Dulles maakt weer voorbehoud voor conferentie Grote Vier Herriot niet candidaat voor Frans presidentschap Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles Hij weigert opheldering te geven of V.S. er al dan niet toe bereid zijn Indonesisch bureau voor Nieuw Guinea Het woord is aan Rumoer om Kesselring Verbannen koning van Boeganda in Londen Hij legt ook voorzitterschap der Nationale Vergadering tieer Uitermate venijnig debat over de wreedheden in Korea Het blijft zacht Hervatting betrekkingen tussen Engeland en Perzië Laatste groet van Sint en Piet Mannen-oppas Protesten van Labour in het Lagerhuis Grote staking in Engeland Luitenant paste ontoelaatbare straf toe Vermindering sterkte Amerikaanse troepen Weerrapport s-g lE 68e JAARGANG No 124 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 277 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET BLIJFT uitermate moeilijk, de be toogtrant en tal van de verklaringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles te begrijpen en te waarderen. Dat, zoals herhaaldelijk geble ken is. ook vele Amerikanen in deze moei lijkheid verkeren kan slechts als een schrale troost gelden. Nu is gisteren de minister,op een persconferentie te Washing ton, weer aan de slag geweest. Natuurlijk werd hem veel gevraagd over de Russische nota, waarin bereidwilligheid tot het hou den van een conferentie-van-Vier tot uiting js gekomen. Op een vraag, of de Sovjet- Unie om opheldering gevraagd zou worden ten aanzien van sommige punten, ant woordde hij: „De Russische nota is tame lijk duidelijk. Er is weliswaar geen datum in voorgesteld en de plaats van bijeenkomst, Berlijn, is een verdeelde stad. Wenen zou misschien een geschikte plaats zijn, of schoon ook Wenen verdeeld is." Het is nor maal dat een regering, welke dan ook, die zich tot een conferentie bereid verklaart, de datum onvermeld laat als een punt voor nader overleg. Dit is geen onduidelijkheid in een nota. Het is evenmin ongebruikelijk dat zij een plaats van bijeenkomst oppert. Ook dat heeft met onduidelijkheid in een nota niets te maken. Maar als men dan bezwaar heeft tegen die geopperde plaats omdat zij verdeeld is dat wil zeggen: in zones verdeeld, die door verschillende mogendheden bezet zijn en men voegt daaraan toe dat een andere stad misschien een geschikte plaats zou zijn, ofschoon die ook verdeeld is, dan wordt men zelf on duidelijk. Wat houdt dit nu eigenlijk in? Minister Dulles moet toch beseffen dat als hij vragen over een dergelijk onderwerp beantwoordt, betreffende een zaak dus die 1 sinds jaren de gehele wereld bezighoudt en waarbij haar toekomst op het spel staat, hij zich niet tot veertig of vijftig aanwezi gen richt maar tot de gehele wereld. Wat baten haar zulke doelloze vaagheden? De minister heeft op sommige onder delen van de Russische nota het woord „onaanvaardbaar" toegepast. Hij heeft ze niet gepreciseerd, maar - voorbeelden ge noemd. Een voorbeeld is, volgens hem, de rol die de Sovjet-Unie aan communistisch China heeft toegedacht. Maar in de notg staat dat de Sovjet-Unie tijdens de confe rentie-van-Vier zal voorstellen, om later een conferentie-van-Vijf te houden met communistisch China erbij. Dat is dus al leen de aankondiging van een voorstel. Ts de mogelijkheid uitgesloten dat men tijdens een conferentie-van-Vier, tengevolge van het daar besprokene, toch wel verstandig zou kunnen zijn om dat maar te beproe ven? Andere vraag: is het bij voorbaat on aanvaardbaar, dat er een voorstel zal wor den gedaan? Men komt tot deze critiek niet omdat men zelf vertrouwend is ten aanzien van de Russen, want dat zijn wij in Europa evenmin, maar omdat men verlangt naar een contact dat misschien tot meer ver trouwen en daardoor wellicht tot opheffing van het oorlogsgevaar zal kunnen