N.V.Ed. KIMMAN Co. K.N.A.C. bepleit invoering van betaalde waarschuwingen „Door Zang Vriendschap' Jelle Troelstra sprak over schilderkunst Boom bij Rusthoek gaat voor de bijl 4 Strijd tegen verkeersonveiligheid Onhoffelijkheid oorzaak van vele ongevallen Uitvoering Weihnachtsoratorium Volksun iversi tei t Elfde Haarlemse Sportweek van 12-19 Juni 1954 'grieven aan de redactie Heemsteedse vertegen woordiger vrijgesproken Fabrikant verdacht van diefstal en verduistering Burgemeester reikte aan politie prijzen uit Scheepvaart Enkalon n.mmiKih.a.i-'unv» het winkelcentrum van Haarlem De nieuwe AUSTIN A. 30 mef twee deuren VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgaande van de stelling dat verbete ring van het beschavingspeil ook een voor uitgang teweeg moet brengen in de wijze waarop de verschillende soorten wegge bruikers elkaar tegemoet treden, heeft de K.N.A.C. in een uitvoerig adres aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Justitie, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Binnenlandse Zaken en kele middelen aan de hand gedaan 0711 de nog steeds toenemende verkeersonveilig heid aan te pakken. In het adres wordt on der meer de aandacht gevestigd oj) de da ling van het verantwoordelijkheidsgevoel van het gehele wegverkeer. De K.N.A.C. wijst als de belangrijkste oorzaak van een groofdeel der verkeersongevallen aan een gebrek aan hoffelijkheid in de verkeers- omvangsvorm. Zij verheelt zich niet dat de genoemde gebreken zich óók ten opzichte van be stuurders van motorrijtuigen doen gelden, ondanks het rij-examen waaraan deze zijn onderworpen en ondanks het speciaal op hen gerichte verkeerstoezicht. Dat is ook de reden waarom de K.N.A.C. met grote vol doening heeft kennis genomen van het aan dringen van de Tweede Kamer op een scherpere controle door de rijkspolitie op het snelverkeer. De verkeersbandeioosheid doet zich echter, aldus gaat het adres van de K.N.A.C. verder, in nog veel meerdere mate voor bij het langzame verkeer. Ter staving van dit oordeel wijst de K.N.A.C. op het feit dat fietsers zich veelal met ne gering van elke vorm van zelfbescherming in het verkeer storten. Er wordt dikwijls geen richtingverandering aangegeven, ter wijl de achterverlichting der rijwielen in tal van gevallen veel, zo niet alles, te wen sen overlaat, aldus de K.N.A.C. Het elke doortocht versperrende, hinderlijk naast elkander blijven rijden, het naar voren dringen bij bewaakte kruispunten. Brug gen en spoorwegovergangen van de wiel rijders is de K.N.A.C. tevens een doorn in het oog. Zo worden in het adres nog tal van andere voorbeelden aangehaald. Ook met betrekking tot de voetgangers meent de K.N.A.C. dat deze meer bescher ming behoren te verkrijgen, doch dat deze categorie daar tegenover aan enkele een voudige regels dient te worden gebonden. De K.N.A.C. is van oordeel dat de greep op het langzame verkeer geheel verloren dreigt te gaan en dat versteviging daarvan in het bijzonder klemt, omdat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uit breidt, zodat binnen afzienbare tijd dit aantal naar schatting een millioen stuks zal kunnen bedragen. Het feit, dat voldoende zelfdiscipline en verkeersinzicht ontbreken moet worden betreurd, doch zal niet op korte termijn zijn te verbeteren. Naar de mening van de K.N.A.C. zal uiteraard naarstig moeten worden gestreefd om deze eigenschappen aan te kweken, waaraan behalve naast ver plicht en systematisch verkeersonderwijs op de scholen wellicht meer aandacht zou kunnen worden besteed bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Dat daarnaast maatregelen tot versterkt preventief en corrigerend politietoezicht niet kunnen worden gemist ligt voor de hand. Helaas zijn in het algemeen de ge meenten daartoe echter niet in staat zulks wegens gebrek aan geschoold personeel. Voorts blijft de K.N.A.C. van oordeel, dat in het bijzonder voor betere discipline van het langzame verkeer het door haar aanbevolen stelsel van de betaalde waar schuwing een belangrijke bijdrage tot dit doel zou kunnen vormen. Het K.N.A.C.