Bouw van 319 woningen in Haarlem-Oost Kern van stedelijk kunstbezit niet meer op tentoonstellingen elders Teleurgestelde kinderen krijgen nu werkelijk een Sinterklaasfeest Zie Boven: Zie de maan schijnt niet door de bomen Wijziging in bouwplannen voor gedeelte van Coornhertlyceum Kort en bondig J Crediet van ruim vier millioen nodig Huren van elf gulden per week Nieuw gebouw voor speeltuin „Flora' Servituut op de Halsen Permanent plantsoen op Grote Markt VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De huren Particuliere bouw Initiatief van drie Amsterdammers Burgemeester Cremers herbenoemd Aanzienlijke stijging spaartegoed Benoemingen bij het onderwijs Blinde standwerker uit Zandvoort won eerste prijs Ontslagvergunning voor Holland-Nautic Onderwijzers-Sint Nicolaas feest in Concertzaal Burgerlijke Stand van Haarlem Ondeelbare eenheid Riskant transport Minister Algera naar Zwitserland Dagopenluchtschool door wand van schuifdeuren en tuimelramen Motorrijder schold Velser pontwachter uit Officier trekt hoger beroep tegen vonnis in In ons blad van 10 November hebben wij reeds aangekondigd, dat op korte ter mijn begonnen zou worden met de afron ding van de Slachthuisbuurt en de bebou wing van de Noordzijde van de Schiphol- weg in Haarlem-Oost door de uitvoering van een project van 319 woningen. Thans is het daartoe strekkende voorstel van B. en W., dat door de gemeenteraad op Woensdagmiddag 9 December zal wor den behandeld, verschenen. Met deze bouwplannen is een bedrag van ruim vier millioen gemoeid. De R.K. woningbouwvereniging St. Bavo (Oost) zal vijf woningen voor bejaarden, 48 benedenwoningen en 128 boven- of étagewoningen bouwen alsmede een kan toortje, alles gelegen aan de Hannie Schaftstraat. De woonzijde ligt aan de Schipholweg. Architect is de heer B. J. J. M. Stevens uit Haarlem. In de woningen kunnen worden gehuis vest 21 gezinnen van 2 personen, 16 gezin nen van 4 personen, 16 gezinnen van 5 personen en 128 gezinnen van 6 personen. De totale bouwkosten worden begroot op f 2.152.510.—. Voor de aankoop en het aanbrengen van 181 gasgeysers en voor de aanleg van drie gemeenschappelijke tuinen, inclusief de aanleg van de toegangspaden zullen naar raming benodigd zijn bedragen van respectievelijk f 32.580 en f 25.500. Bovendien is het wenselijk om in de wo ningblokken met vier woonlagen bood- schappenliften aan te brengen. Hiervoor zal een bedrag van f 29.000.— nodig zijn. De heer H. Tuninga is de ontwerper van het complex van twee woningen voor be jaarden, 32 benedenwoningen en 104 bo ven- of étagewoningen, twaalf winkels, een kantoortje en een werkplaats van de Coöperatieve woningvereniging voor ge meen tepersoneel G.A., dat eveneens zal verrijzen op het terrein tussen Hannie Schaftstraat en Schipholweg. In de woningen kunnen worden gehuis vest 18 gezinnen van 2 personen, 16 ge zinnen van 4 personen, 16 gezinnen van 5 personen en 88 gezinnen van 6 personen. De totale bouwkosten worden begroot op rond f 1.790.000.—. Voor de aankoop en he.taanbrengen van 139 gasgeysers en voor de aanleg van twee gemeenschappelijke tuinen, inclusief de aanleg van de toegangspaden, zullen naar raming benodigd zijn bedragen van respec tievelijk f 24.840.— en f 16.000.