Edinburgh, historische en genoegelijke stad Eens was hij bezig de goede weg te vinden Agenda voor Haarlem Kerklucht Somber kasteel kijkt uit over opgewekte winkelstraat Thans veroordeeld als leider der Mau Mau 3 BARTCUORIS'STRAAT 20 TEL. 13439 Buiten vervolging gesteld Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Tandarts zou zieken fondsen hebben benadeeld Twintig jaar geleden maakte Smirnoff zijn befaamde Pelikaan-Kerstvlucht Aanvaring op dc Westerschelde ONTMOETING MET JOMO KENYATTA Team voor Afrika Kerkelijk Nieuws Faillissementen De man die gezegd heeft: „Wanneer ik drie dagen in een vreemd land ben, krijg ik er een veel beter indruk van, dan wan neer ik er drie weken blijf", heeft eigenlijk ten dele gelijk. Het vreemde is in die eer ste dagen zoveel overrompelender, zoveel heviger, zoveel vréémder, dat het een veel Kleuriger beeld nalaat dan het door allerlei navorsingen en teleurstellingen verwater de, zij het dan gedétailleerder plaatje, dat een langer verblijf oplevert. Dit alleen is voor ons overigens alleen maar een aan loopje om in dit tweede artikel over een bliksembezoek aan Schotland ons ontsla gen te achten van de plicht ook nog een sociaal, economisch of politiek overzicht te presenteren. Na staat het plaatje, dat Schotland er gens op ons netvlies heeft achtergelaten, zo vol meren en kastelen, herfstkleuren en Schotse ruiten, dat er voor kolenmijnen en scheepswerven, ja zelfs voor de actie der Schotse nationalisten voor zelfbestuur nau welijks een plaatsje op overschiet. Die actie voor zelfbestuur, gevoerd door ge matigden èn extremisten, wel daar merkt ge niet zo heel veel van. Een paar heet hoofden mogen dan de kroningssteen ge stolen en lichtmasten opgeblazen hebben en zelfs cle gematigde Schot zult ge altijd thuis kunnen vinden voor een lange tirade tegen de Engelsen, in feite wordt er naar een losmaking van Engeland niet gestreefd. Wat de Schotten wél willen, zoals ieder landsdeel dat ver van een hoofdstad ligt, is groter zeggenschap in eigen aangelegen heden, betere verbindingen, erkenning van het feit, dat hier een andere landsaard heerst. Wensen waaraan, zij het dan lang zaam, zeker aan tègemoetgekomen wordt. Levend geschiedenisboek Natuurlijk zetelt er achter die concrete eisen ook een tikje historische emotie. En die kunt ge vandaag de dag nog aflezen van bijvoorbeeld de verbrokkelde, grijze muren van Edinburgh's historische gebou wen, die een veel levendiger geschiedenis boek vormen dan het keurig gekafte boek werkje waarover ge op school in slaap placht te vallen. De namen van Mary, Queen of Scots, en Bonnie Prince Charlie, die u dan voor de half dichtgevallen ogen dansten, krijgen plotseling weer inhoud wanneer ge de gerokte Schotse schild wachten voor Edinburgh Castle achter u gelaten hebt en dat oude kasteel, dat van een hoge heuvel somber over de stad staart, zijt binnengegaan. Daar gaat de klok een paar eeuwen terug in de kamers en de gangen waar deze vorstin tenslotte verstrikt raakte in een warnet van com plotten en intrigues, waarvan nog de luis tergaten in de muren de stomme getuigen zijn. De Schotse gids zal u daar overigens vol plechtige trots het nationale oorlogs monument tonen, dat er brutaalweg tus- sengemetseld is, een vreemde kruising tus sen een praalgraaf en een poffertjeskraam, die ge echter eerbiedig hebt mooi te vin den. Trouwens Edinburgh is een stad vol monumenten, hooggeroemd maar niet erg mooi. Zoals in veie Angelsaksische landen heeft men hier de gewoonte standbeelden van verdienstelijke heren op zulke hoge pilaren te zetten, dat men een verrekijker nodig heeft om ze te kunnen bekijken. Hetgeen misschien maar beter is. Een uit zondering is er en dat is het