Critiek op het beleid inzake het lager onderwijs Voorzichtig met de verhoging van de loongrenzen PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Belaagde zou uit noodweer haar buurman gedood hebben Kinderpakhuizen waar het individu ondergaat in de massa" AUTO-RADIO De radio geeft Donderdag Zes maanden geëist wegens opiumsmokkel Drie jaar geëist tegen boerenvrouw ió het zo Wat roken we? WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 TWEEDE KAMER H. J. MAERTENS N.V. Twee Chinezen en een Neder lander stonden terecht E.D.G. op 19 Januari in de Eerste Kamer Tweede Kamercommissie: Twee maanden geëist tegen Duitse chauffeur Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS 99 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf in de Tweede Kamer uitte de heer W e 11 e r (KNP) critiek op de tegenwoordige vol gens hem onpractisohe uitvoering van de Kamerstukken. Het ging niet aan, zo zei hij, dat de leverancier een staatsbedrijf als koning optrad tegenover de klant en deze voorschrijft waarmee hij genoegen moet nemen. Nadat de heer Beernink (C.H.) zich grotendeels bij deze critiek had aangesloten nam de heer S c h e p s (PvdA) het voor het staatsbedrijf op, dat nu juist was gaan bezuinigen. De heer Stapelkamp (AR) vond, dat dit een aangelegenheid was die eigenlijk bij de huishoudelijke commissie thuisbehoort. Deze zienswijze werd gedeeld door mi nister B e e 1, die opmerkte, dat een bezui niging van f 53.000 was bereikt. Staatsvissershavenbedrijf IJmuiden De Kamer nam de desbetreffende begro ting zonder hoofdelijke stemming aan, het geen zij eveneens deed met die van het Staatsvissershavenbedrijf IJmuiden. De heer Den Har tog (VVD) wenste in lichtingen over salarisverhogingen bij dit bedrijf. Verder klaagde hij over de ver lichting van de hallen, de kwestie van de tariefsverhoging voor het water en infor meerde hij naar het materiaal voor vis- kisten. Hieromtrent deelde minister A1 g e- r a mee, dat men het er nog niet mee eens is of de kisten van hout dan wel van alu minium moeten zijn. De tariefsverhoging voor het water, dat niet van de gemeente Velsen wordt betrokken, is bescheiden. Onjuist noemde de minister het, dat men de omweg van de Kamer had gekozen om over de verlichting te klagen, maar tegen over de directie van het Staatsvissersha venbedrijf een volkomen stilzwijgen had bewaard. Zuiderzeefonds Minister A1 g e r a uitte bij de beihan deling van de begroting van het Zuider zeefonds evenals de heer Den Hartog (VVD), zijn grote waardering over hetgeen de dienst Z u i der ze e werke n in Zeeland had gedaan. Hij deelde mede dat de minister van Binnenlandse Zaken waarschijnlijk de spoedige indiening van een wetsontwerp zal bevorderen om de Noord-Oostpolder tot één gemeente te maken. De heren E n- gelbertink (KVP)Bieuwenga (AR), Den Hartog (VVD) en H a ke n (CPN) hielden zich met het vraagstuk van de samenstelling der bevolking in de N oord - Oost polder bezig. De minister ant woordde, dat men hierbij niet uitsluitend naar de kerkgenootschappen moet zien en er naar moet streven bij de uitgifte van gronden de verhouding in het gehele land daarbij niet uit het oog te verliezen. Met grote vreugde zal de minister de normen van het Koninklijk Besluit van 1932 ter uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet herzien. Ook deze begroting werd zonder hoof delijke stemming aanvaard, waarna die van de PTT aan de orde kwam. De heren Verkerk (AR), Engelbertink (KVP), De Ruiter (CH). Reuter (CPN), Zegering Hadders (WD) en Posthumus (PvdA) maakten hier over een aantal opmerkingen. De heer Posthumus zag in het plan om voortaan 16 ddstrictsgidsen te laten verschijnen een nadeel. Velen zullen alleen de gids van het eigen district kopen en dan bij interlocaal „Inlichtingen" gaan overbelasten Minister Algera antwoordt vandaag. ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw.' 9.40 Schoolradio. 