Reacties op de rede van Foster Dulles Agenda voor Haarlem loo CIGARETTEN CjuALP Kmfc&lptdcJcinyl Acties voor behoud Naaldenveld en van Reigersbos bij Lisse Pardon mijnheer y is Fa. B. ENGELENBERG André Siegfried: „Auriol was bijkans enig in zijn soort" Europa in de Tweede Kamer Ging minister Beyen overstag wat de directe verkiezingen voor een Europese Kamer betreft? DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 3 Bende heeft onderneming in het Garoetse lamgelegd Drie jaar lang gratis gewoond Panda op de planken OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vandaag Franse presidentsverkiezingen Geen voorspelling mogelijk L' J\ (Van onze parlementaire, redacteur) Alle sprekers bij de debatten over de be groting van Buitenlandse Zaken waren het er over eens, dat de Europese samenwer king met alle kracht moet worden bevor derd. Dat de eenheid er nog niet is moet een prikkel zijn des te krachtiger naar het bereiken ervan te streven, zei mej. dr. Klompé (K.V.P.). En mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) verklaarde dat men voor het alternatief staat: een Europese gemeen schap of een chaos. Prof. Gerbrandy A.R.) nam het in een voortreffelijke rede op voor Ambon, voor het zelfbeschikkingsrecht van de re publiek der Zuid-Molukken. Ook zij, die hel met deze afgevaardigde ten opzichte van deze aangelegenheid politiek niet eens zijn, de heer Van de Wetering (C.H.) en mr. De Graaf (K.V.P.), verklaarden dat het geen zin heeft de kwestie-Ambon op te hangen aan de nooit tot stand gekomen Indonesische federatie, erkenden dat prof. Gerbrandy een meesterlijk pleidooi had ge houden, zowel naar de vorm alsook de hel derheid van het betoog en de degelijke volkenrechtelijke uiteenzettingen, die er aan ten grondslag lagen. In hoofdzaak kwam het hierop neer, dat onze regering tenminste diende te erkennen, dat de be zetting van Ambon door troepen van Indo nesië onrechtmatig was en dat wij ons tot de desbetreffende commissie van de UNO hebben te wenden een zienswijze even eens door de heer Ritmeester (V.V.D.) gedeeld om alsnog te trachten het rechtsbeginsel te doen zegevieren. Heilig vuur bezielde de A.R. spreker, clie onder meer opmerkte, dat de republiek der Zuid- Molukken gebaseerd was op het Nederland toch ongetwijfeld op historische gronden sympathieke recht de tiran af te zweren. Mr. De Graaf, die wegens het door hem ingenomen standpunt een veeg uit de pan van prof. Gerbrandy kreeg, had verder nog het denkbeeld geopperd, dat Nederland, samen met andere staten, na hiervoor in stemming van Djakarta te hebben verkre gen, iets zou doen ter verbetering van de economische toestand in Indonesië. Maar het ging bij de debaten van giste ren vooral over Europa. De heer Bruins Slot (A.R.) was de eerste van een reeks sprekers, die geen goed woord over had den voor het optreden te Prijs van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Volgens de heer De Groot (C.P.N.) was Bismarck bij deze bewinds man vergeleken nog een heel nette man ge weest. Dr. Bruins Slot liet sombere klanken horen over de ondei'linge bereidheid van het Westen en van de Europese staten voor de nodige eenheid te zorgen, die wegens de dreigingen van de zijde van Sovjet-Rusland onontbeerlijk is. Europa noemde hij een in zichzelf verdeeld huis en daarvan viel niets goeds te verwachten. Voor een raadgevend NAVO-parlemeht voelde hij niets, want de NAVO was alleen een bondgenootschap en men moest daar niet een eerste stap op weg naar een federatie gaan zetten. Deze afge vaardigde keurde het, wat de problemen inzake een Europese Gemeenschap aangaat, af, dat