—. In de woningblokken met vier woonlagen komen boodschappenliften. Hiervoor zal een be drag van f 14.500.nodig zijn. De huren van de woningen in beide com plexen komen formeel wel op vermoe delijk gemiddeld f 9.80 per week, doch dat bedrag wordt nog verhoogd met negen tig cent per week voor het onderhoud van gasgeysers en gemeenschappelijke tuin, terwijl voor de boodschappenlift ook nog eens 35 cent per week verschuldigd zal zijn. In totaal dus ruim elf gulden. Voor de winkels is een huurprijs van zeventien gulden per week aangehouden. Bovendien zal de gemeenteraad nog een voorstel behandelen tot verkoop van 1430 vierkante meter grond aan de zuidzijde van de Orionweg op de hoek van de Steenbokstraat aan J. Bosma en H. Boven- kamp te Heemstede. De prijs bedraagt veertien gulden per vierkante meter. Het is de bedoeling dat daar zeven woonhui zen en twee garages worden gebouwd. Bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Oremers. Op 1 December 1947 is hij in Haarlem geïnstalleerd. De stijging van het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank te Haarlem is in de af gelopen maand wederom zeer aanzienlijk geweest. In November steeg het spaar tegoed met een bedrag van 379.820, (v.j. f 139.544,—). De stortingen bedroe gen 1.193.320,— en de terugbetalingen 813.500,—. Intotaal werden 526 nieuwe spaarbank boekjes uitgereikt, waardoor het aantal inleggers steeg tot 68.461. Het inleggerstegoed nam in de eerste 11 maanden van dit jaar toe met een bedrag van 2.989.650,— tot een totaal van 27.918.774,—. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal aan de orde komen een verzoek van de heer J. G. Smit om eervol ontslag als leraar aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheids onderwijs. Mejuffrouw P. M. Baljon heeft de raad verzocht wegens huwelijk haar ontslag te verlenen als montessorileidster. B. en W. stellen de raad voor met ingang van 23 October j.l. te benoemen tot tijdelijk leraar in de Spaanse taal aan het Coornhert- lyceum de heer J. M. Lechner te Huizen N.H. De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor MULO (Parklaan) luidt: 1. S. Boosman, Utrecht; 2. A. J. Dekker, Spijkenisse; 3. P. J- Daan, Sneek. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Jan Gijzenschool (Bandoengstraat 37) heb ben B. en W. de volgende voordracht aange boden: 1. Mevrouw M. Asma—Wissing te Haarlem; 2. mejuffrouw R. E. B. van Keu len te Haarlem; 3. mejuffrouw N. van Leeu wen te Ede. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Fuhrhopschool (Planetenlaan) luidt: 1. Mejuffrouw R. E. B. van Keulen te Haarlem; 2. mejuffrouw H. P. Heilema te Haarlem; 3. mejuffrouw M. van Leeuwen te Ede. De aanbeveling ter benoeming van een lid van het college van curatoren van de ge meentelijke gymnasia en lycea ter voorzie ning in de op 1 Januari a.s. ontstaande vaca ture wegens periodieke aftreding van ds. A. J. van Rhijn, luidt: 1. ds. A. J. van Rhijn; 2. dr. mr. J. A. Oosterbaan, beiden te Haar lem. De in Zandvoort wonende blinde stand werker Klaas de Voogd, die deze zomer zoveel van zich deed spreken bij de ver vaardiging van zijn amphibie-vaartuig, heeft Woensdag op de eerste na-oorlogse Sint Nicolaasmarkt in Utrecht, waaraan een standwerkers-concours verbonden was, de eerste prijs gewonnen. Trots toonde de heer De Voogd ons de fraaie beker en ver telde, dat de ere-prijs een wisselbeker, werd gewonnen door de heer Bendijk te Den Dolder met 128 punten, terwijl hij 125 punten wist te verzamelen. „Maar", voegde hij er aan toe, „de heer Bendijk staat al zijn gehele leven op de markt en ik nog niet eens 1H jaar." En vol enthousiasme over het prachtige succes van haar man, vei-telde zijn vrouw ons, dat de jury had vastgesteld, dat hij meermalen meer dan duizend mensen om zich heen verzameld had, uitsluitend met de verkoop van scheermesjes. „Ik vind die eerste prijs natuurlijk fijn," zegt Klaas, die nu al een eerste, een tweede, een derde en een vierde prijs op standwerkersconcour sen veroverde, „maar het allervoornaamste vind ik, dat ik hiermede kan aantonen, dat blinden volwaardige mensen zijn." Donderdag nam Klaas rust, maar Vrij dagavond neemt hij opnieuw deel aan een standwerkersconcours, dat op het