Vandaag vijfde ronde van Franse presidentskeuze de Weerbericht Onveiligheid Ongerustheid in Borinage, KSG uit scherpe critiek OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hogere sociale voorzieningen met oog op loonsverhoging Spannend weekeinde in Versailles Zal Auriol het hoge offer brengen? Wederopbouw van de Wieringermeer voltooid Hoofdpunten van de wijzigingen Het woord is aan Voor de Stille Armen Het wordt kouder Aga Khans gewicht in platina Drie komieken in den Haag Minister Van de Kieft ontsloot laatste van 580 huizen Donaupont bij Hembrug Maandag in de vaart Bulgarije bereid tot nieuw contact met V.S. Perzisch parlement heden ontbonden Bandoengs monument voor prof. Kennedy geschonden Weerrapport 68e JAARGANG No 139 ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 292 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL HET POLITIEKE VERKEER tussen de volken zich door onveiligheid blijft kenmerken doet binnen hun lands grenzen hetzelfde verschijnsel zich in het verkeer op de wegen voor. Wij tobben daar met toenemende verkeersonveilig heid, zoals de K.N.A.C. in een adres, aan niet minder dan vier ministers gericht, maar weer eens heeft vastgesteld. De K.N.A.C. is daarbij uitgegaan van de stelling „dat verbetering van het bescha vingspeil ook vooruitgang moet brengen in de wijze waarop de verschillende soor ten weggebruikers elkaar bejegenen". Dit wil niet zeggen dat wij verkeren in een periode, die zich kenmerkt door verbete ring van het beschavingspeil. Maar er moet onverpoosd naar worden gestreefd. Adressante is niet optimistisch. Zij con stateert een daling van het verantwoor delijkheidsgevoel bij het gehele wegver keer. Dit lijkt mij wat overdreven, maar het is zeker dat de toestand niet gunstig is. De K.N.A.C. is van mening dat gebrek aan hoffelijkheid in de omgangsvormen de belangrijkste oorzaak is bij een groot deel der verkeersongevallen. Zij stemt in met de aandrang in de Tweede Kamer op scherper controle door de rijkspolitie op het snelverkeer, maar acht de verkeers- bandeloosheid bij het langzame verkeer nog veel erger en pakt vooral uit over de roekeloosheid van vele fietsers. Zij „stor ten er zich veelal met veronachtzaming van elke zelfbescherming in". Het nalaten van het aangeven van richtingsverande ring en de tekortkomingen in „achterver lichting" worden daarbij evenzeer ver meld als het hinderlijk naast elkaar blij ven rijden en het naar voren dringen bij bewaakte kruispunten, bruggen en spoor weg-overgangen. Het is een oude klacht dat rekening houden met anderen, hetgeen kan stijgen tot de vorm die men als hoffelijkheid mag aanduiden, bij zeer velen ontbreekt. Dat is altijd zo geweest en men kan te dien aanzien niet met zekerheid van een daling spreken. Het verschijnsel doet zich dan ook niet alleen in het wegverkeer gelden, maar (bijvoorbeeld) ook overal waar ve len een gebouw binnen willen gaan of een kaartje kopen of hun jassen in een ves tiaire onderbrengen. Naarmate het bij die gelegenheden drukker is wordt het erger. Öp de wegen is het steeds drukker ge worden, hetseen enerzijds gevolg is van de overbevolking van ons land en ander zijds van opnieuw toenemende welvaart in de laatste jaren. Aan een jubileum- diner van de R.A.I. heeft minister Algera pas opgemerkt dat van elke twee Neder landers er één een fiets heeft dus rij den meer dan vijf millioen fietsen in ons land dat er 200.000 personen-auto's zijn, 80.000 vrachtauto's, 118.000 motor fietsen en bijna 300.000 bromfietsen. Deze getallen zijn alle veel hoger dan zij voor de oorlog waren' behalve dat der 'brom fietsen, waarop