ZE VEN DA GEN HAARLEM Bij installatie van burgemeester werd rapport-Ter Veen besproken neo-photo Brillenspecialist Schmidt Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „De Spooktrein De Rooij „Barbier van Sevilla" in Amsterdam VRIJDAG DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Haarlemmerliede en Spaarnwoude MODERN PORTRAIT SERVICE Haarlemmer veroordeeld wegens smaadschrift Ingestorte Burgwal-kant word hersteld Melkbrug was gestremd Verkoop van huizen Heemstedenaar verdacht van oplichting De 39, niet-politiek Sint en Antiek en Sanitair Nuttig initfatef Om 73.50 Hoofdprijs Verdacht van mishandeling Auto's zonder chauffeur Middelbare Scholen een dag langer vacantie pe gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft gistermiddag haar nieuwe bur gervader ingehaald. Onder grote belangstelling werd te Halfweg ten gemeentehuize de installatie van de opvolger van burgemeester Simons, drs. J. J. M. Visser, verricht, jaarna de kennismaking met de nieuwe eerste burger en diens gezin met toespraken en goede wensen werd voortgezet. Loco-burgemeester de heer N. J. Tabak verrichtte de installatie en leidde de nieuwe bewindsman met een korte toespraak in. In zijn toespraak tot raad en burgers van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zeide burgemeester Visser: „Het is mijn vaste wil, om allereerst een diepgaande stu die van de gemeente en haar inwoners te maken. Verwacht van mij geen nieuw programma of enige grootse plannen, want die heb ik niet. Het spreekwoord „Beidt uw tijd!" zal mijn leuze zijn en zal ook de richting aan geven van mijn wil len en werken!" Tijdens de toespra ken werd herinnerd aan het binnenkort te verwachten „Rapport Ter Veen". Verwacht wordt, dat in het kader van de samen voeging der Noord- hollandse gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude 'n wij ziging zal ondergaan. De eerste spreker die dit ter sprake bracht was de heer J. Lieshout. Sprekend als oudste raadslid en namens de raad, zeide hij: „Met u zullen wij blijven ijveren voor het behoud van de zelfstandigheid van onze gemeente, wat ook een rapport- Ter Veen hiervan vinden mag. Wij hopen, dat u bij dergelijke gemeentebelangen,maar ook bij de belangen van uw gemeentena ren steeds een goed burgervader zult zijn." Vervolgens richtte de secretaris der ge meente, de heer F. Hokwerda, het woord tot het nieuwe hoofd der gemeente: „Se dert de éénwording van deze gemeente, tussen 1851 en 1863, hebben wij slechts vijf burgemeesters gehad. Dit is een illu stratie voor het feit, dat zij het dus nog niet zo slecht bij ons hadden. Wij hopen, dat het tussen u en ons goed mag verlopen. U kunt op onze medewerking ten volle rekenen." In zijn antwoord legde de nieuwe bur gemeester de nadruk op de goede samen werking die hij met wethouders, raad, ge- meentepersoneel en burgers verwachtte. Hierna sloot hij de buitengewone raads vergadering, waarna nog enkele sprekers het woord namen. Namens de gemeente Haarlemmermeer en de kring van burgemeesters sprak mr. J, F. Jansonius. „De moderne burgemees ter moet hard werken en zich in volle am bitie voor 100 aan zijn taak geven. Als hij daarbij uit persoonlijke behoefte lei ding wil geven aan het gemeenschapsleven, dan zal hij een goede burgemeester zijn!" zo zeide de spreker en hij wenste dit bur gemeesterschap toe aan drs. Visser. Na pastoor H. A. Bots, die namens zijn parochie sprak, hield de oud-burgemees ter van Halfweg, de heer L. H. Simons een rede, die het' rapport-Ter Veen als uit gangspunt had: „Deze gemeente dient als bufferstaatje tussen Haarlem en Amster dam," aldus de heer Simons, „en de stads belangen prae-domineren. De grootste vraag is dan ook: Wat moet met Haarlem merliede en Spaarnwoude gebeuren? De gemeente is onbestuurbaar. Het rapport zal daar het een en ander aan willen doen. Dan zal het uw taak zijn, mijnheer Visser, uw houding daartegenover te bepalen. Ik mocht dit gevecht niet meer