YBERT Huize Manpad herkrijgt vroegere bestemming - filmstudio exit Haarlemse bedrijven namen ouder manlijk kantoorpersoneel in dienst Kort en bondig Overheidssteun voor restauratie V.W. en Am. Ford te huur Botsing tegen auto met 172 landmijnen Begin van het Mariale Jaar in Bisdom Haarlem Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 NEEM Stille Armen te Heemstede Bevestiging ds. J. P. Geels „Taxi - 1 3000" Tol. 1 7000 Metaalperser door ontploffing gewond Tram en bus met elkaar in botsing Vrouw ging man met zwabber te lijf Receptie H. C. Prikker Julileum Arti et Religioni Gezagvoerder Kooper in het Diaconessenhuis Winkeliers uit Jan van Goyenstraat vierden feest samen met adoptie-comité Maandcijfers Gewestelijk A rbeidsbureau: Afscheidsconcert Jo Vincent wordt herhaald Kinderzegels en kinderkaarten Regeringsbeleid gericht op vrijlating der huren Amerikaanse rechter in Duitsland geschorst Kerkelijk Nieuws Eén der fraaiste buitenplaatsen in Heemstede, Huize Manpad aan de Herenweg:, zal voor verder verval gespaard worden en in volle luister worden hersteld. Daarmede zal een gelukkig einde komen aan een jarenlange beduchtheid bij velen in en bulten Heemstede, die voor de schoonheid van dit oude buiten een open oog hebben. De eigenaresse, de familie Van Lennep, is in onderhandeling met een Haagse diplomaten- familie, die het landgoed voor eigen bewoning wenst aan te kopen. Het zal echter nodig zijn, dat het gebouw gerestaureerd wordt. De gegadigde heeft zich daartoe tot de overheid om steun gewend. Naar wij van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de provinciale autoriteiten vernamen staan deze instanties welwillend tegenover deze subsidieverlening. Het is de bedoeling, dat ook de gemeente Heemstede een bij drage in de totale kosten f 63.000.naar wjj vernamen zal verstrekken. Daartoe zal binnenkort de raad een voorstel bereiken. Huize Manpad aan de Herenweg te Heemstede. Het landigoed beslaat in totaal een opper vlakte van bijna twintig hectaren. Een kwart daarvan ligt Oostelijk van de He renweg; het overige, grootste deel strekt zich uit van de Herenweg tot de Leddse- vaart; Zuidelijk wordt het buiten begrensd door „De Hartenkamp", Noordelijk door de landweg het Manpad. Hier leverde volgens de geschiedschrijver in 1304 Witte van Haemstede, zoon van Floris V, een veld slag tegen dc Vlamingen, een gebeurtenis waaraan een gedenkzuil ter plaatse her innert. Tot in de oorlogsjaren werd de buiten plaats bewoond door de al-oude Heem- steedse familie Van Lennep. Na de oorlog werd Huize Manpad verhuurd aan de stichting Europese Kunst Unie, een film industrie die hier de opnamen maakte voor de film „Myrte en de Demonen". Mede doordat deze film in financieel op zicht allerminst een succes is geworden, heeft het uiteraard zeer kostbare onder houd van huis en park de laatste jaren heel wat te wensen overgelaten. Hierdoor leek de vrees allerminst on gegrond dat deze buitenplaats in haar ge heel, maar het huis en de verdere bebou wing in het bijzonder, tot verval zouden raken. Het kon namelijk niet gemakkelijk zijn voor deze buitenplaats een nieuwe be stemming te vindc-n daar het huis voor een internaat of soortgelijke inrichting niet ge schikt is. Bovendien komt Huize Manpad voor op de Nationale Monumentenlijst en valt het zowel onder de plaatselijke monu mentenverordening als onder de Natuur schoon wet. Dit betekent dat zowel verbou wingen met commerciële bedoelingen als verkaveling van het park practisch geheel verboden zijn. Het is bekend dat het lot van ontelbare buitenplaatsen en landgoederen in den lande bezegeld is geworden doordat er vrijwel géén particulieren meer zijn, die ADVERTENTIE tussen twee sigaretten drie Wybert-tabletten ter voorkoming van rokersadem. Het comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige opgave de vol gende bijdragen ontvangen J. v. S. 2.50; F. C. 10.—; W. M. v. H. 10.—; Mevr. W. K. 3.— H. P. v. R. 5.—; Mej. H. E. v. T. 2.50; Mevr. v. L. L-L. 5.—; Mcj. O. E. M. 5.— R. M. 5.—; P. v. O. 3.—; A. L. S.—v. B. 5.