onze regering op het punt van di recte verkiezingen voor een te scheppen Europese Volkenkamer overstag was ge gaan. Daarvoor zag hij geen voldoende reden aanwezig. Had men ons verzet daar tegen nog als onderhandelingsobject ge bruikt, dan ware dat tenminste iets ge weest, maar zo was het niet gegaan. ,,A1 te goed is buurman's gek", zo vatte hij zijn critiek samen. Hij betoogde voorts, dat mei betrekking tot het Nederlandse verlangen om aan de tot stand te brengen Europese Politieke Gemeenschap werkelijke econo mische bevoegdheden toe te kennen en om als eis voor zulk een gemeenschap de vor ming van een gemeenschappelijke markt te stellen, geen enkel winstpunt was ge boekt. Uit de stukken kon men wellicht opmaken, dat minister Beyen die eis niet meer zo op de voorgrond plaatste. Wel, de minister moest het nu maar meteen horen: Voor de Anti-Revolutionnaire fractie is een Europese Gemeenschap zonder een gewaar borgde gemeenschappelijke markt niet meer interessant. Zonder deze zou zij alleen maar betekenen: bedrukt papier plus sala ris! In een compromis omderwille van Frankrijk moest men het niet zoeken, want als een staat eigenlijk geen federatie wil, dan baat geen compromis. De heer Korthals (V.V.D.) noemde de vrees van het Franse volk voor Duits land begrijpelijk, maar verklaarde het be angstigend te vinden, dat Frankrijk niet in staat blijkt oog te hebben voor wat heden ten dage wereldpolitiek is. Door zich van Duitsland te vervreemden speelt men in de Russische kaart, zo voegde hij hieraan toe. Met de heer Bruins Slot was hij het eens, dat het fout zou zijn zich tevreden te stellen met een Europese Gemeenschap, die alleen de Kolen- en Staalgemeenschap en de Verdedigingsgemeenschap zou overkoe pelen. „Als men het kapje naar Frans patroon zou breien, zou wellicht Frankrijk zelf het niet meer op het hoofd willen heb ben". Nadat deze afgevaardigde inlichtingen had gevraagd over hetgeen de jongste NAVO-bijeenkomst te Parijs had opge leverd en ten aanzien van Foster Dulles had opgemerkt, dat het van grote waarde zou zijn indien staatslieden over evenveel tact als macht zouden beschikken, ver klaarde hij nog het opgeven van het Ne derlandse verzet tegen directe verkiezingen voor de Europese Volkenkamer te betreu - X'en. Mr. VanderGoesvanNaters (P. v.d.A.), die betwijfelde of wel in alle op zichten democratisering van onze buiten landse dienst valt waar te nemen, zette in het bijzonder uiteen hoezeer er nauw ver band bestaat tussen de Eimopese Verdedi- gings Gemeenschap, de Europese Politieke Gemeenschap en de oplossing van het Saar- probleem. Daarom wilde hij ook niets weten van een uitstellen der Politieke Ge meenschap. Hij scheen beducht, dat minis ter Beyen, als deze niet het volle pond zou kunnen krijgen, te weten verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt, dan maar zou willen terugvallen op een Euro pese Verdedigings Gemeenschap met wat meer democratische inslag, maar zonder dat er een Europese Politieke Gemeen schap zou komen. De minister moest nu maar eens kleur bekennen en kreeg al vast te horen, dat zo hij de hier geschetste „catastropheleer" mocht huldigen, de frac tie van de P.v.d.A. hem dan moeilijk zou kunnen volgen. Bepaalde gebeurtenissen ter Haagse conferentie gaven blijkbaar aan leiding tot deze critische opmerking. Ook de heer Bruins Slot en later ook mr. BI ais se (K.V.P.) achtten in dat opzicht nadere opheldering wel gewenst. Uit het betoog van mej. dr. Klompé zij vermeld, dat zij niet zo pessimistisch was als de heer Bruins Slot en verder wees zij DJAKARTA (Aneta). Op de rubber onderneming Tjondjong