beleven. Moge Loco-burgevieester wethouder N. J. Tabak hangt drs. J. J. M. Visser de ambtsketen om. God u in dat uur het juiste inzicht schen ken om uw standpunt duidelijk te zien en te verdedigen. Maar ik geloof niet, dat Halfweg zal verdwijnen!" Tenslotte was er voor gasten en voor de burgerij gelegenheid met de nieuwe bur gemeester kennis te maken. ADVERTENTIE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de Ripper dakazerne. De Amsterdamse rechtbank heeft Don derdag zowel de assurantiebezorger L. de M. C. uit Haarlem als de oud-bankdirecteur C. R. D. uit Utrecht wegens smaadschrift jegens een plaatsvervangende rechter ver oordeeld tot een boete van vijftig gulden subsidiair 10 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdachte De M. C. werd conform de eis veroordeeld. Tegen de verdachte D. was alleen een geldboete van 50 geëist. Zij waren ervan beschuldigd op een door hen belegde aandeelhoudersvergadering van een Amsterdamse verzekeringsmaat schappij een aantal klachtbrieven, „waarin insinuaties stonden aan het adres van de rechtspraak in het algemeen en van de plaatsvervangend rechter mr. F. C. C. in het bijzonder aan de bezoekers onder wie zich twee journalisten bevonden, ter in zage te hebben gegeven". In die brieven werd gesproken over „gouden banden", die de rechter zouden verbinden met genoemde verzekerings maatschappij. Tijdens de behandeling van de zaak deelde de president mede dat uit het onderzoek door een deskundige was gebleken dat mr. C. in geen enkel opzicht financieel afhankelijk was van de genoem de verzekeringsmaatschappij, zoals in de brieven was betoogd. Deze zaak vormde de nasleep van een civielrechtelijke procedure tussen de ver dachte De M. C. en de verzekeringsmaat schappij. In eerste aanleg had de assuran tiebezorger het proces verloren. Ook in hoger beroep was zijn eis afgewezen. Tij dens de behandeling in hoger beroep was mr. F. C. C. een der drie rechters. Walkant stortte in Het zag er niet zo best uit, toen eind Mei van dit jaar ruim twaalf meter van de Zuidelijke Westwal van de Burgwal in stortte en grotendeels in de gracht ver dween. Men had het gevaar wel zien aan komen, want de walkanten zien er nu niet bepaald florissant uit, maar dat er een heel stuk opeens zou wegzakken, had men niet verwacht. Het geheel was trouwens een lelijke streep door de rekening van de mannen van Openbare Werken, die 't vorig jaar het Noordelijke stuk van de Oostkant hadden versterkt en nu de Zuidelijke helft daarvan onder handen wilden nemen, die enkele gevaarlijke gaten langs de water - I lijn vertoont. De schuld van alle narigheid is de walmuur, een in vroeger tijden vanaf de bodem opgetrokken muur, die geheel uit metselwerk bestaat en waarvan het bo venste gedeelte in Mei de geest gaf. Dat dit wel een zeer verouderd systeem is, blijkt wel uit het feit, dat men nu de muur gedeeltelijk is gaan slopen, teneinde het bovenstuk te vervangen door een collega van beton, die het er kennelijk beter zal af brengen. Reeds vier dagen na de instorting van de wal had Openbare Werken een plannetje plus begroting klaar. Ook de Haarlemse Raad zette er vaart achter en zo werd dit plan in de raadszitting van 24 Juni al goedgekeurd. Maar de talrijke instanties, die zo'n plan behandelen èn het feit, dat I de bouwvakarbeiders met vacantie gingen, vertraagden de afwerking aanzienlijk, zo dat or nogal wat tijd voorbij ging, voor met het herstellingswerk begonnen werd. Had men, meteen na de verzakking, reeds een schutting geplaatst om fietsers en voetgangers te beschermen autoverkeer was natuurlijk onmogelijk geworden, ongeveer vijf weken geleden begon men met de eigenlijke werkzaamheden. Aan j weerszijden van de oude muur werden keurig op een rij, betonnen palen opge richt, waarlangs men nu rechtop staande, houten schotten zal bevestigen. De op deze wijze gevormde holle muur zal men met beton volstorten, waarna de houten schot ten weer zullen worden