Nederlandse schaatsenrijders wonnen met slechts een punt verschil Fa. B. ENGELENBERG Een aarzelende liefde Critiek van minister Cals op onder wijscongres in Utrecht .Clowntje Riek Sportieve geste van Gerard Maarse Feuilleton mm HAARLEMSCHE W BOUWSTOFFEN HANDEL Maximum salarissen van hoogleraren worden op f 17.000 gebracht „Geen sphynxen op het departement" Qa-va-Seul DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 LANDENWEDSTRIJD IN WENEN Judo Franse judoka's wonnen van Amerikanen Nederlanders wederom uitgenodigd Schaken Zönetournooi in München Biljarten Hoofdklasse driebanden Om Europese titel 47/2 door Dorothy Quentin Boksen Bep van Klaveren moet zich laten keuren Gebrek aan sneeuw Sport in 't kort TWEEDE KAMER Voor de klederen Arabieren en Romeinen Frits van Dijk vraagt ontslag als directeur De beslissing in de officieuze landen-schaatswedstrijd tussen Oostenrijk en Nederland is Woensdagavond gevallen in de vierde rit op de 1500 meter, waarin Gerard Maarse tegen Arthur Mannsbarth reed. Na de 500 meter, hadden de Oostenrijkers namelijk hun voorsprong op de tweede avond tot 7 punten vergroot. Slechts indien iedere Ne derlander de rit op de 1500 meter zou winnen hetgeen een winst van vier punten zou betekenen zou de eindoverwinning binnen het bereik van onze ploeg zijn. Immers, het stond bij voorbaat vast dat Van der Voort, Huiskes, Maarse en Olsthoorn in de ploegwedstrijd van Offenberger, Mannsbarth, Biel en Eminger de laatste verving de geheel uitgeputte Farstad zouden winnen, dank zij een veel betere conditie. De ploegwedstrijd werd voor de winnaar met 8 punten gewaardeerd, voor de verliezer met 4. De 1500 meter èn de ploegwedstrijd tezamen zouden dus 8 winst punten kunnen opleveren, juist één meer dan de voorsprong van Oostenrijk bedroeg. En zo ging het inderdaad. Dat Maarse van Mannsbarth won stond echter niet bij voorbaat vast. Op het rechte einde van de tweede ronde lagen beide rij ders nog naast elkaar. Op hetzelfde ogenblik maakte Maarse, die de binnenbaan reed, een slag naar buiten en de Oostenrijker een slag naar binnen. De schaatsen raakten elkaar op de smalle baan elke baan was slechts twee meter breed en Mannsbarth kwam ten val. Onmiddellijk stopte onze landgenoot af, wachtte tot zijn tegenstander was opge staan en zei tegen hem, dat zij beter de rit zouden kunnen overrijden. Het zij hier dui delijk vermeld, dat, voor zover wij ons her inneren nog nimmer in de geschiedenis van de hardrijsport een rijder de rit staakte, om dat zijn tegenstander ten val kwam. Een sportieve geste dus van onze snelste sprinter. En toen na tien minuten de rit werd over gereden, ging de strijd wederom gelijk op. Om beurten hadden Maarse en Mannsbarth de leiding, hetgeen afhankelijk was van het feit, wie de binnenbaan reed. In de laatste ronde nam Maarse een "kleine voorsprong, die voldoende bleek te zijn om Mannsbarth, die de laatste binnenbocht had, na een span nende eindspurt met een meter te verslaan. Die meter en het snortieve gebaar van Maarse brachten de Nederlandse ploeg een kleine, maar volkomen verdiende zege. De Nederlandse rijders bleken op de twee de avond reeds beter op de schaatsen te staan dan Dinsdagavond. De omstandigheden van ijs en weer waren vrijwel gelijk, niet temin verbeterde Olthoorn zijn tijd op de 500 meter, in vergelijking met Dinsdagavond met 0,9 sec., waarbij hij Manssbarth met dui delijk verschil versloeg en Wim van dei- Voort gleed in prachtige stijl over de rechte einden en in de bochten technisch volmaakt. Zijn tijd werd 45,7 sec., 0,7 sec. sneller dan op de eerste