Wezenlijke problemen van de Europese eenheid worden opnieuw bestudeerd Ho Chi Minh laat een vredesballonnetje op Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gevieren? Slotcommuniqué der Haagse m inistersconferentie Auto kantelde in de Gouwe; zes inzittenden verdronken Conferentie Grote Vier zal wel doorgaan Panamees schip bij Portugal gezonken Haagse conferentie eindigde in Saargesprek Op 30 Maart nieuwe conferentie in Brussel Adenauer en Bidault over het Saarprobleem Het woord is aan Sir Benegal Rau overleden Parijs verrast Egyptisch succes bij Soedanese verkiezingen Massamoorden van benden in Atjeh 68e JAARGANG No 122 MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 297e JAARGANG No 275 Voorband was gesprongen; moedige reddingspogingen faalden Rapport over in Korea begane gruwelen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZAL ER GEVIEREN geconfereerd wor den, namelijk door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Sovjet-Rusland? Het wordt er voor de lezer, die zijn dagelijkse zorgen heeft en toch zijn best doet om in deze dingen bij te blijven, niet eenvoudiger op. Het spel der conferenties, dat nu al ge ruime tijd zó weinig heeft opgeleverd, dat het wel enige vastberadenheid vereist om aandachtig te blijven, werkt steeds met zijn cijferlijst: van twee tot zes. De Grote Twee (van het Westen) zijn Amerika en Engeland, die wel eens bij gebreke van Franse ministers samen in een conferentie over zouden kunnen blijven. Die kans hing „Bermuda" boven het hoofd. Maar het kabinet-Laniel is weer eens met de hak ken over de sloot gekomen en op Bermuda zullen dus de Grote Drie vergaderen. Mor gen vliegt de vandaag-jarige Churchill er heen. Daar op Bermuda zal de laatste Rus sische nota, waarin het Kremlin zich be reid heeft verklaard met dit drietal te overleggen over Duitsland, een hoofdpunt van bespreking zijn. Dat worden dus de Grote Vier, 'waarbij de Russen het erop zullen toeleggen het tot een volgende be spreking te brengen, met China erbij, het geen de Amerikanen nog steeds afslaan. Dat zouden dan de Grote Vijf zijn. Dichter bij huis, namelijk in Den Haag, hebben wij pas een conferentie van Zes beleefd, maar dat waren zes Europese landen en dat zestal wordt niet met het woord Grote aangeduid. Hun bespreking heeft weinig of niets opgeleverd, zoals 'vóór de aanvang eigenlijk al vaststond. Aan het slot heeft een menigte journalisten de voorlezing van een kort communiqué door de voorzitter, de Luxemburgse minister Bech, aange hoord en op zijn formele uitnodiging om vragen te stellen is niemand meer inge gaan. Dat is wel een zeer zeldzaam geval. Maar er zat waarlijk niets meer in, bij de huidige stand van zaken. De conferentie van Drie op Bermuda zal in elk geval van meer belang zijn en naar men in Londen verwacht, door de confe rentie van Vier gevolgd worden. „Men acht het nog te vroeg om van een keerpunt bij de Russen te spreken, maar toch gelo ven de diplomatieke waarnemers dat de Russische nota meer betekent dan slechts een tactische terugtocht, zoals Washington meent." Dat heeft onze Londense corres pondent vanmorgen geseind. Het Engelse standpunt inzake besprekingen met de Russen is sinds lang bekend en door prac- tische overwegingen bepaald. Het is de enige manier om te ontdekken wat de Russen webkelijk willen en daarom is het noodzakelijk die manier toe te passen. Men zal na zo'n bespreking in elk geval beter wéten, waar men aan toe is, dan nu. „Hele maal geen gesprek zou tot rampzaliger ge volg kunnen leidien dan een conferentie", heeft de Manchester Guardian opgemerkt. In het algemeen kan men zekér zeggen, dat het Engelse standpunt instemming vindt in West-Europa. Men is aan deze zijde van de Oceaan koeler en rustiger ten aanzien van de Russen gestemd dan aan de andere