verwijderd, om weer ergens anders dienst te doen. Wan neer de betonnen muur gereed zal zijn, komen de metselaars, om de bovenste laag te metselen. Daarna zal men het gedeelte van de muur tot de rijweg met zand opho- ADVERTENTIE Gistermiddag is gedurende een uur lang het landverkeer over de Melkbrug ge stremd geweest, doordat er een motorschip in de brugopening vastzat. Omstreeks tien voor half twee passeerde het diepgeladen motorschip „Jama" van schipper Kikkert uit Alphen a.d. Rijn deze brug. Door de lage waterstand en de sterke stroom, liep het schip muurvast onder het schuurschot en bleef met het achterschip in de brugopening steken. Hierdoor kon de brug niet gesloten worden en werd zo doende voor al het verkeer gestremd. Met behulp van een burger die in het bezit was van een dommekracht. en enkele andere schippers, kon men de „Jama" om kwart over twee weer los krijgen. De schade bleef beperkt tot enkele ont zette planken van het schuurschot en een ontwrichte railing van het schip. Jan Gijzenvaart, Santpoort station f2205, mevr. De Rijke—Blom; Keizerstraat 10, f 8100, F. H. van Emmerik; KI. Heiligland 11 zw. en rd, niet geveild; Heemsteedse Dreef 29, Heemstede, niet geveild; Marsstraat 97 f 7000, D. de Vries qq.; Regulierstraat 4 f2600, S. Bouma; Oranjeboomstraat 79, f1425, J. J. de Ruiter. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 - TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen gen en bestraten. Dan pas zal het witte bordje met de rode rand, dat bij het be gin van de Burgwal staat, kunnen verdwij nen. Doch vcor het zover is, zullen er nog wel maanden voorbij gaan, want het beton storten begint pas over enige weken. De vieren zestigjarige vertegenwoordiger G. M. L. uit Heemstede, die zich Donder dagmiddag voor de Haarlemse rechtbank had te verantwoorden wegens oplichting, was er van beschuldigd, dat hij in 1947 van een Haarlemse garagehouder een be drag van 3.000 had ontvangen met de bedoeling van dit geld in Duitsland auto's te kopen voor de Haarlemmer. Dit had hij aanvankelijk voor de politie en voor de rechter-commissaris erkend, doch later is hij hierop teruggekomen en verklaarde het bedrag geleend te hebben. Hij had diverse reizen naar Duitsland gemaakt, waarbij de garagehouder bijdroeg in de kosten. De Heemstedenaar had in Düsseldorf drie auto's gekocht en een Belgische verhuizer zou gezorgd hebben, dat die naar Neder land zouden worden vervoerd, doch het was hem niet gelukt. Daarom had de Heemstedenaar naar hij aan de recht bank mededeelde de auto's aan een Engelse militair verkocht voor 400 pond. De garagehouder, als getuige gehoord, deelde mee in 1947 het bedrag van ƒ3000 niet geleend te hebben: hij had het gege ven in de hoop tegen een lage prijs in het bezit te kunnen komen van auto's. Tot welk bedrag de uitgaven aan de Heemste denaar gestegen waren kon hij niet precies opgeven. Vroeger had hij een bedrag van 20.000 opgegeven, later een van 12.000. De officier van justitie herinnerde er aan, dat het onderzoek zo moeilijk is ge weest door onwaarschijnlijke verhalen van verdachte. Hij eiste een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voor arrest. Mr. W. Glastra pleitte vrijspraak en ver zocht de rechtbank de verdachte uit de voorlopige hechtenis te ontslaan, welk ver zoek toegewezen werd. De uitspraak volgt op 17 December. Amateurtoneel VSTethouder W. F. Happé W (Arbeid) geniet zowel bij geestverwanten als bij hen die in staatkundig en economisch opzicht met hem van inzicht verschillen een goede pers en dat is zeker niet alleen een gevolg van zijn degelijke, constante werkkracht gepaard aan een algemeen erkende onkreukbaarheid. Wie met de heer Happé spreekt, ervaart nog een andere, vertrouwen wekkende, eigenschap: de rust waarmee hij een onderwerp pleegt te behandelen. En daarbij verstaat hij de kunst overigens onopvallend zijns weegs te gaan. Dat moet al zo geweest zijn op die Am sterdamse H.B.S., waar hij