Haarlems Avondlyceum streekschool voor leergierigen met een dagtaak Zie Boven: Twee zwermen „vallende sterren" op 10 en 12 December Aantal leerlingen sinds officiële opening bijna verdubbeld Iedere maand 20 millioen aan ongedekte chéques in Duitsland Rede van de Paus WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 7 Inhalen Varianten Verschil Bij opening van Maria-jaar Vrijdag vertrekt nieuw détachement naar Korea Harde werkers Weekstaat Nederlandse Bank Nationale Kerstprijsvraag „voor het kind" P.T.T.-kantoren sluiten Zaterdags te vroeg Slippende autobus reed twee kinderen aan Haarlemse hulpcolonne voor dieren in nood Aanbestedingen te Hillegom Dominici wil familie-raad Drie keer per week straalt in de avonduren uit vele vensters van het gebouw van het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein in Haarlem licht. Dat zijn de avonden waarop niet alleen uit de stad, maar tot ver uit de omtrek mensen van verschillende leeftijd, mannen en vrouwen, meisjes en jongens, uit allerlei milieux naar die school komen om er de lessen van het Haarlems Avondlyceum te volgen. Er is een zoon bij van een burgemeester, maar ook van een zakenman en een predikant, er zitten be- zorgknechten in de schoolbanken, maar ook verpleegsters die de veertig al gepas seerd zijn, er is een hoofdagent, vader van vijf kinderen, er zijn ambtenaren van F.T.T., van de belastingen, arbeiders van de Hoogovens en van het visserijbedrijf en ook een huisvrouw die een onvoltooid gebleven opleiding wil afmaken. Zij hebben soms door de oorlog geen middelbaar onderwijs genoten, heel vaak omdat er thuis geen middelen meer waren, ook wel door langdurige ziekte. Het zijn mensen die onderling vrijwel in alle epzichten verschillen, maar die in dit ene overeenstemmen: in de verbeten wil om zich te ontwikkelen en een hoger geestelijk plan te bereiken, in de volharding ook om dat doel te bereiken. Het Haarlems Avondlyceum is in het af gelopen jaar een paar keer in het nieuws geweest. Eerst door bepaalde moeilijkheden welke het gevolg waren van de oorspron kelijke, particuliere opzet, toen door de voorstellen om daarin verandering te bren gen, vervolgens door de invoeging van de school in het complex van gemeentelijke onderwijsvoorzieningen, tenslotte door de officiële opening van de nieuwe cursus in het Lorentzlyceum. Na een paar maanden hard werken blijkt het Haarlems Avondlyceum duidelijk in een grote, nog lang niet uitgeputte behoefte te voorzien. In September begon rector drs. J. D. van Dijck en zijn medewerkers met negentig leerlingen: dit aantal is in middels bijna verdubbeld en bedraagt nu 168. Vierenveertig van hen zijn meisjes en vrouwen, 61 komen er van buiten Haarlem. De actieradius van het Avondlyceum reikt reeds van Bergen aan Zee tot Wassenaar, hetgeen er op duidt dat Haarlems wethou der van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk goed gezien had, toen hij in de raad be toogde, dat Haarlem ook wat het Avond onderwijs betreft een centrale functie heeft en dat met name het Avondlyceum gezien moet worden als een streekschool. Om in dat opzicht nog een cijfer te noemen: twaalf leerlingen komen uit de gemeente Velsen en dat aantal is ongetwijfeld nog voor uit breiding vatbaar, omdat de werving in Ken- nemerland en bollenstreek nog op gang moet komen. Het lerarencorps van het Avondlyceum bestaat uit niet minder dan 32 krachten, in het algemeen menser* die dit werk niet in de eerste plaats om de bijverdienste doen, maar vooral ook omdat zij voor dit onder wijs voleen, uit ideeële overwegingen dus. En er wordt hard gesjouwd om de achter stand uit de vorige periode in te halen, een achterstand die voornamelijk