Internationale kampioenendag van 'duiven in Haarlem groot succes Nederlandse première van Marie Blanche DE ROOIJ Zandvoorter in arrest Provinciale zorg voor volksgezondheid Sfeerrijke avond in Broedergemeente Nieuw voorstel van Noordelijken de redactie neven aan MAANDAG 3 0 NOVEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Auto's zonder chauffeur Schouwburgdirecteuren vragen instelling van een tweede Opera Sint Nicolaas op bezoek bij „de Watervrienden" Burgerlijke Stand van Haarlem J. Walhain debuteerde als regisseur „Pasar Malem" geopend Verdacht van oplichting „Postaal Genoegen" Groepen in vereniging voor Bloembollencultuur De Sint bij „Weltevreden" Mossadeq in hongerstaking eet toch maar een kippetje Opinie-onderzoek in Duitsland Ontwapeningsplannen op de lange baan Bestelauto te water; chauffeur omgekomen ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij, - Plein 21 Op het podium van de grote zaal van het Erelagehuis te Haarlem heeft de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers. Zondag omstreeks het middaguur de twaalfde Nederlandse internationale kam pioenendag van de N.P.O., de Nederlandse Postduiven Organisatie, geopend. Burge meester Cremers is ook zelf een liefhebber van het houden van (sier) duiven en kon dus uit ervaring spreken, toen hij zeide het houden van postduiven te zien als een mooie vorm van vrije tijdsbesteding. Bo vendien is het van belang, dat men er ook voor een liefdadig doel werkt. (De baten van deze kampioenendag zullen ten goede komen aan de stichting „Brederodeduin" te Bloemendaal. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Meijlink, voorzitter van de N.I.K., de Nederlandse Internationale Kampioe nendag en secretaris van de N.P.O. De heer K. van de Poel uit Borgerhout (België) kwam een groet overbrengen namens alle Belgische postduivenliefheb- bers en namens de Antwerpse kampioenen- dag. Na de heer Van de Poel spraken nog enkele vertegenwoordigers van plaatselijke afdelingen en toen kon keurmeester Cor de Zeeuw uit Eindhoven zijn moeilijke taak beginnen om de duiven „op zicht" te keu ren. Behalve de duiven, die per groep voor keuring waren ingezonden, waren daar naast nog vele duiven uitsluitend tentoon gesteld. Het Krelagehuis was Zondag door twaalf honderd duiven bevolkt. Bijna tweeduizend toeschouwers werkten er aan mede het batig saldo ten gunste van „Brederodeduin" zo groot mogelijk te doen zijn. Alleen de verkoop van bonnen (waarop men een duif als prijs kon winnen) bracht al 764,op. In dit bedrag is begrepen de tweeënvijftig- eneenhalve gulden, die de duiven opbrach ten, die door Z.K.H. Prins Bernhard waren geschonken. De kopers werden de gebroe ders Veninga, die de duiven aangekocht hebben voor bloedverversing van de hokken. De keuring van deze duiven had tot resultaat, dat de Haarlemse Postduiven Sociëteit met de eerste prijs ging strijken: een médaille beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. De tweede en derde prijs, médailles van de gemeentebesturen van Haarlem en Van Heemstede, gingen respec tievelijk naar de Fond-club en de vereni ging „Het Oosten". De wisselbeker van de N.P.O. ging als vierde prijs naar de ver eniging „De Duif". Tenslotte was Colomba de winnaar van de vijfde prijs, een door de Rotterdamse Postduivenhoudersbond be- De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, opende gisteren de twaalf de Nederlandse internationale kampioens dag van de N.P.O. De burgemeester, zelf een liefhebber van het houden van duiven, bij de hokken van de winnaars. schikbaar gestelde médaille. Behalve de eerste prijswinnaar waren de overige ver enigingen alle uit Amsterdam afkomstig. Aan het einde van de Kampioenendag, Zondagmiddag om vijf uur, sprak de heer Meijlink een hartelijk sluitingswoord. Met het oog op de aanstaande behande ling van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Ver eniging van Schouwburgdirecties in Ne derland een request betreffende het opera wezen gezonden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, waaronder onder meer de volgende pas sages voorkomen: „Ondankbaar zouden wij zijn, indien wij in de korte