Water- l®oplein in Amsterdam gehouden wordt. Dat er reacties zouden komen op het mislukte Sint Nicolaasfeest van Zaterdag 28 November, waarbij ongeveer driehon derd kinderen ten zeerste teleurgesteld naar huis moesten terug keren, zonder snoep en zonder ook maar eén glimp van de Sint te hebben opgevangen, was te ver wachten, maar dat de reagerende personen zo'n ijver aan de dag zouden leggen, om de gedupeerde kinderen een onvergetelijke middag te bezorgen, hadden wij niet durven hopen. Jammer is het alleen, dat het initia tief geheel uit moest gaan van enkele niet- Haarlemmers in dit geval drie Amsterdam mers. Het waren de heren L. van Hoog straten, eigenaar van een broodjeszaak, de heer Meindêrs en de heer Pauw, die enkele dagen geleden, onafhankelijk van elkaar, zich met de Haarlemse kinderpolitie in ver binding stelden en kenbaar maakten, dat zij van zins waren, een aardig feest voor de teleurgestelde kinderen te organiseren. De drie plannen werden gecoördineerd en het feest, dat nu Woensdagmiddag 9 De cember om twee uur in het gebouw van de- CJMV in de Lange Margarethastraat zal worden gevierd, begint, naar het zich zo laat aanzien, angstwekkend grootse vormen aan te nemen. Wat de drie heren al niet van plan zijn, het is ongelooflijk. Laten we slechts verklappen, dat Sint Ni- colaas met zijn knechten aanwezig zal zijn, dat er diverse feesthapjes en -slokjes op de kinderen wachten, dat het cabaretgezel schap van Henk Stuurop, die zelfs nog een bedrag voor het feest heeft geschonken, belangeloos zal optreden, dat een biscuit fabriek uit Dordrecht zorgt voor driehon derd chauffeurs, van chocola, wel te ver staan! Alleen de volwassenen kunnen we dit nog meedelen, dat de heer Meinders die middag in het rood gekleed en met een baard zal optreden en dat de heer Hoog straten een echte neger meebrengt. „Dat spaart weer tijd uit, dan hoeven we niet zo lang te schminken!" Maar niet alles willen wij vertellen, anders is de verras sing voor de kinderen niet meer zo groot. Alleen één ding moet men duidelijk be grijpen: het feest is „uitsluitend" bestemd voor die kinderen, die op Zaterdagmiddag voor niets naar het wijkgebouw in de Mole- naerstraat zijn getrokken. Aan hen alleen wordt dan ook verzocht, zich in verbin ding te stellen met de heer L. E. Ketel lapper, Sumatrastraat 25 in Haarlem. .11 Het houten noodgebouw aan de Van Oosten de Bruynstraat, waarover de speel tuinvereniging „Flora" op het ogenblik de beschikking heeft, en dat wordt gebruikt zowel door kinderen als door de oudere jeugd en volwassenen uit die omgeving en derhalve een soort buurthuis is, verkeert thans in een zodanige staat, dat het voor gebruik ongeschikt is. Het bestuur van „Flora" wil daarom op de aanwezige fun dering een stenen gebouw optrekken, be staande uit een grote zaal, enkele bijloka len, w.c.'s, een garderobe en een keukentje. De kosten worden geraamd op ongeveer f 12.000. In het bouwfonds van de vereni ging is f 3.000 gereserveerd, welk bedrag geheel zal worden aangesproken. De op brengst van het oude gebouw schat men op f 800, waarvan f 500 wordt bestemd voor de nieuwbouw en het overblijvende gedeelte voor de inrichting van het nieuwe gebouw. Voor de dan nog ontbrekende f 8.500 wenst het bestuur een lening aan te gaan tegen een rente van 3 pet. per jaar, af te lossen in 20 gelijke jaarlijkse ter mijnen. De geldgeefster stelt evenwel ge meentelijke garantie als voorwaarde. Het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen, dat de belangen van „Flora" be hartigt, heeft zich daarom tot het college van B. en W. gewend, met het verzoek, de vereiste medewerking te willen verlenen. B. en W. stellen nu de raad voor, daar zij inzien, dat met deze nieuwbouw een goed onderkomen