ontstaan is omdat men toen nog niet over de outillage voor een volledige school kon beschikken, met name het onderwijs dat in vaklokalen moet worden gegeven, zoals natuur- en scheikunde, plant- en dierkunde. Niet minder dan zeven leraren zijn leden van de staatsexamencommissies, een niet gering voordeel voor een opleiding waar van de leerlingen toch allen dat als uitzon derlijk zwaar bekend staande examen moeten ondergaan. Het is voor het Avondlyceum van groot beL-.g over krachten te beschikken, die uit ervaring weten wat als examenkennis wordt geëist en wat niet. Alle franje wordt dan van de leerstof afgeknipt en dan blijft er nog genoeg over dat deze mensen, die in verreweg de meeste gevallen een vol ledige dagtaak en soms ook nog de zorg voor een flink gezin hebben moeten ver werken. Al is dan juist enkele dagen geleden het Siaatsblad verschenen, waarin vastgesteld werd, dat een aantal vakken niet meer in de staatsexamens zal worden opgenomen: voor de H.B.S. A zijn dat schei- en natuur kunde, plant- en dierkunde, handtekenen en lichamelijke oefeningen: voor H.B.S. B handelswetenschappen, economie, staats inrichting, kosmografie, hand- en lijn tekenen en lichamelijke oefeningen. Voor de zeshonderd Nederlanders, die zich jaarlijks onderwerpen aan het gevrees de staatsexamen, dat vroeger voor de A- afdeling zestien en voor de B-afdeling negentien vakken omvatte, een aanmerke lijke verlichting. Het Haarlems Avondlyceum is ingesteld op zestig lesuren in de maand en wel vijf lesuren van veertig minuten per Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 19 uur tot 22.30 uur. Dat schema blijft ondanks de hierboven genoemde verlichting van het examen programma ongewijzigd, zo verzekerde ons rector Van Dijck. De uren voor de verval len vakken komen nu ten goede aan de overige vakken, hetgeen voor de leerlingen alleen maar voordeel betekent. De structuur van de school is de volgen de: de eerste klasse waarin iedereen wordt opgenomen die alleen lagere school heeft gehad, vormt de onderbouw. Bij de tweede volgt de splitsing in H.B.S. en Gymnasium. bij de vierde worden die hoofdtakken nog maals gesplitst in A en B-afdelingen. Wie in de eerste klasse minder geschikt blijkt voor het middelbaar onderwijs heeft nog de mogelijkheden via een tweede en een derde klas het Ulo-diploma te ver werven. Het leerplan van het Avondlyceum en het daarmee samenhangende lesrooster is niet alleen ingewikkeld er is geen week- rooster, maar een maandrooster maar het is ook soepel. Dat wil zeggen, dat het nogal wat mogelijkheden tot variatie biedt voor andere opleidingen. Zo zal het volgend jaar een tweejarige cursus worden geopend voor degenen die een H.B.S.-diploma heb ben en nu een aanvullend staatsexamen klassieke talen willen doen. En verder is 3CCOCXXXDOOCOOCCOCXDOOOODOOOOOOOCOCOCCOOOOOOOCOOCOOOOOOCiOO< Er is verschil tussen een „gewoon" lyceum en het Avondlyceum. Al was het maar omdat er bij het laatste maar een gering aantal (le) laatkomers is. En als er al iemand wat na zevenen binnenkomt, dan is het niet uitgesloten, dat de laatkomer in kwestie als excuus het geboortebewijs van een zoon of dochter laat zien. En dat komt bij het dagonderwijs toch niet voor. dat de karaktervastheid welke uit deze verbeten wil om te studeren en vooruit te komen spreekt, al een uitzonderlijke com pensatie daarvoor vormt. Bovendien kan men rustig aannemen, dat het gros van de leerlingen zijn geestelijke vorming reeds heeft gehad. Dat is ook de reden, dat vertegenwoor digers van alle gezindten in het curatorium zitting hebben genomen om deze school in derdaad een algemene school te doen zijn. Overigens moet men niet denken, dat, omdat men