tiid van het bestaan der Neder landse Opera geen waardering zouden uiten voor de resultaten, die ondanks de talloze moeilijkheden toch tot stand zijn gekomen. Onze grootste grief is echter, dat de opvoeringen slechts tot enkele grote steden des lands beperkt blijven en dat het overgrote deel van Nederland, dat toch zeer zeker een belangrijk kwantuim van de subsidie opbrengt, van deze kunstvorm verstoken blijft. Dit is temeer tot uitdruk king gekomen, nu de Utrechtse Opera, welke zich hoe langer hoe meer ging in stellen op het geven van voorstellingen in kleinere plaatsen, heeft opgehouden te be staan. Daarom zouden wij u in overwe ging willen geven u te beraden over het in het leven roepen van een tweede opera gezelschap dat, onafhankelijk van de Ne derlandse Opera of wellicht in samen werking met dat instituut, in staat zal moeten zijn geheel Nederland van een groot en klein répertoire te voorzien". Dit request is ondertekend door de voor zitter en de secretaris van de Vereniging- van Schouwburgdirecties in Nederland, de heren H. Deinum en W. Mooy. Zondagmiddag heeft Sint Nicolaas in het Sportfondsenbad zijn traditionele bezoek bij „De Watervrienden" gebracht. Alvorens het feest begon heette Wim Honhof als voorzit ter van de jeugdgroep de talrijke oudere hartelijk welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de jeugdgroep nog steeds groeiende is en dat dit jaar door de leiders en leidsters 230 kinderen met goed gevolg waren opgeleid voor het diploma geoefend zwemmer (ster) Onder luid tromgeroffel deed hierna de jeugd haar intrede in de zwemzaal en onder leiding van mevrouw Rie SchraaMusch werd een demonstratie figuurzwemmen door een jeugdgroep gegeven. Met het zingen van Sint Nicolaasliedjes werd de komst van de goed Heiligman af gewacht. Spoedig hierop verscheen de hoge Spaanse gast en hield een toespraak tot de jeugd waarbij hij blijk gaf belang te stellen in het Watervriendenwerk. Sint volgde de de monstratie watergymnastiek. de vossenjacht, het baanzwemmen en de afvalraces. Bij de demonstratie ballonsoringen van de hoge plank kon zwarte Piet tot grote vreugde van de jeugd de verleiding niet weerstaan, om zich ook op de hoge plank te begeven en te proberen ook een ballon te pakken, hetgeen hem na veel moeite toch gelukte, Nadat de Sint zijn volle tevredenheid over het genresteerde door de jeugd had geuit nam hij afscheid. ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) Vulpenhouders is onze Specialiteit Elk gewenst merk in voorraad. PRIDIA VULPEN met stalen pen 2-95 HAARLEM, 28 November 1953 GEHUWD: 28 Nov. P. A. van der Zande en M. F. Vermeer: C. J. Seton en N. C. Botti; P. G. G. Bannink en M. W. Bakkers; J. Stel- ma en W. Koopman; J. W. J. Runneboom en E. Honhof. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., C. van der Neut—Hoogendoorn; 28 Nov., D. M. Klin kenbergQuax. BEVALLEN van een dochter: 27 Nov., G W Kiekensde Kruif; F. M. BreijHaver kort; 28 Nov., A. J. Huizing—Blom; A. Post Kok. OVERLEDEN: 26 Nov.. G. Bouwman, 67 j,. K'nderhuissingel; J. Kleijn—Peper, 66 j., Luvikstraat. Jean-Jacques Bernard staat bekend als de schrijver van het „theater van de stil te". Evenals Charles Vildrac (vooral ver maard door zijn „Vrachtboot Volharding") brengt hij in zijn stukken gespannen pau zes in de gesprekken teweeg als onthul lende momenten om de innerlijke krachten en conflicten achter de banaliteit van de woorden tot uitdrukking te laten komen. Oudere schouwburgbezoekers zullen zich dit stemmige procédé stellig uit zulke in tieme meesterwerkjes als „Martine" of „Nationale 6" (De grote weg) herinneren. In het middelpunt daarvan stond steeds een lichtgevoelig meisje, dat vurige dromen koesterde van het grote geluk in het verre i verschiet, om tenslotte na een intermezzo in een hoopgevende werkelijkheid met melancholieke resignatie afstand te doen van haar niet voor verwezenlijking vat bare illusies. Veel daarvan is terug te vinden in zijn nieuwste stuk Marie Blanche" (Notre Dame d'en haut), waarvan de Arnhemse toneelgroep „Theater" Zaterdagavond in de HaarTemse schouwburg de Nederlandse première heeft gegeven. Maar