avond. Hij liet Franz Offen berger ruim een seconde achter zich. Maarse liet dezelfde tijd in het nummer voor zich afdrukken als op de eerste avond (45,4 sec.). Sverre Farstad liet weer een voor treffelijke indruk achter met een tijd van 44,7 sec., waarbij hij het baanrecord van Carli Wazulik op een halve seconde bena derde. Anton Huiskes wist zich uitstekend aan Sverre Farstad op te trekken, maar in de voorlaatste bocht kwam hij door een mis slag ten val. Klaarblijkelijk beheerste hij zijn balans door gebrek aan ijstraining nog onvoldoende. Door deze val kwam hij op de 500 meter als laatste op de uitslagenlijst te staan. Een tegenvaller, want anders zou Nederland meer punten in dit nummer heb ben verzameld dan Oostenrijk. Wim van der Voort reed Farstad er uit op de 1500 meter in de voor deze baan zeer goede tijd van 2 min. 26 sec., slechts vier seconden boven het baanrecord van Wazulik. En Maarse zorgde voor een derde plaats op deze afstand met de tijd van 2.30, terwijl Huiskes van Franz Offenberger won en Olst hoorn de twintigjarige Biel voor zijn reke ning nam. Zo konden de Nederlanders meer dan tevreden zijn over deze tweede wed strijd-avond. De ploegwedstrijd over zeven kilometer op verzoek van de Oostenrijkers ingekort werd door onze landgenoten met een straat lengte gewonnen. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Farstad 44,7 sec.; 2. Maarse ADVERTENTIE nferLstraat - Haa'rVfni - ii.r: OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Schildersgereedschappen In het Coubertin-stadion heeft de Franse nationale judo-ploeg een wedstrijd gewonnen tegen een gemengd Amerikaans team, be staande uit vertegenwoordigers van Cuba, Argentinië, en de Ver. Staten. De Franse judoka's wonnen vier partijen en verloren er geen. Twee eindigden onbeslist. De uitslagen waren: Dazzi (Fr.) versl. Caghile ("Am.); Poneert (Fr.) versl. Garcia (Am.); Courtine (Fr.) versl. Forti (Am.); Gauguil (Fr.) versl. Kolychkine (Am.); Parizet (Fr.) onbeslist tegen Hunt (Am.); Dupre (Fr.) onbeslist tegen Osako (Am.). 45,4; 3. Van der Voort 45,7; 4. Biel 46,1; 5. Offenberger 46,8; 6. Oltshoorn 47,4; 7. Manns barth 47,9; 8. Huiskes 56,5 (gevallen). Oostenrijk 19 punten, Nederland 17 punten. 1500 meter: 1. Van der Voort 2.26; 2. Far stad 2.28; 3. Maarse 2.30; 4. Mannsbarth 2.30.2; 5. Huiskes 2.30,6; 6. Offenberger 2.31,3; 7. Oltshoorn 2.34,1; 8. Biel 2.36,5. Oostenx-ijk 16 punten, Nedexdand 20 punten. Ploegwedstrijd over 7000 meter: 1. Neder land 8 pnt.; 2. Oostenrijk 4 pnt. Eindstand: Oosten rijk 83% pnt.; Neder land 84% punt. Persoonlek klassement: 1. Farstad 31 pun ten (winnaar van de speciale prijs voor de beste buitenlander); 2. Van der Voort 30% pnt.; 3. Maarse 29 pnt.; 4. Offenberger 22 pnt.: 5. Biel 15% pnt.; 6. Mannsbarth 15 pnt.; 7. Huiskes 13 pnt.; 8. Oltshoorn 12 pnt. Het ligt in de bedoeling indien de Oosten rijkse schaatsenrijdersbond en de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond te zijner tijd tot overeenstemming kunnen komen, in December van het volgende jaar opnieuw een landenwedstrijd tussen Oostenrijk en Nederland in Wenen te organiseren. De Oostenrijkse ploeg zal dan echter uitsluitend uit Oostenrijkse rijders bestaan, terwijl de Weense organisatoi-en vertrouwen, dat Ne derland dan in zijn stei-kste formatie naar de Oostenrijkse hoofdstad zal komen. In een buitengewone algemene vergade ring van de Duitse Schaakbond is München aangewezen als plaats voor het tournooi van de eerste Europese zóne (West Europa) dat in Juni 1954 zal worden gehouden en waar van de organisatie aan de Duitse