Weer machteloos geharrewar over Frans presidentschap Verviers en Roeselare stemden voor Europa Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een prettig uiteinde - een goed begin Verval in Versailles Laniel: „Ik blijf in de strijd, al duurt het twintig stemmingen Staking op de Parijse vliegvelden Mij n werker sstaking in de Borinage Delft en Bolsward Het woord is aan Voor de Stille Armen Mevrouw Jagan houdt van alle mensen 5f is i» 8® 68e JAARGANG No 140 MAANDAG 21 DECEMBER 1953 Italiaanse meubelen voor rampslachtoffers Uiteenzettingen in Korea hervat Uitbraak uit een Amerikaanse gevangenis j Vlissinger liep op veerboot tegen de lamp BINNEN ENKELE DAGEN EEN PRIJSVRAAG EEN HELE PAGINA Djakarta stelt 61 Zuid- Molukkers in vrijheid Rechtzaak na staatsgreep Weerrapport 00 Cr, Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 293 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OUDE PALEIS der Franse ko ningen, het Chateau de Versailles, verkeert sinds geruime tijd in toenemende staat van verval, maar men heeft grote sommen bij eengebracht voor het herstel. Dit is een nationaal monument; het koningschap is meer dan een eeuw geleden, bij de revo lutie van 1848, bezweken en sindsdien niet weergekeerd. Maar in zijn oude omgeving, eertijds zo brillant, aanschouwt men nu het verval der republiek en het Franse volk zal meer bijeen moeten brengen dan de honderden millioenen gedevalueerde francs, die het voor de krakende daken en ontwrichte muren van het kasteel ge offerd heeft, om de republiek te redden. De organen van de openbare mening zijn zich daar nu wel van bewust: Franse dag bladen beperken zich niet meer tot de snelle pijlen van geest en spot, die zij op hun politici plegen te richten. Het is al verder gegaan ook dan „Combat" 's op merking aan het adres van meneer Mede- cin, oaiïdidaat voor het presidentschap: wij hebben kennis gemaakt met meneer Medecin; wij hadden hem nooit ontmoet maar dat is nu wel gebeurd, want het is gebleken dat hij candidaat voor het pre sidentschap is. Een zo bezadigd blad als Le Monde zegt in zijn nummer van Zon dag, dat een gevoel van vernedering over heerst. „De duistere dagen en avonden van 17, 18 en 19 December zullen een soort schandaal in de historie der republiek blijven vertegenwoordigen". Het blad schreef dit Zondagmorgen. De duistere dag en avond van 20 December hebben de reeks inmiddels voortgezet. Misschie n zal men vandaag een resultaat bereiken: misschien zal vanmiddag of vanavond iemand de helft plus één van het aantal uitgebrachte geldige stemmen bereiken. Maar hoe! Bij de achtste stemming, Zon dagavond, was de candidaat Laniel nog maar 22 bij die volstrekte meerderheid, die toen 452 bedroeg, ten achter en de candidaat Naegelen 71. Tweeënnegentig leden hadden toen nog op anderen, waar onder schertscandidaten, gestemd. De kans scheen dus aanwezig dat althans de ontbrekende tweeëntwintig wel uit die groep bij elkaar te praten zouden zijn. Onze Parijse correspondent doet vandaag v/eten dat de candidaat Joseph Laniel. de huidige minister-president, heeft verklaard dat hij tot het bittere einde in de strijd zal blijven, al moet het twintig ronden duren. Hij voelt zich, heeft hij gezegd, als een rots in de branding. Maar wie zien hem nog meer als een rots in de branding? „Op het ogenblik," schrijft Le Monde, „waarop men van deze verkiezing een zekere opklaring venvachtte en een zekere koersaanduiding, aan de vooravond van internationale be slissingen waarbij Frankrijk zonder twijfel voor de laatste maal, zijn rol en zijn ver antwoordelijkheid van „Grote" doet gelden is men teneergeslagen omdat men niet meer over zijn prestige durft spreken of liever: omdat men zijn intellectuele repu tatie. die voortleeft, zo ernstig bedreigd ziet door zijn politieke onmacht." Zo drukt een der voornaamste Franse bladen het uit; het schijnt zich in elk ge val dieper bewust t.e zijn van de ernst van de toestand dar. de menigte der politici, die daar in het oude kasteel dag-in dag-uit hebben gemarchandeerd en gekonkeld en een vertoning ten beste gegeven, die de republiek zonder twijfel een nieuwe slag heeft toegediend en het