—; G. N- 2.50; P. E. 10.— Mevr J. C. B-B. 2.50; Ir. C. B. f 30.— V. K.—R. f 1.—C. A. W. P. 25.—; A. J. J. V. 5.—; R. J. E. 10.—; C. 25.— Mevr. H. O. P. M.—H. 5—; T. K. S. 2.50; totaal 174.50, zodat nu is ontvangen 950.56. Do r enningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen zowel te zijnen huize. Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Gisteravond had in de Christelijk Gerefor meerde kerk aan de Raaks de bevestiging plaats van ds. J. P. Geels, overgekomen uit Rotterdam-Centrum. Bevestiger was de con sulent der gemeente ds. J. C. Maris van Haarlem-Noord. Deze had tot tekst gekozen Johannes 12 vers 26 „Dienaar van Jezus Christus". Uit deze tekst waren twee gedach ten ontwikkeld, zijn dienst en zijn loon. Na de predikatie werd gezonden Psalm 143 vers 10, waarna het gevestigingsformulier werd voorgelezen. Ds. Maris stelde de gebrui kelijke bevestigingsvragen, waarop ds. Geels met een duidelijk „Ja, ik, van ganser harte" antwoordde. Hierna sprak ds. Maris zijn nieuw bevestigde ambtsbroeder en de ge meente toe. waarna de gemeente staande Psalm 134 vers 1 en 3 zong. Met dankgebed werd de plechtigheid gesloten. De voorzitter van de kerkeraad de heer L. v. d. Valk, bracht ds. Maris dank voor al het werk. door hem gedurende de vacante periode in de gemeente van Haarlem-Centrum verricht. De intrede van ds. Geels zal morgenavond om halfacht in de Christelijk Gereformeerde kgrk aan de Raaks plaats vinden. zich de bewoning ervan kunnen veroor loven of zich de onvermijdelijke lasten daarvan willen getroosten. Huize Manpad evenwel zal van film studio weer tot een „normale" buiten plaats worden, die binnenkort zal worden betrokken door een Haagse diplomaten- familie, die voornemens is zich in Heem stede te vestigen. Dit is dus een gang van zaken die ge heel tegenovergesteld is aan de tegen woordig gebruikelijke, maar die daarom des te aantrekkelijker lijkt. ADVERTENTIE zonder chauffeur. Houtplein 33 - Haarlem Gistermiddag is een ontploffing ontstaan in een metaalperserij aan de Veerpolder te Haar lem. Toen de 38-jarige metaalperser P. v. N. bezig was een leeg en dicht teervat met een snijbrander stuk te snijden, sprong dit vat plotseling uit elkaar. De bodem van het vat kwam met zo'n kracht tegen het linker onderbeen van V. N. aan, dat het beemwerd verbrijzeld. Hij had evenwel nog de tegen woordigheid van geest om de kranen van de gas- en zuurstofflessen dicht te draaien, ten einde nieuwe ontploffingen te voorkomen, hetgeen gelukte. Het slachtoffer is per zieken auto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn een autobus en een tram van de N. Z. H. V. M. op de hoek Houtplein—Tempeliersstraat met elkaar in botsing gekomen. Een leerling chauffeur, die de bus bestuurde, hield in voor het verkeer van rechts, dat uit de Tem peliersstraat kwam: hij zag de uit de richting van Amsterdam naderende tram te laat, waar door een botsing ontstond. Geen der inzit tenden raakte gewond; de bus liep tamelijk grote schade op. Gistermorgen heeft een vrouw, wonende aan de Bakenessergracht, tijdens een echte lijke ruzie, haar man, die nog in bed lag, met een zwabber een paar klappen op het hoofd geseven, waardoor hij werd gewond. Tooen hij even later de trappen in zijn huis had afgelopen, zakte hij in elkaar. Hij is daarna overgebracht naar de Mariastichting, -vaar bleek dat hij een zware hersenschudding had opgelopen. De vrouw is door de politie 'angehouden. De heer H. C. Prikker, hoofdbode ter ge meentesecretarie, die Donderdag veertig jaar :.n gemeentedienst is, zal morgenochtend op het Stadhuis gehuldigd worden, waarbij de burgemeester het woord zal voeren. Van tien uur af zal er voor belangstellenden gelegen heid bestaan de jubilaris geluk te wensen. Ter gelegenheid vari het vijfentwintigjarig bestaan van "net Fanfarecorps Arti et Reli gioni zal het bestuur op Zaterdagmiddag van vier tot zes uur receptie houden in Cafétaria Fluks aan de Grote Houtstraat. Gezagvoerder H. A. A. Kooper te Aerden- hout, de winnaar van de Christchurchrace, is voor een lichte