helaas bleek in dit geval de als vanouds toegepaste schrijfwijze geenszins te kunnen voldoen aan de eisen van het gekozen, de grenzen der realiteit verre te buiten gaande on derwerp. Daarom eerst een samenvatting van de inhoud. Op een klein visserseiland voor dé Bretonse kust ligt, hoog op een rots, de ruïne van een middeleeuwse kerk, die in de oorlog is verwoest. De Parijse architect Pierre Mathieu komt in opdracht van Monumentenzorg de mogelijkheden van restauratie bestuderen, maar stuit op eensgezinde tegenstand: de bevolking wil in hoofdzaak uit gemakzucht het nieuwe Godshuis op de begane grond. Ook de pastoor deelt deze visie. Het wonder baarlijke is nu, dat de titelheldin iedereen (blijkbaar, want men krijgt er nauwelijks iets van te zien) met haar vurig geloof weet te inspireren tot uitvoering van het aanvankelijk verworpen plan. Er is hier een eigenaardige factor in het spel, een soort historisch parallelisme, waardoor de geschiedenis zich met dezelfde personen in andere gedaanten (maar met dezelfde namen) schijnt te herhalen. Marie Blanche is een afstammelinge van de eer ste koster en weet zodoende alle geheimen van de stichting en de daarbij gevolgde werkwijze, die van geslacht op geslacht zijn doorgegeven. Zij is als het ware, zo laat de schrijver ergens een der personen zeggen, de levende geest die oprijst uit de dode steen. Vandaar dat regisseur Johan Walhain in zijn voorwoord spreekt van „een modern mysteriespel". Men kan dat in profanere zin ook doen op grond van het feit, dat er voor de plotselinge omme keer in de houding van de dorpelingen geen enkele aannemelijke verklaring wordt verstrekt. In de vroegere stukken van Jean-Jacques Bernard trof men naast een verfijning van de karaktertekening in de trant van Alfred de Musset reeds duidelijk een symboliek a la Maeterlinck aan. Maar deze laatste fac tor, ik wees er reeds op, wordt hier top zwaar nu er een voldoende basis in de werkelijkheid ontbreekt. Merkwaardiger wijze is hij heel dicht in de buurt gekomen van het veel te weinig gewaardeerde „Als wij doden ontwaken" van Ibsen, waar men een soortgelijke verhouding-op-kunst-en- leven tussen de beeldhouwer Rubek en de „hoog-hèilige" Irene aantreft als hier tus sen de architect en het zuivere figuurtje van de kostersdochter, wier dromen echter veel hoger stijgen dan die van de eerder genoemde, ietwat sentimentele vrouwen gestalten uit „Martine" of „De grote weg". En des schrijvers behoefte aan intimiteit is nu eenmaal beter te verenigen met nel aardse dan met het hemelse. Vandaar deze respectabele mislukking. Aan Ibsen deed ook de mise-en-scène denken. Helemaal geslaagd is het debuut van Johan Walhain als regisseur beslist niet. Hij streefde naar meer diepzinnigheid dan de tekst bevat, waardoor herhaaldelijk lege en vooral onlogische plekken ontston den. Ook de stereotype opstelling van de personen was te opzichtig om waar te zijn. Stellig had hij een nauwere aansluiting bij de realiteit moeten zoeken. Het legendari sche ontstaat eerder door verdichting, ook in letterlijke zin,dan door de uitbreiding. Décor en belichting wedijveren in raadsel achtigheid. In liet vierde bedrijf viel er bijvoorbeeld helder daglicht door de grote opening (een raam?) in de kamer, waar het verder zo donker was dat de lamp ont stoken moest worden. De personen hielden trouwens de milieu tekening evenmin goed vol. Annie Lange- naken bijvoorbeeld begon als vissersvrouw, maar werd al spoedig een keurig dametje uit de grote stad. Bernhard Droog typeerde haar echtgenoot niet onaardig. Sacco van der Made kon er als de burgemeester ook wel mee door. Maar het waren toch niet de mensen die men in deze primitieve om geving verwacht. De Franse films hebben ons wel anders geleerd hoe men de sfeer moet oproepen, waarvan de kluchtige keer zijde in „Het dorp der mirakelen" van de Belgische schrijver Gaston Martens wordt getoond dat trouwens veel zuiverder uit de volksverbeelding leeft. Bewondering past voor het spel van de jeugdige Lies Franken in de titelrol, die haar geëxalteerdheid binnen redelijke grenzen hield, al zal niemand hebben be grepen waarom zij