Eisenhower wenst internationaal orgaan voor atoomenergie Eisenhowers rede was gebaar van goede wil Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rede in UNO-A ssemblée Reeds nu overdracht van uranium aan zo'n instituut KSG-ministers kwamen niet gereed Koninklijk gezin naar Zwitserland Noordelijken verwerpen weer Deans voorstel Zaakwaarnemer van kasteelheer in arrest Het woord is aan Tegemoetkomendheid jegens Russen viel er duidelijk in te beluisteren Voor de Stille Armen Het blijft nog zacht 68e JAARGANG No 130 WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 283 Export-kartel nog niet behandeld Jean-Joseph Renaud te Parijs overleden Indonesische benden „verboden verenigingen" Oud I Prof. Zernike in Stockholm aangekomen Mutaties in Indonesische landmacht geven deining Kudde schapen vermist Militaire bijstand voor Oost-Atjeh opgeheven Weerrapport i looMkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) President Eisenhower heeft Dinsdag in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de UNO voorgesteld een internationaal orgaan voor atoomenergie onder auspiciën van de UNO in het leven te roepen. De president, die onmiddellijk na aankomst uit Bermuda naar het hoofd kwartier van de UNO was gereden om zijn rede uit te spreken, verklaarde, dat reeds nu bepaalde stappen kunnen worden ge nomen om de dag naderbij te brengen, waarop vrees voor het atoom uit de ge dachten van volken en regeringen in Oost en West zal beginnen te verdwijnen. Daarom stelde hij voor, dat de „voor namelijk hiervoor in aanmerking komende regeringen, voor zover elementaire voor zichtigheid dit toelaat," nu reeds zullen be ginnen bij te dragen uit haar voorraad nor maal uranium en splijtbaar materiaal aan een internationaal orgaan voor atoom energie. De Verenigde Staten zijn bereid deze verkennende stappen in goed vertrou wen te nemen, zo zei Eisenhower. „Elke partner van de V.S., die evenzo in goed vertrouwen handelt, zal in de V.S. een redelijke en niet schriele metgezel vinden." Dit voorstel heeft volgens de president het grote voordeel, dat men er aan zou kunnen beginnen „zonder irritaties en wederzijds wantrouwen, dat samengaat met elke poging om een geheel aanvaardbaar stelsel op te zetten voor inspectie en con- tróle in de gehele wereld." Eisenhower meende, dat het orgaan voor atoomenergie verantwoordelijk gemaakt zou kunnen worden voor „bescherming en opslag van de bijgedragen splijtbare en andere mate rialen. Het vernuft van onze geleerden zal speciale veilige voorwaarden verschaffen, waaronder een dergelijke voorraad splijt bare materialen in wezen immuum ge maakt zou kunnen worden voor overrom peling." Een belangrijker taak van het orgaan zou zijn het zoeken naar middelen om het splijtbare materiaal toe te wijzen voor vredesgebruik. „De V.S. zouden meer dan bereid, zij zouden er trots op zijn om met anderen versnelling van de ontwikkeling van plan nen voor vreedzaam gebruik van atoom energie ter hand te nemen. Van deze anderen moet de Sovjet-Unie er uiteraard één zijn," zo verklaarde de president. Nieuw plan De president verklaarde voorts, dat hij bereid zou zijn aan het Amerikaanse Con gres met alle hoop op goedkeuring elk plan voor te leggen: Dat een onderzoek in de gehele wereld naar het doelmatigste gebruik in vredestijd van splijtbaar materiaal zou aanmoedigen. Dat een aanvang zou maken met ver mindering van de potentiële vernietigende kracht van de wereldvoorraad atoom wapens. Dat alle volken van alle landen zou laten zien, dat grote mogendheden, in het Oosten zowel als in het Westen, meer belangstellen in menselijke aspiraties dan in het opbou wen van bewapening. Dat een nieuwe weg zou openen voor vreedzame besprekingen en tenminste een nieuwe benadering zou betekenen van de vele moeilijke vraagstukken, die moeten worden opgelost, wil de wereld de door oorlog opgelegde