Zie Boven: MORRIST Een aarzelende liefde CENTRALE BOEKHANDEL BOEKEN Kalenders Zakagenda's SLOT DEFECT? Hillegom Lisse Heemstede Bloemendaal Haarlemmermeer Mottorrijder gedood op Wüstelaan Hoofddorp .Clowntje Rick Ben nebroek We zien van de maan meer dan de helft O Feuilleton Eadio Moors ZATERDAG 28 NOVEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MUL - STAP Het ontslag bij de Holland-Nautic Scheepvaart Voor de kinderen door Dorothy Quentin „Berucht, beroemd, bemind" (M iner- v a) De nieuwste kluchtfilm van Clifton Webb, die wij bij haar Haarlemse prémière eind September uitvoerig besproken en ge prezen hebben. De bekende droogkomiek verschijnt ditmaal in de rol van een ach tenswaardig leraar van middelbare leeftijd, die in zijn prille jeugd een der vurigste hartenveroveraars van het witte doek ge weest is en nu in voortdurende angst leeft, dat zijn deftige schoolbestuur deze „jeugd zonde" zal ontdekken. Dat gebeurt dan ook op een kwade dag en wat daarvan de ontstellende gevolgen zijn, moet u zelf maar gaan zien in deze kostelijke flim- klucht, waarin de Amerikanen danig de draak steken met hun eigen heilige huisjes. „Blanke Ballast" (Frans Hals). Er gens in de rimboe van Afrika is een groep je blanken belast met het zo goed en zo effectief mogelijk behartigen van de be langen van een Engelse rubbermaatschap pij. Uiteraard is dat niet het onderwerp van deze film. Dat is een jongeman, die vol met goede ideeën naar de plantage komt om er te ervaren dat het leven daar wel iets anders is dan hij gedacht had. Waarschuwingen van een oude rot in het vak slaat de nieuweling in de wind, zodat menig conflict ontbrandt. Voornamelijk dank zij een verderfelijke inlandse vrouw, die al het mogelijke in het werk stelt om van het onervaren jongmens ?o veel moge lijk cadeautjes los te krijgen. Uiteraard' komt alles terecht. Zii het dat het ons wat lang duurde. Hedy Lamarr als de sluwe inlandse, Walter Pidgeon als de brute planter en Frank Morgan als de dorstige dokter vergoeden echter veel. In het voorprogramma is er een aardige film over allerlei buitenissige sportpresta ties en een kostelijk tekenfilmpje. E. K. „De stad der 1000 gevaren" (Roxy) is een film, die u anderhalf uur in en om een stad laat verkeren, welke door spannin gen wordt beheerst tengevolge van proe ven -met atoombommen, die er op grote schaal worden genomen. De bewoners van de stad gaan voort met het besef, dat hun leven cp ieder moment .plotseling kan wer den afgebroken. Er wordt een beklemmen de sfeer gesuggereerd, die de makers ech ter niet tot haar recht konden laten komen. Het moment, waarop men verondersteld wordt genoeg met de situatie op de hoogte te zijn, wordt een kind van een der atoom onderzoekers ontvoerd. Tegen uitlevering van de jongste resultaten in de onderzoe kingen wordt het kind aan de ouders terug bezorgd, luidt een anoniem telegram. Wat hierop volgt laat zich niet moeilijk raden. De F.B.Ï. treedt in werking en begint het opsporingswerk. Men ziet bijzondere staal tjes van geraffineerd detective-werk. De film is niet zonder spanning, maar bezit te weinig sterke momenten en te veel vaise paunos. J. V. „Happy Landing" (Cinema Palace). De filmwereld kent diverse min of meer vermakelijke filmduo's: Laurel en Hardy, Abott en Costel-lo en noemt u maar op. Iets minder bekend is het tweetal Dean Martin en Jerry Lewis, en niet ten onrechte, want de grapjes, die deze twee jongelieden ver kopen zijn nu niet bepaald allemaal even origineel en ook het echte „gooi en smijt werk" is niet de sterkste kant van hun op treden. Het verhaaltje in deze film is er een volgens het oude recept: Jerry Lewis, de show-artist, komt buiten zijn schuld om bij de Amerikaanse valschermtroepen en speelt daarbij met behulp van zijn vriend de zanger Dean Martin de domme soldaat, die alles verkeerd doet. Het slot van het liedje is echter, dat hij toch een voortref felijk militair wordt en hij besluit dan ook in dienst te blijven. De film wordt enigs zins genietbaar cioor de voortreffelijke shows die te pas en te onpas opgevoerd