hier met volwassenen te doen heeft, de buitenschoolse zorgen van de leer krachten er minder om zijn. Integendeel, waar de normale dagschool een collectief vormt van doorsnee-kinderen, vormt de avondopleiding een verzameling individuen, hetgeen dan ook wil zeggen, dat zij allen individueel benaderd moeten worden, om dat ieder weer onder andere omstandig heden leeft en werkt. En men stelle zich het bestaan van een leerling, die overdag met de bakkerskar loopt of die een zieke vrouw en zwakke kinderen heeft, niet te rooskleurig voor. Al worden de financiële lasten van de opleiding door de gemeentelijke subsidies verlicht. Gelden welke zeker verantwoord zijn door het grote sociale belang dat met dit onderwijs wordt gediend. Belangstelling in de tweede klasse voor natuurkundeproeven van leraar Dalhuysen en natuurkundig technicus A. van der Mark. Bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest van het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis en de opening van het Maria- jaar stond Rome gisteren in het teken van tal van plechtigheden, waarmee de Rooms Katholieke kerk luister aan de viering bij zette. Voor het eerste sinds de Italiaanse bezetting van het Vaticaan in 1870 ver scheen de Paus in het centrum van Rome. De nationale vlag woei van de Romeinse openbare gebouwen en ook de trams en bussen waren met de Italiaanse en Ro meinse kleuren getooid. Kardinaal Micara droeg des morgens in de basiliek van Maria de meerdere een pontificale hoogmis op. De bij de Heilige Stoel geaccrediteerde diplomaten, in ambtskleding, woonden deze mis bij. Vanuit de bibliotheek van zijn particu liere vertrekken in het Vaticaan heeft de Paus over de radio een boodschap gericht tot alle leden van de Italiaanse Katholieke Actie. De paus verklaarde: „De gevaren die op het menselijke geslacht drukken zijn zo danig. dat wij nooit kunnen ophouden de wereld te waarschuwen ervoor op zijn hoede te zijn". Er is thans een strijd gaande, die bijna dagelijks in omvang en geweld toeneemt en het is daarom nodig, dat alle christe nen, in het bijzonder alle strijdvaardige katholieken klaar zijn om zo nodig tot de dood te vechten voor hun moederkerk met de wapenen die hun zijn toegestaan. Wij hebben het voornamelijk over de strijd, die het kwaad, in zijn duizenden vormen, voert tegen het goed: de strijd van haat tegen liefde, van onreinheid tegen reinheid, van zelfzucht tegen sociale recht vaardigheid, van gewelddadigheid tegen vredig leven, van dwingelandij tegen vrij heid". „Er zijn worstelingen waarvan de uit slag niet vaststaat", zo zei de Paus, „omdat hij is toevertrouwd aan de goede wil van de mensen. In sommige gevallen heeft de vijand de overwinning behaald. Men moet het verloren terrein dat wil zeggen de verdoolde zielen herwinnen, opdat Jezus opnieuw heerse in de harten en in de we reld." De Paus nodigde de jeugd uit zich te maken tot voorlopers van het vreedzame leger der Kerk. Hij besloot met een hymne aan de on bevlekte maagd „schoon als de maan, levenbrengend als de zon, sterk als een leger", wier bijstand hij inriep in de strijd tegen de vijanden van God. Nog steeds staat de inschrijving voor uit zending als militair naar Korea open, en regelmatig worden dan ook nog aanvul- lingsdétachementen voor het Nederlands Détachement Verenigde Naties uitgezonden. Zo zal zich Vrijdag een aanvullings- détachement te Rotterdam inschepen. Dit détachement omvat 172 manschappen, onder wie 7 officieren, 22 onderofficieren en 143 korporaals en manschappen. Commandant is de reserve eerste luite nant W. P. M. Bijvoet van het regiment Huzaren Prins Alexander. De afscheidspleohtigheid geschiedt in een loods van Müller en Co. aan