zijde. Dat valt niet alleen te verklaren uit algemene verschillen in Europese en Amerikaanse opvattingen, maar ook en misschien wel in de eerste plaats uit de omstandigheid dat Amerika zo sterk is en Europa zo zwak. Het ver schijnsel is niet nieuw: de spanning en de nervositeit leven bij een voortwoekerende tegenstelling vooral bij de betrokken mach tigen, die hun macht op het spel zien staan en zich het meest kwetsbaar voelen. Die spanning en die nervositeit doen zich zeker ook in Rusland gelden. En men kan re geerders wantrouwen zoveel men wil, maar niet aannemen dat zij zouden aansturen op een oorlog, die met zulke strijdmiddelen als nu bestaan zou moeten worden beslecht en waarin zij een vernietiging zouden ris keren, die alles zou wegvagen wat zij me nen te hebben bereikt. R. P. (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst er thans weinig twijfel over, dat de conferentie van vier zal door gaan. De logica der feiten dwingt er toe. Het Russische standpunt lijkt Eden's op vatting, zoals weergegeven in zijn verkla ring van 5 November, dat de Britse rege ring bereid is zonder enige voorafgaande condities met de Russische regering be sprekingen te voeren over Duitsland en Oostenrijk, zo dicht mogelijk te zijn ge naderd. Ook in Engeland maakt men zich over de conferentie zelf nog weinig illusies, om dat in de nota de halsstarrige Russische argumenten uit vorige nota's nog door schemeren, maar ook als de conferentie het zwartste pessimisme mocht bevestigen dan wordt zij in Londen toch noodzakelijk geacht, omdat het zoals de Times zegt de enige manier zal zijn om te ontdek ken wat de Russen werkelijk willen. In dien hun houding puur negatief blijft, dan zal de conferentie geen onheil kunnen aan richten, doch integendeel degenen, die vóór alles de Westelijke defensie willen verster ken, als de op het ogenblik enig mogelijke koers, aanmoedigen. Helemaal geen gesprek zou, volgens de Manchester Guardian, tot rampzaliger din gen kunnen leiden dan een conferentie. Het zou een teken zijn van uiterste wan hoop. Berlijn acht men in Londen als conferen tie-oord minder geschikt, omdat dan in het hart van Duitsland zal worden gespro ken over Duitsland zonder de Duitsers. Men voelt daarom meer voor Stockholm, dat blijkbaar in dit verband reeds ge noemd is. Zaterdagavond is het 5.950 ton metende Panamese schip „Jankiki" op tien mijl van de Burlingrotsen bij Lissabon gezonken. Twintig van de dertig opvarenden zijn aan boord genomen van de Algeria en Pinehill. Een van hen was reeds dood. De Griekse kapitein van de „Jankiki", Kassimafis, zeide na aankomst te Lissabon, dat het lot var. de tien vermiste leden van de bemanning van zijn schip nog onbe kend is. (Van onze redacteur DEN HAAG, 29 November. Zoals voorzien werd is de Haagse ministersconferentie zonder „schokken" verlopen dat wil zeggen: Er is niets bereikt dat de naam van verrassing zou kunnen dragen. De overeenstemming over de directe verkiezingen was een ondergeschikt succesje, voornamelijk te danken aan de Nederlandse bereid willigheid om een niet zo heel ernstig bezwaar te laten vallen. Verder zijn alle wezen lijke problemen, die de standpunten der zes mogendheden scheiden, naar de studie commissie verwezen, die 15 Maart moet rapporteren en welker rapport op 30 Maart te Brussel door de zes ministers zal worden behandeld. De Haagse conferentie ging uit als een nachtkaars met een persconferentie, waarbij het slotcommuniqué werd voor gelezen door minister Bech. Niemand stelde een vraag. Adenauer en Bidault, die de gelegenheid te baat namen om nog eens over de Saar te discussiëren, kwamen 's mid dags tot de conclusie dat er reden was op 11 December in Parijs, bij de vergadering van de ministers van de Raad van Europa het gesprek daarover voort te zetten. Ongetwijfeld