VAN NIEL Castella-lfaatwas Tito vraagt wederzijdse terugtrekking van troepen Wereldnieuws Na opheffing woningtekort is woningvervanging nodig Eindhoven vierde verdwijning van Woenselse overweg PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER I De radio geeft Dinsdag Verander de U.N.O. in een wereldregering Twee stoeiende jongens veroorzaakten botsing Israëlisch schip voer meerstoel scheef Trein hotste tegen lege tankauto Verhoogde spoorbaan feestelijk in gebruik genomen ió het zo MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 2 Het probleem-Triest PARFUMS BIJOUX Vergif in plaats van zout afgeleverd Wereldfederalisten: Kerkelijk Nieuws Mr. dr. J. in t Veld: Zij kwamen er beiden door om het leven Campagne voor nationaal Rheumafonds Kathleen Ferrierfonds Tunnel in Overschie gereed Korte tijd aan de grond Post voor Korea-militairen WASSERIJ DUYN Foutieve waarneming JAJCE (A.F.P./Reuter) President Tito heeft Zondag te Jajce in Bosnië ver klaard, dat Joegoslavië bereid is een con ferentie over Triëst bij te wonen, indien het er van overtuigd is, dat het besluit der Westelijke geallieerden van acht Octo ber om de zóne A van Triëst aan Italië over te dragen, niet in zyn geheel zal worden uitgevoerd. Tito sprak ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de vor ming van de Joegoslavische regering te Jajce in het berggebied van Bosnië. De president deed een beroep op Italië het eerst zijn troepen von de Joegoslavi- sche-Italiaanse grens terug te trekken, daar het eerst zijn geroepen van de Joegosavi- bereid eveneens zijn troepen terug te trekken. Maarschalk Tito heeft in een onderhoud met een Joegoslavisch blad verklaard, dat het nuttig zou zijn om tot een „gedeelte lijke voorlopige regeling te komen, waarbij Triëst onder Italiaanse souvereiniteit wordt geplaatst, omdat in de stad een Italiaanse bevolkingsmeerderheid woont". De rest van het vrije gebied van Triëst dient onder Joegoslavische souvereiniteit te komen, aldus de maarschalk. In politieke kringen te Rome was men Zondag van oordeel, dat Tito in zijn toe spraak te Jajce geen nieuw element voor de oplossing van het probleem-Triëst heeft gebracht. Al was zijn toon misschien wat minder hevig dan gewoonlijk, zo zeide men in genoemde kringen, hij heeft de deur gesloten voor een oplossing op basis van de geallieerde voorstellen van 13 No vember. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 Te Delft kwam Zaterdagmiddag een be diende in een drogisterij tot de ontdek king, dat hij in plaats van een bepaald zout vergif aan een klant had afgeleverd. Onmiddellijk werd de politie ervan in ken nis gesteld. Zij liet een luidsprekerauto door de stad rijden en op tal van punten waarschuwingen omroepen. Tegelijkertijd stelde zij een onderzoek in naar aanlei ding van het signalement dat de bediende van de koper kon geven. Dit laatste leidde er toe dat zij de koper nog bijtijds vond. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.30 Platen. 11.30 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest en soliste. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Platen. 15.00 Parijse chansons. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en Griekenland. 13.00 Gevarieerde muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solist. 21.45 Kan een haan een ei leggen. 22.00 Orgel. 22.20 Platen. 22.25 Ouders en kinderen, causerie. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerkoor- 23.4024.00 Pianorecital. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 11.45 Blokfluit, clavecimbel en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse muziek- kaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Lichte mu ziek. 17.40 Militair klankbeeld. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfare-orkest. 19.35 Vioolrecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd grogramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Ooeretteprogramma. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 —24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; Land in opkomst, documentair programma; De Baard van Sinterklaas; Dagsluiting. KORT EN BONDIG BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Boerinnejeugd- bond. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekorogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Svrnnhonie-nrkest en soliste. 21 45 Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 m.). In gezaghebbende kringen van het Ita liaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt te kennen gegeven, dat president Tito's voorstel, dat zowel Italië als Joego slavië hun troepen zullen terugtrekken van de grens voor de Italiaanse regering aan vaardbaar is. Maarschalk Kiemen ti Worosjilov, de president van de Sovjet-Unie heeft Zater dag gelukwensen gezonden aan president Tito ter gelegenheid van de Joegosavische nationale feestdag. In Moskou heeft de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gro- m.vko, Zaterdagavond een receptie bijge- woon op de Joegoslavische ambassade. De internationale studie-conferentie van jonge wereldfederalisten, die Vrijdag, Za terdag en Zondag te Amsterdam is gehou den over de eventuele herziening van het Handvest van de UNO heeft onder meer de rapporten der vier studiecommissies behandeld. Een der commissies adviseert de U.N.O. te veranderen in een federale wereldregering. Deugdelijke ontwapening, aldus een con clusie van de tweede commissie, kan al leen worden verwezenlijkt door het instel len van een wereldorde die steunt op het beginsel van federalisme. De derde commissie beveelt voor gebie den zonder eig^n regering een verlenging aan van het bestaande systeem van natio naal bestuur. Als na verloop van zekere tijd een neutrale commissie constateert dat dit bestuur in overeenstemming is met de beginselen van het Handvest zou het ge bied onafhankelijk moeten worden. An ders moet de leiding worden overgedragen aan een internationaal bestuur. Ten behoeve van economische en sociale samenwerking bepleit een vierde commis sie het vrijmaken van fondsen door we reldontwapening. ADVERTENTIE Zo klaar mei de afwas en... fluweelzachle handenI Ned. Herv. kerk Beroepen te IJsselmuiden H. Harkema te Zeist. Bedankt voor Antwerpen J. B. Oskamp te Nijmegen. Geref. kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (als evang. pred.) W. v. Boeijen te Eindhoven. Over kernverbetering ten dienste van de toekomstige werkgelegenheid, heeft mr. dr. J. in 't Veld, oud-minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting in het bouwcen trum te Rotterdam een rede gehouden. Als wij omstreeks 1960 door het woning tekort heen zijn, dreigt een ernstige inzin king van de werkgelegenheid in het bouw bedrijf en verwante bedrijfstakken, tenzij wij gereed zijn deze op te vangen, zei mr. In 't Veld. Dit probleem baart te meer zorg, omdat ook in andere sectoren van het bouwbedrijf eenzelfde inzinking dreigt te ontstaan. Men moet rekening houden met 20.000 te vervangen woningen per jaar. Daarbij komen dan nog te vervangen bedrijfspanden en de straat- en rioolaan- leg. Bij elkaar zal dit nog maar nauwe lijks voldoende zijn om de inzinking op te vangen, aldus mr. In 't Veld. Vervanging van 20.000 woningen per jaar achtte hij geen overdreven eis. Glo bale berekeningen wijzen uit, dat door uit voering van verbeterings- en sanerings- In Eindhoven zijn Zondagavond twee verkeersongelukken gebeurd, tengevolge waarvan drie doden waren te betreuren. Het waren twee jongens van acht jaar en een man van 77 jaar. Omstreeks zes uur gisteravond reed de heer Korting op de Broekseweg te Eind hoven met een bestelauto. Naast hem za ten zijn achtjarig zoontje en diens even eens achtjarige buurvriendje, een zoontje van de familie Sars. De twee jongens gin gen stoeien, tengevolge waarvan een van de jongens onverwacht het stuur greep. De heer Korting verloor hierdoor de macht over het stuur en botste tegen een gepar keerde auto op. Tengevolge