Proces tegen Lavrenti Beria wordt binnenkort geopend Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conferentie van de NA VO ging als nachtkaars uit Verwoede strijd om Elysée is vanochtend begonnen Het brommen Kerstboodschap van de Koningin Hij en zes medebeklaagden beschuldigd van hoogverraad en anti-Sovjet-activiteit Grotewohl brengt bezoek aan Malenkov Het woord is aan Voor de Stille Armen Britse spoorwegstaking gaat niet door 5 ei 58e JAARGANG No 137 DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 290 Regering van Vietnam treedt af Regent van Oost-Atjeh geeft zich over Henri Queuille speelt een geraffineerd spel Looneisen der arbeiders ingewilligd Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER SECUNDAIRE EN TERTIAIRE wegen in het Westland, met een zeer zwaar traject door het park Duinrell, hebben de bromfietsers hun kampioens- rit 1953 gehouden. Haarlemmers hebben daarbij de tweede en derde prijzen in het clubkampioenschap en de tweede prijs in het individuele gewonnen. Ofschoon zij ditmaal niet de hoogste erepalm hebben weggereden bevestigt het toch opnieuw de Haarlemse behendigheid en snelheid op twee wielen, met of zonder motor. Reeds ten tijde van Jaap Eden vond die Haar lemse glorie ook in het buitenland erken ning. Deelnemers aan de Tour de France zijn, meer dan een halve eeuw later, nog evenzeer genoopt de spieren extra te span nen als een Haarlemmer hen belaagt. Hoe dit verschijnsel te verklaren valt, anders dan uit de algemene qualiteiten van Haar lem op sportgebied, is niet gemakkelijk te verklaren. Al hebben wij al tientallen ja ren geleden instemming gevonden met een huldebetoon ten deze aan de N.Z.H., die sinds de aanvang der eeuw met haar trams, later gevolgd door bussen, de fiet sers door de nauwe straten der binnenstad pleegt op te jagen. Dit onopzettelijke trainings-systeem. door streven naar lijfs behoud toegespitst, moet grote uitwerking hebben doen gelden. De bromfiets zet intussen haar verove ringstocht voort. Jaarlijks tonen de becij feringen der statistici geweldige stijgingen in haar verbreiding. Berijders van andere vervoermiddelen hebben haar noch op de rijweg, noch op het fietspad welkom ge heten. Zij heeft veel ongevallen beleefd en men mag zich met enige reden afvra gen of zij haar beste constructievorm al heeft gevonden. Zo niet, dan zal die ont staan. Een zo snel veldwinnend vervoer middel moet de breinen van tal van tech- nisch-vindingrijke lieden wel op scherp zetten; wij kunnen ons dus voorbereiden op verdere ontwikkeling, waarbij de min of meer vermakelijke varianten wel niet uit zullen blijven. Niet tot haar getrouwen behorend en erkennend dat zij mij, zowel per fiets als per auto, vaak spannende ogenblikken heeft bezorgd, moet ik toch mijn sympathie betuigen. Het is prettig dat de techniek er eens iets bij heeft ge maakt dat niet alwéér harder gaat, maar integendeel langzamer dan al die andere motorische gevallen. Ik weet niet hoe het u gaat, maar als ik verneem van die steeds opgevoerde snelheden in de lucht, waarbij het geluid immer verder achterblijft, doet mij dat als overbodig en overdadig aan. Het is niet interessant meer. Ook is het een goede gedachte dat zoveel mensen zich niet meer behoeven af te sloven met dage lijks tegen de hardnekkige Hollandse wind in te trappen, die als hij „in vorm" is er in schijnt te slagen, uit alle richtingen te waaien waarin men zich zwoegend be geeft. In de hongerwinter, onzaliger na gedachtenis, scheen hij in bijzondere vorm te verkeren. In vergelijking met de auto en de echte motorfiets maakt dé bromfiets bovendien een goede indruk door