de Maashaven en begint te 8.15 uur. De inscheping vangt aan te 9.30 uur. Het muziekkorps van het regiment Huzaren van Boreel zal het af scheid opluisteren. er nog de mogelijkheid van een tweejarige cursus voor het verwerven van het getuig schrift „algemene ontwikkeling" voor degenen die wel een middelbare acte heb ben in een bepaald vak, maar zelf geen middelbaar onderwijs hebben genoten. De goede naam van iedere school is in hoge mate afhankelijk van de resultaten die bij de examens door de leerlingen worden behaald. Vandaar dat op het Avondlyceum een tamelijk scherpe selectie plaats vindt en zeker in de vierde en vijfde klasse. Wie tot de vijfde klasse wordt toegelaten kan echter met een gerust hart de vuurproef tegemoet zien, zoals ook in de afgelopen zomer bleek, toen alle door rector Van Dijck goed bevonden cursisten slaagden. De twee die werden afgewezen, deden examen zonder zijn instemming. Wij schreven reeds, dat de leerlingen van het Avondlyceum een zeer gemengd gezel schap vormen, waarvan de leeftijdsgrenzen van achttien tot 48 jaar lopen. Wie de leraren spreekt, hoort niet anders dan zeer waarderende geluiden over de cursisten. Er is wat betreft de toewijding waarmee wordt gewerkt een verschil van dag en avond tussen een dag- en een avondschool. Op de laatste zitten de mensen die voor een groot deel voor hun eigen geld studeren en bovendien ook op hun eigen initiatief. De lerares boekhouden verklaarde ons: „Ik geef hier gemiddeld twee tot drie keer zoveel huiswerk op als ik op een dagschool eigen lijk zou willen geven." En men moet zich eens indenken wat dat huiswerk voor deze categorie mensen be tekent: opoffering van de vrije avonden die hen nog gelaten zijn; studie, elke avond weer tot ver na het middernachtelijk uur! Wie wellicht het- voorhoofd heeft ge fronst toen hij vernam „dat alle franje wordt wo,TWekn!rjt" mnop teven* h»denk~n. (Van onze correspondent in Bonn) Zich rijker voor te doen dan men in werkelijkheid is, komt, ondanks het ge vaar van belastingspionnen, ook in de tegenwoordige wereld nog vrij vaak voor. Indien Duitse moralisten gelijk hebben, is dat verschijnsel echter vooral in hun land sterk verbreid.Gaarne stellen zij de „Gross- mannsucht" van hun landgenoten aan de kaak, waarmee zij dan een soort van finan ciële grootheidswaanzin bedoelen. Dat hier wel wat van aan is, bewijst een mededeling van de Duitse industrie- en handelsdag, de centrale van de West-Duit se kamers van koophandel, waaruit blijkt, dat maandelijks meer dan 50.000 ongedekte chèques tot een bedrag van plus minus 20 millioen Dm. worden uitgeschreven. De banken hebben nog altijd niet een probaat middel gevonden, om aan dit misbruik paal en perk te stellen. In tegenstelling tot andere landen is het uitschrijven van on gedekte chèques in West-Duitsland name lijk niet strafbaar. De Duitsers kunnen dus, wanneer zij willen, bij hun schuldeisers gemakkelijk de indruk vestigen, dat zij de beschikking over een bankrekening heb ben. Al heel gauw blijkt echter de ware stand van zaken en psychologen vragen zich af, welk belang zij, die zo handelen, er toch bij hebben om gedurende een paar dagen, of zelfs een paar uur rijker te schij nen dan zij zijn. Het is de beste manier om in de kortst mogelijke tijd alle crediet te verliezen. Een ander aspect van dezelfde „vlotheid" is de grote omvang die het kopen op afbe taling in West-Duitsland heeft aangeno men. Zolang dit systeem bestaat is het bij de Duitsers buitengewoon populair ge weest. Reeds in 1894 moest de wetgever hier actief worden om bepaalde uitwassen van dit systeem te bestrijden, lang voordat andere landen voor deze noodzaak stonden. In Nederland is