Hoe worden de huren na Nieuwjaar? Kort en bondig VERKADE NIEUWS Brillenspecialist Schmidt Economische Benelux-Unie kan nu tot stand komen Boekhandel DE BOEKFERS Factoren waarmee rekening moet worden gehouden Aerdenhout Gemeente-indeling huurverhoging Heemstede Lijn 5 naar Van Zeggelenplein Prof. Zijlstra is optimistisch KERST- EN NIEUWJAARSGROETEN Amsterdamse Beurs Tarief verhoging bij Maarse en Kroon Firma M. HOOGENDIJK Boeiende lezing over Nederlandse Antillen Propaganda-avond B.B. Winkels van Maandag af tot negen uur geopend Inlichtingen gevraagd over vlet Jeugd van „Vondel kwartier" op de planken „Wij zijn thans over moeilijkste punt heen" Onzekerheid bij troepen in Korea W. Versteeg 50 jaar bij Boom-Ruygrok Beroep Holland-Nautic Vanavond Kerstconcert in Waalse Kerk Opvoering „Colombe" weer uitgesteld Levenslang voor moord op politieagent Restauratierijtuigen voor Argentinië Per 1 Januari: Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT II MEN KAN WEL ZEGGEN, dat verreweg het grootste deel van de woningen vóór de oorlog werd gebouwd. De huren van deze huizen worden verhoogd met een percentage van 17 ten opzichte van het huidige huurpeil, wanneer de woning staat in een gemeente, die valt onder klasse I. In klasse II bedraagt de verhoging 20 percent, in klasse III 23 percent, in klasse IV 26 percent en in klasse V 29 per cent. Er zijn bovendien nog enkele factoren, die meespelen bij het bepalen van de nieuwe huur. In verschillende gevallen zijn bij de huur inbegrepen bepaalde bedragen voor bij komende voorzieningen. Deze bedragen moeten eerst van de huur worden afge trokken. Van de overblijvende zgn. „kale huur" dient dan de verhoging te worden berekend. Vervolgens moeten de bijkomen de kosten weer worden opgeteld. Voor woningen, die tijdens of na de oor log werden gebouwd wordt de zaak minder eenvoudig. Huizen, gebouwd tijdens de oorlog en zonder rijkssteun kunnen in twee groepen worden verdeeld. Een deel dezer woningen werd bij de eerste huurverhoging tot 115 pet. van het vooroorlogse peil al gelijk ge steld met vóór de oorlog gebouwde huizen. Voor deze groep gelden dus de hierboven genoemde bepalingen. Voor de huizen, tijdens de oorlóg ge bouwd zonder rijkssteun, gold geen gelijk stelling, omdat de huren dezer woningen bij de eerste huurverhoging al boven het huurpeil van 115 pet. bleken te liggen. Als thans blijkt, dat de huur van een zodanige woning beneden het nieuwe peil zou ko men te liggen, dan krijgt de eigenaar toe stemming om de huur op te trekken tot het nieuwe huurpeil, dat 135 pet. voor klasse I zal gaan bedragen van het voor oorlogse peil en niet 132 pet., zoals ten on rechte velen menen. Immers, de huidige huren worden met 17 pet. (voor klasse I) verhoogd, en de huidige huur bedroeg al, sinds de vorige huurverhoging, 115 pet. van het peil van Mei 1940. Berekent men dus 17 pet. van 115 pet. en men telt deze uit komst bij 115 pet. op, dan komt men, met ADVERTENTIE Een heerlijke Kerst-cake met rozijnen 2.15 Fondantkransjes, ringen enz. p. 100 gr. 35 ct. Verse toast klein en groot model SPECIAALZAAK VERKADE ARTIKELEN Gen. Cronjéslr. 123 - Haarlem-N. Delicatessenhandcl M. HOOGENDIJR J. v. Goyenstraat 17, Heemstede, Tel. 34339 De met lampjes verlichte Kerstboom voor en de temperatuur buiten het gebouw van restaurant Boekenroode te Aerdenhout deden aan een geheel andc* klimaat den ken dan waarnaar in het gebouw de we reldreiziger H. W.E. Croockewit ons zou voeren: de prachtige natuur, het mooie landschap en de warme streken van de Nederlandse Antillen. Deze lezing met door hem zelf opgenomen kleurenfoto's (Ko- dachromes) werd gehouden voor een kleine honderd toehoorders, leden van de vereni