iBICMPaK De mens in de lucht llkeumatk/c Kinderschilderschool van „Oom Ton" gaat exposeren SLOAN'S liniment* Ministers manen tot spoed met parlementair Benelux-orgaan Binnenkort wellicht een „filiaal" in Haarlem Memorie van Antwoord Buitenlandse 'Zaken Diplomaat pONDERDAG 10 DECEMBER 1953 3 33 Sachets -akker- VERKOUDHEID EN GRIEP Agenda voor Haarlem „Heemsteedse Trekkers" doen goede daad Kerkelijk Nieuws Nieuwe voorzitter der Hollandsche Mij van Landbouw Drente looft prijzen uit voor cultureel werk Overtreffende trap DtKletneWtte/rf (Van een verslaggever) Ieder kleuter kliedert graag met verf en kieurkrijtjes. Is dat alleen maar speelse knoeilust of probeert het kind zich er in uit te leven, onbewust zijn gedachten, wen sen en obsessies vorm en kleur te geven waar woorden tekort schieten? De Zandvoortse kunstschilder Ton de Boer houdt het op het laatste en kan daar urenlange bomen over opzetten. Maar hij deed meer dan alleen er over praten; hij bracht een groepje kinderen bij elkaar, willekeurig jongens en meisjes van vier tot veertien jaar, gaf z.e verf en papier oud behangsel! en zei: „Ga je gang!" Meer niet. Geen theoriemateriaal, geen ver plichte onderwerpen, geen enkel voor schrift. Iedereen mocht gewoon zomaar precies verven, hoe en wat hij wilde en Oom Ton keek alleen maar over hun schou der. Eerst kregen ze plakkaatverf en een brede kwast, want „kinderen schilderen bij voorkeur brede vlakken en elementaire vormen; de behoefte aan détaillering komt later," zegt Ton de Boer. Wat er uit kwam, was dikwijls meer merkwaardig dan mooi: vurige ruimteraketten, knallende land schappen, wanstaltige mens-gewrochten. Maar dat hinderde niet; hoofdzaak was dat ze er zelf machtig pret in hadden, nou eens precies te maken waar ze zelf zin in hadden en dus bleven ze komen, elke Woensdag middag weeraan om onder het wakend oog van Oom Ton hun fantasie de vrije loop te laten. Twee maanden is het groepje 26 kin deren in totaal nu aan de gang op De Boer's gezellige rommelzolder aan de Dr. Gerkestraat,- die de weidse naam van ..Zandvoortse kinderschildersehool" kreeg, er. in die tijd hebben zij gezamenlijk al zo'n driehonderd „schilderijen" geproduceerd. Ware plakkaatverf-orgiën zijn daarbij, van welker aanblik alleen men schele hoofdpijn zou krijgen, maar die dateren over het algemeen uit de eerste weken, toen het terrein nog verkend moest worden. Ook deze prille schilders en schilderesjes moe ten namelijk een soort „experimentele" periode doormaken om hun „richting" te vinden, maar bij een normaal kind gaat dat gelukkig van een leien dakje: het vindt als vanzelf zijn eigen techniek, zijn privé- coloriet en zijn genre: dikke woorden voor onbeholpen kindertekeningen, maar toch ook hier de voornaamste maatstaven voor de geleverde prestaties. Maatstaven niet alleen voor de schilderkundige aanleg van de kinderen, maar ook voor hun aard en karakters. „Zeg mij wat (en hoe) ge schil dert en ik zal u zeggen wie ge zijt," is Ton de Boers credo en door die bril vooral be ziet hij de kleurige producten van zijn kleine pupillen. „Een joch had ik er bij," vertelt hij, „die bij voorkeur massale oli fanten verfde tegen een overigens maagde lijke achtergrond. Die geweldige jumbo's en al dat lege wit er omheen bevielen mij niet. Dat kind is ergens doodsbang voor, dacht ik en toen ben ik naar een Haarlemse schoolpsycholoog gestapt met zo'n teke ning. Hij bevestigde mij zeer positief, dat de jongen in kwestie aan een hevig angst complex leed en hoe eer hoe beter onder behandeling van een psychiater gesteld moest worden." Natuurlijk zijn niet alle klantjes van het zolderatelier kinderen met complexen „of remmingen", maar wel beweert De Boer dat hij uit vrijwel al hun tekeningen aan wijzingen kan peuren omtrent de psj'cho- logische gesteldheid der kinderen; aanwij zingen die op andere wijze niet zo licht aan de dag te