operatie in het Diacones senhuis opgenomen. Hij hoopt Zaterdag weer naar huis te kunnen terugkeren. De winkeliers in de Jan van Goyenstraat zijn van oordeel, dat de boog niet altijd ge spannen kan blijven en daarom is het hier een zekere traditie geworden, elk jaar na de St. Nicolaas-drukte een feestavond te houden. Ditmaal had het bestuur ook de leden van het Adoptie-Comité Heemstede- Futtershoek met hun dames geïnviteerd, ten einde van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken de opbrengst van de bal lonnen-actie, welke in Augustus ten bate van de geadopteerde gemeente door de Jan van Goyenstraat-vereniging onder nomen was, aan de penningmeester van het comité te overhandigen. Dit geschiedde Dinsdagavond in restaurant „Boeken- roode" op een wel bijzonder originele wijze. Men had namelijk het totaal bedrag geheel in losse centen omgewisseld en deze in lin nen zakjes verpakt op een grote kruiwagen geladen, welke onder een luid applaus de zaal werd binnengereden. De feestavond werd geopend door de voorzitter der Jan van Goyenstraat-ver eniging, de heer M. Hoogendijk, die er nog even aan herinnerde, dat de winkeliers uit deze straat zich altijd met enthousiasme voor een goed doel hebben ingezet. De voorzitter van het Adoptie-Comité, de heer N. de Lange, bracht op zijn beurt de gevolgen van de zo noodlottige stormramp nog even in herinnering. Weer terug in het vredige Heemstede, had hij de opdracht aanvaard, het voorzitterschap van het Adoptie-Comité te bekleden, waarbij het tol één zijner prettigste ervaringen behoor de, met de bijzonder actieve Jan van Goyenstraat-vereniging in contact te zijn gekomen. De bijna fantastische opbrengst van ruim achtduizend gulden bij het Put- tershoek-festival, meende hij dan ook ge heel te mogen toeschrijven aan het voor beeldige enthousiasme van de in deze straat gevestigde winkeliers, die zich met hun echtgenoten velen dagen en nachten hebben ingespannen, om een dergelijk re sultaat te kunnen bereiken. Vandaar dat spreker zich gedrongen voelde het werk comité van deze vereniging, bestaande uit de heren A. C. de Bruijn, M. Hoogendijk, H. Jongkind, John Moseman en J. Ver- kaaik, zijn oprechte bewondering en sym pathie te betuigen, waarna hij deze heren als souvenir elk een fraaie aansteker met inscriptie overhandigde. Namens hen sprak de heer A. C. de Bruijn zijn grote erkentelijkheid over deze sympathieke geste uit, waarbij hij nog gaarne verzekerde, dat de Jan van Goyen straat-vereniging ook in de toekomst on middellijk bereid zal zijn, haar volledige medewerking voor dergelijke doeleinden te verlenen. Nadat vervolgens nog een filmpje was vertoond over de eerste steen legging van de aan Putten geschonken woonhuizen, werd de leiding verder over gedragen aan de accordeonnist Bas Meeg- des. ADVERTENTIE DIJKSTRA'S Verlichtir.gÊornamentènfabriek N.V., HAARLEM In Haarlem is, naar het Gewestelijk Arbeidsbureau mededeelt, een belangrijke wij ziging gekomen in het aantal werkzoekende manlijke kantoorbedienden. In het gewest Haarlem is het aanbod van ouder manlijk kantoorpersoneel namelijk met 26 gedaald en zodoende gebracht op 158. De oorzaak van deze daling ligt in de omstandigheid, dat gedurende de laatste maanden het bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk, is jonge kantoorbedienden in dienst te nemen. Daarom heeft men de bezwaren, die er tegen ouder kantoorpersoneel in de loop der tijden waren gerezen, terzijde geschoven. Dit alles neemt echter niet weg, dat nog vele kantoren en bedrijven, bijvoorbeeld Het Sociaal Fonds voor Bouwnijverheid en Centraal Beheer, nog steeds administratieve krachten kunnen gebruiken. vele automobilisten rijden in de winter minder dan in de zomei en zodoende kwam er een overschot van arbeiders in het garagevak. De electromonteurs daarentegen konden, mede dankzij het goede weer, vrij spoedig hun leidingen in de nieuw-gebouwde hui zen aanleggen en bleven dus aan het werk. Ook in de landbouw-sector was een stij ging van het aanbod van personeel te con stateren (October 38; November 9G). Na tuurlijk is ook hier weer de komst van de winter schuldig aan. Het aantal transportarbeiders, dat werk loos werd, nam ook weer toe. In October waren er 436 werkloze los-arbeiders en aan het einde van de vorige maand was dit aantal gestegen tot 570. Ook hierbij was natuurlijk de seizoenarbeid weer van invloed. Uiteraard moesten er door al deze stij gingen weer velen bij de D.U.W. te werk gesteld worden en het aantal D.U.W.