traagheid afschudden en werkelijke vorderingen maken naar vrede. President Eisenhower zei, dat de V.S. de UNO zouden blijven steunen met de over tuiging, dat de organisatie het geloof zou verschaffen, dat de wereld duurzame vrede en geluk en welzijn voor alle mensen zal kunnen geven. Volgens hem was de Alge mene Vergadeiing het orgaan bij uitstek om elk voorstel, dat bedoeld is om, zelfs in de geringste mate, de spanning in de wereld te verminderen, aan te horen. Als illustratie van de gevaren van atomi- sche wapens verklaarde de president, dat sedert 16 Juli 1945 door de V.S. 43 atomische ontploffingen zijn veroorzaakt. Atoombommen zijn op dit ogenblik 25 maal zo krachtig als de eerste atoomwapens en de kracht van waterstofbommen moet wor den vergeleken met millioenen tonnen tro tyl. De Amerikaanse voorraad atoomwapens vertegenwoordigt een ontploffingswaarde, die vele malen groter is dan alle bommen en alle granaten tezamen, die over de ge hele wereld in de jaren van de tweede wereldoorlog door vliegtuigen zijn uitge worpen of door kanonnen afgevuurd, zo zei hij. Eisenhower zeide, dat het mogelijk zou zijn voor een enkele eenheid van de lucht macht om een destructieve lading te ver voeren, die in kracht alle bommen, die tijdens de oorlog op Engeland gevallen zijn, overtreft. Eisenhower zeide dat de regering van de V.S. de vier-mogendhedenconferentie be nadert met hoopvolle oprechtheid. „Wij zullen ons alle geestelijke inspan ningen getroosten voor het ene doel van die conferentie: terug te komen met tastbare resultaten voor de vrede, de enige ware F' LUXEMBURG (A.N.P.). De vergade ring van de ministerraad der Europese kolen- en staalgemeenschap is gisteren na twee dagen van beraadslagingen geëindigd. Daar slechts een deel van de agenda is afgewerkt, zal de ministerraad op 21 De cember opnieuw in Luxemburg bijeen komen voor de bespreking van drie be langrijke punten die zijn overgebleven,, namelijk de kwestie van de prijsvorming op de staalmarkt, die van het staal-export- kartel en die van de maximumprijs voor schroot na 31 Maart 1954. Door dit uitstel zal tevens het raadgevend comité van de gemeenschap in de gelegenheid worden gesteld deze drie punten nader te bestu deren en daarover advies uit te brengen aan de hoge autoriteia. De voorzitter van de ministerraad, de Luxemburgse minister van Economische Zaken, Michel Rasquin, heeft tegenover de pers verklaard, dat de ministers tot hun voldoening hadden kunnen constateren dat het volume van de handel in kolen, staal, ijzererts en schroot tussen de landen van de gemeenschap sedert het in werking treden van het KSG-verdrag, aanzienlijk is toegenomen. Hij onderschreef volkomen het standpunt van de hoge autoriteit dat de productie verder moet worden opge voerd, hetgeen alleen mogelijk is als er ook meer van het geproduceerde wordt verkocht. Om dit te bereiken moeten de prijzen worden verlaagd en hiervoor is weer nodig dat de industrieën met behulp van nieuwe investeringen worden uitge breid en gemoderniseerd. Het programma voor deze investeringen zal echter niet door de hoge autoriteit worden ontworpen. Het zal worden opgesteld op basis van de plannen der onderhandelingen zelf. Het totaal van die plannen voorziet op het ogenblik in een verhoging van de staalproductiecapaciteit der zes landen tot vijftig millicen ton per jaar. Thans be draagt die capaciteit tussen de 42 en de 44 millioen ton. Het zal een belangrijke taak voor de gemeenschap zijn de inves teringsplannen van de zes afzonderlijke landen met elkaar in harmonie te brengen, aldus Rasquin. Enige leden van de Hoge Autoriteit zullen in' het begin van het volgend jaar naar Amerika gaan om met de Amerikaan se regering officiële onderhandelingen te voeren over het sluiten van een lening ten behoeve van het investeringsprogram. De Koninklijke Familie zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Koningin