Adenauer redde in Parijs Duitse belangen Atoomwapens vergen een reorganisatie der strategie Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dean geeft Noordelijken nog een week de tijd Viermogendhedenconferentie zal voorrang aan Westelijk Duitsland-plan moeten geven Adenauer en Bidault bespraken Saarkwestie L ..JLJÉ Stevenson hekelt de heksenjacht Proefkonijnen van Helderse arts gestolen Moskou's reacties op Westelijk voorstel NAVO-conferentie in Parijs geopend Vietminh komt weer met vredesaanbod Het woord is aan Voor de Stille Armen Sensationele eritiek van Ilya Ehrenburg 68e JAARGANG No 134 MAANDAG 14 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 287 Zitting ministerscomité van Raad van Europa ten einde Queuille geen candidaat voor presidentschap Hulde aan Lourens Coster ,A 'in' m m 'M A y/' f L. Afscheid van militaire missie in Bandoeng Mevr. Jagan gearresteerd en weer vrijgelaten Consumptie is gevaarlijk voor de gezondheid Oordeel van OEES over Nederland Russische aandacht voor Eisenhowers plan Indonesisch kabinet zoekt compromis De Gaulle geeft nolitieke richtlijnen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jo Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom V N, Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS, (United Press) Ter voorbereiding van de ontmoeting met de Russen hebben de Westelijke grote drie het afgelopen weekeinde met Duitsland hun beleid gecoördineerd. Een Duitse woordvoerder meldde dat volledige overeenstemming be staat wat betreft het beleid ten aanzien van Rusland. Gedurende de driedaagse Navo- zitting zullen de drie ministers hun besprekingen van Bermuda voortzetten om alles voor de „grote dag" gereed te hebben. De Duitse Bondskanselier Adenauer heeft in Parijs met de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken volledige overeen stemming bereikt wat betreft de opvattingen inzake de komende vier-mogendheden- conferentie en de regeling van de Duitse kwestie. In gesprekken met Dulles, Eden en Bidault trad een „volledige solidariteit der opvattingen" aan de dag. Adenauer heeft Zaterdag en Zondag met de drie ministers afzonderlijk geconfereerd. Volgens een Duitse zegsman kwamen de ministers met Adenauer tot de slotsom dat het Kremlin de vier-mogendheden- conferentie gebruiken wil om ratificatie van de Europese Verdedigings Gemeen schap door Frankrijk te torpederen en de Europese integratie te verhinderen. De Westelijke mogendheden en de Duitse Bondsregering zijn het eens dat men met neutralisatie van Duitsland niet ac- coord kan gaan. Opnieuw kreeg Adenauer de toezegging dat tijdens de gehele vier-mogendheden- conferentie ruggespraak met hem zal wor den gehouden. Bovendien werd Adenauer verzekerd dat er geen sprake kan zijn van loslaten van de Europese Verdedigings Ge meenschap. De Westelijke ministers van Buiten landse Zaken rekenen kennelijk op lange en moeilijke onderhandelingen in Berlijn, die „veel geduld en goede zenuwen zullen eisen". Het is denkbaar dat Moskou opnieuw de neutralisatie van Duitsland zal voorstellen en een verenigd Duitsland een politieleger of nationaal leger van 200.000 a 300.000 man zal willen toestaan. Zulk een plan schijnt voor het Westen echter niet aan vaardbaar te zijn. Hetzelfde geldt, zo wordt verder van diplomatieke zijde vernomen, voor eventuele plannen van het Kremlin de hereniging van Duitsland te bewerk stelligen op voorwaarde van voortzetting van de bezetting. Andere datum Men rekent er fn de Westelijke hoofd steden niet op dat de Russen accoord zul len gaan met het voorstel de conferentie op 4 Januari te laten beginnen. Men ge looft dat de Russen een andere datum zul len voorstellen. Vrees voor redelijkheid Een mislukking van de