Laatste wandtapijt uit „Mozes- serie" thans geheel gerestaureerd Spaanse dans Vijf bruidsparen uit Zand voort vieren gouden huwelijksfeest Nieuwe bijzondere school voor voortgezet lager onderwijs OSRAM LAMPEN i m 1 Veeauto botst tegen autobus N.Ph.O.-concert in Minerva-Theater voor genodigden neven aan cie redactie Schrijver Jef Last gearresteerd WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 II ft ''lllll,*# Eén dode, acht ernstig en vier licht gewonden Eduard Flipse moet rust houden Dirigent Issay Dobrowen te Oslo overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Frits van Dongen met Lily Bouwmeester in „Het Hemelbed" Direct na terugkeer uit Indonesië Cheribonse havenwerkers molesteerden Nederlander Scheepvaart I 11 r i i In de werkplaats tot herstel van antieke textiel aan de Jan Nieuwenhuizenstraat heeft men thans de restauratie van het laatste tapijt der befaamde Maastrichter Mózes-serie, voorstellende „Mozes slaat het water uit de rotsen", voltooid. Het zal vandaag naar de Limburgse hoofdstad teruggezonden worden, waar het binnen kort weer in de Prinsenkamer prijken kan. Zeven jaren heeft het herstel van dit reusachtige tapijt, dat 3.65 meter hoog en ruim 8,5 meter breed is, gevergd: alleen al het vervangen van de vergane zijden lucht-partijen heeft twee jaar gevorderd en is geheel uitgevoerd door een jonge Landsmeerse, die gelijk zovelen in het Waterlandse een speciaal talent voor dit delicate werk bezit. Vier andere tapijten van deze Mozes- serie, „Mozes en het biezen mandje", „Het gouden kalf", „De manna-lezing" en de „Doortocht door de Rode Zee" zijn reeds eerder in de Haarlemse werkplaats geres taureerd. De Rots, evenals de genoemde vier gedurende de oorlog afgenomen en opgeborgen, leek na de bevrijding aanvan kelijk nog vrijwel intact, doch gedurende de restauratie bleek, dat alle zijden par tijen toch grotendeels verteerd waren en dienden te worden vervangen. De wol heeft het beter gehouden, zodat het ver teerde zijden materiaal daaraan als tussen klemmetjes is blijven hangen. Dat vereen voudigde ook de vervanging van de zijde, daar de tekening en de kleuren daarin nog vrij duidelijk te onderkennen waren. Toch was het herstel een précair werk, omdat iedere ondeskundige aanraking het tapijt noodlottig kon worden en men dus met de grootst mogelijke omzichtigheid tewerk moest gaan. Nu de restauratie voltooid is, kan het tapijt echter weer lange tijd de tand des tijds weerstaan en daarmee is een kostbaar cultuurbezit gered. De Mozes-serie is omstreeks 1735 gewe ven door de Brusselse tapissiers Jean en Frangois van der Borcht naar ontwerpen van Abraham van Diepenbeeck. In de eer ste weken van volgend jaar zal de herstel werkplaats nog twee tapijten voor Maas tricht voltooien uit de serie Oudenaarder landschappen. Voorts heeft .men nog 19 Nijmeegse wandtapijten in petto voor een grondige restauratie, waarmee circa zes jaar gemoeid zal zijn. Voorlopig is er dus nog werk genoeg, maar ook voor de toe komst verwacht men nog tal van opdrach ten uit andere gemeenten en mogelijk zelfs uit het buitenland, want de roep van de Haarlemse werkplaats is al tot ver bui ten de landsgrenzen doorgedrongen. ADVERTENTIE - ."llllissr beter licht voor huishouding en industrie Vraag Uw leverancier t.en jragment van het wandtapijt Mozes slaat water uit de rotsen" dat thans in de werkplaats tot. herstel van antieke textiel gerestaureerd is. Een uit Waarde komende autobus, die arbeiders naar hun woningen in Roosen daal en omgeving zou terugbrengen, is Dinsdagmiddag op de rijksweg nabij Ril- land-Bath door een vee-auto uit Nieuw- land (Walcheren) aangereden. Bij dit on geluk kwam één inzittende van de autobus om het leven en werden acht ernstig en twaalf licht gewond. De vee-auto heeft de autobus in de flank aangereden, vlak achter de bestuurderszit plaats. De ene zijde van de autobus werd geheel opengereten. De bestuurder van de bus, W. Wierings uit Wouw kwam met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de vee-auto, die na het ongeluk echter op de vlucht sloeg. Hij werd