beschei dener optreden. Haar geluid, dat wat knorrig moge schijnen, past niettemin heel wel bij de positie van stiefkind-des-ver- keers, waarin zij zich bevindt. Ik geloof dat wedstrijden inderdaad haar populariteit verder zullen verhogen. Zij zullen, in een tijd waarin men opvoering van snelheden en records als het ideaal is gaan zien. als weldadige afwisseling ook de vaderlandse humor prettig beroeren. Behalve de Zilveren Bromvlieg, hier eerder als prijs of insigne voorgesteld, zouden de bronzen, zilveren of zelfs gou den Brompot, Brombeer, Brombas, Brom- kever of Bromtol kunnen worden uitge loofd. Wellicht bestaan één of meer van die prijzen reeds, maar wij hebben er nog niet van vernomen. Zekere opgewektheid zal de verdere ontwikkeling van het geval niet kunnen ontberen, terwijl de verbre ding van fietspaden, door de bezorgde mi nister van Verkeer en Waterstaat pas in de Tweede Kamer toegezegd, het ruimer baan gaat verschaffen. Het is ongetwijfeld gekomen om, al brommend, te blijven. Gelijk de belastingbetaler zelf. R. P. Op Eerste Kerstdag, des middags om 1 uur, zal de Koningin over beide radiozen ders een Kerstboodschap uitspreken. Deze uitzending zal een kwartier duren. Zij wordt herhaald op Tweede Kerstdag des avonds te acht uur. Ook de Wereldomroep zal de boodschap uitzenden. Premier Nguyen Van Tam van Vietnam heeft aan het staatshoofd Bao Dai het ont slag van zijn regering aangeboden. Bao Dai aanvaardde dit. Volgens kringen, die in nauw contact met de regering staan, is de crisis veroor zaakt door een meningsverschil tussen het staatshoofd en de eerste minister over een kabinetswijziging, voorgesteld door Nguyen Van Tam, die een regering op zo breed mogelijke grondslag wenst met het oog op de komende onderhandelingen met Frankrijk over de onafhankelijkheid van het land. Voorts verneemt A.F.P. dat Bao Dai de Vietnamese hoge commissaris in Frank rijk, prins Buuloo, heeft gepolst in ver band met de opvolging van de afgetreden premier. Lagerhuis aanvaardt plan voor commerciële televisie Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag avond zijn goedkeuring gehecht aan de veelomstreden plannen der regering om de kosten voor de televisieprogramma's te dekken door reclame-uitzendingen toe te staan. Hierdoor komt een einde aan het monopolie van de B.B.C., die haar uitzen dingen bekostigt met hetgeen aan „kijk geld" wordt ontvangen. Een Labour-motie, waarin werd gesteld, dat de regeringsplannen in strijd zijn met het openbaar belang, werd met 302 tegen 280 stemmen verworpen, hierna werd de regeringsmotie zonder stemming aanvaard. LONDEN (Reuter). Lavrenti Beria, tlie vijf maanden geleden werd afgezet als hoofd van de Russische geheime politie, zal zich op een speciale zitting van het Russische hooggerechtshof moeten verant woorden op beschuldiging van hoogverraad en anti-Sovjet-activiteit. Radio-Moskou, die dit Woensdagavond bekendmaakte, deelde mee dat zes medeplichtigen, die in een door het bureau van de openbare aan klager gepubliceerde tenlastelegging even eens van hoogverraad worden beschuldigd, gelijk met de voormalige minister van Binnenlandse Zaken zullen terechtstaan. De openbare aanklager heeft, volgens ra dio-Moskou, het onderzoek naar het optre den van de groep voltooid. Beria en de zes anderen hebben inmiddels hun schuld be kend. Een van de mannen, die als mede plichtige van Beria wordt genoemd, is de voormalige minister van staatscontrole V. N. Merkoelov. Vsevolod N. Merkoelov was gedurende de oorlog een topfunctionaris van de staatsveiligheidsdienst. In Maart 1946 werd hij tot minister van Staatsveiligheid be