leiden. Kan men het met meer voorbehoud uit drukken? Geen optimisme? Goed, geen optimisme dan. Maar men kan het toch proberen, men kan het toch onderzoeken! Minister Dulles voelt er blijkbaar niet voor. Hij weigert mede te delen of de ver klaring van zijn Britse ambtgenoot Eden, pas in het Lagerhuis afgelegd dat naar zijn mening de Verenigde Staten bereid zouden zijn een conferentie van Vier bij te wonen juist is. Hij waagt zich niet graag aan voorspellingen. Hij beschouwt de Rus sische bereidheid om deel te nemen als „een tastbare diplomatieke en morele over winning van het Westen" en hij besluit zijn mededelingen met dit merkwaardige woord: „wij zullen trachten niet arrogant te zijn." Dit soort verklaringen lijkt wel buiten gemeen ongeschikt om een conferentie te bespreken, voor te bereiden en tenslotte te houden, waarop men met de wederpartij tot een zekere mate van overeenkomst in de geest van „leven en laten leven" wil komen. Want dat is toch het doel van zulke besprekingen. Als men gaat onderhande len. met wie dan ook, is het zeker niet de goede tactiek de wederpartij bij voorbaat zoveel mogelijk te irriteren. Wat heeft het voor nut, telkens weer te beginnen over een tastbare morele en diplomatieke over winning van het Westen, die uit het zen den van die nota zoii blijken met de bijvoeging nota bene, dat sommige punten in de nota onaanvaardbaar zijn? En wat is de zin van de mededeling: „wij zullen trachten niet arrogant te zijn." Is het no dig, verstandig, zakelijk, weloverlegd, di plomatiek om zelfs maar te denken aan de mogelijkheid arrogant te zijn en die in het openbaar te vermelden, als men zulk een grote verantwoordelijkheid draagt als mi nister Foster Dulles? Men kan zich met een zucht telkens weer afvragen en dat doet zonder twijfel menigeen of de mens uit zijn oorlogsrampen, in steeds ge weldiger omvang losgebroken door zijn eigen toedoen niets heeft geleerd. Of hij er geen zakelijker, rustiger, menskundiger beleid heeft kunnen ontdekken om de vrede te bewaren die hij gaarne bewaren wil. Er zijn zeker ministers die meer blijk van zulk inzicht hebben gegeven dan mi nister Foster Dulles, wiens verklaringen men niet kan lezen zonder een diepe zucht. Laat ons hopen dat het inzicht van andere deelnemers aan de conferentie van Ber muda een betere, beleidvoller sfeer zal schepnen om de onderhandeling te berei ken die misschien kansen biedt. R. P. TEHERAN (Reuter). De Perzische premier, Zahedi, heeft gisteren een zestig tal prominente figuren uit het politieke en handelsleven ontboden om hem te hel pen bij het opstellen van een antwoord op de jongste Britse nota,-die een weg zoekt om de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen te hervatten. Engeland zou een hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Perzië zeer toejuichen, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zei dit naar aanleiding van persberichten, volgens welke de Perzische regering besloten had de diplomatieke be trekkingen onmiddelijk te hervatten. WASHINGTON (Reuter). Op een Dinsdag te Washington gehouden perscon ferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, als zijn mening te kennen gegeven dat hij niet gelooft dal het Westen resultaten zou kunnen boeken in gesprekken met de Sovjet-Unie,tenzij de leiders-van de Sovjet- Unie „een zekere mate van vrijheid zouden toestaan achter het IJzeren Gordijn". Dulles weigerde te zeggen of de verkla ring van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, dat naar zijn mening de Verenigde Staten bereid zouden zijn een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de vier mogendheden bij te wonen, juist is. Dulles zeide, dat, ofschoon voor zover hij wist niet was verklaard, dat de Rus sische nota als geheel onaanvaardbaar is, deze uitdrukking toch van toepassing is op sommige onderdelen van de nota, zoals bij voorbeeld de rol die de Sovjet-Unie com munistisch China heeft toegedacht en het opheffen van de Europese verdedigings gemeenschap en de buitenlandse bases. 