van de botsing werden de twee jongens uit de auto op straat geslingerd. Zij zijn vrijwel onmid dellijk overleden. Een uur later stak de 77-jarige heer Snijders achter een autobus de Leender- weg over. Hij werd aangereden door een passerende auto en was op slag dood. De bestuurder van deze auto had nog ver geefse moeite gedaan om de aanrijding te voorkomen. plannen op zo grote schaal de overheid een netto-verlies lijdt van 200 millioen per jaar. In het licht van wat wij nu per jaar uitgeven aan vergoeding van oorlogs- en watersnoodschade kan dit zeker niet als een ondraaglijke last worden beschouwd, aldus mr. In 't Veld. Tegenover een netto-verlies van 200 mil lioen staat werk voor ruim 40.000 arbei ders. Er bestaan plannen tot de stichting van een Nationaal Rheumafonds. Door de Fe deratie van Maatschappij-ziekenfondsen, die het initiatief genomen heeft, worden zo mogelijk in samenwerking met de an dere ziekenfondsorganisaties plannen uit gewerkt, om met medewerking van alle daartoe in aanmerking komende instanties te komen tot een grootscheepse nationale campagne. De campagne beoogt het bijeenbrengen van financiële middelen voor de vorming van een Nationaal Rheumafonds. waarmee een doeltreffende rheumabestrijding ter hand genomen zal worden. De taak van het rheumafonds zou bestaan in het bevorde ren van onderzoekingen en door financie ring van de stichting van speciale rheuma- klinieken de voorwaarden te schenpen voor de behandeling van de vele rheumapatien- ten, die nu nog thuis verpleegd moeten worden. Er bestaat reeds een rheumafonds, het Jan van Breememfonds. Hiermee zou wel licht coördinerend gewerkt kunnen wor den. Ter nagedachtenis aan de grote zangeres Kathleen Ferrier is een studiefonds ge vormd, dat haar naam draagt. Dit zal zan gers en zangeressen van Britse nationali teit steunen bij hun opleiding. De rijksweg no. 13, die de verbinding vormt tussen Rotterdam, Delft, Rijswijk en Den Haag, was tot nu toe een ernstig ob stakel voor alle verkeer tussen de nieuwe en' de oude woonwijken van voormalig Overschie. Zaterdagmiddag is een tunnel geopend door de wethouder van Openbare Werken van Rotterdam. De tunnel is 182 m. lang met een over dekt gedeelte van 38 meter. Zaterdag omstreeks het middaguur, bij laag water, heeft de 2800 ton grote Israëli sche stomer „Daniele Borgardt", afkom stig uit Haifa een ietwat vreemd avontuur in IJmuidf-n beleefd. Het schip was normaal uit de Noordersluis op weg naar Bremen vertrokken, toen het plotseling op hoger wal tegen een van de grote mecr- stoelen, die daar het vaarwater markeren, botste en even later vastliep aan de Noord kant van het toeleidingskanaal. Op dat moment stond er een vrij straffe Zuidelijke wind, maar dat kan niet.alleen de oorzaak van dit ongeval zijn geweest, men vermoedt, dat de Daniele uit het roer is gelopen. Tijdens de verwoede pogingen van de Daniele om los te komen pogingen, waarbij de sleepboothulp van Wijsmuller geweigerd werd liep het schip een meter of tien verderop weer vast, om tenslotte na lang martelen een torn rond te kunnen maken en terug te varen naar de Kanaal dijk, waar het schip ligplaats heeft geko zen. De meerstoel werd door de aanvaring scheef gedrukt en aan de fundering zwaar beschadigd. Het schip is aan de Kanaaldijk blijven liggen, tot men het over de borg- storting eens is. De „Daniela Borchard", vastzittend op de wal. (Foto hieronder). Op een onbewaakte overweg bij Bar- neveld is Zaterdagmiddag een electrische trein, in botsing gekomen met een tank auto van een benzinemaatschappij. De trein kwam na ongeveer 50 m tot stilstand. De neus was ingedrukt. De bestuurder had ernstig letsel aan de benen opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. De chauf feur van de lege tankauto bleef ongedeerd. Het voertuig werd ernstig beschadigd. Het treinverkeer ondervond meer dan twee uur vertraging. Post, bestemd voor militairen van het Nederlands aanvullingsdetachement in Ko rea, die op 28 November