Castella-l/aatwas Huur van bedrijfspanden stijgt niet automatisch DERMA B. en W. van Amsterdam willen lening taxichauffeurs garanderen Schout bij Nacht onthulde gedenk steen in Marine-hospitaal PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws H DE NIEUWE HUURWET <£ocU ió het zo Voor verhoging is accoord tussen huurder en verhuurder nodig COSTUMES DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 2 De radio geeft Vrijdag Concentratie van kleine bedrijven verplicht Paul Steenbergen blijft tot Augustus 1956 Noordwijk krijgt gelijk in kampeergeschil HAARL. KLEDING CENTRALE Canada zendt landbouw machines voor het rampgebied Hoest In een artikel in ons blad van 26 November hebben wij de détails van de komende huurverhoging voor woningen besproken. Ten aanzien van de huren van bedrijfs panden volgt het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet een geheel nieuw systeem.Dit wetsontwerp is reeds door de Tweede Kamer aangenomen. Het behoeft nog de goedkeuring van de Eerste Kamer, die het op 22 December zal behandelen. Wij zullen in grote lijnen aangeven, welke mogelijkheden en risico's de nieuwe rege ling van de huren voor bedrijfspanden inhoudt. Het wetsontwerp verdeelt de gebouwde onroerende goederen in woningen en niet- woningen. De Memorie van Toelichting noemt de laatste categorie bedrijfspanden. Hieruit volgt, dat elk gebouw, dat geen woning is, een bedrijfspand in de zin van het wetsontwerp is. Een gebouw, dat zowel voor woon- als bedrijfsdoeleinden wordt gebruikt, wordt als bedrijfspand aangemerkt indien ten minste 40 procent van het totale vloer oppervlak tot het bedrijfsgedeelte behoort. Een winkelwoning wordt echter altijd als een bedrijfspand beschouwd; de verhouding tussen het woon- en bedrijfsgedeelte blijft hier buiten beschouwing. De huurverhoging van 1951 ging automa tisch in. De lopende contracten werden daarbij doorbroken. Het wetsontwerp, dat de nieuwe huurverhoging regelt, volgt dit stelsel alleen ten aanzien van woningen. De huren van bedrijfspanden worden daarentegen alleen gewijzigd, indien en voor zover partijen dit overeenkomen. Hiervoor is dus toestemming van beide partijen nodig. Eventuele nieuwe huur prijzen mogen de huurprijs van 31 Decem ber 1953 met niet meer dan 17, 20, 23, 26 of 29 procent overschrijden al naar gelang van de klasse der desbetreffende gemeente. De vrijheid van partijen wordt dus beperkt door een wettelijk liuurmaximum, waar boven zij niet mogen gaan. Opzegging en ontruiming Het ligt voor de hand dat de verhuurder zal trachten de huur met ingang van 1 Januari 1954 tot het geoorloofde maximum te verhogen. Indien de huurder hieraan niet wil medewerken, kan de verhuurder de huur opzeggen. Hij is daarbij gebonden aan de opzeggingstermijn, welke volgens het lopende contract in acht moet worden genomen. Gedurende de opzeggingstermijn blijft de op 31 December 1953 geldende huurprijs van kracht. De verhuurder kan vervolgens zijn huurder voorstellen na het einde van het lopende contract een nieuwe huurovereenkomst te sluiten, waarbij een hogere huur wordt bedongen. Gaat de huurder hier niet op in, dan kan de ver huurder ontruiming vorderen op grond van het feit, dat de huurder niet toestemt in een .redelijk aanbod" tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst. Of het aanbod inderdaad redelijk is, zal de Kantonrechter moeten uitmaken. Het wetsontwerp ver plicht de rechter zich hieromtrent te doen voorlichten door de Huuradviescommissie. Deze verplichting kan de afdoening der zaak zeer vertragen, daar het te verwach ten is, dat de Huuradviescommissies de eerste tijd overstelpt zullen worden met werk. Het wetsontwerp geeft geen objectieve maatstaven aangaande de redelijkheid van ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Concert gebouworkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omroeporkest en solist. 