en de vier Prinsessen maken de reis per trein en zullen waarschijnlijk op 28 De cember aankomen. Prins Bemhard, die, zoals bekend is, zich moet onthouden van beoefening van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari in Nederland terugkeren om zijn werkzaam heden te hervatten. PANMOENDJOM (Reuter). De com munisten hebben vandaag opnieuw het plan van de Amerikaanse afgevaardigde Dean voor een politieke conferentie catego risch van de hand gewezen. Dean legde zijn plan gisteren als „laatste aanbod" voor. Dean zei dat de communisten zijn voor stel zelfs niet gelezen hadden en vroeg zich af, waarom de besprekingen eigenlijk nog worden voortgezet. De schrijver Jean-Joseph Renaud is te Parijs op 80-jarige leeftijd gestorven. Hij heeft verscheidene toneelstukken en tal rijke romans geschreven, waarvan „La Carbonara" door de Académie Frangaise is bekroond. Renaud was ook als schermer bekend. Verscheidene jaren was hij wereld kampioen. manier om internationale spanning te verminderen. Wij hebben nooit en zullen nooit voorstellen, dat de Sovjet-Unie moet afstaan wat rechtens van haar is. Wij zullen nooit beweren dat de volkeren van Rusland een vijand zijn waarmee wij niet te maken willen hebben in vriendelijke en vrucht bare betrekkingen." Wysjinski's reactie Andrej Wysjinski, Sovjet-gedelegeerde bij de UNO, heeft op vragen van verslag gevers over zijn indruk van de rede van president Eisenhower verklaard: „Ik kan geen reactie geven, ik moet de rede zorg vuldig bestuderen." Zich bevoordeeld bij verkoop van kasteel Borgharen De officier van justitie bij de Maastricht se rechtbank heeft de 56-jarige zaakwaar nemer H. P., die een vleugel van het his torische kasteel Borgharen bij Maastricht bewoont, in voorlopige bewaring doen stel len, als verdacht van oplichting van de Amsterdamse hotelier A. de Cocq, die thans het kasteel Borgharen exploiteert als hötel- café-restaurant. Enige tijd geleden heeft de heer De Cocq, door bemiddeling van H. P. het kasteel voor de officiële prijs van 67.000 gekocht. P. zou daarbij echter hebben bedongen, dat hem 10.000 toe kwam als uitkoop van zijn huurrechter, op het kasteel. De heer De Cocq gaf hier voor een schuldbekentenis. Daarnaast zou P. de koper nog hebben bewogen tot „on der de tafel door' betalen van 10.000 welke de verkopende kasteeleigenaar George E. P. M. G. baron de Moffart, wo nende te Ukkel, Brussel, nodig zou hebben ter voldoening van fiscale en andere ver plichtingen in Nederland. Toen de heer De Cocq tot de ontdekking kwam, dat hij zijns inziens was opgelicht, heeft hij aangifte gedaan bij de rijkspolitie te Meerssen. Baron de Moffart heeft ver klaard, dat P. geen huurrechten meer kon laten gelden, omdat hij zijn verplichtin gen niet was nagekomen, voorts dat hij verder geen enkele opdracht heeft gege ven om 10.000 extra, boven de officiële koopprijs, te vragen en dat hij ook niet meer dan 67.000 door bemiddeling van P. heeft ontvangen. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische regering heeft bij het parlement een wets ontwerp ingediend „om dertien benden tot verboden verenigingen te verklaren". In de lijst van deze „gewapende benden" zijn opgenomen: de Darul Islam, de A.P.R.A., de Bambu Runtjing, de Republik Maluku Selatan, de Pusa-bende onder leiding van Daud Beureuh en de bende van Kahar Mu- zakkar. Tot deze dertien behoren ook niet, of nauwelijks bekende, zoals ..De Neder- landsch-Indische guerilla-organisatie", „Het bataljon-Arends", en de Ibnu Hadjarbende. Zij die hulp verlenen aan deze verboden verenigingen kunnen zes jaar gevangenis straf krijgen. De toelichting op dit wetsontwerp zegt, dat het wetsontwerp dient om uitvoering te geven aan het programma van de re gering aangaande het herstel van de alge mene veiligheid en de orde. In een persbericht uit Warschau wordt gezegd dat