'Deze eisen, aldus Dulles, zijn onaan vaardbaar, doch dit wilde niet zeggen, dat de Verenigde Staten niet bereid zouden zijn om met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk te spreken. Toen hem gevraagd werd of hij ver wachtte dat een conferentie van ministers van de Grote Vier gehouden zal worden, antwoordde Dulles, dat hij zich niet graag aan voorspellingen waagde. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten wensten eerst kanselier Adenauer te raadplegen en alle opinies betreffende de Sovjet-nota zouden op Bermuda besproken worden. De Russische nota was tamelijk duide lijk, zeide Dulles, in antwoord op de vraag of de Sovjet-Unie om opheldering gevraagd zou worden ten aanzien van sommige pun ten der nota. Er is weliswaar geen datum in voorgesteld en de plaats van bijeen komst, Berlijn, is een verdeelde stad.Wenen zou misschien een geschikte plaats zijn, ofschoon ook Wenen verdeeld is. De Russische bereidheid een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen, was een tastbare diplomatieke en morele overwinning van het Westen, maar dat wilde niet zeggen, dat het Wes ten elk Sovjet-voorstel zou moeten aan vaarden zonder het eerst grondig te onder zoeken. Dulles weigerde in te gaan op berichten dat de Verenigde Staten voorbereidselen treffen om Frankrijk het verdere verblijf van Amerikaanse strijdkrachten in Europa te garanderen, als Frankrijk het Europese verdedigingsgemeenschapsverdrag zou ra tificeren. Dulles weerde de critiek af, als zou het buitenlands beleid van de Verenigde Sta ten „te vriendelijk" zijn. De critiek kwam er op neer, zeide Dulles, dat de Verenigde Staten aan andere lan den „geparfumeerde briefjes" zenden in plaats van hen door dreigementen en inti midatie te dwingen, te handelen zoals Amerika het wil. De term „geparfumeerde briefjes" werd door senator McCarthy gebruikt in een radiorede waarin hij Engeland aanviel we gens de Britse handel op communistisch China. Dulles zeide, dat de regering van de Verenigde Staten andere vrije naties als souvereine gelijken wilde behandelen, onyerschillig of zij groot of klein, machtig of zwak zijn. „Wij zuilen standvastig en volhardend zijn in onze pogingen, overeenstemming te bereiken over wat wij menen dat. goed is. Wij zullen een rechtvaardige verdeling van lasten verwachten, maar wij zullen trach ten niet arrogant te zijn". Churchill vertrokken De Britse eerste minister, Sir Winston Churchill, is omstreeks middernacht met de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, uit Londen per vliegtuig naar Bermuda vertrokken. De beide staatslieden verlieten gisteravond laat onder stormachtige toe juichingen het. Lagerhuis om zich naar het vliegveld te begeven. De West-Duitse regeringspartijen heb ben Dinsdag hun beraad over de voorstel len tot wijziging der grondwet om een Duitse bewapening mogelijk te maken, be ëindigd. Het ligt in hun bedoeling nog voor het begin der Bermuda-conferentie de voorstellen bij de Bondsdag aanhangig te maken teneinde daardoor voor de samen komst van de drie staatslieden op Bermuda nog eens een demonstratie te geven van de Duitse trouw aan het E.V.G.