noemd in het eerste naoorlogse kabinet. Zeven maanden later werd hij evenwel van deze post ontheven. In 1950 werd hij minister voor Staatscontrole, in welke hoe danigheid hij moest toezien op de discipli ne van de strijdkrachten. Merkoelov be hield deze post, toen Malenkov Stalin na diens dood opvolgde. In de verklaring van cle openbare aan klager wordt gezegd, dat Beria en zijn helpers „personen hebben vermoord, van wie zij meenden, dat deze hen wellicht zouden ontmaskeren". Zo hadden zij M. S. Kedrov laten vermoorden, een lid van de communistische partij ,sinds 1902, een voormalig lid van het presidium van de Tsjeka en van het Gepeoe-college onder Felix Dzerzhinsky. (Tsjeka en Gepeoe zijn de oude benamingen van de geheime po litie). De verklaring van het bureau van de openbare aanklager zegt verder, dat Be ria zich van de organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken had willen be dienen „voor zijn verraderlijke doelein den". Dit, aldus de verklaring, zou moe ten geschieden in het centrum en elders in het land tegen de communistische partij en de regering van de Sovjet-Unie, in het belang van buitenlands kapitaal. De groep wilde het ministerie van Binnenlandse Za ken boven de communistische partij en de regering stellen, zich van de macht meester maken en het bewind van de Sovjet-Rus sische arbeiders en boeren likwideren, ten einde het kapitalisme te herstellen en de macht van de bourgeoisie opnieuw te ves tigen, zo heet het in de verklaring. Beria's activiteit Na de dood van Stalin, zo wordt verder in de tenlastelegging gezegd, toen imperia listische en reactionnaire machten haar ondermijnende acties tegen de Sovjet staat uitbreidden, verhoogde Beria zijn ac tiviteit om zijn misdadige doelen te berei ken, vooral door van de organen van de geheime politie gebruik te maken om naai de macht te grijpen. Dit had het mogelijk gemaakt de „verrader van het vaderland" le ontmaskeren en beslissende maatregelen te nemen om aan zijn vijandige actie een einde te maken. Intussen hadden functio narissen van de veiligheidsdienst, die ge weigerd hadden met Beria en de zijnen mee te werken, aan vervolging bloot ge staan. Beria wordt er ook van beschuldigd, het stelsel van collectieve boerderijen en de voedselvoorziening in het algemeen te hebben gesaboteerd. Ook zou hij „over blijfselen van bourgeois-nationalistische elementen in republieken van de Unie" hebben aangemoedigd en zo haat en twee dracht tussen de volkeren van de U.S.S.R. hebben gezaaid. De tenlastelegging: maakt voorts melding van contacten van Beria met buitenland se geheime diensten. In dit verband wordt gezegd, dat Beria in 1919 in Bakoe op drachten heeft uitgevoerd van de toen malige contra-revolutionnaire regering van Azerbeidsjan, die op gezag van organen van de Britse inlichtingendienst zou heb ben gehandeld. Later zouden Beria en de zijnen deze contacten met buitenlandse ge heime diensten hebben uitgebreid. Door hun gekuip hadden zij verantwoordelijke posten in Transkaukasië en Georgië en later in de geheime dienst van de Sovjet- Unie, de M.V.D., weten te bezetten. Samenvattend wordt in de tenlasteleg ging gezegd, dat Beria zich voor het spe ciale hooggerechtshof van de Sovjet-Unie zal moeten verantwoorden wegens hoog verraad, het organiseren van een anti- Sovjet-complot, het bedrijven van terro ristische daden, actieve strijd tegen de werkende klasse en wegens zijn samen werking met de contra-revolutionnaire te- gering van Azerbeidsjan tea tijde van de burgeroorlog. De overige beklaagden zullen terecht staan wegens hoogverraad, het bedrijven van terroristische