vier-mogend- fceden-conferentie zou de kansen op rati ficatie van de E.V.G. aanzienlijk verbete ren, verklaren NAVO-kringen in Parijs. Daarom zal het Kremlin de Westelijke mogendheden in Berlijn misschien een serie voorstellen ter oplossing van het PARIJS, (AFP/Reuter) Bondskanse lier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, hebben Za terdagavond aan een diner in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Pa rijs de Saarkwestie besproken en volgens hun communiqué opnieuw vorderingen ge maakt. Volgens diplomatieke kringen hebben Adenauer en Bidault echter geen belang rijke vorderingen gemaakt bij hun be sprekingen over de Saar. Zij stelden geen datum voor een nieume bijeenkomst vast. Volgens genoemde kringen zullen de be sprekingen worden voortgezet tussen de Duitse autoriteiten te Bonn en de Franse Hoge Commissaris, André Francois Poncet. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat het werk van de raadge vende vergadering van de Raad van Euro pa van invloed is geweest op de beslis singen van de drie Westelijke mogend heden ten aanzien van een viermogend hedenconferentie. Bidault zeide dit in een toespraak tot de gemengde commissie van de Raad van Europa. Hij maakte bekend, dat de secre taris-generaal van de raadgevende verga dering, Léon Marchal, zal deelnemen aan de werkzaamheden van de interim com missie. De interim-commissie is Zaterdag bijeengekomen om plannen voor een bo vennationaal politiek gezagsorgaan voor de zes landen van de kolen- en staalgemeen schap uit te werken. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, verklaarde in de ge mengde commissie, dat de zeslandencon- ferentie te 's-Gravenhage over de instel ling van een bovennationaal politiek ge zagsorgaan „een onverdeeld succes" was geweest. De ministers van Buitenlandse Zaken der vijf, die het „verdrag van Brussel" heb ben gesloten, hebben Zondagavond op een diner in het gebouw van de Nederlandse ambassade te Parijs informeel gesproken over de internationale toestand en de ge meenschappelijke vraagstukken hunner landen. Aanwezig waren de Britse. Franse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Eden, Bidault, Van Zeeland, Beyen en Bech. PARIJS (AFP). Vice-premier Henri Queuille (radicaal-socialist), heeft Zondag verklaard niet candidaat te willen zijn voor het presidentschap der Franse repu bliek. Duitse probleem doen, die men niet zonder meer kan verwerpen en waarover men tenminste praten moet. Daardoor zou rati ficatie van de E.V.G. verder vertraagd worden. Men was het bij de besprekingen met Adenauer hier volkomen eens dat de Duit se kwestie voorrang moet hebben op de viermogendheden-conferentie en dat de eerste stap tot Duitse unificatie moet be staan uit vrije verkiezingen gevolgd door oprichting van een regering voor geheel Duitsland. Naar verluidt zijn Dulles en Adenauer het erover eens geworden, dat de hereni ging van Duitsland de voorrang moet heb ben op de Berlijnse conferentie en dat het totstandbrengen van een Europees leger de beste weg is om tot een herbewapening van Duitsland te komen, een integratie van Europa te verwezenlijken en de „brand haard" van geschillen tussen Frankrijk en Duitsland weg te nemen. Adenauer zelf heeft tegenover de repor ters verklaard dat hij een „zeer vrucht bare bespreking met Dulles had gehad. Naar verluidt zijn Adenauer en Bidault niet ver meer af van een „beginselverkla ring", die het geraamte moet vormen voor een oplossing van de Saarkwestie door de vorming van een internationaal directo raat. Een dergelijke verklaring zal, naar men hoopt, bekend gemaakt kunnen wor den na de conferentie van Berlijn en na- dat een nieuwe Franse regering in functie ïs gekomen (na de presidentsverkiezingen). Een