11.35 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.10 Voordracht. 15.30 Cello en piano. 16.00 De Kerstroos, causerie. 16.15 Vocaal ensemble. 16.35 Strijkkwintet. 17.10 Metropole-orkest. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 Platen. 18.35 Mo- zartvleugel en viool. 19.00 Nieuws. 19.10 Re geringsuitzending. 19.30 Platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en sol. 21.50 Christelijk sociaal nu, causerie. 22.10 Promenade-orkest en so list. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor en koperensemble. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool, cello en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Blokfluitensemble. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Mu- ziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Vrouwenkoor. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, causerie. 19.50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 De zorg voor het bedreigde kind, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Gevarieerde muziek. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15-21.45 Actualiteiten; Toelichting finan ciële maatregelen na 1 Januari 1954; Amuse mentsmuziek; Cabaret. HILVERSUM II, 298 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18 00 Pla ten. 18.10 Causerie. 18.20 Vlaamse beiaard- muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Vlaamse muziek. 20.15 Orkest-concert. 22,00 Nieuws. 22.15 Interna- 'ionale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws.. Hoe de weekbladen het zien. Film en toneel. (Op 224 m.). een huurprijs. De regering achtte het niet mogelijk voorschriften te geven omtrent redelijkheidsnormen, omdat de individuele gevallen te veel van elkaar afwijken. Par tijen hebben dus geen enkel houvast en kunnen gemakkelijk mistasten. Voor de verhuurder betekent dat, dat hij met een lagere dan de gevraagde huurprijs genoe gen zal moeten nemen. Maar de huurder, die misgetast heeft, is er veel erger aan toe. Hij loopt gevaar veroordeeld te worden tot ontruiming van het pand. Wel kan de rechter, alvorens de ontruimingsvordering toe te wijzen, de huurder een termijn van ten hoogste één maand gunnen om de aan geboden huurovereenkomst en daarmede de verhoogde huur te aanvaarden. De rechter is hiertoe echter niet verplicht. Hier is slechts sprake van een bevoegdheid. Zonder risico zal de huurder het aanbod kunnen afwijzen, indien de gevraagde huurprijs hoger ligt dan het wettelijk ma ximum. Alleen in dat geval is het zeker, dat de rechter de huurprijs onredelijk zal achten. Wettelijk maximum soms onbillijk Er zijn ongetwijfeld gevallen, waarin de huurder op goede gronden kan pleiten tegen een verhoging tot het wettelijk maxi mum. De winkelier neemt het onderhoud dikwijls geheel voer zijn rekening. Hij heeft er groot belang bij, dat zijn zaak er keurig uitziet en dus besteedt hij zelf de nodige gelden aan het onderhoud. Ook komen verbouwingskosten vaak voor zijn rekening. Soms is de huurprijs van een be drijfspand zeer hoog, omdat in het verleden stand en ligging een grote rol hebben ge speeld bij het bepalen van die prijs. In ADVERTENTIE VOOR HANDEN omfQdi grote tube thans 95 c. 'MmmmimmmimmmimmmmimmmmmimmmmiimMk dergelijke gevallen zou het onbillijk kun nen zijn de huur tot het maximum te ver hogen. Men kan echter ook anders redeneren. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting verdedigde in de Tweede Ka mer de stelling, dat er naar gestreefd moet worden, dat de huurprijzen worden be paald door de economische waarde, die men in het vrije verkeer aan de panden toekent. Als de eigenaar niet veel aan het onder houd ten koste legt, dan tekent zich vol gens de minister ongeveer af, hoe de economische huurprijs zou behoren te lig gen. Als men ergens op een hoek van het Spui in Den Haag een pand neerzet van één millioen gulden, en eenzelfde pand ergens in de Drentse venen, en men gaat in beide panden een herenmodezaak exploitei"en, dan zal het pand in Drente slechts een fractie waard zijn van wat hetzelfde pand op het Spui waard is, aldus de minister. De waarde van een bedrijfspand wordt bepaald door de mogelijkheid in dat pand econo misch te werken en er winst te maken. Dit is volgens de minister het criterium voor de huren van bedrijfspanden. Intussen is het laatste woord hier aan de Kantonrechter gegeven, die deze huur prijs-problemen zal moeten oplossen. Evenals thans zal de verhuurder of huur der van een woning ook na 1 Januari a.s., onder overlegging van het advies van de Iïuuradviescommissie, aan de Kantonrech ter kunnen verzoeken de huurprijs vast te stellen. De verhuurder of huurder van een be drijfspand zal echter niet aan de Kanton rechter kunnen vragen, welke huurprijs redelijk is. Een rechterlijke uitspraak over de redelijkheid van de huur kan alleen in een ontruimingsprocedure worden uitge lokt. Hier kan een meningsverschil dus alleen in een ontruimingsprocedure tot op lossing worden gebracht. Wel heeft de regering verklaard, zo nodig een aanvulling van het Huuradviescommis siebesluit te zu'len bevorderen. Deze aan vulling zou het partijen mogelijk moeten maken het oordeel van de Huuradviescom missie te vragen omtrent de redelijkheid van een huurprijs. Zo'n advies zal partijen enig houvast kunnen geven bij het bepalen van hun kansen in een eventuele ontrui mingsprocedure. ADVERTENTIE Zo klaar met de afwai, en fluweelzachte per pak 25 cent handen 1 B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld ten behoeve van de Algemene Amsterdamse aandeelhouderschauffeurs- combinatie N.V., tegenover derden, de be taling van hoofdsom en rente te waarbor gen voor een kapitaal van drie ton. „Het wil ons voorkomen, dat genoemde N.V. een wezenlijke bijdrage zal kunnen leveren in de gezondmaking van het Am sterdamse taxibedrijf", zo schrijven B. en W. in de toelichting op het voorstel. „Wij zijn dan ook bereid haar een bedrijfsver- gunning te verlenen voor een maximum van honderd taxi's. Ook zullen wij haar vergunning verlenen, veertien luxe taxi's te exploiteren. Zoals bekend, heeft de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij met ingang van 7 No vember haar taxibedrijf geliquideerd. Ten gevolge hiervan werd het gehele personeel van de Atax, omvattende 300 man, ont slagen. Teneinde aan de ten gevolge van deze liquidatie voor de werknemers ont stane gevolgen het hoofd te kunnen bie den is in overleg met de Unie verkeer de Algemene Amsterdamse Aandeelhouders- chauffeurscombinatie thans in oprichting, in welker acte van oprichting de gedachte is verwezenlijk, dat „de eigen-rijder in beginsel beter mogelijkheden heeft voor het behalen van een optimaal resultaat dan de loonchauffeurs bij de kleine en grote ondernemingen". Iedere chauffeur moet voor maximaal één aandeel deelnemen, zijnde een bedrag van 500. De chauffeurs moeten de opge reden bedragen afdragen. Ze ontvangen een wekelijkse vergoeding en kunnen de ontvangen fooien zelf behouden. De coö peratieve gedachte wordt verwezenlijkt, doordat de winst, behoudens het primair dividend op de aandelen, wordt bestemd voor de chauffeurs en het overige perso neel, waarbij rekening wordt gehouden met de mate, waarin zij tot het bedrijfs resultaat hebben bijgedragen. Over de maatregelen, die B. en W. ter sanering van het taxibedrijf op zeer korte termijn zullen uitvoeren, deelt het College mee: Voor huwelijksplechtigheden, visite rijden en dergelijke ritten geeft het pu bliek de voorkeur aan auto's zonder ken teken. B. en W. menen, dat dit werk weer door de Amsterdamse taxibedrijven moet