in het Garoetse is het werk komen stil te liggen, nadat Zon dag voor de derde maal in drie weken tijd terroristen de onderneming bezochten. Deze keer gingen talrijke arbeiderswoningen in vlammen op en werden vele loodsen ver nield. De arbeiders durfden Maandag en Dinsdag niet aan het werk te gaan, waar door het werk op de onderneming geheel stil kwam te liggen. Drie jaar lang heeft de Zaandammer G. H. geen huur willen betalen voor het door hem bewoonde huis, omdat het, naar hij beweerde, zijn eigendom was. Ten bewijze daarvan toonde hij een kwitantie van een scheepswerf, die eigenaresse is van het terrein waarop het huis staat, volgens welke hij de koopsom had voldaan. Deskundigen hebben uitgemaakt dat de kwitantie vervalst is. Op grond hiervan heeft de Haarlemse rechtbank in een ci viele procedure beslist, dat H. geen eige naar is van het huis en dat hij het moet ontruimen. Vermoedelijk zal hij ook straf rechtelijk vervolgd worden wegens vals heid in geschrifte. Anneke Elro in Den Haag heeft van Marten Toonder het alleenrecht gekregen de bekende krantenstrip „Panda" ten tonele te brengen. Zij heeft de leiding van de sprookjestuin in Den Haag en is reeds maanden bezig met de bewerking van het Panda-verhaal. Met haar gezelschap „Het Rotterdams Kindertoneel" zal zij op 17 Januari de pre mière van Panda geven in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, waarna een landelijk tournee begint. ADVERTENTIE reid te zijn tot een eerlijk, constructief gesprek met Rusland. Zij achtte het heel goed mogelijk, dat als men nu maar voort gaat met de samenwerking van de Kleine Zes, Engeland toch tenslotte tot nauwere samenwerking bereid zou blijken. Maar de heer Weiter (K.V.P.) achtte dit uitgeslo ten, gezien de geschiedenis van tenminste vier eeuwen Engelse buitenlandse, niet- vastelandse politiek. Met klem waarschuwde mej. dr. Klompe de regering nog, niet opeens overhaast te werk te gaan wat betreft het aanhangig maken van een protocol inzake een Bene- lux-orgaan, dat een consultatieve parle mentaire raad zou zijn, maar dat in ver schillende opzichten niet zou beantwoorden aan wat er van parlementaire zijde wordt verlangd. Zij waarschuwde, dat haar frac- tie een protocol als de regering nu op het erop dat het Westen moet tonen altijd be- oog had niet zou aanvaarden. ADVERTENTIE Ooi'lsiTjat "9 - Haarlem - 'lel. I „CROWN" STAALWOL" DONDERDAG 17 DECEMBER Concertgebouw: „Weihnachtsoratorium", Chr. Orat. Ver. „Door zang vriendschap", 8 uur. Ilótel „De Leeuwerik": Nederl. Ver. voor Sexuele Hervorming; filmavond. 8 uur. Zuiderkapel: Kerstwijding, 8 uur. Minerva: „Berliner Ballade", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „De grote beslissing", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De wrede zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstan der", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten", 14 jaar, 7 en -9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 8 uur. VRIJDAG 18 DECEMBER Doopsgezinde Kerk: Openbare getuigenis avond van „Kerk en Vrede", 8 uur. Luxor: „Vuile handen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Midnight Kiss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Always in my heart", alle leeft., 8.15 uur. City: „Scharlaken tunie ken", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij op de Bounty", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De erfgenaam van Monte Christo", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palaee: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het trefpunt der volkeren: de gebouwen van de UNO te New York. Geheel