waren de algemene ver wachtingen van wat deze conferentie tot stand zou brengen oorspronkelijk groter geweest. Maar vlak voor het begin van de conferentie waren zij bij velen daarentegen tot het nulpunt gedaald. Een nauwkeurige analyse van de taak der conferentie zou hebben geleid tot het standpunt dat het midden tussen deze twee uitersten hield, want men wist dat die taak voornamelijk zou bestaan uit het bespreken van het rap port een oplossing te vinden voor de in Rome aan de dag getreden verschillen van mening tussen de zes regeringen, teneinde nader te komen tot de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Nu is het volgens deelnemers aan de con ferentie een onloochenbaar feit, dat de verschillen van mening voor het grootste deel niet zijn opgelost en dat in zoverre dus niet van een succes kan worden gesproken, maar, gezien de politieke crisis in Frank rijk, die vooral de politiek ten opzichte van Europa betrof en dus wel haar invloed moest laten gelden op de politiek van Euro pa zelf, was iets anders nauwelijks te ver wachten. Een van de vele onopgeloste problemen is dat van de Senaat van het toekomstige Europese parlement. Men is het er nog steeds niet over eens of deze Senaat er eigenlijk wel moet komen, of zijn taak niet beter kan worden overgenomen door de raad van nationale ministers, of die raad niet tegelijkertijd èn als Senaat èn als raad van nationale ministers zou kunnen func- tionneren, of er in de Senaat evenveel ver tegenwoordigers van de grote als van de kleine landen moeten zitten, dan wel of de zetelverdeling van de grootte van elk land moet afhangen, en, als er een werkelijke Senaat los van de raad van nationale mi nisters zou komen, wie daarin zitting zou den nemen. Vandaar dat het communiqué van de Haagse conferentie spreekt van „een Eerste Kamer, of een daarvoor in de plaats tredend lichaam, waarin de staten zullen zijn vertegenwoordigd". Met dit probleem zal de Parijse studiecommissie nog heel wat moeite hebben. Gemakkelijker is het op de conferentie gegaan bij de bespreking van het plan voor de oprichting van één Europees Hof van Justitie. De ministers zijn het hierover in principe geheel eens geworden en er zal nu een commissie van rechtsgeleerden worden benoemd om de kwesties, die met de op richting van dit Hof samenhangen aan een onderzoek te onderwerpen. Het gehele complex van economische vraagstukken, waaronder het toch zeer essentiële pro bleem van de mogelijkheid om tot de vor ming van een gemeenschappelijke Europese markt te komen, is op de conferentie slechts vrij summier besproken. Voor Ne derland staat of valt de betekenis van een Europese politieke gemeenschap met de be voegdheden welke deze krijgt om een ge meenschappelijke markt tot stand te bren gen. Voor Frankrijk daarentegen is het tot- standbrengen van een gemeenschappelijke markt op zijn hoogst een kwestie, die later door de Europese politieke gemeenschap mag worden bestudeerd en waaromtrent zij na beëindiging van die studie aanbevelin gen zal mogen doen. Het zal wederom de studiecommissie zijn, die hieromtrent de middenweg zal moeten vinden, welke en voor de Nederlanders, en voor de Fransen, -en voor de vier andere landen aanvaard baar is. Het toeval wil dat die studiecommissie, dank zij het systeem van roulering dat door de ministers wordt toegepast, vrijwel ge durende de gehele periode van haar werk zaamheden door een Nederlander (jhr. Tjarda van Stapkenborgh Stachouwer) zal v;orden voorgezeten. Na afloop van de Haagse ministersconferentie werd een persconferentie gehouden, tijdens welke minister Bech (Luxemburg) het slotcommuniqué voorlas. Tevoren hadden fotografen naarstig plaatjes van de zes ministers gemaakt/waarbij Bidault en Adenauer enkele malen achtereen elkaar de hand moesten drukken