kunnen worden uitgevoerd, doordat een bepaald aantal geselecteerde wagens zon der blokband zullen mogen rijden. Een dienstmaatregel zal worden inge voerd, volgens welke elke taxi vijf dagen zal rijden en de zesde dag stilstaan. Deze maatregel betekent in de eerste plaats een gegarandeerde rustdag voor de chauffeurs. De zesde dag stilstaan heeft verder ten gevolge, dat er minder lege kilometers zullen worden gereden, terwijl deze dag bovendien uitstekend kan worden ge bruikt voor een deugdelijk onderzoek en onderhoud van de wagens; zodoende zal een doelmatige bedrijfsvoering worden bevor derd. B. en W. zijn van mening, dat het thans berekende aantal van 317 blokbandtaxi's te laag is voor een behoorlijke bediening van het publiek. Zij menen het aantal da gelijks beschikbare straattaxi's te moeten brengen op 400. Het nieuwe ontwerp zal uitgaan van de gedachte, dat de bedrijfsvergunningen voor taxi's zullen worden verleend aan de ondernemers, die thans deelnemers zijn van de stichtingen. De practijk heeft ge leerd, dat het tot dusver gevolgde systeem, deze vergunningen te verlenen aan con centraties, de controle op het verhandelen dezer vergunningen binnen deze concen traties vrijwel onmogelijk heeft gemaakt, met als ongewenst gevolg, dat verkoop van „nummers" niet zelden voorkomt. Echter zal niet worden afgeweken van de eis, dat ondernemingen, die minder dan een bepaald aantal wagens (thans 40) exploiteren, zich dienen te combineren tot een minimum-concentratie van dat be paalde aantal. Dit kan worden gerealiseerd door deze eis als voorwaarde aan de te verlenen bedrijfsvergunningen te verbin den. Naar aanleiding «van berichten, ais zuu Paul Steenbergen mogelijkerwijze reeds vóór afloop van zijn contract bij de Haagse Comedie (31 Augustus 1956) Den Haag willen verlaten om naar Rotterdam te gaan, deelt het bestuur der Haagse Kunststich ting mede, dat de heer Steenbergen heeit verklaard geen verzoek te zullen indienen zijn contract tussentijds te mogen beëin digen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in het kampeergeschil, dat bestaat tussen de gemeente Noordwijk en de kampeerterreinhoudster mevrouw Koomen. Het hof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, waarbij het gemeente bestuur in het gelijk werd gesteld. Aan mevrouw Koomen was indertijd door het gemeentebestuur van Noordwijk de beperking opgelegd, dat zij individuele kampeerders niet mocht toelaten op haar terrein. Alleen gezinnen en groepen mocht zij laten kamperen. Mevrouw Koomen had hierover een proces aanhangig gemaakt. De rechtbank stelde het gemeentebestuur van Noordwijk in het gelijk. Thans heeft het hof dit vonnis bekrachtigd. GESLAAGD Bij de in Den Haag gehouden examens Nederlandse taal en letterkunde M. O.-b is geslaagd de heer J. Koppejan te Lisse. Op twee pas afstand van deze bloeddorstige tijgerin heeft oppasser Bill Barrett zich opgesteld. In alle rust, zonder één zenuwachtige bibberlijn tekent Bill in de dierentuin van Bristol de tijgerin, die hem onafgebroken fixeert. Men moet het een en ander over hebben voor de kunst.... Eén sprong en.... Maar de tijgerin zal het wel uit haar hoofd laten naar Bill te springen, want lussen hem en haar is een dikke ruit van niet spiegelend glas aangebracht. Woensdagmiddag heeft de Chef Genees kundige Dienst Zeemacht, de Schout bij Nacht arts P. C. Broekhoff, in het Marine hospitaal te Overveen een gedenksteen onthuld ter ere aan de nagedachtenis van het overleden Marine-personeel van de Geneeskundige Dienst der zeemacht gedu rende de periode van 1940 tot 1950. De gedenksteen werd vervaardigd en ontworpen door de firma Troupin in Haar lem. Het initiatief er voor werd destijds genomen door de vroegere commandant van het Marine-hospitaal, de gepension- neerde kapiten ter zee arts A. W. Mellema. Onder