-verdrag. Tot voor de verkiezingen stelde de West-Duitse regering zich op het standpunt, dat een aanpassing der grondwet aan de E.V.G. niet nodig was. Nu zij de voor een wijzi ging der grondwet nodige meerderheid van twee derden zowel in de Bondsdag als in de Bondsraad heeft verkregen, heeft zij gemeend aan alle onzekerheid een einde te moeten maken en door de aanvulling der grondwet de beslissing over het verdra? uit handen van het staatsgerechtshof te moeten nemen. Dit gebaar, dat Bonn aan de vooravond van Bermuda wenst te maken, doet na tuurlijk niets af aan de overtuiging, dat de Russische nota de samenkomst der Weste lijke staatslieden een andere inhoud heeft gegeven dan aanvankelijk was voorzien. De belangstelling voor de conferentie staat daarom ook in Bonn geheel en al tegen de achtergrond van een mogelijke conferentie der vier in Berlijn. >orraccoooccoooooaocc Zevenhonderd emi granten, die Dinsdag middag per Water manvan de Hol- land-Afrikalijn uit Amsterdam vertrok ken, zagen tot hun grote verrassing St. Nicolaas, gezeten op een schimmel en ge leid door zijn trouwe zwarte knecht, de ka de, waaraan het schip lag gemeerd, opko men. De Sint was even uit zijn drukke voorbereidende be zigheden gebroken om hun een laatst vaarwel toe te wui ven, hetgeen op hoge prijs gesteld werd. In hel Londense blad „Evening Stan dard" heeft een lezeres haar diensten als „oppas van echtgenoten" aangebo den. Wanneer een vrouw een avond wil uitgaan", zo schrijft Millie Hudson, „kan zij mij opbellen en dan zal ik voor haar echtgenoot zorgen tot zij terug komt". Mej. Hudson verklaarde op het denkbeeld te zijn gekomen, nadat zij klachten van huisvrouwen had gelezen die schreven dat zij nooit eens een avond met vriendinnen konden uitgaan, om dat haar echtgenoten het vervelend vin den, alleen te zijn. Op de vraag of zij niet van mening was, dat vrouwen het misschien een nog onplezieriger idee zouden vinden om haar echtgenoot alleen met een vreemde vrouw achter te laten, antwoordde mej. Hudson: „O nee, vooral als de oppas een- aardige, rustige vrouw is zoals ik". COOOCOOOOOOOOOOOOI DJAKARTA (P. I. ANETA). Het In donesische kabinet heeft Dinsdagavond na een vergadering van zes uur besloten, een bureau voor Westelijk Nieuw-Guinea in te stellen ter coördinatie van pogingen om Nederlands Nieuw-Guinea bij Indonesië in te lijven. Het bureau komt onder leiding van de minister-president. De Indonesische minister van voorlich ting, Tobing, heeft medegedeeld, dat het bureau zal bestaan uit een ministeriële raad onder voorzitterschap van de eerste minister. Het bureau zal een bestuur heb ben, dat optreedt als uitvoerend lichaam en bestaat uit een voorzitter en enkele commissarissen. Aan dit bestuur wordt een secretariaat toegevoegd. De minister antwoordde desgevraagd, dat het bureau niet kan worden beschouwd als „een noodregering voor het gebied Nieuw-Guinea". Hij voegde er aan toe, dat de regering nog niet heeft overwogen op korte termijn een missie naar Nederland te zencfen voor besprekingen over de Ne derlands-Indonesische betrekkingen. De minister zeide tenslotte, dat de oplichting van het bureau Westelijk Nieuw-Guinea in het kader ligt van de verwezenlijking van het regeringsprogram. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Thomas a Kempis: Voorwaar, als de Dag des Oor deels komt zal ons niet gevraagd worden wat wij hebben gelezen, maar wat wij hebben gedaan. (Imitatio Christi). De 29-jarige Kabaka (regerende vorst) Moetesa van Boeganda, een rijk in Oost- Afrika met een bevolking van één millioen, wordt door de Engelse regering niet meer erkend. BONN (A.N.P.) De voormalige Duit se luchtmaarschalk Kesselring doet weer van zich spreken. Kesselring werd een jaar geleden door de Britse bezetting vrijgela ten uit de gevangenis van Werl in het Ruhrgebied en hij trad daarna terstond op het politieke toneel door zich tot president van de herleefde „Stahlhelm" te laten kie zen. In die kwaliteit heeft Kesselring zich opgeworpen als verdediger van menige wandaad der nazi's. Onlangs trad hij als militaire deskundige op in een proces tegen een leider van de „Volkssturm", die in de laatste dagen van de oorlog acht mensen