tot de goede middelmaat behoor de, reeds een bijzondere be langstelling voor het vak staatsinrichting aan de dag legde en de schoolvereniging presideerde. Maar voor een toch altijd min of meer ab stracte universitaire studie was hij niet in de wieg gelegd: liever deed hij kennis op in en naast de praktijk van iedere dag. Zo kwam hij na zijn eind examen in 1926 op de choco lade- en suikerwerkfabriek van zijn vader en daar is hij tot zijn wethouderschap in 1949 gebleven. Sindsdien heeft hij zich geleidelijk van dat bedrijf teruggetrokken. Niet zonder weemoed, maar toch in de overtuiging dat zijn hart hem naar een werkzaamheid ten dienste van het algemeen roept. Zijn politieke belang stelling werd in de dertiger jare hij woonde toen in Heemstede gewekt door een pamflet van de Vrijzin nig Democratische Bond en hij voelde zich in die kring, waarin men zich altijd sterk bezig hield met de vragen van rechtvaardigheid en billijk heid, al spoedig thuis. Vragen van rechtvaardigheid en bil lijkheid: wethouder Happé moet ze nu al vier jaar oplos sen bij de hem toevertrouwde woonruimte-verdeling. Na zijn verhuizing naar Haarlem was hij in in die af deling zeer actief: eerste secretaris bij het uitbreken van de oorlog, voorzitter na de bevrijding. Als zodanig toonde hij zich een fervent voorstander van een samen gaan in groter verband, zodat men hem met de heren G. d e Boer (S.D.A.P.), H. W. v a n der Giessen (C.D.U.) en Kloek (dakloos) aan één tafel kon zien zitten ter op richting van de Haarlemse Federatie van de Partij van de Arbeid, waarvan hij sinds 1947 voorzitter is. Voor de heer Happé vormt zijn maatschappelijke over tuiging een uitvloeisel van zijn humanistische levensbeschou wing, welke hij in lange jaren van tweestrijd en nadenken verwierf. Iedere „bekerings gedachte ten aanzien van anderen is hem vreemd, maar voor zichzelf is hij er van overtuigd, dat het humanisme levensvulling en inspiratie biedt. Zijn politieke activiteit vindt zijn diepste grond in het besef, dat de mens in het leven staat met een bepaalde verantwoordelijkheid, zowel tegenover zichzelf als tegen over anderen. En dat de stem van het geweten ons inge schapen is, evenals een norm besef van goed en kwaad, recht en onrecht. Het mag dan zo zijn, dat wethouder Happé gaarne ver toeft in dit rijk van de geest en daarvan als spreker voor de Haarlemse gemeenschap van het Humanistisch Verbond wel eens getuigt, dat wil nog geenszins zeggen dat hij geen luchtiger tijdverdrijf zou ken nen, al laat zijn werk hem daartoe maar weinig gelegen heid. In de kring van het gezin laat hij echter gaarne de lied jes van Charles Trenet op de piano weerklinken: daarvan kikert hij dan zichtbaar op. Verder beoefent, of beter: be oefende hij het timmeren en een inspecteur van het Am sterdamse Energiebedrijf kan verklaren, dat deze latere wethouder van de bedrijven een lang niet onverdienstelijk amateur-electricien is. Wethouder Happé heeft (nog) vier kinderen. De oud ste twee zijn Eric (student in de medicijnen) en Wouter (leerling van het Lorentz- lycfeum). Hij verloor zijn eer ste vrouw in en door de oor log. Uit zijn huwelijk met mejuffrouw R. van der Horst werden Mar ja (4) en Jost (2) geboren, woelwaters aan wie het wel toevertrouwd is voor wat afleiding van die gemeen - tezorgen. Bovendien krijgen zij binnenkort versterking. Wethouder Happé zoekt verpozing aan het klavier. Vrijwel op hetzelfde ogen blik, dat de goede Sint Nico- laas zijn bezigheden niet meer beperkt tot het recipiëren in een warenhuis waar hij gul (tegen vertoon van kassa bon. handjes uitdeelt, maar tevens bezoekjes gaat afleggen op scholen, bij korf balclubs, op kienavonden voor bejaarden, of gewoon privé- aan-huis, op dat ogenblik ver schijnen op de ruiten van proeflokalen, gewone café's en voortreffelijke restaurants de aanplakbiljetten, die ver raden dat er weer volop best Bo(c)kbier geschonken wordt. Dit bier, oorspronkelijk uit Aimbock