de ruim honderd aanwezigen be vonden zich de luitenant ter zee eerste klasse F. J. Kroesen, als vertegenwoordi ger van de staatssecretaris van Marine, vice-adciraal A. C. W. Moorman; de ka pitein-luitenant ter zee arts T. A. de Haan namens de commandant Zeemacht Neder land, schout bijnacht Burghout; de chef tandheelkundige dienst Zeemacht kapitein luitenant ter zee, tandarts J. Hoekstra en verder deputaties van officieren, onder officieren en manschappen van verschil lende schepen en instellingen, alsmede enige tientallen nabestaanden. De leiding van de plechtigheid, die plaats had in de kapel in het hospitaal, berustte bij de hui dige commandant van het Marine-hospi taal, kapiten ter zee arts E. W. Creyghton en de eerste officier, luitenant ter zee C. A. E. van Rhee. De gedenksteen zal bin nenkort in de hal van het hospitaal rechts van de ingang, worden aangebracht. In zijn toespraak zeide de schout bij nacht-arts P. C. Broekhoff, dat men was samengekomen ter herdenking van die leden van het personeel van de Genees kundige Dienst Zeemacht, die voor het eindigen der vijandelijkheden zijn geval len voor het vaderland in dienst van de Koninklijke Marine. Wij zullen dit dus doen, aldus spreker, in hun geest en deze geest was niet in de eerste plaats heroisch, maar eenvoudig en eerbiedig. Tenslotte zeide de chef Geneeskundige Dienst Zeemacht dat door hun offer ande ren zullen worden geïnspireerd de open gevallen plaatse in te nemen, en zo te werken in een geest van begrip om de noden te lenigen op de wijze zoals Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis, heeft aangegeven. De hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sille- vis Sniitt, zeide vervolgens: „Het past ons mensen niet om veel te zeggen. Het offer maakt ons stil en vervult ons hart van eerbied en dank. Het enige wat u kan ster ken is de gedachte aan Jezus, die zelf het kruis torste. De strijd voor recht en waar- heid is echter nog niet gestreden, doch zal voortduren tot de laatste gang der mens heid." Ik ben niet gekomen om gediend te worden, zo zegt de bijbeltekst, aldus de hoofdvlootpredikant, maar ik ben geko men om te dienen. Hij besloot met de door Guido Gezeile uitgedrukte gedachten in zijn vers: Het leven is een krijgsbanier. De hoofdaalmoezenier J. F. M. de Sain bracht naar voren dat men tezamen was gekomen om te herinneren aan de grote daden van hen, die ons lief waren en die ons ontvielen. Daarna bad hij het „Onze Vader" en vervolgens werd de sobere maar indrukwekkende plechtigheid besloten met het spelen van „de Last Post". De toespra ken werden verder omlijst door orgelspel van de kapitein der mariniers G. Nieuw- land met solistische medewerking van de sergeant-muzikant C. Bandel en de ma joor-muzikant J. de Ruyter. Gedenksteen De gedenksteen, vervaardigd van Finse groene graniet, met een afmeting van on geveer tachtig bij honderdtwintig centi meter, vermeldt de jaartallen 19401950 met er onder de tekst: ter herinnering aan het gevallen personeel van de geneeskun dige dienst der Koninklijke Marine. Achter een symbolische voorstelling van de lijdensweg, die de jaren 1940 en 1950 aan elkaar koppelt, bevindt zich een boek met de namen der gevallenen. Het zijn er vijfenzestig, waarvan in het boek steeds op een aparte bladzijde de naam, functie en het marinenummer van het omgekomen lid der Koninklijke Marine is geschreven. In het midden bovenaan de gedenksteen is een gescheurd Rode Kruis uitgebeeld, dat het symbool van de strijd wil uitbeelden. ADVERTENTIE GROTE SORTERING in prachtige modekleuren zonder vooruitbetaling Jansstr. 63 H'lem - Kcrkstr. 