Schaakbond is opgedragen. Het betreft hier een van de zeven zóne- tournooien, die in de loop van 1954 zullen worden gespeeld. Daarop volgt in 1955 het interzóne-tournooi en in 1956 het candidaten- tournooi, waarvan de winnaar het recht krijgt om in 1957 een wedstrijd te spelen om het wereldkampioenschap tegen de houder van de titel. Het vorige candidatentournooi is naar men weet enkele maanden geleden gewon nen door de Rus Smyslov. die in Maart of April 1954 in Moskou de huidige wereld kampioen Botwinnik zal ontmoeten in een tweekamp van 24 partijen voor de titel. Donderdag 17 December zal in Rotterdam wethouder J. Meertens de eerste stoot doen bij het hoofdklasse biljartkampioenschap van Nederland drie banden. Aan dit tournooi, dat zal dui-en tot en met 20 December, wordt deelgenomen door de Rotterdammers Baay, Popeyus en Teegelaar, de Arnhemmers Broekhuizen en Dingelman en voorts Metz uit Den Haag en De Ruyter Jr. uit Waalwijk. De nationale kampioen 19521953, Swee- ring uit Amsterdam, zal zijn titel moeten verdedigen. De wedstrijden worden georganiseerd door de oudste vereniging van de Maasstad, de biljartvereniging Rotterdam op het dak terras van het groothandelsgebouw. Er zul len tribunes, die plaats zullen bieden aan 500 toeschouwers, worden neergezet. In Algiers is het biljarttournooi begonnen om het Europees kampioenschap cadre 47/2. Op de eerste dag won Galmiche (Fr.) van Chassereau (Fr.) 400, —283, Rudolph (Did.) van Tiedke (Did.) 400147, Van Hassel (België) van Vervest (België) 400302 en Gabriels (België) van Garcia (Spanje) 400 —198. De houder van de titel, de Duitser Lütge- hetmann, is wegens ziekte verhinderd aan dit tournooi deel te nemen. Rudolph (Did.) 400 59 43 6.77 Rosselet (Zwits.) 344 59 38 5.83 Galmiche (Fr.) 400 37 87 10.81 Garcia (Sp.) 307 37 73 8.29 Gabriels (B.) 400 22 87 18.18 Vervest (B.) 160 22 36 7.27 Van Hassel (B.) 400 23 111 17.39 Rosselet (Zwits.) 167 23 29 7.26 Rudolph (Did.) 400 25 58 16.— Chassereau (Fr.) 285 25 47 11.40 !5) „Lieve kind, het is misschien wel een beetje gek dat ik meegekomen ben, maar nu ik het schip gezien heb weet ik het eerst goed dat je straks duizenden kilome ters ver weg zult zitten. Als ik je alleen maar het tuinpad had zien aflopen, dan had ik me waarschijnlijk wijs gemaakt dat je over een paar weken weer thuis zou zijn. Nu kan ik mezelf niet meer voor de gek houden!" Mevrouw Combe keek vol vertrouwen op naar de hoge dekken van het schip. Het scheen haar toe dat de twee ouderwetse, hoge pijpen tot ver in de he mel reikten. „Moeder, de jongens zouden je het nóóoit vergeven hebben als je rustig thuis was blijven zitten!" Rosemary wees lachend in de richting van haar broers, die zo dicht mogelijk bij de loopplank stonden. Met opgetogen vreugde keken zij naar het schip. Dit heb ik aan Gavin's zorg te danken, bedacht Rosemary. Hij toch had haar drie pasies voor de kade gegeven, zodat haar moeder en broers niet ergens vei-weg hoef den te blijven staan. Natuurlijk, als assis tent-toneelmeester was ze het gewend er voor te zorgen dat ook de kleinste dingen in orde waren, maar toch had ze Gavin's geste erg op prijs gesteld. Roger en Tony waren zó getroffen door het in hun ogen reusachtig grote schip, dat ze, wonder boven wonder, sprakeloos wa ren. Roger was aan 't bedenken hoe hij het aan zou moeten leggen om even een kijkje in de machinekamer te kunnen ne men en Tony vroeg zich af of de twee lingen even meisjesachtig waren als ze er uit zagen. „Alleen passagiers mogen aan deze kant van het hek staan, willen bezoekers zich verwijderen?" Een politie officier