Reacties op onduidelijke verklaring VAN NIEL „RITSA" [üfl Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem VERLANGLIJST VAN MOEDER Een Eeuw Geleden Schoot de heer Nederhorst (P.v.d.A) een bres in integratie-standpunt der regering? f 1000.- Russisch voorstel in UNO verworpen STOFZUIGERS R ijdend politiebureau van Emmen naar de V.S. Indo-Eenheidsverbond in Indonesië waarschuwt Nobelprijs waarschijnlijk vrij van belasting Op 17 December Franse presidentsverkiezing EXTRA MEDEDELING '"Hoe is het ontstaan?"^ 3 TWEEDE KAMER PARFUMS BUOUX West Berlijns parlements lid in Oostzóne gevangen DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ Churchill beteugelt rebellie der conservatieven Eerste waterkrachtcentrale in Nederland PEEK s CLOPPENBORG Dit woord: ROMAN „Hellingbouw" in Apeldoorn Stationsambtenaar uit Weesp veroordeeld B. en W. van Amsterdam over de tunnelplannen „Klimaatkamers" voor keuring van producten VOOR HAAR KLEUTER OF BABY Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 26 November 1853 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 Terwijl in Den Haag de ministers der zes landen van Klein Europa de problemen der Europese eenwording bespreken, heeft zich in de Tweede Kamer een debat ontsponnen over de interpretatie van het Nederlandse standpunt inzake economische en politieke integratie. In het begin van dit jaar is in de Tweede Kamer ook een debat over deze vraagstuk ken gehouden. Het debat beoogde ophelde ring te brengen omtrent de denkbeelden, welke over de integratieproblemen in de Kamer leefden en ook, om de Straatsbur gers ervan te overtuigen, dat het „thuis front" zeer geïnteresseerd is in hun werk. Er is sindsdien nog heel wat over integra tievraagstukken gesproken niet het minst bij het E. D. G.-debat, eind Juli in de Tweede Kamer. Uit al deze discussies is tenslotte de op vatting naar voren gekomen gedeeld door de overgrote meerderheid van de Kamer en met grote stelligheid ingenomen door de regering: de onverbreekbaarheid van economische en politieke integratie. Deze opvatting is tijdens het debat over de begroting van Economische Zaken in de Ttveede Kamer weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst, nu de heer Nederhorst (P. v. d. A.), daarvan een in terpretatie heeft gegeven, waaruit velen in de Kamer de conclusie hebben getrokken, dat de P. v. d. A. op een wel zeer onge legen ogenblik poogt een bres te schieten in de stelling van de regering. Zij, die Donderdagmiddag de heer Ne derhorst deze poging verweten met name de heren Welter (K.N.P.) en Blaisse (K.V.P.) kregen bij interruptie van de kant van de P. v. d. A. te horen, dat de Handelingen wel anders zouden uitwijzen. De heer Schouten (A.-R.) hield er rekening mede, dat er sprake kan zijn van een misverstand en de heer Nederhorst be vestigde dit met een hoofdknik. Standpunt van de heer Nederhorst De heer Nederhorst heeft de aan dacht er op gevestigd, dat er de laatste maanden wel iets veranderd is. Het feit, dat er op de wereldmarkt sprake is van een aarzelende conjunctuur doet, gelet op de kwetsbaarheid van Nederlands economi sche positie, de vraag rijzen, of aan de eis van algemene economische integratie, als voorwaarde voor politieke integratie, wel zo star moet worden vastgehouden en of er niet veeleer met aanvaarding overi gens van het principe moet worden ge zocht naar een andere methode van bena dering. Krachtens haar statuut heeft een politieke gemeenschap tot taak de coördi natie te bevorderen van de politiek op ADVERTENTIE Doe mee en verdien MOTORBOOTRACES onbeperkte motorboten. Stan Sayres, V.S- „Mo-mo. ihuo" Nr. 4. 7-7-S2 Bewaar de advertenties Nr 1 t/m U van deze serie elke Dinsdag en I dag in dit blad. Alle advertentics r.in „eeds in onze etalages te bezichtigen VRIJDAG 27 NOVEMBER Lange Veerstraat 16: „Leven zonder angst", voordracht door B. v. d. Meer, 8 uur. Con certgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest. 