had laten vermoorden, omdat zij niet meer aan het zinloze verweer wilden deelnemen. Kesselring heeft daarbij de achtvoudige moord als militaire noodzaak verdedigd. Hij is daarover in de pers scherp aange vallen als een soldaat, die in Hitier geloof de „zolang er nog een telefoondraad naar Berlijn functionneerde". Minister Strauss heeft nu Kesselring gekenschetst als een generaal, die „tot het laatste ogenblik bruine vodden ondersteund heeft". De mi nister heeft beloofd in het kabinet de vraag te zullen behandelen of aan zulke gene raals nog pensioenen betaald kunnen wor den. Voormalige Duitse generaals genie ten een pensioen van vijftienhonderd mark per maand. Strauss, een der geestdriftigste voorstanders van de Duitse herbewape ning, heeft voorts de eis gesteld, dat lieden van het slag van Kesselring nooit meer iets te zeggen zullen krijgen in Duitse militaire formaties. UNITED PRESS). Terwijl de Labour- fractie in het Britse Lagerhuis heftig pro testeerde tegen het strenge koloniale be leid van minister Lyttleton, is de afgezette koning van Boeganda, de Kabaka Moetesa, die wegens zijn zelfbestuurs-aanspraken uit Oeganda verbannen is, in Londen aan gekomen. Zijn echtgenote, de Nyabagereka, is in Boeganda achtergebleven. Uit de geschie denis van de heersers van Boeganda blijkt, dat de moeder van een Kabaka een zeer grote invloed bezit en een sterk matriar chale positie inneemt. Afrikaanse waarnemers zijn van mening, dat de jonge Kabaka zijn echtgenote heeft achter gelaten, omdat hij er zelf van over tuigd zou zijn spoedig naar zijn land te kunnen terugkeren. De Britse regering is echter vastbesloten hem niet naar Boegan da te laten teruggaan. Een aantal Labour-afgevaardigden is van plan om vandaag te trachten een debat over deze kwestie te krijgen, waardoor premier Churchill en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Edgn. hun vertrek naar de Bermuda's zouden moeten uitstellen. Het ministerie van Koloniën heeft mede gedeeld, dat zo de Kabaka een onderhoud met de minister wenste, de minister hem zou ontvangen. Seretse Khama, de man, die na zijn huwelijk met de Engelse typiste Ruth moei lijkheden kreeg in zijn stamland der Basu- to's in Beetsjoeanaland en naar Engeland verbannen werd, had geen commentaar op de verbanning van de Kabaka. Men ver wacht echter, dat hij als spreker zal op treden op de openbare protestvergaderin gen, die door verscheidene Afrikaanse or ganisaties in Londen belegd zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Door middel van een bijzondere bood schap, die in sobere termen is vervat, heeft de Franse Kamervoorzitter Edouard Her riot gisteren bekend gemaakt dat hij zich niet als candidaat-opvolger van Vincent Anriol voor het presidentschap der Franse republiek beschouwd wenst te zien. De re den, die hij daarvoor opgeeft zijn hoge ouderdom, Herriot is 81 jaar geldt, vol gens de boodschap tevens als motief voor zijn tweede beslissing: de voorzittershamer van dc Kamer volgende maand voorgoed neer te leggen. „Mijn leeftijd en mijn gezondheidstoestand stellen mij niet langer in staat de werk zaamheden van de Nationale Vergadering zo te leiden als ik dat zelf zou willen", za heet het in Herriot's boodschap, die ein digt met een eresaluut aan het Franse volk waaraan de grijze staatsman zijn aanhan kelijkheid en trouwe dank betuigt. Nadat zijn boodschap door een der vice- presidenten van de Kamer was voorgele zen, stonden alle leden op om Herriot, die sedert het begin der vierde republiek de zittingen op majestueuze wijze heeft geleid, een vlammende en symbolische hulde te brengen. Herriot, die momenteel rust moet houden na een attaque, die hem onlangs in de Kamer is overvallen, maar die zich weer vrij goed schijnt te herstellen, heeft in zijn ambtswoning gisteravond