later volkomen overstuur in een droge sloot aangetroffen. Van de inzittenden van de autobus kwam de arbeider Machielsen uit Wouw, vader van zeven kinderen, om het leven. De ar beiders E. Vught uit Bergen, A. Roks, J. van Oostvogel en J. van Veldhoven uit Roosendaal werden levensgevaarlijk ge wond. Voorts liepen vier arbeiders minder ern stige en twaalf anderen lichte kwetsuren op. Tengevolge van zijn te drukke werk zaamheden moet Eduard Flipse op advies van zijn medicus zijn concerten in Decem ber afzeggen teneinde enkele weken rust in het buitenland te kunnen nemen. Eduard Flipse hoopt begin Januari zijn werkzaam heden bi; zijn Rotterdams orkest te kunnen hervatten. Als zijn plaatsvervanger zal Heki J or dans optreden. Nu het Haarlems orkest een provinciale aangelegenheid is geworden, is het evident dat het geregeld contact onderhoudt met de instanties, die nu zijn bestaan in han den hebben. Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest zal dan ook jaarlijks een concert aanbieden aan het college van Ge deputeerde Staten van Noordholland en aan burgemeester en wethouders van die gemeenten, die hebben medegewerkt aan het tot stand komen van de nieuwe stich ting. Gisteravond werd voor het eerst een dergelijk uitnodigingsconcert gegeven. Het had plaats in het Minerva-theater en het Heemsteedse publiek liet niet na belang stelling te tonen voor deze muzikale ge beurtenis. En dat was maar goed, want met overheidspersonen alleen, al komen zij dan ook uit tal van plaatsen in de pro vincie is de vrij ruime zaal niet te vullen. De voorzitter van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de heer L. Bouw man, lid van de Gedeputeerde Staten, opende de avond met een hartelijk woord van welkom aan de gasten en aan de Heemsteedse „goede vrienden". Met ver wijzing naar de statuten der nieuwe stich ting waarin als doel vooropgesteld is „de belangstelling voor de symphonische muziek in ons gewest te stimuleren" wees de heer Bouwman met nadruk op het feit, dat ook blijvende belangstelling voor het orkest nodig is, om deze taak te kunnen vervullen. Toon Verhey, onder wiens leiding het concert gegeven werd, had als eerste num mer op het programma de ouverture „Cy rano de Bergerac" van Johan Wagenaar geplaatst, een werk dat, zoals men weet, een sterke orkestbezetting vergt. Men kreeg dan ook en dit zal wel de bedoeling geweest zijn het volledige ensemble (op de harp na) op het podium te zien. Als demonstratie van de mogelijkheden van het N.Ph.O. kon men de verklanking van Wa genaars meesterlijke partituur accepteren, maar ook alleen daarom. Want het Miner va-theater vermag de geluidsmassa der grote bezetting niet te verduwen, althans niet zo dat deze artistieke bevrediging schenkt. Wel geeft het musiceren op dit Heem- steedse podium een goede kans om de prestaties van ieder instrument afzonder lijk op de korrel te nemen, want de acous- tiek is er verraderlijk. Zij is alleen niet erg gewillig om de timbres te laten ver smelten. Zo kunnen wij dan, wat betreft het opus van Wagenaar. spreken van een zeer goede uitvoering, die echter het be oogde effect niet bereikte. Heel wat gunstiger resultaat werd ver kregen met het Vioolconcert van Mendels- sohp en met Schuberts Onvoltooide Sym phonic, waarvan de orchestrale kleuren voldoende tot hun recht konden komen. De uitvoering dezer werken was ook bui tengewoon verzorgd en zij werden door Verhey meesterlijk gedirigeerd. Theo Olof was de solist in het Concert van Mendels sohn. Hij wist dit edele werk in zijn on vergankelijke frisheid brillant en tevens delicaat weer te geven. Er was bovendien een voortreffelijke eenheid tussen solo en orkest. En wat de „Onvoltooide" betreft, ik heb deze symphonie door ons orkest zelden zo gaaf horen vertolken. Het schijnt ook wel zijn voordeel te hebben met een verrader lijke acoustiek rekening te moeten houden. JOS. DE KLERK. De uit Rusland afkomstige dirigent Issay Dobrowen is Dinsdagavond in de ouderdom van 59 jaar in een ziekenhuis te Oslo over leden. HAARLEM, 8 December 1953 ONDERTROUWD: 8 Dec., J. Meerman en C. M. Klumper; A. de Ridder en E. Dies- bergen. GEHUWD: 8 Dec., G. W. Assendelft en A. Kreeft. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec.. A. M. LensingCousins; J. J. Rodenbergde Gel der; 7 Dec., Chr. B. BerseeRuiter; Chr. J. ZevenbergenGijsbers; 8 Dec., J. Cornet van Velzen; M. E. Bronstringvan Thienen. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec., E. B. Easton—Levert; 7 Dec., J. H. de Kleuver Felix; J. Beijerde Vos; G. de Vries Scholten; M. J. Scholte—Nuvemann; 8 Dec., H. Habich—Benjamins. OVERLEDEN: 6 Dec., A. Th. J. Hoogka mer, 2 m., Kamperlaan: 7 Dec., N. C. Beek- huijs. 63 j„ Saenredamstraat: M. C. Huijkmar van Zutphen, 68 j., Leidsevaart; A. P Koopmande Vries, 82 j.. Wilhelminastraat P. W. van Hooijdonk, 64 j., Reigerstraat. De Spaanse dansavond door Susana Audeoud en José Udaeta, gisteren in de Haarlemse Schouwburg, ontlokte zeer veel bijval aan het weinig talrijke publiek. Toch was dit succes maar ten dele verdiend. Bij vroegere bezoeken van dit paar kwam men vooral onder de indruk van het verfijnde stijlbesef. Een geslaagd voorbeeld daarvan kreeg men nu in het openings nummer een Entrada op muziek van Scarlatti te zien. Maar overigens waren de beide solisten niet zuinig met concessies aan de populaire smaak, speciaal met de Flamencodansen na de pauze. Neem nu zo'n Zapateado bijvoorbeeld, met grote virtuo siteit uitgevoerd bij een zeldzaam geraffi neerde belichting. Welke zin heeft dit ech ter nog als men dit gezamenlijk doet, waar bij alle bewegingen (van man en vrouw in dit geval) volstrekt gelijk zijn, tot in alle onderdelen? En wat is tenslotte het ver schil met een nummertje tapdance? Ongetwijfeld is José Udeata, al wordt hij enigszins gehandicapt door zijn grote lichaamslengte, de beste van de twee. Zijn bijzondere talent kon hij dit keer vooral met de suite „Don Juan" bewijzen. De duetten hierin moesten het voornamelijk hebben van theatrale effecten. Het beno digde temperament werd in hoofdzaak ge spééld en daardoor kan men er niet hele maal in geloven. De passen mochten dan r.og zo authentiek zijn, het geheel bleef steken in uiterlijkheid. Maar de solistische intermezzi waren buitengewoon knap. De choreografie getuigde van durf en intel ligentie. Aantrekkelijk waren voorts de Baskische dansen, die vrij zelden op de programma's van hier op bezoek komende Spaanse ensembles staan. Jammer genoeg, want het zijn in wezen groepsdansen en men kreeg er dus nu een nogal onvolledige indruk van. Udaeta is een Bask van geboorte en dat was heel goed te merken. Zijn partner is een Zwitser-se van geboorte en ook deze afkomst verloochent zich niet, hoezeer zij getracht heeft zich de Spaanse stijl eigen te maken. Zij beheerst haar vak volkomen, maar men kan te dikwijls aanmerkingen maken op haar houdingen van armen en bovenlichaam. Herhaaldelijk trouwens laat zij de spanning verloren gaan. De expres siviteit speelt in hun optreden een grote rol, maar te zelden komt deze werkelijk uit de beweging vcort. En misschien is het mede daaraan te wijten, dat Udaeta soms aan een marionet deed denken. Deze critiek is wat scherp uitgevallen, want er stond tegenover deze tekortkomin gen zeer veel goeds, althans bewonderens waardigs. De dansen werden begeleid en afgewisseld door Armin Janssen (piano) en Paco Hernandez (guitaar). De costuums waren over het algemeen fraai. DAVID KONING Van 1 Augustus 1954 af zal een grote Nederlandse tournée worden gemaakt met het toneelstuk „Het Hemelbed" van Jan de Hartog. Hierin zullen optreden Lily Bouw meester en Frits van Dongen, die als Philip Dorn bekend werd door zijn optreden in Amerikaanse films. (Verkort weergegeven) De Dinsdagmiddagsluiiing voor sigaren zaken. De samenwerkende verenigingen van sigarenwinkeliers schermen zo graag met het woord „speciaal sigarenzaken". Wanneer we in Haarlem blijven en eens nagaan hoeveel winkeliers van die speciaal sigarenzaken hun bestaan vinden in deze branche, dan meen ik te mogen constateren, dat het gros er een betrekking bij heeft. De een is vertegenwoordiger, begrafenisonder nemer of