-arbei- ders steeg dan ook met dertig (November 112). Wanneer men echter de balans opmaakt, dan komt men tot de overtuiging, dat de werkloosheid in Haarlem en omgeving volkomen in overeenstemming is met het landelijk beeld en dus een kleine stijging te zien geeft. In totaal waren er aan het einde van de vorige maand 1804 werklozen tegen in de maand October 1597. Een stijging der halve van 207 werklozen. De belangstelling voor het afscheids concert van Jo Vincent met het Noord hollands Philharmonisch Orkest op Woens dag 30 December is zo groot, dat een twee de uitvoering zal worden gegeven. Het con cert was binnen een dag uitverkocht. Het tweede concert met het volledige programma van 30 December is bepaald op Maandagavond 28 December. Evenals vorige jaren is de directie van Vroom Dreesmann te Haarlem zo wel willend in haar gebouw een plaats in te ruimen voor de verkoop van kinderzegels en kinderkaarten en wel bij de ingang van het Verwulft. Door U.V.V.-sters zullen daar de bijzon der aantrekkelijke Kerst- en Nieuwjaars kaarten verkocht worden, evenals de post zegels. Wij hopen van harte, dat zeer vele Haar lemmers in de komende weken bij het ver zorgen van hun Kerst- en Nieuwjaarspost de actie voor het misdeelde kind zullen willen gedenken. Zonder dat men er een duidelijke reden voor heeft kunnen aantonen is er een da ling in het aanbod van het hotelpersoneel met zes, van het handelspersoneel met acht en van werknemers werkzaam bij de scheepvaart met drie te constateren. Uiter aard is er ook een sterke daling van vrou welijke arbeidskrachten in de maand No vember geweest. Het aantal werkzoekende meisjes en vrouwen liep terug van 223 tot 171. De vraag naar arbeiders in de in dustrie, die zich bezig houdt met de voe- dings- en genotmiddelen is daarentegen in de vorige maand sterk gedaald (October 42, November 27). Daarbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat reeds vèr voor de feestdagen de fabrieken de ver vaardiging van bijvoorbeeld suiker- en chocoladewerk stopzetten. De stijging van de werkloosheid ligt echter op een geheel ander gebied. Zoals altijd kwamen er talrijke arbeiders, die be trokken zijn bij bouwbedrijven in Novem ber zonder werk. Er zijn hiervoor echter vele redenen aan te wijzen. De werkgevers nemen namelijk niet gaarne nieuw perso neel in dienst gedxirende de „feestmaand" omdat zij dan altijd verplicht zijn ook bij voorbeeld de Kerstdagen het loon (of al thans een gedeelte daarvandoor te be talen. Daarbij komt nog, dat men in de wintermaanden altijd rekening moet hou den met het zogenaamde „vorstverlet" en hoewel het weer, wat de bouw betreft ge durende de afgelopen maanden weinig te wensen over laat, moeten de werkgevers toch zeer zeker rekening houden met een eventueel begin van de vorstperiode. In November stonden er dan ook als ge volg van deze factoren 112 bouwvakarbei ders meer ingeschreven dan in October. Vooral de timmerlieden, sjouwerlieden, grondwerkers en schilders kwamen zonder werk hoewel voor deze laatste categorie opnieuw de rijkssubsidieregeling voor schilders van kracht werd. De vraag naar schilders steeg in de tweede helft van de vorige maand dan ook aanzienlijk. Ontslag bij Holland-Nautic Het is bijzonder interessant, dat de ont slagen arbeiders van de N.V. Holland- Nautic geen, of weinig invloed hebben uit geoefend op het werkloosheidscijfer van de arbeiders, die werkzaam zijn in de me taalnijverheid. Er werden slechts elf werk zoekenden meer ingeschreven dan in de Fe midden van plaatselijke en buitenlandse correspondemen leest de Iraanse minister maand October (thans: 