brengen vallen. En daar grasduint „oom Ton" dan ook even sretis in als zijn pupillen in de plakkaatverf.want de kinder-psvcholocn'e is zijn hobby, al heeft hij daarvan nooit een wetenschappe lijke studie gemaakt. „Is ook niet nodig", beweert hij, „want als kunstenaar ken ik ADVERTENTIE Pllllllllll inde, voedsel tot zich u VI®®* I I iedere maaltijd op 4: ?nnls maa ot pijn een zwaar Het nieuwe! mi hedende "klachten, zoals maag- 4: misselijkheid. maagzuu: en drukkend gejoeL Het nieuwe maagmiddel BIC ARP A verlicht Uw klachten orimiddelhi voo„ge««. ™>gen. leverancier ving over bevat voor de uitvoerige beschni- het middel, dat alles •t herstel van Uw maag- stnaakloosA stiel, zeker intuïtief de taal van de kleuren en de vor men, en de gemoedsgesteldheid die zij uit drukken. Een kind huichelt namelijk niet, zeker niet als het tekent of verft. Dan leeft het zich uit in zijn werk en dat werk versta ik, zogoed als de stemming waaruit het ontstaan is." En zo peilt deze Zandvoortse kinder vriend dan elke Woensdagmiddag op zijn zolderatelier ijverig naar de diepste ziele- roerselen van zijn, jonge vrienden, die in middels „met handen en voeten" de Kunst bedrijven. In een zo'n werkmiddag worden ontzagwekkende hoeveelheden cowboys, Sinterklazen, kabouters, gangsterkoppen en landschappen aan het behangselpapier toe vertrouwd. Aan het eind van de zitting zegt Oom Ton dan, wat hij van het ge maakte werk vindt. Zo in de geest van: ADVERTENTIE Mei een paar Aspirin-tableuen (alléén echt met het Bayerkruis) per dag bestrijdt U doeltreffend DONDERDAG 10 DECEMBER Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104: Nederlandse Vereniging voor Natuurgenees wijze; spreker H. van der Upwich, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker Rev. C. Vanderbreg- gen over „Donker Europa', 8 uur. City: „De Halfbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Deze week gesloten. Roxy: „De zonen van de Musketiers', 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Rashomon", 18 jaar, 7 uur. ralace: „Betaalde liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello ontmoeten Captain Kidd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ditte een mensenkind", 18 jaar, 8,15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Rev. C. Van- derbreggen over: „Donker Europa", 8 uur. VRIJDAG 11 DECEMBER Nassauplein 8: Theosofische vereniging; Spreker J. A. H. van Leeuwen, 8 uur. Lange Veerstraat 16: „Leven zonder angst", stich ting Psycho-Synthese. spreker B. v. d. Meer, 8 uur. Lido: „De grote beslissing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ivoorjagers", 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend be graven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2 en 8 uur. Minerva: „Showboat', alle leeft., 8.15 uur. Oom Ton en zijn vrouw tussen hun pupil len in een hoekje van het gezellige zolder atelier. Zo volkomen gaan de kinderen op in hun tekeningen dat zij nauwelijks aan dacht hebben voor de fotograaf en zijn flitslampen. Kijk's, Michieltje, da's een hele goeie ri vier die jij geschilderd hebt. Alleen de achtergrond zie je, die is te fel van kleur. Dat moet zachter, vager. Jij ziet toch ook de dingen in de verte vager en grijzer dan die dichtbij?" En daarmee heeft de negen jarige Michiel dan spelenderwijs zijn eerste lesje in kleurperspectief gekregen, maar ook een lofwoord. Zo kleedt Ton de Boer zijn aanmerkingen in en zo vinden zijn wenken een willig oor bij de kunstenaars- in-spe, wier kleurige conterfeitsels dan ook al heel wat evenwichtiger en beter zijn dan de wilde klodderproducten van twee maanden her. Zo veel beter zelfs, dat ze nu drie dagen gaan exposeren een echte tentoonstelling, die Zaterdag in hotel Bo- demar geopend wordt en die wij gaarne in de belangstelling van alle kindervrienden aanbevelen. Ton de Boer, zelf een verdienstelijk kunstschilder van de oude