verzekeringsagent, de andere is timmerman of werkzaam in een overheids bedrijf. Deze zaken worden feitelijk gedre ven door de huisvrouw. De samenwerken de verenigingen hebben een actie op touw 'gezet voor handhaving middagsluiting. Had het geen aanbeveling verdiend, als men ook de ongeorganiseerde winkeliers bij de stemming had ingeschakeld? Dan krijgt men m.i. een zuiver beeld. Bij de tegen stemmers zijn er misschien, van wie de vrouw toch thuis moet blijven voor de schoolgaande kinderen enz. Zij stellen geen •prijs op een vrije middag. Daarom verdient het aanbeveling, hoe onprettig dat mis schien ook is voor de samenwerkende ver enigingen, ook die mensen in te schakelen, die naast hun ambacht dat zij in hun zaak uitoefenen, ook nog een rokertje verkopen. Misschien komt men dan wel aan een be hoorlijke meerderheid van goedwillenden voor een middagsluiting. Oranjestraat 103 C. F. DE JONG Niet minder dan vijf bruidsparen zijn er in Zandvoort, die in deze maand hun vijf tigjarig huwelijksfeest hopen te herdenken of voor wie de bruidsdagen voor dit gou den jubileum ingaan. Het merkwaardige daarvan is wel, dat het zo goed als allen echte Zandvoortse ge zinnen zijn, in de badplaats geboren en ge togen. met een grote liefde derhalve voor de plaats hunner inwoning. Daar is in de eerste plaats het echtpaar Floor Molenaar, geboren 4 Maart 1882 en A. E. Mulder, geboren 4 Augustus 1880, wonende op het Gasthuishofje 27, dat op 10 December 1903 op speciaal verzoek door de heer D. Driehuizen, in die dagen lid van de gemeenteraad, in de echt werd verbon den in het Zandvoortse raadhuis. Het grootste deel van zijn leven bracht de bruidegom door in het café-bedrijf; het echtpaar kreeg vier kinderen en twaalf kleinkinderen. In de Nieuwstraat no. 6 woont het echt paar H. Keur. De bruidegom werd op 6 November 1874 geboren, zijn echtgenote Catharina Anspach op 5 November 1876. De bruidegom werd in Zandvoort geboren, de bruid in de grote IJpolder en op 11 December 1903 werd in de gemeente Slo- tefdijk hun huwelijk voltrokken, waarna zij zich direct in Zandvoort vestigden en wel in hetzelfde huisje, waarin zij ook thans nog wonen. Twee kinderen hebben zij nog in leven. De bruidegom was weg werker bij de tram en geniet, na een ar beidzaam leven, thans van een welver diend pensioen. Jacob Zwemmer, geboren 15 Mei 1882 en Maria van der Schinkel, geboren 12 Augustus 1881, tekenden aan op 10 Decem ber 1903 en hopen dus op 24 December hun gouden echtverbintenis te herdenken in hun woning aan het Gasthuishofje 7. Beiden werden in Zandvoort geboren. Vijf weken geleden werd de bruid opgenomen in een Haarlems ziekenhuis voor het ondergaan van een operatie. Nu zit ze weer aan tafel en leest de courant. Op de tafel ligt Haar lems Dagblad. „Dat lezen we al zolang we getrouwd zijn", zegt de bruid en de brui degom vult aan: „Zet u dat er vooral bij, want daar zijn we heel erg trots op, ook al, omdat, we de prettigste herinneringen daar aan hebben, want jaren lang waren wij beiden bezorgers van dat blad in de wijk Aerdenhout." De eerste 25 jaar van zijn huwelijk was de bruidegom visser bij de haringvisserij en in de niet-seizoenmaanden verrichtte hij spitwerk in de duinen. Daarna was hij acht jaar werkzaam bij de E.S.M., (de Zand voortse tram), doch verwierf zich de groot ste bekendheid met zijn petroleum-wagen, later een auto, waarmee hij twintig jaar lang door Zandvoort en omstreken trok. Nog steeds zit het werken hem in het bloed, want elk jaar opnieuw huurt hij een auto- parkeerplaats en zo kan men hem ook thans nog steeds als autoparkeerder op het Raad huisplein aantreffen. Zes kinderen en ze ven kleinkinderen, buren en bekenden, zullen er zeker voor zorgen, dat hun gou den echtvereniging niet onopgemerkt voor bijgaat, een gebeurtenis, waarop beiden zich bijzonder verheugen. Vervolgens wonen in de Tramstraat 9 August Snellens, geboren 9 September 1878 en Dirkje Visser, geboren 23 Augustus 1872 die eveneens op 24 December 1903 in Zand voort in de echt werden verbonden. De bruidegom is zelfs af en toe ook thans nog in