10.00 Mannenkoor. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.20 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 —12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Pla ten. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.50 Fagottrio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, piano en strijk kwintet. 17.05 Voor de jeugd. 17.40 Voor dracht. 18.00' Platen. 18.10 Sopraan, tenor en piano. 18.30 Raadhuis-praat. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amusementsmuziek. 22.020 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.40 Voordracht. 12.00 Promenade-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Promenade-orkest. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Platen. 13.25 Piano. 14.05 Een vroegere vriend, hoor spel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Gelijk 'n kraan, die lekt. causerie. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen- ding: Nieuw Guinea's dierenwereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel met muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.25 Cabaret. 22.00 Orgel. 22.20 Rep. Nobelprijs uitzending Stockholm. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.20 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Jazz Competitie Arnhem. BRUSSEL, 324 M. 12.05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Orkest-concert. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.15. Or kest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Ethnologi- sche muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 m.). In de avondvergadering kwam de be groting van Onderwijs, Kunsten e<n We tenschappen in behandeling. Mevrouw Fortanier-De Wit (VVD) klaagde over gebrek aan snelheid en tact bij 'het oplossen van de kwestie der lerarembezol- diging, alsmede over het tekort aan onder wijskrachten en schoolruimte. De heer Van SI een (PvdA) was het hiermee eens en sprak van een noodtoestand bij het onderwijs en van een luchthartig opti misme bij het ministerie van Onderwijs waar men nu al enige jaren lang een be leid had gevoerd, dat zijns inziens niet ge tuigt van het besef, dat regeren vooruit zien is. Volgens deze afgevaardigde zijn de in de wet opgenomen objectieve nonnen voor het stichten van openbare scholen een dode letter geworden. In de laatste twintig jaar is het onderwijsbeleid schro melijk te kort gekomen, zei de heer Van Sleen, die sprak van overbevolkte klassen ,.irn kinderpakhuizen waarin het individu ondergaat in de massa" „De inspecteur staat voor de klas en de opvoeder heeft de benen genomen", aldus deze afgevaar digde. Mr. Roos jen (AR) sloot zich bij de klacht over de k inderpaikh ui zen aan en zei, dat daar de enkeling „er nog minder goed aan toe is dan bij de instructies in het leger". De heer Van Sleen, die in de gang van zaken omtrent de beheersvorm van de openbare school weer een herle ving van de schoolstrijd had gezien, werd hierover scherp aangevallen door mr. Roosj en. De heer Tilanus (CH) ging op deze kwestie nog wat dieper in. Hij zei: „Ik zou het de minister onwaardig achten wanneer hij met een voorstel bij de Kamer zou ko men waar hij niet met zijn persoon achter zou staan. De minister zegge waar het op staat". Mevrouw H e r o m a-M e i 1 i n k (PvdA) vestigde in haar maidenspeech de aan dacht van de minister op het nijverheids onderwijs en klaagde echter over de zeer onbevredigende opleiding van de leer krachten. Ten aanzien van de opleiding van maatschappelijke werkers vroeg zij de medewerking van de minister voor het verstrekken van beurzen, subsidiëring van de opleiding en nauwkeurig overleg met het departement van Maatschappelijk Werk. Tenslotte heeft ds. Zandt (SGP) een aantal wensen aan de minister voorgelegd. „Geen studiebeurzen voor karakterloze lie den, zei hij, want het is vaak zo: als niet komt tot ier wordt het