8 Beverwijk Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts mevrouw A. J. WesselHoogenboom te Heemstede. Roerloos. Het Noorse passagiersschip „Stavangerfjord" heeft tijdens een or- kaan op de Atlantische oceaan zijn roer verloren. Het schip, dat twee schroeven heeft, is nog bestuurbaar. De „Lyngen- fjord" van dezelfde rederij, die op weg is naar Amerika, heeft opdracht gekre gen koers te zetten naar de „Stavanger fjord" voor eventuele assistentie. Vonnis. De militaire rechtbank te Parijs heeft de voormalige korporaal van de Gestapo Wilhelm Korf Woensdag ter dood veroordeeld. Korf was er van be schuldigd vijf kloosterlingen te Brosse Montceaux als verzetsstrijders te heb ben doodgeschoten. De voormalige kor poraal werd er ook van beschuldigd verzetsstrijders te hebben gemarteld, toen hij tijdens de Duitse bezetting was ingedeeld bij de gestapo te Melun bij Parijs. Korf heeft bekend de monniken te hebben neergeschoten. Hij ontkende Fransen te hebben gemarteld. In do rechtzaal schold hij Fransen uit, die tegen hem getuigden. Ontslag. Drie secretarissen van de com munistische partij in Armenië zijn ont slagen op een bijeenkomst van de partij te Erevan, de Armeense hoofdstad, om dat het werk van het Armeense partij bureau „onbevredigend" was en de decreten van Moskou, waarin werd aangedrongen op waakzaamheid na de val van Beria en op vergroting van de landbouwproductie, niet in voldoende mate zijn uitgevoerd. Rechter. Het Amerikaanse Hoge Commis sariaat in Duitsland heeft Woensdag bekendgemaakt, dat rechter Carl Ful- ghum benoemd is tot waarnemend op perrechter van het hoogste Amerikaanse gerechtshof in West-Duitsland. Hij volgt opperrechter William Clark op, die geweigerd heeft zijn ontslag te aan vaarden. Hoge Commissaris Conant heeft rechter Fulghum Woensdag be- eedigd. Rechter Clark verklaarde later, dat hij de benoeming van Fulghum zou negeren, daar deze „geheel en al on wettig" is. Op een vraag wat hij zou doen, indien Fulghum zijn functie zou komen overnemen, antwoordde Clark: „Indien hij het probeert, zal ik mij ver zetten". Angst. Volgens het Franse blad „France Soir" heerst in de inheemse wijken van Rabat, Fez en Casablanca angst voor de nationalistische Istiklal, angst voor de politie en angst voor een mysterieus anti-terrorisme. Het sedert twee maan den toegenomen aantal aanslagen in Marokko, door de politie toegeschreven aan een organisatie die „De Zwarte Hand" wordt genoemd, heeft tot doel de Mohammedaanse bevolking vrees aan te jagen, die in meerderheid niet actief genoeg de nationalisten zou steu nen. Maar ook is er een anti-terroris tische organisatie, „De Witte Hand", aan het werk om nationalistisch gezinde terroristen te tonen, dat men niet weer loos is. Voorgevoel. De personeelschef van een mijn in Nababeep in Namaqualand (Z. Afrika) had Woensdag een voorgevoel van een ramp en verbood daarom hon derden blanke en Afrikaanse mijnwer kers in de mijn af te dalen. Een paar uur later stortte de mijn in. Vol. Een slaapwandelaar, Hervé Roger, heeft in de afgelopen nacht bij Haze- brouck een ongelukkige val gemaakt, toen hij de deur uitstapte. Hij bevond zich namelijk in een met grote snelheid rijdende trein. Hij is naar een zieken huis in Hazebrouck (Noord-Frankrijk) overgebracht. Hulp. President Eisenhower heeft Dinsdag toestemming verleend tot het besteden van negen millioen dollar voor hulp aan vluchtelingen uit Oost-Europa en China. Volgens een verklaring van het Witte Huis zijn er in West-Europa nog ruim 17.000 vluchtelingen uit Oost-Europese communistische landen. Tyrol. Sprekers van de conservatieve volkspartij en de socialistische partij hebben Dinsdag, tijdens een debat in de Oostenrijkse Nationale Raad (Tweede Kamer) over de buitenlandse politiek een oplossing van het vraagstuk Zuid- Tyrol „in Europese geest" geëist. De socialistische afgevaardigde Ernst Ko- refs eiste een plebisciet om de Zuid- Tyrolers een kans te geven, uit te ma ken of hun provincie weer bij Oosten rijk zou moeten