cm de fotografen te gerieven. Vermoedelijk door het springen van de linkervoorband is Zondagmiddag tussen half één en één uur een personenauto in de bocht van de Henegouwerweg te Wad- dinxveen van de weg geschoven, tegen een paar paaltjes gebotst en vervolgens van de een meter hoge beschoeiing in de Gouwe gekanteld. Twee mannen die in het 's-GRAVENHAGE, 28 November. Aan het einde van de Haagse ministers-confe rentie is het volgende communiqué uitgegeven: „De ministers van Buitenlandse Zaken der staten-leden van de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal zijn op 26, 27 en 28 November 1953 te 's-Gravenhage bijeengekomen onder het voorzitterschap van de minister van Buitenlandse Zaken van het Groot-hertogdom Luxemburg, Bech. Zij hebben hun werk van heden voor de oprichting van een Europese politieke gemeenschap voortgezet op de basis van het te Rome door hun plaatsvervangers opgestelde verslag. Zij hebben de heer Von Brentano, voorzitter van de constitutionele commissie van de vergadering ad hoe, benevens Lord Layton, vice-voorzitter van de Raadgevende Ver gadering, die vergezeld was van de heef Bohy, rapporteur van de commissie van al gemene zaken, de heer Leon Marchal, secretaris-generaal van de raad van Europa, aangehoord. Overeenkomstig de beginselen, die sedert de resolutie van Luxemburg op 10 Septem ber 1952 tot leidraad voor hun werkzaamheden hebben gediend, hebben zij de be schikkingen goedgekeurd, waarover reeds overeenstemming bestond, zowel wat de constitutionele, als wat de economische vraagstukken betreft. Met name hebben de ministers hun goedkeuring gehecht aan de oprichting van een vei-gadering, waarin de volken van de gemeenschap, en van een Eerste Kamer of een daarvoor in de plaats tredend lichaam, waarin de staten zullen zijn vertegen woordigd. De Kamer der Volken zal worden verkozen volgens het algemeen recht streeks kiesrecht, zodra het verdrag van kracht zal zijn en volgens vooraf in studie genomen modaliteiten. Aldus zal van de aanvang aan in de gemeenschap een doel treffend democratisch toezicht gewaarborgd zijn. Verder heeft het vraagstuk van de executieve organisatie, die reeds door de plaats vervangers van de ministers te Rome was aangesneden, tot nuttige besprekingen geleid. In het bijzonder hebben de ministers hun standpunten nader tot elkander gebracht, enerzijds wat betreft de aanwijzing van de voorzitters en de leden van het nieuwe supra-nationale uitvoerende lichaam, en anderzijds betreffende de samen stelling van de raad van ministers. Het beginsel van de oprichting van één enkel Europees Hof werd goedgekeurd en eet commissie van rechtsgeleerden zal, op de basis van het ontwerp van de vergadering ad hoe, het gehele vraagstuk, dat door de oprichting van deze instelling wordt gesteld nader onderzoeken. De gemeenschap zal, volgens nog te bepalen modaliteiten, zowel de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal als de Europese Verdedigingsgemeenschap omvatten. De ministers hebben besloten een commissie met de taak te belasten, in het licht van hur - besprekingen, de werkzaamheden voor de oprichting van een Europese Gemeenscha), voort te zetten en met het vaststellen van een tekst van het verdrag aan te vangen De commissie, die te Parijs haar standplaats zal hebben, zal tegen 15 Maart aan de ministers, die op 30 Maart 1954 te Brussel wederom zullen bijeenkomen, verslag uit brengen. De ministers hebben bij de behandeling van vraagstukken van de algemene politiek een exposé van de Italiaanse minister-president aangehoord over de kwestie van Triëst en over het standpunt van de regering te Rome". water sprongen om de inzittenden uit de auto te bevrijden, slaagden niet in hun pogingen. Alle zes inzittenden zijn ver dronken. De auto werd bestuurd door de 