Dulles' uitval houdt nog steeds Parijs in beroering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nogmaals West-Duitsland schakelt zich in bij conferentie Grote Vier Gruenther enthousiast over militaire NA VO-resultaten Handelsaccoord tussen China en Indonesië Fransen eensgezind in hun protesten, Londen en Bonn zijn bezorgd Britse spoorstaking nog niet definitief Het woord is aan Rebellie tegen Churchills beleid Directie Holland-Nautic in beroep Impasse in Korea Voor de Stille Armen Koude lucht uit het Oosten 68e JAARGANG No 136 f, WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 289 Ook rubber en tin naar Chinese havens Na het faillissement Bestelauto in Ringvaart; bestuurder omgekomen Verzoekschriften vrij van zegel Weerrapport Üi! Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem- Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- jedactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE DATUM VOOR DE CONFERENTIE te Berlijn is nog niet vastgesteld. U weet dat daaraan de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden Amerika, Sovjet-Rusland, Engeland en Frankrijk zullen deelnemen. De Russen hebben er zich toe bereid verklaard en de Grote Drie van het Westen hebben 4 Ja nuari als datum voorgesteld. Daarop heb ben de Russen nog niet geantwoord. De mogelijkheid dat zij een latere datum zou den wensen, om daarmee de Fransen ter- wille te zijn voor wie 4 Januari met het oog op kabinetswisseling wat vroeg is schijnt wat het motief betreft niet meer te gelden. Want de Fransen hebben zich erbij neergelegd. Het Duitse vraagstuk zal hoofdpunt van bespreking zijn. Intussen nemen de kansen, dat een conferentie van Berlijn daar een oplossing van zal vinden, veeleer af dan toe. Men kan zich alweer de vraag stellen of er werkelijk een con ferentie te Berlijn gehouden zal worden. Dat ik hierboven „nogmaals" heb gezet heeft dan ook de bedoeling, opnieuw aan te voeren dat Churchill's „voorjaarsge dachte" de meest-belovende blijft. Wellicht zou men moeten zeggen: de enige die een kans biedt. Churchill was van mening dat men, op het hoogste niveau (dus met deel neming van Eisenhower en Malenkov) een eerste bijeenkomst zou moeten hou den zonder tevoren vastgestelde agenda en daarin, zonder onmiddellijke resultaten te beogen, zou moeten pogen een mate van wederzijds begrip te vinden als basis voor volgende besprekingen. Bij herhaling is hier aan dit voorstel herinnerd. Het is typerend voor de Engelse diplomatie, die meermalen op deze wijze te werk is ge gaan. Het is tevens kenmerkend voor dat soort practisch inzicht dat de Engelse volksaard kenmerkt. Het houdt in: ten slotte zijn het geen staten of regeringen of ideologieën die met elkaar spreken, maar mensen. Als blijkt dat zij, hoezeer ook verschillend van inzicht, elkaar ver staan ten aanzieen van de oprechtheid van hun wens, oorlog te vermijden, is de grondslag gelegd. De eerste noodzaak is, elkaar persoonlijk te leren kennen. De Westelijke staatslieden enerzijds en som mige Russische leiders, waaronder de pre mier Malenkov in de eerste plaats, ken nen elkaar niet. Zij zullen elkaar niet ontmoeten te Berlijn (als dat doorgaat) want daar zal Amerika niet door presi dent Eisenhower, Engeland niet door Churchill en de Sovjet-Unie niet door Malenkov vertegenwoordigd worden. Daar zullen als leiders der delegaties Foster Dulles, Eden, Molotov en de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken (misschien wel weer Bidault) komen. En er zal een beperkte agenda zijn. Wat oorlog zou betekenen heeft presi dent Eisenhower Maandag te Washington weer eens duidelijk te'kennen gegeven in een bijeenkomst van burgemeesters van 175 Amerikaanse steden. Die bijeenkomst was gewijd aan nationale verdedigingspro blemen. De president betoogde dat het nagenoeg onmogelijk is de noodzaak te overdrijven, die voor Amerikaanse steden tot voorbereiding op