daden en het deelnemen aan een contra-revolutionnaire samenzwering van verraders. Medebeklaagden In de bekendmaking van de openbare aanklager worden behalve Beria en Mer koelov nog de volgende personen genoemd: V. G. Dekanozov, evenals Beria en Stalin een Georgiër. Hij is een voormalig onder minister van Buitenlandse Zaken en daar voor functionaris bij de geheime politie. Kort na Stalins dood werd hij door Beria benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van Georgië. In Augustus werd zijn ontslag bekendgemaakt. Pavel Y. Mesjik, een voormalige hoge functionaris bij de geheime politie, die na Stalins dood minister van Binnenlandse Zaken van Oekraïne werd. Nadat Beria in ongenade was gevallen, werd ook hij verwijderd. V. Z. Koboelov, ook een Georgiër en een voormalige hoge functionaris bij de ge heime politie. Hij werd later plaatsver vangend minister van staatsveiligheid van de Sovjet-Unie. S. A. Goglidze, voormalig chef van een afdeling van het ministerie van Binnen landse Zaken. L. E. Vlodzimirsky, hoofd van een spe ciale afdeling van onderzoek bij het minis terie van Binnenlandse Zaken. Openbaar? Het is nog niet bekend, of het proces openbaar zal zijn. Is het dat wel, dan zal het mogelijk worden gehouden in de grote zuilenzaal van het Huis der Vakverenigin gen in Moskou, waar reeds eerder grote processen werden gevoerd en waar in Maart Beria deel uitmaakte van de ere wacht om het lijk van Stalin, dat toen daar stond opgebaard. Westelijke waarnemers geloven, dat de enig mogelijke straf voor Beria en de meeste medebeklaagden is: de dood voor het vuurpeloton. Het bericht, dat Beria zich wegens hoog verraad zal moeten verantwoorden, heeft te Moskou het effect gehad als van een bominslag. Sinds hij vijf maanden geleden onverwachts werd gearresteerd had men niets meer over Beria vernomen en men vermoedde reeds, dat de zaak in de doof pot was gestopt. (Van onze correspondent in Parijs) De twaalfde NAVO-conferentic is giste ren in Parijs geëindigd met een slot-com- muniqué, dat wel bijzonder weinig houvast biedt ten aanzien van de eventueel ge nomen besluiten. Gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken in com missie vergaderd, waarbij in het bijzonder de komende conferentie met Rusland ter sprake moet zijn gekomen. Minister Bidault die deze driedaagse conferentie presideerde heeft gisteravond voor de pers het slot communiqué, waarop de hele dag was ge zwoegd, nog even toegelicht, maar aan zijn toelichting ging de verklaring vooraf, dat hij de president van deze twaalfde con ferentie zich voor de beantwoording van vragen niet beschikbaar kon stellen en dat was al wel een veeg teken bij voorbaat. De conferentie is, zo kan men dan ook wel zeggen, als een nachtkaars uitgegaan. Het communiqué, dat uit tien punten bestaat, bevat, als gezegd, zelfs als vrucht van een ministersconferentie uitzonderlijk weinig nieuws. De bekende frasen worden er in herhaald. De Atlantische solidariteit werd bevestigd. Het Europese leger wordt als essentiële factor in de Atlantische ver dediging beschouwd. En de Amerikaanse minister van Oorlog heeft wat wel het enige nieuwe element is zijn collega's van de bereidheid van zijn regering op de hoogte gesteld om ook op het gebied van de moderne verdedigingsteqhniek intiem samen te werken. Als het Amerikaanse Congres het goed vindt dan zal Europa mettertijd dus in de atoomgeheimen wor den ingewijd en men kan voor het moment slechts vurig hopen dat dit verblijdend nieuws is. De fundamentele controverse tussen Amerika en Frankrijk inzake het Europese leger, een controverse die door Dulles nog eens