49-iarige afdelingschef van de Hispano Suizafabrie- ken te Breda, W. Verlinde. Verder zaten in de auto diens echtgenote, de 58-jarige bankbediende A. de Waard en zijn echt genote, de 22-jarige winkeljuffrouw H. P. de Waard, een dochter van het laatstge noemde echtpaar, en haar verloofde, de 25- jarige analist' L. Bartels. De families V. en De W., die vroeger bu ren zijn geweest en sindsdien nog regelma tig contact onderhielden, waren op weg naar een getrouwde dochter van de heer en mevrouw V. te Badhoevedorp. Het on geluk geschiedde m een bocht van de weg (Gouda-Boskoop) ter hoogtë van het wa tergemaal „Blqemendaal" te Waddinx- veen. De 19-jarige matroos M. Hofman, die Zaterdag uit een ziekenhuis is ontslagen en zijn zwager B. Goudriaan aarzelden geen ogenblik, toen zij van het ongeluk hadden vernomen en sprongen in het ijs koude water om te pogen de inzittenden van de auto te redden. Maar de ramen zaten dicht en in de portierkrükken was geen beweging te krijgen. Goudriaan heeft tot driemaal toe gedoken om te trachten een der portieren op te krijgen. Maar al zijn pogingen faalden. Boven het dak van de auto stond ongeveer twee meter water. Inmiddels waren ook anderen op de plaats van het ongeluk aangekomen. Schippers van drie in de Gouwe gemeerde schepen roeiden met hun roeiboten naar de plek, waar Hofman en Goudriaan hadden ge doken. Na heel veel moeite slaagde men er in om touwen aan de voorbumper van de wagen te bevestigen, waardoor men van de kant af de auto, welke zes meter uit de oever lag, naar een ondieper gedeelte kon trekken. Pas toen kon men door het ver brijzelen van de voorruit de inzittenden uit de auto halen. NEW YORK, (Reuter). De V. S. heb ben in een rapport aan de UNO de Chine zen en Noord-Koreanen beschuldigd van het begaan van gruwelen tegen 29.815 per sonen in Korea. Zij zeggen dit „onweerleg baar" te kunnen aantonen. In een resolutie, die bij de Algemene Vergadering, die Maandag een debat over de Amerikaanse beschuldigingen begint, zal worden ingediend en die gesteund wordt door Engeland, Frankrijk, Australië en Turkije, wordt de Assemblée verzocht, de gruweldaden te veroordelen én haar ernstige bezorgdheid hierover uit te spre ken. Het rapport schat, dat tot de slachtof fers behoren 11.622 geallieerde militairen. 17.354 burgers en 839 „onbekenden". De West-Duitse Bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heb ben Zaterdagmiddag in hotel Witte Brug twee uur geconfereerd. Na afloop van hun bespreking werd een communiqué uitge geven, waarin het volgende werd gezegd: „Na het slot van de Haagse conferentie hebben dr. Adenauer en de heer Bidault een ontmoeting gehad. Na onderzoek van de resultaten van de conferentie, speciaal in het kader der algemene Frans-Duitse beti-ekkingen, hebben zij over het Saar probleem gesproken. Zij hebben geconsta teerd dat hun gezichtspunten nader tot elkaar zijn gekomen in een mate die hup voldoende lijkt om het overleg voort te zetten volgens de tot dusverre gebruikte procedure". De twee ministers zullen de studie van het probleem hervattèn bij gelegenheid van de zitting van het comité van minsters van de Raad van Europa, die op 11 De cember in Parijs zal worden gehouden. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan, dat Adenauer bij zijn vertrek te ken nen gaf, dat er volgens zijn mening wel kansen bestonden om het Saarprobleem op te lossen. Bij het onderhoud over de Saar was ook de Franse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Francois Poncet, aanwe zig, die goede diensten bewees als tolk, aangezien de beide ministers zich slechts in hun eigen taal kunnen uitdrukken. Frangois Poncet las later ook het slotcom muniqué der Saarbespreking voor. DIT NU MM CR BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Cicero: Ik verkies de