men de vergelijking niet kan toepassen omdat zij er voor de oorlog niet waren. Het rijdende gedrang op de wegen, welker ontwikkeling het tempo der laatste jaren geenszins heeft bijge houden, heeft dus zich ten zeerste ver dicht. De ongelijksoortigheid en de ver schillen in snelheid doen daarbij het ge vaar voor ongelukken toenemen. Als men het Parijse stadsverkeer ziet lijkt dat door zijn grotere snelheid gevaarlijker dan het verkeer in onze grote steden. Maar het is dat niet en er gebeuren, ook naar verhou ding, veel minder ongevallen bij. Niet al leen omdat de ruime stadsaanleg zich beter eigent voor een dicht en uitgebreid verkeer, maar ook omdat dit vrijwel geheel uit motorische vervoermiddelen met ver gelijkbare snelheidsmogelijkheden, ook in „het optrekken", bestaat. Het grootste ver schil is, dat er vrijwel geen fietsers door heen balanceren. Hollandse autorijders die voor het eerst in het Parijse verkeer te rechtkomen plegen dan ook tot hun ver wondering te ervaren, dat het niet moei lijk is zich erbij aan te passen en dat men veel minder in spanning verkeert ten aan zien van het gevaar van aanrijdingen dan in Amsterdam. Als regel zijn autorijders namelijk ten zeerste beducht voor aanrij dingen, hetgeen wel eens vergeten schijnt te worden maar toch waarlijk gemakkelijk voor de hand ligt. Dat de K.N.A.C. in haar adres uitpakt over het gebrek aan zin voor zelfbescher ming bij vele fietsers is volkomen gerecht vaardigd. Dat is op onze wegen rondweg ontstellend, zowel in de steden als daar buiten. Er is veel over te zeggen: ik zal mij vandaag bepalen tot de opmerking dat een groot aantal blijkbaar de eenvoudigste verkeersregels niet kent en dat inderdaad ten aanzien van de achterlichten de ge vaarlijkste achteloosheid geldt. Vooral in de periode van overgang van licht naar donker als het zicht voor automobilisten slecht is, is dat levensgevaarlijk. Men zou wensen dat velen eens met een auto gingen meerijden alleen om door de be stuurder attent gemaakt te worden op hetgeen wèl en hetgeen niet mogelijk is. De ervaring zou hen dienen tot eigen lijfs behoud. R. P- Het Ismaelitisch comité te Karatsji heeft Vrijdag aangekondigd, dat de Aga Khan op drie Februari aanstaande gewogen zal worden op de speciaal hiervoor ge maakte ivoren weegschaal en zijn ge wicht in platina zal ontvangen. De plechtigheid vindt plaats ter gele genheid van de 75ste verjaardag van zijn in functie treden als geestelijk lei der van de Ismaelieten. Uit alle delen van de wereld zullen Ismaelieten bij de weging tegenwoordig zijn. De Aga Khan weegt 95 kilogram, welk gewicht in platina een waarde vertegen woordigt van ongeveer 1 millioen gul den. Hij zal het geschenk echter slechts symbolisch aanvaarden. FILMS OVER WATERSTOFBOM ONTPLOFFING De burgemeester van San Francisco, Robinson, heeft Donderdag, teruggekeerd van een conferentie over burgerverdedi ging met président Eisenhower, verklaard, dat spoedig films over een waterstofbom ontploffing zullen worden vrijgegeven voor vertoning in het openbaar. (Van onze correspondent in Parijs) Ook gisteren, de tweede dag van het Congres van Versailles, is het de 928 leden van Frankrijks parlement nog altijd niet gelukt een nieuwe president aan te wijzen. Van middag 2 uur zal nu de vijfde ronde plaats hebben. Sinds liet begin van de geschie denis der Franse Republiek, die tot dusverre 13 presidenten heeft gehad, is het nog nooit voorgekomen dat er meer dan tweemaal over de verkiezing van een staatshoofd gestemd moest worden. Het leiderschap van de staat heeft men terecht altijd nog als een functie be schouwd, die