monument voor Sir Walter Scott, die in Princes Street wat verlegen voor zich uit zit te kijken op een troontje, overhuifd door een merkwaardig Oosterse toren-tempel waar een Indisch potentaat jaloers op zou wor den. Wild avontuur Nee, Edinburghs wérkelijke monumen ten zijn de oude huizen en kastelen. En daar kunt ge uw ogen op uitkijken, wan neer ge van Edinburgh Castle langs de Royal Mile afdaalt naar Holyrood Palace, waarvan de naam onverbrekelijk verbon den is aan die van Bonnie Prince Charlie, de avontuurlijke pretendent, die het huis van Hanover van de troon wilde kegelen, daartoe in Schotland landde en een hand jevol reuzen van Hooglanders om zich heen verzamelde. Hij marcheerde Edinburgh binnen en de bionde Prins, die zowel rap met het rapier als een elegant partner in het menuet was, gaf in Holyrood Palace een bal, terwijl het Engelse garnizoen op Edinburgh Castle met angst en beven luis terde naar de doedelzakken, die beneden in de stad de Schotse reels deden klinken. Maar het wilde avontuur van de mars naar het Zuiden onder de witte kokarde verliep in honger, geldgebrek, en desertie, zodat tenslotte de laatste getrouwe Hooglanders ADVERTENTIE Een oud Moedertje uit Gilze-Rijen Zat voor haar Man sokken te breien, ..Ik geloof" zei ze, „Jan, 'Dat je er nou tegen kan, Met wol en Bootz' Tip, hoef je geen kou meer te lij én' Inz. Heer J. R.. Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. WOENSDAG 9 DECEMBER Kapel Minahassastraat: Stichting ..Petra"; spreker P. D. Bardelmeyer, 8 uur. City: ,De halfbloed" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Musketiers", 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Rashomon". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Luxor: ..Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ont moeten Captain Kidd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Alexander's Ragtime Band", 14 jaar, 8,15 uur. DONDERDAG 10 DECEMBER Wykgebouw, Gedempte Oude Gracht 104: Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze; spreker H. van der Upwich. City: „De Halfbloed", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Musketiers", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „Rashomon", 18 jaar. 2, 4.15 en 7 uur. Palace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Moulin Rouge", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Captain Kidd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ditte een Mensenkind", 18 jaar, 8.15 uur. j met gerafelde kilts terugvluchtten naar de beschuttende eenzaamheid der Hooglanden. I Het is voor hem die het schemeruur niet koud laat, alsof Edinburgh in de late mid dag wanneer de nevelslierten opkruipen langs de oude muren, nog treurt om de tra giek van Schotlands verloren slagen. Maar meen daarom niet dat Edinburgh werkelijk een sombere stad zou zijn. Want zo gauw men de vrolijk verlichte Princes Street, Europa's mooiste winkelstraat, menen de Schotten, inwandelt, vervliegt dat weemoe dige beeld. De opgewekte drukte in de straten en het genoegelijk geroezemoes in volle pubs, waar overigens zelfs de Schot ten zich geen whiskey meer kunnen ver oorloven, schuift die triestheid wel weg. Plezierige stad Nee, Edinburgh is werkelijk een plezie rige stad. Voortreffelijk restaurants, een behoorlijke keuze van theaters en concerten ADVERTENTIE Teddy gevoerde windbreakers 39. 