worden. H.d.G. „Drakenzaad" (L i d o) De inhoud van de boeken van Pearl S. Buck is aan leiding geweest films te maken en met recht hebben ze succes geboekt. Dat is ook met „Drakenzaad", waarin op treffende wijze de strijd van een Chinese familie tegen Japanse overweldigers wordt weer gegeven, het geval. Die strijd komt ook in de film tot uiting dank zij Katharine Hepburn en Walter Huston. Het leven had een rustig verloop in een afgelegen streek in China, waar een vader met zijn zoons hard werken om in hun dagelijks brood te voorzien. Prachtig wordt het leven op het land weergegeven. Het dorp wordt opge schrikt door de komst van militaire vlieg tuigen, bommen vallen in de rustige stre ken en bezetting volgt. Voor de Chinezen ontstaat een moeilijke tijd, speciaal voor de familie, waarover het verhaal in het bij- ADVERTENTIE Zaterdag geopend tot 9 uur zonder gaat. De band is hecht in de familie, ook met de overige bewoners van het dorp, hetgeen aan het slot van deze boeiende film tot uiting komt. A. O. „Moulin Rouge" (L u x o r) Het voor en tegen van deze film hebben we al afge wogen. Wie Toulouse Lautrec wil zien door de ogen van John Huston kan nog in Luxor terecht. „Sensualita" (Rembrandt). De nogal drakerige geschiedenis van een schone jonge vrouw, die verliefd wordt op de broer van haar echtgenoot. Vergeefs poog de zij hem voor haar huwelijk te winnen. Eenmaal getrouwd zet zij die pogingen voort, maar wat ze cok in de strijd werpt, het lukt haar niet. Het eind is triest. Ze schiet de man, die ze lief heeft, neer en wordt met hem in de dood verenigd door haar voor wrekende gerechtigheid spelen de echtgenoot. De schone vrouw in kwestie is bijzonder temperamentvol en wel op de hoogte van haar aantrekkelijkheden, waarvan ze dan ook gretig gebruik maakt. Ze geeft de film een tikje zwoel accent. De opzettelijkheid harer strevingen wordt u wel onthuld, maar meer om het lijf heeft het niet. Het hcudt u een goed uur lang nutteloos bezig. Fr. ,,'t Is feest in Parijs" (City) Het feest duurt voort, thans in City. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 63 Geopend van 9—21 uur. ADVERTENTIE „D E S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Sophia Theodora Anna, d. van P. Berg en P. L. Rijnders; Teunis, z. van A. van Ooijen en A. Wensveen; Elisabeth Ma ria, d. van A. Nederstigt en G. C. Lieverse. Cornelis Ph. z. van C. J. Freriks en B. T efeber. ONDERTROUWD: M. F. Frank en C. Peschier: A. L. van Baren en A. C. Wijtvliet. GETROUWD: I. de Koker en A. M. Schol- te; J. N. van der Vossen en A. J. A. Sister- mans: Th. J. G. Mooijekind en W. Warmer- dam; H. J. van Steijn en C. H. M. Damen; H. Paase en M. M. van Dreunen. OVERLEDEN: A. van Klaveren, 11 mnd., Leidsestraat 6. ST. NICOLAASFEEST K.A.B. Dank zij de steun van vele ingezetenen, is de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging er ook voor dit jaar weer in geslaagd een Sint Nicolaasfeest te organiseren. Dit zal Zondag 6 December in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg gehouden worden. Het is alleen aan de ouders veroorloofd de kinderen te ver gezellen. LEDENVERGADERING „DE STRAAL- PIJP" De Heemsteedse Brandweer Vereniging „De Straalpijp" heeft voor Maandag 30 No vember haar eerste jaarvergadering uit geschreven, welke in hótel „Het Wapen van i Heemstede" aan het Wilhelminaplein gehou den wordt. De agenda vermeldt onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van secre taris en penningmeester en voorts zal de organisatie van een feestavond besproken worden, BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F. G. van Reijen en A. M. H. C. Th. van Pruissen; R. A. Rico en M. W. Vros. GETROUWD: C. H. van Heij Schilthouwer Pompe en H. L. Prillwitz; J. N. Bras en M. Th. Kcelemij; C. ,T. Bouwmeester en A. H. Kortekaas; J. G. Kuiper en L. de Groot. GEBOREN: Sabina Mathea Maria, d. van J. M. G. B. van Vlijmen en J. G. M. Grap- perhaus; Maria Louise Johanna Cornelia, d. van W. J. Pollé en J. C. Th. van Empelen; Marianne Francisca Theresia, d. van H. J. v. d. Belt en T. Kerkhoven. OVERLEDEN: Mej. M. Bol, 31 j.; J. F. Meyer, 62 j. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 29 No vember worden in Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en dr. J. Laeyen- decker. Raadhuisplein 9, telefoon 38103. Wijkverpleegster: zuster G. E. v. d. Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tele foon 38320. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De doktersdienst wordt Zondag waargeno men door dokter F. L. J. M. Haase, Here- weg 337, tel. 3685. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandamorgen acht uur waargeno men door de arts C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 5 December in spoedgevallen verzorgd door de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. v. d. Ham) Bloemendaalseweg 341. Overveen, telefoon 16760. Ook is geonend de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraat.weg 145. Santpoort station, telefoon K 2560 8249. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 29 November als volgt geregeld: Hoofddorp: dokter J. Bult, tel. 6320. Nieuw Vennep: dokter H. v. Nugteren, telefoon 220. Zwanenburg-Halfweg: dokter Rijnders. Wij ontvingen van de zijde van het ge meentebestuur de verzekering, dat de per 1 Januari ontslagen maandloners over Ja nuari een overbruggingsuitkering van 80Vo zullen ontvangen. Zoals wij reeds gisteren uiteenzetten, heeft deze groep recht op nog een maand salaris van de datum van haar ontslag. De gemeente zal deze vordering van de ontslagenen op de Holland-Nautic nu overnemen. In een bocht van de Wüstelaan ter hoogte van de villa van notaris Dolleman te Sant poort is vanmorgen omstreeks tien uur de ongeveer 20 jarige motorrijder S. uit Sant poort met zijn motor tegen een lantaarn paal gereden en gedood. De man is waarschijnlijk geslipt en brak door de val de nek, waardoor hij vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed. Amstel-diep, 26 rede Vlissingen. Alamak, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Alioth, 26 v Antwerpen te Rotterdam. Alkaid, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Arundo. 26 v. Balboa n. Honolulu. Abbekerk, 26 v. Genua n. Antwerpen. Almdijk, 26 v. Lissabon n. Havana. Amerskerk, 28 Cochin verwacht. Ampenan, 27 v. Padang n. Colombo. Amsteldiep, 27 v.Amsterdam te Antwerpen. Amsteldijk, 28 te New Orleans en verm. 30 naar Le Havre. Annenikerk, 26 v. Hongkong n. Shanghai. Arendskerk, 26 te Rio de Janeiro. Aardljk, 26 te Antwerpen. Alamak, 26 rede Vlissingen. Alderamin, 26 70 m. ZO. Kp. Spartivento. Alphard, 26 680 m. Z.t.W. Kp. St. Vincent. Amstelstad, 26 200 m. NO. Azoren. Aagtekerk, pass. 27 Finisterre n. Antwerpen. Aalsum. 27 v. Singapore n. Mahe. Alblass-erdijk, pass. 27 Azoren n. Antwerpen. Aletta. 27 v. Saigon n. Haiphorag. Alwaki, 26 te Mar del Plata. Antonia, 27 v. Pladju n. Haiphong. Alcyone, v. Recife n. Bahia. Alpherat. 27 v. Bahia n. Las Palmas. Altalr, 27 v. Las Palmas n. Recife. Aardijk, pass. Vlissingen n. New Orleans. Albireo. 27 te Rio de Janeiro. Alhena, pass. 27 Fernando Noronha. Alnati, pass. 28 Vlissingen n. Antw. 1 Dec. Rotterdam verwacht. Alphacca, 27 te Santos. ArkekJifk, 26 te New Orleans. A verdijk, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Amor, 27 v. Iskenderun n. Izmir. Ariadne, 27 v. Bordeaux n. Amsterdam. Bengkalis, 25 v. Amsterdam n. Zeebrugge. Bloemfontein, 26 v. Antwerpen n. A'dam. Blommersdijk, 26 v. New York n. Antwerpen. Bacchus. 26 800 m. O.NO. Flores. Ban.ka, 26 v. Soerabaja n. Panarukan. Batoela, 26 te Pemangkat. Baud, 26 v. Belawan n. Singapore. Bintang, 26 270 m. w. Karachi. Baarn, 27 te Cristobal. Biiliton, 28 Ilo Ilo verwacht. Borneo, 27 te Port Swettenham. Biitar, 27 v. Le Havre te Rotterdam. Blitar, vertr. 30 v. Rotterdam n. Sydney. Boskoop, 28 te Caibarien. Caltex Nederland pass. 26 Kp. Bon n. R'dam. Caltex Utrecht, 26 Ouessant gepass. n. Sidon. Ceronia, 25 v. Curacao te Bombay. Callisto, 26 540 m. NO. Flores. Caltex Delft, pass. 26 Kp. de Gata. Clstula, 26 400 m. Z.ZO. Christmas eil. Caltex Pernis, pass. 27 Malta n. R'dam. Caltex The Hague, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, 28 te Rotterdam. Celebes. 