te hoog boven het dagelijkse politieke gekonkel was verheven om tot een object te mogen verworden van koehandel tussen de politieke partijen onderling. Maar de onzalige mentaliteit, die over de Vierde Republiek vaardig is geworden, heeft nu ook de hoogste top van het bewind bereikt. Gisteren heeft Laniel, ofschoon hij zijn plooibare gevaarloosheid in acht maanden nu toch wel duidelijk bewezen heeft, zelfs nog een meerderheid achter zich kunnen krijgen, vooral omdat de radicalen en onaf- hankelijken zeer verwante stromingen overigens het maar niet eens konden worden. Het systeem, dat van het begin af ge volgd werd, bestond daaruit, dat bij iedere volgende ronde een geringer aantal candi- daten uitkwam, nadat de lichtste aspiran ten voor het Elysée zich vrijwillig of onder pressie hadden teruggetrokken. Zo was men gisterenavond tot een twee tal Laniel en de socialist Naegelen afgedaald, nadat in de twee vorige ronden respectievelijk de katholiek Bidault en de radicaal Delbos waren afgevallen. Tijdens de stemming, die al in een veel mattere atmospheer en onder aanzienlijk minder belangstelling gehouden werd, scheen het aanvankelijk dat in deze eindstrijd tussen links en rechts Laniel nu toch wel de meer derheid zou behalen. Dat resultaat zou, af gezien van Laniels persoonlijke kwaliteiten, niet zo onlogisch zijn geweest, omdat Frankrijk na de laatste volksstemmingen inderdaad door de rechtse partijen wordt geregeerd. Maar door een plotseling vrij groot aantal onthoudingen, in het bijzonder van de radicalen, en vooral omdat verschei dene radicale stemmen werden uitgebracht op mensen, die niet eens meer candidaat waren, kwam Laniel uiteindelijk toch niet aan zijn noodzakelijke portie. Hij kreeg 408 stemmen, wat slechts 50 meer was dan in de vorige ronde, toen hij, trots de concur rentie van de radicaal Delbos. 358 stemmen had verworven. Maar hij komt er nu nog 48 tekort om de overwinning te kunnen boeken. Laniel is op de weg van Versailles naar het Elysée tot dusverre het verst gevor derd en hij heeft zich, na overleg met Kerriot, voorgenomen ook de laatste stap te doen. Maar dat hij dan nog struikelen zal. is geenszins uitgesloten. Er stonden even na middernacht, toen deze deprimerende uitslag bekend werd gemaakt, nog twee wegen open. Men kon ofwel opnieuw beginnen met andere candi- daten, ofwel een figuur van nationaal for maat verzoeken zich beschikbaar te willen stellen. De naam van Vincent Auriol en Edouard Herriot rolden toen weer van veler lippen, ofschoon iedereen wel wist dat geen van beiden, om verschillende rede nen, zich als candidaat beschouwd wenste te zien. Vandaag gaat een delegatie, samenge steld uit radicalen, opnieuw naar de ruim tachtigjarige Kamerpresident Herriot en het is niet onmogelijk dat men dan ook een nieuw bezoek aan Auriol af zal leggen. Ook Queuille, de radicale vice-premier, die zo zijn eigen subtiele spel speelt, meen de zijn kansen weer te zien stijgen, al schijnen zijn supporters dan ook wel voor namelijk tussen zijn eigen partijgenoten te moeten worden gezocht. De chaos is intussen wel volkomen ge worden. De enige hoop, die men nog koes teren mag, is dat Vincent Auriol het per soonlijke offer van zijn herverkiezing brengt om te voorkomen dat de vierde republiek een hoofd krijgt dat niet past. Een laatste ronde zal dan nog wel nodig wezen, want Laniel zal daarbij opnieuw van de partij zijn, maar de uitslag zal dan bijna niet meer aan twijfel onderhevig zijn. Frankrijk gaat in elk geval een felbewo- gen weekeinde tegemoet. Reuter meldt: Bij de vierde stemming Reeds geruime tijd treden