ging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld. De verteller is onlangs van een van zijn verre reizen gerepatrieerd. Men moet eën ding voor ogen houden, zei de heer Croockewit, en dat is, dat men het gebied van de Nederlandse Antillen beslist niet met Indonesië vergelijken kan. Er heersen geheel andere toestanden. Door dat het ligt onder de rook van Venezuela sluiten flora en fauna zich daarbij aan. Curagao is er het belangrijkste eiland, waar de wind bijna altijd een Noord-Oost passaat is met een gemiddelde temperatuur van 26 graden. In Willemstad, dat met een enkele kleine groep van dorpjes tezamen Curagao vormt, leeft een grote groep men sen van verschillende en uiteenlopende nationaliteit. De Nederlanders kwamen er in 1680, doch men treft er ook Engelsen, Fransen, Duitsers, Denen, Polen, Ieren, Zwitsers en vooral ook de afstammelingen van de Portugese Joden. Dit verklaart ook dat er twee Synagogen zijn: een Portugese en een Duitse. De familie Maduro, bekend geworden door het lilliputterstadje van die naam in Den Haag, had haar voorouders al in 1670 op Curagao wonen. De heer Croockewit vertelde verder, dat de Katholieke gemeenschap er de laatste tien jaar belangrijk is geworden en dat het de gewoonte is om een Katholieke gouver neur te benoemen. Wat het verkeer betreft merkte de spreker op, dat er in deze kleine omgeving niet minder dan vijfentwintig duizend auto's rijden. De taxi-bedrijven gebruiken er alleen de meest moderne wa gens. Ook het onderwijs is zeer gemoderni seerd. Prikkeldraad heeft men er niet nodig, tenminste als het gebruikt moet worden om een afscheiding van een tuin aan te geven. In dit geval kan men veel beter de lange cactussen gebruiken, die voor een dergelijk doel uitermate geschikt zijn. Zij zijn evenwel niet sterk en met de voet kunnen ze worden weggedrukt. Op Aruba, het andere ABC-eiland, is het klimaat iets minder prettig en de plan tengroei niet zo goed als op Curagao. Aruba is meer veramerikaniseerd, het heeft een mooie haven en het is er goed zwemmen. Het leven in Bonaire gaat, zo vertelde de wereldreiziger verder, gewoon zijn gang alsof men nog in 1870 leefde. Het heeft een bevolking van kleurlingen, en is overwe gend Katholiek. Het verkeersmiddel bij uitnemendheid in die omgeving is de schoe ner. St. Maarten ligt toch op een verdere af stand van Curagao dan men op het eerste gezicht zou vermoeden en dit moet er de oorzaak van zijn, dat het uit toeristisch oogpunt bezien niet zo veel wordt bezocht. Men vliegt er vier uur over, een afstand ongeveer zo groot als van Amsterdam naar Marseille. De route wordt een maal per week gevlogen. Het eiland St. Eustatius kantelt vier centimeter per eeuw en de waarheid hier van heeft men kunnen ontdekken uit over stroomde gedeelten uit vroegere tijden. toepassing van een zekere afronding op 135 pet. Woningwetwoningen Voor alle woningwetwoningen, gebouwd vóór 5 Mei 1945, zullen op 1 Januari de huren worden verhoogd met 17, 20, 23, 26 of 29 pet., naar gelang van de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De wo ningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking Bij dragen Woningwetbouw 1948 zullen op de zelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de minister in bepaalde gevallen de verhoging tot een lager percentage beperken, namelijk voor die woningen, waarvoor anders een aan zienlijk hogere huurprijs zou ontstaan dan voor gelijkwaardige woningen van die groep in dezelfde gemeente. De gemeente besturen kunnen daartoe voorstellen aan de minister doen. De huren van woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking Verminderde Bijdragen 1950 en 1950 I en van de Beschikking Bijdra gen Woningwetbouw 