allemansverdriet.. De wijze van examineren achtte hij een nutteloze kwelling, waarin verandering moet komen. Hij bepleitte groter aandacht voor het oefenen in welsprekendheid, uitbreiding van het handwerkondewijs, wijziging in de classificatie, vrijaf op Hervormingsdag. Voorts hield ds. Zandt een breed opgezet pleidooi voor de instelling van een leer stoel in de homeopathische geneeskunde aan een der rijksuniversiteiten. Hedenavond wordt het debat voortge zet. „Pakkie-pakkie, stinkie-stinkie" noem den twee Chinezen, te weten de 46-jarige L. K. en de 42-jarige L. W„ beiden geboren te Höksan en wonend te Singapore, de opium, diegisteren op de groene tafel in het gebouw van de Rechtbank te Rotter dam lag. Zij waren waslieden aan boord van een schip, dat van Rotterdam zou ver trekken en via Singapore naar Djakarta zou varen. Zij kenden de 32-jarige lood gieter H. F. uit Schiedam, die aan boord van hetzelfde schip voer, en stonden nu samen met hem terecht. Deze vertelde, dat hij zijn adres aan de Chinezen had opgegeven. Zij bezochten hem en hij ging in op hun verzoek enige pakjes mee naar boord te willen brengen. Hij kreeg op 20 October enige pakketjes thuisbezorgd, doch de loodgieter bedacht zich en ging naar zijn zeggen de Chinezen opzoeken om te vertellen, dat hij van ge dachten was veranderd. In het haven gebied werd hij door de politie opgevangen en bij hem thuis werd 5 kilo opium gevon den. De loodgieter verklaarde echter nie' geweten te hebben, dat de pakjes opium bevatten. „Hoe moest het aan boord ver borgen worden?" zo vroeg de officier, „u bent loodgieter en ze komen niet voor niets naar u toe". Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De raadsman geloof de in de goede trouw van ziin cliënt en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, welk verzoek werd afgewezen. Tegen de Chinees L. K. eiste de officier dezelfde straf. De Chinees bekende de onium naar Schiedam te hebben gebracht. Hij had het spul van een onbekende Chi nees gekregen en wilde het in Singapore aan de man brengen, zo verklaarde hij via een tolk. Zijn raadsman drong aan op een geringere straf en wel gelijk aan het voor arrest. De tweede Chinees ontkende de opium te hebben vervoerd, zoals hem ten laste was gelegd. Hij zou wel dagen eerder bij de loodgieter zijn geweest om over een eeldhandeltie te praten. Volgens de andere Chinees was de tweede wel bij het af leveren van de opium in Schiedam ge weest. Tegen hem eiste de officier dezelfde straf, zes maanden met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. De Eerste Kamer zal op 19 Jamuiairi het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdirag betreffende de Europese Defensie Gemeenschap behandelen Wordt het ont werp aangenomen, dan zal Nederland waarschijnlijk het eerste land zijn dat de E.D.G. heeft goedgekeurd. De Tweede Ka mer heeft het ontwerp reeds aanvaard. Ds. D. A. VORSTER OVERLEDEN Te Arnhem is in de ouderdom van 73 jaar overleden ds. D. A. Vorster. emeritus Hervormd predikant en van 1924 tot 1947 voorganger van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Arnhem. Hij schreef enkele gedichtenbundels, twee declamatoria, enkele lekenspelen en verder „Geestelijk Christendom" en „Pro testantse Mystiek". Ter perse is nog van hem het gedenkboek van de Barchum- beweging ter gelegenheid van het jubileum van de Woodbrokers. De vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in haar verslag uitvoerig haar mening kenbaar gemaakt over de voorgestelde verhoging van de loongrenzen voor de Invaliditeitsziekte, Zeeongevallenwet en het Ziekenfondsbe- sluit, de verhoging van de uitkeringsbe dragen voor bejaarden en de kinderbij slagen. De voorstellen van de regering wijken op één punt af van het advies van de Stichting van den Arbeid, en wel ten aan zien van de loongrens en, in verband daar mede, ook ten aanzien van de dagloongren