Willy Walden en Piet Muyselaar op als portier bij iedere voorstelling van hun revue „Op en Top". De fooien die zij voor hun dienstbetoon van de bezoekers ontvin gen stortten zij in de kas van het Konin gin Wilhelmina fonds. In Den Haag stellen zij de gelden beschik baar voor de verzor ging van 2800 Haagse kinderen, die de zorg van een moeder mis sen en in een inrich ting zijn opgenomen. Bij de première van „Op en Top" Vrijdag avond in de residentie kwam ook Buziau kij ken. Hier ziet men de drie komieken vere nigd. stonden slechts twee officiële candidaten tegenover elkaar: de gematigd-conserva tieve premier Joseph Laniel en de socialist Marcel Naegelen, een uitgesproken tegen stander van het Europese-legerplan. Laniel kreeg 408 stemmen, 52 te weinig voor de vereiste absolute meerderheid, terwijl Ne- gelen 344 stemmen op zich verenigde. De onofficiële radicale candidaten Médecin. Delbos en Cornu kregen 45, 42 en 35 stemmen. Na een bespreking van enige uren waren de radicalen overeengekomen, hun candi daat Yvon Delbos terug te trekken. Aan vankelijk zou senator Cornu nog als hun candidaat optreden, doch deze weigerde tenslotte, zich verkiesbaar te stellen. De radicalen besloten hierop, alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat Laniel zou worden gekozen. Zij verdeelden daarom hun stemmen over een zestal personen, on der wie de Nobelprijswinnaar Francois Mauriac en de eigenaar van renpaarden Marcel Boussac! Ook de socialistische lei ders verklaarden, alles te zullen doen om de verkiezing van de „reactionnaire" La niel te verhinderen. Deze deelde echter mee, dat hij zijn candidatuur zou hand haven. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft gisteren in de Wie ringermeer de sleutel uitgereikt aan de pachter van de laatste der aldaar her bouwde ongeveer 580 woningen, de heer H. C. J. de Bont aan de Medemblikkerweg. Behalve de minister waren vele andere autoriteiten daartoe samengekomen in de tot vergaderzaal ingerichte wagenberging van het bedrijf van de heer De Bont, onder wie de heer A. B. J. Prakken, namens de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Minister Van de Kieft merkte op, dat hij door eigen aanschouwing in 1946 de Wieringermeer als een troosteloze affaire had gezien, zodat het lekenoordeel wel moest luiden: hier kan nooit meer iets van terechtkomen. De minister bracht hulde en dank aan allen, die hun bijdrage tot het vlotte herstel hadden gegeven en noemde in dit verband in het bijzonder de \T0uwen. De boerin, die hij een lijntje voor het wasgoed had zien spannen bij een door platen enigszins bewoonbaar ge maakt schuurgedeelte, noemde hij hiervan een typerend voorbeeld. De rentmeester overhandigde hierna de minister de sleu tel der woning. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ In de hall van het aquarium in Artis is een imitatie Amazone-rivier gebouwd, die door de heer Murillo Tasso Fragoso, de consul-generaal van Brazilië. Vrijdagmiddag werd geopend. De consul-generaal bekijkt de Amazone-droom. Met het oog op de voorgenomen loons verhoging van 5 percent en de verhoging der kinderbijslagen is dc staatssecretaris van Sociale Zaken voornemens eveneens de uitkeringen en lonen ingevolge de com plementaire sociale voorzieningen te wij zigen. Daar de uitkering ingevolge de sociale voorziening A voor werklozen is gebaseerd op een percentage van het loon tot aan een zeker maximum, kan volstaan worden met verhoging van dit maximum met 5 percent. De kinderbijslag voor deze categorie blijft gelijk aan de wettelijke kinderbijslag en wordt dus oveneens hoger. De uitkering