ongewoon tafe reel viel Zaterdag middag op de Grote Markt te Haarlem te aanschouwen. Ter ge legenheid van het twaalfde lustrum van het gezelschap Har- lemia",een vereniging van uit Haarlem ko mende Leidse studen ten, werd Lourens Coster hulde gebracht De keizer van Har- lemia" jhr. A. J. van Styrum klom daartoe tot aan de voet van het standbeeld, legde een krans en hield een hooggestemde re de. Over gebrek aan belangstelling had de spreker niet te kla gen. Alleen Lourens Coster zelf bleef on bewogen. Om dit ge beuren zeer precies vast te leggen wees de klok van de Sint Bavo op het ogenblik, dat de foto werd ge nomen, tien over vie ren aan. PHILADELPHIA, (Reuter). Adlai Stevenson, de leider van de democratische partjj in Amerika heeft in een toespraak ter gelegenheid van een diner Zaterdag de regering van Eisenhower ervan beschul digd het probleem van communisten in de regering verkeerd aan te pakken. „Als de regering op zoek is naar een goede methode", zei hij, „zou lk een kruis tocht tegen het communisme aanbevelen, zonder gebruik te maken van communis tische methoden". Hij betoogde dat de clausules in de con stitutie betreffende de rechten van het volk in het gedrang komen, historische vrijheden beknot en roekeloze woorden geuit worden en dat wantrouwen en vrees door het land trekken. De veiligheid van geheime dossiers wordt in gevaar gebracht, zo zei Stevenson, „en het spookbeeld van een politieke politie macht rijst op. Wij beginnen te lijken op wat wij het meest vrezen". Hij zei, dat terwijl president Eisenhower over eenheid spreekt, „zijn collega's on enigheid zaaien. Terwijl hij vraagt om kalmte, stoken zijn vrienden het vuur van de hysterie. Terwijl hij zich beroept op de Amerikaanse traditie dat de beschuldigde het recht heeft geconfronteerd te worden met zijn beschuldigers, zijn leden van zijn partij en regering bezig met beschuldigen, rechtspraak, veroordeling en bestraffing met een enkel handgebaar". „De heer Stevenson herhaalt steeds weer, als een krassende gramofoonplaat, dat de Amerikanen de communisten moeten be strijden, doch dat dit vooral met zachtheid moet geschieden", zo verklaarde senator McCarthy Zondagavond. Hij vervolgde: „Ik heb sinds lang ge merkt dat Stevenson een bepaalde neiging tot de communistische leerstellingen be zit. Ik zou willen zeggen dat hij een com munist niet eens zou herkennen, als hij er een tegenkomt". Ex-president Truman heeft Zaterdagavond verklaard de uitnodiging voor een debat over het communisme met senator McCar thy niet te zullen aanvaarden. DJAKARTA (Aneta) Op een af scheidsreceptie van de Nederlandse mili taire missie, die in Bandoeng is gehouden, sprak resident Abas Wilagasomantri namens de gouverneur van West-Java zijn waardering uit voor de goede en vlotte samenwerking. De militaire commandant van West-Java, kolonel Kawilarang, zei onder meer, dat de leden van de Neder landse missie met een gevoel van tevreden heid kunnen vertrekken, omdat zij hun vriendschapsmissie tussen de Indonesische en Nederlandse strijdkrachten hebben ver vuld. GEORGETOWN (AFP). Mevrouw Janet Jagan, echtgenote, van dr. Jagan, de afgezette voormalige premier van Brits Guyana, is Zaterdag te Georgetown gear resteerd op grond van het, verkleed als Indische, bijwonen van een onwettige sa menkomst, die was uitgeschreven onder het mom ener „godsdienstige bijeenkomst". Met haar zijn nog zes andere leden der Guyanese „vooruitstrevende volkspartij", de vroegere regeringspartij, gearresteerd. Later zijn de arrestanten tegen borgstel ling weer op vrije voeten gesteld. Mevrouw Jagan en negen medebeklaag- den zullen Dinsdag voor het gerecht ver schijnen. Uit de tuin van een dokter in Den Hel der zijn in de nacht van Zaterdag op Zon