een mogelijke atoom- aanval dwingt. Zij hebben „haar histori sche positie in het achterland" niet meer: zij zijn verhuisd naar de frontlinie. Wij hebben dit gisteren al vermeld, maar het is der herhaling waard. Misschien zullen sommigen nog hebben gedacht: Amerika is ver weg. Ongetwijfeld zullen evenwel de meeste lezers hebben beseft: als die Amerikaanse steden in de frontlinie zou den liggen in een derde wereldoorlog, waar zouden dan onze steden zijn? alle steden van West-Europa, met inbegrip van de Engelse? Welnu, daar valt be zwaarlijk een ander antwoord op te gever, dan: in een vooruitgeschoven positie, vóór de frontlinie. De gedachte aan de Ameri kaanse steden, die gevaar lopen doet daar bij meteen denken aan het enorme vlieg- bereik van de moderne machines met haar verschrikkelijk-verwoestende lading en stemt wel zeer sceptisch ten aanzien van een Westelijke verdedigingslinie aan de Rijn, of zelfs aan de Oder, waarbij men in het achterland zou verkeren. Dit klinkt als een begrip uit vorige oorlogen. Niet alleen de kracht der strijdmiddelen, hun draagwijdte en het vliegbereik zijn trou wens veranderd, maar ook de middelen voor troepenverplaatsing zoals met para chutisten in de vorige oorlog al overvloe dig bewezen is. Men is ook op dat punt trouwens zonder twijfel al weer zeer veel verder met de ontwikkeling. De derde wereldoorlog, als die zou komen, zou weer geheel anders en nog veel vernietigender van uitwerking zijn dan de tweede. Hierover zal ik nu niet voortgaan. Dit is genoeg om nogmaals de vraag te stel len: als de leidende staatslieden van de grootste mogendheden elkaar niet eens persoonlijk ontmoet hebben, acht men zich dan langer verantwoord bij een streven om het uitbarsten van zulk een hel op aarde te voorkomen? R. P. DJAKARTA, (Aneta) Het Indone sische ministerie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Indonesische handelsmissie naar de Chinese Volksrepu bliek onder leiding van di. R. A. Asmaun een basis-overeenkomst heeft bereikt voor de regeling van de economische betrek kingen tussen Indonesië en Communistisch China. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de overeenkomst de gelegenheid opent voor handel tussen beide landen in alle soorten producten en goederen. Commu nistisch China zal 40 soorten goederen le veren. Indonesië zal 85 verschillende pro ducten leveren waaronder rubber en tin, de twee belangrijkste Indonesische pro ducten. Volgens de bekendmaking zullen nog onderhandelingen over de uitvoering van de overeenkomst tussen beide landen vol gen. De tekst van de overeenkomst zal worden bekend gemaakt na ratificatie door beide regeringen. In Britse diplomatieke kringen is men ernstig bezorgd over de aanzienlijke Frans- Amerikaanse meningsverschillen, die op de Maandag gehouden bijeenkomst van de NAVO-raad aan de dag zijn getreden. Men legt verband tussen Dulles' waar schuwing en de verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, dat, „indien aan het voorgestelde Europese leger van buitenaf geen tegenwicht en be paalde waarborgen worden verstrekt, de mogelijkheid bestaat dat de zes betrokken Europese landen dit plan zullen opgeven en teruggrijpen op hun weermacht in nationaal vei'band." De standpunten der Franse en Ameri kaanse regeringen zijn bepaald door stro mingen in de wederzijdse volksvertegen woordigingen en openbare meningen. Dit in aanmerking genomen, vreest men in Eritse diplomatieke kringen voor ernstige moeilijkheden in het Westelijke kamp in 1954. Vele Britse autoriteiten geven als per soonlijke mening uiting aan de vrees, dat de woorden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken mogelijk het tegengestelde zullen uitwerken van hetgeen er mede beoogd werd. Ook in Bonn bestaat bezorgdheid over het effect van Dulles' v/oorden. Twee leden der Franse Nationale Verga dering, voormalige volgelingen van gene raal De Gaulle, hebben