komen of bij Italië zou moeten blijven. Met de „Prins Willem III van de Oranje- lijn is uit Toronto een scheepslading van 250 tractoren, 14 combines, 10 schijfeggen en 57 kisten gereedschap ter waarde van 412.000 dollar naar Rotterdam verzonden. Dit is de grootste zending materialen die onder auspiciën van het „Canadian Natio nal European Flood Relief Fund" bijeen is gebracht en naar Nederland is verzon den ten behoeve van de landbouwers in de getroffen gebieden. OE vervelend en onaangenaam we de 36. Panda belde zo hard aan, dat het huis daverde. Het duurde dan ook niet lang, of de huisknecht opende verontwaardigd de deur. „Wat betekent dat lawaai?", snauw de hij, „dieven? Brand?" „Dieven!", riep Panda, ,,er is een inbreker in uw huis, die probeert een leunstoel te gappen!" „Bij mijn eksterogen!", riep de huisknecht, die Panda nu herkende, „als dat die brutale verzekerings-agent niet is! Hoe krijg je het in de drieste bol, om mij voor de twee de keer lastig te vallen?! De heer Kresus WENST geen inbraak-verzekering!!" Een bons van de buitendeur onderstreepte zijn woorden. „En ook geen brand-assurantie!", voegde hij er door de brievenbus aan toe. Zonder verder nog een poging te wagen om de huisknecht te overtuigen, sloop Panda naar het achterhuis en schoof daar voorzichtig een raam omhoog. Even spied de hij rond in de stille kamer en klauterde toen geluidloos naar binnen. „Als ik dan met woorden die diefstal niet kan belet ten, zal ik het met daden proberen", dacht hij, terwijl hij zich met bonzend hart in de kamer liet glijden. zij is, evenals het niezen, een afweermiddel en heeft tot doel schadelijke stoffen uit de keel of de luchtwegen te verwijderen. In dat geval is de hoest dus bijzonder nuttig. Maar we kennen ook de z.g.n. prikkelhoest, waarbij er prac- tisch niets te verwijderen valt en welke hoest veroorzaakt wordt door overgevoeligheid van de slijmvliezen, welke rea geren op geringe schommelin gen van temperatuur en voch tigheid van de ingeademde lucht, of op kleine hoeveelheden stof en rook. Maar om in dat geval het hoesten te kenmerken als een zelfstandige ziekte, is wellicht wat overdreven, want de oorzaak ligt toch in eerste instantie bij de prikkel baarheid der slijmvliezen en niet bij de hoest zelf. Terwijl we zo luchtigjes over de hoest spreken, ontsnapt het aan onze aandacht dat hieraan een heel mechanisme ten grondslag ligt en dat dit werkelijk niet zo eenvoudig te omschrijven valt. Natuurlijk, we kunnen zeer welbewust een kuch of een hoestje te voorschijn roepen, maar de werkelijke, onvervalste hoest wordt reflec- torisch opgewekt doordat prikkelingen van de luchtwegen naar het hoestcentrum wor den geleid, waarna direct het afweerme- clianisme in werking wordt gesteld. We worden genoodzaakt diep in te ademen, waarna de stemspleet wordt gesloten. Daarna worden we met een nog grotere kracht gedwongen uit te ademen en, ter wijl de stemspleet gesloten is, wordt de druk in longen en lucht pijp zó groot, dat de stem spleet plotseling wordt open- gedrukt, zodat een soort ex plosie ontstaat. Door deze krachtige en explosieve uit stoting van de lucht wor den verschillende verontrei- nigingen meegesleurd, waar mee aan het doel van de hoest is voldaan. Hoe krachtig het hoestcentrum zich van deze taak kan kwijten, weten we allen uit ervaring. In sommige gevallen kunnen hoestbuien echter zo krampachtig zijn dat zij bij de patiënt ribfracturen veroorzaken. Uiteraard staat het alleen ter beoordeling van de arts te overwegen of er aanleiding is het hoestcentrum minder prikkelbaar te maken door toediening van codeïne, mor phine en soortgelijke middelen. Tussen twee haakjes, heeft u er enig idee van waarom we „proost" of „gezond heid" plegen te zeggen tegen iemand die niest? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2