zen. De grote meerderheid der commissie kan het billijken, dat, nu over een ver hoging van de loongrens voor het Ziek- fondsenbesluit overleg met de artsen en Ouderdomsvoorziening Verscheidene leden betuigden hun in stemming met het initiatief van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om in overleg te treden met zijn ambtgenoot voor Wederopbouw en Volkshuisvesting over de moeilijkheden, die voor vele ouden van dagen rijzen, nu zij begin Januari reeds de verhoogde huur moeten betalen, terwijl de verhoogde uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening niet reeds aanstonds na 1 Januari gedaan zullen kunnen worden. Het voorstel tot wijziging van de Nood wet Ouderdomsvoorziening had bij deze leden de vraag doen rijzen, of niet over eenkomstige maatregelen dienen te worden de fondsen gaande is, thans niet verder getroffen voor enkele andere groepen, die wordt gegaan dan tot een verhoging van in soortgelijke omstandigheden verkeren de loongrens, welke direct voortvloeit uit de 5 percent loonsverhoging, ?n derhalve nog geen uniforme grens van f 6000 wordt voorgesteld. Een der leden achtte het echter onver antwoord, de kring der verzekerden inge volge de Werkloosheidswet te verkleinen door de loongrens in die wet onveranderd op f 6000 te laten. Deze grens dient volgens hem met 5 percent te worden verhoogd tot f 6.300 evenals dit ten aanzien van de an dere sociale verzekeringen het geval be hoort te zijn. als de trekkers van de Noodwet. Personen, die een rente van de vrijwillige ouder- domsverzekering trekken behoren volgens verscheidene leden evenzeer als de Nood wet-trekkers in aanmerking te komen voor een verhoging van de door hen genoten rente. Ditzelfde geldt ook voor degenen, die een pensioen genieten krachtens de wet tot invoering van een buitengewoon pen sioen voor zeelieden en oorlogsslachtoffers en voor degenen, die een pensioen ontvan gen krachtens de wet buitengewoon pen sioen. In België is een ernstig spoorwegongeluk geschied te Lomheek St. Catherine, nabij Ternat, op de lijn Brussel-Gent. Er waren vier doden en een twintigtal gewonden. Een geheel verwoeste wagen, waarin men drie doden en een gewonde vond. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-jarige boerin E. J. van H.S. uit Weesperkarspel, die ervan werd be schuldigd, op 3 Juli 1953 een buurman, de 63-jarige G. van der R., om het leven te hebben gebracht. Zij heeft ter zitting een beroep op noodweer gedaan. De buurman zou haar oneerbare voorstellen hebben gedaan, die zij heeft afgewezen, waarna de man haar zou hebben vastgegrepen. Hier tegen heeft zij zich verzet. Lijk verstopt De verdachte vertelde ter zitting, dat de buurman op de bewuste ochtend een kop je koffie was komen drinken. „En toen ging hij slechte dingen vertellen over zijn vrouw. Ik heb hem gezegd, dat hij naar huis moestfgaan, want dat ik daarover niets wilde horen. Hij zei toen, dat hij ook wel eens wat mocht hebben en haalde een pakje bankpapier uit zijn binnenzak te voorschijn. Van dat geld wilde hij mij wat geven, maar ik weigerde het aan te ne men. Daarop greep hij mij vast en gooide mij tegen een deur. Toen heb ik hem met een roostertje van een oliestel een klap gegeven. Hij zakte in elkaar en ik heb doorgeslagen, waarom weet ik niet". De president ging vervolgens met de verdachte de verdere gebeurtenissen na. „De man bloedde uit wonden aan het hoofd. U hebt een glazendoek om zijn hoofd gedaan en het lichaam daarna onder een luik in de gang verborgen". De ver dachte bevestigde dit en vertelde voorts dat zij pas in de avond, haar man van het gebeurde op de hoogte gesteld heeft. Een zenuwarts, die een rapport over ver dachte heeft samengesteld, was van oor deel dat haar lezing van het gebeurde juist moet zijn. Twee artsen vertelden dat het slachtoffer verwondingen vertoonde, die deels kunnen zijn toegebracht door middel van een