25 v. Semarang n. Amsterdam. Cumulus, 29 v. Atl. Oceaan te Rotterdam verw. Congortroom. 28 Finisterre gepass. 30 Le Havre verwacht. Oongedijk, pass. 25 Panamakanaal n. Los. Angeles Delfland, 26 140 m. NO. Finisterre. Delfshaven, 26 300 m. O. Kp. Race. Drente. 27 te Bone. Buivendrecnt, 27 v. Birkenhead naar Golf van Mexico. Delft, 27 te Balboa. Diemendijk, 26 te San Francisco. Ena, 27 Balikpapan verwacht. Eemdijk. 27 te Brownsville. Eendracht. 26 te Stratoni. Erinna, 26 90 m. Z. Fayal. Esso Amsterdam, 26 130 m. W.NW. Lands End. Esso Den Haag, pass. 27 Finisterre n. Sidon. Eemlamd, 27 te Bahia. Bnggano,. 27 v. Genua n. Port Said. Felipes, 26 te Pladju. Friesland KRL)25 v. Philadelphia te N. York. Friesland (SSM), 26 100 m. W. Skagen. Groote Beer, 26 420 m. W.t.N. Valentia n. R'dam Gaasterland, 26 v. Amsterdam n. Bremen. Gravelsnd. 26 v. Victoria te Iiheus. Groote Kerk, 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Ganymedes, 26 Tersche!linger bank r.. Bremen. Garoet, 27 v. Mena el Ahmadi n. Khorramshar. Gadlla, 28 te Ballboa. Gordias, 27 te Malta. Hersilia, 26 200 m. NW. Finisterre. Hilversum, 26 130 m. ZW. Kp. Matapan. Hestia, 24 te New York. Hector, 27 v. Rotterdam n. Vigo. Hathor, 27 te Hamburg. Helena, 27 te Bremen. Tcidrapoera, 26 rede Semarang. Ilos, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Ivoorkust, 27 v. Freetown n. Dakar. Jagersfontein, 26 v. Tcneriffe n. kaapstad. Java, 28 te Singapore. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 120 m. O. Port Soedan Karimun, 26 te Amsterdam. '•Cedoe, 27 te Semarang Verwacht. "ieldrecht, 26 720 m. W.t.N. Minikoy. Kota Agoeng. 26 135 rh. W.t.N. Kreta n. Genua. Kota Baroe, 27 v. Suez n. Port Said. Kota Gede, 27 te T.f. Priok. Laagkerk, pass. 26 Noor dp. Ceylan n. Colombo. Lawak, 26 v. Penang n Port Swettenham. Lemsterkerk pass. 26 Vlissingen n. Hamburg. Lutterkerk, 26 v. Genua n. Port Said. Leersum. 26 v. Jacksonville n. Le Havre. Laertes, 25 rede Singapore. Langkoeas. 27 v. Port Said n. Genua. Laurenskerk. pass. 27 Gibraltar n. Bordeaux Lissèkerk. 27 v. Port Said n. Vassilikobay. Lombok, 23 v. Los Angeles te San Francisco. Le Maire, 26 420 m. W.t.Z. Adelaide. ST. NICOLAAS OP DE SCHOLEN Het St. Nicolaasfeest voor alle scholen voorbereid door de toneelvereniging „Ge zellig Samenzijn" te Hoofddorp zal op Vrij dag 4 December worden gehouden. Des morgens zal Sint de kleuterscholen en de laagste drie klassen van de lagere scholen bezoeken. Voor de klassen 4, 5 en 6 zal des middags in hótel „De Beurs" een feestvoor- stelling worden gegeven. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt mor gen waargenomen door dokter G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. Maar als je nou dacht, dat Seppo met dat geval had geleerd, heb je 't toch mis, hoor. Toen oom Tripje hem naar boven had gestuurd, was hij naar bed gegaan. Maar veel geholpen had die straf niet. Want de volgende dagen ging hij weer door met zijn ondeugende streken. „Jou zal ik nog wel krijgen, Bunkie!", dacht hij, want hij was nog nijdig om de klappen, die Bunkie hem had gegeven. En daarom had hij weer iets verzonnen om Bunkie dwars te zitten. Toen Bunkie op een avond even naar zijn kamertje was geweest om een boek weg te bergen, maak te hij opeens in de halfdonkere gang een harde smak. Hij was over ie's gestruikeld. „Wat kan dat nou zijn'!", dacht Bunkie, toen hij was opgestaan. Hij wou toch eens even zien, waarover hij was gevallen, want hij had duidelijk iets tegen zijn been gevoeld. En toen hij zich uooroüer boog om te kijken, ontdekte hij een dun touw, dat even boven de grond dwars over de gang was gespannen. „O!", dacht Bunkie. „Is het dat?" Hij begreep direct, hoe dat touw daar kwam; hij hoefde niet te vragen, wie dat had gespannen! „Bah, wat een vervelende knul is dat toch!", bromde hij, toen hij het touw losmaakte. Bijgaande tekening hoopt duidelijk te ma ken hoe het komt dat de maan behalve haar neen-schuddende ook nog een ja-knikkende beweging ten opzichte van de