scherp is toegespitst, wordt in het communiqué niet aangeroerd en het, is uiteraard juist dit punt dat de verdere ont wikkeling van de Atlantische gemeenschap de volgende maanden zal bepalen. De redacteuren van het slotcommuniqué 1:,ebben zich zo misschien betei-e diplomaten getoond dan de Amerikaanse staatssecre taris Foster Dulles, die de E.V.G. opnieuw als steen des aanstoots heeft onthuld. Maai de oplossing van dit kardinale probleem is er geen stap door dichterbij gekomen. Wij vrezen zelfs voor het tegendeel. Nederlandse visie „Nederland heeft tijdens cle vergadering van de Noord-Atlantische raad, die zoëven geëindigd is, gelegenheid gehad om gedé- tailieerde inlichtingen te krijgen over de ideeën van de Amerikaanse regering inzake de voortzetting van de militaire hulpver lening," verklaarde de Nederlandse minis ter van Oorlog, ir. O. Staf, in een interview met A.N.P. Hoewel het laatste woord in deze natuur lijk aan het Amerikaanse Congres zal zijn, aldus de minister, was men toch algemeen wel de mening toegedaan, dat deze voort zetting mag worden verwacht. Wat Nederland betreft, zo ging hij ver der, hebben de Amerikanen duidelijk doen blijken, dat zij overtuigd zijn van de nood zaak om hun hulpverlening bij de directe uitrusting van de nieuwe divisies voort te zetten. De minister noemde het resultaat van de besprekingen, die hij hieromtrent met de Amerikanen heeft gehad, bepaald bevredigend. Er is ook geen sprake van dat de Amerikaanse opvatting zou gaan in de richting van afschaffing van de ondersteu ningseenheden in de naaste toekomst, zo vervolgde hij, daar die eenheden nog altijd als zeer belangrijk worden beschouwd. (AFP/Reuter) De Sovjet-Russische premier Malenkov heeft Woensdag zijn Oost-Duitse collega Grotewohl ontvangen. Volgens Tass werd het onderhoud, dat een hartelijk karakter droeg, bijgewoond door de Russische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, de eerste secretaris van het centrale comité der communistische partij, Kroesjtsjev, en door de Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Semjonov. Er werd niets bekend gemaakt over het geen was besproken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag te Washington verklaard dat de V.S. niet voornemens zijn „een voorstel, om Oost- en West-Duitse vertegenwoor digers op de komende vier-mogendheden- besprekingen te Berlijn toe te laten, in overweging te nemen". De woordvoerder, Henry Suydam, maakte gewag van een bericht uit Berlijn, inhoudend dat de West-Duitse regering, naar verwachting, een voorstel tot verte genwoordiging op de besprekingen zou verwerpen, daar bondskanselier Adenauer reeds eerder heeft verklaard dat aanvaar ding er van een erkenning van gelijk waardigheid voor de regeringen van Oost en West-Duitsland zou inhouden. Lord Ismay, secretaris-generaal der NAVO, heeft verslaggevers Woensdag avond te Parijs medegedeeld dat de „Westelijke Grote Drie hun elf NAVO- bondgenoten zullen raadplegen", alvorens op de komende Berlijnse besprekingen hun politiek jegens de Sovjet-Unie te be palen. DJAKARTA (Aneta) De regent van Oost-Atjeh, Zaini Bakri, die sinds het uit breken van de ordeverstoringen in Atjeh verdwenen was en van wie vermoed werd dat hij zich had aangesloten bij de bende van Daud Beureuh, heeft zich Vrijdag met zijn gezin en zijn chauffeur aan het Indo nesische leger overgegeven. Hij verklaar de dat hij gedwongen was geworden zich onder de opstandelingen te scharen. Uit Medan wordt gemeld, dat de tweede vrouw van Daud Beureuh zich heeft over gegeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Herbert Spencer: Heldenverering is op haar sterkst als er de minste eerbied is voor menselijke vrijheid. Negende verantwoording Riekje 1-—; C. K. 10.