1950, zullen niet wor den verhoogd. Noodwoningen, gebouwd vóór 27 Decem ber 1940, zullen met het in de gemeente geldende percentage worden verhoogd, die, gebouwd na deze datum, zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de minister tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, gebouwd met steun volgens de Hypotheekregelingen 1940 en 1941, met de desbetreffende per centages worden verhoogd. Tenslotte geldt voor de i n complexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwetwoningen voorkomende bedrijfs ruimten, dat géén huurverhoging zal ge schieden, tenzij een nieuwe huurovereen komst wordt aangegaan. In dit geval zullen de huurprijzen ten hoogste met de desbe- treffènde percentages worden opgetrokken. Zolang de voorstellen der gemeentebe sturen door de regering nog niet zijn goed gekeurd, zal dus iedere bewoner van een woningwetwoning de hogere huren moe ten betalen. De huren van zgn. vrije woningen, die na 1945 werden gebouwd zonder rijks steun, zullen vrij blijven; zij zullen vast gesteld worden in overleg tussen eigenaar en huurder. Onderhuur Een onderhuurder betaalt een huur, die evenredig is aan het „gebruiksgenot" van de woning. Om de verhoging te berekenen dienen eerst de kosten van bijkomende voorzieningen van het huui'bedrag te wor den afgetrokken. Ook het percentage, dat de hoofdbewoner mocht berekenen voor ongerief (bij meer dan 4 onderhuurders) moet worden afgetrokken. Van het over blijvende „kale" huurbedrag kan dan de verhoging worden berekend. De nieuwe huurprijs wordt dan samen gesteld uit de „kale" huur plus de verho ging plus de bijkomende kosten. Het per centage voor ongerief is in de nieuwe Huurwet vervallen. Ook het gedeelte van de huur, dat de huurder (dus geen onderhuurder) betaalt wegens met zijn toestemming aangebrach te verbeteringen aan de woning, valt on der de bijkomende kosten, die allereerst moeten worden afgetrokken voor bepaling van het nieuwe huurbedrag. De komende huurverhoging varieert naar de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. Wij geven hieronder de indeling van een aantal gemeenten in Zuid-Kennemerland Klasse I (17 pet). Amsterdam (kom), Bloemendaal-Noord, Haarlem, Heemstede. Klasse II (20 pet.) Amsterdam (buiten de kom), Assende'ft-Noord, Beverwijk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. behalve Halfweg, Haarlemmermeer (beha've Wes telijk deel) inclusief Badhoevodorp, Schip hol én Zwanenburg, Velsen, Zandvoort. Klasse III (23 pet.) Aalsmeer, Assen delft-Zuid. Bènnebroek, Bloemendaal, ge deelte Vogelenzang, Haarlemmermeer, Noordelijk deel met uitzondering van on der II genoemde delen, Hillegom. Lisse. Noordwijk, Noordwijkerhout, Uithoorn (kom). Klasse IV (26 pet). Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Haar'emmerliede en Spaarnwoude (behalve Westelijk deel), Badhoevedorp, Schinhol en Zwanenburg, Limmen, Uitgeest, Uithoorn (behalve de kom). Klasse V (29 pet): Alle andere gemeen ten die niet gerangschikt zijn onder de klassen I tot en met IV. De Dienst Bescherming Bevolking der gemeente Heemstede heeft in samenwer king met de Vrijwillige Brandweer een propaganda-avond georganiseerd, welke Vrijdag 18 December in de bovenzaal van het Minerva Theater gehouden wordt. De heer S. J Buré, plaatsvervangend Brand weercommandant te Haarlemmermeer, heeft zich bereid verklaard een voordracht te houden over de brandweer in het kader der B.B., waarna nog enige films vertoond zullen worden. Deze avond is bestemd voor de leden der Vrijwillige Brandweer, wijkhoofden, blok hoofden en hun vervangers en de brand- weervrijwilligers uit de blokploegen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: N. de Goede en A. Th. M. van Kampen; P. Spek en M. J. van der Spek. GETROUWD: C. H. L. F. Tillmanns cn A. Hellendoorn; H. C. R. Folmer en L. J. Bol. GEBOREN: Petrus Johannes, z. van J. F. Castien en E. A. M. Swinkels; Louise Jo hanna, d. van F. A. van Kempen en A. de Graaf; Freke Joke, d. van J. W. de Graaf cn G. Verkouter. OVERLEDEN: Mei. W. A. Ebbers. S6 i A. Brunsting. 