aarde schijnt te maken. Wij zien er twee manen op getekend links de stand van de maan op laat ons zeggen 2S November (een wil lekeurige gekozen da tum), rechts de maan stand veertien dagen la ter. Wat wij zien is dus een doorsnee van de maanbeweging om de aarde (de A in het mid den). Overbodig te zeg gen dat de werkelijke grootte-verhouding weer is veronachtzaamd; dui delijkheid is hoofdzaak. De maan draait om een as. En die as heeft een scheve stand ten op zichte van het „loop- vlak" van de maan om de aarde. Door die sche ve stand kunnen wij bij voorbeeld op 28 Novem ber de Noordpool van de maan duidelijk zien, ter wijl de Zuidpool voor ons onzichtbaar is (in het gearceerd getekende deel van de maan). Veertien dagen later is de situatie omgekeerd: MAAN MAAN dan bevindt zich de Noordpool juist op de van de aarde afgewende (gearceerde) helft van de maan; daarentegen is nu de Zuidpo:ol zicht baar. Zo scheef als de zaak hier, voor de duide lijkheid is getekend is zij in werkelijkheid niet, maar dat doet er niet toe. Misschien komt dit beeld u bekend voor. Het is namelijk ook van toepassing op de situatie aarde-zon. Ook de aard as heeft een scheve stand ten opzichte van het loopvlak van de aar de om de zon: het ene halfjaar neigt het Noor delijke halfrond zon- waarts, het volgende halfjaar is het zonaf- waarts gekeerd. Inder daad zou een waarnemer op de zon de aarde dan ook een soortgelijke ja- knikkende beweging zien maken als wij bij het maangezicht waar nemen. Intussen hebben wij aan die beide soorten libra- ties van de maan (die tussen haakjes beide op tische verschijnselen zijn, te wijten aan onze plaats van waarneming) te danken dat wij meer dan de helft van het maanoppervlak in kaart hebben kunnen brengen. Wie van het bestaan van de libratie (in lengte en in breedte) niet weet, denkt allicht dat wij slechts 50 procent van het oppervlak van de maanbol kennen. De maan keert ons immers steeds dezelfde zijde (dat „gezicht") toe. Dank zij die beide soorten li- braties kennen wij ech ter 59 procent van de maan-oppervlakte. Hoe echter de resterende 41 procent van het maan oppervlak er uit ziet heeft nog nooit een ster veling waargenomen. G. v. W. Lieve Vrouwekerk, 26 240 m. O.NO. Aden. Laagkerk, 27 te Colombo. Lekkerkerk, 27 v. Bombay n. Colombo. Larenberg, 27 v. Bordeaux n. Dakar. Linge, 28 v. Le Havre n. Rotterdam. Luoa, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Maas, 26 te Izmir. Madcera. pass. 25 Gibraltar n- Beyrouth. Marisa, pass. 26 Minikoy n. Suez. Marsessa, 26 te Singapore Mataram, 26 dwars Kp. Bon n. Halifax. Meliskerk, 26 v Singapore te Port Swettenham Mentor, 26 v. Valentia n. Rotterdam. Mariekerk, pass. 27 Perim n. Aden. Meerkerk, 26 v. Mozambique n. Dar es Salaam Metula, 26 v. Pta Cardon n. Liverpool. Maasland, 26 v. Buenos Aires n. Montevideo. Merwede, pass. 26 Vlissingen n. Houston. Macuba. 26 pass. Lissabon n. Singapore. Malea, 26 270 m. O. Formosa. Malvina, 26 100 m. O. Madeira. Murena, 26 80 m. N.NW. Alexandrië. Macoma, 26 dwars Miami n. Port Lewis. Macuba, pass. 27 Kp. St. Vincent n. Singapore. Muiderkerk, pass. 27 Kp. Finisterre n. Genua. Mariekerk, 27 v. Aden n. Mombasa. Molenkerk, 27 v. Mozambique n. Beira. Maasdam, 2 Dec. Southampton verwacht. Maashaven, 27 v. Vlissingen n. Antwerpen. Malvina, 28 Las Palmas verwacht. Markelo, 27 v. Amsterdam n. Gefle. N-gerstroom, 26 v. Winneha n. Accra. Noordam, 27 160 m. O.NO. Kp. Race n. New York Notos, 27 v. Patras n. Piraeus. Ootmarsum. 26 te Bremen. Orestes, 27 v. Cartagena n. St. Amarta. Oranje. 28 in Suez kanaal n. Suez. Oranjestad, 28 v. Grenanda n. Brighton. Ondina, 28 v. Singapore n. Yokohama. Ovula, 28 te Curaqao verwacht. Perna, 27 Pladju verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 26 v. Port Alfred n Rotterdam. Prins Willem III, 27 te Hamilton. Pendreoht, pass. 27 Aden n. Mena el Ahmadi. Po'ydorus. 26 te Belawan. Poelau Laut, 27 te Amsterdam. Prins Fred. Willem, 27 te Rotterdam. Prins Maurits. 26 v. Montreal n. Hamburg. Prins Philips Willem, 28 v. Cchicago te R'dam Rempang, 24 v. San Francisco n. Portland. Riouw. 