voorwerp als een rooster van een oliestel en deels door een stomp zwaar voorwerp. Volgens het sectierapport heeft de doek strak om de hals van het slachtoffer ge zeten en vertoonden de longen de gevol gen van ademhalingsmoeilijkheden. Een 39-jarige zoon van het slachtoffer zei dat zijn vader erg secuur met geld was en zijn portefeuille aan een kettinkje om de hals droeg. Deze getuige vertelde voorts, dat zijn vader altijd een portemon- naie voor klein geld bij zich had. Deze portemonnaie is na het gebeurde niet te ruggevonden. De 19-jarige dochter van de verdachte vertelde, dat zij bij terugkomst uit Weesp haar moeder erg zenuwachtig had aange troffen. Later heeft deze getuige gemerkt, dat haar moeder bij diverse winkeliers schulden had. Zij heeft die schulden van haar eigen spaargeld afbetaald. De officier vond het vreemd, dat de por temonnaie nooit is teruggevonden. Er is een bedrag van 2200.gevonden, maar de avond tevoren heeft de zoon van de verslagene gezien, dat er toen meer geld in diens portefeuille was. De officier meende, dat de verdachte om hulp had kunnen roepen. Zij kende haar slachtoffer als een rustige baas. Als hij oneerbare bedoelingen gehad zou heb- 35. De nacht was al gevallen, de lichten in de huizen waren ontstoken en de maan stond hoog aan de hemelhet was op slag van zeven.... „Wat moet ik doen?", dacht Panda, mistroostig naar het huis van de heer Kresus kijkend, „om zeven uur zal daar een inbraak gepleegd worden en ik kan het niet verhinderen, omdat niemand mij geloven wil! De politie gelooft niet in waarzeggerij en de huisknecht van mijn heer Kresus denkt, dat ik hem een in braak-verzekering wil aansmeren!" Het werd twee minuten voor zeven.... één minuut voor zeven.... toen sloeg de klok het fatale uur.„Nu zal het zijn", dach' Panda, naar het bewuste huis kijkend „tenzij Joris het mis heeft gehad. Maar hij was er zo zeker van, dat Blobneus daar om zeven uur een leunstoel zou stelen, datZijn adem stokte. Daar, in het verlichte venster was een schaduw ver schenen, die een leunstoel torste. En in dit silhouet was duideijk het opmerkelijke profiel van Blobneus te herkennen! ..Daar is hij! Het is Blobneus!!", hijgde Panda, naar het huis hollend„ik zal alarm slaan!" ben, had zij andere middelen te baat kun nen nemen om de man af te weren. „Ik meen dat de opzet om te doden is gebleken. De schedel is volkomen stuk geslagen en de mogelijkheid tot medische hulp heeft de verdachte uitgesloten door het lichaam onder de vloer te verstoppen, in het voor de verdachte gunstigste geval moet ik er van uitgaan, dat zij haar daad in hevige gemoedsberoering heeft ver richt", zei de officier, die tenslotte drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. De verdediger achtte de gedachte aan opzettelijke moord absurd. „Mijn cliënte staat bekend als een keu rige huisvrouw. Een roofmoord wordt niet begaan door een boerenvrouw in haar keukentje 's morgens om tien uur als de bakker nog moet komen en haar dochter bóvendien elk ogenblik kan thuiskomen". Hij verzocht ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 22 December a.s. uitspraak doen. Wegens aanrijding oh berucht kruispunt bij Deil Voor de Arnhemse rechtbank heeft een chauffeur uit Wuppertal-Elberfeld terecht gestaan die mét zijn vrachtwagen met aan hanger op 5 September op het kruispunt van de wegen DordrechtTiel en Utrecht Den Bosch onder de gemeente Deil een ernstige aanrijding zou hebben veroor zaakt met een personenauto. De bestuurder van de personenauto, die voorrang had, werd hierbij ernstig en zijn echtgenote dodelijk gewond. De officier eiste twee maanden hechte nis tegen de Duitser, rekening houdende met de omstandigheid dat deze chauffeur geen snelheidsmaniak is, maar heeft ge faald zoals ieder mens kan falen. De of ficier zei voorts rekening te hebben gehou den met de bijzondere gevaren op dit kruispunt, dat