167). Ook hier moet van Posterijen en Telegrafie, generaal Farzanegan (links) de officiële bekend- men letten op de seizoen-slapte. Immers making van de hervatting van de betrekkingen tussen zijn land en Engeland voor. Ter hoogte van het restaurant „Tres long" in Hillegom is gistermiddag om streeks drie uur een drietons vrachtwagen tegen een militaire auto van dezelfde ca paciteit gereden. De militaire wagen, welke de rode vlag voerde ten teken dat de la ding uit munitie bestond, transporteerde, naar ons werd medegedeeld, niet minder dan 172 landmijnen. Daar deze nog niet van lonten waren voorzien bestond geen onmiddellijk gevaar, doch wanneer de wagen in brand was gevlogen was de ramp niet te overzien geweest. Uit de richting Leiden naderde een mili taire colonne, waardoor de uit de tegenover gestelde richting komende auto's moesten stoppen. Een vrachtauto wilde ook aanslui ten in de wachtende groep auto's, maar toen de chauffeur wilde stoppen, weigerden de remmen. Teneinde een botsing te voorkomen week de chauffeur nog naar links uit om te pro beren tussen de militaire wagens en de wach tende auto's door te komen. Hierdoor raakte hij echter zowel een militaire wagen als een stilstaande personenauto. Drie wagens liepen schade op. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van het bis dom Haarlem, heeft gisteravond in de kathedrale basiliek aan de Leidse Vaart een pontificale avondmis opgedragen, ter gelegenheid van het kerkelijk jaar, dat dit maal speciaal aan de Mariaverering is ge wijd en deswege het Mariale Jaar wordt genoemd. Mgr. Huibers hield voor de Mis, die door talrijke gelovigen, onder wie ker kelijke en geestelijke hoogwaardigheids bekleders, werd bijgewoond, een bezielende toespraak van het priesterkoor uit. De bis schop zette de betekenis van het Mariale Jaar uiteen en wekte op tot godvruchtige Mariaverering, met het doel de wereld vrede af te smeken door de voorspraak van Maria. Het kathedrale koor onder leiding van dr. A. Kat bracht Marialiederen en motet ten ten gehore. Mgr. J. Groot, vicaris- generaal van de Bisschop, mgr. H. J. van Deursen, proost van het kapittel, en mgr. dr. C. Henning, regent van het seminarie Hageveld, assisteerden bij de pontificale dienst. Na het einde van de plechtigheid gaf de Bisschop de Pauselijke zegen. Het regeringsbeleid blijft gericht op het herstel van vrije huurprijzen. Voor het zo ver is, zal nog ten minste één verhoging nodig zijn. Na de vrijlating der huren zal echter overheidsbemoeiing nodig blijven, in het bijzonder wat sanering, krotoprui ming en financiering van de woningbouw betreft. Dit verklaren de ministers vam Weder opbouw en Volkshuisvesting, van Econo mische Zaken, van Justitie en van Finan ciën in hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Huurwet. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting erkent dat de verdeling van die huuropbrengst, eventueel door middel van een bijzondere belasting, een probleem is. Hij blijft dan ook van mening, dat er aanleiding bestaat bij verdere stappen op het gebied van de sanering der huurprijzen dit vraagstuk nader onder het oog te zien. Daarbij zal dan kunnen blijken, of het billijk en practisch kan worden geacht een egalisatiefonds te vormen of een huurbe lasting in te voeren. De ministers verwachten, dat de nieuwe regeling met betrekking tot het onderhoud en de reparaties, welke een gemakkelijker weg voor rechterlijke tussenkomst opent, ook een zekere preventieve werking zal hebben. Ook zij achten de verwaarlozing van woningen zeer bedenkelijk. De thans voorgestelde huurverhoging zal naar hun mening stellig aan het onderhoud ten goede komen. De bepaling, dat een eigenaar, die zijn eigendommen zodanig verbetert, dat het woongerief bij woningen of de gebruiks waarde bij bedrijfsruimten stijgt, de huur prijs kam verhogen, blijft van kracht. Daarbij mag niet uit het oog worden ver loren, dat dergelijke verbeteringén niet te gen de wil van de huurder kunnen worden aangebracht, tenzij de verbeteringen krachtens wettelijk