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret Chiel de Boer, V.P.R.O.-avond. 8 uur. Brink- mann: Vereniging voor Paedagogiek; .„Het probleem der gehoorzaamheid", 8.15 uur. Frans Hals: „Blanke ballast", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stad der duizend gevaren", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sensua- lita". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Happy landing", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Drakcnzaad", 18 jaar, 8 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Berucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Marie Blanche", To neelgroep ..Theater", 8 uur. R.K. Verenigings gebouw, Herenweg 101, Heemstede: Pluim vee-, Sierduiven- en Konijnententoonstel ling. Frans Hals: „Blanke ballast", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stad der duizend gevaren", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sensualita", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Happy landing", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Drakenzaad", 18 jaar, 2, 8 en 10.45 uur. City: „Het is feest in Parijs", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Berucht, be roemd, bemind", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. financieel en monetair terrein en van de credietpolitiek. De heer Nederhorst betoogde, dat wan neer men in. het overleg over de politieke gemeenschap te sterk en te eenzijdig het accent legt op de gemeenschappelijke markt, het gevaar bestaat het grotere te verliezen door het mindere te veronacht zamen. De opmerkingen van de heer Nederhorst, waaromtrent men van mening kan ver schillen, of zij op het meest geschikte mo ment zijn gemaakt, hebben in de Kamer nogal wat reactie verwekt. Vooral de heer Blaisse (K.V.P.) heeft met nadruk ge steld, dat politieke en economische inte gratie onverbrekelijk aan elkaar verbon den moeten blijven. Dat de P. v. d. A. op dit ogenblik een bres maakt in de stelling van de Neder landse regering achtte de heer Blaisse be treurenswaardig. Voor ons, zo verklaarde hij nadrukkelijk namens zijn fractie, is een Europese politieke gemeenschap zonder economische integratie en een gemeen schappelijke markt onaanvaardbaar. De totstandkoming van de Europese gemeen schap zal nog geruime tijd duren. Het zal wellicht 1955 worden, maar het Europese leger kan daarop niet wachten. Daarom is het gewenst tegemoet te komen aan de be zwaren van het buitenland met betrekking tot de E. D. G. maar alleen binnen dat ka der. Op dit punt zijn K. S. G. en E. D. G. volstrekt gescheiden zaken. De heer Schouten (A.-R.) heeft eveneens duidelijk verklaard, dat politieke en economische integratie onlosmakelijk ADVERTENTIE Winter in handen en voeten Zwelling en jeuk verdwijnen door PUROL. Doos 45, Tube 60 ct. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 aan elkander verbonden moeten zijn. Aan de onverbrekelijke samenhang moet wor den vastgehouden in 't belang van Europa en in het belang van Nederland. Anders zal de gemeenschap een lege huls blijken te zijn. Wij hebben de indruk gekregen, dat de heer Nederhorst in zijn formulering niet al te duidelijk is geweest en er te weinig de nadruk op heeft gelegd, dat de P. v. d. A., hoewel zij het beginsel der onge deeldheid onverkort handhaaft, in de me thode van verwezenlijking verschilt. Hij zal dat nader moeten verduidelijken. Veelheid van onderwerpen De Kamer heeft voorts een groot aantal vragen op de ministerstafel neergelegd. Over het economische beleid, deviezenpoli- tiek, werkgelegenheid, industrialisatie, pro- ductiviteitsbevordering, bezitspreiding, P. B. O. en