naar Nederland vertrekken, moet op 3, 9, 17 en 22 Decem ber in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet bevatten; rang, naam, voorletters en legernummer, aanvullinigs- detachement N.D.V.N., op thuisreis naar Nederland, Amsterdam, Schiphol, Militair. De Nederlandse Organisatie van musici en artisten (NOMA) is toegelaten tot het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Het is te verwachten, dat binnenkort de Nederlandse Toonkunstenaarsbond en de Al gemene Bedrijfsbond van Kunstenaai-s en Werknemers in de Film-, Theater- en Amusementsbedrijven, die reeds bij het N.V.V. zijn aangesloten, met de NOMA in één organisatie worden samengesmolten. In Eindhoven is Zaterdag de verhoogde spoorbaan in gebruik genomen. De stads bevolking heeft daarbij uiting gegeven aan haar voldoening en vreugde over de ver dwijning van de beruchte Woenselse over weg. Zaterdagmorgen vertrok van het station Eindhoven een ouderwets stoomtreintje met Eindhovense autoriteiten naar Boxtel. In Boxtel werden de gasten begroet door de Boxtelse „Spoorwegreus", Jan de Kei enlegger. Intussen arriveerde de feesttrein, die om 9.05 uur uit Den Haag was ver trokken. Nadat de Eindhovense gasten daarin plaats hadden genomen, vertrok deze trein naar Eindhoven. Onder de pas sagiers bevonden zich ir. F. Q. den Hol lander en drs. D. J. Wansink, respectieve lijk president en directeur van de Neder landse Spoorwegen, de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, dr. Y. van der Meer, directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, en leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Op het eerste viaduct in de verhoogde spoorbaan in Eindhoven stopte de trein. Namens de Woenselse schooljeugd be groette de 11-jarige Henny Bukker ir. Den Hollander. Deze heeft daarna een ge denksteen onthuld. Op het viaduct aan de Elisabethlaan, waar de trein daarna stopte, heeft ir. F. Philips namens de Eindhoven se fabrikanten de directie der spoorwegen een oorkonde aangeboden met de mede deling, dat zij als blijk van dankbaarheid voor de grote voortvarendheid, waarmee de spoorwegen het verkeer in de stad uit zijn kluisters heeft verlost, een beeldhouw werk van de oud-Eindhovense kunstenaar Willy Mignot voor het nieuwe nog te bou wen station aangeboden. Op het viaduct Demer hebben vertegen woordigers van de vereniging Demerbe- langen en de Woenselse Winkeliersvereni ging een brandweerladder beklommen 27. De rover was dus ontsnapt, maar dankzij het moedige gedrag van Joris Goedbloed, had hij geen kans gezien, de geroofde sieraden mee te nemen. Terwijl de dankbare gasten Joris de hand drukten en zeiden, dat zij hem zo flink vonden, loerden twee verslaggevers door het raam. naar binnen. Deze ijverige persmannen hadden er lucht van gekregen, dat er iets bijzonders gaande was op het verjaars~ feestje van mej. Nellie en zij maakten nu haastig enkele notities. „Mislukte roof overval bij verjaarspartij van mej. Nellie weerklonk: „Nieuws Ram! Extra editie! Mislukte overval bij verjaarspartij van mej. Nellie Tardus!!!" Ook Panda stond Pardus!", riep de een opgetogen, „dat is paf, toen hij deze roep hoorde. „M... maar nieuws voor de voorpagina! Als we vlug zijn, maken we een extra editie, dan zijn we alle andere bladen voor!" Maar ver bluft keerden zij zich om, toen achter hen de gillende stem van een krantenjongen Joris!", stamelde hij eindelijk, „dat moet je geschreven hebben, VOORDAT we naar dit partijtje gingen! Hoe kan dat?!" Om dat ik een Meester-verslaggever ben", ant woordde Joris eenvoudig, daarom blijft de Nieuws Ram het nieuws ver vooruit!" naar de hoge spoorbaan. Ir. Den Hollan der en drs. Wansink ontvingen ieder een product van de oudste Demeriaanse in dustrie, een hoge hoed. Daarna bereikte de trein zijn eindpunt: de nieuwe perrons in Eindhoven. Ir. Den Hollander werd begroet door het bruids paar Nelleke van Eindhoven en Thieske van Woensel. Nelleke schonk haar bruids- bouquet aan ir. Den Hollander