rechts, gedeeltelijk zichtbaar, het gebouw waarin de uitgebreide bibliotheek is ondergebracht, daarnaast aan de oever van de rivier, het hoge secretariaatsgebouwin het witte ge bouw met de donkere koepel wordt de Algemene Vergadering van de UNO gehouden. Deze gebouwen zijn gegroepeerd rondom het Secretariaatsplein. Geheel verborgen achter het secretariaatsgebouw staat nog het conferentie gebouw. Nu vandaag de verkiezing van een Presi dent der Franse republiek plaats vindt, gaan mijn gedachten uit naar wat ik in dat verband onlangs, bij verschillende ge sprekken te Parijs mocht ervaren. Gedu rende een paar dagen ondernam ik speur tochten in de lichtstad en tot degenen, die ik bezocht, behoorde allereerst de secreta ris-generaal van de regering, de heer Ségalat, een ambtsdrager, die onder meer als secretaris van de Ministerraad en even eens van de Kabinetsraad, optreedt. Tot goed begrip even dit: tegenwoordig schrijft de Grondwet voor, dat de bijeenkomsten van de Ministerraad worden voorgezeten door het staatshoofd, maar wanneer de mi nisters onder elkaar vergaderen, dus buiten de tegenwoordigheid van de president der republiek, dan heet het kabinetsraad De secretaris-generaal, die ook alle minister raden bijwoont, welke op het Elysée plaats vinden, kon mij natuurlijk heel wat uit de praktijk vertellen. Daaruit bleek mij in het bijzonder, dat de president der republiek in de wekelijkse samenkomsten van de mi nisterraad, zeker in het nu ten einde lopen de tijdperk van het presidentschap van Auriol, er heus niet bij zit alleen maar voor de vorm. Neen, menigmaal neemt hij in het beraad een zeer belangrijk aandeel. Beves tiging hiervan kreeg ik van een der oud ministerpresidenten, de heer Queuille. Niet onvermakelijk was, dat deze binnen vijf minuten het gesprek bracht op datgene, wat er vandaag in Versailles gebeurt, op de presidentsverkiezing. Heel bescheiden(l) zei hij me, dat een aantal van zijn politieke vrienden hem hadden verzocht zich voor het presidentschap beschikbaar te stellen. „Men stelt zich niet candidaat daarvoor en dus heb ik geen ja noch een neen laten horen. Intussen, als mij zou blijken, dat alle republikeinse partijen op mij een beroep zouden doen, nu ja, dan...." Aldus kon digde de heer Queuille aan, dat hij even tueel toch wel te verleiden zou zijn! Wat overigens zijn mening aangaat omtrent de praktijk van het presidentschap, die beves tigde mij ten volle, dat in elk geval Aurio) in tal van gevallen een stem in het kapittel heeft gehad. Vrijwel hetzelfde kreeg ik, zij het dan ten dele in ietwat andere vorm, te horen van enige door mij geraadpleegde professoren in het staatsrecht, want mijn Parijse zwerf - en speurtochten bepaalden zich dit keer in hoofdzaak tot een heen en weer trekken tussen de Regeringswijk en het Quartier Latin, de omgeving van de Sorbonne. Verwant aan deze kring is onder meer een figuur als de ook in ons land zeer ge ziene schrijver, spreker en geleerde prof. André Siegfried. Hij was zo vriendelijk mij op een Zondagnamiddag in zijn woning te ontvangen. Toen ik me in zijn studeervertrek be vond, voelde ik me, gelijk ik hem later zei, terstond in zoverre thuis, dat ik daar aan de wand enige van Dongen's aanschouwde, en wel een paar schilderstukken, die aller minst tot zeker mode-genre behoorden. Speciaal een voornaam-rustig zee-stuk trof mij. Nauwelijks had ik van deze kunst ge noten, of André Siegfried trad zijn studeer vertrek binnen, getooid in 'een merkwaar- clig kledingstuk, dat bij eerste oogopslag iets weg had van een vrij licht gekleurde hoog leraarstoga, maar tenslotte een soort ka