bijvoorbeeld pas in 1936 Aandacht in de vierde klasse (gymnasium en H.B.S. gecombineerd) voor de uiteen zettingen van de Franse leraar J. A. H. Cranssen. Op de voorgrond de oudste leerling van het Avondlyceum, de Haarlemse hoofdagent J. H. van Eek, vader van vijf kinderen. Ontspanning na Sinterklaas Na de grote geldbehoefte onder invloed van de Sinterklaas-aankopen laat de ver korte balans van de Nederlandse Bank per 7 December een ontspanning zien. Aanzien lijke bedragen zijn kennelijk uit de kassen der winkelbedrijven bij de banken gedepo neerd, want de saldi bij de Centrale Bank zijn met niet minder dan bijna 70 millioen aangegroeid tot ruim 573 millioen. Ook uit de andere posten blijkt deze ontspan ning, met name in de bankbiljetten, die van 3252 millioen tot ƒ3182 millioen zijn in gezakt, waarmee de circulatie evenwel nog op een betrekkelijk hoog peil ligt. In de goud- en deviezenpositie kwam geen noemenswaardige verandering. Het totaal aan goud en deviezen bedraagt nu 4360 millioen. een desbetreffende regeling tot stand ge komen. Na de oorlog hebben de Duitsers weder om op grote schaal naar het afbetalings systeem gegrepen om hun weer-opgebouw- de huizen in te richten. De handel had daar niets op tegen,want het bevorderde de om zet. In het algemeen werden soepele rege lingen toegepast. Misbruiken schenen zich niet al te veel voor te doen. In de laatste tijd is er echter een kink in de kabel ge komen. Het geld is krapper geworden en zo komt het nogal eens voor dat er op lonen beslag moet worden gelegd. Dat heeft de critiek op het afbetalingssysteem doen toenemen. Het is echter reeds zo'n wezenlijk bestanddeel van de dagelijkse West-Duitse economie geworden en zo'n gewoonte, dat het wel triomferend uit die critiek te voorschijn zal komen. Het zoge naamde „Duitse wonder" hangt nu een maal eng met allerlei nieuwe, on-orthodoxe credietmethoden samen, die op den duur misschien zijn zwakte, maar voorlopig nog zijn sterkte uitmaken. Op Donderdag 17 December en op Maan dag 21 Dcember des avonds van 7.45 uur tot 8.00 zullen vijf carillons en klokken in Nederland hun stem via de radio laten horen en het is aan de luisteraars te be palen, in welke stad of plaats deze klokken zich bevinden. Degene, die aan deze Natio nale Kerstprijsvraag wil meedoen, koopt een deelnemerskaart voor de som van 1, waaraan een zakje met kinderpostzegels is gehecht ter waarde van 1. De deelnemerskaarten, waarop vier af beeldingen staan van de torens, waarin de deelnemende carillons zich bevinden en waaronder de beginletters van de plaats van herkomst staan, zijn verkrijgbaar bij de kinderpostzegelstands op de postkan toren, bij de wijkverpleegsters van de ver schillende Kruisverenigingen en via tal van organisaties. De oplossingen moeten op de deelnemerskaart worden ingevuld, die vóór 25 December ongefrankeerd kan worden!* toegezonden aan de Stichting „Voor het kind", Emmastraat 38 te Amsterdam, waar deze kaarten ook verkrijgbaar zijn. Aan de prijsvraag zijn voor de inzenders zelf géén prijzen verbonden. Er zijn elf prijzen, één van 10.000, één van 4000 en 2000, twee van 1000 en zes van 500. Begin Januari worden bij loting elf in zenders van een goede oplossing aange wezen. Deze winnaars mogen een keus doen uit de honderden kindertehuizen, die voorkomen op de verdelingslijst van het Nederlandse comité voor kinderpostzegels en daar zelf de op hun naam gevallen prijs gaan uitreiken. De uitslag wordt in Januari van het vol gend jaar bekend gemaakt. Twee zwermen meteo rieten kruisen in Decem ber het pad der aarde en zij verschijnen kort na elkaar: op 10 en op 12 December. Bovendien treden zij op in onge veer dezelfde sreek van de