-adres besluit met het ver- De Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" gaf Donderdag avond een opmerkelijke uitvoering van de eerste vier delen van Bachs Kerstorato rium, dat, zoals men weet, uit zes Cantates bestaat, die stuk voor stuk bestemd waren voor de kerkelijke feestdagen tussen Kerstmis en Driekoningen. Het opmerke lijke van de vertolking school hierin, dat de dirigent Simon C. Jansen van het werk een zeer wisselvallige opvatting toegedaan leek, die varieerde van streng naar de letter tot vrij en ten slotte tot zeer vrij. Dit maakte dat verrassingen niet van de lucht waren, met mooie en minder mooie resultaten. Maar met dat al dwong het respect af, wat de dirigent met het koor bereikte; hij heeft dit vocale ensemble opgewerkt tot een stevig, fris klinkend en vlot reagerend ge heel. Er waren in de koralen momenten van ideale klankversmelting. Een paar artistieke hoogtepunten werden bereikt in de vierde Cantate, dank zij de sopraan soliste mevr. Mea Boon-Naberman, die een verrukkelijke interpretatie gaf van de Echo-aria en tezamen met de fraaie bas Piet Tra de Arioso's die er aan voorafgaan en er op volgen tot een zeldzaam schoon en evenwichtig klankgeheel maakte. De be geleide recitatieven van de bas-solist, die met deze arioso's gepaard gaan, hadden bovendien een overtuigend karakter en het strijkensemble van het Zuidhollands Orkest uit Den Haag, dat de begeleiding verzorgde, was hier op zijn best. Ook de hoboïst lever de goed werk in de Echo-aria. Lof ver diende tevens de solo-trompettist om zijn klare toon en trefzekerheid en om zijn voortreffelijk aangepast obligaatspel bij de bas-aria „Grosser Gott", waarmee de bas Piet Tra een uitstekende beurt maakte. De fraaie altstem van Annie Woud had men in de gunstigste condities kunnen be luisteren in de eerste cantate en niet min der bij de aanhef van het „Schlafe, mein Liebster" in de tweede. De stemkwaliteit van de tenor Paul Hameleers konden wij niet onverdeeld bewonderen, zeker niet in zijn recitatieven. Hij leverde echter wel een knappe prestatie met de aria „Frohe Hir- ten", ondanks de twijfelachtige stemming van de obligaat-fluit. De rustig gespeelde Sinfonia, die de tweede cantate inluidt, maakte vooral een goede indruk door het zuivere spel van het hoboïstenkwartet. Valentijn Schoonderbeek aan het clave- cimbel en Piet Kiel aan het orgel, bleken mede betrouwbare krachten in het instru mentale ensemble. Het lijkt ons dat de interpretatie van Bach's Kerstoratorium, waarvan „Door Zang Vriendschap" blijkbaar een traditie wil maken, midden in een groeiproces zit, waarvan we de resultaten met vertrouwen kunnen afwachten. JOS. DE KLERK zoek om: de gemeenten in staat te stellen het voor verkeerstoezicht noodzakelijke politiepersoneel aan te trekken en in dienst te houden; meer dan tot dusverre aandacht te besteden aan het aankweken van zelf discipline, zowel in de scholen als ook ten aanzien van de vorming van jeugd buiten schoolverband en opnieuw het stelsel der betaalde waarschuwingen in studie te ne men. De K.N.A.C. blijft er stellig van over tuigd d3t de daaraan verbonden voordelen zullen opwegen tegen de bezwaren welke indertijd werden aangevoerd. „Scholen, stijlen en ismen zijn, als het om het waarderen van schilderijen gaat. eigenlijk niet het belangrijkste. Waar het op aankomt is de persoonlijke belevenis". Aldus Jelle Troelstra in zijn inleiding tot de schilderkunst, gisteravond voor de Volksuniversiteit Haarlem-Noord in de Emmaschool gehouden. De kunstenaar ondergaat iets, beeldt het uit en niemand zal hem kunnen evenaren. Wel in technisch opzicht, met meer schoon heid of vernuft, doch niet in het eigene, dat het onbetwistbaar eigendom van de schepper is. „Gelukkig maar", was zo on geveer de uitdrukking van een leek, die eens naar het werk van de heer Troelstra stond te kijken, „dat u die molen anders schildert dan welke collega hier in Giet hoorn ook". Deze man. die het wezen van de beeldende kunst door had, voegde er aan toe: „Het kan ook niet anders". Met een aantal lichtbeelden toonde de heer Troelstra een serie onderwerpen in de beeldende kunst, op verschillende wijze geïnterpreteerd. Een tweetal primitieve tekeningen, één afkomstig van voor-historische holbewo ners, een jachttafreel, buitengewoon sier lijk van lijn, levendig en met gelijk gerichte .aandacht voor mens en dier. Daarnaast een schets van bosjesmannen, met hetzelf de onderwerp, doch waarbij de dieren op het tweede plan kwamen. Van de wilde stammen naar Giethoorn: de Hollandse molens