wordt verkregen niet alleen voor de kinderen, maar evenzeer voor ouderen en volwassenen, die cursussen of vergaderingen organiseren, het Verzoek van het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen in te willigen. De door de directie van de N.V. tot ex ploitatie van de scheepswerf en machine fabriek „Holland-Nautic" gevraagde ont slagvergunningen voor 169 leden van het personeel zijn heden door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem verleend. Daarbij is rekening gehouden met de door de Herstelbank gegeven garantie, dat zowel de „pendagen" als de wettelijke op zeggingstermijn zullen worden gehono reerd. Wij vernamen, dat men op het Arbeids bureau de herplaatsingskansen tamelijk optimistisch beoordeelt. Talloze aanvragen van ondernemingen uit alle delen van het land zijn reeds binnengekomen. Wanneer men alleen op het aantal aanvragen let, zou de bemiddeling volledig moeten sla gen. Men moet er echter rekening mee houden, dat niet in alle gevallen de kwa liteiten van de zich aanbiedende arbeids krachten geheel overeen komen met de wensen van de aanvragende onderneming. Uiteraard zal het moeilijker zijn direct passend werk te vinden voor het kantoor personeel. Twee groepen eerste klassers van 31 Haarlemse scholen hebben vanmorgen en vanmiddag in het Gemeentelijk Concert gebouw in alle vreugde het door de Ne derlandse Onderwijzersvereniging georga niseerde Sint Nicolaasfeest gevierd. Veer tig minuten hebben zij met open monden geluisterd naar de Sint, die anecdoten ver telde en raad gaf voor het komende jaar en aandachtig hebben ze gekeken naar de capriolen van Piet op het podium. Veertig minuten per jaar is maar bijster weinig doch het houdt de aantrekkelijkheid van het feest toch wel bijzonder groot. Het en thousiasme van de kinderen ging zo ver, dat het de heiligman niet mocht gelukken de zaal vlot te verlaten. Tenslotte bezweek hij voor de talloze uitgestoken handen langs het middenpad. De feestelijkheden werden besloten met een drietal aardige filmpjes. Natuurlijk bl'ef de tractatie niet achterwege. Een zakje snoep en speculaas bracht voor ieder kind een einde aan dit steeds weer zo indrukwekkend gebeuren. Morgenochtend staat een derde groep het zelfde te wachten. HAARLEM, 3 December 1953 ONDERTROUWD: 3 Dec., G. Hoed en A. van der Heij; H. H. van Breukelen en A. M. van 't Hul. GEHUWD: 3 Dec., D. Blok en J. Venema; E. F. Schotman en P. L. Degens; J. Krikke en M. C. Ran. BEVALLEN van een zoon: 1 Dec., J. M. de Regtde Wolf; 2 Dec., D. J. van der Wal Timmerman; J. F. Rudolphij—Brass; E. A. van der VeldenSminia; E. van den Berg Daemen; 3 Dec., A. M. Jacobs—Raps; C. van KampenHoorendijk. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., M. C. O. SlendebroekKimman; A. C. Eggen- huizenGerrits; C. KosterOpstal; 3 Dec., A. StottelaarBarends; E. BesselingGer rits; M. L. van SonsbeekFortgens; M. J. B. Th. Plankenvan Ingen; M. E. Vleeming Krans. OVERLEDEN: 1 Dec., G. K. E. A. Hollen- berg, 12 j., Wagenweg; A. M. DeenZijlmans, 74 j„ Muiderslotweg; 2 Dec., E! E. Meeuwsen Keeijs, 62 j., Raaf straat. In de volgende vergadering van de Haar lemse raad komt een zeer belangrijk voor stel aan de orde, dat, naar menselijke maatstaven, zal bijdragen tot een betere bescherming van de kern van Haarlems kunstbezit: de collectie van werken van Frans Hals in het Frans Halsmuseum. B. en W. zullen namelijk aan de raad voorstellen te bepalen, dat de werken van Hals het museum slechts in uitzonderings gevallen mogen verlaten, hetgeen wil zeg gen, dat zij niet meer beschikbaar zullen zijn voor elders te houden tentoonstellingen. Naar aanleiding van dit voorstel hebben wij ons tot de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, gewend om