hemel, zodat verwar ring van de ene groep met de andere niet is uit gesloten. De leek zal dat trouwens weinig kunnen schelen: het schouwspel van plot seling langs het firma ment schietende lichten is zonder vakkennis ook boeiend. Hij wil echter wel weten in welke he melstreek hij deze mete oren moet zoeken; wel nu, als hij de blik op de Noord-Oostelijke hemel richt zal hij er op ge noemde dagen en trouwens ook wel ron dom die data genoeg ontmoeten. De eerste zwerm heet die der Cameliden; de twee de draagt de naam Ge- miniden. Zoals bekend worden zwermen meteo ren altijd genoemd naar het sterrenbeeld uit welks richting ze schij nen te komen. Zo zou een groep vallende s'er- ren die wij uit de rich ting van de Grote Beer zien komen als er zo'n zwerm bestond waarschijnlijk „Ursiden" zijn gedoopt: Ursa Maior is de (latijnse) weten schappelijke benaming voor Grote Beer. De Ca meliden zijn genoemd naar een op slechts wei nig sterrenkaarten gete kend sterrenbeeld Came- lopardus (Giraffe); be kender is echter het ster renbeeld Gemini (Twee lingen) waaraan de Ge- miniden hun naam dan ken. In het s'errenbeeld Tiveelingen vallen de twee heldere sterren Cas tor en Pollux het meest op; zij staan 's avonds aan de Oostelijke hemel. Hoezeer wij bij het kij ken naar de hemel aan gezichtsbedrog ten prooi zijn kan tijdens zo'n meteorenregen weer eens bHjken, als het toevallig voorkomt dat zo'n val lende s'er „vlak langs" Pollux of Castor schiet. Voor ons oog is de hemel namelijk een halve bol, een koepel, waarvan de rand aan de horizon rust op een plat vlak de grond waarop wij staan. Diepte zien wij in die koepel niet: het lijkt alsof alle hemellichamen even ver van ons oog af staan en ons oog be vindt zich natuurlijk precies in het middel punt van die koepel. Daardoor vergeten wij meestal dat die vallende ster, die daar „vlak langs" b.v. Pollux schiet, slechts ongeveer 100 km van ons is verwijderd terwijl Pollux zich op 30 lichtjaren van de aarde af ophoudt, dat is dus op ong. 300.000.000.000.000 kilometer afstand. En Castor, de andere van de Tweelingen, staat nog verder van ons af: 43 lichtjaren. Eén lichtjaar is de afstand die het licht (met zijn snelheid van 300.000 km. per se conde) in een jaar aflegt, dat is dus 365 x 24 x 60 x 60 x 300.000 kilometer oftewel ongeveer tien billioen kilometer. G. v. W. K/acht van het bedrijfsleven: De huidige dienstregeling der P.T.T. ge durende de weekeinden betekent een groot ongemak voor het bedrijfsleven, zo ver klaart de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Oostelijk Noord-Brabant, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Amersfoort, Breda, Dordrecht, Groningen, Haarlem Harderwijk, Hengelo, 's-Hertogenbosch. Hilversum, Hoorn, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam en Zutphen, in een adres aan het hoofdbestuur der P.T.T. Reeds in Augustus 1952 vestigde de Ka mer van Koophandel voor Oostelijk Noord- Brabant de aandacht van het hoofdbestuur der P.T.T. op deze aangelegenheid met het verzoek hierin verbetering te brengen door het sluitingsuur van de P.T.T.-kantoren op Zaterdagmiddag naar een later tijdstip te verschuiven en door gedurende de week einden een beperkte verzendgelegenheid te scheppen. Het bedrijfsleven klaagt er namelijk herhaaldelijk over, dat het ten- gevo'ge van de sluiting der postkantoren om 13 uur op Zaterdagmiddag niet meer mogelijk is postpakketten en dergelijke na dat tijdstip ter verzending aan te bieden. Ook het feit, dat de op Zaterdag na 13 uur in de brievenbus gedeponeerde correspon dentie veelal pas Maandagmiddag of soms zelfs pas op Dinsdag op de plaats van be slemming wordt besteld, is volgens de Ka mer aanleiding tot vele klachten. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft in Mei 1953 afwijzend geantwoord op het verzoek van de Kamer. De Kamer is echter door de toen aangevoerde argumen ten geenszins overtuigd en heeft zich thans opnieuw tot het hoofdbestuur der P.T.T. gewend. Het streven van de P.T.T. om de afloop van de arbeid op Zaterdag zo vroeg mogelijk te doen geschieden en het perso neel zoveel mogelijk een vrije middag te geven, heeft in het algemeen de volledige instemming van de Kamer. Zij is echter van oordeel dat de P.T.T. gerekend moet worden tot de categorie van bedrijven als spoorwegen, autobusondernemingen en de gas-, water- en energiebedrijven, welke in het belang van het publiek doorwerken. De sluitingstijd van de P.T.T.-kantoren 's Zaterdagsmiddags om 13 uur wordt te vroeg geacht. Door een rouleersysteem is volgens de Kamer een latere openstelling te bereiden. Ter voorkoming van vertraging in de postbehandeling gedurende de weekeinden stelt de Kamer voor, een zodanige regeling in te voeren, dat er in een aantal grotere plaatsen tenminste één brievenbus wordt aangewezen bij het hoofdpostkantoor of bij het stationspostkantoor, waarvan de daar in 's Zaterdagsmiddags na 13 uur gedepo neerde post nog behandeld wordt, opdat deze 's Maandagsmorgens in de eerste be stelling kan worden opgenomen. De officier va>n justitie bij de Arnhemse '•eehtbank heeft tegen de chauffeur F. H. te Helderen een hechtenisstraf van zes weken geëist. H. werd er van verdacht, als be stuurder van een bus van de Gelderse Tramwegen een dodelijk ongeluk bij Gendt Cover Betuwe) te hebben veroor zaakt. Hij had op 26 October twee school kinderen aangereden, doordat de bus slipte en op de berm van de weg terecht kwam. De zeven jarige Marielie Reuvers overleed ter plaatse en haar dertienjarig zusje moest ernstig gewond in een zieken huis te Nijmegen worden opgenomen. De officier concludeerde in zijn requisi toir dat de chauffeur die in tijdnood was, hairder had gereden dan met het oog op de bochtige wegen aldaar raadzaam was. De schuld moet echter gedeeltelijk ook wor den geweten aan de Gelderse Tramwegen, daar de banden van de bus in zeer slechte staat verkeerden. Drie van de achterban den hadden geen profiel meer en daaraan moet worden toegeschreven dat de bus naar rechts was geslipt. Van de vierde band was zelfs de binnenband zichtbaar. Bij het bepalen van de strafmaat wilde de officier rekening houden met het feit dat de chauffeur geen „wegpiraat" is, maar zuiver uit plichtsbesef hard reed om verlo ren tijd in te halen. De verdediger der inmiddels ontslagen chauffeur achtte de G.T.W. de voornaam ste schuldige. Een chauffeur moet er op kunnen rekenen dat hem een goede bus ter beschi'kking wordt gesteld. Pleiter vroeg om een voorwaardelijke vrijheidsstraf. Uitspraak over veertien dagen. Er bestaat een Rampenfonds en er is ook een dierenrampenfonds opgericht; men is voortdurend bezig met het uitbreiden van de organisatie Bescherming Burgerbevol king en thans wil de dierenbescherming trachten een hulpcolonne voor dieren in nood op te richten, een dieren-B.B. dus. Na de overstromingsramp van Februari is namelijk gebleken, dat Nederland niet over een behoorlijke organisatie beschikte, welke in geval van nood uiteraard, de die ren de nodige hulp kon verlenen. Natuur lijk de dierenbescherming heeft onoeme- lijk veel werk verzet, maar men kan het de dames en heren van deze nuttige ver eniging niet kwalijk nemen, dat velen van hen niet met het zogenaamde grote vee konden omgaan. Om nu tot blijvende hulpcolonnes voor de dieren, die in nood verkeren te komen (bijvoorbeeld bij brand, overstromingen, enzovoort) heeft men het