voorschrift door de overheid worden gevorderd. Men kan dus niet zeggen, dat huurders aan het. gevaar van een tussentijdse huurverhoging blijven blootstaan. FRANKFORT (Reuter). De opper rechter van het hof van appèl der Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duits- land, William Clark, heeft meegedeeld, dat hij „wegens insubordinatie" door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Wash ington is geschorst en. dat hij order heeft gekregen, zich per eerste gelegenheid naar de V.S. te begeven. Clark zeide, dat hij zich niet aan de in structie zal storen en zijn functie zal blij ven vervullen. Zoals bekend weigert Clark zich neer te leggen bij het besluit van het departement van Buitenlandse Zaken om zijn dienstverband, in verband met bezui nigingsmaatregelen, niet te verlengen. Hij is van ooi-deel, dat hij uit hoofde van zijn functie alleen te maken heeft met het mi nisterie van Justitie. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dubbeldam Jac. de Mars te Echteld. Aangenomen naar Durgerdam A. Poot te Etersheim c.a. (N.H.) Bedankt voor Amsterdam (vac. J. ter Schegget) J. v. d. Blink, vlootpred. aldaar. Beroepen te Wezep J. T. Doornenbal te Oene. Geref. kerken Tweetal te Niezijl D. Pasman Jr. cand. te 's-Gravenhage en H. Riezebos, cand. te Wageningen, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Ezinge dr. L. Zielhuis te Arum; te Oenkerk K. Reenders te Bedum; te Maasdijk Joh. Lever te Sybrandaburen; te Schagen J. Plug, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Elburg P. Zwier te Zwaagwesteinde. Bedankt voor St. Thomas (Ontario) (Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) W. Heer- ma te Groningen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo W. G. Raven te Voorthuizen. BINNENLAND Te Burgsteinfurt in Westfalen hebben Protestantse theologische studenten uit Duitsland en Nederland elkander voor de °rste maal na de oorlog ontmoet. Het wa ren studenten uit Utrecht die op uitnodi ging van theologische studenten uit Münster naar Duitsland waren gekomen. De ontmoe ting had tot doel, te komen tot samenwer king op het gebied van theologische vraag stukken. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Decem ber 1.830.753 tegen 1.822.083 op 1 November. Op 1 November waren er 486.050 aangeslo tenen op het rijksdistributienet tegen 484.116 op 1 October. De directeur Materieel Landmacht, generaal-majoor J. D. Backer, heeft Dinsdag de nieuw ingerichte „laboreerwerkplaatsen" tè Rijswijk (Z.H.) ter exploitatie aan de artillerie-inrichtingen overgedragen. De president-commissaris van de artillerie inrichtingen aanvaardde met een kort woord de werkplaatsen en zegde toe, dat het be drijf alle krachten zal inspannen voor een zo groot mogelijke productie ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten. De K.L.M. zal on Schinhol 21 leden van het personeel van de Pakistanse luchtvaat- maatschappii opleiden voor het vliegen met Super Constellations. Ook het grondperso neel van deze maatschappij zal een opleidi g op Schiphol krijgen. Een omstreeks veertigjarige Amster dammer, die ervan wordt verdacht een chèqueboekje van de gemeente-giro ten name van Koch te hebben ontvreemd, blijkt buiten Amsterdam te opereren met de cheques waaronder hij de handteke ning van de eigenlijke rekeninghouder heeft napehoot't. Hij koopt bijvoorbeeld een costmim. beroept zich op een tekort aan contant*»" en verzoekt per chèque te mogen be+a1on Zo nodig laat hij een af rekening vm eind November zien. waar op een s?idr> van f5000 voorkomt. In Schiedam kwam 's avonds een vader bij de nolitie aangifte doen, dat zijn zoontje van zeven iaar nog niet was thuis gekomen. Na onderzoek bleek dat het jongetje met twee vriendjes langs de waterkant van de Lange Haven had gespeeld, was uitgegleden en in de diepte verdwenen. De vriendjes waren van schrik weggelooen en hadden niets gezegd.. Enkele uren later is het stoffelijk overschot van het jongetie opgehaald. In opdracht van het comité tot op richting van een bevrijdingsmonument te Wapeningen, welk