dag zes konijnen gestolen, die gebruikt worden voor medische onderzoekingen. Het consumeren van deze konijnen is ge vaarlijk voor de gezondheid, omdat de die ren ten behoeve van een onderzoek naar de bestrijding van kanker met een be paalde smetstof waren ingespoten. Vijf van deze konijnen hadden metalen plaatjes in de oren met de nummers 78, 95, 96, 97 en 98. Vier dieren zijn donker bruin, één is muisgrijs en één witbont. De politie vermoedt dat de dieven niet in Den Helder wonen, aangezien het daar algemeen bekend is dat de konijnen voor proefnemingen worden gebruikt. De hok ken in de tuin waren gemakkelijk bereik baar, omdat men niet bevreesd was voor diefstal van deze dieren. De eerste Russische reactie op de voor gestelde Viermogendheden-conferentie dpet veronderstellen, dat de Russen twijfelen of de conferentie een onmiddellijke ver andering van de aard van de koude oorlog tengevolge zal hebben, aldus het oordeel van Westelijke waarnemers te Moskou. Een officieel antwoord op de geallieerde nota, waarin 4 Januari als aanvangsdatum voor de viermogendheden-conferentie wordt genoemd, is nog niet ontvangen, maar in de Russische pers wordt gezegd, dat de Amerikanen verantwoordelijk zijn als een dergelijke conferentie zou misluk ken. Volgens de „Prawda', het blad van de communistische partij, zijn de Verenigde Staten door de Britten en de Fransen ge dwongen het Russische voorstel voor een conferentie aan te nemen. Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om kwart over tien heeft in het Pariise Palais de Chaillot de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, de twaalfde halfjaarlijkse conferentie der veertien NAVO-landen geopend. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de At lantische organisatie, die gisteravond voor de pers met zijn bekende gemoedelijkheid de voornaamste agenda-punten heeft toe gelicht, verklaarde te verwachten dat de conferentie niet voor Woensdagavond be sloten zal kunnen worden. Hoewel het Ismay's taak is de militaire inspanningen van de veertien landen te coördineren en ook te stimuleren, en hij uit hoofde van zijn functie daarom met de resultaten eigenlijk nooit helemaal tevre den mag zijn, bleek hij gisteravond toch verre van pessimistisch gestemd ten aan zien van de vooruitzichten van de Atlanti sche samenwerking. „Wij hebben dit laat ste halfjaar goede vorderingen gemaakt", zei hij, „en het geprojecteerde plan voor 160 nieuwe vliegvelden zal eind December vrijwel zijn voltooid. Het aantal divisies, dat volgend jaar onder de wapenen zal zijn, wordt op omstreeks 40 geschat". Wat de financiële bijdrage der veertien landen aangaat, deelde Lord Ismay mede, dat het budget voor het volgend jaar niet zal behoeven te worden verhoogd. De cij fers zullen zelfs nog 7 pet. lager worden. Maar dat betekent niet, zo onderstreepte Ismay voor de zoveelste maal met nadruk, PARIJS, (Reuter). Nederland moet zijn economische activiteit tot het uiterste vergroten om het probleem van de snelle bevolkingsaanwas op te lossen. Dit staat in een overzicht van de economische toestand in Nederland, zoals dat is uitgegeven dooi de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Het overzicht is gebaseerd op de antwoorden op een gedetailleerde vragenlijst, die uitgegaan is van de OEES. De bevolkingsaanwas wordt in het rap port het fundamentele probleem genoemd. Uitbreiding van de economische activiteit hangt rechtstreeks af van de ontwikkeling van de uitvoermogelijkheden. Ongeveer 45 pet. van de uitvoer, aldus het rapport, be staat uit agrarische producten en voedings middelen, die het buitenland meer aan in voerbeperkingen onderhevig zijn dan in dustriële producten. De Nederlandse reserves aan buiten landse valuta