26 te Colombo. Rijnkerk, 26 pass, ten Z. Kreta n. Genua. Roebiah. 26 v. Port Said n. Le Havre. Radia. 27 Bahrein verwacht. Roepat, pass. 27 Aden n. Belawan. Rondo, 27 v. Aden n. Belawan. Ritti, v. Napels n. Genua. Ruys, 27 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Sunetta. 25 v. Balikpapan n. Svdney. Sirrah. 26 v. Aruba n. Kaapstad. Salatiga, 23 te New Westminster. Stad Amsterdam. 27 v. Norfolk n. Antw. Stad Leiden. 27 Balboa verwacht. Stad Dordrecht, 27 v. Barcelona te Rotterdam. Straat Makassar, 27 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Singkep. 23 te New York verwacht. Schiediiik 27 te Alexandrië. Soestdijk, 26 te Beaumont. Stentor. 27 v. Barbados n. Trinidad. Sumatra, 28 te Bremen. Sibajak, pass. 27 Kp. Leeuwin n. Melbourne. Tabian. 25 te Madras. Tanbinta. 28 Port Swettenham verwacht. Titus. 26 te Lissabon. Ternste, pas. 26 Kp. Eon n. Rotterdam. Tawali, 24 v. Semarang te Tj. Priok. Telamon, 24 v. Baltimore te New York. Thalatta, 27 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Tibia, pass. 27 Finisterre n. Rotterdam. Tomini, pass. 27 Minikoy n. Singapore. Tomori, 28 Tj. Priok verwacht. Tarakan. 25 v. New York n. New Orleans. Tegelberg, 28 te Rio de Janeiro. Tara. vertr. 28 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tero, pass. 27 Ouessant n. Santos. Utrecht, 28 v. Rotterdam n. Bremen. Van Spilbergen, 27 v. Douala n. Matadi. Waal, pass. 27 Gibraltar n. Algiers. Wonogiri. pass. 26 Gibraltar n. Genua. Willemstad. 27 v. Amsterdam n. W. Indië. Willen Ruys, 27 60 m. O.ZO. Aden. Wonosari, 27 v. Singapore n. Port Swettenham. Westland. 23 te Amsterdam. IJsel, 27 v. Rotterdam te Amsterdama. Zeeland (KRL). 26 v. Aden n. Colombo Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldaibi, 4 Dec. Santos verwacht. Alhena, 30 Rio de Janeiro 2 Dec. Santos verw. Alnati, 30 Rotterdam verwacht. Bloemfontein, verm. 17 Dec. v. Amsterdam o. Durban. Bonaire, verm. 25 v. Georgetown n. A'dam. Boschfontein, verm. 20 Dec. v. Amsterdam naar Oost Afrika. Boskoop. 14 Dec. v. Cartagena te Amsterdam verwacht. Groote Beer, 29 v. Quebec te Rotterdam verw. Indrapoera. 1 Dec. Tj. Priok verw. 5) „Draag precies waar je zin ir hebt, lieve meid, alles is goed. En ga nu zo gauw mogelijk uit de keuken weg, anders kom ik nooit klaar! Ik hoor de jongens al ko men. „Allemachtig, de uitgehongerde wolven! Ik zal wel tafeldekken". Rosemary, die nu weer opgewekt was. pakte messen, vorken en lepels. Ze zong zelfs. HOOFDSTUK II De repetitie-lokalen in Gray's Inn Road waren zo kaal, vuil en deprimerend als maar mogelijk was. De magere herfst-zon die door de vuile ramen naar binnen viel, scheen de sombere lokalen nog triester te maken dan ze al waren. Maar voor Rose mary waren de irappen, die schamel be dekt waren met een versleten loper, de met een gouden kleed belegde trappen naar het Paradijs. De grote, holle zaal bo ven in het gebouw, waarheen de portier haar verwezen had was voor Rosemary de hemel zelf: stralend, vol verwachtingen, vol kleur en beloften. Lege toneelruimten, stof, kaptafels en tochtige kleedkamers waren haar niet vreemd. Nieuwsgierig keek ze snel om zich heen en zuchtte verlicht: ze was de eerste. Mijnheer Logan had haar gezegd om tien uur, of iets eerder, te komen en het was pas kwart voor tienen. Langs de muur liep een oefenbar met verweerde spiegels er achter, achter in het zaaltje was een podium en ergens in een hoek stond een oude, gammele piano, la gen sigarettenpeukjes op de grond, meestal vertrapt tot vormloze plakjes papier en tabak. Het leek wel alsof er de vorige avond een feestje was geweest en niemand zich enige zorgen had gemaakt om de rom mel weer op te ruimen. Alle ramen waren potdicht, de atmosfeer was niet bepaald fris. Rosemary trok onwillekeurig haar neus even op maar liep dan resoluut naar een van de vensters en deed het raam open. Dit was voor Val Herrick wel een bijzon der naargeestige ruimte om te repeteren! Ze wist natuurlijk dat acteurs en actrices overal konden repeteren, maar ze kreeg toch een niet te