74 j.; A. Ytsma, 65 j.; Wed. S. H. F. Hin—Bogaard, 81 j. Naar wij vernemen heeft de directeur van de N.Z.II. aan Burgemeester en Wet houders van Haarlem verzocht lijn 5 van het stadsnet te mogen verlengen tot het Van Zeggelenplein in Haarlem-Oost. De doortrekking zal geschieden via de Dr. Schaepmanstraat en de Teding; van Berkhoutstraat. Terug zal de Teding van Berkhoutstraat worden gevolgd tot de Nagtzaamstraat. Het Van Zeggelenplein vormt het hart van de nieuwe bebouwing van Haarlem- Oost. Tevens is het een niet onbelangrijk winkelcentrum voor deze „Burgerzinle ning"-wijk geworden. Intussen blijft de bediening met open baar vervoer van de componistenbuurt ten Zuiden van de Zomervaart een moeilijk probleem omdat behoorlijke toegangswe gen, die tevens een doorgaande verbinding met de letterkundigenbuurt vormen, voor alsnog ontbreken. Dat zal pas het geval zijn wanneer zowel de Schipholweg als de Prins Bernhardlaan geheel voltooid zijn. Beide wegen hebben voor de N.Z.H. echter het nadeel dat ze aan de rand van de be bouwing liggen. Dat zal pas veranderen wanneer over enige jaren ook het uitbrei dingsplan Pairkwijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan wordt gerealiseerd. Dan zal het trouwens wel noodzakelijk zijn, dat de oude Amsterdamse buurt en Park wijk enerzijds en Slachthuisbuurt en om geving Burgemeester Reinaldapark ander zijds door af wider]ijke lijnen worden be diend. Maar dat is nog toekomstmuziek. Van Maandag af tot en met Donderdag 24 December mogen de winkels tot des avonds negen uur geopend blijven. In die dagen vervallen de bepalingen over de ochtend- en middagsluiting. De winkels mogen dus geopend blijven. Voorts mogen de winkels op Donderdag 31 December tot negen uur geopend blij ven en in de week waarin Nieuwjaar valt, behoeven de winkels niet op een daarvoor vastgestelde ochtend of middag gesloten te zijn. De postcommandant van de rijkspolitie te water, Jan Gijzenkade 97 te Haarlem, verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst van een houten roeivlet, genaamd „Elly", welk vaartuig vermoedelijk langer dan een jaar gemeerd heeft gelegen aan de steiger van de hengelaarsvereniging „Tussen 't riet',' Spaarndamseweg te Haarlem. De boot blijkt geen der leden toe te behoren en de eigenaar is tot nu toe onbekend gebleven. Inlichtingen te verstrekken aan boven staand adres of telefonisch onder nummer 24413. Zang cn dans in fluorescerend licht Het clubgebouw van de Oud-Schotense speeltuinvereniging „Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg zat gisteravond tjokvol ouders en belangstellenden, die kwamen kijken naar het zang- en dansspel dat de kinders ten zesde male voor het voetlicht brachten. Zowel eergisteren, gisteren als vandaag werden twee voorstellingen ge geven. De frisse wijze waarop de parmantige kabouterkoning, zijn discipelen en de lief tallige elfjes ten tonele werden gevoerd moet dus met een extra waardering wor den gehonoreerd. Dat er geen verband zat in het verhaal bleek geen hindernis van betekenis; de kinderen hadden geen last van plankenkoorts, kwam goed los bij de romantische smulpartij met de „gouden" bekers die ze zo maar mochten houden en straalden toen de voorzitter zich in zijn dankwoord ook tot hen richtte. Als echte actrices ontvingen zij ieder een kleine at tentie, in de vorm van