door haar omgeving voor bijna achterlijk werd gehouden. Johan Schmitz deed met routine wat er van hem als de architect werd verwacht en Diny Sprock was zeer aanvaardbaar als de echtgenote, die vecht met haar gevoelens tussen angst en jalouzie. Jacques Snoek was niet te benijden als de pastoor, die met de noodlotstijding van enkele woorden het nogal abrupte einde moest aankondigen van een voorstelling, die tot weinig enthou siasme verleidde, al was het première- publiek gul met applaus. DAVID KONING Zaterdagmiddag heeft de generaal-majoor b.d. van het KNIL, de heer G. J. F. Statius Muller de Pasar Malam (Indonesische avondkermis) in de Vishal en Vleeshal, officieel geopend. Hij verwelkomde de autoriteiten en de vele belangstellenden. Met betrekking tot de doeleinden 'van het Veteranen Legioen Nederland, waarvan de afdeling Haarlem de Pasar Malam die van heden tot en met Vrijdag elke avond, des avonds van half zeven tot middernacht, geopend zal zijn organiseert, zeide spre ker dat die er vele waren. Nederland heeft de oorlog gewonnen, maar de vrede glans rijk verloren. Een der hoogtepunten van het streven van het V.L.N. is gedachtig aan de door H. M. de Koningin bij de opening van het congres van oorlogsveteranen uit gesproken rede, waarin zij onder meer ver klaarde: „Gij, oorlogsveteranen, hebt de eer en het recht de vrede te winnen." Aan de officiële opening was een ont vangst vooraf gegaan, waarbij wij op merkten de heren J. Fontijne en J. Voer man, hoofdcommissaris respectievelijk korpschef van de politiekorpen van Haar lem en Bloemendaal, leden van de bonden van oud-illegale werkers van Haarlem en Velsen, die afdelingen zijn van de Natio naal Federatieve Raad van het vooi'malig verzet Nederland, de heer F. E. de Nijs B;k van de provinciale commissie S.W.G., en anderen. Zij werden bij afwezigheid door ziekte van de voorzitter van het V.L.N., de heer G. J. de Vries te Overveen, de organi sator van deze kermis, verwelkomd door de heer J. A. G. M. Leenderts, vice-voorzit- ter. Intussen maakte de N.P.V.-districts- band een mars naar de Grote Markt. Nadat de heer Statius Muller zijn toe spraak op het bordes van de Vleeshal had geëindigd, hebben verkenners van de dis trictsband de Nederlande driekleur voor het gebouw van de Vishal gehesen en daarna maakten dc genodigden een rond gang door beide gebouwen. In de Vishal hebben het Nederlandse Rode Kruis en de Reserve Politie een stand ingericht. Men treft er verder voor het eerst in Haar lem het Philips electronenkanon, als mede vele andere attracties van allerlei aard. Bovendien zijn er een tiental mid denstanders uit Haarlem, die er hun goede ren aan de bezoekers zullen trachten te verkopen. In de Vleeshal worden onder auspiciën van restaurant Brinkmann spijs en drank geleverd, zorgt een Ambonnees orkestje voor de muziek en is er eveneens nog een dansshow. De baten van deze Pasar Malam zullen ten goede komen aan de ge zamenlijke militaire fondsen, het mevrouw Spoorfonds en het revalidatiecentrum Aar denburg. Veer de veertien duizend leden, die het Veteranen Legioen Nederland in ons land telt, zijn er ongeveer driehonderdenvijftig aangesloten bij de afdeling Haarlem. Vele van hen verlenen geheel belangeloos hun medewerking bij het houden van de avond- kermis. De Zandvoortse politie heeft de vorige week tijdens bokswedstrijden in de Apollo- hal te Amsterdam de 33-jarige H. D. W. R. uit Zanüvoort gearresteerd. Hij wordt er van verdacht een inwoner van Lochem voor tienduizend gulden te hebben opgelicht. De man zelf zegt dat het hier om een normale zakentransactie gaat. Hij zal vandaag voor de officier van justi tie te Haarlem worden geleid. Een en ander heeft tevens geleid tot de. 