50 presenteren zich in Schotlands hoofdstad, die er zie ook de Edinburgh Festivals een levendige culturele belangstelling op nahoudt. Zonder overigens zich aan te pas sen bij het uniforme internationale patroon van zoveel andere grote steden. Want 's avonds in de hotels spelen de orkesten zowat om de andere dans nog een Schotse reel, die de Schotse voeten onder de „kilts" op een veel plezieriger manier van de vloer brengt dan welke andere huppelmuziek ook. En zo heeft Edinburgh zijn eigen karak ter behouden, zoals dat past voor de hoofd stad van een land dat zozeer in eigen tradi tie en historie is vergroeid Een land, dat de verwende Hollandse vacantie-ganger nu eens geheel andere mogelijkheden kan bie den, mogelijkheden die variëren van het genoegelijke stadsleven tot de verre een zaamheid van de hooglanden in het Noor den. W. L. B. Een deel van Edinburgh Castle in het mistig schemeruur. De raadkamer van het gerechtshof te 's Gravenhage op hun daartoe strekkend bezwaarschrift buiten vervolging gesteld dr. J. M. S. en mr. Ch. H. J. F. van H., oud hoofd en -plaatsververvangend hoofd van het Bureau Inlichtingen van de Neder landse regering te Londen. Deze beschik king is inmiddels in kracht van gewijsde gegaan. Het betreft hier een strafvervolging, die werd ingesteld op aandrang van de Parle mentaire Enquête-Commissie, wegens vermeende schending van cle geheim houdingsplicht door het verlenen van inzage aan een journalist in 1948 van bepaalde stukken uit de oorlogsjaren. Bij de buiten vervolging stelling over woog het gerechtshof dat het zeer onwaar schijnlijk is, dat de betrokkenen na een openbare terechtzitting aan het ten laste gelegde schuldig zouden worden bevon den, daar de desbetreffende voorschriften hun voldoende ruimte lieten om zelfstan dig te beoordelen of zij konden handelen zoals zij hebben gedaan. Het betreft hier gegevens, welke de journalist H. A. Lunshof verwerkte in zijn beide in 1948 uitgegeven brochures „Vlag halfstok" en „Als dieven in de nacht", welke gericht waren tegen het beleid van mr. G. J. van Heuven Goedhart, dat ver band hield met diens werkzaamheid als minister van Justitie in het in oorlogstijd te Londen zetelende eerste kabinet-Ger- brandy. De Parlementaire Enquête-Commissie heeft in haar verslag over de desbetref fende gebeurtenissen geconstateerd, dat de heer S. onbevoegd geheime, tot het archief van het Bureau Inlichtingen behorende stukken aan de heer van H. heeft ter hand gesteld. De commissie heeft de minister van Justitie hiervan op de hoogte gebracht en daarbij te kennen gegeven, dat het naar haar mening wenselijk was, een justitieel onderzoek in te stellen naar de vraag in hoever hier sprake is geweest van schending van de plicht tot geheim houding. ADVERTENTIE Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de gehele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk enge makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. ADVERTENTIE Duitsers in Polen ter dood veroordeeld Een Pools militair gerechtshof te Szczecin (Stettin) heeft Maandag twee Duitsers, Heinz Landvoigt en Konrad Wruck, ter dood veroordeeld en een derde tot levens lange gevangenisstraf. De beklaagden had den bekend Westelijke agenten te zijn, cue naar Polen waren gezonden „om de komst van parachutisten" voor te bereiden, aldus heeft radio-Warschau bekend gemaakt. Waarschuwing der Politie De politie waarschuwt dat door enkele mannen en vrouwen wordt gecolporteerd met een blaadje „De Bazuin des Vredes", van de Vrije Evangelisatie Arbeid ,,God is Liefde", doch dat deze arbeid niet als serieus kan woraen beschouwd. In hoofdzaak worden eigen belangen gediend van de colporteurs. Negen maanden gevangenisstraf geëist De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft negen maanden gevangenisstraf geëist tegen de tandarts A. P. S„ aan wie ten laste was gelegd dat hij ziekenfondsen had benadeeld door te hoge declaraties. Dit zou geschied zijn tussen 1950 en 1952, toen de tandarts nog in Bus- sum was gevestigd. Hij erkende dat hij in enkele