zijn vak (electricien) werkzaam. Men had zich bijzonder verheugd op het komende gouden huwelijksfeest, ware het niet, dat door ernstige ziekte van een zus ter van de bruid de voorgenomen viering Naar wij vernemen, is hedenmorgen te Rotterdam, waar hii aan boord vam de „Willem Ruys" uit Indonesië arriveerde, bij het aan land gaan de bekende schrijver Jef Last gearresteerd. Het is nog niet be kend waarom deze arrestatie geschiedde, noch wie hiertoe opdracht 'heeft gegeven. De heer Last is in 1950, op uitnodiging van Mohammed Hatta, met wie hij be vriend is, naar Indonesië vertrokken voor het opstellen van een rapport over het cul turele leven op Bali. Toen deze opdracht volvoerd was, heeft de heer Last verzocht in Indonesië te mogen blijven, hetgeen hem werd toegestaan. Hij is toen leraar geworden 'aan twee middelbare scholen op Bali. Wij publiceren hierbij een tekening van het ontwerp, dat de Haarlemse architect Jacq. van Velsen maakte voor de nieuwe school voor voortgezet lager onderwijs van de R.K. parochie van Joannes de Doper in Haarlem-Oost. De tekening geeft de Noordgevel van het gebouw weer, die aan de Zomervaart komt, de Zuidgevel waarachter de klasse lokalen liggen, komt aan de Richard Hol- kade. Het gebouw wordt ongeveer zestig meter lang en ruim twaalf meter hoog. De mid denpartij het handenarbeidlokaal voor de jongens met een daarboven gelegen werkplaats springt uit. Aan de linker zijde is het gedeelte voor de jongens ge projecteerd (drie theorielokalen en een handenarbeidlokaal), rechts kpmt het ge deelte voor de meisjes, dat vier theorie lokalen, twee naailokalen, een huishoud- lokaal en een leskeuken bevat. Verder ko men bij het complex een sportveld en schooltuinen. De raad behandelt vanmiddag het voor stel van B. en W. om voor de bouw van de school f 456.000 beschikbaar te stellen. Daarbij zal wel een stevig debat ontstaan over de noodzaak van het tweede naai- lokaal, want in casu mevrouw Scheltema- Conradi acht dit overbodig. Zij heeft aan de hand van het lesrooster berekend, dat hierdoor andere lokalen leeg komen te staan. De heer Van Velsen heeft ons daar entegen uitgelegd, dat de vaklokalen slechts de helft van het aantal leerlingen kunnen opnemen dat in de theorielokalen een plaats heeft gevonden. Daarvan is de capaciteit dertig tot vijfendertig leerlingen, van de vaklokalen vijftien tot achttien. thans dreigt te worden verstoord. Tenslotte woont in de Helmerstraat no. 3 het gezin Van Duivenboden. Piet van Dui- venboden werd geboren in Zandvoort op 20 September 1881, zijn vrouw S. van dei- Schinkel ook in Zandvoort op 30 Juli 1883. Op 24 December 1903 tekenden zij aan, zo dat hun bruidsdagen voor het vijftigjarig huwelijksfeest dit jaar op die datum in gaan. Het echtpaar kreeg elf kinderen, die allen nog in leven zijn, allen zijn gehuwd en allen wonen nog in Zandvoort. Behalve deze kinderen bezitten zij thans zestien kleinkinderen en één achterkleinkind. Der tig jaar was Piet van Duivenbode vissers man bij de haringvisserij, terwijl hij in de wintermaanden zijn brood verdiende als opperman bij de metselaars, later als met selaar. De laatste twintig jaar werkte hij uitsluitend als zodanig. Nog kort geleden liet een zijner patroons hem weer halen, doch Piet is thans eindelijk zo verstandig geworden, het werken aan de jongeren over te laten. Nu bereiden ze zich voor op het grote feest, dat begin Januari wordt gevierd en op 24 December wordt ingezet. „We zullen de bloemetjes eens fijn buiten zetten" zegt de bruigom glunderend en de bruid valt hem daarin bij en voegt er aan toe: „Na tuurlijk, want wat is heerlijker, dan dit in ons grote gezin te mogen gedenken?" Vijf gouden bruidsparen in Zandvoort in deze maand December. Het is inderdaad een unieke gebeurtenis! DJAKARTA. (Aneta). Enige tiental len havenarbeiders in Cheribon hebben Zondag een agent van het Indonesisch Blauw vries veem, de heer J. van der Worp, aangevallen. De heer Van der Worp werd zwaar gewond. De aanval geschiedde, om dat de arbeiders ontevreden waren wegens het niet-inwilligen van hun eis tot ontslag van twee mandors (opzichters), die er van beschuldigd wei-den met de lonen van de arbeiders geknoeid te hebben. Naar aan leiding van het incident zijn 32 arbeiders, waaronder bedoelde twee mandurs, dooi de politie aangehouden. Alderamin, pass. 7 Ouessant n Le Havre. Altair, 8 te Bahia. Abbedijk, 8 te Bremen. An-.penan, 8 v. Aden n. Djeddah. Amstelbrug, pass. 7 St. Paulsrock n. St. Vincent Arnedijk, 7 v. Le Havre te Rotterdam. Akkrumdijk, 8 v. Port Said n. Genua. Alcyone, vertr. 