traditie van abstracties en modernismen moet hij niets hebben heeft, al veel waardering geoogst met zijn nauwelijks twee maanden oude schilderschool voor kinderen; hij heeft er zelfs al verschillende klantjes uit Haarlem bij, die er ook „weg" van zijn en graag nog allerlei vriendjes en vriendinnetjes zouden meebrengen. Jammer genoeg is het Zand voortse zoldertje eigenlijk nu al overbe volkt en daarom koestert „Oom Ton" ern stige plannen om binnenkort ook in Haar lem een kinderschilderschool te beginnen, die dan 's Zaterdagsmiddags onder zijn lei ding zitting zou houden. De enige obstakels zijn het ontbreken van een geschikt lokaal en van een kleine vroedschappelijke subsi die, maar wethouder Geluk, onlangs over een en ander gepolst, schijnt er wel oren naar te hebben. Laten wij hopen dat het lukt. Aan be langstelling van de jeugd zou het hier in Haarlem stellig niet ontbreken. De padvindersgroep „Heemsteedse Trek kers" heeft weer een begin gemaakt met de voorbereidingen tot de jaarlijkse „Kerst goede-daad", door bij verschillende kruide niers in Heemstede manden te plaatsen, waar in de cliënten hun gaven in natura kunnen deponeren. In de eerstvolgende dagen zullen ook de andere, daarvoor in aanmerking ko mende zaken van dergelijke manden worden voorzien. De padvinders doen verder gaarne een beroep op de offerzin en welwillendheid der ingezetenen om enige levensmiddelen of kledingstukken voor de behoeftige gezinnen der stille armen te willen afstaan. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Gasselte A. J. Roodzant, cand. te Gasseltcrboerveen. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle, D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Bedankt voor Aalst (Gld.), J. G. Abbringh te Oosterwolde (Gld.) Geref. kerken. Beroepen te Nieuwlande, J. van Eerden te Drachstcrcompagnie. Beroe pen te Oppenhuizen, H. Riezebos, cand. te Wageningen. Bedankt voor Nieuw-Loosdrecht O. van Noort te Nieuwendijk (N.Br.) Eveng. Lutherse kerk. Beroepen te Wilder- vank-Veendam, mej. M. P. Stol te Groede. Geref. gemeenten. Bedankt voor Lisse en voor Paterson (USA), J. W. Kersten te Gene- muiden. De Hollaindische Maatschappij van Lam.d- 'bouw heeft te Amsterdam haar 170ste al gemene vergadering gehouden. De voorzit ter, de heer F. den Hartog, zei, dat 1953 de landbouw in het algemeen geen reden tol grote ontevredenheid heeft gegeven, a'l zul len de resultaten over het geheel genomen wel achter blijven bij die van 1952. Het buitengewoon gunstig najaarsweer heeft zowel voor de akkerbouw ais voor de vee houderij een groot voordeel betekend. De tuinbouw daarentegen, die ook in de loop van de zomer al verschillende tegenval lers moest incasseren, heeft tengevolge van het aanhoudende zachte weer, vooral in de koolstreken, minder goede resultaten te boe ken. De algemene aspecten worden intus sen steeds somberder. Het feit, dat de re gering moest overgaan tot instelling van monopoli .©heffingen,, bewijst, dat de moei lijkheden, dia wij reeds lang vreesdien, zich hebben aangediend, aldus de voorzitter. De enorme Amerikaanse voorraden zwe ven als een zwaard van Damocles boven de markt. Indien deze voorraden over de wereldmarkt zouden worden uitgestort, zullen de gevolgen catastrofaal zijn. Zelfs een min of meer geforceerde verkoop van een deel van deze voorraden zou fatale ge volgen kunnen hebben, vooral voor een agrarisch exportland als Nederland. Voorzitter Den Hartog, die na 15 jaar deze functie te hebben bekleed in deze ver gadering afscheid nam, werd opgevolgd door het lid van het dagelijks bestuur de heer J. C. Dijksen uit Purmer, die bij ac clamatie werd gekozen. De scheidende voorzitter werd to- lid van verdienste be noemd. Gedeputeerde Staten van Drente zijn voornemens prijzen in te stellen voor bij zondere prestaties op cultureel gebied. Naar de mening van het college wordt hierdoor de