zullen in 1954 blijven stijgen, hoewel in langzamer tempo dan tot nu toe. dat het Westen nu op zijn lauwerep kan gaan rusten. Men mag zeggen dat een eventuele vijand zich nu geen verrassings- overval meer zal kunnen permitteren, doch de Russische voorsprong zo waarschuw de Lord Ismay in manschappen en ma terieel is nog lang niet ingehaald. Een la cune, waarover verder zeker gesproken zal worden, betreft ook de verdediging van de burgerbevolking, waarop de secretaris generaal in zijn rapport speciale aandacht zal vestigen. Ofschoon Lord Ismay zich daarover niet publiekelijk heeft uitgelaten, schijnt het dat de deskundigen van de NAVO nu toch wel degelijk de praktische toepassing van nieuwe wapens voorbereiden. De Fransen geven hoog op van een atoomkanon van hun vinding, waarop minister Pleven on langs in de Senaat enige belangwekkende toespelingen heeft gemaakt. Wanneer deze wapens op grotere schaal ingezet zouden kunnen worden, dan zou dat volgens Fran se experts een volkomen nieuwe strategie vereisen en ook het gebruik van massale troepeneenheden zou dan kunnen worden beperkt. Het is dan ook niet uitgesloten dat men hier de verklaring moet zoeken van een opmerking van Lord Ismay dat in het komende jaar geen hogere militaire credieten zullen worden aangevraagd, of schoon het evenwicht tussen Oost en West toch nog lang niet is hersteld. LONDEN (Reuter/AFP). De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Bohlen. een dag voordat Eisenhower zijn toespraak over controle op atoomenergie tot de UNO hield, mede gedeeld, dat zijn regering, net als in voor gaande gevallen, ernstige aandacht zou be steden aan de toespraak van de president, aldus meldde Tass Zaterdag. Bohlen had op last van zijn regering de aandacht van de Russische regering op de rode gevestigd. Woensdag deed ambassa deur Bohlen Molotov een schrijven met gedeelten van Eisenhowers toespraak toe komen. In Londen werd de Russische verklaring met zeer grote belangstelling en een zekere voldoening begroet. Niettemin aarzelt men in doorgaans wel- ingelichtte kringen te zeggen dat het een „zeer bemoedigend" teken is, zoals een woordvoerder van het Witte Huis Zaterdag heeft verklaard. In deze kringen vestigt men er de aan dacht op dat nodig is af te wachten en te zien wat de uitslag zal zijn van het onder zoek waarover Molotov heeft gesproken. LONDEN (Reuter). „Tass" maakt melding van een artikel van de officiële voorlichtingsdienst der opstandige Indo- Chinese Vietminh-regering, waarin onder meer wordt gezegd: „Leger en volk der Vietminh strijden vastbesloten voor vrede en onafhankelijkheid. Indien de Franse regering zich werkelijk bereid toont de on afhankelijkheid van Vietnam te eerbiedi gen, en indien zij onderhandelingen wil aanknopen met de Vietnamese volksrege ring (de Vietminh-leiders), zijn regering en volk der democratische republiek Viet nam bereid een dergelijk Frans voorstel te aanvaarden". De Vietminh-leider Ho Tsji-Minh heeft verleden maand, als gemeld, via een onder houd met een vertegenwoordiger van het Zweedse blad „Expressen", uiting gegeven aan zijn bereidwilligheid om een staakt- het-vuren of te kondigen, indien dit zou worden gevolgd door rechtstreekse vredes besprekingen met Frankrijk. De Franse regering heeft toen verklaard: Een dergelijk voorstel moet officieel worden gedaan en niet slechts in een on derhoud met een journalist. Ho Tsji-Minh wil, dat Frankrijk de eer ste stap zal doen om tot een wapenstilstand te komen, doch hij zal zelf het initiatief moeten nemen, indien hij de Indo-Chinese oorlog beëindigd wil zien. De Vietminh-leider wil klaarblijkelijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Carly le Het grootste aller gebreken Is, zich van geen enkel gebrek bewust te zijn. Zesde verantwoording J. G. M. Zn. 25.