zich Dinsdag in de volksvertegenwoordiging op scherpe wijze over Foster Dulles' verklaring uitgelaten. NEW YORK (Reuter) Een aantal Franse voorstanders van het Europese legerplan beschouwen Dulles' dreigement, dat de Amerikaanse politiek zal veranderen als het Europese legerplan wordt verwor pen, als „een grove diplomatieke fout", aldus schrijft de „New York Times" Dins dag. Door velen in Frankrijk is deze waar schuwing opgevat als een ultimatum voor de presidentsverkiezingen, die Donderdag gehouden zullen worden en waarbij, naar men verwacht, de Europese politiek een rol zal spelen, aldus de Parijse correspondent van het blad. De corrspondent van Reuter te Parijs meldt, dat volgens de meest gehoorde mening te Parijs Dulles met zijn waarschu wing het Europese legerplan eigenlijk heeft getorpedeerd. Een van de hoogste Franse autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor het opstellen van het E.V.G.-ver drag, zeide Maandagavond over Dulles' waarschuwing: „Dit is het einde van het verdrag". Een Frans blad noemde Dulles „een Amerikaanse Bismarck". De meeste Franse commentatoren brach ten de waarschuwing van Dulles in ver hand met de toenemende oppositie in het Amerikaanse Congres tegen hulp aan Europa. LONDEN (Reuter) De hoop neemt toe dat de Britse regering kans zal zien de staking van 400.000 spoormannen af te wenden. Het Lagerhuis heeft gisteravond Sir Wal ter Monckton, minister van Arbeid, toe gejuicht, toen hij zei, dat de besprekingen met de transportcommissie en de nationale bond van spoorwegpersoneel worden voort gezet. De vakbond eist een loonsverhoging van 15 procent. Als men niet tot een ac- coord komt, zal de staking Zondag te mid dernacht beginnen. Kort nadat de minister in het Lager huis had gesproken, werd bekend gemaakt dat de vakbond van spoorwegpersoneel de leiders van 29 ander vakverenigingen had overgehaald ook een staking uit te roepen, en wel in de werkplaatsen van de spoorwegen. In de werkplaatsen werken 120.000 man, van wie 80.000 lid zijn van de bond van spoorwegpersoneel. Ook de overige 40.000 zullen dus nu in staking gaan als er geen oplossing gevonden wordt in het loongeschil. Later voerde Sir Walter Monckton be sprekingen met vakbonds-leiders en leden van de commissie voor transport. Na af loop verklaarde de secretaris van de natio nale unie van spoorwegarbeiders, dat de minister een basis meent te hebben ge vonden, waarop de besprekingen tussen de commissie en de vakorganisaties kunnen worden hervat. Een van hen, generaal De Montsabert, zeide: „De Franse Nationale Vergadering moet, in verband met deze verklaring, in de loop van de volgende week een debat over de buitenlandse politiek eisen. Het is niet mogelijk dat het Franse par lement niet een plechtig protest uit tegen de woorden, gebruikt door een vertegen woordiger ener bevriende mogendheid, woorden, waarbij er geen rekening mede schijnt te zijn gehouden dat Frankrijk een souvereine staat is en die de indruk wek ken dat Fransen en Duitsers gelijkelijk als oorlogsstokers worden beschouwd". Deze woorden werden door het grootste gedeelte der aanwezige afgevaardigden van alle richtingen luide toegejuicht. Raymond Dronne, eveneens een ex- Gaullist, heeft toestemming verzocht de regering te mogen interpelleren over „haar betreurenswaardig stilzwijgen na de onfatsoenlijke verklaring van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, die een ontoelaatbare inmenging in Fran se binnenlandse aangelegenheden .door een lid ener buitenlandse regering is." Eensgezind protest Onze correspondent te Parijs schrijft: Alhoewel de tweede zittingsdag van de N.A.V.O.-conferentie, die vanavond in Pa rijs eindigt, gisteren met een tamelijk op timistisch rapport van de S.H.A.P.E.