versnaperingen. Net echt. Dat moesten wij ook zeggen van de décors die de heer Klein voor deze opvoering vervaardigde. Ze zagen er aan trekkelijk uit en werden geaccentueerd door de fluorescerende belichting, die het geheel een sprookjesachtige sfeer ver leende. Na de pauze zorgde het cabaretgroepje van ae gemeentelijke Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst voor een vrolijk slot van deze tweede ouderavond. Maandagavond van 810 uur zal in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg een Kersttentoonstelling worden gehouden van werkstukken voor het Kerstfeest vervaar digd. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen „Wanneer in de bijeenkomst van de ministers der Beneluxlanden, die in Januari te Brussel zal worden gehouden, voor de drie in Luxemburg behandelde punten tot een oplossing wordt gekomen, dan zal de verwezenlijking van de economische unie van België, Nederland en Luxemburg, die medio 1952 stokte, kunnen worden voortgezet. Men zal dan over kunnen gaan tot het voorbereiden van de sluiting der economische unie. Wel zal daarvoor nog veel voorarbeid nodig zijn, met name ten aanzien van de monetaire unie". Aldus de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in een perscon ferentie over de Benelux. Hij zei dat er in de toekomst zeker nog wel eens moeilijk heden zullen komen, maar het thans be reikte positieve resultaat kan niet meer ongedaan gemaakt worden. Een te niet doen van hetgeen thans is bereikt, zou voor de beide economieën schadelijker zijn dan het tot stand komen van de economische unie. Prof. Zijlstra gaf in de aanvang van de bespreking een korte uiteenzetting van de geschiedenis van de Benelux en stond onder meer stil bij het concurrentie-vraagstuk. F.r was een divergentie tussen het loon- en prijspeil in België en dat in Nederland. Conclusies Hij kwam tot de volgende conclusies: 1. Het verschil in loonpeil is in de prak tijk een minder belangrijke barrière voor de economische integratie, dan men ge neigd is aan te nemen; 2. In een zich vormende economische integratie moet men zich bewust de moei lijkheden van de partner onder de ogen zien en een oplossing trachten te vinden, ook al brengt dit een offer met zich mee. Men moet bereid zijn de moeilijkheden ge zamenlijk te dragen; 3. Wanneer er een dergelijke situatie is, dat er steun gevraagd wordt van de part ner, dan moet die steun tijdelijk en inci denteel zijn. Deze drie punten vormden de leidende gedachte bij de besprekingen in het laatste jaar. Zij hebben tot een aanvankelijk be vredigende oplossing geleid. De minister merkte daarbij op, dat men zich in de bij eenkomsten te Brussel en Luxemburg niet heeft bezig gehouden met enige moeilijk heden in enige bedrijfstak. Hij realiseerde zich. dat er wel nieuwe moeilijkheden kunnen ontstaan bij een teruggang van de conjunctuur. Naar zijn stellige overtuiging is men thans over het moeilijkste punt heen. Al zullen er nog moeilijkheden zijn op te lossen, de proble matiek wordt iets gemakkelijker. Als resultaten van de besprekingen in ADVERTENTIE Een keuze uit meer dan 10.000 Grote Houtstraat 55-57 - Haarlem Teruggekeerde correspondent Hornman gaf zijn indrukken Met het K.L.M.-toeste] uit Tokio is van middag op Schiphol teruggekeerd de Til- burgse journalist en schrijver W.