ingevolge de sociale voor ziening B voor werklozen is voor kostwin ners opgebouwd uit een grondbedrag voor levensonderhoud (gedurende 26 weken van de wintel-maanden vermeerderd met een brandstoffentoeslag van f 3.60 per w;eek) plus vergoeding van de wekelijkse huur. Deze laatste vergoeding wordt der halve bij een huurverhoging automatisch hoger. Opheffing van de consumptiebeper king woi'dt bereikt door een verhoging van het voor alle gemeenteklassen geldende grondbedrag van f 27.60 lot f 28.50. De Donaupont zal Maandagmorgen 21 December des morgens om 10 uur op het Noordzeekanaal bij de Hembrug in de vaart worden genomen en voor het eerst met auto's overvaren. (Reuter/AFP). Volgens het Bulgaarse persbureu heeft premier Tsjervenkov Vrijdag op een bijeenkomst ter afsluiting van de campagne voor de oZndag te hou den verkiezingen verklaard, dat Bulgarije bereid is, waar betrekkingen met de V.S. aan te knopen. De V.S. verbraken de diplomatieke be trekkingen op 20 Februari 1950, nadat Bul garije de terugroeping van de Amerikaanse gezant in Sofia, Donald Heath, had geëist, omdat deze zich schuldig zou hebben ge maakt aan activiteit tegen de Bulgaarse regering. Tsjervenkov deelde voorts mee, dat zijn regering bereid is, in het belang van de vrede goede betrekkingen met Joegoslavië, Griekenland en Turkije te onderhouden en de economische banden met deze landen nauwer aan te halen. LORD ISMAY TREEDT NIET AF Lord Ismay heeft Vrijdag berichten tegengesproken, volgens welke hij van plan zou zijn in de nabije toekomst af te treden als secretaris-generaal van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie. BRUSSEL A.N.P.) De staking in de zeven mijnen van Cockerill in de Belgische Borinage. die met sluiting worden bedreigd, duurt voort. In dc gehele Borinage heerst grote con sternatie onder de mijnwerkers, vooral nu bekend geworden is, dat de betrokken mij nen reeds binnen een tijdsverloop van een half jaar zuilen worden gesloten. De socia listische mijnwerkersbond in de Borinage heeft een manifest uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat de werkloosheid van de bijna 7000 in genoemde mijnen werkende arbeiders ellende zal brengen over een derde deel der bevolking in deze streek. De bond roept al zijn leden in de Borinage op van 21 December af het werk neer te leggen indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen gaande te houden. De bond verzoekt dc re gering tevens beslag te leggen op de mij nen en deze onder haar beheer te plaatsen. De burgemeesters van de gemeenten in de Borinage, hebben een oproep gericht tot de bevolking, waarin zij in het licht stellen dat het sluiten van de mijnen een loonverlies met zich brengt van fr 10 mil- lien per week. Deze achteruitgang van de inkomsten der streek zal zwaar drukken op de gehele winkelstand en zal fataal blij ken te zijn voor het economische en sociale leven van de Borinage. De burgemeesters roepen de bevolking tenslotte op met alle kracht te protesteren tegen de voorgeno men sluiting. Het Katholieke blad der Franstalige ar beiders „La Cité", wijst erop, dat aan de vooravond van Kerstmis duizenden mijn werkersgezinnen in angst verkeren over de toekomst. „De tol, die de mijnwerkers dit jaar met 2000 doden hebben betaald, ver diende een beter kerstgeschenk", aldus het blad. „De directies der betreffende mijnen hadden niet met meer cynisme kunnen handelen". Het hoge gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, zo wordt in een communiqué gezegd, is ten zeerste verrast door de officiële mededeling om trent het sluiten van de mijnen. Het hoge gezagsorgaan