8 v. Santos n.Rio Grande do Sul Alderamin, 8 v. Le Havre n. Rotterdam. Alphai-d, 9 v. Las Palmas te Antwerpen verw. Aalsum, 7 75 Om. O. NO. Mahe Seychellen. Alpherat, 7 95 m. W.NW. Lissabon. Amerskerk, 7 160 m. Z.ZO. Ceylon. Amsteldijk, 7 500 m. O. ten ëN. Bermuda. Amstelkroon, pass. 7 ten O. Kp. St. Martha Grande. Annenkerk. 7 300 m. N. ten O. Shanghai. Ac.inaa, 6 te Singapore. Alamak, 9 Marseille verwacht. Alclta, 9 te Pladju. Almdljk, 9 Havana verwacht. A.udra, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen Amstelstad, 8 dwars Miami n. Mobile. Antonia, o v. Pladju te Haiphong. Arm ilia, 29 te Singapore. Aaidijk, pass. 8 Bahamas 10 New Orleans verw. Alibireo, pas. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Alohiba, 9 v. Santos te Rio Grande. Alcyone, 8 v. Santos n, Rio Grande. Aldabi, 9 v. Victoria te Bahia Alderamin 8 v. Le Havre n. Rotterdam. Alge nib, 8 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Alioth, pas. 9 Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Alkaid, 8 v. Hamburg te Antwerpen. Alnati, 8 v. Bremen n. Hamburg. Alpha I'd, 9 v. Las Palmas te Anwerpen. Aludra. 8 v. Hamburg te Antwerpen. Amor, 8 v. Iskenderun te Ismir. Arnsteldiep, 9 v. Londen n. Rotterdam. Aieiudskerk, 9 v. Hongkong te Manilla. Aike'.dijk, 9 te Galveston. Blommersdijk, pass. 7 Scilly's n. Antwerpen. Bonaire, 7 980 m. NO. Barbados. Bawean, 8 v. Amsterdam n. Noordzee (proef tocht). Barumun, 8 v. Tj. Priok te Pólembang. Baud, 8 v. Soerabaja te Makassar. Bennekom, pas. 7 Noordhinder n. Barbados. Billiton, 7 1020 m. W. ten N. eil. Wake. Bit.tang, 8 v. Colombo n. Singapore. Borneo, 8 te Colombo. Blitar, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Blijdendijk. 8 v. Philadelphia te New York. Bo-naire, 8 1030 m. Z.ZW. Flores n. Plymouth. Boskoop. 8 550 m. W.NW. Flores. Caltex Utrecht, pass. 7 Kreta n. Rotterdam. Camphuys, 8 v. Padang te Tj. Priok. Clavella. 7 430 m. O.ZO. Sydney. Caltex The Hague, 7 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Leiden, 8 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Delft, pass. 8 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 8 Burlings n. Sidcn. Chama, 10 v. Curasao te Star.low verw. Coiyda, 3 v. Auckland n. Brisbane. Diemerdijk, 7 v. Los Angeles n. Balbia. Dido, pass. 7 Pantellaria n. Limassol. Drvnte, 9 Djibouti verwacht. Delfland, pass. 8 St. Paulsrock n. Santos. Delfshaven, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Dong-wdijk, 8 v. Los Angeles te San Francisco. Esso Den Haag, pass. 8 Kp. Bon n. Antwerpen. Erin na, 7 v. Curacao n. San Loreneo. Esso Rotterdam, 7 130 m. Z.ZO. Flores. Ena, 8 v. Balikpapan n. Singapore. Eos, 8 v. Patras n. Oran. Etrema, 9 v. Singapore verwacht. Eemland, 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Elmina, 8 v. Lagos n. Duala. Enggano. 9 v. Suez n. Aden. Friesland KRL)7 165 m. NW. Madeira. Felipes, 8 v. Pladju n. Tjilatjap. Friesland (SSM), 8 v. Huil n. Odense. Gaasterland, 7 v. Hamburg te A'dam. Gaasterkerk, 7 460 m. ZO. Chaos eil. Ganymedes, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Gooiland, 8 te Paranaigua. Gaveland, 9 Las Palmas verwacht. Gordias, 8 v. Lattakia n. Mesrin. Grcote Kerk, 9 v. Marseille te Genua. Heemskerk, 7 100 m. W. Oporto. Hersilia, 7 400 m. NO. Barbados. Hecuba, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Helicon, 8 bij Jeremie Haiti ten anker. Hoogkerk, 8 v. Roterdam n. Japan. Hector, 8 v. Oran r.. Carthagena. Helena, 8 v. Amsterdam n. West Indië. Hestia, 9 v. Ciudad Trujillo te La Guaira. Hydra. 