Jozefa Stankiewicz, die in het Poolse dorp Maistkow Stary pas haar 134ste verjaardag heeft gevierd, nog steeds werkt. „Toen mijn derde man stierf", moet zij gezegd hebben, „kon ik niet goed op nieuw trouwen. Ik vond dat ik geen jongen beneden de honderd kon nemen en andere waren er niet". Haar broer Wladyslaw zou 150 gewor den zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S J. A 1 b e r y Hij koesterde zich in de zon Hij sliep vast onder de maan Hij leefde een leven van: ik ga [het doen En stierf en had niets gedaan. (Grafschrift voor zichzelf). Een tornado trok over Vicksbtfrg, een stad in de siaat Mississippi in de Verenigde Staten, cn bracht dood en ellende met zich mee. Er vielen vele doden en gewonden; de stad werd zwaar verwoest. In triest contrast met deze ellende hangt tussen twee telefoonpalen nog de Kerstversiering die reeds was aangebracht voordat de tornado de stad teisterde. Van onze correspondent in Washington) Eisenhower's rede, gisteren voor het forum van de UNO uitgesproken, heeft de reputatie zowel van Amerika als van die van de Westelijke politiek als geheel goed gedaan. Amerika had aanvankelijk onge lukkig scherp gereageerd op de jongste Russische antwoord-nota, zodat het daar om stellig geen kwaad kon dat de V. S. thans een tegemoetkomender houding aan nemen. Het voorstel van de president om een internationaal lichaam in te stellen voor de vreedzame toepassing van de atoomkracht moet de vertegenwoordigers der technisch zwakke landen als muziek in de oren hebben geklonken. Met name zou een nieuwe (atomische) bron voor de ver wekking van electriciteit uitkomst brengen '-oor vele arme dglen der wereld, die ge vaar lopen een prooi van het communisme te worden. Zowel de tegemoetkomendheid tegenover de Russen, die in Eisenhower's rede viel op te merken, als de bereidheid de wereld te doen delen in wetenschappe lijke prestaties, moeten de naam van Ame rika ten goede komen. Het door Amerika's president voorgestelde kan zeker een con creet politiek succes opleveren. De menin gen lopen echter uiteen of meer beoogd werd en of meer bereikbaar zou zijn ge weest. Sceptici redeneren dat onder de huidige omstandigheden het door Eisenhower be doelde internationale lichaam hoofdzake lijk een moderne uitbreiding van de be staande technische bijstand van de UNO zou zijn. Zulk een lichaam met goed ge schoold personeel zou kunnen dienen om de algemeen bekende vredestoepassingen van de atoomenergie een ruime verbrei ding te geven. Deze toepassingen zouden eventueel door dat lichaam verbeterd kun nen worden overeenkomstig de behoeften der landen, die er van zouden profiteren. Doch het is moeilijk denkbaar dat inter nationaal vermaarde atoomvorsers hier vrij spel zouden hebben bij hun weten schappelijk onderzoek. De toepassing van atoomenergie op vredes- en oorlogsgebied is immers moeilijk te scheiden. Een atoom machine voor een vrachtboot kan bijvoor beeld ook geschikt zijn voor een duikboot. Bovendien zou genoemde electriciteit uil atoomenergie van groot belang zijn voor het bewapeningspotentieel. De hierboven weergegeven nuchtere reactie is wellicht de meest realistische. Niettemin toonden een aantal goed ge- informeerde Amerikanen zich aanmerkelijk idealistischer dan de reeds genoemde scep tici. Hun mening is, dat Amerika thans voor de keus staat van een levensgevaar lijke bewapeningswedloop of van zulke Dinsdag was er op Marken een zomers tafereeltje te zien. Daar werd namelijk het hooi ingeladen, dat de Marker veehouders hebben bestemd voor hun collega's in de door de watersnood getroffen gebieden. De vletjes met hooi werden de haven van het eiland ingevarenwaar het op de ouderwetse manier met draagstokken over de dijk werd gedragen. overtuigende concessies, dat het Russisch wantrouwen geleidelijk wordt weggeno men. Zij geven toe dat de Russen meer winnen bij de