—; Mevr. G—N. 10.—; A.—v. D. 1—: A. P. 5.—; G. v. L. 5.— N. N. 2.50; L. H- 2.50; W. H. 5—; Mevr. v. R. 2.50; L. W. 2.50; N. N. 1— G. T. B. 2.50; N. N. 1—R. v- E. 1.—; H. d. L. 5—; Mej. N. N. 1—D. G. 2.— M. H. 2.50; N. N. 3—; Panda 5.— S. S. 2.50; Kerstmis '53 f 2-50; A. H. H. 5. P. B. 3.50; M. M. 3.— J. K.—G. 10.—; T. W. 2.50; Van Oma B. 4.—; C- B. H. 10.—; L. de J. 10.—; A. E. M. 2.50; August Bebelstr. 9 1.Willi 1.E. S. f 2.50; C. H. 25.— D. ST. P. 2.50; de R. f 5.—; „Onbekend" 2.50; B. en H. 250-—; E. J. C- d. C. v. W. 100.—; J. C. v. H—M. 50.— J. J. P. 25.—; Dr. D. M. H. 25.—; H. S. P. V—D. 20.— J. J. S. 20.— R. J. E. 15.—; Ir. J. V. 10—; N. N- 10.—; J. C. M. D—L. 10.—; P. F. 10.—; E. H. J- B- 10.—: s. M. M— s. 10.—; v. VI. 10.—; A. J. F. S. f 10.— A. B.—W. 10—; E. C- S.v. d. W. 10—; Ir. H. M. 10—; W. F. 10—: A. F. H. 7.50; A. W. K—J. G. 5—; H. R. 5—: J. Th. R—P. C. B. 5.—; A. M, 5—;'Mr. G. W. C. P—N. H. M. d- V. 5—; A. C. N. 5—; G. E. d. K—S. 5—; F. E. P. 5.—; S. en M. 5—; F. O. 5—; P. K. 5—; D. J. W. 5—; A. H. K—W. 5.—; A. F. V. 5—; H. C. V. 5.—; Mw. J. S. 5—; F. S. fH. F. 5.— A. S. D. 3.50; J. G. F. ".50; W. E. W. 2.50; Drs. A. C. P. f 2.50; K. N. H—J A. L. 2.50; G. van E. 2.50; M. C. T. 2.50; J. A. J. H. 2.50; C. D. 2.50; J. J. d- V—v. d. S. 2-50: J. F. 2.50; H. H. v. K. 2.50: Mevr. T. 2-50; N. N. 2.50; H. J. O. 1 M. C. M. 1— Dagtotaal 926-50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 6147.15. In onze verantwoording van gisteren stond vermeld: Supportersver. 100.Dit moet zijn Supportersver. Haarlem. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstrata 93, Haarlem. Soen daplein 37, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Cou rant onder vermelding: „Voor de stille armen". Op 7 Januari zal' do Dok- en Werf maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam Gezicht op het bedrijf. haar honderdjarig bestaan herdenken. (Luchtfoto K.L.M.). Onze correspondent in Parijs seint ons: Een paar uur voor de opening van het Congres in Versailles waar vanmiddag de nieuwe Franse president moet worden aan gewezen, heerst er nog de grootst moge lijke onzekerheid over de uitkomst van dit kansspel. Op dit moment zijn er zeven a acht candidaten en dat aantal is vatbaar voor verandering. Het is uitgesloten dat een van hen al bij de eerste ronde de ab solute meerderheid van ruim 470 stemmen zal verwerven. Voor de tweede ronde zul len de drie of vier best geplaatste candi- daten in de competitie blijven. Dat zullen vermoedelijk zijn de socialist Naegelen, de radicaal Delbos, de katholiek Bidault en eventueel de onafhankelijke premier La- niel. Voordat de derde ronde begint, die morgen zou moeten plaatsvinden, ver wacht men dat de partijen zullen trachten één of twee cömpromis-candidaten te stel len en dan bestaat de mogelijkheid, dat de strijd tussen links en rechts zal worden uitgestreden tussen Naegelen en Bidault bijvoorbeeld. Indien ook van deze twee er geen de absolute meerderheid krijgt, gaat er vermoedelijk een delegatie van alle „nationale" partijen naar het Elysée om president Auriol te verzoeken, zijn ver blijf aldaar te verlengen. Die delegatie zou dan onder leiding kunnen staan van de bejaarde radicaal Henri Queuille die zich enige dagen geleden als candidaat heeft teruggetrokken. Wanneer Queuille dan van Auriol te horen krijgt dat deze in zijn weigering vol hardt dan zou Queuille zich ter beschik king van zijn republikeinse vrienden kun nen stellen, zoals de term luidt en dan zou hij een