gevallen te veel had gedeclareerd om ziekenfondspatiënten te kunnen hel pen, die zelf een deel van de koster, moes ten betalen en hem gezegd hadden, dat zij daartoe niet in staat waren. De officier van justitie merkte op, dat het niet te pas komt, philanlropie te be drijven ten koste van anderen. De verdediger, mr. H. de Waard, ver klaarde, dat zijn cliënt in Bussum 3700 ziekenfondspatiënten had. „Mijn cliënt nam in Bussum de practijk voor drie col- legas waar en heeft geen onderscheid ge maakt tussen ziekenfonds- en particuliere patiënten. Dit is geen man, die er op uit is geweest zichzelf te bevoordelen. Inte gendeel, hij is tekort gekomen aan de zie kenfondsen en heeft zijn practijk in Bus sum moeten opgeven, omdat hij een ze nuwinstorting nabij was". Mr. de Waard verzocht de rechtbank, indien zij tot een veroordeling wil overgaan, zijn cliënt een geldboete en eventueel een voorwaarde lijke straf op te leggen. De rechtbank zal op 22 December uit spraak doen. Op 18 December a.s. is het twintig jaar geleden, dat de bekende KLM-vlieaer Iwan Smirnoff met de Fokker F XVIII „Pelikaan", zijn befaamde „versnelde Kerstvluöht" begon van Amsterdam naar Batavia en terug. Het vliegtuig legde de afstand van ruim 14.000 km. in een voor die dagen zeer snelle tijd van vier dagen, vier uur en veertig minuten af. Op de Tweede Kerstdag werd voor de thuisvlucht gestart, die de Pelikaan in on geveer dezelfde tijd volbracht. In cle misti ge nacht van de 30ste December zette Smirnoff de Pelikaan, die een grote hoe veelheid Nieuwiaarspost aan boord had, op Schiphol neer. Ondanks het gure weer wa ren ongeveer 22.000 toeschouwers naar Schiphol gekomen om getuige te zijn van deze aankomst. Op de Westerschelde ter hoogte van Breskens is Dinsdag tijdens dichte mist het Engelse kustvaartuig „Seablue", een ver bouwd landingsvaartuig, in aanvaring gekomen met de 5236 bruto register ton metende Noor „Dicto". De voorsteven van de „Dicto" raakte de „Seablue" midscheeps aan bakboordzijde, waardoor de romp van boven naar beneden werd ingescheurd. On middellijk werden de sloepen in gereed heid gebracht, terwijl een S.O.S.-sein werd uitgezonden. Het schip maakte namelijk snel water. Uit Breskens vertrok de red dingboot „President Wierdsma", en uit Vlissingen de sleepboot „Goeree". Beide schepen behoefden echter geen dienst te doen, want het bleek, dat slechts één ruim van de „Seablue" water maakte. Het schip heeft namelijk twee horizontaal gelegen ruimen, waarvan het onderste vol water liep. De boot kon op eigen kracht naar Vlissingen varen. De boot is geladen met veertig auto's en was op weg van Londen naar Antwerpen. De „Dicto" is na de aanvaring doorgevaren. De Britse kolonie Kenya in Oosl-Afrika is plotseling in de wereldöelangsieliing ge komen door de gewelddadige acties van de Mau Mau. Men vraagt zich af; Waar zal 1 dit op uitlopen? Zal Kenya een tweede Malakka worden? coccoooocoooot Niemand zal cle overheid het recht willen betwisten om krachtdadig in te grijpen, wanneer een niets-ontzier.de- terreurbende als de Mau Mau op grote schaal begint mannen, vrouwen en kinderen te terrori seren en af te slachten, met hun gevreesde lange messen (panga's;Maar wie iets van de dieperliggende ooi-zaken begrijpt, zal zich realiseren, dat wapenen alléén de op lossing niet kunnen brengen. Is er een doel treffend antwoord, dat blank en zwart de uitweg wijst? Er zijn tekenen, dat men in Kenya be grip begint te ionen voor wat aan cle wor tel van het huidige probleem ligt. De „Manchester Guardian" vermeldde onlangs het nieuws van een experiment, dat enigszins doet herinneren aan wat Griekenland indertijd deed met de gevan gengenomen communistische rebellen. De regering