in Beieren, werd vroeger alleen in het voorjaar gebrouwen, maar in Neder land heeft men er de ge woonte van gemaakt op de eerste dag van de maand December dit bier in de han del te brengen. Het is een pi-oduct van de nieuwe oogst en bevat onge veer acht procent extractge halte. Enigszins ten onrechte heeft men in ons land de „c" uit Bock weggelaten en dit nieuwe bier gaat dan ook altijd gepaard met afbeeldin gen van een jolig-springend gehoornd zoogdiertje. „Een fééstbiertje", zeggen de bierbrouwers tegen elkaar en zij hebben gelijk, want dit is geen bier om snel de dorst mee te verdrijven. Integen deel. Men moet het rustig zit tend drinken uit grote kannen en met ferme teugen. „Het is bier om te kauwen!" zeggen de fabrikanten terecht. Op 1 December begon de verkoop van deze drank en het klinkt misschien ietwat vreemd, maar men kan het kopen totdat het óp is. Een bepaalde periode heeft men niet vastgesteld, maar het komt er, zo verzekerde een bierbrouwer ons, meestal op neer, dat de laatste flesjes in het begin van het nieuwe jaar aan de man worden gebracht. En dan moet men weer wachten tot de feestavond. Want, echt Bo(c)kbier drin ken met Pasen? Nee, dat wil er bij de bierliefhebbers niet in. Sinds een week is Haarlem een antiquiteiten-winkel, een expositiezaal en een winter tuin (tje) rijker. Onlangs opende de eigenaar, de heer H. van der Pol, name lijk in de Spekstraat, recht tegenover de Lepelstraat, zijn zaak, nadat een aantal tim merlieden, metselaars en schilders onder de bekwame leiding van architect A. Brand en van de eigenaar zelf twee maanden aan het pand, dat twee huizen omvat, hadden gedokterd. Alleen de gevel stond nog overeind, maar het interieur was volkomen uitgewoond. De heer Van der Pol heeft echter geen halve maatregelen ge nomen: hij liet uitbreken wat hij nodig achtte, liet boven de binnenplaats een dak aan brengen, kortom in die twee maanden is het huis herscha pen in een bijzonder aantrek kelijke zaak. Via de grote winkelruimte komt men in een wintertuin met (minia tuur)-vijver en langs een trap belandt men in een gezellig opkamertje, van waar men een overzicht heeft over de gehele zaak. Boven- de winkel ligt een ruime, lichte zaal, waar de heer Van der Pol in de toe komst kleine tentoonstellingen wil houden. De kelder wordt ingericht als verzamelplaats voor aller lei curiositeiten en wanneer men in dit gewelf staat, ver telt de heer Van der Pol over de historische Beek, welke eens door de binnenstad kron kelde. Naast deze antiquiteitenzaak wordt omstreeks half Januari de showroom van sanitaire artikelen van Leo Meijers N.V. geopend. Een tegenstelling, inderdaad, maar de heer Van der Pol moest nu eenmaal een keuze maken uit de vele aan biedingen, die hij kreeg. „Een café of bar," zegt hij, „houdt het toch niet langer uit dan een paar maanden. En een antiquiteiten-winkel is net iéts te veel concurrentie". Nu krijgt hij een showroom en enkele kantoren als buren en de gebruikers van deze ruim ten staan er voor in, dat de heer Van der Pol zijn klanten rustig de roodkoperen appel keteltjes en antieke kabinet ten kan tonen. De gevel van het huis is bij de algehele restauratie ook eens grondig schoongemaakt en thans ziet men weer duide lijk de ronde kanonskogel zit ten, die volgens de heer Van der Pol in elk geval reeds vóór negentienhonderd in de gevel aanwezig was. Volgens de legende is dit projectiel af komstig uit de tijd, dat de Spanjaarden Haarlem aan zich wilden onderwerpen. Uit de tijd van de Tachtigjarige oorlog dus, maar ook uit de tijd, dat de kabinetten nog niet antiek waren en de rood koperen appelketeltjes nog gewoon tot de keukenuitrus ting van elke huisvrouw be hoorden. tuele vinder van al dat geld er toe aan zou zetten het bij hem terug te bezorgen. Zijn naam en adres staan namelijk drie keer vermeld op legitima tiebewijzen, die óók in de portefeuille zaten. Naarstig informeert hij nu al dagen lang bij de politie of er