ruime kans maken om alsnog als president te worden aangewezen, i Het is niet zeker dat dit scenario inder daad zo zal worden opgevoerd, maar in elk geval is dit wel de gang van zaken die Queuille voor ogen zweefde toen hij zijn candidatuur plotseling introk. Hij is een der slimste politieke strategen van het Woensdagavond is overeenstemming tussen werkgevers en werknemers bij de Britse spoorwegen bereikt, waardoor de aangekondigde algemene spoorwegstaking, die a.s. Zondag zou zijn begonnen, is af gewend De overeenstemming werd bereikt na een conferentie van bijna vijf uur op het ministerie van Arbeid tussen de directie der Britse spoorwegen (de Britse vervoers- commissie) en leiders der drie grootste Engelse vakbonden. De ruim een half millioen spoorwegar beiders krijgen een loonsverhoging van zier shilling per week, welke aanvankelijk door hen als „weerzinwekkend laag" was verworpen. Nu is echter tevens toegezegd dat het gehele loonstelsel in 1954 zal wor den herzien, waarbij de lonen bovendien '.uilen worden verhoogd met een bepaald percentage, dat door een onafhankelijk scheidsgerecht zal worden vastgesteld. De vervoerscommissie heeft verklaard de scheidsrechterlijke uitspraak in elk geval te zullen aanvaarden. De vakbonden zullen van hun kant alles in het werk stellen om de doelmatigheid van wêrkën bij de spoorwegen te vérhogen. congres en het is dan ook lang niet uitge sloten dat hij ook ditmaal met zijn geraf fineerde spei de inzet: het Elysée, zal win nen. Nieuwe candidaten (Reuter) Premier Joseph Laniel en Jacques Fourcade, beide leden der gema tigd conservatieve partij, zijn gisteren door hun partij en door een aantal voormalige aanhangers van De Gaulle candidaat ge steld voor de (Franse presidentsverkie zingen, die vandaag beginnen. Men heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over het aanwijzen van één candidaat. Generaal Koenig, voorzitter van de com missie voor de landsverdediging Jieeft be sloten zich niet candidaat te laten stel len. De Franse communisten hebben Marcel Cachin aangewezen als candidaat. Cachin is het oudste lid van de Nationale Ver gadering. De Gaullisten hebben vanochtend voor een verrassing gezorgd door op het laat ste ogenblik Paul Kalb, vice-voorzitter van de Raad van de Republiek (de Fran se Senaat), candidaat te stellen voor het presidentschap. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C •O+J T3 5- Sra ■sc *5 -c <j> e ïr F-c Z S Oslo geheel bew. NNO 2 - 6 Stockholm geheel bew. Z 4 2 0 Kopenhagen regen zzo 8 3 5 Londen geheel bew. windstil 9 0 Amsterdam mist O 4 6 0,1 Brussel licht bew. ONO 1 4 0 Parijs onbewolkt windstil 2 0 Bordeaux mist O 1 7 0 Grenoble mist windstil -2 0 Nice zwaar bew. NW 3 12 0,1 Warschau onbewolkt ZO 4 -7 0 Berlijn zwaar bew. OZO 4 -1 0 Frankfort nevel windstil -1 0 München nevel ZO 2 -2 0 Zürich nevel windstil 0 0 Genève mist windstil 2 0 Locarno geheel bew. O 1 5 0 Wenen onbewolkt OZO 4 -5 0 Innsbruck mist windstil -3 0 Rome onbewolkt NO 3 7 0 Neerslag laatste 34 uur. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend droog weer met versprei de opklaringen en op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Oos telijke wind. Over het algemeen weer iets lagere temperaturen met nacht vorst in het Zuiden en Oosten van het land. 18 December Zon op 8.44 uur onder 16.29 uur. Maan op 14 24 uur. onder 6.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 December Hoog water: 0.19 en 12.48 uur. Laag water: 8.21 en 20.43 uur. Vrijdag 18 December Hoog water: 1.19 en 13.45 uur. Laag water: 9.22 en 21.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1