een toelichting op de betekenis van dit te nemen besluit. Reeds lang, zo vernamen wij, vormt het uitlenen van stukken uit het museumbezit een steeds weerkerend probleem. Uiteraard is het niet altijd mogelijk voor de museumdirectie daartoe strekkende verzoeken te weigeren. Tussen de verschil lende musea in binnen- en buitenland be staat immers een goede verstandhouding en het voldoen aan verzoeken tot uitlening schept een zekere band, een vaak belang rijke goodwill. Men mag het belang daarvan ook niet plaatselijk bezien en men heeft dat ook in Haarlem nooit gedaan. „Integendeel: wij zijn altijd zeer soepel geweest in onze uitleningspolitiek," zo ver zekerde de heer Baard en hij voegde er dadelijk bij, dat dat in het algemeen ook wel zo zou blijven. Maar voor de Halsen ligt de zaak toch anders. Zij toch vormen de kern en be palen het wezen van het Frans Halsmu seum. De in de zalen aan de Heiliglanden op gestelde stukken vormen een cyclus, een onverbrekelijk geheel, dat ook de sfeer van het museum bepaalt. Men kan Hals' groepsportretten en hun betekenis voor het museum en voor de stad het best vergelijken met het Isenheimer altaar in het museum van Colmar, met de El Greco-collectie in Toledo, met de Mem- linc's in het Sint Janshospitaal in Brugge. Ook daar zal men er niet aan denken deze panelen en doeken uit te lenen, om dat daardoor de verzameling niet volledig meer is en een hiaat vertoont dat storend werkt. De praktijk heeft trouwens bewezen, dat inzonderheid buitenlandse bezoekers het zeer onaangenaam vinden, dat juist de collectie, waarvoor zij zijn gekomen, geheel of gedeeltelijk elders is op een tijdelijke expositie of opgeborgen omdat het mu- seum-in-kwestie juist zelf een bijzondere tentoonstelling houdt. Er zijn stukken, die nu eenmaal een on vervreemdbaar en ondeelbaar bezit van een museum uitmaken. We gaven daarvan hierboven reeds voorbeelden. Wij zouden er de Nachtwacht uit het Rijksmuseum van Amsterdam aan kunnen toevoegen. Dit jaar gaat het klas sieke Sinterklaasliedje niet op: de maan schijnt op het „heerlijk avondje" niet door de bomen. Het is namelijk op 6 Decem ber nieuwe maan en dat betekent dat wij ook op 5 December al niets meer van de maan zien. Zaterdag komt zij om 7.51 op en schijnt tot 15.20. Met andere woor den: zij staat overdag aan de hemel, tegelijk met de zon, en keert de aarde haar onverlichte zijde toe. Dat is natuurlijk niet elk jaar zo. Vorig jaar op 5 December stond er wel een maan aan de avond hemel zij het, dat zij pas na achten opkwam en volgend jaar zal de nachtvorstin op Sin terklaasavond ook weer in alle glorie present zijn, van vroeg in de middag tot na midder nacht zelfs. Dat schijnbaar wispel turige gedrag van de maan is een gevolg van het feit dat wij onze ka lender grotendeels op de zon hebben georiën teerd, dat wil zeggen: op de loop van de aarde om de zon. De maan speelt in onze kalender (behalve bij de bepaling van de Paasdatum) geen rol en onze „maand" (begrip dat eigenlijk maanomloop moet be tekenen) heeft afwisse lend 28, 29, 30 of 31 da gen. Eigenlijk zijn wij dus wispelturig en niet de maan. Haar omlooptijd om de aarde (dat is: de tijd die er verstrijkt van nieuwe maan tot nieuwe maan) duUrt 29,5306 et maal. Weliswaar is ook dit een gemiddelde waarde want gelijk matig is de maanbewe- ging ook niet maar een dusdanig grote vari atie als in ons begrip kalendermaandtreedt bij de maan toch niet op. Ons jaar telt 365 et malen en dat getal 365 is niet deelbaar door 29,5306 (het aantal et malen dat één maans- omloop duurt), tenmin ste niet zodanig dat er een geheel getal uit komt. Het gaat 12 keer „plus nog iets". Dat be tekent dus dat de maan in een jaar tijd twaalf omlopen om de aarde volbrengt „plus nog een deel van een omloop". Bijgevolg zal haarplaats aan de hemel op 5 De cember 1953 een andere zijn dan die op 5 De cember 1952 en met die plaats aan de hemel (ten opzichte van zon en aar de) wijzigt zich natuur lijk ook haar schijnge stalte. Voor dit jaar geldt dus: geen maan door de bo men; volgend jaar op 5 December echter wel weer. G. v. W. Een stuk uit de befaamde Haarlemse collectie van schuttersstukken van Frans Hals: de uit 1633 daterende Vergadering van Officieren van de Cluveniersdoelen. De Haarlemse Halsen behoren tot de zelfde rangorde van waarden en het is duidelijk dat ten aanzien van dat bezit dan ook dezelfde gedragslijn dient te wor den gevolgd. Tenslotte is het, zo bezien, ook uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer ge rechtvaardigd om de stelregel te kweken, dat men voor Hals' groepsportretten een pelgrimage naar Haarlem moet maken. Er is nog een andere, meer materiële reden om de uitlening van de Halsen on mogelijk te maken. De kans op beschadigingen tijdens het transport, of dat nu zee- of landtransport betreft, is niet gering. De schilderijen gaan op hun weg van de ene tentoonstelling naar de andere door vele handen: zij wor den gesjouwd en getakeld, zij ondergaan de trilling van nabijgelegen scheepsmoto ren, zij staan in hotsende vrachtauto's over slechte wegen. Wanneer Haarlems museumdirecteur dit alles bedenkt, dan aarzelt hij telkens weer wanneer er een vragende collega tegenover hem zit of wanneer hij een schriftelijk verzoek om uitlening moet beantwoorden. En na veel overwegingen antwoordt hij dan: .Eigenlijk durf ik die verantwoorde lijkheid niet te nemen." Wanneer straks het voorstel van B. en W. door de vroedschap is aanvaard, wordt de beantwoording van de verzoekers een stuk gemakkelijker. De kwestie van de „uitleningspolitiek" is overigens niet nieuw. Een paar jaar ge leden stelden de leden van de commissie van toezicht op het museum hierom de portefeuillekwestie. Actualiteit verkreeg het vraagstuk dit jaar weer door het verzoek van de direc teur van het museum van Toledo (Ohio, V.S.) om een groepsportret van Hals. Deze zag zelf wel in, dat zijn verzoeken om een De Bray en het duinlandschap van Ruys- dael heel wat meer kans op inwilliging boden dan dat om een Hals. De heer Baard heeft op die vraag dan ook enige tijd „veel zeggend" gezwegen. Het gaat hier om een reizende tentoon stelling van Hollandse schilderkunst, die in New York van October tot December 1954 te zien zal zijn, vervolgens in Januari en Februari 1955 in Toledo zal zijn om ten slotte nog in Toronto (tot en met Maart) te worden gehouden. De De Bray en Ruysdael zullen voor dat doel worden uitgeleend, de Hals dus zeker niet. En wanneer de twee eerstgenoemde stukken niet juist in de winter moesten worden afgestaan, was het nog de vraag geweest of de heer Baard aan het verzoek had kunnen voldoen. Want hij vindt dat in het seizoen de be zoekers recht hebben op alle pronkjuwelen van de kostbare verzameling welke aan zijn hoede is toevertrouwd. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal van 6 tot 9 Januari op verzoek van de Zwitserse regering een be zoek brengen aan Bern en Bazel ter be spreking van wederzijdse Rijnvaartbelan- gen. In de vergadering van 10 December 1952 besloot de gemeenteraad van Haar lem tot goedkeuring van de plannen voor het bouwen en inrichten van het derde ge deelte van het Coornhertlyceum aan de Chrysanthemumlaan. Bij de uitwerking van deze plannen is er op grond van de in het buitenland opgedane ervaringen en de gunstige ligging van dit gedeelte van het gebouw naar gestreefd in dit project de openluchtschool-gedachte zoveel mogelijk te realiseren. In overeenstemming met de adviezen van de