middenstandsvraagstukken. Van daag zullen de bewindslieden daar ant woord op geven. NEW YORK (Reuter). De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag het Russische voorstel betreffende de oorzaken van in ternationale spanning verworpen in een serie stemmingen waarbij elk punt van de Russische resolutie werd afgewezen. Wysjinski zei tevoren, dat Engeland vol Amerikaanse bases is. De rolverdeling voor de NAVO was gebaseerd op het plan om van Engeland een groot vliegveld te maken om bases te hebben, dicht bij de Sovjet- Unie. Wysjinski verwees naar de Turkse bases en vroeg waarom iedereen zo belangstel lend is in de vliegtijd van deze bases naar het Russische oliegebied te Bakoe. - Over de aanstaande conferentie op Ber muda zeide Wysjinski dat het doel van de conferentie volkomen duidelijk is. De con ferentie dient om „sommige staten tegen andere op te zetten." Dit zou kunnen lei den tot heel nadelige resultaten, merkte hij op. Hij heeft reeds een bekentenis afgelegd Een West-Berlijns parlementslid, de 39- jarige Wolfgang Paul Höher, die naar be weerd wordt, bedweld naar Oost-Berlijn ontvoerd zou zijn, wordt in Oost-Duitsland gevangen gehouden, aldus is Donderdag te Berlijn vernomen. Tot zijn verdwijning was hij veiligheids ambtenaar van de West-Berlijnse Vrije Democratische Partij. Hij was op 13 Fe bruari met een „bewerkte" sigaret in een auto bedwelmd buiten een restaurant in de Britse séctor van Berlijn en was sindsdien spoorloos, aldus heeft de West-Berlijnse politie na een grondig onderzoek enige tijd geleden bekend gemaakt. De ontvoerder was, naar de politie mede deelde, Horst Kirves, een Oost-Berlijner, die Höhers vertrouwen gewonnen had door hem vertrouwelijke gegevens over Oost-Duitsland te verstrekken. De Oost-Duitse regering heeft Donder dag een verklaring van Höher gepubli ceerd, waarin deze zichzelf een vooraan staand lid van de „onder Amerikaanse lei ding staande en met Amerikaans geld ge financierde spionnage-organisatie-Gehlen" noemt. De verklaring, gepubliceerd door het Oost-Duitse persbureau A.D.N., berichtte dat Höher door de Oost-Duitse veiligheids politie is gearresteerd in de loop van haar operaties tegen de groep-Gehlen. Naar A.D.N. meldde, heeft Höher zich schuldig gemaakt aan spionnage niet alleen tegen Oost-Duitsland, andere volksdemo- cratiën en de Sovjet-Unie, maar ook tegen West-Europese landen, in het bijzonder tegen Frankrijk. ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet. Gr. Houtstr. 132, Haarlem - Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen In Emmen is onlangs een rijdend politie bureau in gebruik genomen, ingericht in een bestelauto. Het verleent vooral assis tentie bij aanrijdingen. De auto bevat een „verhoorruimte", materiaal voor reparatie doeleinden, een brancard en instrumenten om bloedproeven te nemen. Op het dak- staat een lichtmastje, waaraan sterke lam pen zijn bevestigd. De Emmer politie heeft al een uitnodi ging ontvangen met dat rijdende politie bureau op de World Motorsport Show, die eind Januari in New York wordt gehou den, te komen demonstreren. LONDEN (Reuter). Churchill's rege ring heeft Donderdag in het Hogerhuis met 157 tegen 87 stemmen een poging van „op standige" conservatieve leden om te komen tot een veroordeling van de plannen der regering om commerciële televisie in En geland in te voeren, verijdeld. Ook de rebellie over de pensioenen van officieren werd beteugeld. ADVERTENTIE ooo Geen oorver dovend lawaai meer uit zo n oude wekker. Een sierlijk klein wekkertje of klok je, dat ook in Uw slaap kamer-interieur past. Een alleraardigst cadeau. ADVERTENTIE ZWARTE PIET in de Anegang Iedere Woensdag- en Zaterdagmiddag kunt U in de étalage van De Faam's Kledingmaga zijnen zien hoe Zwarte Piet zelf de pakjes klaar maakt. DJAKARTA (Aneta). De