- J. M. Hornman, die sinds 13 Juli als oorlogscor respondent bij het Nederlandse detache ment in Korea heeft gewerkt. Hij vertelde, dat er nu nog achthonderd Nederlanders op Korea zijn. in een bar klimaat waarin weldra temperaturen tot 35 graden onder nul zullen kunnen optreden. De Nederlan ders bevinden zich in de voorste linies en kunnen met behulp van kijkers de Chine zen aan de andere kant van de verlaten strook gronds waarnemen. „De stemming onder de manschappen is er een van on zekerheid over de vraag of de oorlog zal eindigen, dan wel beginnen. Onder de jour nalisten", zo vervolgde de heer Hornman, „luidt het antwoord op die vraag, dat het conflict nu wel ten einde is, maar de meeste Amerikaanse generaals (voormalige kolonels, in de gegeven omstandigheden snel gepromoveerd, reden waarom op Korea wel eens vari „generaals-oorlog" wordt ge sproken), zijn veel minder afkerig van een voortzetting van de strijd". De heer Horn man vertelde verder als enige journalist de ondertekening van de wapenstilstand te hebben bijgewoond en te zijn getroffen door de onwellevendheid die de onderteke naars tegenover elkaar aan de dag hadden gelegd. Hij verklaarde dat de Chinezen zeer bekwaam zijn in politieke onderhandelingen en deze ook met grote aandacht voeren. De Amerikanen laten tolken voor zich spreken, wat slechts in geringe mate tot een direct contact leidt. Bij de jwnitie Ten Brummelen te Pijnakker is een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De meisjes wegen 3 pond elk en de jongen bijna 4 pond. De kinderen in de couveuse in het ziekenhuis te Delft. Luxemburg noemde minister Zijlstra de ge meenschappelijke externe en monetaire economische politiek en de liberalisatie van het kapitaalverkeer in Benelux. De Nederlandse economische politiek is ontstaan uit de realiteit, met medewerking van alle politieke partijen. Nu is die reali teit een andere. „Wij gaan nu rustig uit zoeken welke loonpolitiek de beste is, maar die loonpolitiek zal realistisch zijn." Minister Zijlstra zei op een andere vraag, dat aanvankelijk zekere overgangsbepalin gen bij de economische unie mogelijk zijn. De belangrijke voordelen van de econo mische unie zijn voordelen „op de lange afstand." Iedere „momentopname" geeft een valse indruk. Hij verwachtte, dat de l"onverschillen in de economische unie zullen gaan afslijten. Er is een wisselwer king, die zulks zal beïnvloeden. Het gelijk trekken van het loonpeil achtte hij wel wenselijk, maar niet essentieel voor een economische unie. Europese economische unie Bij een eventuele Europese economische unie zou Benelux van belang blijven, want de discussies sterven bij een mogelijke Europese economische unie niet uit. Voor een politiek en economische evenwicht is het van belang, dat men niet alleen grote "machten heeft, maar ook een bemiddeling van enkele kleinere. Gisteren heeft de heer W. Versteeg het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de drukkerij J. Boom, thans Boom-Ruygrcik NV. Uitgevers en drukkersbedrijf aan de Gedempte Oude Gracht. De heer Versteeg, die als jong maatje begonnen is en thans werkzaam is als drukker eerste klas werd gisteren na mens de directie toegesproken door de heer -T. M. Boom, die hem een geschenk in enveloppe aanbood.Voorts spraken de voor zitter van de personeelscommissie, de heer H. van Viersen en de heer Verdoorn, die de Nederlandse Typografenbond vertegen woordigde. Van deze bond ontving de heer Versteeg een groot bloemstuk, terwijl zijn collega's hem verblijdden met een polshor loge en diverse manden met bloemen en fruit. Hoewel de jubilaris reeds de 65-jarige leeftijd heeft gereikt, blijft hij, wegens zijn enorme vitaliteit, in dienst. Ook spreekt daar uit de waardering, die men voor zijn persoon en zijn werk heeft. Het beroep, dat de directie van de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf en ma chinefabriek Holland-Nautic te Haarlem heeft ingesteld tegen de beschikking van de Haarlemse rechtbank, waarbij de Hol land-Nautic in slaat van faillissement werd verklaard, zal, naar wij uit Amster dam vernemen, op Woensdagmiddag 