men, van de kant van Dordrecht kom inde, pas op het laatste moment opmerkt, ondanks de langs de weg geplaatste borden. Een deskundige, chef van de verkeers- afdeling van de A.N.W.B. verklaarde dat de kruising bij Deil „een bijzonder en ge heimzinnig kruispunt" is. Zolang hier geen viaduct komt zullen er ongelukken blijven gebeuren. Het was een van die „kale" kruispun ten, die gevaarlijk zijn omdat de verkeers deelnemers elkaar niet opmerken door het ontbreken van een achtergrond. De krui sing zelf valt weg in het landschap. Gezien de talrijke ongelukken die hier gebeuren heeft de A.N.W.B. zich op 28 November tot de minister van Waterstaat gewend met het verzoek aan de verbetering van dit kruispunt de grootst mogelijke voor rang te verlenen. Ook de verdediger wees in zijn pleidooi op het gezichtsbedrog dat de weggebrui kers en ook zijn cliënt op dit kruispunt vaak parten speelde. Uitspraak over 14 dagen. C j Verslag. In het Britse parlement zal waar schijnlijk in het laatst van de volgende week een debat over de buitenlandse politiek worden gehouden, waarbij eer- ste-minister Churchill het Lagerhuis verslag zal uitbrengen over de confe rentie op Bermuda. Het Britse parle ment gaat op 18 December met Kerst reces. Intrekking. De Europese paspoorten, die door het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap aan hoge K.S.G.-functionarissen waren uitgereikt voor reizen van en naar K.S. G.-landen, zullen ingetrokken worden en voorlopig zullen geen nieuwe passen worden uitgereikt, omdat Saarland het Europese paspoort niet wil erkennen, als het niet uitdrukkelijk als zevende K.S.G.-land op de passen wordt ge noemd. Volgens het hoge gezagsorgaan kan de K.S.G. echter niet vooruitlopen op een oplossing van de Saarkwestie. Aangenomen. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Dinsdag met 55 tegen nul stemmen bij vijf onthoudingen (de Sovjet-groep) de aanbeveling der poli tieke commissie goedgekeurd, dat zij op reces zal gaan, wanneer zij haar huidige werkzaamheden heeft beëindigd, maar weer bijeengeroepen zal worden, indien de ontwikkelingen in Korea dit vereisen. Regenten. De Britse gouverneur in Oegan da, Sir Andrew Cohen, heeft Dinsdag avond drie regenten van de provincie Oeganda benoemd, die in plaats van de afgezette koning Moctesa zullen regeren. De drie regenten zullen de gekozen leden van de adviserende raad van Oeganda in hun ambt kunnen bevesti- gen.Deze laatsten kunnen dan een nieu we koning kiezen. Weigering. De Engelse minister van Finan ciën, Butler, heeft een voorstel van het conservatieve Lagerhuislid Cyril Os borne om verdere Amerikaanse hulp te weigeren, van de hand gewezen. Os borne had op weigering van verdere hulp aangedrongen om opmerkingen over de Engelse handel met China als die van senator McCarthy te voorko men. Minister Butler verklaarde, dat de Engelse regering in de huidige om standigheden niet bereid is afstand te doen van de Amerikaanse hulp. Hij voegde hieraan toe. dat Engeland vol komen onafhankelijk blijft tegenover de Amerikaanse politiek. Eigendom. De Sovjet-Unie heeft het eigen domsrecht op twee landgoederen op Long Island verloren, omdat zij niet bereid is de hiervoor verschuldigde be lasting te betalen. Zij is van mening, dat de landgoederen, bewoond door de gedelegeerde bij de UNO, Andrej Wysjinski, en leden van de Sovjet-staf, wegens de diplomatieke status der be woners van belasting zijn vrijgesteld. De landgoederen zijn indertijd voor tweehonderdduizend dollar gekocht. Staking. Leiders der vakbonden en de directies van zes grote New Yorkse bla den, hebben Dinsdag een voorstel van de federale bemiddelaar aanvaard tot beëindiging van de staking van vier honderd fotoclicheerders, die elf dagen heeft geduurd. De clicheerders besloten met 198 tegen 77 stemmen een voorstel van de regeringsbemiddelaar te aan vaarden, dat voorziet in een globale