voorzitter van het Indo Eenheidsverbond in Indone sië, de heer R. E. Weiss, heeft naar aanlei ding van de debatten in de Nederlandse Tweede Kamer, waaruit gebleken is, dat er nog steeds een groep in Nederland be staat, die wil aandringen op een massale uittocht van Indische Nederlanders uit Indonesië naar Nederland, commentaar geleverd. De heer Weiss is van mening, dat deze groep blincl is voor het feit, dat 160.000 Indische Nederlanders in Neder land thans onder zeer kommervolle om standigheden leven. Talrijken van hen leven van permanente steuntrekkerij en zij vormen een niet te assimileren ele ment van de Nederlandse samenleving, aldus de heer Weiss, die hier tegenover stelde, dat de Indische Nederlander in zijn geboorteland redelijke kansen heeft, als hij het Indonesische staatsburgerschap aanvaardt. Naar aanleiding van de opmerkingen in het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de aan een Nederlandse geleerde toe gekende Nobelprijs deelt de minister van Financiën aan de Kamer mee, dat het naar zijn opvatting bezwaar ontmoet in een openbare bespreking te treden over de be lastingpositie van een bepaalde belasting plichtige. De.vraag of enige bate al dan niet aan de heffing van inkomstenbelasting is onder worpen is er een welke zonder alle om standigheden van het geval in aanmerking te nemen niet definitief kan worden beant woord. De minister kan echter wel verkla ren dat, in het algemeen gesproken, wegens de omstandigheden waaronder de Nobel prijs wordt toegekend, het ontvangen van deze prijs naar zijn mening niet leidt tot het heffen van inkomstenbelasting. Op 17 December zal in Frankrijk de presidentsverkiezing worden gehouden. De datum van 17 December is door het bureau van de Nationale Vergadering, in tegen woordigheid van De Gaston Monnerville, de voorzitter van de Raad van de Republiek (senaat), officieel vastgesteld Voor de verkiezing van een president zal het Franse parlement in gezamenlijke zit ting bijeenkomen in de zaal van Versailles. De president wordt gekozen voor een ambtstermijn van zeven jaar. Hij kan slechts eenmaal herkozen worden. Vincent Auriol, de huidige president, is dus her kiesbaar doch heeft reeds doen weten, dat hij vanwege zijn leeftijd niet weer candi- daat wenst te staan. Hij is 69 jaar oud. Tot nog toe heeft geen enkele politicus zich als candidaat voor het presidentschap aangediend. Als mogelijke candidaten wor den genoemd Edouard Herriot, de tachtig jarige radicaal die voorzitter is van de Nationale Vergadering, premier Joseph Laniel, vice-premier Hemd Queuille, mi nister Geoi'ges Bidault en minister Louis Jacquinot (overzeese gebieden). Naar wij vernemen is aan de N.V. Noui-y en Van der Lande te Deventer vergunning verleend voor het bouwen van een water krachtcentrale in de Maas nabij Linne (L.) Deze beslissing opent de mogelijkheid dat voor de eerste maal in de geschiedenis van Nederland kan worden overgegaan tot het winnen van electriciteit uit watei'- kracht uit een van onze grote rivieren. ADVERTENTIE Teneinde onze cliënten de grootst mo gelijke service te bieden en hen in de gelegenheid te stellen vooral rustig hun keuze uit onze exclusieve St. Nicolaas- cadeaux te maken, zijn de verkoop uren van onze zaken belangrijk uitge breid. Wij zijn geopend: v.a. Zaterdag 28 November t/m Vrijdag 4 December tot 9 uur 's avonds (OOK MAANDAGMORGEN) Grote Houtstraat Haarlem Iedereen weet wat een roman is, al zullen weinigen precies kunnen om schrijven aan welke eisen een boek moet voldoen om een roman te zijn. Wij houden ons alleen bezig met het wóórd roman. Le roman is de Franse naam voor wat wij het Romaans noe men, dat wil zeggen: de zich in Frank rijk ontwikkelende volkstaal die uit het Latijn vooi'tkwam. Le roman is dus: de uit Rome gekomen taal. Daarna ging