en gaf hem een kus op elke wang. Burgemeester mr. Kolfschoten heeft in een toespraak allen bedankt die aan de totstandkoming van de verhoogde spoor baan hebben meegewerkt. Tenslotte heeft de heer P. J. Denteneer, voorzitter van het uit de burgerij gevorm de feestcomité, de dank vertolkt van de Eindhovense bevolking. Ir. Den Hollander heeft het gemeente bestuur een afbeelding overhandigd van het nieuwe stationsgebouw. Burgemeester Kolfschoten overhandigde de president der spoorwegen een foto-album waarin de hele historie van de Woenselse overweg in beeld is gebracht. Tenslotte trok een grote optocht door de stad die een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van het verkeer. De di rectie der spoorwegen en het gemeentebe stuur reden in open rijtuigen mee. In Woensel werden de meegevoerde overwegattributen, het seinhuisje en de overwegbomen, onder groot gejuch ver brand. Veroordeling. Het bestuur van de federatie van Amerikaanse geleerden heeft Zon dag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het door senator McCarthy ingestelde onderzoek naar spionnage op radargebied, die te Fort Monmouth, in de staat New Jersey, zou zijn bedreven „een bedreiging is voor onderzoekingen, waarmede de Amerikaanse verdediging gebaat is". Het bestuur is van mening dat McCarthy's onderzoek „in feite ten voor dele van de vijanden der Verenigde Staten werkt, daar het op den duur zal leiden tot verlamming van wetenschap pelijk onderzoekingswerk". Opdracht. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag secretaris generaal Hammarskjoeld opdracht ge geven, journalistenverenigingen in de hele wereld ten tweeden male uit te nodigen voor een internationale confe rentie voor het opstellenn van een ere code. De Assemblée keurde met 49 tegen vijf stemmen en vijf onthoudingen een desbetreffende resolutie goed. Slechts 54 antwoorden werden het vorig jaar op een rondschrijven aan 500 ver enigingen ontvangen. Van deze^ ant woorden waren er slechts 12 vóór een conferentie. Erkenning. De. leider van de linkervleugel van de Britse Labourparty, Aneurin Bevan, heeft Zondag te Cardiff gezegd, dat Groot-Brittannië de samenwerking met de Verenigde Staten afhankelijk dient te maken van de erkenning van communistische China. De eerste be langrijke stap in de richting van de wereldproblemen moet, aldus Bevan, gebaseerd zijn op de erkenning van communistisch China. Boodschap. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat minister Eden op 24 No vember een nieuwe boodschap heeft gezonden aan premier Zahedi van Per- zië. Uit gezaghebbende bron in Teheran is vernomen, dat de nota, die door be middeling van de Zwitserse ambassade in de Perzische hoofdstad werd afge leverd, wordt bestudeerd door de Per zische premier. Het schrijven zou be trekking hebben op hervatting der Brits-Perzische diplomatieke betrek kingen. Beschuldiging. Zuid-Koreaanse, Ameri kaanse en Britse krijgsgevangenen die niet teruggezonden willen worden, heb ben het opperbevel van de UNO in Korea en de Indische bewakingstroepen beschuldigd van inbreuken op de over eenkomst over de krijgsgevangenen, al dus deelde generaal Thimajja, voor zitter van de neutrale terugzendings commissie Zondag mede. De UNO tracht de krijgsgevangenen, aldus de beschuldiging, door middel van propa gandamateriaal en vreesaanjagende brieven uit de Verenigde Staten van hun voornemens af te brengen niet naar hun vaderland terug te keren. De In dische bewakingsstrijdkrachten worden van medeplichtigheid beschuldigd. Val. De Zwitserse Alpinist Edgar Werner Hopf, die ernstig gewond werd bij een val in een ravijn op de hellingen van Mount Shasta in Californië, is over leden voordat een reddingsploeg hem had kunnen bereiken. Hopf was in ge zelschap van een twintigtal studenten vertrokken om te skiën op de hellingen van de 4250 meter hoge Mount Shasta. Hij viel in een 300 meter diepe spleet. Zijn kameraden wisten hem er uit te halen en bouwden een ijshut om