van Gabriël Metsu en Jacob Maris, een stille verdroomde plek bij de één weids en groots van toon bij de ander. Goede voorbeelden tot vergelijking gaven ook het portret van het zoontje van Jan Sluyters, bruisend van levenskracht, en het meisje dat Thijs Maris schilderde: een aarzelend, verlegen kinderfiguurtje. Saenredam, de man in wiens werken de architectonisch-juiste bouw streng werd gehandhaafd, noemt men vaak ten on rechte een nuchter mens. Toch is hij, aldus Jelle Troelstra, een gevoelig kunstenaar. Monet verwaarloost in zijn kathedraal van Rouaan echter de dwingelandij der archi tectuur en legt het accent op de zon, die de oude stenen van het gebouw beschijnt. In de „Zonnebloemen" van Vincent van Gogh zien wij duidelijk de poging van de schilder tot rust te komen. In dit streven slaagde hij niet: hij zou de pionier der be weging blijven. De la Tours oeuvre steekt scherp hiertegen af door de bijna tastbare rust van zijn stilleven. Op religieus gebied liet spreker een plaat zien van de 15de eeuwse schilder Rogier van der Weyden. De kunstenaar in die dagen kreeg zijn opdrachten meestal uit clericale kringen en schilderde volgens vaste wetten, door de kerk gesteld. Hier door kon de religieuze mens het Bijbels verhaal terugvinden in vele* schilderijen. De „Kruisafname" werd later gekocht door Karei V, toen deze zich na een leven van desillusies in het klooster terugtrok. Met vertoning van en toelichting op anatomische tafrelen van Rembrandt en de Nachtwacht, besloot de heer Troelstra zijn inleiding. Wethouder Geluk trod af als voorzitter Uitvoerend Comité Dezer dagen kwam het Uitvoerend Comité van de Haarlemse Sportweek in vergadering bijeen met bestuursleden van diverse sport bonden en verenigingen. Op deze bijeen komst werden de resultaten van de Tiende Haarlemse Sportweek besproken. Unaniem was men van oordeel dat deze een succes is geworden en aan het doel heeft beant woord. De heer D. J. A. Geluk, voorzittter van het Sportweek Comité, trad als zodanig af. In verband met de omvangrijke werkzaamheden verbonden aan zijn wethouderschap, kan de heer Geluk niet meer de tijd vinden zijn functie als voorzittter van het Comité naar behoren te vervullen. Door de vice-voorzitter, de heer v. d. Aart, werd-hem namens het comitté en de sport bonden dank gebracht voor het vele werk dat hij in het belang van de Haarlemse Sportweek had verricht. Op zijn beurt ver klaarde de heer Geluk de Haarlemse Sport week een warm hart toe te dragen en haar belangen bij het Haarlemse gemeentebestuur steeds te zullen blijven aanbevelen. Ook de heer Hellemink, tweede secretaris van het comité, nam afscheid als zodanig, in verband met de gewijzigde werkverhoudin gen aan het Pureau van de Inspectie Licha melijke Opvoeding. Ook hem werd een har telijk dankwoord gewijd voor zijn vele ver diensten voor de Haarlemse Sportweek. De heer A. v. d. Aart zal thans voorjopig als voorzitter van het Uitvoerend Comité op treden. Voorts werden de plannen voor de volgende Sportweek in grote lijnen bespro ken. De elfde Sportweek zal gehouden wor den van 12 tot en met 19 Juni 1954. (Verkort weergegeven) Melksanering. Herhaaldelijk vraag ik mij af, of de overheid en ook het girote publiek bekend is met het feit, dat vaak een melkbezorger werkt van 's morgens zes tot 's middags twee uur en op Zaterdag zelfs nog wel langer om zijn cliënten op tijd te kunnen bedienen. De boterham tus sen de middag schiet er vrijwel altijd bij in en wanneer hij dan eindelijk een ogen blikje tijd heeft om wat te eten, dan wacht hem al weer het reinigen van zijn ma teriaal, waarmee gauw een paar uur ge moeid is. EEN MELKBEZORGER De Bloemendaalse raad heeft gistermid dag in een zitting, welke nauwelijks twin tig minuten duurde, het afwijzend advies van 1$. en W. over een beroepschrift van de heer P. Betlem, exploitant van hotel Rusthoek aan de Bloemendaalse weg, om een uitzicht belemmerende kastanjeboom te mogen kappen verworpen met acht te gen zeven stemmen. Na een requisitoir tegen deze boom van de heer Daams (V. V. D.), die zeide dat het bedrijf er schade van ondervond („de takken liggen al in de goot en vandaag of morgen halen ze ook de pannen nog van het dak"), gevolgd door een pleidooi voor de boom van mr. Vliegen (Arb.), die wees op het milieu van de boom, waarin