werkzaamheid op het gehele terrein van het culturele leven (schilder kunst, muziek, toneel, letteren en weten schap) in belangrijke mate aangemoedigd, waarmee een positieve bijdrage kan wor den geleverd in het belang van de volks ontwikkeling, kunsten en wetenschappen. De toekenning van de prijzen zal niet be perkt blijven tot individuële prestaties. Ook verenigingen, groepen of scholen kunnen daarvoor in aanmerking komen. De Apostolisch administrateur van het bisdom Yung Ping Fu in Noord-China, de Lazarist J. Herrijgers, is op terugreis uit China naar het Lazaristenklooster te Nij megen. Hij is de laatste Nederlandse missio naris. die China heeft verlaten. De anderen zijn reeds eerder verdreven. Ziehier dan het tech nische hoogtepunt en waar dige sluitstuk van de halve luchtvaarteeuw die achter ons ligt: de Douglas X-3. Pas dezer dagen werd be kend gemaakt dat dit vlieg tuig niet veel meer dan een pijlpunt, zo te zien al meer dan een jaar lang proefvliegt. Piloot is de zelfde Bill Bridgeman, die bekendheid verwierf door zijn vluchten met de „Sky rocket", eveneens van de Douglasfabriek. De „Skyrocket" heeft on langs, met iemand anders aan het stuur, twee maal zo snel gevlogen als het geluid zich voortplant; de X-3 is bestemd om daar te zijner tijd nog 50% aan toe te voegen en dus „drie Mach" te vliegen. Hij zal langer achtereen dan enig vorig type supersoon .moeten kunnen vliegen en ondanks de enorme hoogte die daar bij bereikt zal worden en de daarmee gepaard gaande lage temperatuur, moesten daarom maatregelen wor den genomen om de piloot koel te houden. Niet omdat Bill zich zo opwindt daar is hij te koelbloedig voor maar omdat de machine door de opstuwing van de lucht bij de hoge snelheid en ook door de wrijving langs de huid warm genoeg kan worden om de bestuurder te roos teren. Een belangrijk deel van de uitrusting bestaat daarom uit een zeer krach tige koelinstallatie. Het is echter wel zeker dat de beloofde drie mach voorlopig nog niet voor de deur staat. Dat komt waar schijnlijk pas in een veel later stadium van het ex perimenten-programma en zeer vermoedelijk zal het vliegtuig vóór die tijd eerst nog wel een metamorphose moeten ondergaan, omdat de twee straalmotoren, waarmede het toestel thans is uitgerust en die niet eens de grootst mogelijke capa citeit hebben, daartoe stel lig niet toereikend zijn. Te zijner tijd zullen zij wel De Douglas X 3. worden vervangen door of aangevuld met raketmo toren, evenals bij de Sky rocket. De X-3 vormt voorlopig de slotfase van een uitvoe rig project ter exploratie van het supersone snel- heidsgebied, waarmede reeds spoedig na de oorlog in Amerika werd begonnen. Ontwerpen als de Bell X-I, het eerste vliegtuig dat sneller dan het geluid vloog, en de Skyrocket kunnen gezien worden als voorbe reiding en geleidelijke aan loop tot dit eindresultaat. Het project, waarvan al deze experimentele vlieg tuigen deel uitmaken, wordt in samenwerking door ver schillende wetenschappe lijke en militaire instanties en vliegtuigfabrieken uitge voerd en de resultaten wor den ter beschikking gesteld van de gehele Amerikaanse vliegtuigindustrie. De X-3 is geen klein machientje. Van neusspits tot staart is hij met zijn ruim twintig meter langer dan een Dakota verkeers vliegtuig en het gewicht is daar ook ongeveer gelijk aan. Het zeven meter span nende vleugeltje is echter kleiner dan het draagvlak van het kleinste sportvlieg tuigje. Een kilometer of vijf aanloop is nodig om zo veel snelheid te krijgen dat die nietige vlakjes het ge wicht beginnen op te hef fen. Hoe groot de snelheid is waarmee hij los komt, is niet te schatten, maar zelfs de landingssnelheid bij mi nimum gewicht (als alle brandstof op is) ligt nog ver boven de 300 km per uur. Er is slechts één vlieg veld waar dit toestel arm slag genoeg heeft: Edwards Air Force Base, een uitge strekte droge