onrechtvaardigste vrede boven de rechtvaardigste oorlog die ooit ondernomen werd. (Brieven aan Atticus) ZURICH. (Reuter). Sir Benegal Nar- sing Rau, sedert December 1951 rechter aan het internationaal gerechtshof in Den Haag, is Maandag te Zürich, waar hij reeds enige tijd onder medische behande ling was. in de leeftijd van 66 jaar over leden. Sir Benegal, die in 1938 geridderd werd, verwierf zich vooral na de tweede wereld oorlog internationale faam als leider van de Indiase delegatie naar de UNO (1949), voorztter van de Veiligheidsraad (1950) en lid van de uit drie personen bestaande wapenstilstandscommissie voor Korea. Hij speelde voor 1947 een belangrijke rol bij de grondwettelijke regelingen, die voorafgingen aan de toekenning van onaf hankelijkheid aan India'. Indertijd geloof de men, dat het mede vooral aan hem te danken was, dat India als republiek lid. van het Britse Gemenebest bleef. (Van onze correspondeyit in Parijs) In Franse politieke kringen hecht men grote waarde aan verklaringen, die de Indo-Chinese rebellen-leider Ho Chi Minh tegenover het Zweedse dagblad Expressen heeft afgelegd, en waarbij hij de voorlopige voorwaarden voor een vrede met Frankrijk formuleerde. Hij verlangt, dat de Fransen het initiatief nemen tot een wapenstilstand, waarna het verdere overleg op basis van een volledige onafhankelijkheid van Viet- namh tussen de beide regeringen zou kun nen worden geopend. De Parijse correspondent van Expressen heeft ook het oordeel van de Franse staats secretaris voer de verbonden mogendheden, Mare Jacquet over Ho Chi Minh's verkla ringen gevraagd, die eveneens gisteren zijn gepubliceerd. Jacquet zeide het nieuws van wereld omvattende betekenis te achten en hij meende dat er niets cp tegen was met Ho Chi Minh in contact te treden, zodra zijn verklaringen langs de officiële wegen zou den zijn bevestigd. Maar even later werd door een commu niqué van premier Laniel ontkend, dat Jacquet het regerings-standpunt zou heb ben vertolkt. Maar wat Laniel er dan wel van vond, werd daarbij niet onthuld. Hoe dat laatste zij, het belang van de verklaringen van de communistische leider mag zeker hoog worden aangeslagen. In zijn laatste réde voor het parlement heeft Laniel. zij het discreet, te kennen gegeven, dat de Franse regering friet de rebellen wil de praten zonder als conditie een volledige capitulatie te eisen. Dat betekende onmis kenbaar een belangrijke concessie van Franse kant; een concessie, die vooral wel kan worden verklaard uit de grote moei lijkheden, die zich sedert enige tijd steeds sterker met de regering van keizer Bao Dai blijken voor te doen. Die moeilijkheden waren juist vorige week nogmaals gestegen toen de laatste nota uit Saigon Parijs bereikte, waarin de Vietnamh volledige onafhankelijkheid bui ten de Franse Unie eisen bleef. Van deze meningsverschillen, die onoverbrugbaar lijken, tussen Frankrijk en de officieel ver bonden mogendheid Vietnamh tracht Ho Chi Minh nu slim partij te trekken door juist op dit moment een vredesvoorstel te lanceren. Door de Franse publieke opinie zal zijn initiatief zonder de minste twijfel met vurige geestdrift worden begroet. Toch mag men niet gering denken over de obstakels, die nog liggen op de weg, alvorens ook maar een wapenstilstand in Indo-China bereikt zal kunnen worden. Men herinnert zich ook hoe moeilijk dat in Korea is gebleken. Frankrijk zal be zwaarlijk zelfs maar voorlopige besprekin gen kunnen openen zonder voorafgaand overleg met Bao Dai. En de keizer, die KHARTOEM, (Reuter) De pro-Egyp tische nationale eenheidspartij in de Soe dan, die vereniging van het land met Egyp te voorstaat, heeft zo'n voorsprong bij de eerste algemene verkiezingen die in het land gehouden zijn, dat het duidelijk is, dat zij de eerste regering zal vormen. Te