riep dit met luide stem om; de bokken moesten van de schapen gescheiden worden. „U mag zo dadelijk enkele minuten aan boord gaan, als de passagiers inge scheept zijn", zei een vertegenwoordiger van de scheepvaartmaatschappij tot me vrouw Combe, toen zij angstig geïnfor meerd had of ze al afscheid moest nemen. Rosemary's moeder kon het maar nauwe lijks verkroppen, dat haar dochter daar ginder in een stroom van passagiers werd opgenomen, en dat zij achter dat hoge hek moest blijven staan. „Ik zie je zo dadelijk weer, moeder", riep Rosemary haar moeder opgewekt toe. Naar aanleiding van het verzoek van Beb van Klaveren om weer in de ring te mogen uitkomen, heeft het dagelijks bestuur van de NBB bepaald, dat Van Klaveren zich eerst aan een medisch onderzoek zal moeten onderwerpen. Daarna zal hjj in bijzyn van leden van het hoofdbestuur en van de na tionale technische commissie een trainings partij moeten boksen. Aan de hand van de aldus vei-kregen ge gevens zal het hoofdbestuur van de NBB een beslissing nemen. Intussen is Van Kla veren reeds in tx-aining gegaan, waarbij de aanwezigen onder de indruk kwamen van zijn vitaliteit en van zijn boksvorm, die verrassend goed bleek te zijn voor een 46-jarige. De Oostenrijkse Skibond heeft besloten een aantal leden van de nationale skiploeg naar het buitenland te zenden, omdat in Oostenrijk door gebrek aan sneeuw niet ge traind kan worden. De meeste skiërs van het team, dat over een maand aan grote inter nationale wedstrijden deel moet nemen, heb ben tot nu toe in het geheel niet geoefend en de bond heeft dan ook alle trainings cursussen stop gezet. Tengevolge van het ongewoon zachte weer ligt er nagenoeg geen sneeuw in de bergen. DENEMARKEN—NOORWEGEN. In Oslo werd de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap zaalhandbal tussen Denemai-ken en Noorwegen gespeeld, die in een 2611 overwinning voor de Denen ein digde. Bij rust leidde Denemarken met 158. DUITSLAND—FINLAND. De in Kre- feld gespeelde ijshockeywedstrijd tussen Duitsland en Finland werd door de Duitsers met 51 (20, 00, 3—1) gewonnen. ADVERTENTIE ,Xf Sfc-' "V-:' Spaarnwouderstraat 38--40 Geperforeerd Hardboard voor etalages en decoratieve doeleinden Tel 15681 - 21205 Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera zorgde bij zijn beant woording van de sprekers over de begro ting P.T.T. voor aanschouwelijk onderwijs. Hij had het telefoonboek van het district Utrecht meegebracht, als voorbeeld van het 15-tal van zulke boeken, dat er komt en waarvan hij de voordelen aantoonde. Reeds drie jaar geleden was het stelsel van dis trictstelefoonboeken aangekondigd. Toen had men daartegen geen bezwaar gemaakt, zodat het een beetje vreemd was, dat men nu hiertegen kwam opponeren. Een derge lijke opmex-king maakte hij ten aanzien van hetgeen vorig jaar omtrent de telefoon tarieven was aangekondigd. Tussen de minister en ir. Posthumus (P. v. d. A.) ontstond nog een kwestie over het feit, diat gestencilde stukken niet meer als drukwerk verzonden zullen mogen worden. De heer Posthumus kwam zelfs met een motie om op de door hem bedoelde zendingen het tarief voor nieuwsbladen toe te passen. De minister vond dit, wegens de mogelijke consequenties moeilijk aanvaard baar. intussen was hij bereid de bedoelde maatregel niet reeds op 1 Januari te laten ingaan, maar te wachten tot de behande ling van de Postwet. Hierna nam de Kamer de P.T.T.