deze zo uitstekend paste, en d® schade, welke de boom had toegebracht, onbewezen achtte, sprak de raad met de genoemde stemverhouding zijn vonnis er over uit. De heer Betlem mag dit vonnis doen uitvoeren, mits hij er voor zorgt dat er een andere boom voor in de plaats komt. Twee woningbouwverenigingen hebben een verzoekschrift tot de raad gericht om te mogen bouwen op het terrein van de buitenplaats „De Wildhoef", de Christelijke woningbouwvereniging „De voormalige Christelijke Nationale Werkmansbond" en de Woningbouwvereniging „St. Benedic- tus" en B. en W. hadden daarover in hun prae-advies gezegd, dat hiervoor geen ont heffing van de voorschriften in het uitbrei dingsplan kon worden gegeven. B. en W. wilden het echter nog even aanhouden, waarop de heer Schulz (Arbeid) vroeg, of daarbij dan nog ernstig gerekend kon wor den met het grote gebrek aan bouwgrond in Bloemendaal-Noord. Hij vond het na tuurschoon op het bedoelde terrein niet zo groot dat dit tot alle prijs zou moeten worden behouden. De voorzitter, jhr. mr. Den T e x gaf hem te kennen dat de Planologische Dienst tot deze ontheffing van het uitbreidings plan zeker geen toestemming zal geven. „Misschien zouden we tien percent kans hebben, maar moet daarvoor nu weer zo veel kostbare tijd besteed worden aan een wijziging van het uitbreidingsplan?", vroeg hij. Hij erkende, dat er behoefte aan meer woningen is in Bloemendaal, spe ciaal voor onderwijzers en politiemannen, maar zei daarvoor het oog te hebben laten vallen op een ander terrein in het Noor den van de gemeente. De heer Schulz ad viseerde, deze kans dan toch maar te ne men en ook de andere mogelijkheid te overwegen. B. en W. zullen zich hierover thans beraden. De overige voorstellen, waarover wij reeds hebben bericht wer den hamerstukken. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de Heemsteedse vertegenwoordiger G. M. L., wie oplichting van een bedrag van f 17.000 was ten laste gelegd. De rechtbank ver klaarde de officier van Justitie niet ont vankelijk in zijn eis, omdat het feit te lang geleden gepleegd is, namelijk voor Augus tus 1947. Voorts werd verdachte vrijge sproken voor een ander deel van de ten lastelegging. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank eiste Donderdagmiddag tegen de Haarlemse fabrikant E. F. M. R., verdacht van verduistering, het doen van een valse aangifte en diefstal van gas, een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voorarrest en tegen de los werk man J. G. S., verdacht van diefstal van gas en valsheid in geschrifte (steunfraude) een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Verdachte R. deelde aan de rechtbank mee, dat hij ongeveer een half jaar gele den bij de Haarlemse recherche aangifte had gedaan van oplichting. Een aan tal aluminiumplaatjes zouden tijdens de afwezigheid van R. aan een man, die zich aan J. G. S. als een zakenrelatie voor deed, zijn meegegeven. S. woonde boven de werkplaats en hielp de fabrikant bij werkzaamheden. Een onderzoek van de re cherche leverde geen resultaat op. Toen later echter de Haarlemse fabrikante, me juffrouw V. B. aangifte deed bij de recher che van verduistering van duizend alumi niumplaatjes door R., werd deze aangehou den en hij bekende een valse aangifte te hebben gedaan. De duizend plaatjes, die hij van mejuffrouw B. ter bewerking had ontvangen, had hij in Amsterdam verkocht. Voor zijn werkzaamheden had R. gas no dig. Hij legde een kabel buiten de meter om en berekend is, dat ongeveer 1600 m3. gas gebruikt is. De bovenbewoner S. heeft hiervan ook gebruik gemaakt en dat aantal m3. gas wordt op 160 geschat. Aan S. was ook ten laste gelegd steun fraude. Van R. ontving hij af en toe be dragen, doch bij Sociale Zaken stond hij ingeschreven als werkloze en hij inde iedere week steun. Volgens een berekening van Sociale Zaken heeft S. in het tijdvak van Maart 1952 tot en met Mei 1953 on geveer f 600 aan loon ontvangen. De officier van Justitie noemde in zijn requisitoir verdachte R. een fantast, wiens optreden hij maar matig kon toejuichen. Spreker wilde rekening houden met het feit, dat verdachte de veertig reeds gepas seerd is en dat hij nog niet eerder veroor deeld is. De eis luidde een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voor arrest. Ook S. is nog niet eerder