—; de J- f 2.50; P. R. 10.—; G. J. E. 5.—; A. P. 2.50; A. O. i._; wed. S. 1.— W. BI. 2-50; M. v. R. 5.—; B. P. f 5.—; J. B. 1.—; A. H. 10—; C. J. 2.50; P. K. 5— Dagtotaal 78. In het g-heel is thans bij ons blad binnen gekomen 4046.05. niet te maken hebben met de regeringen der verenigde Indo-Chinese staten van Cam bodja, Laos en Vietnam, doch Frankrijk staat er op dat ook zij deel zullen hebben aan eventuele besprekingen. Crisis? Premier Nguyen van Tam van Vietnam heeft in het afgelopen weekeinde in Dalat besprekingen gevoerd met het Vietnamese staatshoofd Bao Dai. Naar verluidt wil Van Tam een einde maken aan de politie ke verwarring, die is ontstaan na de be richten over bereidheid van de opstande lingenleider Ho Tsji Minh om te onder handelen over een wapenstilstand. TOKIO. (Reuter). Arthur Dean, de geallieerde vertegenwoordiger die de voor bereidende besprekingen in Panmoendjom over een politieke conferentie heeft afge broken, heeft Maandag bekend gemaakt, dat hij morgen naar Washington zal rei zen om overleg te plegen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dean heeft Zondagochtend te Seoel op een persconferentie verklaard, dat een de finitief besluit zal moeten worden geno men, als de Noordelijken voor het einde van de week niet de eerste stap hebben gedaan om te komen tot hervatting der voorbereidende conferentie. Dean zei dat de Noordelijken naar zijn mening nooit een Koreaanse vredesconfe rentie hebben gewenst en dat hij niet kon begrijpen, waarom zij tijd hadden verspild met voorbereidende besprekingen. De Noordelijken hadden de kwestie der neu trale deelnemers aan de conferentie slechts opgeworpen om verdeeldheid te zaaien tus sen de Verenigde Staten en het Britse Gemenebest. Het is volgens Dean duidelijk, dat de Noordelijken met de politieke con ferentie tot het voorjaar willen wachten. Zij hadden wel verrast gekeken tóen hij de besprekingen afbrak. „Als zij voortzet ting der onderhandelingen willen, moeten zij dat ons maar laten weten", aldus Dean. In een uitzending van radio-Pjongjang is Zondag verklaard, dat Dean, de Ameri kaanse vertegenwoordiger op de voorbe reidende conferentie te Panmoendjom, „ty- ranniek" is opgetreden. Zijn handeling (de Moeilijkheden in het leger DJAKARTA (Aneta). In regerings kringen betracht men nog de uiterste ge heimhouding over hetgeen besproken is op de bijzondere zitting van het kabinet, die Zaterdag in het Paleis Negara is ge houden. Intussen is in kringen, die in nauw contact staan met de regering, vernomen, dat thans pogingen worden gedaan om een compromis te bereiken voor het oplossen van de problemen ten aanzien van de te genstellingen in het leger. Men acht ener zijds het aanblijven van de chef-staf van de» landmacht kolonel Bambang Sugeng, noodzakelijk en meent anderzijds, dat een aftreden van diens opponent de minister van Defensie, Iwa Kusumasumantri, de positie van het kabinet ongunstig zou be ïnvloeden. Regeringskringen vertrouwen dat de standpunten van de minister en kolonel Sugeng tot elkaar gebracht kun nen worden. Een compromis zou de be staande spanningen dienen weg te nemen, zonder ontslag van de minister of van de chef-staf van de landmacht. PARIJS (AFP). Generaal De Gaulle heeft Zondag een toespraak gehouden tot de departementale vertegenwoordigers zij ner partij, die te Parijs waren bijeen geko men. Hij verklaarde hierin onder meer zijn strijd tegen het huidige bewind en voor de Franse onafhankelijkheid met kracht te zullen voortzetten. De generaal zou te kennen hebben gege- ven bereid te zijn zich persoonlijk op te offeren, om Frankrijk er van te weerhou den een verkeerde weg in te slaan. Zijn volgelingen zou