loonsverhoging van 3,75 dollar per week met het voorbehoud, dat een commissie van onderzoek zal uitmaken, of de ver hoging voldoende is. Arrestatie. In een grot in de bergen ten Zuiden van Seoel zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag, 25 Noord-Ko- reaanse communisten gearresteerd, die er van worden beschuldigd plannen te hebben gesmeed om Zuid-Koreaanse leiders te vermoorden. De arrestanten ziin de grens tussen Noord- en Zuid- Korea in de afgelonen twee maanden heimelijk overschreden. Hartverlamming. Ten behoeve van een Russische regisseur, die in Oesbekistan een film maakte over het leven van wilde dieren, werden onlangs in een hok in de dierentuin van Tasjkent een volwassen panter en een jong hert op gesloten. De bedoeling was op het cel luloid vast te leggen hoe de panter het hert verscheurde. De regisseur kreeg echter een veel sensationelere opname dan hij verwachtte, want het hert, dat door de panter met rust werd gelaten, ging tot het offensief over en joeg hem zolang de kooi rond, tot de panter ten- gevolge van een hartverlamming over leed. ADVERTENTIE Haarlem WELKE straffe rokers voeren niet bij lijd en wijle diepzinnige gesprekken met zichzelf over het gebrek aan wils kracht, waardoor het hun niet mogelijk is ook al ware het slechts voor korte tijd afstand te doen van pijp. sigaar of ciga- ret? In dergelijke deemoedige ogenblikken verklaren we volmondig dat we eigenlijk volslagen vodden zijn omdat we ons op de kop laten zitten door die „smerige" tabak die je hele lichaam sloopt. Ja, in derge lijke momenten van verzadi ging zijn we zelfs bereid de eerstvolgende cigaret die ons binnen 5 minuten wordt aan geboden hardnekkig te weige- V ren, maar enkele uren later of is het eerder? bezwijkt dit zwakke bouwsel van goede wil vaak bij de eerste de beste verleiding. Het is droevig met ons! Als we over tabak spreken, komen we als vanzelf terecht op de nicotine, die door overmatig rookgenot weliswaar nadelige gevolgen heeft, maar die toch niet het aroma aan de cigaret geeft, zoals velen menen. Zou de smaak van een cigaret door de nicotine worden veroorzaakt, dan had den we in de oorlog uitstekende surrogaten kunnen roken, want nicotine kan kunst matig worden bereid, gelijk we vroeger al eens hebben verteld. Behalve nicotine, bevat tabak nog een hele reeks andere alkaloïden en juist deze sloffen geven de cigaret haar bijzondere smaak. Laten we eerst de familieleden van de nicotine maar eens opnoemen. In de tabak bevinden zich dan, behalve de nico tine, nicoteïne, nicotoïne, nicotelline en nicoiimine, allemaal stoffen van verschil lende chemische samenstelling. Voorts be vat tabak nog anodmine, lathraeïne, lyos- mine, obeline en socratine. Steken we de tabak in brand, dan ver brandt weliswaar 1/3 deel van de nicotine, maar bij het roken ontwikkelen zich tevens pyridinebasen, ammoniak, methylamine, zwavelwaterstof, blauwzuur, koolmonoxyd, kooldioxyd, methylalcohol, for maldehyde en teer, spul dat we alle maal in mond en neus krijgen en bovendien nog met een zeker welbe hagen in de longen zuigen, waardoor ongeveer 8 maal zoveel vergif wordt opge- nomen als wanneer we niet zouden inhaleren. Krijgen de overmatige rokers door deze opsomming niet het ge voel dat het eigenlijk bijzonder merkwaar dig is dat zij nog in leven zijn? Hoe de betrekkelijk geringe schade van het sterke vergif nicotine kan worden verklaard, heb ben we destijds reeds beschreven, zodat we belangstellenden ter voorkoming van herhalingen naar het verleden mogen ver wijzen. Een ander nadelig gevolg kunnen de meeste rokers wel bij zichzelf aanwijzen, n.l. het hinderlijke rokershoestje, dat door 4 tot 15 teerresten uit de tabak wordt veroorzaakt. En juist die hoest brengt ons weer tot een ander onderwerp, want weet u dat we daarvoor een apart hoestcentrum bezitten? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2