-begroting zonder hoofdelijke stemming aan. Pensioenwet Vrij langdurig heeft zij zich hierna met het wetsvoorstel tot incidentele wijziging van de Pensioenwet bezig gehouden. Mis schien wel de allerbelangrijkste bepaling hiervan was, dat arbeidscontractanten onder de Pensioenwet zullen komen. Merk waardig was het standpunt van de heer Reuter (C.P.N.), die zulks alleen maar facxxltatief gesteld had willen zien en ten slotte, na heel wat kritiek, bereid bleek met zijn fractiegenoten vóór het ontwerpte stemmen op grond van de verbeteringen, die het zal brengen, echter zonder verant woordelijkheid te aanvaarden voor wat hij bedenkelijk in het wetsvoorstel achtte. Na- tuurlijk lieten andere Kamerleden niet na kenbaar te maken, dat iets dergelijks on- Wat waren de jongens aan 't werk! Ze leken wel landverhuizersdie in een vreemd land hun hut bouwden. Ze kregen er dorst van, maar dat gaf niet: want ze hadden lekkere limonade in hun flessen. Daar had tante Liezebertha voor gezorgd. Ze deden geweldig hun best. Het werk was lang niet gemakkelijk, maar daar zagen ze niet tegen op. Alle drie waren ze lustig aan 't zagen en timmeren, dat het klonk door het siille bos. En langzamerhand zagen ze de hut groeien! „We krijgen 'm misschien wel klaar vóór de avond", meende Rick. „Ja, we schieten goed op!", zei Bunkie. Het zou niet zo erg zijn, als ze met het donker nog niet klaar waren, want Pilon had gezegd, dat ze. die eerste nacht dan in zijn huis konden slapen. Maar toch zouden ze 't leuk vinden, als ze deze dag al klaar kwamen met het bouwwerk. En het zag er naar uit, dat dit zou lukken, want steeds verder kwamen ze met het dichtmaken tussen de drie bomen. Als alles klaar was, zouden ze net 'n mooie ruimte, hebben, om die weken in te bivakkeren! Onvermoeid iverkten ze voort. Ze zorgden voor een deur ook; en voor het dak hadden ze van Pilon een stevig stuk zeildoek gekregen mogelijk is en dat, wanneer men voorstemt, men daarvan dan ook ten volle de gevolgen voor zijn rekening neemt. Een pijnlijke steen des aanstoots bleek de bepaling te zijn dat degenen, die metter tijd gepensionneerd zullen worden en dan nog inkomsten uit arbeid zouden ontvan gen, deze niet met het pensioen mogen cumuleren. Zowel de heren B e e r n i n k (C.H.) en Stapelkamp (A.R.) als de heer Weiter (K.NJP.) keerden zich hier tegen en vonden dat zulk een regeling in deze tussentijdse wijziging der Pensioen wet misplaatst was. Laatstgenoemde spre ker was van oordeel, dat het wetsontwerp door deze bepaling, die hij laag bij de gronds en kleinburgerlijk noemde, ontsierd werd. Dit stamde volgens hem uit de tijd, toen de heer De Geer eens opmerkte: „Mijn bier wordt zuur als mijn buurman champagne drinkt." Zo iets was niet meer van deze tijd. Vermakelijk was het toen deze afgevaardigde minister Beel uitnodig de, een volslagen onbegrijpelijke tirade uit de stukken in begrijpelijk Nederlands te vertalen en de minister ronduit erkende zelf ook niet te weten wat er bedoeld was. Inmiddels was het hem door ambtelijke voorlichting mogelijk gemaakt de heer Welter in gewone en niet in stadhuistaal uit te leggen, wat de door hem bedoelde passage inhield. De minister ontkende, dat er in de tus sentijdse regeling een nieuw element met betrekking tot de cumulatiebeperking was opgenomen, want in andere Pensioenwet ten komt iets dergelijks reeds voor. Intus sen verklaarde hij zich bereid, de zaak van de cumulatie-beperkende bepalingen nog eens in studie te doen nemen". Schoon morrend zij voelden zich enigermate in een dwangpositie, aangezien het er om ging de wijzigingen van de Pen sioenwet met 1 Januari rechtskracht te doen krijgen namen ook de bezwaarde afgevaardigden tenslotte geen stelling tegen het wetsontwerp, dat er zonder hoofdelijke stemming doorging. Daarna besteedde men nog een uur aan Sociale Zaken, waarna in de avondvergadering de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd voortgezet. Onderwijs Een groot deel van de avondvergadering werd in beslag genomen door vier sprekers van de K.V.P.