hij de volgende richtlijnen hebben verstrekt: „Blijft strijden voor Frankrijks onafhan- j kelijkheid en richt die strijd vooral tegen de plannen voqr het instellen ener Euro pese verdedigingsgemeenschap. Vecht om in Frankrijk een werkelijke maatschappelijke omwenteling te verwe zenlijken. Strijd tegen het bewind van thans, opdat Frankrijks staatsbestel grondig gewijzigd moge worden" Vermindering Het democratische lid van de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen Mike Mansfield heeft voor speld, dat het Congres alle aanvragen voor nieuwe fondsen voor buitenlandse hulp zal beknotten tot 2 milliard dollar. Voor dit jaar heeft het Congres voor militaire en economische hulp aan het buitenland een totaal bedrag van 6.652 422.390 dollar goed gekeurd. Senator Mansfield betoogde dat naar zijn mening de openbare mening te gen grootscheepse hulp aan het buiten land is. schorsing van de besprekingen) was vol gens de radio bedoeld om internationale spanning te kweken en het bereiken van een vreedzame regeling van het Koraanse vraagstuk te verhinderen. Dean heeft ziin voornaamste medewer ker, Kenneth Young, die ongeveer een week nog in Panmoendjom zal blijven, volledige bevoegdheid gegeven voor het geval de Noordelijken zouden wensen de besprekingen te hervatten. STOCKHOLM (DPA). De Sovjet- Russische schrijver Ilya Ehrenburg heeft in het Decembernummer van het Moskouse tijdschrift „Snamja" (De Banier) de critiek geuit, dat een schrijver in de Sovjet-Unie in onvrijheid leeft en de voorschriften van bureaucraten moet volgen, in plaats van zijn thema en uitdrukkingswijze zelf te kunnen bepalen. Ondanks alle vervolgin gen hadden zelfs in het Tsaristische Rus land de schrijvers in dit opzicht grotere vrijheid dan thans, aldus Ehrenburg. In zijn door Westelijke waarnemers als sensationeel voor de Soviet-litteratuur be schouwde artikel zegt Ehrenburg: „Ik kan bepaalde litteratuurcritici niet begrijpen, die de schrijvers verwijten, dat zij geen romans over het Wolga-Don-kanaal of over de vooruitgang in de textielindus trie of over de strijd voor de vrede schrij ven. Zou het niet beter zijn de ijverige auteur te berispen, die al deze opgelegde boeken zonder inspiratie, zonder meeleven van de kunstenaar schrijft? „Een enkele goede roman is meer waard dan honderd beslist slechte romans. Ro mans zijn niet op dezelfde manier nuttig als schoenen. Zij zijn dikwijls eigenlijk helemaal niet nuttig", aldus Ehrenburg. Westelijke waarnemers zijn van mening, dat Ehrenburg dit artikel nauwelijks ge schreven zou hebben zonder zeker te zijn van de steun van regering en partij. Zij vragen zich af, of hierdoor een einde komt aan de periode van het socialistische rea lisme in de Sovjet-litteratuur. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 2 •c B 13 -g ij Sc £3 Stc Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. geheel bew. motregen onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt nevel mist nevel nevel geheel bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. jsg sis ès O 2 windstil ZZO 2 ZO 10 OZO 4 ZO 6 ZO 2 O 3 Z 5 windstil O 10 OZO 2 OZO 4 O 2 OZO 2 NO 2 windstil windstil ZO 6 W 6 windstil -1 0 3 1 4 0,1 5 0 8 0 3 0 4 0 7 0 12 0,3 2 0,1 16 0 -4 0 -2 0 1 0 -2 0 -2 0 6 0 Neerslag laatste 24 uur. ""TO&TOCOOOCOnOOOOOOOCXTCOOOCOTOCOOCCOOOOCOCOOCCOOOOOOOOOC IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Iels zachter. 15 December Zon 00 8.42 uur. onder 16.29 uur. Maan op 13.01 uur. onder 2.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 December Hoog water- 9 24 en 2159 uur Laag water- 4 38 en 17 07 uur Dinsdag 15 December Hoog water: 10.33 en 23.11 uur. Laag water: 5.45 en 18.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1