merjas zonder mouwen bleek te zijn. Dit omhulsel gaf nog extra-waardigheid aan het uiterlijk van mijn gasthefer, die mij weldra ten volle bekoorde door zijn glashel dere uiteenzettingen, hier en daar gekruid met een fijne geestige opmerking. André Siegfried nu onderstreepte, hoe in de praktijk der laatste zeven jaar, het staatshoofd een rol van betekenis had ver vuld. Ten dele viel dit volgens hem toe te schrijven aan de omstandigheid, dat men te kampen, hgd met zeer grote regerings wisselingen, zodat er allengs een wel heel groot „verbruik" aan minister-presidenten was gaan plaats vinden. Welaan, zo voegde hij er aan toe, als men dan aan het hoofd van de staat iemand heeft van het kaliber van een Auriol, een man met grote ervaring en dito gezag in heel brede kring, is het natuurlijk gevolg van een en ander, dat een dergelijk staatshoofd een duchtig woordje meepraat, ja, dat hij veelal de minister president min of meer overvleugelt. De Grondwetgever van 1946 moge de bedoe ling hebben gehad de President der Repu bliek te „neutraliseren", in werkelijkheid is het staatshoofd heel wat meer gaan be tekenen, dan men zich destijds had voor gesteld. Siegfried gewaagde van een „da ling in het peil" van het soort minister-pre sidenten, dat Frankrijk allengs had verkre gen. Ter vermijding van misverstand on derstreepte hij, voor de persoon van meer aan een hunner alle waardering te koeste ren, doch, aldus ging hij verder, toch zijn ze niet uit het hout gesneden, waaruit vroe ger minister-presidenten voortkwamen. In dit verband noemde hij ookLaniel. Hij stond met hem op uitstekende voet. Dit vormde echter geen beletsel om mede Laniel te beschouwen als iemand, die het zonder bedoeld „verbruik" van premiers, vroeger nooit tot minister-president zou hebben gebracht. Auriol kreeg van mijn gastheer een goed getuigschrift. Zeker, zijn ogen twinkelden, toen hij ironisch het tegenwoordige staatshoofd enigermate een „bavard" noemde, omdat hij zich zo gaarne laat horen Maar meteen volgde hierop de erkenning, dat Auriol veel te verstandig en te tactvol is, om zich poli tiek bloot te geven. Hoezeer Auriol zelf in tal van belang rijke aangelegenheden, zijn woordje heeft meegesproken, steeds nam hij aldus Siegfried de juiste grenzen in acht. Met de hem aangeboren takt en met zijn voor treffelijk begrip omtrent de juiste staats rechtelijke verhoudingen, placht de man van het Auriolisme, zoals men het nu ten einde lopende tijdperk mag kenmerken, er zorg voor te dragen, de ministeriële ver antwoordelijkheid tot haar recht te doen komen. Zo is het dan ook wel voorgekomen, dat het staatshoofd een kwestie, die in een door hem voorgezeten ministerraad ter tafel kwam, terugverwees naar een kabi netsraad, opdat de ministers onderling eerst hun standpunt zouden bepalen. Toen ik, alvorens van mijn gastheer af scheid te nemen, nog een poging ondernam hem tot enige voorspelling te verleiden om trent degene, die heden als de uitverkorene van het Parlement uit de bus zou komen, zeide mij reeds een wijsgerige glimlach, wat ik even later uit de mond van deze wijze figuur, sieraad van de Franse intel lectuele wereld, te horen kreeg: dat het on doenlijk was om in dit opzicht een profetie te doen. In hoeverre de Republiek opnieuw hel voorrecht zou genieten een Staatshoofd te krijgen van het kaliber van een Auriol, scheen, zacht uitgedrukt, Siegfried wel zeer in twijfel te trekken. Intussen, zo voegde hij er nog aan toe: Gij moet ook niet uit het oog verliezen, dat iemand als Auriol wel bijkans enig in zijn soort is. Me dunkt, groter hulde viel er aan de tegenwoordige bewoner