-fractie. Van hen hield magister dr. Stokman zich met de verhouding tussen bijzonder en openbaar onderwijs bezig. De heer Engelbertink besteedde aandacht aan het nijverheidsonderwijs. D r. Lucas bèsprak het vraagstuk van de leraren-salarissen. Minister Cals, erkentelijk voor de welwillende woorden, vooral van de zijde van de V.V.D. en ook door de heer Peters (K.V.P.), tot hem gesproken, kon prof. Lemaire (K.N.P.) vex-zekeren, dat men al lang bezig is met een onder-zoek naar de efficiency op zijn depax*tement. Dit achtte hij geenszins overbodig, als men bedenkt dat er 350.000 correspoiidentiestukken per jaar op het ministerie binnenkomen. Critiek op Utrechts congres Minister Cals nam op scherpe wijze stel ling tegen de critiek, welke op het onlangs in Utrecht gehouden congres op hem en zijn departement is geoefend. „Ik zou het demonstratieve congres in Utrecht graag hebben bijgewoond," aldus de minister, „maar de manier, waarop dit congres vanwege de verantwoordelijke onderwijsorganisaties is aangekondigd, maakte mij zulks onmogelijk. De regering kan zich op een congres niet ter verant woording laten roepen. Het spijt mij zo vervolgde de minister dat zij, die beter kunnen weten, een voorstelling van zaken hebben gegeven alsof de opeenvolgende ministers van O. K. en W. zich als sphynxen hebben gedragen en pas in beweging komen, wanneer een menigte, in demon stratieve vergadering bijeen, termen als „onderwijzersstaking" bezigt. Ik heb het vex-slag van wat er in Utrecht is gesproken Zoals ze daar stond in haar nieuwe, gelig getinte jas, de haren wapperend in de wind en met een gloednieuw paspoort in haar hand, leek ze verbluffend jong. Zo nu en dan keek ze even tersluiks naar de lelijke foto van haar in het blauwe boekje. Het paspoort kraakte nog van nieuwigheid en rook sterk naar lijm De controle door de douane en de andere fxxnctionarissen scheen Rosemary eindeloos toe. Bonkaar ten moesten zelfs xngeleverd worden! Voor zichzelf vond Rosemary dit alles niet erg; enkele meters voor haar stonden Val, die gehuld was in een dikke tweed jas, en Cornelia. Rosemary zou er zich mee vergenoegd hebben hen rustig gade te slaan, maar nu haar moeder diaar beneden op de kade wachtte, was het een geheel andere zaak, ze werd zelfs ongeduldig. Kwam er nu helemaal geen schot is? Me vrouw Combe's hart was niet meer zo goed, dat ze lang kon staanHet was een hele opluchting voor haar, toen ze Gavin zag. Ze vertelde hem wat ze op het hart had. „Denk je dat hier ergens een stoel te vinden zou zijn?" „Ik zal eens kijken; maak je overigens geen zorgen, lieve kind. Je moeder is ver standig genoeg. Als ze voelt, dat ze moe wordt, zal ze wel een koffer of zo iets vinden om op te gaan zitten". Maar toch was ze blij, toen ze zag dat Gavin zich door de lange sliert mensen een weg baande in de richting van me vrouw Combe en haar zoons. Het kwam niet in haar op, dat hij weer héél wat tijd nodig zou hebben om zijn plaats in de lange rij wachtenden in te nemen. En de douane zou wel rustig de tijd nemen om de omvangrijke toneelbagage, waar Gavin toezicht op hield, te onderzoeken. Gavin was echter gewend aan de egoïstische aard van toneelspelers en hij had een te gelijk matig humeur om het tijdverlies erg zwaar op te nemen. Hij voelde zich trouwens aangenaam