meerbedding, die van nature biljartglad is en waar alle „top secrets" van de Amerikaanse lucht vaart ten luchtdoop worden gehouden. Er is reden genoeg om de wapenfeiten van de X-3 in zijn verdere loopbaan met spanning af te wachten! d. G. In hun Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken belichten de ministers Beyen en Luns tal van aspecten van het buitenlands beleid, waarin een verklaring over de Benelux de aandacht trekt. Zij zijn de mening toegedaan, dat de con sultatieve parlementaire Beneluxraad een belangrijke rol kan spelen bij de verdere beraadslaging over de verwezenlijking van ADVERTENTIE Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huis hebben. de Beneluxgedachte in de ruimste zin des woords. Daarom betreuren zij het, dat leden die de totstandkoming van dit orgaan be pleiten, niet te spoedig tot behandeling van het te verwachten wetsontwerp tot goed keuring van het desbetreffende protocol te willen overgaan, omdat deze menen, dat aan dit protocol enige feilen kleven, waarover zij tevoren interparlementair overleg wil len plegen. Het belang, dat ook de minis ters hechten aan het tot stand komen van een Benelux-orgaan op parlementair ni veau brengt hen ertoe er op aan te dringen, dat alles in het werk wordt gesteld om te bevorderen, dat een dergelijk orgaan zo spoedig mogelijk wordt verwezenlijkt. De algemene economische en financiële toestand in Nederland, België en Luxem burg rechtvaardigt naar het oordeel van de regering te trachten een ernstige poging te doen om in een niet te verre toekomst tot het sluiten van een basisaccoord voor de economische unie te komen. Europa Na een uitvoerige passage over het At lantische Pact waarin een voorstel tot in stelling van een parlementair consultatief lichaam wordt toegelicht, zegt de memorie over de Europese verdedigingsgemeenschap dat ook thans nog niet een definitief oor deel kan worden uitgesproken over de vraag, of het verdrag uiteindelijk in alle Herinnert ge u Wim nog? De jongen die altijd met een blin kend gewassen gezicht op school kwam en zo onverge lijkelijk goed was in het ont houden van jaartallen? Hij heet nu geen Wim meer. Hij is in de diplomatie gegaan en een zo belangrijk man gewor den, dat hij voortdurend heeft moeten verhuizen om in zijn stand te blijven. Hij zou een nog belangrijker man hebben kunnen worden, wanneer er niet iets zou zijn tussengekomen dat zelfs bui ten de macht van de allerbe langrijkste mannen ligt. En zo was het verloop van zaken: Slechts één persoon Ier we reld bleef hem, ondanks zijn snelle vaart omhoog naar het diplomatieke firmament, Wim noemen. Dat was zijn vrouw. Zijn vrouw die de diplomatie en „Mens erger je niet" als de meest geliefde gezelschaps spelen beschouwde en voort durend om Wim moest lachen, ook als er niets te lachen viel. Wim stapte naar conferen ties en ontmoetingen op ver schillende niveaux, naar cock- tailparties en recepties, naar congressen en conseils-de-dit- of-dat, en een heel enkele keer naar een doodgewone verga dering. En soms ook naar een heel gewichtige samenkomst op een afgelegen eiland, waar donkergeklede mannen als hij ernstig met elkander gingen praten over de vraag, hoe zij zouden kunnen vermijden dat uit hun communiqué aan de pers zou blijken waarover zij gesproken hadden. En zijn vrouw lachte, want zij wist het een en ander over de diplomatie dat zeer verma kelijk was. Zo komt Wim eens terug van een conferentie met een vol daan gezicht en een ias vol ge nomen besluiten. Zijn vrouw heeft de kranten gelezen en zegt hem meewarig hoe treurig dat zij het vindt, dat de ge achte collega-diplomaat Die- en-die vlak voor de bespreking zo ziek moest worden. Maar Wim kijkt haar met een geheimzinnig glimlachje aan van achter zijn lorgnet en lispelt: Dat is het vak, lieve. Het was nodig. Hij heeft een diplomatieke ziekte. Het was beter dat hij verhinderd