- opperbevelhebber, generaal Gruenther, hoofdzakelijk aan militaire onderwerpen werd besteed, zijn het toch de opmer kingen, waarmede de Amerikaanse minis ter Foster Dulles de vorige dag op een persconferentie Frankrijk heeft bedreigd, die de gesprekken, althans buiten de mi nisterszittingen, beheersten. Dulles' ultimatum aan Frankrijk schijnt de conferentie zowel haar eigen toon en gezicht te zullen geven. We mogen wel zeggen: de niet zeer welluidende toon en evenmin een zeer beminnelijk gezicht. Ter wijl de militair-technische factoren, zo wel volgens de secretaris-generaal, Lord Ismay, als generaal Gruenther nu mis schien voor het eerst een zeker opti misme zouden kunnen rechtvaardigen en Wilson, de Amerikaanse minister van Oor log, gisteren Europa nieuwe wapens heeft toegezegd, is het Europese leger door toe doen van Foster Dulles nu aanleiding ge worden tot de nodige - of misschien zelfs onnodige - politieke consternatie. En dat is dan heel voorzichtig uitgedrukt. Het is wel zeker dat de Amerikaanse minister Dulles, zacht gezegd, zich op wei nig diplomatieke en weinig elegante wijze heeft uitgetdrukt. De Franse pers staat nog steeds vol opinies, die politieke lei ders naar aanleiding van Dulles' verkla ring ten beste hebben gegeven er, voor het eerst sinds lange tijd is daarbij een opmerkelijke eensgezindheid te consta teren. Ook in de Franse regering zijn Dulles' verklaringen ter sprake gekomen en pre sident Auriol moet hen als eeb „onbezon nen uitval" hebben gekarakteriseerd. Zelfs de hartstochtelijkste voorstanders van het Europese leger zijn het er nu wel over eens dat Dulles hun zaak moeilijk een slechter dienst had kunnen bewijzen. Men vraagt zich hier nu af wanneer president Eisenhower eindelijk besluiten zal een di plomaat te plaatsen aan het hoofd van het State Department. In Egyple is een Nationale Garde opgericht, waarin alle Egyptenaren dienst kunnen nemen. De Egyptische ministers zijn zelfs verplicht dat te doen. Op de foto verbergt zich het hoofd van het ministerie voor Sociale Zaken sheik Hassan El Bakouri in het struikgewas tijdens een onlangs gehouden oefening. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Baer-Oberdorf: Aan één enkel ding denken, dat maakt verstrooid. BONN (A.N.P.) De West-Duitse re gering heeft een afgevaardigde naar Parijs gezonden, teneinde te trachten zichzelf in te schakelen bij de voorbereiding van de Berlijnse conferentie door de drie Weste lijke bezettende mogelijkheden. De 42- jarige professor Wilhelm Grewe is met deze taak belast. Hij heeft zich als hoog leraar in Freiburg met de studie van de volkenrechtelijke verhouding tussen Duits land en de bezetting bezig gehouden en is op grond van deze studie door dr. Ade nauer naar Bonn geroepen om de juridische afdeling van het departement van Buiten landse Zaken te leiden. Professor Grewe is naar Parijs vertrokken met een aide- mémoire over het Duitse standpunt inzake een eventuele hereniging van de beide delen van het land. Hij wil dit standpunt nog eens opnieuw aan de deskundigen der Westelijke landen, die de conferentie zul len voorbereiden, voorleggen en beoogt ook daarna in Parijs te blijven teneinde zo nodig Duitse adviezen te kunnen geven. Het ligt ook in de bedoeling, dat pro fessor Grewe tijdens de conferentie in Berlijn zijn hoofdkwartier zal opslaan in de voormalige rijkshoofdstad. Hij zal daar dan vergezeld zijn van leden van de bij zondere commissie van regeringsdeskundi gen en parlementsleden, die Bonn naar Berlijn wenst af te vaardigen. Op deze wijze hoopt dr. Adenauer te verzekeren, dat de Westelijke houding ter conferentie volkomen afgestemd zal blijven op de op vattingen van Bonn, zonder dat van een officiële vertegenwoordiging der West- Duitse regering sprake zou zijn. Deze laat ste wordt in Bonn afgewezen, omdat men niet het risico wil lopen te worden gecon fronteerd -met een Oost-Duitse delegatie die men ook geen schijn van erkenning zou willen geven. Voor het ogenblik acht men in Bonn, zo als dr. Adenauer' heeft