uitwisseling van informaties dan de V. S., maar zulke informaties zijn niet essentieel en het nuttig effect van een overtuigende geste van goede wil zou daar tegen op wegen. Zij achten zo'n gebaar thans trouwens het laatste redmiddel tegen het concrete gevaar ener wederzijdse ver nietiging. Parijs enthousiast Ónze correspondent in Parijs schrijft: De redevoering van Eisenhower, die in Parijs met bijzondere spanning werd ver beid, heeft hier in diplomatieke kringen een uitermate gunstige om niet te zeggen geestdriftige indruk gemaakt. Men onder streept nogmaals, dat Eisenhower bij voor baat zijn tekst in Bermuda ter inzage had gegeven aan Bidault en Churchill, die er zelfs enige wijzigingen in zou hebben aan gebracht, zodat de Amerikaanse president in zekere zin ook wel als woordvoerder van de Grote Drie is opgetreden. Frankrijk heeft geen enkele reden zich niet uitbundig enthousiast te tonen voor de overigens niet meer zo nieuwe gedachte de atoombewapening onder controle te plaat sen, want onder de Grote Vier is Frankrijk immers de enige mogendheid, die zelf niet ook maar het kleinste atoombommetje be zit en bij internationale controle heeft zij niets te verliezen en alles te winnen. Men stelt voorts vast dat Eisenhower hier een moedige gooi heeft gedaan om het internationale prestige van zijn land dat lelijk begon af te takelen, weer wat te herstellen. Er was hier een president aan het woord, die als generaal de tweede wereldoorlog had gewonnen, maar in wiens stem de be wogenheid trilde van de staatsman, die zijn enorme verantwoordelijkheid jegens de mensheid en de historie wel heel sterk bewust is. STOCKHOLM, (Reuter) De Groningse hoogleraar prof. F. Zernike is Dinsdag in Stockholm aangekomen om Donderdag de Nobelprijs voor natuurkunde in ontvangst te nemen. Mevr. Churchill is eveneens in Stock holm aangekomen. Zij zeide. dat haar echt genoot aan een nieuw boek werkt, waar mee hij „de wereld zal overvallen" voor hij zich uit het politieke leven terugtrekt. Zij kon geen bijzonderheden geven, omdat zij beloofd had deze geheim te houden. DJAKARTA (Aneta) Zeven uur lang heeft het Indonesisch kabinet zich beraden over de ontslagaanvrage van de fungerend chef-staf van de landmacht, kolonel Bam- bang Sugeng, die in Djakarta enige roering heeft gewekt. Tevoren had Sugeng in een vergadering van territoriale commandanten de voornaamste reden van zijn ontslagaan vraag genoemd: hij was door het kabinet- Wilopo benoemd om de eenheid in de In donesische landmacht die door de 17- October-affaire was verbroken te herstel len. Desondanks was hij niet geraadpleegd bij grote wijzigingen, welke de laatste tijd door het kabinet-Sastroamidjojo zijn door gevoerd. Volgens het dagblad „Pedoman" zouden de commandanten in Noord-Suma- tra, West-Java, Midden-Java en Borneo zich tegen de buiten Sugeng om doorge voerde mutaties verklaard hebben, en zou de commandant in West-Java (van de Bra- wadjaja-divisie) met de mutaties ingestemd hebben. De regering heeft thans bekendgemaakt, dat het onderzoek van de procureur-gene raal in de 17 October-affaire er toe zal leiden dat slechts enkele der verhoorde personen gerechtelijk zullen worden ver volgd. Sedert Donderdag worden door de vee houder P. Bakker aan de Koogerweg op Texel, 33 schapen en een ram vermist. Men neemt aan, dat de kudde tegen de avond door een hond is opgejaagd. Toen de heer B. Vrijdagochtend op de weide kwam, zag hij nog slechts zeven van zijn veertig scha pen. Men is er tot nu toe nog niet in ge slaagd de dieren op te sporen. 2de verantwoording Mr. W. 25,—; J. S.—K. 2.50; R. J. 5,—; D. A. K. O. ƒ5,—; A. D. ƒ2.50; J. B. Cz. 10.—; N. N. f 2,50; A. K. 5,—; W. B. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; Fr. ƒ4,50; v. H. te A. ƒ10,—; Chr. v. L. 1,Uit dankbaarheid 12,50; H. M. f2.50; D. ƒ1.—: I. S. ƒ2.