'aanhouding van een vriend van de ver dachte, de veertig-jarige zandvoorter L. W.'W., die van dit, geld duizend gulden ontvangen zcu hebben zonder dit mede te delen aan de dienst van Sociale Zaken, waarvan hij ondersteuning genoot. Nadat proces-verbaal was opgemaakt ter zake van steunfraude is de man weer op vrije voeten gesteld. Overigens heeft de tweede zaak niets te maken met de eerste. A mateurtoneel Johan Elsensohn heeft zich ook bezig gehouden met de toneelschrijverij en het resultaat was „Duif en doffer" een echt Jordaanstuk in de trant van „De Jantjes", „Oranje Hein" enzovoort: onvervalst volkstoneel, te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Het is evenwel een echt speelstuk. De verhoudingen zijn sim pel, de gemoederen snel verhit, de karak ters met forste trekken geschilderd. Voor het troepje, dat „Postaal Genoegen" heet, een dankbaar spelobject, waaraan het blijkens de opvoering van Donderdagavond in de schouwburg zijn krachten wel heeft besteed. Wat er onder regie van Hein Kra- neveld uitkwam was het aanzien alleszins waard. De regisseur was er in geslaagd een levendige figuratie op de been te brengen, die de tableaux heel plezierig opfleurden. Hij kreeg zijn spelers er toe het volle pond te geven. Het tempo alleen was nog zwak, maar de rollen werden met zoveel animo uitgespeeld, dat we dat te kort maar op rekening van de ernstige toewijding schrijven, die ditmaal tot in de détails doorwerkte. Alles bij elkaar een goede voorstelling, die de volle sympathie van de zaal oogstte. Ik zal u niet ophouden met een uitvoe rige inhoudsbeschrijving. Die mag wel als bekend worden verondersteld. Wat de spelprestaties betreft: Tiny van Konings hoven spande wel de kroon met de rol van het opstandige vrouwtje, dat de duiven van haar man verkoopt. Dat was vooral innerlijk heel goed doorvoeld en heel knap van uitdrukking. Nico Bakker als haar echtgenoot schoot evenmin tekort in ex pressie, maar zijn reacties waren wat traag. Zeer gevat en ad rem bleek Cilie Captijn (Tante Trui), slagvaardig terzijde gestaan door Henk van Musscher als ome Hannes. Van de overige medespelenden noem ik nog Hetty Cival als een te jong naar het uiterlijk kwebbelende weduwvrouw, Jan Serné, die de rol van Karei bescheiden vervulde en Nan Umans als oma. Fr. Over het onderwerp ,,De provinciale zorg voor de volksgezondheid" sprak Vrij dagavond voor de Christelijk-Historische Kiesvereniging te Haarlem de heer Jacs. Rustige, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. De wettelijk voorgeschreven taak beperkt zich tot het verschaffen van ruimte voor het opbergen van geestelijk gestoorden, zeide spreker. Noordholland gaat verder dan de andere provincies die haar taak vervullen door het sluiten van overeenkomsten met bestaande inrichtin gen. Sedert honderd jaar houdt de pro vincie eigen gestichten in stand met thans een 2900 verpleegden, de bevolking van een klein dorp, naast een 2000 personen die in particuliere, meest confessionele in stellingen zijn ondergebracht. De accom modatie was echter veelal totaal onvol doende. Het gesticht Medemblik bijvoor beeld was een 250 jaar oude scheepswerf later gebruikt voor de tewerkstelling van gedetineerden. De inrichting is solide ge bouwd, doch ongeschikt voor een behan deling en genezing van patiënten volgens de nieuwe medische inzichten. Ontspan ningsgelegenheid was ten enemale onvol doende en ook voor het personeel voldeed de huisvesting niet aan redelijke eisen. Ge deputeerde Staten hebben nu goedkeuring gekregen op een vijfjarenplan 6 a 7 mil- lioen gulden belopend om een behoorlijk begin te maken met een doeltreffende voorziening die niet alleen maar het af zonderen maar vooral het genezen ten doel heeft. Ruimtegebrek en tekort aan perso neel maken het nog meer gewenst cle ver blijfsduur van de patiënten te verkorten; daarvoor is goede voor- en nazorg nodig, opdat de gevallen eerder onderkend en in behandeling worden genomen en na gene zing beter geacclimatiseerd in de maat schappij terug komen. Door de gelukkige samenwerking van de provincie met de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Kruisverenigin gen is in Noordholland te Alkmaar de Provinciale Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid werkzaam, waarvan te hopen is dat alle gemeenten in de provin cie zich zullen aansluiten om gezamenlijk die veelomvattende taak te kunnen ver vullen. Verder besprak de heer Rustige het ge reedkomen in Juli a.s. van Groot-Schui- lenburg bij Apeldoorn in samenwerking met het rijk. Daar komt een moderne in