hem tegen de wind te beschermen, in af wachting van de komst van een red dingsploeg. Toen deze arriveerde was de jonge Zwitser echter al overleden. Protest. Turkije heeft Egypte een memo randum gezonden, v/aarin het zegt dat Egypte geen recht heeft de bezittingen in beslag te nemen van leden van de Egyptische koninklijke familie, die op het tijdstip van het confiscatiebevel <3e Turkse nationaliteit bezaten. Er zijn 40 a 50 gewezen Egyptische prinsen en prinsessen van Turkse afkomst, die in Egypte eigendommen tot een gezamen lijke waarde van ruim honderd millioen gulden hebben. Al deze eigendommen vallen onder het door Egypte uitgevaar digde confiscatiebevel. ADVERTENTIE :ASJS'TERDAMS.EV.\ \RT20 TEL 11053 DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. N de tijd dat velen nog droomden van Marsbewoners en Marskanalen maakte een nuchtere Engelsman eens een becijfe ring van't werk dat verzet had moeten wor den, eer een dergelijk gigantisch kanalen- plan werkelijkheid zou zijn geworden. Hij kwam tot de conclusie dat zelfs het be scheiden kanalennet dat op de Mars-kaart van Schiaparelli was getekend, een totale lengte moest bezitten van een stevige 300.000 km. en dat het uitgraven van deze brede waterwegen gelijk moest hebben ge slaan met de aanleg van an derhalf millioen Suezkanalen, voor welk karweitje dan een arbeidersploeg van 200 mil lioen man een flinke 1000 jaar in touw moest zijn geweest. Dat gaf te denken! Een tweede tegenvaller was, dat het door prof. Pickering in de Mars-avond waargenomen lichtschijn sel dat als een signaal van de Marsbe woners was opgevat op zichzelf niets nieuws was, want vóór die tijd was het reeds herhaaldelijk opgemerkt. Dit licht schijnsel op Mars dankte zijn ontstaan aan wolken die op grote hoogte nog door de avondzon beschenen werden nadat het daaronder gelegen land reeds in het duis ter was gehuld. Net als op aarde. Een ander punt dat tot overpeinzing stemde, was een verdubbeling van bepaal de kanalen die duidelijk door twee waar nemers in Zuid-Frankrijk was geconsta teerd, terwijl daarentegen Schiaparelli hardnekkig volhield op hetzelfde tijdstip hetzelfde object enkelvoudig te hebben ge zien. Tenslotte waren het de kinderen die aan alle onzekerheid een einde maakten. Twee onderzoekers weer in Engeland had den n.l. voor een schoolklas een kaart op gehangen en deze kaart voorzien van tal- loos willekeurig aangebrachte vlekken, punten en streepjes, waarna de leerlingen werd verzocht te tekenen wat zij zagen. Het resultaat was werkelijk verbluffend, want de kinderen die het dichtst bij het bord zaten tekenden zo ongeveer wat er was aangegeven, dus een onsamenhangend geheel van streepjes en stippeltjes Maar de kinderen achter in de klas konden de verschillende détails moeilijker onderschei den en bleken de vage opeenvolging van donkere vlekjes als aaneengesloten rechte lijnen te zien. Kortom, in de tekeningen der kinderen tra den de typische Marskanalen voor de dag! De conclusie was nu duidelijk: reeksen van licht- en schaduw- nuanceringen op het oppervlak van Mars waren door verschil- lende astronomen gezien als rechte lijnen. In andere woorden, de zgn. Marskanalen hadden hun ontstaan te dan- kenaan foutieve waarneming als gevolg van het feit dat de sterkste kijkers niet in staat waren de détails voldoende binnen het bereik van het oog te brengen. Grotere kijkers, gekoppeld aan opname-apparaten, hebben de juistheid van deze conclusie be vestigd, want reeds 40 jaar geleden bleken de Marskanalen op de foto's te zijn opgelost in afzondelijke stippen en vlekken. Maar het lekenpubliek wilde van deze harde fei ten voorlopig nog niets weten en verlus tigde zich nog tientallen jaren in heerlijke Marsfantasiën. Mogen wij ons nu ook eens in een fanta sie verdiepen? Laten wij dan op onze beurt eens lichtsignalen naar Mars zeilden. Dan kunt u meteen zien waarom dergelijke grapjes nog nooit ondernometi zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2