in Kenya heeft een „rehabilitatie kamp' in het leven geroepen, waar aan leden van de Kikoejoe-stam die niet door de Mau Mau besmet zijn, een kans gegeven wordt hun broeders die naar de „panga's" gegrepen hebben, andere wegen en midde len te wijzen om tot een oplossing te komen. Men begint meer en meer in te zien, dat aan de wortel van het probleem in Afrika zowel het koude materialisme en egoïsme van de blanke ligt, als de onverzettelijke wrok van de zwarte, zowel de superieure houding waarmee de Europeaan zijn tech nische kennis aan biedt, als de achterdocht, waarmee de Afrikaan alle voorgestelde verbeteringen afwijst, waardoor zijn volk onnodig honger moet lijden. Blinde eigengereidheid en blinde haat zijn de grootste hinderpalen op de weg naar een rechtvaardiger landverdeling en andere noodzakelijke maatregelen. De heer David Waroehioe wordt in de „Manchester Guardian" vermeld als hoofd instructeur in bovengenoemd kamp voor gevangengenomen leden der Mau Mau. Ik had het voorrecht met hem kennis te ma ken in Kenya in Maart 1952. Hij is de zoon van een der Groot-Stamhoofden der Ki- koejoes en zelf een Assistent Districtsbe stuurder. Zijn vader nam op een massale bijeen komst der Kikoejoes (naar schatting waren er 50.000 mensen aanwezig), onder voorzit terschap van Jomo Kenyatta, een moedig initiatief. Hij nam een bundeltje olifants gras in de hand, blies er op en zei: „Zoals dit gras door mijn adem heen en weer be wogen wordt, zo wordt ons volk in beroe ring gebracht door de Mau Mau. Wij zullen geen vrede vinden tenzij wij de Mau Mau afzweren." Hij heeft deze daad met zijn leven moeten bekopen. Toen kort daarna de onlusten uitbraken, was hij het eerste opperhoofd, d>at door leden van zijn eigen stam vermoord werd. Was Jomo Kenyatta, die later veroor deeld is wegens het leiden en bevorderen van de Mau Mau-beweging, oprecht, toen hij in deze massa-vergadering zijn steun aan Waroehioe gaf? Het valt moeilijk uit te maken. De feiten waarvan hij beschul digd is, hadden lang vóór deze grote bij eenkomst plaats. Ik ontmoette Kenyatta voor het eerst bij de première van het toneelstuk „The For gotten Factor" in Februari 1952. Dit stuk der Morele Herbewapening dramatiseert het antwoord op de klassenhaat. Aan het eind van het stuk zei Kenyatta: „Dit is wat Afrika nodig heeft een verandering van hart." Kort daarna kwam hij het stuk weer zien; ditmaal met acht van zijn medewer kers. Hij was zo getroffen, dat hij 't 40-man sterke internationale gezelschap, waarvan de schrijver van dit artikel deel uitmaakte, uitnodigde de door hem gestichte onder wijzersopleiding, in het Kikoejoe-reservaat te komen bezoeken. Kenyatta die 17 jaar in Europa is ge weest, waarvan 3 jaar in Moskou, was de leider van een onafhankelijke schoolbe- weging in Kenya, uitgegroeid tot 326 scho len, die zonder enige steun van regering of zending in stand gehouden werden. De „kweekschool" telde 900 leerlingen. Kenyatta maakte van ons bezoek een grote si:ow. Hij ontving ons met zijn kostbaar bewerkte ebbenhouten stok met ivoren knop in de hand, een ring aan zijn vinger met een steen wel zo groot als een aard appel en een op inheemse wijze bewerkte gordel om. Wij mochten in de klassen het De schrijver van dit artikelJ. Windig, is woonachtig in Haarlem. Hij was vier jaar in Afrika, waarvan geruime tijd in Kenya, werkzaam in dienst van de beweging voor morele Herbewapening. In die periode ontmoette hij Kenyatta, een^duistere figxiur in de hedendaagse sitxiatie in Kenya, thans veroordeeld en gevangen gezet als verondersteld leider 8 der terroristenorganisaiie Mau Mau. werk bekijken en werden getracteerd op een massale gymnastiek-demonstratie. Kort na dit bezoek kwam