9 v. Balboa n. Buenaventura. Indrapoera, 9 te Belawan. Ivoorkust, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 8 Ouessant n. Amsterdam. Japara (KRL), pass. 8 Finisterre n. Port Said. Karimun. 7 v. Hamburg te Amsterdam. Kertosono, 9 v. Cebu te Balikpapan verw. Kieldrecht, 7 v. Singapore n. Ho Ilo. Kalianda, 8 v. Penang le Singapore. Kalimantan. 7 v. Singapore te Tj. Priok. Karsik, 7 v. Penang n. Singapore. Karimata, pass. 8 Finisterre n. Amsterdam. Kota Baroe, pass. 8 Ouessant n. Rotterdam. Kota Gede, 8 v. Tj. Priok n. Pladju. Kota A go eng, pass. 9 Dover n. Rotterdam. Loosdrecht, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Lissekerk, 7 150 m. O. Malta. Loenerkerk, 7 140 m. W. taen N. Mindkoy. Laertes, 8 te Semarang, Langkoeas, pass. 8 Kp. Vincent n. Rotterdam. Lekkerkerk, 8 v. Madras n. Rangoon. Lutterkerk, 8 v. Aden n. Bandarabbas. Laagkerk, 8 v. Calicut .te Bombay. Laurenskerk, 8 v. Le Havre te Boulogne. Luna, 8 Finisterre gepass. n. Ceuta. Mitra, v. Port Said n. Gibraltar. Molenkerk, 9 v. Lorenzo Marquez te Durban. Maashaven, pas. 7 Las Palmas n. Dakar. Meliskerk, pass. 8 Minikoy n. Aden. Maas, 7 v. Algiers n. Lissabon. Mui ena, 7 150 in. Z.ZW. Lands End. Madoera, 7 t.h.v. Brothers Rode Zee. Malea 7 130 m. O. Formosa n. Miri. Malvina, 7 780 m. NO. ten O. Barbados. Mirza, 7 200 m. W. ten Z. Miri. Muiderkerk, 9 Port Said verwacht. Manoeran, 8 v. Amsterdam te Antw. Merwede. pass. 8 Bermuda n. Houston. Modjokerto, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Maasland. 7 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Noordam, 7 460 m. Z. ten W. Kp. Race. Nestor, 9 te Rotterdam. Nieuw Holland, 8 v. Penang n. Hongkong. Noordwijk, 8 v. Albany n. Dalhansy. Omala, 7 v. Hamburg n. Curacao. Orion, 7 v. Tumaco n. Guayaquil. OtKiina, 7 380 m. O. Luzon. Ootmarsum, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Oranje, verm. 9 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranjefontein, 8 580 m. O. ten Z. St. Helena Oranjestad, 8 (100 m. W.ZW. Madeira. Ovula, 8 v. Havana n. Aruba. Prins Fred Hendrik, 7 380 m. N.NW. Flores. Perna, te Singapore. Prins Willem III, pass. 8 Kp. Ray n. Le Havre. Poelau Laut, 8 v. Amsterdam n. Houston. Prins Maurits, 9 40 m. W. Hoek v. Holland. Roepat, 8 Singapore verwacht. Rotti, 8 v. Barcelona te Amsterdam. Rafaela, 8 v. Bangkok n. Pladju. Riouw, 8 te Suez. Rita, 8 v. Pladju n. Bangkok. Rotula, pass. 9 Thursday eil. n. Brisbane. Radja, 8 v. Bremen n. Mena el Ahmadi. Roebiah, 8 v. Le Havre n. Amsterdam. Rijndam. 9 te New York. Rynkerk, 8 v. Lissabon n. Duinkerken. Rijnland. 8 v. Buenos Aires n. Montevideo Sloterdijk. pass. 7 Vlissingen n. New York. Stad Arnhem, verm. 8 v. Narvik n. IJmuiden. Stad Vlaai-dingen, 7 v. Kirkenaes n. R'dam of Vlaardingen. Sibigo, 7 960 m. N.NW. Fremantle. Sinabeng, 7 v Tj. Priok n. Balikp pan. Sliedrecht. 7 160 m. W.ZW. Ras Fartak. Stad Dordrecht, 7 35 m. Z. Finisterre. Stad Leiden, 7 875 m. O.NO. Martinique. Stanvac Djirak, 7 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Saparoea, 7 v. Calcutta n. Chittagong. Saroena. 3 v. Tarakan n. Singapore. Scherpendrecht, pass. 7 Jamaica n. Baytown. Sibajak, 8 80 m. ZW. Melbourne. Slamat, pass. 8 Key West n. Charleston. Salatiga, 9 te San Frar.cisco. Salawati, 8 v. Port Soedan 9 te Djeddah. Sarangan, 7 te Los Ar.geles. Schie, 8 v. Leixoes n. Tunds. Sloterdijk, pass. 8 Sciily s n. New York. Soestdijk, 8 te Charleston. Stad Schiedam. 9 Gibraltar verwacht. Stad Alkmaar, verm. 8 v. Narvik n. IJm. Stad Maassluis, 9 te Narvik. Sumatra, 9 te Algiers. Thalatta. 7 v. Port Said n. Lands End. Talisse. 7 Amsterdam naar Indonesië. Tamo, 6 te Puerto Alegre. Titus 8 v. Amsterdam n. Bremen. Tabinta, 7 390 m. W. ten N. Minikoy. Tankhaven I, 7 v. Bangkok n. Sungeigerong. Teucer. 8 te Soerabaja. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Tjimenteng, 7 160 m. W.ZW. Sabang. Tjitjalengika, 7 620 m. O.NO. Diego Garcia. Tjiwangi, pass. 7 Str. Banka n. Tj. Priok. Taria, 8 v. Brunsbüttel n. Ornskoldsvik. Tawali, 8 rede Belawan. Tjipanas, 9 te Ilo Ilo. Tomori, 9 te Soerabaja. Trajanus. 