richting voor idiote en debiele kinderen. Tenslotte herinnerde spreker aan de vrijwillig aanvaarde taken op het gebied van tuberculose en kankerbestrijding, het aandeel in het instandhouden van de Am sterdamsche Vroedvrouwenschool e.d. Vooraf sprak mei. mr. M. II. Boeree, hoofd van de afdeling Bemiddeling voor Vrouwelijke Beroepen van het Arbeidsbu reau over ,\Beroepsvoorlichting en Geeste lijke Volksgezondheid". Na in het algemeen het belang van een juiste beroepskeus in het licht te hebben gesteld, besprak zij het ernstige personeels gebrek in de psychiatrische inrichtingen, niettegenstaande de zeer verbeterde sociale posilie. Zij beschouwde het als een grote vervlakking van ons volk dat het eerst ge vraagd wordt naar het aantal dagen vacan- tie. Moeten wij in het materialistische standpunt blijven berusten? Als Christe nen rust op ons de plicht de geesteszieken liefderijk te verzorgen. Zijn wij het Réveil vergelen, zegt een naam als Heldring ops niets meer? Spreekster wekte op om in navolging van de mannen van het Réveil de taak op hel terrein van de geestelijke volksgezond heid weer daadwerkelijk aan te vatten. Dit werk mag ons niet tè min zijn. Op het Zaterdagavond gehouden concert in de Broedergemeente aan de Parklaan hoorde men hobo-spel van Bert Esser, met orgelbegeleiding van Bets Nederkoorn, die tevens als soliste een drietal koraalvoor spelen ten beste gaf. Dit muzikale pro gramma diende als omlijsting van een aan tal declamatiebeurten, verzorgd door Trees Faber, die toepasselijke verzen van L Bonga en Ab. Visser met fragmenten uit de boeken Genesis, Ruth en Samuel in leidde. Men kon zich hierbij afvragen wat nu eigenlijk treffender is: een in duidelijke verhaaltrant weergegeven Bijbelverhaal of een gedeclameerde dichterlijke parafrase daarover. Dit is zeker, dat de vlotte, na tuurlijke zegging van Trees Faber aan de verhalen uit het Oude Testament een zui ver en boeiend accent ver'eende. doch te vens, dat haar on opgeschroefde wijze van voordragen aan de gedeclameerde gedich ten een passend karakter gaf. Bert Esser toonde zich een muzikaal en bedreven hoboïst met een rustig beheerste en fraai genuanceerde vertolking van het Concert in Bes van Albinoni en bevestigde die goede indrukken met een alleszins fraaie interpretatie van een Sonate van Telemann, waarvan wij de expressieve toon in een Siciliënne en de puntige articulatie in de beide Allegri als bijzonder opvallen de kwaliteilen konden noteren. Ook in twee Landelijke Miniaturen voor hobo solo van B. van de Sigtenhorst Meyer toon de Bert Esser, behalve een vlotte techniek, een van smaak getuigende voordracht kunst. Be's Nederkoorn begeleidde de compo sities van Albinoni en Telemann met een zuivdr begrip voor stijl in passende re gistraties. Kwaliteiten, die ook de solo- voordracht sierde,welke ik van haar hoorde. Het kerkgebouw der Evangelische Broe dergemeente hielp met zijn traditionele Adventstooi mee de sfeer te wekken, die met deze uitvoering kennelijk betracht werd. JOS. DE KLERK Het hoofdbestuur van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur heeft voor de algemene vergadering, die op 21 December te Haarlem wordt ge houden, voorgesteld wijziging te brengen in de statuten en het huishoudelijk regle ment. Op het ogenblik bestaat het hoofd bestuur uit een voorzitter en twaalf leden. Volgens het voorstel zal het hoofdbestuur bestaan uit een voorzitter en elf leden, ge kozen door de algemene vereniging en drie leden die door de groepen hyacintenkwe kers, tulpenkwekers en narcissenkwekers naar het hoofdbestuur worden afgevaar digd. Indien mogelijk zullen dit zijn de voorzitters van de besturen van de drie groepen. In artikel 11 van het huishoudelijk reglement staat, dat de leden, die kwekers van of handelaars in een zelfde geslacht van bol- of knolgewas ziin, zich kunnen verenigen tot een groep. Het hoofdbestuur stelt voor dat artikel aldus te wijzigen; „De leden die kwekers zijn van of handelaren in eenzelfde geslacht van bol- of knolge was. kunnen zich tot een groep verenigen. Deze groen neemt beslissingen in' vraag stukken die van direct economisch belang