23 December door het Amsterdamse Gerechts hof werden behandeld. Aan het Kerstconcert, dat hedenavond om acht uur in de Waalse Kerk aan de Begijnehof wordt gegeven, wordt mede werking verleend door de sopraan Nellie Groenevelt, de violist Jan ten Have en de organist Hendrik Lasschuit Er zullen wer ken van Buxtehude, Bach en Vieuxtemps worden uitgevoerd. De opvoering van het toneelstuk „Co lombe" van Jean Anouilh, die morgen avond in de Haarlemse Stadsschouw burg zou geschieden, is opnieuw uitgesteld door ziekte van een der hoofdrolspeelsters, de actrice Heieen Pimentel. De Utrechtse rechtbank heeft conform de eis de 27-jarige metselaar C. J. B. te Bodegraven tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Deze was ten laste ge legd dat hij in de nacht van 13 op 14 No vember 1952 de lVoerdense politie-agent A. van Eek met een revolver had neerge schoten, toen deze hem en zijn broer J. G. B. had gesommeerd van de fiets te stap pen. De agent is later overleden. Bij de firma J. J. Bevnes, N.V.. Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens te Beverwijk, zijn 15 restauratierij tuigen gebouwd. Zij zijn bestemd voor de spoorwegen in Argentinië. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'4 Nederl.'47 9914 9914 A.K.U 17814 17814 Unilever 224 223 Philips Gloeil. 19614 194 Kon. Petroleum 355 351 A'darn Rubber 95J4 95!4 Holl. Amer. Lijn 14714 147 N. Seheepv Unie 13514 135 H.V.A 10614 10514 Deli Mij 971-4 9614 Amsterd. Bank 18214 18214 Ned. Handel Mij 167 167 Rotterd. Bank 17614 17614 Twentsche Bank 177 177 Anaconda Copper 31J4 31J4 Bethlehem Steel 52 51 Republic Steel 50 49 K Shell Union 7744 7714 Tidewater 20"/„ 2014 40 3914 BINNENLAND De kwestie of het 's avonds doen hou den van litteraire lezingen in een boekhan del al dan niet in strijd is met de Winkel sluitingswet zal op 12 Januari door de Hoge Raad worden iehandeld. Een boekhandelaar te Utrecht is voor dat feit door het Am sterdamse gerechtshof veroordeeld tot een geldboete van een gulden. Tegen dit vonnis heeft hij cassatie aangetekend. In Veendam is het vijftigjarige bestaan gevierd van de Veenkoloniale Boerenbond. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst deelde de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mr. J. Th. Bonnerman mede, dat de voorzitter van de jubilerende bond, de heer H. ter Borg, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Ter Borg is van 1948 af voorzitter van deze bond. Daar voor bekleedde hij gedurende vele jaren andere bestuursfuncties. Uit het 30-millioenfonds van de tegen- waarJerekening zijn krachtens een accoord tussen de Amerikaanse en de Nederlandse autoriteiten wederom gelden tot een bedrag van f750.000 vrijgegeven voor de verhoging van de productiviteit in Nederland. De vrij gekomen gelden zullen t.er beschikking wor den gesteld van de Contactgroep Opvoering Productiviteit ten behoeve van het techni sche filmcentrum. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer H. S. Jansz te Haarlem en voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde de heren R. C. Groot en J. J. Hagen, beiden te Haarlem. De Pieter Hasselaergroen uit het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders houdt heden. Vrijdagavond, een Kerstfeest in het AT TT r' a- f-ed. Oudegracht 104. De Kerstwijding voor de leden van de Bioernendaal.se jm wou - groen wordt Donderdagavond gehouden in het troephuis aan de Bergweg. De weihondster van Bloemendaal, me juffrouw dr. M. E. Nolte, is verhinderd op 22 en 29 December spreekuur te houden en wethouder A. van Geluk op 19 en 26 De cember. De Kerstmiddag van de Katholieke bond van heiaarden en gepensionneerden op Dinsdag 22 December wordt niet in het Concertgebouw gehouden, zoals aangekon digd is. maar in gebouw Sint Bavo. In het Concertgebouw komen ouden van dagen bijeen die uitgenodigd ziin door de UW. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur de heren F. W. Haak te Heemstede en P. J. van Henten te Haarlem. Op Zaterdagmiddag organiseert de Haarlemse PTT Toneelvereniging „Postaal Genoegen" in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in de Tempeliersstraat haar jaar lijkse kindermiddag, voor kinderen van donateurs en PTT-amtbenaren. Deze keer zullen enk«le films worden vertoond. De a'del'ng Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen organiseert in het gebouw van de Ne derlandse Protestanten Bond aan de Veste- straat op Dinsdag 22 December, een Kerst middag, waarop mevrouw Roosje Driessen zal voordragen. Hedenavond zal in de Tmmanuëlkerk aan de Van F.gmondstraat in Haarlem-Noord een oovoering worden gegeven van het bekende kerstsnel van M. Niihoff. „De ster van B»thiehem" door een spelgroep van de C. J. M. V. Met Ingang van 1 Januari 1954 zullen de prijzen van retours, maand- en weekkaar ten van de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer, de streek- vervoerster voor Haarlemmermeer, Am- stelland en omgeving, worden verhoogd. De tarieven van enkele reizen en scho- lierkaarten worden, met uitzondering van het traject Amstelveen-Amsterdam, niet verhoogd. De directie van Maarse en Kroon schrijft, dat ondanks de belangrijke stij ging van de kosten van arbeidslonen, so ciale lasten, chassis, carrosserieën, onder delen en banden zij er tot nu toe in kon slagen de tarieven te handhaven op het peil van 1946. Door de landelijke loonsverhoging van 7 percent voor de meeste vervoerbedrij ven, welke per 1 Augustus van kracht werd en de 5 percent-loonronde die per 1 Januari ingaat, is het niet mogelijk de tarieven op het bestaande niveau te hou den. Nu zal dus de vermenigvuldigingsfactor voor de retours, maandkaarten en week kaarten worden verhoogd. Onder verme nigvuldigingsfactor wordt het getal ver staan waarmee de enkele-rit-prijzen ver menigvuldigd worden om de genoemde ta rieven te verkrijgen. Met ingang van 1 Januari 1954 wordt de vermenigvuldigingsfactor van deze plaatsbewijzen alsvolgt verhoogd: Retours van 1,6 tot 1,7; maandkaarten van 25 tot 27: weekkaarten van 6V2 tot 7. Ter illustratie van deze tariefsverhoging laten w'j hieronder het oude en het nieu we tarief volgen van deze plaatskaarten van een traject, waarvoor een enkele reis- prijs geldt van 50 cent. Tarief per Oud tarief 1 Januari 1954 Retours 0,80 0,85 Maandkaarten 12,50 13.50 Weekkaarten 3,25 3,50 HAARLEM, 17 December 1S53 GEHUWD: 17 Dec., A. M. Woerlee en W. Noordhoek; H. H. van Breukelen en A. M. van 't Hul; L. A. Bossois is on J. L. Doets: J. W. van de Steeg en G. M. Bakker: G. Hoed en A. van der Heij; H. H. Fledderman en C. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec., C. H. van de Kerkhof—Beijerbergen van Hene gouwen: G. Kuiiten—van der Voort; A. C. van der HorstBuwalda; M. J. van Nim- wegende Wette: 17 Dec., M. V. Massaro Massaro; A. C. C. van Vastenhoven—Berk hout. BEVALL'/ T van een dochter: 15 Dec.. E. SudmeierWijkhuizen; 16 Dec., M. Bark Pauw; J. C. Kosterde Wilde; H. van der AarHuiberts; J. F. M. van der Veldt Kerkhof: Th. H. SmitHeiden: 17 Dec., F. KoehorstBrouwer; J. de JongMeijer; H. M. RuisbroekSnel. OVERLEDEN: 15 Dec., C. Ponderoijen— Burghout, 88 j., Oranjekade; J. C. Loman, 82 j„ Gasthuisvest: M. H. KoebruggeLee- beek. 67 i„ Kieverparkwe<?: 16 Dec., H. PT. KraussLoos. 63 j.. Batavierenplantsoen; O. J. Vermeer, 72 j„ Rustenburgerlaan; J-. P. Hoes, 72 j., Leidsevaart.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9