commissiën van bijstand in het be heer van de openbare werken en eigen dommen der gemeente en van onderwijs zaken stellen B. en W. de raad voor het thans ter inzage gelegde bouwplan goed te keuren. Naar wij vernemen heeft ir. H. A. Breu- ning het plan ontworpen om aan de Zuid zijde van het derde gedeelte van het ly ceum, dat dus aan het binnenhof grenst, schuifdeuren en tuimelramen aan te brengen. Het binnenhof zal beplant worden, zodat de leerlingen, bij goed weer uiter aard, bijna in de vrije natuur de lessen zullen volgen. t B. en W. zullen aan het bestuur der Ken- nemer streekschool tot opleiding van on derwijzend personeel bij het kleuteronder wijs gevestigd te Haarlem, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad mach tiging verlenen voor het doen van kapi taalsuitgaven voor de inrichting van een directeurskamer en andere voorzieningen in het gebouw (Zijlvest 25 a) alsmede voor de aankoop van een piano en een schrijf machine tot een totaalbedrag van vierdui zend gulden. Voor het treffen van verdere voorzie ningen aan enkele balklagen, het ver nieuwen van de waterleiding het verlagen van de plafonds in de gangen, het verbe teren van de vloerafwerking in de aula, het uitbreiden van de kastruimte in het Gymnasium aan het Prinsenhof zal aan het reeds beschikbaar gestelde crediet van Het vorige jaar nam het Centrum-comité „Koninginnedag" het initiatief tot een tij delijke beplanting van de rotonde op de Grote Markt. Het publiek bleek daarover enthousiast en ook B. en W. vonden, dat zo'n beplan ting bijdraagt tot het aanzien van de Grote Markt. Echter gaan de meningen in het College uiteen over de vraag of dat plantsoen blij vend dan wel tijdelijk (alleen van Mei tot en met September) moet zijn. De minder heid (gesteund door de commissie voor de plantsoenen) vindt het laatste; de meerder heid het eerste. Voor de permanente beplanting wordt een crediet van 2570 gevraagd. Politierechter Op de avond van de veertiende Juli van dit jaar had de Amsterdamse koopman C. G. A. K. een tochtje met de motorclub achter de rug. Bij de Velserpont konden er slechts twee motoren mee naar de overkant en gedachtig aan het gezegde „Samen uit, samen thuis" wendde K. die reeds op de pont stond, het stuur en wilde de vaste wal weer opzoeken. De pontwachter dacht er echter anders over, wilde de afsluitboom niet openen en verwees de koopman, met de hand op de reglementen, terug naar het vaartuig. Er is toen een beetje gescholden en er vielen ook een paar klappen en Vrijdag morgen stond de motorrijder dan voor de Haarlemse politierechter terecht, wegens belediging van een ambtenaar in functie. Als getuige a décharge had hij een in leren kleding verpakt echtpaar meegeno men, maar de man nog de vrouw hadden iets van de scheldpartij kunnen hor%n om dat zij te ver afstonden. Zij mochten direct weer gaan zitten en hadden dus slechts het tochtje van Amsterdam naar Haarlem ge maakt om de officier van Justitie, mr. B. van der Burg een geldboete van veertig gulden tegen de motorrijdende koopman te horen eisen. De verdachte rekende dit be drag kennelijk snel om in liters benzine en vond, na enige aarzeling, dat de boete veel te hoog was. Dit belette de politierechter toch niet om conform de eis te vonnissen en enkele minuten later ronkte een onte vreden motorrijder de Jansstraat uit. 235.000,nog f 35.000 worden toege voegd. Leslokalen in slachthuis De vereniging tot bevordering van Sla gersvakonderwijs in Utrecht heeft een verzoek aan B en W. gericht om ten be hoeve van de vakopleiding van slagers de beschikking te mogen verkrijgen over twee lokaliteiten in het openbaar slachthuis; namelijk een leslokaal en een demonstra tielokaal. B. en W. stellen de raad thans voor dit