van het Elysée nauwelijks te be tuigen, een hulde, die des te meer indruk op mij maakte, nu zij kwam van een zo vooraanstaande en voorname figuur als André Siegfried. Dr. E. VAN RAALTE De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming spreekt in haar jaarverslag haar bezorgdheid uit over de toenemende neiging om in de mooiste nog ongerepte streken van Nederland recreatie centra in allerlei vorm te stichten. Een van de meest krasse voorbeelden hiervan Ik ben een verdraagzaam mens, maar ze moeten het niet te bont maken. Als er een regel is, waar iedereen zich aan houden moet om orde in de loop van zaken te krijgen, dan is het ergerlijk wanneer- één vrijbuiter tewerk gaat als of de wereld alleen voor hem geschapen is. I k kwam van rechts. H ij van links. Ik belde nog, wat ik niet verplicht was volgens de verkeerswet, en ik stak mijn arm uit in horizontale lijn ter hoogte van de schouder, zodat ik alle artikelen van de voor schriften van de verorde ningen vervuld had. Volgens de wet had ik het recht ge wóón door te rijden, óver hem heen, zonder me om zijn wel zijn te bekommeren. Want als je van réchts komt, heb je de wet en de politie en de rech ters en de hele samenleving als één man achter,je. Maar als je van links komt, zoals het geval was met hém, dan moet je stóppen en wach ten. Dan moet je onderdanig zijn aan de ander en deemoe dig het onderspit delven. Hij trok zich echter van de wet en de politie en de rechter en de samenleving geen krummel aan en reed óók door. Daar mee was hij vogelvrij en wet telijk ten dode opgeschreven. Niemand zou mij iets hebben kunnen maken, indien ik een voudig gedaan had alsof zien niets in mijn weg bevond. Ik had hem kunnen kraken, ver morzelen, verpletteren, en mijn handen daarna in on schuld wassen. Maar hoe ver morzel en verpletter je iemand, als je enkel een fiets tot je beschikking hebt? Als ik was doorgegaan, gewoon óver hem heen, zou mijn rijwiel misschien evenzeer gekraakt zijn geworden als het zijne. En al- zou ik dan in mijn recht gestaan hebben, ik zou maar hebben moeten afwachten wat er van de schaderegeling te recht zou komen. Ondanks mijn recht en de wet en de politie en de rech ters, die allemaal samen met mij op mijn fiets zaten, om zo te zeggen, moest ik stoppen. Ik ben een verdraagzaam mens, maar te moeten stoppen als ik volledig het recht heb om dóór te rijden, is al te bont. Er was op dat moment slechts één ding te doen, om tenmin ste nog énigszins het gevoel van récht te behouden: Kwaad worden. Natuurlijk. Die kerel was een stommerik. En hij keek niet uit. En hij kende de ver keerswet niet. En hij moest eens fietsen gaan leren in een stil laantje met iemand naast hem lopend die zijn zadel vasthield. En hij was roeke loos, en onverantwoordelijk. Hij was een vlegel en een on beschaafde vlerk. Hij moest een bril kopen en zijn oren laten uitspuiten. Hij moest eens een beetje rekening hou den met anderen, een beetje gemeenschapsgevoel zien te krijgen en andermans rechten eerbiedigen. Dat zei ik allemaal tegen hem in één adem. De wereld rondom mij gaf mij groot ge lijk. Ik kon zeggen wat ik wilde, dacht ik plezierig. Ik kon zo kwaad worden als ik geliefde te worden en niemand zou mij het recht daartoe be twisten. Ik kwam van rechts, en ik stond in mijn recht. En die domme, vlegelachtige, onbe schaafde, onbeschaamde, suffe, onhandige klungel was mijn slaaf.... omdat hij van links kwam. Toen moest ik adem schep pen en even nadenken om nieuwe termen te vinden, waarmee ik mijn recht nog nader zou kunnen bevestigen. In die kleine pauze verscheen er een glimlach op het gezicht