gedrukt. Op die wijze kon water worden opgepompt, maar het gehele systeem was nogal omslachtig en niet ge heel van gevaar ontbloot. Papin volgde de voetsporen van de grote Nederlandse uitvinder; hij liet de zuiger echter niet door buskruit, maar door stoom naar boven bewegen. Ondanks de gewel dige technische problemen waarvoor hij zich gesteld zag, slaagde hij er toch in een klein bootje te construeren, waarin de stoommachine een waterwiel deed draaien. Door de schoepen die aan dit wiel waren bevestigd, werd, het scheepje voortgestuwd. Dat was in het jaar 1707, dus precies 29 jaar vóór James Watt de eerste luier aan kreeg. Inmiddels hadden ook anderen zich aan het construeren van meer of minder be trouwbare machines gezet. En hoe gebrek kig vele modellen thans in onze ogen ook mogen schijnen, we dienen toch te waken tegen onderschatting van deze eerste pro ducten. De machine, waarvoor Saverny in 1698 patent verkreeg, moge dan de geringe capaciteit van slechts 1 paar- dekracht hebben bezeten, zij zoog per uur toch 15 ton wa ter uit de mijnen en verwierf daardoor de naam „vriend der mijnwerkers". Voortdurend ondergingen de machines verbeteringen, waaronder in het bijzonder ook moeten worden genoemd de principiële veranderingen, aangebracht door Jarries Watt, waardoor het arbeidsvermogen per ton gewicht verdrievoudigde. Maar dat was pas in 1769, dus welgeteld 62 jaar nadat Papin zijn eerste proefvaart maakte. We gunnen Watt dus van harte alle eer die hem toekomt, m,aar hij is beslist niet de uitvinder van de stoommachine. Daaraan hebben talloos velen meegeioerkt en ver beteringen aangebracht en James Watt heeft daaraan zeer belangrijke bijdragen geleverd. Méér niet. En het verhaaltje van de klepperende deksel kunnen we dus naar de prullenmand verwijzen. Nu we toch zo in het verleden wroeten, wilt u misschien ook wel iets horen over de „Marskanalen" die een halve eeuw ge leden de wereld in rep en roer brachten? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2