verklaard, de over eenstemming van het inzicht der Weste lijke regeringen en der West-Duitse rege ring verzekerd. De massieve wijze, waarop de bondskanselier zich heeft kunnen in schakelen in het in de laatste dagen in Parijs gevoerde overleg, heeft daarvoor naar men hier verklaart de nodige waar borgen geschapen. Men ontveinst zich echter niet, dat de Parijse overeenstem ming in hoofdzaak op de Duitse en Ame rikaanse inzichten gebaseerd is en men wenst dan ook uiteraard een woord te kun nen meespreken wanneer voor of tijdens de conferentie een compromisgeest over een der partners zou kunnen vaardig wor den, die de hier gangbare voorstelling van een vereniging van Duitsland door middel van een Europese eenheid zou kunnen be dreigen. Het plan van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, dat zulk een compomisgeest toont, wordt in het officiële Bonn min of meer als een waar schuwing voor zulk een ontwikkeling be schouwd. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Zesender tig conservatieve Lagerhuisleden hebben Dinsdagavond een rnotie ingediend, waarin het afbreken der Brits-Egyptische be sprekingen over de Britse bases in de Suezkanaal-zóne en het intrekken van alle reeds door Groot-Brittannië gedane toe zeggingen wordt geëist. Donderdag wordt in het Lagerhuis over de Britse buitenland se politiek gedebatteerd. Het indienen der motie werd bekend ge maakt kort nadat de regering had gewei gerd het Lagerhuis te verzekeren dat het in de gelegenheid zou worden gesteld de voorwaarden ener eventuele overeenkomst met Egypte over de toekomst der Britse Suezkanaal-bases te bespreken vóór de ondertekening van een verdrag. De 36 rebellen hebben met het indienen der motie gewacht tot na de terugkeer van Sir Winston Churchill van de Bermuda conferentie. De premier werd tevoren van de inhoud er van op de hoogte gesteld. Gisteravond om kwart over zeven is de 43-jarige J. van der Poel uit Zoeterwoude met een bestelauto te water gereden en verdronken. De heer Van der P. reed,» over de Lei- muiderdijk in de richting Aaismeer en is, veripoedelijk tengevolge van de mist, ter hoogte van de Leimuiderbrug in de ge meente Haarlemmermeer in de Ringvaart gereden. Vandaag heeft de gedelegeerd commis saris van de Continentale Handelsbank, die de directie voert van de Maatschappij tot exploitatie van de scheepswerf en ma chinefabriek Holland-Nautic N.V. te Haar lem, de heer Ifc J. Spittuler, beroep aange tekend tegen de beslissing van de Haar lemse rechtbank, waarbij deze N.V. giste ren ambtshalve in staat van faillissement werd verklaard. De Faillissementswet schrijft voor, dat een dergelijk beroep „ten spoedigste" door het Gerechtshof moet worden behandeld, maar wij vernamen dat dit in de praktijk toch. nog wel eens een paar weken kan duren. Onder het personeel is gisteren namens de curatoren een circulaire verspreid waarin onder meer wordt meegedeeld: „De Rechtercommissaris, mr. N. Smits, heeft op voorstel van de curatoren beslo ten, het bedrijf, nu de Bank dit blijft fi nancieren, voort te zetten. In werkelijk heid is er dus niets veranderd. We gaan door en wachten op een gun stige verkoop aan een maatschappij, die dezelfde arbeidsgelegenheid zal kunnen geven, maar dan beter dan tot nu toe het geval was. Alle lonen, pendagen en opzegtermijnen blijven gegarandeerd, evenals de maand salarissen en opzegtermijnen voor de maandloners. Tracht gij van uw zijde, bij het afwer ken van de lopende opdrachten, zodanig mede te werken, dat wij, als er een goede koper komt, de zaak met ere kunnen over dragen. Acht gij het in uw belang het zekere voor het onzekere te nemen, dan yindt u ons en het Gewestelijk Arbeidsbureau be reid tot medewerking om uw overgang in dienst van een andere werkgever te bevor deren". TOKIO (Reuter). De afgevaardigden van de UNO en die van de Noordelijken hebben elkaar wederzijds beschuldigd de