al iemand is geweest, die aangifte van de vondst van deze portefeuille heeft gedaan, maar steeds weer moet hij op de terugweg een ontkennend antwoord verwerken. Niettemin blijft hij in Sint Nicolaas geloven en zijn ver trouwen op de goede invloed van deze eminente heilige óp de mensen, die zijn verjaar dag vieren, zal ongeschokt blijven wanneer hij toch nog zijn invaliditeitsrente terug bezorgd krijgt. Ofschoon dat het onver vreemdbaar recht is van deze man die al dertien jaar inva lide is, zou hij na zóveel ge spannen afwachting het aan vaarden als een groot Sinter klaas-geschenk. Iedere Maandagochtend ko men in gebouw „St. Bavo" een aantal Haarlemse kellners bij een, waar zij door de heer J. C. Miehon worden ingewijd in de geheimen van de Engelse taal. Het initiatief tot die cur sus werd genomen door de afdeling Haarlem Van de R.K. Bond van Hotel-, Res taurant- en Cafépersoneel „St. Antonius", die bovendien een sectie Bioscoop- en thea- terpersoneel omvat. Men is hierbij uitgegaan van de omstandigheid, dat in de wintermaanden heel wat kellners een stille (en dus ook slechte) tijd doormaken en dat anderzijds die uren wel goed gebruikt kunnen worden om de talenkennis wat te ver hogen, want daarmee is het vaak niet al te best gesteld. Aangestoken door de vreugde van het heerlijk avondje, die straalde van de gezichten van de kinderen die aan de hand van hun moeders langs de pralende étalages wandelden, begaf Maandag een oude in valide zich naar het postkan toor om zijn invaliditeitsrente in ontvangst te nemen. Even opgewekt als hij kwam, begaf hij zich naar huis, maar daar kwam de grote desillusie, die alle Sint Nicolaasvreugde in één slag wegvaagde: Hij mist zijn portefeuille met 73,50 gul den, een bedrag waarvan hij en zijn vrouw de komende maand moeten leven. De ge dupeerde bleef echter nog een spiertje hoop zien: hij geloofde in Sinterklaas, althans in diens goede genius, die zich omstreeks deze tijd meester maakt van zovele harten en die misschien ook een even- Op die wijze dragen de leden van „St. Antonius" ertoe bij, dat Haarlem bij de buiten landse toerist een goede naam heeft, omdat hij er zo gemak kelijk wordt begrepen. Wie er meer van wil weten wende zich tot secretaris N. Koomen, Kedoestraat 5, Tel. 23377. De trekking van de loterij ten bate van de Loopschool van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse In- validenbond is gehouden. Het als hoofdprijs uitgeloofde radiotoestel kan worden afge haald door de gelukkige bezit ter van lot 3803 aan het adres Voorzorgstraat 53 rood tussen half acht en acht uur 's avonds. In het Concertgebouw is Donderdag avond tot klaarblijkelijk genoegen van een uitverkochte zaal „De Spooktrein" weer eens voorgereden. Ditmaal waren het de leerlingen van het Christelijk Lyceum, die de trein, netjes opgepoetst, over het to neel deden daveren. En ik moet zeggen: ze reden het ding niet op dood spoor. Men kent zo langzamerhand „De Spooktrein" van binnen en van buiten. Ik behoef u dan ook niet te vertellen wat er allemaal in omgaat. Ge weet dat het een stuk is waar bij ge gezellig griezelen 'kunt zoals ge er ook voortdurend bij kunt lachen, 'omdat de schrijver Arnold Ridley steeds gezorgd heeft voor de bevrijdende humor, die de spanning doorbreekt. Er is gisteravond in het Concertgebouw meer gelachen dan ge griezeld, waarvoor men de oorzaken moet zoeken in het feit, dat de jeugdige acteurs met de humor beter overweg konden dan met de geladenheid, of in grotere toneel termen: dat zij ons een aantal behoorlijke typeringen voorzetten, doch het spel met de stilte, -het spel met de magie van het toneel nog niet aankonden. Nu zal niemand hen daarom hard val len. Het is voor de man, die zich aan zo'n schoolvoorstelling zet, ieder jaar weer een heuse toer een aantal spelers om zich te verenigen, die doorgaans allen hun toneel debuut maken. De vaste kern van geoefen de spelers ontbreekt. Hoog grijpen kan hij niet, omdat