—; M. R. ƒ2,50; Mevr. W. f2,50; N. N. ƒ3,50; K. ƒ2.50; N. N. 10,—; A. D. v. S. 2.50; W. 2.50; N. N. ƒ2.—; v. H. ƒ5,—; Ir. F. M. G. C. ƒ5,—; D. L. 2.50; Mevr. C. A. B. J. ƒ2,50; Mevr. E. C. K. B. f2.—; Fam. v. M. ƒ5,—; N. N. ƒ2,—; G. B. 2,50; D. V. ƒ2,50; C. W. H.—v. B. f2,50; H. B. ƒ2,—; Mevr. E. O. ƒ1,—; Dr. F. A. de G. ƒ6.—: I. J. ƒ10,—; O. V. ƒ5,—; E. A. G. d. M. d. K. ƒ10,—; A. E. F. S. ƒ5,—; Mr. C. M. J. de J. ƒ25,—; J. B. ƒ25,—; A. S. v. C. f 25,—; J. W. D. 25,—; Dr. C. C. R. v. R. ƒ25,—; S. W.—v. d. G. ƒ25,—: C. M. f25.—; W. H. G. f 10,—Roelke ƒ2.50; J. B. >10,—; „Kadi" ƒ10,—; M. M. v. V. 10,— P. C. N. B. 10,—; M. C. de J. 10,—; G. P.— B. f 10.—; J. A. L.—K. S. 10.—; A. H. 10,—; C. N. H. d. J. 10.—; M. M. 10,—; J. C. f 10,—: F. H. ƒ5,—; Mr. G. W. C. P.—N. H. M. d. V. ƒ5,—; A. B. H. 5.—K. B. V. ƒ5,—; J. S. T. f 5,—: Adé 5.—; P. S. 5.—; Mr. W. M. V. f5,—: J. P. B. v. E. ƒ5.—; J. H. B.—T. ƒ2.50; 'N. H. f2,50; N. J. B. ƒ2,50; T. T. ƒ2.50; A. S. ƒ2,50; C. G. d. G. ƒ2,50; T. D. Z. ƒ2.50; K. B. ƒ1,50; G. A. V. ƒ1,—. Dagtotaal 557,-. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ2715,55. In onze eerste verantwoording is een fout geslopen, die wij betreuren. De dagbladen Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant hebben zich verenigd in de N.V. Grafische Bedrijven Damiate. Als couranten treden zij ook slechts onder de samengevoeg de namen op, hetgeen blijkt uit de titel van de gemeenschappelijke uitgave. De verant woordingen. vermeld als Haarlems Dagblad en Technisch Personeel Haarlems Dagblad waren dus fout. Zij behoorden te zijn Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Cou rant en Technisch Personeel Haarlems Dag blad-Oprechte Haarlemse Courant. DJAKARTA (Aneta) Aangezien de toestand in het gebied van Oost-Atjeh reeds veilig en rustig kan worden genoemd, is met ingang van 1 December de militaire bijstand voor het regentschap Oost-Atjeh opgeheven. Het K.N.M.I. deelt mede: Het overwe gend zachte weer duurt voort en de eerste paar dagen wordt geen regen van beteke nis verwacht. Boven Frankrijk en Enge land stijgt de luchtdruk langzaam, maar het hoge drukgebied boven Oost-Europa neemt geleidelijk in betekenis af. Daar mede samenhangend blijft de wind in onze omgeving zwak. De zachte lucht, die van Frankrijk uit naar ons land is gestroomd, is vrij vochtig, zodat de komende nacht bij opklaringen weer mist kan ontstaan. Het weer op de oceaan is de laatste da gen zeer onrustig geweest. Diepe depressies trokken van Amerika in de richting van IJsland. Hedenmorgen werd ten Zuiden van Groenland een diepe storing waarge nomen. Het frontensysteem van deze de pressie kan echter maar moeilijk naar het Oosten opdringen, omdat de vorming van een nieuwe rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden de doortocht naar West- Europa verspert. (van hedenmorgen 7 uur) weers- w c o-h H? a> s F-- 2 SP 1i si a c as 0 toestand cS c" -O - 2 Helsinki geheel bew WZW 3 Oslo geheel bew. N 2 -2 0 Stockholm motregen ONO 2 2 1 Kopenhagen geheel bew. windstil 3 0,5 Londen geheel bew windstil 8 0 Amsterdam regen ZZO 4 6 1 Brussel zwaar bew. Z 4 10 0 Parijs onbewolkt OZO 2 7 0 Bordeaux mist WZW 4 10 0,1 Grenoble zwaar bew. ZZW 2 3 0 Nice geheel bew. NW 2 11 3 Warschau mist ZZO 5 -0 0 Berlijn mist windstil -0 0 Frankfort mist ONO 2 1 0 München mist windstil -4 0 Zürich mist windstil -0 0 Genève nevel windstil 3 0 Locarno motregen O 1 6 5 Wenen motregen ONO 2 3 0,1 Innsbruck half bew. WZW 6 3 0 Rome zwaar bew. Z 6 14 2 Neerslag laatste 24 uur. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. 10 December Zon op 8.37 Uur. onder 16.29 uur. Maan op 11.36 uur, onder 20.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 December Hoog water: 5.25 en 17 39 uur. Laag water: 1 02 en 13 20 uur Donderdag 10 December Hoog water: 6.04 en 18.19 uur. Laag water: 1.38 en 13.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1