voorbereidende besprekingen te Pan- moendjom te hebben doen mislukken en elke partij heeft de andere opgewekt ze weer op gang te brengen. In diplomatieke kringen te Tokio is men pessimistisch ge stemd, maar de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean, die op weg naar huis is voor overleg, zei te vertrouwen, dat de bespre kingen op verzoek van de Noordelijken zouden worden hervat. Hij is van mening, dat de Noordelijken bewust de besprekingen in de war hebben gestuurd, maar dat zij hun beschuldigingen aan het adres van Amerika zullen intrek ken. Het is de wens van Amerika, zei hij, tot een politieke conferentie te komen. Achtste verantwoording K. R. 1,T. H. 1,Een meelevende ƒ1,—; E. L. ƒ1,—; T. V. ƒ10,—; R. V. ƒ3,50; j. L. T. ƒ2,50; N. N. ƒ1.—; Bridgeclub Wi- pafa ƒ10,—; S P. K. ƒ7,50; A. J. T. ƒ2.50; Fam. Mh. ƒ5,J. M. H. ƒ5,N. N. ƒ5. M. v. d. V. f 3,—; K. J. H. 10,—; Suppor tersver. ƒ100.—; M. H. 2. 2.50; P. ƒ5,—; P. K. ƒ2,50; G. M. H. ƒ2,—; H. W. S. ƒ2.—; Boetepot bezorgers Haarlems Dagblad Op rechte Haarlemse Courant f 1,40; J. B. v. B. f25,—; W. C. K. ƒ25,—; N. A. ƒ20,—; Mr. W. B. J. A. 15,—; H. H. B. 10.—; N. N. 10.—; 4xM. 10,—Pot King Louis 10,—; H. C. G. 10,—; L. B. 10,—; M. V.—d. V. 10,—; Drs. B. R. 10,—; Mr. G. J. 10,—; A. d. M. 10,—; K. J. ƒ10.—; M. V.—K. ƒ10,—; J. S. ƒ10,—; J J. B. f5,—; C. M. ƒ1,—; Dr. Ir. P. N. D. ƒ5,—; Mr. J. D. R. ƒ5,—; J. T. ƒ5,—; J. G. T. 5,—; J. H. 5.—; J. T. 5.—; S. K. 5.—; M. H. S. ƒ5,—; E. M. M. S,—B. ƒ5.—; A. K. v. d. L. v. d L. ƒ5.—; W. M. f5,—; H. d. H. f4.—; D. v. H. ƒ3,50; C. F. v. S. ƒ2.50; J. G. J. G. ƒ2,50; J R. F. ƒ2.50; M. M. L.— P. ƒ2,50; J. H. M. ƒ2,50; E. M. ƒ2,—; J. v. d. S.—I. E. 1,—. Dagtotaal ƒ483.40. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen ƒ5220,65. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93. Haarlem. Soen daplein 37, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Cou rant onder vermelding „Voor de stille armen". Hierbij delen wij u mede, dat bij het Comité Stille Armen de navolgende giften zijn binnengekomen: H P 10.J. J. W. ƒ10.—; A. S. ƒ1,—. totaal f21,—. Bij de Twentsche Bank is gestort: N. V. E. J. B. ƒ15.—; N. V. A. v. D. ƒ10,—; N. V. H. ƒ20.—; Fa. J. H. ƒ25,—; Modem. F. ƒ5.—; N. V. A. d. 1. P. ƒ20.—: Fa. K. d. J. ƒ2.50; Apoth. K. ƒ5.—; Fa. W. V. Zn. ƒ25,—; Th. H. 5.—. Totaal 132,50. Tot dusver zijn verzoekschriften aan de Koningin of aan instanties van de rijks-, provinciale of gemeentelijke overheid, waarbij wordt verzocht om een benoeming, een verhoging van bezoldiging of een gunst, onderworpen aan een zegelrecht van vijftig cent. Met ingang van 4 Januari zullen derge lijke verzoekschriften vrij van zegelrecht zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat gisteren in ons land plaatselijk lichte regen was gevallen onder invloed van een oud front, is vannacht in de voch tige lucht, die met dit front ons land was binnengekomen, hier en daar mist ontstaan. De temperaturen bleven daarbij hoog en van vorst was nog altijd geen sprake. Wel komt lichte vorst voor in een groot deel van Duitsland. Uit de Balkan en Rusland wordt matige tot strenge vorst gemeld. Bo^en Rusland bevindt zich nog altijd een krachtig hogedrukgebied, dat in de af gelopen 24 uur een uitloper naar de Noord zee heeft gekregen. Onder invloed hier van zijn de winden Oostelijk geworden, maar de windkrachten bleven klein, zodat de aanvoer van drogere en koudere lucht uit het Oosten slechts langzaam geschiedt. Toch moet in de komende dagen enige da ling van de temperatuur verwacht wor den. De neerslagkansen zijn gering. (van hedenmorgen 7 uur) oo 5? 5c De vroegere secretaris van de WAFD-partij in Egypte, Foead Serageddin, die van 1950 tot 1952 minister van Binnenlandse Zaken en Financiën was, staat terecht voor het Revoluticnnaire Tribunaal te Ca:iro. Er zijn negen beschuldigingen tegen hem uitgebracht betreffende misbruik van macht en corruptie. PARIJS. (A.N.P.). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, heeft Dinsdagavond naar aanlei ding van de rapporten over 1953, die tij dens de huidige zitting van de Noord- Atlantische Raad zijn bestudeerd, ver klaard, dat de NAVO in het afgelopen jaar een heel eind is opgeschoten, en dal deze vooruitgang er toe heeft geleid dat de organisatie van het stadium van opbouw in dat van consolidatie is gekomen. De Noord-Atlantische Raad heeft zich Dinsdag voornamelijk bezig gehouden met de bespreking van het jaaroverzicht 1953. en het ontwerp voor het jaaroverzicht 1954. Uit eerstgenoemd rapport bleek, dat de 14 landen van de NAVO gezamenlijk 65)4 milliard dollar voor hun verdediging hebben uitgegeven. Dit is bijna 10 meer dan verleden jaar en 3y. keer het bedrag van 1949, het jaar dat onmiddellijk voor afging aan het begin van de opbouw der NAVO. Generaal Gruenther, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, heeft Dinsdag in de Noord-Atlantische Raad verklaard, dat de vooruitgang van de NAVO op mi litair gebied dit jaar „fantastisch" is ge weest, als men de moeilijkheden, waarvoor de organisatie geplaatst was, in aanmer king neemt. Hij ging in zijn voldoening over de resultaten van 1953 veel verder dan verschillende deelnemers aan de mi nistersconferentie, die in hun redevoerin gen van gisteren de vooruitgang „aan zienlijk" of „bevredigend" hadden ge noemd. De generale staf, aldus Gruenther, kan zich nu in veel grotere mate dan voor heen gaan bezighouden met het maken van plannen op lange termijn, daar de urgen tere problemen afgezien van het nog bestaande tekort op het gebied van de luchtmacht grotendeels zijn opgelost. Na de ochtendzitting van de Noord- Atlantische Raad hield de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, een persconferentie tijdens welke hij het standpunt verdedigde, dat verster king van de militaire positie der N.A.V.O. en onderhandelingen met Rusland hand in hand moeten gaan. „Terwijl wij sterker worden moeten wij onverminderd bereid blijven tot onderhandelen", zei hij. „Het zal een grote fout zijn van dit voornemen af te wijken, want slechts op deze wijze zullen wij uiteindelijk tot een vreedzaam compromis voor het naast elkaar bestaan kunnen komen". Hij verklaarde, dat wij bij die onderhandelingen moeten uitgaan van concrete ideeën, die rekening houden met de werkelijkheid aan beide zijden van het IJzeren Gordijn. En de oplossingen die wij voorstellen, moeten ook voor beide kanten dienstig zijn, anders zou de dis cussie nooit tot iets kunnen leiden. Het „vredesplan" van Van Zeeland, waaromtrent de laatste weken geruchten de ronde hebben gedaan, zal volgens de Bel gische minister niet op de conferentie van de Noord-Atlantische Raad ter tafel wor den gebracht, omdat hij het juiste ogen blik ervoor nog niet gekomen acht. weers- toestand du 7.B £3 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. sneeuw - geheel bew. regen motregen mist onbewolkt onbewolkt mist nevel geheel bew. geheel bew. nevel nevel mist geheel bew nevel onbewolkt geheel bew. onbewolkt half bew. Neerslag laatste Z 4 NO 3 Z 8 ZZO 12 ONO 3 O 4 O 2 O 3 windstil; ZZW 1 NW 2 ZO 4 ZO 4 ONO 2 ZO 2 NO 2 windstil ZO 4 W 1 windstil 24 uux. -4 0 1 6 3 0 4 - -0 0,2 8 4 9 0,6 5 0 8 0 1 0 12 8 -3 0 -0 0 0 0 -3 0 -0 0 4 5 0 -2 9 0 0,1 ^OOCOOOOOCOOOOCOCXMOtXTOOCCOOCOOOOOOOOCOOOOOOCiCOOfÖO" IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met opklaringen, maar hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen met nacht vorst in het Oosten van het land. 17 December Zon op 8.43 uur. onder 16.29 uur. Maan op 13.48 uur onder 5.18 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 December Hoog water: 11.46 en uur. Laag water- 7.06 en 19.37 uur. Donderdag 17 December Hoog water: 0.19 en 12.48 uur. Laag water: 8.21 en 20.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1