monument intussen voor hotel ,.De Wereld" is onthuld, heeft de kunstschilder J. W. van de Kerke een schilderij vervaardigd van de op 5 Mei 1945 te Wageningen in „De Wereld" ge houden capitulatiezitting. Het is heden aan het gemeentebestuur overgedragen. Een nieuwe vleugel van het rijks museum „Twente" te Enschedé is gisteren onder grote belangstelling geopend en overgedragen aan het rijk. De vleugel met de schilderwerken en tekeningen die daarin een plaats zullen vinden, zijn geschenken van wijlen mevrouw Jacoba van HeekTer Horst en de heer G. J. van Heek Jr. De secretaris-gpneraal van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, aanvaardde namens het rijk de nieuwe vleugel, die de Jacoba-vleugel zal worden genoemd. Voor de Haagse rechtbank is een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek ge- eist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proefstijd van drie jaar tegen de 47-jarige huishoudster H. M. H„ die er van werd beschuldigd enige honderden guldens te hebben verduisterd van de pastoor en kapelaan van een parochie aan de Sportlaan te 's Oravenhage, waar zij in de jaren 1951 tot 1953 in dienst was. Ook zou zij geld heb ben weggenomen uit offerblokken. De heer Ahdul Qaivnm Khan, de mi nister van Industrie. Landbouw en Voedsel voorziening van Pakistan is op Schiphol gearriveerd. Hii brengt tot 13 December op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land en zal daarbij tal van g'-o+e industrieën bezichtigen. De Kroon heeft een raadsbesluit van Schiedam, dat indertiid door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd, vernietigd. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente Schiedam en de Srhiedamse Gemeenschap in de Plan tage aldaar geen schouwburg en ook geen ODpn^ichttheater mogen bouwen. In het besluit van de Kroon wordt het gemeente bestuur geadviseerd hiervoor een andere plaats te zoeken. De Nederlandse consul-generaal in Kleef, de heer A. J. Jurgens, heeft Dinsdag zijn zilveren jubileum als consul gevierd. De heer Jurgens heeft een in de buitenlandse dienst zelden voorkomende staat van dienst achter de rug. Hij is nameliik niet alleen 25 jaren consul, maar hii heeft al deze jaren met een onderbreking in oorlogstijd dg belangrijke g-ensnost in Kleef beheerd. Fen zo lange werkzaamheid opeen en dezelf de nost komt in onze consulaire dienst uiterst zelden voor. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft besloten het circa 11.000 ton me tende vrachtschip met pascpoiersaccomodatie, dat onlangs voor de Noord Pacific-Kustdienst bij de werf Wilton-Fiienoord te Schiedam werd besteld, de naam „Pinteldijk" te geven. Het schip, zal accomodatie bieden aan onge veer 60 passagiers en waarschijnlijk in Augustus 1956 in de vaart komen. Generaal-majoor-vlieger J. H. van Giessen. plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf. heeft Dinsdag in een bijeenkomst van lncMmachtoffieier«n afscheid genomen van flight-lientneant. H. M. Haworth, een officier van de R.A.F.. die vier jaar als tech nisch adviseur aan de luchtmachtstaf ver bonden is geweest. Fij is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. HAARLEM EN OMGEVING On Vrijdagavond 11 December zal dr. A .H. Garrer, internist te Haarlem in de muziekzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem voor de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlandse Vereniging van Sieke'-bielen een inleiding houden. De eerste steenlegging van het vereni gingsgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat van de Vereniging ter behartiging dér be langen van de bewoners van Haarlem-Zuid west is bepaald op Zaterdagmiddag om half- drie. De voorzitter der vereniging, de heer R. Fruitema, zal de steen leggen. 3-314 NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 181J* 229*4 193 '4 347 9314 1453* 137 116 3* 983* 18014 1663* 175% 1713* 32% 51% 49-/,s 1514 21% 39% 99)4 181% 229 194% 347 92% 145% 136% 116 98J* 1803* 1663* 1753* 1733* 323* 51 49 75% 20% 29%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7