ook nog president Auriol, premier Laniel, en de bureaux van beide Kamers ontvangen om zijn beslissing nog eens nader toe te lich ten. Herriot, een der „wijzen" der republiek, zou stellig" graag zijn vriend Auriol als eer ste magistraat ziin opgevolgd. De knapste professoren van de Parijse faculteit hebben hem echter eensluidend en met kracht ont raden de uiterst zware lasten en verant woordelijkheden op zich te nemen die met deze functie van staatshoofd, vooral onder de huidige omstandigheden, gepaard zul len moeten gaan. Men mag voor het ogen blik slechts hopen dat uit de rangen van het parlement alsnog een persoonlijkheid naar voren zal treden, die een figuur als Herriot, dit „ornament van de republiek" in wier dienst zijn hele leven was gesteld, zal kunnen vervangen. Met Herriot en Auriol, die in even dwingende bewoordingen bij herhaling heeft verzekerd het Elysée deze maand vaarwel te willen zeggen, zijn zo de enige twee candidaten geëlimineerd De Gaulle buiten bescnouwing gelaten die men als nationale figuren van het eerste plan zou mogen aanduiden. Een van hen tweeën zou, met bijna gewisse zekerheid, alle andere gegadigden buiten de competitie hebben geplaatst. Nu deze geduchte con currentie dus is afgewend wenden zich de blikken weer naar politici van wat minder indrukwekkend formaat van wie bekend is, zonder dat nog iemand zich officieel candidaat heeft gesteld, dat ze al wel een oogje op het Elysée hebben laten vallen. Minister-president Laniel en zijn vice- premier Henri Queuille zien hun papieren weer duidelijk stijgen. Bidault daarente gen schijnt het de vorige week, speciaal bij de Gaullisten, die hem aanvankelijk hun steun hadden toegezegd, tijdens de E.V.G.- debatten nu wel definitief te hebben ver bruid. Edouard Herriot In ieder geval kan men nu met nog meer zekerheid zeggen dat de wedloop voor de hoogste twee posten des lands: het presi dentschap der republiek en van de Ka mer, die tot 17 December zal duren, span nend belooft te worden en aan een voor spelling over de uitslag durft zich dan ook nog niemana te wagen. LONDEN (Reuter). Twee millioen arbeiders op scheepswerven en in fabrie ken in Engeland zouden heden voor 24 uur het werk neerleggen uit protest tegen een weigering der werkgevers om een loons verhoging van vijftien procent te geven. Meer dan 4000 bedrijven, waaronder het merendeel van de grote motoren- en vlieg tuigfabrieken, die aan belangrijke buiten landse orders werken, zullen van de sta king te lijden hebben. Hoewel de vakorga nisatie, waarvan de staking uitgaat, drie millioen leden telt, wordt aangenomen dat een derde der leden zich niet aan het sta kingsbevel zal storen. De meeste arbeiders van de staatsbedrijven voor de wapen industrie hebben geweigerd aan de sta king deel te nemen, terwijl ook het grond personeel van de vliegvelden de oproep voor een „sympathiestaking" heeft afge wezen. De staking betekent zowel voor de werk gevers als voor de arbeiders een schade post van millioenen ponden. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek gerequireerd tegen de 28-jarige eerste luitenant M. C. v. d. A. uit Helmond, die op 14 Juni van dit jaar in Korea aan twee soldaten opdracht had gegeven een dronken militair in tele foondraad te wikkelen, daarna in een kuil te plaatsen en deze kuil gedeeltelijk met zand dicht te gooien. De advocaat-fiscaal zei dat de luitenant een zeer slecht voorbeeld had gegeven voor zijn ondergeschikten. Het hof zal op 15 December arrest wijzen. NEW YORK. (Reuter). De Ameri kaanse beschuldigingen betreffende door de Noordelijken in Korea bedreven wreed heden tegen personeel van de UNO en Ko reaanse burgers zijn Dinsdag door de Sovjet-gedelegeerde bij de UNO, Wysjinski, overduidelijk bijeengeraapte vervalsingen genoemd, bestemd