onderdrukken aandrang eens goed de bezem over de vloer te halen en met een stofdoek te gaan werken. Het I gevoel voor netheid en gezelligheid, dat Rosemary's moeder in zulk een hoge mate bezat, verloochende zich niet in de dochter. „Mijn dank voor je geveegIk ben blij dat tenminste iemand van frisse lucht houdt!" Rosemary kende de stem met 't typische timbre; ze draaide zich snel om, glim lachte en stak haar hand uit. „Ik ben Rosemary Combe. En mag ik u meteen bedanken voor uw uitnodiging om hier te komen?" Gavin Logan was een lange, enigszins stroeve man met een prettig aandoende twinkeling m zijn ogen, die al naar zijn stemming kon opflikkeren of verdwijnen. Hij drukte ernstig Rosemary's hand en zijn handdruk deed stevig, vriendelijk en prettig aan. Zijn dikke, slordige haardos en zijn grijze ogen gaven hem iets aantrekkelijks, maar een groot litteken op zijn linkerwang dat van zijn slaap naar de mond liep, gaf hem daarentegen een enigszins sinister uiterlijk. Later merkte Rosemary dat je dat litte ken niet meer zag: de rustige ernst van zijn persoonlijkheid deed je dis rode streep niet eens meer opmerken. Na, bij deze eer ste ontmoeting, moest Rosemary er wel naar kijken. „Jammer van dat ongeluk, je Portia was veelbelovend", zei hij nuchter. En zijn stem klonk zó ernstig en zó zakelijk, dat Rosemary voor de eerste keer over het on geluk kon spreken, zonder alles te drama tiseren. „Maar 't hoeft je werk nog niet hele maal kapot te maken; denk maar eens aan.... en....". Gavin noemde twee be kende sterren uit Hollywood, die al jaren lang, gekluisterd aan een rolstoel, speel den. „Heb je overigens veel last van dat been?" Zonder een woord te zeggen liep Rosemary door de kale ruimte op en neer. Ze probeerde noch haar kreupelheid ster ker te doen uitkomen, noch het trekken van haar been te verbergen. „Nog zo gek niet. Doet het je overigens pijn als je loopt? Als mijn assistente moet je heel wat afdraven, hoor....". „Ik heb helemaa' geen pijn en ik zal u er heus niet boos om aankijken als ik veel moet lopen.... gelooft u werkelijk, mijn heer Logan, dat ik dat werk kan doen?" Rosemary stond nu voor Logan; haar gezicht had een levendige en hoopvolle uitdrukking. „Ik zou toch zo graag bij een toneelge zelschap v/erken. 't Doet er niet toe wat voor werk ik krijg, maar als ik aan een kantoor denk, dan griezel ik" Ja, 't zou mogelijk zijn, dacht Gavin en hij lachte inwendig. Ze was één bonk vuur en enthousiasme, dat meisje; jammer van dat been! Ze zou een actrice ver boven de middelmaat geworden zijn: verstandig, in telligent en knap. „Weet je ook iets van kantoorwerk af?", vroeg hij en er speelde weer een twinke ling in zijn ogen. Hij zag in zijn gedachten Rosemary al achter een bureau zitten, ijverig bezig met het tikken van brieven.. „Ja, mijn moeder heeft me een secre taresse opleiding laten volgen, voordat ik naar de Toneelschool ging, maar ik ben in dat werk niet erg goed", zei ze open hartig. „Mijn moeder is werkelijk een engel ge weest om me naar de Toneelschol te la ten gaan, maar ik kan toch niet blijven klaplopen. „Natuurlijk kun je dat niet". Gavin zag er plotseling weer streng e'n érg Schots uit. „Maar je zult aan dat secretaresse werk voor een baantje bij het toneel heus wei wat hebben, als je tenminste behoorlijk kunt typen en stenograferen. Ik zou er tenminste veel steun aan hebben, erg veel. Ons gezelschap is maar klein, juffrouw Combe en bijna iedereen Reeft meer te doen dan alleen maar te spelen. Voel je er voor om op onze tournee hard te wer ken, een heleboel vreemde baantjes op te knappen, een klein salaris te krijgen en bijna nooit eens „dank je" te horen?" Rosemary lachte hartelijk. Gavin werd getroffen door het volle, vrolijke geluid. Haar stem had hij al eerder gehoord, op de slotavond van de Toneelschool, en ook toen was hij getroffen door 't fascinerend timbre. Rosemary kon er geen hoogte van krij gen hoe hij over haar dacht. Hij sprak nu en dan erg kortaf, maar er lag toch een vriendelijke ondertoon in z'n stem. Ze ver- ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 1460Ö Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Jagersfontein, 7 Dec. v. Amsterdam te Kaapstad Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 Suez te Port Said verwacht. Maasdam, 2 Dec. Southampton en Le Havre 3 Dec Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, vertr. 