verzoek in te wiligen en een cre diet van vijfduizend gulden beschikbaar te stellen voor het treffen van enkele voor zieningen in deze lokalen. Na vrijspraak van journalisten De officier van justitie te Rotterdam heeft het hoger beroep ingetrokken, dat hij had aangetekend na het vonnis van de rechtbank te Rotterdam vrijspraak tegen de Rotterdamse journalisten, de 21- jarige L. J. E. en de 44-jarige L. W. S. Volgens de dagvaarding zoudèn er in het blad, waaraan beide journalisten verbon den zijn (Het Rotterdamsch Parool), op 14 Januari militaire geheimen zijn gepubli ceerd in een artikel over de bouw van een bunker voor het Korps Luchtwachtdienst. BINNENLAND Op Schiphol is gisteravond een Egyp tische economische goodwill-missie, die een reis van tachtig dagen door West-Europa maakt, voor een bezoek van vijf dagen aan ons land, aangekomen. Het doel van de reis is te trachten de mogelijkheden voor een grotere afzet van Egyptische producten in het buitenland te «onderzoeken, zomede aan potentiële investeerders een indruk te geven van de mogelijkheden die op het ogenblik in Egypte te dien aanzien bestaan. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden is benoemd dr. D. Wiersma, psychiater te 's Gravenhage. Prof. Wiersma zal onderwijs geven in de foren sische psychiatrie. Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer de huur- en belastingvoorstellen op 15 en 16 December zal behandelen. Tot gewoon hoogleraar in de economi sche en sociale geschiedenis aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotter dam is benoemd dr. J. H. van Stuyven- berg te 's Gravenhage, thans werkzaam als hoofd van de afdeling tuinbouw van het Landbouw-Economisch Instituut aldaar. Na verscheidene maanden van voor bereiding heeft men Donderdag getracht het Finse stoomschip „Bore VI" dat in de ramp nacht in de duinen op het strand bij West- Schouwen is gestrand, vlot te brengen. Het schip gleed van een speciaal gebouwde hel ling ongeveer 120 mteer zeewaarts. Pogingen van twee sleepboten, het schip verder vlot te trekken, gelukten evenwel niet. Men ver wacht, dat dit Zondag of Maandag tijdens springtij mogelijk zal zijn. De Raad voor de Zending der Neder lands Hervormde Kerk heeft te Oegstgeest vergaderd voor de vaststelling van de begro ting voor 1954. Zoals de algemeen secretaris mr. S. C. Graaf van Randwijck de classicale vergaderingen reeds heeft voorgehouden, moeten de inkomsten voor de zending 25 percent omhoog gaan, zal het werk aan de eisen van de tijd kunnen worden aangepast. Op grond van de inkomsten 1952 en die van 1953 tot heden mag in ieder geval voor 1954 gerekend worden op f 1,345.000 aan in komsten. De uitgaven-raming beloopt even wel f 1.640.000. HAARLEM EN OMGEVING Door de Culturele Commissie van het Protestant Interkerkelijk Thuisfront zal op 10 December een voordrachtavond worden gehouden in het Protestants Militair Tehuis aan de Jansweg 34. De heer Berkhemer zal de eerste helft uit het Johannes-evangelie voordragen, waarbij hij zal worden begeleid door de harpiste Rosa Spier. Dinsdag 8 December zal ds. J. P. Geels beyestigd worden als predikant bij de Chris telijk Gereformeerde Kerk te Haarlem (Raaks), door ds. J. C. Maris te Haarlem- Noord, en Donderdag 10 December zijn in trede doen. Beide diensten zullen om half- acht aanvangen. De gemeenteraad van Delfzijl heeft be sloten gronden aan te kopen ter verwezen lijking van de plannen van de aanleg van een binnendijks zoutwaterzweinbad. De Haarlemse politie verzoekt diegene, die in Februari 1952 in de omgeving van de Wilhelminastraat een gouden armband heeft verloren, zich te willen vervoegen aan het bureau in de Smedestraat, Kamer 24.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3