veroor deeld en daarom vroeg hij de rechtbank een gecombineerde straf op te leggen, na melijk acht maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Voor de steunknoeierijen diende verdachte vooral gestraf te worden, aldus was de mening van de officier. Mr. A. W. Hellema J., optredend voor R. deelde mee, dat verdachte een vondst heeft gedaan op het gebied van het maken van gevoelige aluminiumplaatjes, die voor dien geïmporteerd moesten worden. Het ontbrak hem echter aan geld en verder verkeerde hij in financiële moeilijkheden. Hierdoor is hij, volgens pleiter, tot de mis drijven gekomen. Hij verzocht een gecom bineerde straf op te leggen. De raadsvrouwe van S., mevrouw E. A. J Scheltema-Conradi, was van mening, dat de verzoeking voor verdachte, om de bedragen, die hij van R. ontving, niet op te geven, zeer groot was, daar hij op zeer ongeregelde tijden werkte. S. is bereid, zodra hij weer verdient, de schade, die hij de gemeente heeft berokkend, te vergoe den Zij verzocht het onvoorwaardelijk deel der straf gelijk te stellen aan de tijd in voor-arrest doorgebracht. De eerste feestavond, welke Donderdag door de Politie Schiet- en Sportvereniging te Heemstede in het Verversingshuis ,Groe- nendaal" gehouden werd, ontving een bij zonder cachet, doordat de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zich bereid had verklaard de prij zen uit te reiken, die de politiemannen bij de onlangs gehouden schietwedstrijden hebben behaald. Het gebruikelijke ope ningswoord werd uitgesproken door hoofd inspecteur A. Berentsen, waarna de burge meester op zijn beurt verklaarde bijzonder verheugd te zijn, de leden van het politie corps en hun echtgenoten ditmaal eens op een feestavond te mogen ontmoeten. Spre ker voelde een dergelijk contact als een dringende behoefte, omdat hierdoor de onderlinge band en de corpsgeest slechts bevorderd kunnen worden. De politie moet immers dag en nacht paraat zijn de veilig heid van de gemeenschap te verzekeren, hetgeen een reden te meer is ook buiten diensttijd als vrienden met elkaar om te gaan. Ook spreker zelf vond het prettig zijn mannen nu eens niet als burgemeester, doch als gewoon mens tegemoet te kunnen treden, omdat zij er van verzekerd kunnen zijn, dat hij allen een warm hart toedraagt. Spreker wilde verder gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, het politie voetbal-elftal met het behaalde afdelings kampioenschap van harte in het openbaar geluk te wensen, waarbij hij zijn beste wensen uitsprak voor de komende wed strijden in de eerste klasse. De burgemees ter stelde de spelers elk nog een zilveren draagmédaille in het vooruitzicht, die aan deze prestatie een blijvende herinnering zou vormen. Vervolgens ging de burge meester over tot het uitreiken van een der tigtal prijzen voor de schietwedstrijden, waarvan de eerste zes werden behaald door: 1. J. Aandekerk; 2. H. Boesveld; 3. Inspecteur H. Brouwer; 4. A. v. a. Berg; 5. J. van Leeuwen en 6. C. Hildebrand. Na afloop hiervan ontving de burgemeester, in verband met zijn beschermheerschap van de vereniging, uit handen van de voorzitter nog een fraaie oorkonde. De rest van de avond was aan de amuse ment gewijd, waarbij de Haarlemse Inspec teur van Politie, de heer G. J. Endlich met zijn ukukele en banjo een daverend succes behaalde. Met niet minder aandacht werd een stijlvol uitgevoerde moderne tango gadegeslagen, gedanst door de heer en mevrouw H. v. d. Moolen. De laatste had tevens de leiding van het geanimeerde bal, waarvoor Bert van Poelgeest met zijn „Four Black Syncopathers" de opgewekte dansmuziek verzorgde. Aalsum, 16 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Agamemnon, 17 v. New Orleans te La Gualra. Aldabi, 17 730 m. Z. Las Palmas. Abbedijk, 16 660 m. W.NAV. Scilly's. Aldegonda, pass. 16 Poelo Tenggol n. Pladju. Aludra, 16 145 m. NO. Kp. Vilano. Ampenan, 16 80 m. O. Sicilië. Amstelibrug, 16 100 m. O.NO. Madeira. Amsteldiep, 16 240 m. N.NO. Finisterre. Arendskerk. pass. 16 Zamboanga n. Singapore. Almkerk, 16 te Sydney. Alphacca, 17 v. New York te Boston. Alwafci, 13 te Ric de Janeiro. Amstelidijk, pass. 17 Vlissingen n. R'dam. Amstelstad, 16 v. Mobile n. Le Havre. Amstelveen, 17 v. New Orleans te Yokohama. Annenkerk, 17 v. Kobe n. Nagoya. Arendskerk, pas. 17 Noordp. Borneo n. Singap. Aldabi, 18 400 m. Z. Las Palmas. Ampenang, 13 v. Port Said te Genua. Amsteldiep pass. 17 Finisterre r.. Marseille. Amsteldijk, 17 v. Antw. te Rotterdam. Argos, 17 v. Valencia te Rotterdam. Ariadne. .16 v. Rotterdam te Lissabon. Arkeldijk, 18 v. New Orleans te Havana. Arnedljk. 