Omdoerman verzamelden zich honderden juichende mensen voor het huis van de partijleider, Ismail el Azhari. Zij offerden een aantal rammen. Hei ging bij de verkiezingen om 92 van de 97 leden die hel Huis van Afgevaardig den zal tellen. De overige vijf leden ko men uit kiesdistricten, waar nog geen ver kiezingen gehouden zijn. Volgens de laatste cijfers heeft de natio nale eenheidspartij 44 zetels verworven, de Oemmapartij (die zowel van Engeland als van Egypte onafhankelijk wil zijn) 19, de Zuidelijke partij 9, de socialistisch-repu- blikeinse partij 4 en onafhankelijke candi- daten 13. Volgens de 12e Februari van dit jaar tussen Engeland en Egypte gesloten over eenkomst zal het nieuwe parlement zich niet dadelijk met de toekomstige status van het land bezig houden. Er is een over gangsperiode van niet langer dan drie jaar overeengekomen. Daarna wordt een grond wetgevende vergadering gekozen en kan het land zijn definitieve keus maken. zeker voor een ruim deel het gelag van een eventuele overeenkomst zou moeten betalen, zal daarom zeker alles doen om van het begin af zo'n overeenkomst te sa boteren. Een andere geïnteresseerde partij, die evenmin vlotte medewerking zal willen verlenen, is Amerika. Washington kan, met het oog op de veiligheid in het Verre Oosten, de vrijwel ongebroken macht van de communistische Vietminh in Indo-China onmogelijk aanvaarden. Vandaar dan ook dat de Amerikanen de Fransen altijd zo gul met dollars en wapens hebben bijgestaan. Men mag dan ook wel verwachten, dat op de komende Bermuda-conferentie het interview van Ho Chi Minh uitvoerig zal worden besproken. En eveneens kan men wel aannemen, dat Laniel zijn vermeld dementi vooral heeft uitgegeven om Eisen hower en Foster Dulles al niet bij voorbaat voor het hoofd te stoten. DJAKARTA. (Aneta). In een com muniqué van het leger wordt medegedeeld, dat benden in Atieh onder de bevolking in gebieden ten Zuid-Oosten van Laut Tawar, die niet bereid was zich aan hun zijde te scharen, massamoorden hebben bedreven. In de kampong Bintang werden 30 men sen vermoord, in F wak 20, in Angkup 30, in Takengon 30. Een bende, die uit Bra- wang Gadjali terugtrok, vermoordde on geveer 100 personen. Prawda critiseert ondoeltreffend werk op ministeries Prawda, het officiële orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, heeft verklaard, dat deskundigen, die er op moeten toezien dat er op de Russische- ministeries doeltreffend wordt gewerkt, „ordeloos werk over het hoofd zien", niet tegenstaande de jongste regeringsmaatre gelen om de efficiency van staatsambtena ren te bevorderen. (van hedenmorgen 7 uur) at. weers- toestand .S 1 S •a« -a-g S 3 li E-11- 2 Helsinki geheel bew. ZW 3 2 0,2 Oslo zwaar bew. ZZW 4 8 2 Stockholm motregen Z 9 4 0,1 Kopenhagen onbewolkt ZW 11 8 1 Londen zwaar bew. ZZW 6 12 0 Amsterdam regen WZW 12 12 0,1 Brussel onbewolkt ZW 5 9 0 Parijs onbewolkt Z 4 6 0 Bordeaux licht bew ZO 3 8 0 Grenoble onbewolkt O 2 10 0 Warschau motregen W 3 8 5 Berlijn licht bew. WZW 3 10 0 Frankfort onbewolkt ZZW 5 6 0 München onbewolkt windstil 8 0 Zürich nevel Z 1 -2 0 Genève mist windstil -1 0 Locarno zwaar bew. O 1 -1 0 Wenen zwaar bew. windstil 6 0 Innsbruck onbewolkt windstil -4 0 Rome mist O 2 9 0 Neerslag laatste _oorxv> v n-mym-mv. 24 uur. V <XXVrrOfYX"iOO OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende bewolking. Overwe gend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Van nacht iets lagere temperaturen. 1 December Zon op 8.25 uur. onder 16.32 uur. Maan op 3.07 uur. onder 13-49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 November Hoog water: 11.02 en 23.36 uur. Laag water- 6.18 en 18.42 uur. Dinsdag 1 December Hoog water: 12.07 en uur. Laag water: 7.28 en 19.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1