was. Wat leuk is dat gevonden, zegt zijn vrouw vol bewonde ring. Het is allemaal toch eigenlijk veel aardiger dan „Mens erger je niet". Een di plomatieke ziekte. Hoe fijntjes en discreet. En dadelijk wil zij weten of Wim zelf ook wel eens zo'n diplomatieke ziekte zal moeten krijgen in het al gemeen belang. Wim zegt: Wie weet. Het zou kunnen, het hangt ons allen boven het hoofd. Er is een kansje dat het voor mij in de toekomst eens tactischer zal zijn van een groene tafel wég te blijven dan er aan te zit ten. Dan kan ik, als diplomaat zijnde, niet eenvoudig zeggen dat ik het verdrummel om te komen. En ook niet, dat ik graag zou komen maar van wege het algemeen belang niet kan. Maar wel, dat ik ziek ben. Ziek zijn breekt alle wetten en wensen. Ziek zijn is overmacht in optima forma. Ziek zijn is de geheimedeur in alle ïpuren waar de diplomaten ruggelings tegen kunnen worden aange drongen. Een diplomaat mag niet grof wezen, of onbeleefd, of bang, of dom, of eigenzinnig, of zelfzuchtig. Maar wel ziek, ziet ge. En daarom zou het kunnen, dat ik binnenkort eens ziek zou worden. Het zijn deze en dergelijke geheimpjes, die de vrouw van Wim een vrolijk leven bezor gen.Zij staat lachend op en gaat 'achend naar bed,met of zonder Wim, al naargelang de confe renties. Zij ziet hem met een lach komen en wuift hem met een lach na. Het is een plezie rig spel, diplomaat te zijn, het is nog plezieriger zijn vrouw te kunnen wezen en Wim tegen hem te kunnen blijven zeggen. En alles te weten van wat er in Wim's vak reilt en zeilt. Hij gaat nu naar een confe rentie buitenslands en zal een ruime week wegblijven, want er zal wel een impasse tussen- vallen, en ge weet hoe het dan gaat: Veel gefluister van waar nemers in de wandelgangen, voorlopige communiqués en categorische tegenspraken, persconferenties en officieuze onderhouden, concessies en het laten vallen van komma's in vroegere overeenkomsten. Het wordt een moeilijke kwestie, zegt Wim bij het af scheid, ge zult het wel in de kranten lezen. Ge lacht wel veel, maar op haar tijd is de diplomatie erger dan „Mens erger je niet". Het is serieus, en ik kan zelfs geen reden vin den voor voorzichtig optimis me. Dag vrouw, dag Wim. De kranten houden het nauwkeurig bij en het gaat vooi-lopig zonder de impasse, al komt men niet veel verder dan het eerste punt van de agenda, luidende: Wat moet er op de agenda? Wim is schitterend, zeggen de kranten. Ze zeggen niet Wim, maar zijn vrouw denkt het erbij. Hij houdt een bril liant betoog, twee zelfs. Hij heeft een overbruggend voor stel gedaan. Dat is écht Wim. En dan plotseling lacht zijn vrouw dat de buren ervan schrikken. Want de kranten zeggen dat Wim plotseling ziek geworden is. Daar is het dan. Weer echt Wim. Fijntjes ge vonden en discreet. Zijn stoel is leeg, zijn overbruggend voorstel gaat in de doofpot tot hij beter zijn zal. En zijn vrouw leest lachend de reeks telegrammen, die als trage druppels van een begin nende regenbui binnendruppe len: Wim is ziek; Wim is zwaar ziek; Wim is iets beter; Wim komt naar huis. De conferentie is zonder hem doorgegaan en geëindigd met het instellen van een commis sie, die de kwestie nog eens zal bestuderen en tezijnertijd rapport zal uitbrengen. En Wim komt naar huis in een ziekenwagen. Hij is somber en ongelukkig, omdat zijn voorstel niet in ver dere behandeling is kunnen komen. Als ik maar niet ziek geworden was, zegt hij mee warig. Dan was mijn carrière gebaand. Dit is mijn kans en ze is voorbij. Want ieder denkt dat ik er diplomatiek tussenuit geknepen ben van wege de consequenties van mijn voorstel. Ik heb mijn goodwill verloren. Ik ga eruit, en zien dat ik directeur van een of andere onderneming wor den kan. En zijn vrouw heeft het lachen verleerd, omdat bet haar duidelijk geworden is. Een diplomaat mag niet dom zijn, niet grof, niet bang. Hij mag wel ziek worden als hij maar