9 Dec. v. R'dam naar New York. Noordam, 30 v. Rotterdam te New York verw. Oranje, 5 Dec. Colombo verwacht. Oranjefontein, 18 v Amsterdam te Durban. Oranjestad. 30 Trir.idad 1 Dec. Barbados verw. Riindam, vertr. 29 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, 1 Dec. Melbourne 4 Dec. Sydney verw. Waterman, vertr. 1 Dec. v. Amsterdam n. Kaap stad. Westerdam, vertr. 5 Dec. v. R'dam n. N. York. Willem Ruys, 30 Port Said 3 Dec. Napels verw. Willemstad, 27 v. Amsterdam n. Cristobal 1 Dec. Madeira. Zuiderkruis, vertr. 10 Dec v. A'dam n. Welling ton. KLEINE VAART Admiraal Nelson, 27 dwars Gothenburg naar Skutskar. Albergen, vertr. 27 v. Requejada n. Gent. Arnhem 26 v. Wasa te Raho. Arnoudspolder, 26 v. Lissabon n. Rotterdam. Audacia, 28 v. Swansea te Gent verw. Beekbergen, vertr. 29 v. Avonmouth naar Swansea. Bermsse, vertr. 27 v. Seaham n. Huelva. Bestevaer, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Bato-T, 25 v. Stocka n. Zaandam. Birmingham, 27 v. Goole n. Wear. Bornrif, 26 v. Creeksea n. Rouaan. Bounty, 27 v. Vlissingen n. Antwerpen. Bree Helle, vertr. 28 v. Londen n. R'dam. Brouwersgracht, pass. 26 .Vlissingen n. Londen Citadel, 27 v. Kotka te Nantes. Confiance. 26 v. Zeebrugge te Hull. Cornelia b II. pass. 26 Codling n. Sligo. Depa, 26 v. Southampton n. Port Talbot. Diana, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Diligentia, pass. 26 Bornholm n. Windau. Driebergen, 26 v. Belfast n. Port Talbot. Elisa, 26 v. Casablanca n. Caronte. Escaut, 26 v. Rouaan te Parijs. Ferocia, pass. 27 Dover n. ShorOham. Follonica, pass. 27 Kiel n. Rostock. Friblo, 26 v. Londen n. West Hartlepool. Gaasterland, 27 v. Roterdam te Harlingen. Hartel, 26 v. Glasgow te Ayr. Haskerland, 27 v. Rotterdam te Harlingen. Hast I, 26 v. Ipswich te Newcastle. Hast IV. 26 v. Great Yarmouth te Hull. Hebe Nobel, 26 v. Londen te Brussel. Henrica b, 26 v. Plymouth n. Rotterdam. Heron, 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Hondsrug, 27 v. Skngen te Esbierg. Ingeborg, 26 v. Helsinki n. IJsland. Joost. 26 te Stugsund. Jo. 27 v. Kampen te Maassluis. Jorina, 27 v. Londen te Dublin verw. Keyser. 26 v. Gefle te Rafso. Larix, .26 te Goole. Lucas Bols II, 27 v. Vlissingen n. Antw. ADVERTENTIE Zó lukt het altijd en het is een prettige belevenis bovendien. Fotograaf en camera zijn onzichtbaar; hei is alsof U thuis voor Uw kaptafel zit. Vlot, natuurlijk, flatteus, zó wilt U het heb ben en zo werkt het „Mirroflex Systeem". Dit wordt Uw beste portret en het beste Sint Nicolaas"-geschenk wat U kunt bedenken. „Neo-Photo", Schoterweg t/o de Ripperdakazerne. moedde dat hij even sterk aan het toneel hing als zij zelf. Dat klonk wel in zijn woorden door. Maar zo'n enthousiasme had iedereen die in een toneelgezelschap was opgenomen. „Dolgraag", antwoordde ze, eenvoudig en oprecht. Gavins glimlach was enigszins twijfel achtig. „Ik vraag me af of je dat over zes maanden nog steeds zult zeggen". Rosemary staarde Logan aan, DijKana ademloos, terwijl haar hart in de keel klopte. Ze vergat dat ze eigenlijk gekomen was om Val Herrick en de leden van zijn troep te ontmoeten, ze vergat alles. Gavin Logan scheen haar werkelijk een baan te willen geven! Hij zag wat in haar! Ze kon haar emotie en opwinding nauwelijks on derdrukken. Een baan bij het toneel! Ja, bij het toneel! Ze wist dat Logan haar kon aannemen zonder hier eerst met Val Her rick over te praten. Hij was zijn rechter hand en feitelijk véél meer dan een toneel meester! „Bedoelt u, wilt u zeggen dat u het met mij wilt proberen?" vroeg ze tenslotte een beetje benepen, ondanks haar blijde ge dachten. De „Old Vic" behoort tot de meest befaamde toneelgezelschappen in Enge land. (Wordt vervolgd). 4

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6