gestreeld door Rosemary's ver trouwen in hem. Ze dacht blijkbaar dat hij voor iedere netelige kwestie wel een oplossing wist te vinden. Hij vond in het douanegebouw geen stoe len, maar wel een klein bank, waarop nog een plaatsje vrij was. Mevrouw Combe ging met een zucht van verlichting zitten en glimlachte Gavin dankbaar toe. „Mijiheer Logan, denkt u dat er een kans is om even in de machinekamer te kijken?", vroeg Roger. „Ik heb er een hard hoofd in", ant woordde Gavin opgewekt, „maar we zullen zien of de tweeling wat kan bereiken". „Wat? Zij? Die pap-jongetjes?" Tony's stem klonk geringschattend. Hij kon niet geloven dat zulke kleine, fijngebouwde en meisjesachtige jongetjes, als Johnny en Alan Burley, iets konden doen dat de moeite waard was. „Dat zijn helemaal geen pap-jongetjes, 't zijn duivels", zei Gavin grinnekend en hij liep weer naar de lange rij passagiers. Even later drong het tot Rosemary door, dat ear niemand was gekomen om yan Gavin afscheid te nemen. „Ik heb de ^Laatste tijd al meer dan ge noeg te doen gehad om óók nog van mijn familie afscheid ie kunnen nemen. En je moet niet uitvlakken dat ze helemaal in het Noorden van Schotland wonen; 't zou me een reisje geweest zijn! Daarom zijn ze ook niet naar hier gekomen. Het zou toch te gek zijn om honderden kilometers te gaan reizen, alleen maar om bij het ver trek van de „Zuider Ster" een traan te plengen!", beantwoordde Gavin een desbe- treffende vraag van Rosemary. Ze had er geen idee van of hij nu gesproken had over zijn oudei-s, zijn broers of zusters of misschien over zijn vx-ouw en kinderen. Gavin's privé-leven was en bleef voor haar een gesloten boek. Later, toen Rosemary's moeder met be traande ogen naar de „Zuider Ster" op- blikte, begreep ze pas goed wat Gavin be doeld had. Mevrouw Combe was speciaal naar Southampton gekomen om haar jon gens een uitje te bezorgen. Ze had al lang aangevoeld dat het afscheid nemen van haar dochter daar op de kade, als het schip langzaam wegvaren zou, waarschijn lijk net iets te veel voor haar ontvankelijk gemoed zou zijn. Haar tranen kon ze niet terugdringen Later, als ik weer eens op reis ga, zei Rosemary tot zichzelf, moet mijn moeder maar niet meer komen; geen afscheidstra- nen op stations en kades! Deze gedachten kwamen pas een uur la ter iin haar op. Nu was ze zo juist de Minister Cals, die een geestig man is en zeer slagvaardig, heeft in de Tweede Kamer, sprekende over de organisatie van zijn departement, ook de aanstel ling van vijf directeuren voor belang rijke afdelingen besproken. Zij worden genummerd met Romeinse cijfers, ter onderscheiding van andere directeuren, die met Arabische cijfers worden ge nummerd. „Maar, zo verklaarde de minister, de Arabieren hebben de Romeinen inmid dels verslagen. De Romeinen zijn zelfs Arabieren geworden, zij het hooggeklas- seerde Arabieren". X3000000000000000000000CCOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOC ontvangen en ik moet daaruit wel de con clusie trekken, dat de voorlichting bij die gelegenheid wel zeer in gebx-eke is gebleven. De wijze, waarop men daar deze zaak heeft getracteex-d is er op gericht geweest, in het land met betrekking tot de regering de in druk te vestigen van een volkomen gebrek aan verantwoordelijkheid. De minister van onderwijs draagt niet alleen kennis van de onderwijsverslagen, hij is ook een mens. Ik kom zelf uit een onderwijsgezin," aldus mr. Cals. „Drie van mijn familieleden staan voor de klas en mijn kinderen zitten in te dicht bevolkte klassen. Zou ik daartegen over onverschillig staan?" In 1953 is er voor 