17 v. Bremen te Rotterdam. Ak'krumdijk, pass. 18 Finisterre n. Le Havre. Alioth, 17 v. Las Palmas te Rio de Janeiro. Alkaid, pass. 18 Madeira n. Las Patanas. Alpherat, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Altair, 18 v. Santos te Paranagua verw, Averdijk, 17 v. Boston te Philadelphia. Amor, 17 te Lissabon.. Bloemfontein, 16 te Amsterdam. Bantam, 17 v. Basrah te Bombay. Bldtar, 17 SO m. ZW. Napels n- Port Said. Bontekoe, IS v. Soerabaja n. Makassar. Banka, 18 te Belawan. Bennekom, 18 v. Amsterdam te Barbados. Blommersdijk, 17 v. Londen te Rotterdam Bonaire, 18 v. Paramaribo te Plymouth. Bacchus, 17 v. Port au Prince n. ingston. Baiendreoht, 27 te Mena el Ahmadi verw. Boschfontein, 18 te Amsterdam. Boskoop. 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Breda, 18 v. Curasao n. Antw. Caltex Nederland, 16 v. Kopenhagen n. Sidon. Caltex Permis, 16 60 m. ZO. Kret. Cistula, 16 200 m. Z.ZOè Christmas eil. Cleodora. 16 680 m. NW. Kaapstad. Caltex The Hague, pass. 17 Kreta n. Sidon. Celebes, 18 te Tj. Priok. Caltex Utrecht, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Cirrus, 17 bij Doggersbank. Caltex Delft, Rass. 18 Gibraltar n. Bordeaux. Diemerdijk. 16 v. Cristobal n. Antwerpen en Rotterdam. Duivendijk. 16 v. Londen n. Rotterdam. Duivendreoht, 3 Jan. te Birkenhead verw. Delfland, 15 te Sant06. Delfshaven, 18 v. Hamburg te Antwerpen. Delft, 17 v. Le Havre n. Londen. Dongedijk, 16 te Vancouver. Drente, 20 v. Aden te Balawan verw. Ena, 17 v. Singapore n. Manilla. Eendracht, 17 v. Karabuga te Karakolon. Elmina, 17 v. Lagos n. Takoradi. Fell pes, 16 v. Pladju n. Poelu Bukom. Eemdijk, 18 v. rede Vlissingen n. Antw. Eos. pass. 17 Finisterre n. Antweipen. Esso Den Haag, pass. 18 Kp. St. Vincent n. Sidon. Friesland (SSM), 18 v. d. Tyne n. Rotterdam. Groote Kerk, 16 v. Suez n. Port Sudan. Ganymedes, 16 v. Grenada n. Baltimore. Gouwe, 16 75 m. NW. Finisterre. Gaasterkerk, 18 v. Port Said n. Genua. Garoet, 19 v. Bombay te Madras verwacht. Gooiland, 18 v. Santos te Rio de Janeiro. Gaasterland, pass. 18 Kp. St. Vincent n. Recife. Gordtas, 17 v. Izmir n. Carlovaasi. Hecuba, 16 te Antwerpen. Hersilia 16 v. La Guaira n. Curagao. Helena, 16 360 m. O.NO. Kp. Race. Hecuba, 17 te Rotterdam. Helder, 17 v. Puerto Barrios n. Tarpo. Hydra, 16 v. Buenaventura n. Punta Arena. Hathor, 17 x. Amsterdam te Alexandrië. Hilversum, pass. 17 Makalla n. Lands End. Hera, 17 v. New York te Port au Prince. Hermes, 18 v. Trinidad te Ellesmereport. Hoogkerk, 17 v. Genua n. Port Said. Ivoorkust, 16 te Hamburg. Indrapoera, 17 360 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Ittersum, 16 v. Antwerpen te Duinkerken. Jupiter, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. Japara (KRL), 17 v. Port Said n. Belawan. Kaimana, 16 v. Menado te Inobonto. Kaldanda, 16 v. Tj. Priok n. Benkulen. Karaten, 17 te Balikpapan. Kieldrecht, 17 v. Manilla te Hongkong. Kota Gede, 17 rede Semarang. Karimun, 16 v. Antwerpen te Londen. Kertosono, verm. 19 v. Singapore n. Chittagong. Laertes, 17 te Sungeigerong. Loosdrecht, pass. 16 Finisterre n. Port Said. Lissekerk, 17 v. Vassiliko te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, pass. 16 Cochin n. Colombo. Limburg, 16 320 m. Z. Ceylon. Lawak, 17 v. Manila te Claveria. Lindekerk, 16 100 m. O.NO. Massawah. Lutterkerk, 16 v. Bandarabbas n. Dubal. Leersum, pass. 17 Vlissingen n. Hamburg. Loenerkerk, 17 te Suez. Linge, verm. 19 v. Lissabon n. Dakar. Maeuba, 16 550 m. O. ten Z. Guardafui. Mapia, 16 v. Makassar n. Belawan. Marpessa, 16 v. Kobe n. Yokohama. Murena, pas. 16 Wight n. Rotterdam. Marken, 16 te Londen en verm. 19 v. Londen naar Rotterdam. MelJskerk, 17 v. Port Said n. Genua. Merwede, 15 v. Antwerpen te Houston. Maetsuycker, 16 240 m. O. ten Z. Christmas eil. Maeuba, 17 500 m. w. Minikoy. Marisa, pass. 17 Marisa eil. n. Bahrein. Marisa, pas. 16 Khorya Maryo baai. Muiderkerk, 16 450 m. O.ZO. Socota. Myonia, 16 420 m. NO. San Miguel. Maasdam, pass. 17 Kp. Race n. Halifax. Mataram, 17 te New Yoric. Meerkerk, 17 v. Aden n. Port Soedan. Molen kerk, 17 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Malvina. 