hij nooit precies weet wat voor vlees hij in de kuip heeft als hij aan de repetities begint. Hij zou wel over uitzon derlijk begaafde krachten moeten beschik ken om meteen maar naar de klassieke toneellitteratuur te kunnen grijpen. Zo'n opvoering als Donderdagavond is een ter reinverkenning. Een geslaagde. Het spel van Ridley leende zich er goed voor. Re gisseur drs. J. L. Feyten heeft kunnen ont dekken waar mogelijkheden voor de toe komst schuilen. Het is alleen te hopen dat zijn „sterren" niet bij het eerstvolgend eindexamen uit zijn horizon zullen ver schieten. Van het troepje, dat hij had gevormd, waren het vooral de jongens, die het er het beste afbrachten. Freek v. d. Muiswinkel viel mij al dadelijk op door zijn losse on gedwongen toon, die zich bij iedere situa tie aanpaste. Hij heeft een plezierige vrij heid van bewegen en dat wil wel wat zeg gen op zo'n beperkte ruimte als men in het Concertgebouw aantreft. Bert Koster was de favoriet van de zaal met zijn „mal le" Teddie Deaken. Hij voelde zich best thuis in een toch niet alledaagse omgeving, zorgde voor menig komisch contrast en werd zo de levende grapjas die het stuk nodig had. André Helmers leverde een meer ingehouden maar toch zeker goed ge troffen zorgvolle jongeman op huwelijks reis, goed geassisteerd door Joop de Ruig als zijn wederhelft. Leo Jacobs bleek de juiste figuur voor de haltechef. Van de vele overige rollen vermeld ik dan nog de snibbige Miss Bourne van Els v. Muiswin kel en de rechercheur van Auk Henkels. Laat ik hiermee volstaan. Er was door alle medewerkenden hard gewerkt: het succes dat de opvoering oogstte was het succes van de hele troep. De overgave waarmee ieder zijn taak vervulde doet de critiek zwijgen. Wat er in hoofdzaak aan schortte heb ik al gezegd. Men doe zijn voordeel met de ervaringen van zo'n eerste voor stelling en blijve het toneelspel met toe wijding beoefenen. P. W. FRANSE ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C «n A) SCHOOL-ETUI'S KLEURBOEKEN KLEURPOTLODEN VERFDOZEN ZAKAGENDA'S KINDERSPELEN LEGPUZZLES De Nederlandse Opera geeft op Vrijdag 11 December in de Stadsschouwburg te Amsterdam de premièr.e (in de Italiaanse taal) van „De Barbier van Sevilla" van Rossini onder muzikale leiding van Alexan der Krannhals en regie van Renato Mordo. De uitvoering geschiedt volgens de oor spronkelijke partituur, dus met de recita tieven. De partij van Rosina wordt gezon gen door een mezzo-sopraan. Volgens tra ditie wordt de aria van Marcellina in de laatste acte weggelaten. De aria van Rosina tijdens de muziekles wordt, zoals gebrui kelijk, uit werk van een andere componist in dit geval van Handel genomen. De rol van Figaro wordt beurtelings door Paolo Gorin en Scipio Colombo vertolkt. Chris Scheffer is Graaf Almaviva en Cora Canne Meyer Rosina. Als Dokter Bartolo treedt op Fritz Ollendorff, die eerder bij de Nederlandse Opera de rol van Leporello in „Don Giovanni" van Mozart Vervulde. Verder werken mede: Nel Duval (als Mar cellina), Guus Hoekman als muziekmees ter Basilio, Gé Genemans en Jan Voogt. Regisseur Renato Mordo is te Wenen ge boren uit Italiaanse ouders van Griekse nationaliteit. Hij kan bogen op het reus achtige répertoire van zeshonderd mises- en-scène. In Athene en Ankara was hij de grondlegger van nationale opera's. Tegen een 53-jarige inwoner van Zand- voort is proces-verbaal opgemaakt, daar hij zijn bij hem inwonende 52-jarige zuster zó ernstig had mishandeld, dat doktershulp moest worden ingeroepen. ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij. Plein 21 In verband met de op 4 Januari belegde vergadering van de' Algemene Vereniging voor het Middelbaar Onderwijs, heeft het gemeentebestuur van Jlaarlem besloten de Kerstvacantie voor de gemeentelijke scho len voor middelbaar onderwijs te verlen gen met een dag. De vacantie duurt nu dus van 20 December tot en met 4 Januari.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7