110 millioen gulden, dit is 33 millioen boven de oorspronkelijke raming, voor scholenbouw gebruikt. Aan genomen mag worden, dat in 1955 de ach terstand in scholenbouw zal zijn ingehaald. De minister deelde tenslotte nog mede, dat het overleg over de ondei-wijzers in militaire dienst wordt voortgezet. Even eens worden de pogingen om tot een rege ling te geraken met betrekking tot de fic tieve diensttijd voortgezet. Binnenkort is een mededeling te verwachten over de ver hoging der studietoelagen. De afschaffing van de classificatie mag echter niet los worden gezien van het gehele probleem. Met betrekking tot de salarissen heeft de minister nog medegedeeld, dat een wijziging van het bezoldigingsbesluit voor hoogleraren gereed is. Met in gang van 1 Januari 1954 zal het maxi mum salaris van hoogleraren, met in begrip van de 5 px-ocent, op 17.000 worden gebracht. Het salaris, waar voor terugwerkende kracht geldt tot 1 Januari 1953, zal 16.200 bedragen. Vandaag gaat de Kamer verder met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, waarmede gistei-middag een begin werd gemaakt. In de avondvei'gadering van heden zal minister Zijlstra zijn gasbeleid verdedigen. Rotterdams Toneel In een Dinsdag gehouden vergadering van de stichting Rotterdams toneel heeft Frits van Dijk het bestuur verzocht hem per 1 Januari ontslag te willen verlenen als directeur van het Rottei-dams toneel. Het is alleen zijn bedoeling, aldus deelde het bestuur ons desgevraagd mede, hem te ontheffen van genoemde functie, want Frits van Dijk wil als acteur en regisseur aan het gezelschap verbonden blijven. De heer Van Dijk zou tot deze stap ge komen zijn, aldus het bestuur, naar aan leiding van een uitlating van de wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling te Rotterdam tijdens de begrotingsdebatten over de leiding van het gezelschap. Con- tractueel is de heer Van Dijk tot September 1954 gebonden. Het bestuur heeft hem echter verzocht zijn ontslag per 1 Februari te vragen, om dat er dan nog tijd zal zijn over de kwestie van gedachten te wisselen. Afgescheiden daarvan, zo deelde men ons nog mede, zal zijn verzoek nog in een bestuursvergade ring moeten worden behandeld. ADVERTENTIE SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS douane gepasseerd en waren ook de aller laatste passagiers de loopplank opgegaan, waarna de hele groep wegbrengers aan boord was toegelaten. Wit gejaste ste wards namen de handbagage op en brach ten de leden van Herrick's troep naar hun hutten. De officieren liepen in witte uni formen rond, hetgeen een tropische sfeer schiep. De zon brandde dan ook fel, en het was gloeiend heet. Aan de andere zijde van het schip was een prachtig uitzicht over het brede wa ter; vele schepen voeren langzaam de haven in of uit; grote Oceaanstomers, waarbij de „Zuider Ster" maar een klein scheepje leek, een lichte kruiser en tal vain vrachtschepen. Hel was een prachtig en imponei-end gezicht! „Daar gaat de „Queen Elisabeth", zei één van de jongere officieren tot Roger en Tony, die opgetogen waren. „Moeder, ik ga later naar zee!" riep Tony enthousiast uit. „Zouden we de machinekamer even mo gen zien?", vroeg Roger de jonge officier smekend. Hij wilde toch zo graag zonder hulp van de tweelingen zijn doel berei ken „Dat weet ik niet't is feitelijk ver boden Het officiertje, dat maar één streep op de mouw had, keek twijfelachtig. Toen hij echter voor de tweede keer Rosemary aan gekeken had, zei hij: „Als jullie met me meelopen, zal ik jullie bij de trap brengen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6