17 v. Bal'boa n. Sydney. Manoeran, 18 v. Amsterdam te Southampton. Mariekerk, 17 v. Mombassa n. Tanga. Notos. 15 te Candia. Nestor, 16 26 Om. NW. Findsterre. Nieuw Amsterdam, 17 v. Southampton te New York. Overijsel, 16 v. Port Swettenham n. Belawan. Oranjestad, 17 te Amsterdam. Ondina, 16 v. Yokohama n. Miri. Oranjefontein, 17 150 m. O. ten N. Madeira. Prins Alexander, 17 te Hamburg. Prins illem IV, 16 v. Valencia n. Cartagena. Prins Fred. Hendrik, pass. 17 Vlissingen naar Bremen. Prins Maurits, 17 te Rotterdam. Prins Fred Willem 16 80 m. ZW. Ouessant. Prins Willem v. Oranje, 16 390 m. N. Flores. Prins Fred Willem, 18 v. Gardia te R'dam. Prins Joh. W. Friso, pass. 17 Scilly's n. Halifax Prins Willem IV, 18 v. Cartagena n. Stavanger Papendrecht, 21 te Curagao verw. Pendreoht, 26 te Coryton verw. Riouw, pass. nacht 15-16 Gibraltar n. Hallfax. Rotti, 16 v. Kopenhagen n. Hamburg. Rijndam, 16 530 m. O.NO. Kp. Race n. Cubh. Roebiah, 17 v. Amsterdam te Hamburg. Reyniersz, 16 v. Soerabaja n. Semarang. Rita, 16 290 m. Z.ZO. Bangkok. Raki, 18 v. Genua te Marseille. Radja, 17 v. Bandarshapur te Basrah. Ridderkerk, 16 v. East London te Durban. Rondo, 18 v. Belawan te Djakarta. Rijnkerk, 18 v. Rotterdam te Bremen. Saparoea, pas. 16 Oostkust Ceylon n. Aleppey. Sohledijk, 17 te New York. Sibajak, 16 800 m. ZW. ten Z. Cocos eil. Schie, 16 v. Patras 17 te Piraeus. Sloterdijk, 18 v. Antwerpen te New York. Sumatra, 16 v. Genua n. Port Said. Salland, 18 v. Las Palmas te Amsterdam verw. Stad Alkmaar, 17 v. IJmuiden n. Narvik. Stad Amsterdam, 17 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Maassluis, 18 v. Narvik te Glasgow verw. Stad Schiedam, 17 v. Savona n. Lagos. Salland, 16 140 m. Z.ZW. Ouessant. Sliedrecht, 16 190 m. NW. Ras al Hadd. Stad Leiden, 16 360 m ZW. Lands End. Stanvac Djlrak, 16 v Saigon n. Haiphong. Sunetta, pass. 16 Kp. Howe n. Sorong. Scherpendreoht, 26 Reykjavik verw. Sliedrecht, 8 Jan. Eva Perón verwacht. Stad Dordrecht, 17 v. Cagliari 18 te Porto Tor res verwacht. Stad Schiedam, 17 v. Savona n. La Goulette. Stad Vlaardirugen, 17 v. Kinkenaes te Vlaardin- gen. Salawati, pas. 17 Straat Messina n. Gervua. Saroena, 17 v. Singapore te Miri.. Sibajak, 17 960 m. ZO. Diego Garcia. Stad Rotterdam. 17 v. Narvik n. R'dam. Sherata, pass. 17 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Singkep, pass. 17 Kp. Vincent n. Alexandrië. Slamat, 17 v. New York n. Casablanca. Teucer, 17 te Tj. Priok. Thalatta, 16 te Swansea. Tankhaven 1, pass. 16 Palembang n. Tj. Uban. Tjlbantjet. 16 rede Semarang. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 16 Kp. Selatan n. Tj. Priok Themisto, 18 v. Albany te Leith. Tiompenberg, 16 v. Savanna n. Le Havre. Talisse. pass. 18 Gibraltar n. Port Said. Tara, 17 v. Santos n. Rio de Janeiro. Telamon, 17 v. Philadelphia n. New York. Ternate pass 18 Brunsbilttel n. Hamburg. Titus, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Tablnta, 18 v. Port Said n. Napels. Taria, 18 v. Stockholm n. Curagao. Tiba, 18 v. Antwerpen n. Buenos Aires. Vsn Spilbergen, 17 ten anker Porto Amboin. Van. Riebeeck, 16 v. Tj. Priok n. Singapore. Van Linsohoten, pass. 17 Kanarische eil. naar Dakar. Willemstad. 17 te Pto Limon. Wonogiri, pass. 17 Kp. Guardafui n. Colombo. Waikelo, 16 v. Buleleng n. La Buan Hadji. Waterland, 16 100 m. N.NO. Madeira. Winsum, 15 200 m. W. Kp. Vincent. Waterman, 17 330 m. N.NW. Kaapstad. Willem Ruys, 17 v. Southampton n. Port Said. Woensarecht, 16 v. Rotterdam te Stockholm. Wieldrecht, 18 v. Napels te Mena el Ahmadi verwacht. IJsel, 17 Cyprus gepass. n. Heraklion. Zeeland (SSM), pas. 16 Great Yarmouth naar Dagenham. Zijpenberg, 16 690 m. ZW. Fores. Zeeland (KRL), 18 v. Singapore te Djakarta. Zuiderkruis, 17 250 m. W. Kreta. Zaan, pass. 118 Holtenau n. Gefle. KLEINE VAART Alja, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Anna b, 17 v. Bayonne te Alexandrië verw. Anna Henry, pass. 17 Vlissingen n. Waterford Actinia, 16 v. Hamburg n. Plymouth. Anna Sylvia, pass. 17 Eddystone n. Workington. Audacia, 16 v. Telgmouth te Amsterdam. Bab-T, 15 v. Gefle n. Zaandam. Beekbergen, 16 v. Tonnay Charente n. Fowey, Binnenhaven, 16 v. Casablanca te Port