was hierover niet ingelicht en is ten zeerste verontrust over deze plotselinge beslissing. De N.V. John Cockerill heeft in haar communiqué de overwegingen opgesomd, aldus het comité van het hoge gezagsor gaan, die tot dit besluit hebben geleid en de schikkingen, die zij in het verleden met de Belgische regering heeft getroffen, schikkingen waarvoor het gezagsorgaan geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Het gezagsorgaan kan niet onverschillig blijven voor het sluiten van een belang rijke onderneming van de gemeenschap die sociale en zeer ernstige economische problemen met zich zal kunnen brengen. De gezinsledenbijslag voor kostwinners zal (indien de voorgestelde verhoging van de wettelijke kinderbijslagen doorgang vindt'i voor het le tot en met 3e kind van f 4.02 per week gebracht worden op f 4.15, voor het 4e en 5e kind van f 4.02 op f 4.50 en voor hei 6e en volgende kinderen van f4.02 op f5.10. De overige uitkeringen van groep B aan kostgangers, alleenwonenden en thuis-in- wonenden worden met 5 percent ver hoogd. De sociaal-economische hulpverlenings regeling voor zelfstandigen volgt de nor men van de sociale voorziening B. De uitkeringen van de regeling voor so ciale bijstand aan beeldende kunstenaars, die variëren naar gelang van de status van de aanvrager (kostwinner, enzovoort) en naar de vijf gemeenteklassen, worden ver hoogd van 6J4 percent voor kostwinners en 2 percent voor kostgangers en alleenwo nenden. (De totaie kosten van deze rege ling worden met percent verhoogd, maar dit bedrag wordt zodanig over de uitkerin gen verdeeia, dat het thans te klein ge achte verschil tussen de uitkeringen van de kostwinners en de overigen wordt ver groot). De kinderbijslag volgt de wettelijke regeling. De sociale werkvoorzieningsregeling voor hoofdarbeiders kent beloningen, die naar zwaarte van het werk, naar leeftijd en ge meenteklassen verschillen. De beloningen worden met 5 percent verhoogd, terwijl het verschil tussen de gemeenteklassen in overleg met het College van Rijksbemid delaars zal worden verkleind. Deze hoofd arbeiders ontvangen de wettelijke kinder bijslag. Alle beloningen ingevolge de gemeente lijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders warden met 5 percent ver hoogd, terwijl het verschil tussen de hoog ste en laagste gemeenteklasse, dat thans 12 cent bedraagt, zal worden verminderd tot 10 cent. Ook deze handarbeiders ontvangen de wettelijke kinderbijslag. TEHERAN (Reuter). De Perzische regering heeft heden de ontbinding van de Madjiis (Kamer) en de Senaat, de beide huizen van het parlement, bekend ge maakt, waardoor de weg wordt bereid voor nieuwe verkiezingen in het gehele land. BANDOENG (Aneta). Van het door de regering opgerichte monument ter na gedachtenis van de Amerikaanse hoog leraar Kennedy in Bandoeng zijn de kope ren en marmeren platen gestolen. In offi ciële kringen is hierover grote verontwaar diging gerezen cn Bandoengse autoriteiten noemden deze diefstal „een schande". De politie heeft een onderzoek ingesteld. Pro fessor Kennedy werd in 1950 in West-Java door een bende om het leven gebracht. Wijnaendts Francken: Velen voelen zich aangetrokken tot wat hen ergert, als muggen tot een kaarslicht. Elfde verantwoording A. V. R. ƒ5,—; H. M. ƒ2,50; v. W. P. 10,—; Egbert ƒ3,50; G. v. J. ƒ4,Joh. v. D. ƒ10,—; V. V. V. V. V. ƒ47.50; J. K. ƒ7,50; Marjomian ƒ10,C. K. R. ƒ3,50; A. B. C. ƒ2,50; G. v. d. A. ƒ1.—; Z. ƒ2,50; Baltus 2,50; S. S. ƒ20.—; N. V. K. ƒ200,—: H. A. K. ƒ10,—; R. S. ƒ2,50; J. W. R. ƒ3,50; A. H. Gerhardschool ƒ71,46; Mr. P. J. P. G. ƒ15,-; M. E. J. d. W.