plan opgevat om per rayon een hulpgroep klaar te maken die indien dit noodzakelijk mocht blijken te zijn, ter assistentie zal uitrukken. In Amersfoort is men reeds klaar met de vorming van een dergelijke groep en thans zal Haarlem aan de beurt komen. Men heeft daarbij behoefte aan een twintigtal flinke jongens en meisjes, die wanneer de gelegenheid zich zou voordoen uit het werk gehaald zouden kunnen worden om naar de plaats waar hun hulp verlangd wordt te vertrekken. Uiteraard zouden deze jongens en meisjes gedurende hun aanwe zigheid in het gebied, waar zij naartoe ge stuurd zouden worden, een vergoeding ont vangen. In Haarlem wil men, na de aanmelding van de gegadigden, zo spoedig mogelijk aan een theoretische cursus beginnen, welke onder leiding van de dierenarts J. Heek komt te staan. Deze cursus zal ongeveer drie maanden duren (elke week één les uur) en daarna zullen nog enkele prac- tische lessen met de paarden uit het Rij- centrum te Paard van de heer Walage aan de Herenweg volgen. Diegenen uit Haarlem en omstreken die zich voor deze hulpcolonne wensen aan te melden kunnen zich opgeven bij de afde ling Haarlem van de vereniging tegen het mishandelen van dieren, Ridderstraat 11 en 7. Telefoon 12823. Tevens kan men na dere inlichtingen verkrijgen bij de inspec teur van de dierenbescherming, de heer M. Drenth, telefoon 18774. Dinsdag werd in de raadzaal van het ge meentehuis aanbesteed het bouwen van twaalf woningen aan de Prinses Irenelaan, alsmede vier garages en twee woningen elders. Er waren acht inschrijvers. De uit slag was als volgt: Fa. NijmanRusman, Hillegom 240.540. H. W. C. Sibregts, Bloemendaal 232.500.— Imthorn Zn., Hillegom 220.688.E. Schuit, Hillegom 218.500.Fa. Joh. Sey- sener, Hillegom 213 650.H. Bakker, Ben- nebroek 205.900.Fa. Langeveld, Leiden 204.956.—; Chr. Overdevest, Rijnzaters- woude 201.480.—. Namens het schoolbestuur van St. Martinus werd Dinsdag door het architectenbureau PaardekooperBarnhoorn in Flora openbaar aanbesteed de bouw van een nieuwe vleugel voor het v. g. 1. o., de bouw van een nieuwe hal, fietsenberging, schuren en tuinmuren, de afbouw van een bestaande vleugel met een lokaal en vertrek voor het hoofd van de school en verbouwingswerkzaamheden aan de bestaande vleugels van de meisjesschool met bijbehorende sloop- en rioleringswerk zaamheden, klinker- en tegelbestratingen; begroot resp. op 155.250.—, 10.200.— en 3750-Het aantal inschrijvers bedroeg 14. Voor de verschillende werken waren laag ste inschrijvers resp. E. Schuit met 144.700; Kiebert. Sassenheim 9360 en E. Schuit met 2400.—. Hoogste inschrijvers waren resp. C. v. d. Baal. Voorburg 189.900.—, idem met 13.900 en Nijman—Rusman, Hillegom met 5665. DIGNE (AFP) Gaston Dominici, die Maandag officieel is teruggekomen van zijn vroegere verklaringen, waarin hij erkende verleden jaar de moord op Sir Jack Drum mond, diens echtgenote en dochtertje te hebben gepleegd, heeft Dinsdag de rechter van instructie voorgesteld hem toe te staan een familieraad te beleggen. „Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kinderen", aldus de oude boer, „en u zult de naam van de moordenaar horen". Een datum voor een confrontatie van Gaston met zijn twee zoons, die hem van de drievoudige moord beschuldigden, is nog niet vastgesteld. Men verwacht, dat deze echter binenkort zal worden gehou den. De oude Dominici verklaarde Dinsdag ochtend opnieuw, dat hij loog, toen hij be kende. „Ik was vermoeid door een verhoor van 21 uur. Mijn zoons zijn leugenaars. Ik heb in de nacht van vier op vijf Augustus (de nacht van de moorden) mijn boerderij niet verlaten", zo zei hij.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9