het betekenen: verhaal in de volkstaal geschreven, populair verhaal. Over ernstige zaken schreef men toen name lijk in het Latijn. De oorspronkelijke romans werden in verzen geschreven. De prozaromans komen pas later, even als de eis die wij nu zeker aan de ro man stellen: dat de er in optredende personen handelen naar hun karakter y^en hun innerlijk leven.j De voorzitter van een Apeldoor.nse woningbouwvereniging heeft medegedeeld, dat dezer dagen bij de gemeente de plannen zullen worden ingediend voor de bouw van een geheel nieuw type hoogbouw, de zoge naamde „hellingbouw". Het ligt in de be doeling een flatgebouw van 80 a 100 wo ningen te doen verrijzen, waarin geen trap pen en geen lift zullen worden aangetrof fen. De verschillende verdiepingen zullen bereikbaar zijn langs een langzaam hellen de gang, die spiraalsgewijze in het gebouw wordt aangelegd. TONEEL EN DANS Vrijadg 27 November, Stadsschouwburg, 20 uur: VPRO-avond met de cabaret-comedie „Moi-gen première" door Chiel de Boer. Dini van Amstel, Sylvain Poons, Jan Oi-adi en anderen, met Bert Botterman aan de vleugel. Zaterdag 28 November, Stadsschouwburg. 20 uur: Nederlandse première van „Mai'ie Blanche" van Jean Jacques Bernard door de toneelgroep Theater onder regie van Johan Walhain. In de voornaamste rollen: Lies Franken. Diny Sprock, Johan Schmitz, Jacques Snoek en Bernhard Droog. Zondag 29 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater geeft een reprise van „Paard eet hoed" (Le chapeau de paille d" Italië) van Labiche (met lied jes van Annie Schmidt op muziek van Cor Lemaire) onder regie van Kees van Iersel, met Robert de Vries in de hoofdrol. Maandag 30 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Ahonnementsvoorstelling van „De grote stilte" (The deep blue seal van Terence Rattigan door de Nederlandse Comedie onder regie van Han Bentz van den Berg. Idem op Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Dinsdag 1 December. Stadsschouwburg. 14 uur: Middagvoorstelling van „De grote stilte" door de Nederlandse Comedie voor de Vereniging van Huiswouwen. Met Ank van der Moer, Gerard Rekers, Joan Rem- melts, de regisseur Han Bentz van den Berg en anderen. Woensdag 2 December. Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaai-t geeft wegens de grote belangstel ling nogmaals een herhaling van „Potasch en Perlemoer" van Glasz en Klein met Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen. Maandag 30 November, Concertzaal 10 en 14 uur: Onderwijzers Si. Nicolaasfeest. Optreden van het Scapino-Ballet met onder meer „Een kijkje in de balletschool en „De prinses op de erwt". Choreografie van -Tan Rebel, artistieke leiding Hans Snoek. Herhaling op 1 December. MUZIEK Vrijdag 27 November, Concertgebouw, 20 uur. Derde V-concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Programma: Ouverture tot een sprookje van Fanf.a, Derde Piano concert van Bartök en de Zesde Symnhonie (Pathétinue) van Tsjaikofsky. Solist is Johan Otten. Zaterdag 28 November. Broedergemeente, 20.15 uur: Kerkconcert door Bets Neder- koorn (orgel) en Bert Esser (hobo) met medewerking van Trees Faber (declama tie). Parklaan 34. Dinsdag 1 December, gebouw St. Bavo. 19.30 uur: Plaatselijke eindronde in de wedstrijd in pianospel voor de jeugd. De jury be staat uit mej. Bertje Davelaar en de heren P. Zwaanswijk en J. Laarveld. Zaterdag 28 November, Stadhuis. 20 uur: Openbaar debuut van het Nederlands Ka merorkest onder leiding van Albexd de Klerk met medewerking van Jaap Stotiin (hobo). Werken van Hellendaal, Pureell, Mozart. Grieg, Pergolesi en Cimarosa. Dinsdag 1 December. Concertgebouw. 