—R. 10,—; H. C A. 10,—; E. J. f 10.A. G. B. ƒ10,—; M. N. V.—V. 10.—: Mr. B. F. E. 10.—; J. W. V. 10,—; J. v. S.—G. ƒ10,—; V. P. W. H. ƒ10,—; M. A. v. M. ƒ7.50; J. L. ƒ5,—; J. H. d. P.—R. ƒ5,—; Mr. H. V. ƒ5.—; J. Th. v. B. ƒ5,—; Dr. N. J. J. d. V. ƒ5,—: F. M. S. ƒ5.—; R. W. ƒ5.—; R. v. 5.—K. ƒ5,—; A. H. ƒ5,—; J. G. v. B. ƒ5.—; F. S. ƒ5,—: J. C. v. G. ƒ3.50; Mr. J. M. K. f 2.50; A. E. W. ƒ2.50; S. H. ƒ2,50; J. H. S. f 2,50: G. C. N. 2,50; F. E. H. H. ƒ2,50; G. H. H. ƒ2,50; K. d. V. ƒ2,50; H. O. ƒ2,50; N. N. 2,50; Restant Vinkenbaan ƒ3.50; A. C. D. f 2,—; S. R. F. ƒ2,—; J. R. B. ƒ2,—; Dames M. M. 2,—; VI. ƒ2.—; J. J. A. B.—D. f 2,N. N. ƒ2.—: A. S.—d. B. 1,50: K. F. M. 1,40; M. P. S.—B. 1,—; D. P. 1.—; J. S. 1,—. Dagtotaal 633.86. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van ƒ7385,51. Giften kunnen worden afgedragen aan onze bureaux Grote Houtstraat 93, Haarlem, Soen daplein 37, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad—Oprechte Haarlemsche Cou rant onder vermelding: „Voor de stille Bij het Comité is binnengekomen per giro: Mw. RC—H ƒ25,—. Gestort bij de Twentsche Bank: R. K. W. F. ƒ50,—; N. V. H. ƒ10,—; W. v. d. W. ƒ2,50; N. V. Dr. f250.—; C. T. A. B. ƒ25,—; Mej, J. Q. v. R. A. 5.—; Coöp. H. 10,—; W. B. Czn. 200,—: N. V. H. 100,—; My. N. ƒ50,—; S. C. ƒ2,—; F. W. N. B. 10,—; N. V. S. 10,-; Mej. H. v. S. C. ƒ5,—; N. V. v. W. ƒ10,—; Boekh. V. ƒ5,—; N. V. C. ƒ10,—; Fabr. C. 25,—. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een oud front, dat gisteren over Schotland trok, ontstond in de afgelopen nacht boven de Noordzee een afzonderlijke storing, die recht op ons land afkoerste en vandaag op de meeste plaatsen enige regen veroorzaakte. Na het passeren van de sto ring is de luchtdi-uk boven Schotland en het Noordelijk gedeelte van de Noordzee belangrijk gestegen, zodat de wind in ons land uit Noordelijke richtingen gaat waaien. Uit deze richfing wordt koude lucht aan gevoerd, die echter aanvankelijk nog over het betrekkelijk warme Noordzeewater komt. Bij-het verder draaien van de wind naar richtingen tussen Noord-Oost en Oost is echter een daling van de temperatuur waarschijnlijk. In Oost-Duitsland kwam de afgelopen nacht meer dan 5 graden vorst voor. (•van hedenmorgen 7 uur) weers- tnestand e" 12 5= K 5 c 5ü E-„ z 5 Helsinki sneeuw windstil -5 0,1 Stockholm geheel bew ZZO 6 1 0 Kopenhagen sneeuw ZZO 8 1 0,2 Londen onbewolkt WNW 4 6 0 Amsterdam regen ZZO 6 2 0,3 Brussel mist WZW 4 3 0 Parijs nevel WNW 2 3 0 Bordeaux geheel bew. windstil 11 0 Grenoble regen ZW 2 1 0.1 Nice geheel bew. NW 4 11 0,1 Warschau geheel bew. ZO 4 -9 0.1 Berlijn geheel bew. ZO 6 -3 0,2 Frankfort nevel O 2 -1 0 München mist windstil -3 0 Zürich nevel ZZW 1 0 0,1 Genève motregen windstil 2 0,5 Locarno zwaar bew. ZW 1 5 0 Wenen geheel bew. ZO 4 -4 0 Innsbruck onbewolkt windstil -5 0 Rome zwaar bew. windstil 8 0 Neerslag laatste 24 uur. PLAATSELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog enige regen of motregen, maar later plaatselijk opklaringen Overwegend matige wind uit Noorde lijke richtingen. In de nacht en och tend iets minder koud 20 December Zon op 8,45 uur. onder 16.30 uur Maan op 16.17 uur, onder 9.01 uur. (Volle maan) 21 Decern bei Zon op 8.46 uur. onder 16 30 uur. Maan op 17 31 uur onder 9 47 uur. Hoog en laag water in I.ltmiideii Zaterdag 19 December Hoog water: 2.15 en 14.35 uur Laag water: 10.22 en 22.38 uur. Zondag 20 December Hoog water- 3.07 en 15 27 uur Laag water- 1107 en 23.32 uur Maandag 21 December Hoog water: 3.57 en 16.14 uur. Laag water: 11.57 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1