zijn voor haar leden als zodanige kwekers en handelaren en deelt deze beslissingen mee aan het hoofdbestuur. Het hoofdbe stuur zal de beslissingen van de groenen aanvaarden en steunen, tenzij deze beslis singen, naar zün mening, in strijd zijn met algemeen vakbelang. F,en groep heeft rechtspersoonlijkheid. Het erkennen van een groen geschiedt door het hoofdbestuur, op aanmelding van belanghebbenden. Ter toelichting deelt het hoofdbestuur mee dat het inruimen van zetels door groe pen het voordeel heeft, dat het hoofdbe stuur van nabij kennis kan nemen van al het werk der groepen en dat de groepen in nauwer contact staan met het hoofdbe stuur. Dat Sint Nicolaas de speeltuinvereni gingen niet vergeet, bleek Zondagmiddag wel. toen hij een bezoek bracht aan „Welte vreden". Het bestuur van deze vereniging, dat te kamnen had met gebrek aan zaal ruimte, heeft toch kans gezien, vijfhonderd kinderen, in drie groepen verdeeld, te laten genieten van een onvergetelijke middag. De hinderen vermaakten zirh met de vriende lijke woorden van de Sint en de guitige streken van Piet. TEHERAN, (Reuter). Zondag is het proces tegen de voormalige Perzische pre mier dr. Mohammed Mossadeq die van hoogverraad wordt beschuldigd, voortge zet. Het was de achttiende dag van het proces. Mossadeq gaf Zondag ontwijkende antwoorden. Zaterdag had dr. Mossadeq gezegd in hongerstaking te zullen gaan en binnen drie dagen dood te zullen zijn. Doch Zon dag gebruikte de oud-premier, zodra de zitting van het hof was afgelopen, een uit gebreide kippenschotel. Mossadeqs dreiging, zich dood te-zullen hongeren, kwam nadat het Hof hem ge dwongen had zich tot de kern der zaak te bepalen, toen hem gevraagd werd waarom hii opdracht had gegeven standbeelden in Teheran van de overleden vader van de Siah neer te halen. Zondag gaf Mossadeq toe deze orders te hebben uitgevaardigd. Hij verklaarde zich ook verantwoordelijk voor het tegen de huidige minister-president, generaal Zahe- di, uitgevaardigde arrestatiebevel. BONN (Reuter) In West-Duitsland en West-Berlijn is een opinie-onderzoek gehouden over de vraag of Duitsland zo nodig door oorlog zijn Oostelijke provin cies, die thans onder Pools bewind zijn, moet trachten terug te krijgen. 77 procent antwoordden: „Niet door oorlog", 12 pro cent waren vóór oorlog indien noodzake lijk en 11 procent hadden geen mening. 66 procent van de ondervraagden meenden voorts, dat Pommeren, Silezië en Oost- Pruisen niet voorgoed voor Duitsland ver loren zijn, 11 procent geloofden niet in te rugkeer van deze gebieden en 23 procent wisten het niet. PANMOENDJOM (Reuter) De Noor- delijke onderhandelaars hebben op de Maandag te Panmoendjom gehouden be sprekingen voorgesteld de politieke confe- rentie over Korea, waarin door het Kore aanse bestand wordt voorzien, in de Indi- sche hoofdstad New-Delhi te houden. Dit is voor de UNO-landen (behalve Korea) aanvaardbaar. De Noordelijken stelden verder voor dat de Sovjet-Unie aan de besprekingen zou deelnemen, evenals vertegenwoordigers van de volgende, neutraal geachte landen; India, Indonesië, Pakistan en Birma. De conferentie zou 28 December moeten beginnen. De Sovjet-Unie zou eveneens als neutrale mogendheid moeten worden be schouwd, hetgeen in strijd is met de op. vatting der verbondenen, die geen bezwaar hebben tegen Russische deelneming, mits de Sovjet-Unie ter conferentie als partij wordt beschouwd. Het nieuwe Noordelijke voorstel is een antwoord op de Amerikaanse suggestie van Zaterdag, dat de Sovjet-Unie als in het Koreaanse conflict betrokken mogend heid aan de besprekingen zal deelnemen, terwijl waarnemers van neutrale landen die geen stemrecht dienen te bezitten kunnen worden uitgenodigd de conferentie bij te wonen. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, is Zondag in Seoel teruggekeerd na zijn bezoek aan Formosa. Hij verklaarde, dat hij met Tsjarug Kai Tsjek geen enkel accoord had getekend. Wel hadden zij gesproken over militaire samenwerking, maar er is niets definitiefs tot stand gebracht. De Noordelijken hebben ingestemd met een reces tot Woensdag, opdat de gealli eerden tijd hebben om de laatste Noorde lijke voorstellen te bestuderen. NEW YORK (Reuter). De algemene ver gadering van de UNO heeft Zaterdag de grote mogendheden verzocht nog een po ging te doen om voortgang te maken in ontwapening. De Algemene Vergadering heeft de aan beveling van de politieke commissie goed gekeurd, krachtens welke „de mogendhe den, die voornamelijk hierbij betrokken zijn", in de ontwapeningscommissie door persoonlijke besprekingen een oplossing zouden moeten zoeken en dat de commis sie aan de Algemene Vergadering in de volgende zitting, in September 1954, rap port moet uitbrengen. De resolutie van de politieke commissie werd goedgekeurd met 54 stemmen voor, geen tegen en vijf onthoudingen. De Sovjet-groep heeft zich onthouden van stemming, niet zozeer uit bezwaar te gen de resolutie zelf, maar omdat de ver gadering de Sovjet-amendementen op de resolutie had verworpen. In een gevaarlijke bocht van de weg 's HertogenboschHelmond nabij Aarle Rixtel is hedenmorgen om 6.15 uur een be stelauto van het dagblad De Volkskrant in het Wilhelminakanaal gereden. De chauf feur, de 26-jarige A. A. M. Ubbink uit Am sterdam wist zich nog wel uit de cabine van de auto, die midden in het kanaal lag, te redden, doch toen hij op het dak van de auto was geklommen, is deze waai-- schijnlijk gekanteld, als gevolg waarvan de chauffeur verdronk. U was gehuwd. (Verkort weergegeven 't Was een vreemde zeker.... Zater dagmiddag begaf ik mij blijmoedig met mijn twee spruiten naar de Kennemerlaan. Sint Nicolaas was juist in dit dorado van Velsens zakenleven aangekomen en hij had moeizaam zijn plaats ingenomen op een als platform ingerichte vrachtauto. Na een ouverture van het muziekcorps kwam dan het moment waarop jong en oud, maar wel in het bijzonder jong weer weken had ge wacht. Sint Nicolaas zou zijn klantjes toe spreken. Wat gaat Sinterklaas nü zeggen, vroeg mijn kleinste, zal hij ons al gezien hebben? Stil zei ik, hij begint direct. Een zeer offi cieel persoon, compleet met hoge hoed, plaatste zich achter de microfoon. Hij hield een heel lange speech. Wat zegt die mijnheer, vroeg mijn doch tertje. Stil, zei ik, aanstonds gaat Sinter klaas wel wat tegen jullie zeggen. Sinter klaas antwoordde. Zijn stem was warm en zeer bekend. Het was duidelijk te horen dat hij graag wat tegen al die kindertjes wou zeggen, maar dat was kennelijk niet zijn opdracht. Hij had het over de verheu gende initiatieven en de energie van de middenstand. In zijn hele carrière had hij eigenlijk nog nooit zoiets meegemaakt als deze middenstand aan de Kennemerlaan. Daar kwam het zo ongeveer op neer. Hij zegt niets tegen ons, zei mijn doch tertje. Nee, dat komt direct. Inderdaad, daar kwam het. En, vroeg Sint Nicolaas, zi.in er nu nog speciale wensen, nu ik hier toch ben? Nou, die had de mijnheer van het feestcomité. Nog meer groei en bloei, samenwerking, begrip, zakencentrum, bloei, begrip, enz. enz. Wenst die mijnheer nu niets voor óns, vroeg de jongste. Nee, dat vergat hij. Maar er kwam wel een ander hoogtepunt, want Sinterklaas ging weer achter de microfoon staan met een hand vol enveloppen. Ha, nu zou hij de brieven gaan voorlezen, die hij van 'zijn kleine vrienden had gekregen. Sinterklaas ging de prijzen uitdelen die de deelnemers aan de étalagewedstrijd van de Kennemer laan hadden gewonnen. Drie dames wer den op het platform gehesen en Sinterklaas hoopte dat dit geld weer bij de midden standers aan de Kennemerlaan terecht zou komen. Geeft Sinterklaas dan geld, vroeg een der kleinen, vraagt hij nu ook welke cadeautjes wij willen hebben? Helaas, Sin terklaas was er niet voor de kleinen. Hij was er voor al die grote mensen en speciaal voor de categorie die hem gecharterd had. P. Vriendelijk verzoek. Wanneer u mij, dames en heren, op een avond voorbij fietst en u ziet dat het achterlichtje van mijn fiets niet brandt, zoudt u mij dan onder het voorbijrijden er even op attent willen maken. Ik zal er u dankbaar voor zijn, want ik kan niet steeds achterom kijken. En het bespaart me zeker een bekeuring. Mag ik u ook waarschuwen? EEN WIELRIJDER

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10