om de vredesonderhan delingen in Korea te torpederen. De beschuldigingen dienen als dekman tel voor de misdaden en wreedheden be dreven door de „interventionisten", misda den die te vergelijken zijn me; die van de Hitlerbarbaren", zeide Wysjinski. De Verenigde Staten hadden beweerd, dat duizenden in Taejon de dood gevonden hadden toen de stad „het toneel van mas samoord werd" in September 1950, aldus Wysjinski, die vervolgde dat de Amerika nen niet vermeld hadden, dat Amerikaanse luchtaanvallen op Taejon duizenden had den gedood. Ziekenhuizen waren gebom bardeerd en in brand gezet door Ameri kaanse piloten. De Australische afgevaardigde. Sir Percy Spender, beschreef Wysjinski's rede als „zo gemeen als er ooit maar een gehou den is in deze vergadering". „Ofwel Wysjinski sprak geheel uit naam van de Sovjet-regering, in welk geval ik beweer, dat de kansen op wereldvrede er slecht voorstaan, of hij sprak op eigen initiatief, in welk geval hij zich schuldig heeft gemaakt aan grove onverantwoorde lijkheid". De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO, Henry Cabot Lodge, heeft Dins dag voorgesteld een commissie te benoe men, die zich bezig zal houden met het onderzoeken van rapporten over wreed heden in Korea. Lodge zei, dat „als de heer Wysjinski in stemt met het vormen van een onpartijdige commisse van onderzoek, die vrijheid van beweging zal hebben in Korea, wij bereid zijn onze resolutie met betrekking tot de wreedheden te amenderen in dier voege dat de vorming van een commissie van on derzoek wordt ingesloten. Wij wachten het antwoord af". WASHINGTON (AFP). De sterkte van de Amerikaanse infanterie zou met ingang van 1 Juli 1954 met 10 percent ver minderd kunnen worden, aldus heeft de Amerikaanse minister van Defensie Dins dag op een persconferentie medegedeeld. Deze vermindering zou geen invloed heb ben op de gevechtskracht van de Ameri kaanse troepen die thans in Europa ge legerd zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Op het Noorde lijk deel van de oceaan is de depressie activiteit de laatste dagen groot. De invloed van de depressie breidde zich tot over de Noordzee uit, waar het gisteren in het zee gebied tussen Schotland en IJsland heeft gestormd. In Nederland heeft men van de depressies weinig gemerkt, want het weer hier bleef onder invloed van een boven Zuid-Europa gelegen hogedrukgebied. Dit veroorzaakt over Frankrijk en onze om geving Zuidelijke winden, die voor de tijd van het jaar zachte lucht blijven aanvoeren. De temperaturen zullen daardoor de eerst komende dagen nog boven normaal blijven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Temp. 7 uur ee ei toestand fc. d SsJ2 Z5 Oslo licht bew ZW 7 9 0 Stockholm geheel bew. W 8 9 0 Kopenhagen geheel bew. WZW 9 10 0 Londen mist ZZO 1 7 0 Amsterdam motregen ZZW 7 10 0,1 Brussel onbewolkt Z 4 8 0 Parijs mist windstil 3 0 Bordeaux zwaar bew. ZZO 4 12 0,2 Grenoble onbewolkt windstil -1 0 Nice onbewolkt NNW 6 10 0 Warschau nevel WZW 4 3 0 Berlijn nevel ZW 2 4 0 Frankfort mist windstil 4 0 München licht bew. ZZW 2 -1 0 Zürich mist windstil -0 0 Genève mist W 1 -1 0 Locarno onbewolkt O 2 3 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck nevel windstil 0 0 Rome onbewolkt NO 3 6 0 Neerslag laatste r°»cocofmm»(«coxctOT«ocoo 24 uur. 3O0OC AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nanacht en ochtend hier en daar mist. Meest matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 3 December Zon op 8.28 uur. onder 16.31 uur. Maan op 5.28 uur. onder 14.23 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 December Hoog water: 0.38 en 13.06 uur Laag water: 8.32 en 20.46 uur. Donderdag 3 December Hoog water: 1.33 en 13.55 uur. Laag water: 9.24 en 21.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1