8 v. New Orleans n. Pta Cardon. Talisse, 9 v. Amsterdam te Southampton. Tegelberg, 8 v. Kaapstad n. East London. Triton. 9 te Curacao. Van Linschoten, 9 v. Antwerpen te Bordeaux. Waterman, 7 140 m. N. Kp. Blanco. Wonogiri, 8 v. Port Said te Djeddah. Westland, pass. 7 Terschellingerbank n. Hamburg Waal, 8 te Alexandrië. Waterman, pass. 8 Dakar n. Kaapstad. Wonosari, pass. 8 Ceylon n. Djeddah. Westerdam, 8 650 m. W. Bishoprock n. N. York. Willem Barendsz, 12 Kaapstad verw. Willem Ruys, 9 te Rotterdam. IJsel, 8 v. Amstei-dam te Malta. Zaan, 8 v. Sundsvall te Amsterdam. KLEINE VAART Albergen, 7 v. Bayonne n. Requejada. Arctic, 6 v. Zaandam te Londen. Audacia, 8 v. Rouaan n. Southampton. Algarve, 7 v. Manchester n. Lissabon. Att, verm. 8 v. Wicklow n. Cardiff. Ali, pass. 7 Vlissingen n. Huil. Beekbergen, 7 v. Gent te Ellesmereport. Bernina, 7 v. Gothenburg te Parijs. Betty Anne, 8 v. Londen te Setubal verw. Binnenhaven, pass. 8 Kp. Vincent n. Casablanca Birmingham, 8 te Harlingen. Bornrif, 7 v. Rouaan n. Londen. Bree Helle, 8 v. Rotterdam n. Londen. Coolhaven, pass. 7 Gibraltar n. R'dam. Confiance, verm. 8 v. Southampton n. Port Talbot. Deni, pass. 7 Kiel n. Kopenhagen. Deo Duce, 7 v. Fredericia naar Rouaan. Douro, 7 te Amsterdam. Depa, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. De Ruyter, 8 v. Vlissingen n. Runcorn. Driebergen, 7 v. Loriënt n. Requejada. Evertsen, 7 te St. Valery. Erebus, pass. 7 Vlissingen n. Oporto. Fiducia, 8 v. Boston n. Huil. Finlandia, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Glory, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Gaasterland, 6 v. Harlingen te Goole. Gerrie, 7 v. Cardiff 10 te R'dam verw. Harold, vertr. 8 v. Weaste n. IJsland. Haskerland, 7 v. Grangemouth. Henrica, 7 v. Leixoes te Lissabon. Henrica b, 8 v. Nieuwesohans n. Waasa. Hast IV. pass. 7 Rouaan n. IIull. Henriëtte, G v. Terneuzen te South End. Hoflaan, pas. 7 Brunsbüttel n. Liverpool. In Spe. pass. 7 Vlissingen n. Rotterdam. Joost, 6 van Stugsund te Zaandam. Jonex I, pas. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Josef Swenden, pass. 8 Vlissingen n. Terneuzen. Kemphaan, 7 v. Lerwick te Huil. Koningshaven, 7 v. Casablanca te Oran. Larix. 4 Gibraltar gepass. n. Sete. Leenöert. b, 7 v. Tuapse te Dordrecht. Leny, 8 v. Vlissingen n. Antwerpen. Leuvekerk, pas. 7 Vlissingen n. Kopenhagen. Leuvehaven, 10 v. Antw. te Kopenhagen- verw. Maartje, 7 v. Wismar te Kingslynn. Masym. pass. 7 Vlissingen n. Bremen. Mado II, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. May Star, 9 v. Portsmouth te Newcastle verw. Myfem, 7 v. Rouaan te Parijs. Mypuck. vertr. 8 v. Plymouth n. Cardiff. Myson, 7 v. Rotterdam te Ronskar. Miclas, 7 v. Algiers naar Lissabon. Majori. 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Mary, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Mees Cremer, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Mudo, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Mulan, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Majori, 7 v. Vlissingen n. Zcebrugge. Matthew, 8 v. Thameshaven te Jersey verw. Meres. 7 v. Lissabon te Fedala. Merwehaven, vertr. 8 v. Port Lyautey n. Duin kerken. Meuse, 6 v. Rouaan te Barry. Nassauhaven, 7 v. Rotterdam te Helsingborg. Nieuwland, 7 v. R'dam te Grangemouth. Noord. 8 v. Freöerikstad te Hamburg verw. Prinses Margriet. 6 v. Gent te Duinkerken. Prima, 7 v. Antwerpen te Tonnay Charente. Ponto, 6 te Stockholm. Pnnto, 5 van Waya naar Zaandam. Roce Marie, pas. 7 Vlissingen n. Malmö. Rijnhaven, pass. 8 Ouessant r,. Boston. Soemba, 8 v. Antwerpen n. Goole. Spes, pass. 8 Viissingen n. Antwerpen. Spora, 7 v. Manchester te Liverpool. Spurt. pass. 7 Kp. de La Hague n. Antwerpen. Strijpe, 7 v. Casablanaca n. Boness of Berwick Ton, 9 v. Rotterdam te Drogheda verw. Timor, 7 v. Granville n. Falmouth. Urmajo, 7 v. Blyth te Kiel. Vindicat. Atque Polit, 8 v. Rotterdam te Goole Vrouwepolder, 7 v. Oporto te Lissabon. Wilpo, 6 te Ostrand Zwerver, verm. 8 v. Newport (Wight) n. Tees. i - 'f SiifciSfeSMS-a

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10