van mijn slachtoffer. Hij nam met een brede, sierlijke zwaai zijn hoed af, boog lichtelijk en zei: Pardon, mijnheer. Op dat moment was het, als of een nevel hem omhulde. De wereld zonk rondom hem weg, doch hij bleef staan. En zijn grijs gestreept pak veranderde plotseling voor mijn ogen in een schitterend karmozijnen gewaad, bestikt met goud en afgezet met kant aan hals en mouwen. Zijn benen bleken plots te zijn gestoken in zijden kousen en zijn hoed droeg een wapperende pluim. Een wolk van charme en hoofsheid zweefde om hem heen en de glans van een vriendelijke tijd belichtte zijn gezicht, dat vriendelijk glimlachte. De glans van een tijd, waarin de mens van mens tot mens nog menselijk reageerde, omdat geen wet hem gebood onmen selijk te zijn. De fiets aan zijn hand leek een monsterlijk ge drocht van ijselijke wanstal tigheid, zonder vorm of in houd, zonder karakter of wezen, iets uit een onchar mante, stalen toekomst. Maar hijzelf was mijn mees ter. Pardon, mijnheer. Ik liet hem passeren. Ik was vol schaamte over mijn woorden. Mijn woorden, die uit een fabriek van scheldwoorden kwamen, aan de lopende band gefabriceerd cn goedkoop te krijgen in een tijd, die alles goedkoop, koud, zielloos, nuchter en onmenselijk heeft gemaakt. Pardon, mijnheer. We zullen onze verkeerswet kunnen afschaffen en vele andere wetten ook na alle mensen opnieuw te hebben geleerd, wat hun voorouders reeds kenden: Te zeggen op het juiste moment en zonder jchroom of vals machtsbesef: Pardon, mijnheer. J is het recreatiecentrum Beekhuizen bij Velp, dat gesticht werd in een van de nog weinige gave erosiedalen van de Zuidelijke Veluwezoom en dat in korte tijd tot de on dergang van de schoonheid van dit dal leidde. De planologische ordening heeft op dit punt de snelle ontwikkeling niet kunnen bijhouden en wordt vaak voor voldongen feiten gesteld. Over het Langeveld bij Noordwijkerhout zegt de commissie, dat van dit uitgedroogd binnenduinterrein, thans weinig meer dan een kale zandige vlakte, een uiterst be langrijk recreatiecentrum gemaakt kan worden, dat zo broodnodig is in de provin cie Zuidholland. Onlangs bleek, dat het recreatieplan voor het Langeveld, dat door de provincie was opgesteld, slechts in zeer beperkte mate tot uitvoering zou komen, omdat men hier tegenover van landbouwzijde een plan had gesteld om het gebied voor een groot deel tot bollengrond af te graven en een veel kleiner gedeelte dan aanvankelijk in de bedoeling lag voor recreatie te bestem men. Dit is, aldus het verslag, een voor beeld van een incidenteel plan, zonder dat nog een landschaps- en recreatieplan voor de gehele bollenstreek is opgesteld. Zowel het Langeveld als het Reigersbosch bij Lisse dienen pas beoordeeld te worden, wanneer voor de gehele bollenstreek is nagegaan in hoeverre de wens tot winning van kost bare bollengrond moet wijken voor het belang van de volksgezondheid en talloze stedelingen. Het denkbeeld van prof. Bij houwer, een nieuwe groenstrook langs de binnenduinrand tot stand te brengen, waarin de resten van de vroegere buiten plaatsen worden opgenomen, mag niet doorkruist worden door een voortijdige verdwijning van deze rest, aldus de com missie. De Contactcommissie heeft zich voorts, evenals Heemschut, tot Gedeputeerde' Sta ten gewend met het verzoek het Bloemen- daalse raadsbesluit tot flatbouw in het Naaldenveld hun goedkeuring te onthou den. Prinses Argard, de moeder van Prins Bernhard, wordt morgen 70 jaar. Zij zal die dag in gezelschap van Prins Bernhard in Engeland vertoeven om enkele Kerstinkopen doen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5