Lyautey. Bortirif, verm. 16 v. Terneuzen n. Londen. Barracuda, 18 v. Skiën te Hariingen verw. Batavier I, pas. 16 Kp. Roca n. Casablanca. Bree Helle, 16 v. Rotterdam te Londen. Confiance, 16 v. Nantes n. Bayonne. Coolhaven, 17 v. Vlgo te Rotterdam verw. Casana, pass. 16 Kiel n. Kopenhagen. Citadel, pass. 17 Kiel n. Londen. Cornelia b II, 18 Burriana verwacht. Daviena Goekoop, 16 v. Rouaan n. Kingslynn. Depa, 16 v. Newcastle n. Methill. Douro, 16 v. Gothenburgh n. Aarhus. Dollard, 17 v. Newport n. Huil. Doklaan, 16 v. Rotterdam te Fowey. Deneb, 17 nog te Rotterdam. Diligentia, 17 v. Ipswich n. Thameshaven. Elisa, 16 v. Marseille n Fedala. Elsenburgh, 17 v. Londen te Rotterdam verw. Erebus, 17 nog te Oporto. Escaut, 16 v. Rouaan n. Rotterdam. Follonica, 16 ten anker baan Waterford. Bvertsen, 16 te St. Servaas. Ferocla, 17 v. Dundalk n. Bristolkanaal. Fiducia, verm. 16 v. Londen n. Terneuzen. Glodry, pass. Vlissingen n. Bremen. Harold, 17 Bergen verwacht. Hebe Nobel, pass. 16 Vlissingen n. Londen. Hagno, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Hebefr Nobel. 16 v. Boom n. Londen. Hartel, 17 v. Rouaan te Londen. I-Iaskerland, 17 v. Kingslyn n. Rotterdam. Hondsrug, 16 v. Nykobing te Colchester. Heerengracht, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Ilias, 16 v. Gibraltar n. Amsterdam. Ingeborg, 18 v. IJsland te Bergen verw. Jaga, pass. 17 Vlissingen n. Zeebrugge. Jonex-I pass. 17 VlLssinigen n. Londen. Josien, 17 v. Terneuzen te Antwerpen. Kortenaer, 17 dwars Wight n. Bristol. Kaap Falga, 16 v. Amsterdam n. IJmuiden. Lauwers, 17 v. Vlissingen naar Zee. Leendert b, 16 v. Stockholm n. Rotterdam. Leny, 16 v. Glasgow n. Garston. Leuvehaven, 17 te Malmö. Lies, 16 v. Avonmouth te Swansea. Lydia, 17 v. Newport te Rotterdam. Marcella, pass. 17 Gotland n. Sandefjord. Maasym, 16 dwars Scheveningen n. Dublin. Markab, 16 v. Skarrehage n. Amsterdam. Midas, 16 te Amsterdam. Mascotte, 17 60 m. ZW. Texel. Megrez, pass. 16 Wight n. Las Palmas. Menkar, 16 v. Genua n. Marseille. Meres, 16 v. Port Lyautey n. Nantes. Mulan, 16 v. Londen te Middlesbro. Matthew, 17 v. Isle of Grain te Dover verw. Muphrid, pass. 16 Vlissingen n. Halmstad. Nettie, 16 V. Cork n. Port Tal'bot. Nieuwehaven, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Nimrod, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Nelly, pass. 17 Guernsey n. Granville. Noach. 16 340 m. ZO. Malta n. Benhazi. Noorderhaven, pass. 17 Kiel n. Londen. Nlobe, 16 v. Velsen te Amsterdam. Noorderlicht, 17 v. Vaase te Creeksea Nottingham, 16 v. Kingslyn n. Rotterdam. Noord, 1 7v. Hertones te Helsinki. Omlandia, 16 v. Rouaan te Casablanca. Oleum. 16 v. Londen te Middlesbro. Pavo, 15 v. Sundsvall n. Zaandam. Ponto, 16 v. Londen n. Sete. Ponza, 16 v. Zaandam n. Rotterdam. Rex, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Rijnbong, 1 6 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Soemba, 17 v. Boulogne n. Genua. Sambre, 16 v. Rouaan te Parijs. Servus, 16 v. Mulroy te Shoreham. Swift., 17 v. Parijs n. Malmö. Spurt, 16 v. Antwerpen te Oporto. Tom v. d. Heide, 16 v. Casablanca te Marseille. Tyro. 16 v. Dublin n. Newport Mon. Van Brakel, 16 v. Grangemouth te St. Malo. Vindicat Atque Polit, 17 v. Gyon te Requejada Veenenburgh, 16 v. Aberdeen n. Middlesbro. Vlier, 18 v. Rotterdam te Lissabon verw. Vrede, 16 v. Amole n. Cuxhaven. Virgo, pass. 16 Vlissingen n. Goole. Vrouwepolder, 17 v. Rotterdam n. Antw. Westersingel, 16 v. Banholm te Bremen. Westpolder, pass. 16 Kp. Vilano n. Alicante. Westlaan, 16 v. Hamburg n. Rotterdam. Wiekenburgh, pass. 17 Finisterre n. Casablanca. Wim, 16 v. Bremerhaven n. Goole. EEN PART13 DAMES KOUSEN 15 of 30 denier deze kousen zijn vervaardigd van de bekende „ENKALON" garens; hebben een prima pasvorm, een langere levens duur en zijn zeer elastisch. MET UNi- OF ZWARTE NAAD Maandag, Dinsdag en Woensdag geopend van 9 tof 9 uur Met trots introduceert Austin thans in Nederland de sensatie van de Londense Automobiel-show. Ondernemersprijs 4.795,—. Direct te leveren. Snelheid 108 km. Kopkleppen motor 4 cylinder. Benzineverbruik 16 liter op 1 km. ZIJLWEG 35, HAARLEM, telef. 11906—11905 STADHOUDERSKADE 100-101, AMSTERDAM, telef. 90964—90975 Official Dealer voor Haarlem en Omstreken en Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6