niet ziek wordt. J. L. betrokken landen zal worden geratificeerd. „Het kan intussen gezegd worden, dat de praemisse juist is gebleken, waarvan rege ring en de meerderheid der Kamer destijds zijn uitgegaan, namelijk dat met de tot standkoming van het verdrag ernstig moet worden gerekend", aldus de ministers. Met betrekking tot de wijze, waarop de economische integratie moet worden tot stand gebracht, bestaat een grote mate van overeenstemming, ook al vereisen zekere aspecten nog dieper gaande studie, en wel met name die aspecten, welke niet recht streeks verband houden met het geleidelijk afschaffen der handelsbelemmeringen, al hoewel zij voor het scheppen der gemeen schappelijke markt van grote betekenis zijn, zcals de harmonisatie van het monetair en sociaal beleid. Geschil bestaat voornamelijk over de vraag, welke beleidsbevoegdheden in verband met de economische integratie aan de gemeenschap en haar organen moe ten worden toegekend. Liberalisatie Wat de verdergaande liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer in het kader van de O.E.E.S. voor Nederland betreft, achten de ministers een verdergaande libe ralisatie tot 100 percent alleen aanvaard baar. indien de zekerheid bestaat, dat ook Engeland en Frankrijk in belangrijke mate tot liberalisatie zullen overgaan. Hierbij zij aangetekend, dat Engeland het percentage van zijn geliberaliseerde handelsverkeer reeds tot 75 percent heeft verhoogd. Verder moet bij een eventueel accepteren van een verplichting tot 100 percent liberalisatie, terdege rekening gehouden worden met het tarieven vraagstuk, opdat de Nederlandse concurrentiepositie door prohibitieve ta rieven niet ernstig zal worden geschaad. De Nederlandse regering verheugt zich over iedere economische of politieke ont wikkeling. welke er toe leidt, dat de West- Duitse Bondsrepubliek hechter met het Westen wordt verbonden. Het inzicht van vele leden, dat Neder land zich op het standpunt dient te stellen, dat de Bondsregering geheel Duitsland vertegenwoordigt, zoals West Duitsland ook de rechtsopvolger is van geheel Duitsland, is in overeenstem ming met de Nederlandse opvatting dat de bondsrepubliek Duitsland juri disch gezien een voortzetting is van het Duitse rijk. Het is voor de ministers zeer teleurstel lend, dat de aangelegenheid de opgespoor de oorlogsmisdadigers zolang slepende blijft. Nu de uitleveringsaanvragen en de in verband daarmede opgeworpen natio naliteitskwestie nog bij de betrokken Duitse rechters in behandeling zijn, is het hun bezwaarlijk zich uit te spreken over de stappen, welke zij voornemens zijn te doen. Indonesië „Wanneer men de algemene ontwikkeling in Indonesië gadeslaat, moet worden er kend, dat het land zich nog steeds bevindt in de overgangsphase naar een onzekere toekomst. De vormgeving van de nieuwe staat gaat gepaard met heftige interne worstelingen. De huidige situatie in Indo nesië, waarin politieke spanningen en grote economische moeilijkheden tegelijker- tiid optreden, geeft inderdaad in verschil lende opzichten reden tot bezorgdheid", aldus de memorie. Dc ministers concluderen, dat het kabinet onder leiding van mr. Ali Sastroamidjojo meer geneigdheid vertoont om daadwerke lijk te streven naar een herziening der hui dige Nederlands-Indonesische betrekkingen dan het kabinet Wilopo. Berichten uit In donesische bron wekken de indruk, dat de Indonesische regering zich thans met dit probleem bezig houdt, doch dat zij blijk baar met de bestudering daarvan nog niet gereed is. Ten aanzien van de vraag, welke resul taten het bezoek van minister Luns aan Australië met betrekking tot Nieuw Guinea heelt opgeleverd, kunnen de ministers mededelen, dat de reis van zowel minister Luns als van de minister van Overzeese Rijksdelen betrof de samenwerking met Australië ten aanzien van Nieuw Guinea.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5