ons een verslag ter ore van een vergadering van inheem sen, waar Kenyatta het standpunt ver dedigd had, dat er in Afrika plaats was voor blank en zwart. Dit was hem nog nooit over cle lippen gekomen. Was er in deze man een proces van ver andering in beweging gezet, dat door het uitbreken van de onlusten wellicht onder broken is? Wie zal het zeggen? Eén ding is zeker, zolang er nog Europeanen en In heemsen in Afrika zijn, die bereid zijn eigen schuld te erkennen en schoon schip té maken, is er hoop voor Afrika. J. WINDIG In verband met bovenstaand artikel is het actueel er op te wijzen, dat juist gis teren een internationaal team van Morele Herbewapening, bestaande uit vijftig per sonen uit negen landen, van Schiphol is vertrokken naar Afrika. Het gezelschap vliegt in een charter- vliegtuig van de KLM, een DC-6. De hier voor nodige financiën zijn bijeengebracht door meer dan zeshonderd Nederlanders uit alle lagen van de bevolking. De reisroute loopt via Cairo naar Lusaka, de hoofdstad van Noorcl-Rhodesië, waar nien 10 December zal arriveren, Op 11 December vindt daar de Afrikaanse pre mière plaats van het toneelstuk „The Real News", opgevoerd door deelnemers aan deze reis. De voorstelling zal worden bij gewoond door de gouverneur van Noord- Rhodesië en door leden van de vertegen woordigende raad der inheemsen. Onder de guiten landers van het team zijn admiraal Sir Edward Cochran uit En geland, de heer Sumelius, een Finse papier fabrikant met zijn echtgenote, de heer Kurowski, voormalig functionaris van de communistische partij in het Ruhrgebied met zijn echtgenote en de heer Mohlala, voorzitter van de adviesraad voor inheemse zaken in Rhodesië. RECTORAATSOVERDRACHT TE KAMPEN In de aula van de Theologische Hoge school te Kampen heeft prof. C. Veenhof aan prof. dr. H. J. Jager het rectoraat overgedragen. Vervolgens gaf prof. Veenhof een over zicht van het verstreken cursusjaar. Ze ventien studenten werden voor het eerst ingeschreven; 99 studenten bereiden zich voor op het candidaatsexamen, 54 predi kanten staan ingeschreven voor doctorale studie. Het totaal aantal studenten be draagt thans 170. Een van de mooiste, bekendste bouw werken in Haarlem, wij zijn het er allen over eens, is de Bavo. Er is één Haarlem mer, die met deze kerk is vergroeid in acht eigenlijk mooie jaren. Maar bekend is hij zeker niet. Toch hebt u hem wel eens ge zien als u een paar uur in de kerk rond doolde. U vroeg hem uit welk jaar dat rijk versierde orgel dateert. Hij keek met u in het ruime schip en gaf u na een korte overpeinzing een sober cn. duidelijk ant woord. Hij schuifelde langs u heen, die kleine man, met een grote bos sleutels of een bezem. Hij zei het niet, maar toen u hem achter een donkerbruine deur zag verdwijnen, wist u dat hij de kerk is die praten kan en zijn historie kan vertellen, helderder dan iedere welbespraakte rondleider. Want het stond in zijn ogen te lezen toen hij u even aankeek. Maar als u buiten op de Grote Markt stond wist u alleen nog dat hij een gele overall droeg, want u moest plotseling opzijspringen voor een auto, die razendsnel uit de Houtstraat op u toestormde, als ver tegenwoordiger van het dagelijks leven. U liep midden op straat en niet meer over versleten grafstenen. U ging voort onder cafetaria-geurtjes en benzinestank, en niet in een kerklucht, die u vreemd stemde. Dat was u even vergeten. Over wie hebben ze het eigenlijk, vraagt u zich af. U hebt die man nog nooit gezien terwijl u toch vaak in de kerk was, zegt u. Maar u ziet de zaken wat scheef. U hebt hem wel gezien, maar niet onthouden. Om dat u zich de sfeer van de kerk niet meer herinnert op dit moment. Die man, levend tussen de zuilen. In 1945, toen