20 uur: Vierde D-concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewer king van de cellist Caspar Cassado. Uit gevoerd worden werken van Mozai't en Brahms, benevens het Celloconcert van Boccherini. Woensdag 2 December, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Politie- Kaoel onder leiding van Marinus Adam. Gespeeld worden onder meer wei'ken van Grieg, Fetras, Keler Béla, Delhaye, be nevens enige marsen. Eileen Joyce. DIVERSEN Vriidag 27 November, Wiikgebouw, 20 uur: Vertoning van de geluidsfilm „Terug naai de hoofdweg" over de Rekkense Inrich tingen. Des middags 16.30 uur film voor de jeugd (Molenaarstraat. 18). Vrijdag 27 November, Brinkmann. 20.15 uur: Prof. dr. H. J. M. Oldewelt spreekt door de Vereniging voor Paedagogiek over „Het probleem der gehoorzaamheid". Vrijdag 27 November. Hotel Roosendaal. 20 uur: Film „Der zee ontrukt" over de tot standkoming der Noord-Oostpolder met inleiding door de heer E. van Steenhardt Carré voor de afdeling Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Vriidag 27 November, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Neder lands Toeristenverbond „Natura" houdt de heer H. van der Leeuw een lezing met lichtbeelden over Sapnje. Zaterdag 28 November, De Leeuwerik, 20 uur: De toneelgroep van de Nederlandse Reisvprenifiing. afdeling Haarlem, speelt het bliisDel „Telefoon voor meneer" van Wim Dumont. Na afloop bal met „De Notenkrakers" uit Zandvoort. Zondag 29 November, Rembrandt Theater, 11 uur: Vertoning van de muziekfilm „Australische symphonie" met de pianiste Eileen Joyce, die onder meer het Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff vertolkt. Zondag 29 November, Lido Theater, 11 uur: Herhaling van de film „Hoe groen was mijn dal" (met Maureen O' Hara en Wal ter Pidgeon) naar de gelijknamige roman van Richard Llewellyn. Dinsdag 1 December, Concertgebouw 10 en 14 uur: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Op- Lies Franken, Dini Sprock en Johan Schmitz in een scène uit .Marie Blanche". ti-eden van het Scapino Ballet (zie Maan dag onder: Toneel en dans). Dinsdag 1 December, Nutsgebouw, 20 uur: Ewout de Kat houdt zijn laatste lezing voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling over de moderne schilderkunst. Met lichtbeelden. Woensdag 2 December, Concertgebouw, 10 uur: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Onder meer opvoering van „De Wondersteen" door Jac. A. Hazelaar onder regie van Henk Bakker. Idem Donderdag 3 De cember. Dagelijks, Vleeshal en Vishal: Pasar Malam door het Veteranen Legioen Nederland. Zaterdag van 151 uur 's nachts, Zondag gesloten, volgende werkdagen van 18.30 24 uur. Indonesische avondmarkt met vele attracties. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haarlem worden gehouden in het Frans Hals museum (ingang Klein Heiligland) en be ginnen om 20 uur. Dinsdag 1 December: Laatste van vier voordrachten door prof. dr. Garmt Stui veling over: „Wezen en werk van het moderne humanisme". Het humanisme in de practijk. Cultuur en persoonlijkheid. De strijd om gelijkbex-echtiging. Woensdag 2 December: „Amsterdam bij gas licht". Een causerie door Maurits Dekker, met behandeling van fragmenten uit zijn werken „Amsterdam", „Het merkteken" en „Amstei-dam bij gaslicht". Donderdag 3 December, Minerva-theater: Laatste van drie voordrachten door prof. dr. M. A. Beek over „Het Profetisme". De profeten als predikers. (Afdeling Heem stede). TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen van Rambi-andt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Ge- ooend op wei-kdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: „Le musóe chez soi", kleurenreproducties naar oude en moderne meesters. Geopend on werkdagen van 1017 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel", geopend tot 29 November, op werk dagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Toegepaste kunst, affiches en illustratief werk. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Clubhuis „Naast d'Appelaar", Damstraat: Tentoonstelling van door kinderen vex-- vaardigde werkstukjes, geopend Vrijdag 27 November van 710 uur en Zaterdag 28 November van 1012, 36 en 710 uur. De Amstei-damse x-echtbank heeft de 56- jai-ige stationsambtenaar G S. uit Weesp conform de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke hechtenis. De rechtbank achtte bewezen dat het spoox-wegongeluk bij Weesp op 19 Juni mede aan zijn schuld te wijten is geweest. Op die dag botste een expresstrein in volle vaart tegen een stilstaande forensen- tx-ein. Bij dit ongeluk kwamen de 27-jarige conducteur J. W. Hoefsloot uit Amersfoort en de 56-jarige koopman G. van der Meu- len uit Amsterdam om het leven. B. en W. van Amsterdam zijn van me ning, dat de aanleg van de Hemtunnel, evenals die van de IJtunnel, zo spoedig mogelijk dient te geschieden. De hinder die de scheepvaart van de Hembrug ondeiwindt, heeft het toelaatbars overschreden en wordt nog steeds groter, niet alleen omdat deze brug ten behoeve van het spoorwegverkeer veel gesloten moet worden, doch ook relatief omdat de scheepvaart steeds toeneemt. B. en W. vragen zich in de Memoi'ie van Antwoord op het begrotingsverslag af, of in afwach ting van een spoedige aanleg van een spoorwegtunnel bij de Hem, de Neder landse Spoorwegen niet reeds een beper king van de treinenloop over deze brug zouden moeten bewerkstelligen, opdat aan de (primaire) belangen van de zeescheep vaart niet te grote schade worde toege bracht. In afwachting van het rapport van de ministexdële commissie inzake oevexwer- bindingen Noordzeekanaal en IJ, is het B. en W. niet mogelijk, hun standpunt te be palen over de vraag of bruggen moeten worden gelegd over het IJ nabij Schel- lxngwoude en het Amsterdam-Rijnkanaal. Hoewel reeds enige grote industriën in ons land gebruik maken van „klimaat kamers" om na te gaan of hun producten voldoende geschikte eigenschappen voor gebruik en verbruik elders, speciaal in de tropen, hebben, bleef voor andere bedrijven deze mogelijkheid nog onbereikbaar. De nijverheidsox-ganisatie T.N.O. en de rijks verdedigingsorganisatie T.N.O. (Toegepast Natuuiwvetenschappelijk Onderzoek) heb ben tezamen, na jarenlang overleg, in hec T.N.O.-complex aan de Lange Kleiweg te Rijswijk onder Delft ten behoeve van bei der doeleinden nieuwe „klimaatkamers" gesticht. Deze installaties zijn gisteren in gebruik genomen. ADVERTENTIE Wollen kleding voor dit jaargetijde, o.a. mutsen, wantjes, handschoentjes, slobbroeken. Hazewind lange broeken. Snow-suits. jacks, houtje touwtje, alle met wol voering. Teddy jasjes of jacks als ideale winterkleding. Babybox, boxmatrassen, kinderstoelen, tafelstoelen speeltafeltje met stoeltjes Fietsjes - autopeds Poppenwagens Kruiwagens Hobbelpaarden - slcedjes Kleinere speelgoederen Steiff - Kiddycraft en rubber pieppoppetjes ■k OUDÉ GROENMARKT 16-14 Teleloon 11266 HAARLEM HAARLEM. In den Gemeenteraad is het tot heftige woordenwisselingen geko men als gevolg van een voorstel van jonk heer M. Salvador, den gemeentesecretaris in zijne functie te schorsen. Dit raadslid beschuldigt den secretaris van het onge oorloofd onderdrukken, vei'duisteren, ver nietigen en vervalschen van authentieke akten aan de Secretarie te Haarlem en heeft deswege eene aanklacht bij het Openbaar Ministerie ingediend. Het voorstel is door geen der andere leden ondersteund en derhalve niet in overweging genomen. Mr. P. Elias heeft het gewraakte als eene nietswaardige in formaliteit gequalificeerd, en den voor zitter in overweging gegeven, het Regle ment van Orde te wijzigen, opdat eenig lid, bij beleedigend gedrag, gedwongen zoude kunnen worden, de vergaderplaats te verlaten. De vergadering is hierna verdaagd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5