de oorlog juist was ge ëindigd, raapten de mensen al hun moed bijeen om de gaten in hun carrière te dich ten en hun omgeving weer wat meer de moeite van het aanzien waard te maken. In de vijf oorlogsjaren was het onderhoud van de stad er nogal bij ingeschoten. Het koper van de kronen in de kerken was dof. Op Zondagen moesten de kerkgangers dik wijls op wankele stoelen de preek aan horen. Het gebeurde in dat eerste jaar na de oorlog, dat de heer G. Versteeg een aan bieding kreeg de Bakenesserkerk te ont doen van stof en alles wat wankel en on bruikbaar was geworden te herstellen. Al werkend kwam een goed deel van het on derhoud in zijn handen. Er stond echter een veel grotere kerk le wachten, de Bavo. En het duurde niet lang of hem werd naar deze kerk gevraagd. „Nou, hier ben ik eigenlijk blijven han gen", zegt de korte gezette man, en hij wordt even onbereikbaar in zijn herinne ringen. Hij stond in een destilleerderij, in een wijnkoperij en in een magazijn van de Werkplaats, 't Was er allemaal nogal druk en beweeglijk vergeleken bij dit. „Tja, 't was wel een hele overgang, maar 't wende wel gauw. En nou zit ik hier al weer acht jaar". Acht jaren achtereen van half negen tot vijf in de kerk,-klusjes opknappen, bezoe kers een enkele keer vertellen wat er te zien is in „zijn huis". Vervelen? „Ach, iedere dag is weer an ders. Dan een werkje op de zolders, dan weer in de toren" cn hij kijkt even naar boven in het schip. Heel hoog sprankelen orgeltonen. Er ligt een onbegrensde be wondering in zijn ogen voor dit grootse bouwwerk. Hij heeft er niet over gespro ken, maar de bewondering heeft hem le vend gehouden en tien jaar jonger ge maakt. „Nou, ik ga maar weer 's" zegt hij. Met zijn bezem verdwijnt hij tussen de zuilen. Geen man in een gele overall. Maar een tevreden mens. J. V. Bezoek van Morele Herbewapening aan Kenyalta's kweekschoolRechts is Kenyatta, links stamhoofd Koinenge. Op de achtergrond de leerlingen. Op de voorgrond het team van Morele Herbewapening. Koinenge bedankt het team voor hun bezoek. Kenyatta vertaalt. Kikvorsvrouw Sylvia Gregg uit Maida Vale (Londen) is gereed om af te dalen in het water van het Grand Union Canal te Pad- dington. Zij neemt deel aan het zoeken naar een zesjarige jongen. Men meent, da', de jongen tijdens het spelen door een gat in de walmuur van het kanaal is gevallen, en is verdronken. Het dreggen van de politie leverde echter geen resultaat op. Op verzoek van de ouders zoeken de leden van de Britse Sub Aqua Club. zorgvuldig de. bodem van het kanaal af. Het jongetje is echter nog niet gevonden. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder de firma „Roder- mond en Van der Pol", gevestigd en kantoor- houdende te Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 120, en haar vennoot: F. van der Pol, Dr. Schaepmanstraat 34. Rechter-eommissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem. W. A. Hagen, behanger en stoffeerder, Skagerak 28 b, Zaandam. Rechter-commissa- ris mr. N. Smits. Curator mr. D. Aten, advo caat en procureur te Zaandam. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van H. M. Herreur, groothandelaar in machines en gereedschappen, wonende te Zaandam, Van Ostadestraat 10. Rechter-com- missaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank voti 24 November 1953, waarbij P. J. Braam, expediteur. J. P. Coenstraat 27 te IJmuiden, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden, tot curator. Als opvolger van kolonel Smael, die enkele weken geleden door een ongeval, om het leven kwam, is benoemd tot chef- secretaris van het Leger des Heils in Nederland luitenant-k^i^el W. F. Pal stra te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5