buitenland met ver bazing en voorzover het democratisch denkt met schrik vervuld. Als de meer derheid der Franse politici dat niet be grijpt, en dat is kennelijk het geval, moet die meerderheid verblind zijn door haar lichtvaardig spel met de hoge belangen, haar toevertrouwd: blind voor de werke lijkheid. Als eenmaal een president geko zen zal zijn, vandaag of later, zal dat re sultaat de indruk, die deze dagen van Ver sailles gewekt hebben, toch niet meer kun nen wegnemen: wie het ook zijn moge. Voor alle vrienden van Frankrijk, die zo talrijk zijn, is dit een allerdroevigste his torie en men kan alleen met beklemming aan de naaste toekomst denken. Dit is erger, nog erger geweest dan de crisis van Juni, met de mislukkende investituren en de vergeefse vertogen van figuren van be tekenis als Paul Reynaud en Pierre Men- dès-France, die de toestand wel begreoen en onmiskenbaar-duidelijk uiteenzetten zonder begrip te vinden. In déze dagen is het hoogste staatsgezag on het spel gezet. Misschien opent het felle protest, nu in verscheidene bladen tot uiting gekomen, de kans op beter. Misschien zal men te elfder ure tot besef komen van de toestand waarin men het zo slecht bestuurde Franse volk heeft gebracht. Dan moet dat wel een plotselinge openbaring worden. Hoe zal een parlement als dit er anders ooit toe komen, zijn wegen te herzien? R. P. VATICAANSTAD (Reuter). Paus Pius XII heeft Zaterdagavond 6 spoor wagons met, 2100 metalen en plastic meu belen ingezegend die door een Italiaanse fabriek zijn vervaardigd voor 20 liefdadig heidsinstellingen, die in het rampgebied van Nederland in het leven geroepen werden. PANMOENDJOM. (Reuter). Heden is te Paomoendjom voortgegaan met het geven van uiteenzettingen aan krijgsge vangenen uit de Koreaanse oorlog, die niet naar hun land van herkomst willen terug keren. Begonnen werd met Chinese krijgsgevangenen. Toen hedenmiddag 171 hunner de uiteenzettingen hadden aange hoord, verklaarden 21 der betrokkenen hun mening gewijzigd te hebben en naar communistisch China te willen terug keren Dit is een der grootste successen, die de communistische „uiteenzetters" totdusverxe hebben geboekt. Normaal is, dat slechts twee tot drie op elke honderd anti-com munistische krijgsgevangenen na uiteenzet tingen van mening is veranderd. De bevelvoerende officieren van het Leger des Heils, corps Haarlem Centrum, ae kapiteins M. en W. Souverein, zijn bevorderd, i tot majoor. (Van onze correspondent in Parijs) Gedurende het afgelopen weekeinde is het Congres van Versailles, dat tot taak heeft de nieuwe president voor de Franse republiek aan te wijzen, nog altijd niet tot een beslissing kunnen komen. Men was gistermiddag en -avond aan zegge en schrijve de zevende en achtste ronde toe met resultaten die de vier voorafgaande uitslagen maar betrekkelijk weinig ont lopen hebben. Laniel, de rechtse candidaat en leider van de regering, bleef respectie velijk nog altijd 50 en 22 stemmen van de absolute meerderheid af, die rond de 450 schommelt, verwijderd. Zijn socialistische concurrent Naegelen, gehandicapt door de steun der communisten, lag de laatste maal 50 stemmen bij hem achter en de rest, een kleine honderd, werd verdeeld onder de radicale burgemeester van Nice, Méde- cin, die nog nooit aan een regering heeft deelgenomen en diverse andere kamer leden, buitenstaanders en schertsfiguren. De neringdoende stand moge dan al goe de zaken doen in dit jaargetijde waarin anders in Versailles weinig te beleven valt, voor de rest van het publiek begint de aardigheid er na vier dagen wel heel dui delijk af te raken. Er was gisteren veel minder drukte en beweging in de couloirs en op de diplomatieke tribune hebben wij helemaal niemand meer gezien. De stra ten vertonen 's avonds weer het gewone beeld van een provinciestad, die gewend is vroeg naar bed te gaan. Versailles in de avond met het koningspaleis, dat opdoemt uit de mist, en de soldaten, overal ver spreid over het grote plein, doet denken aan een tekening in wit en zwart, gelijk een Jo Spier die zou maken. Er is in de cafétjes rond het paleis nog wel een vrij geanimeerde zwarte handel in toegangs kaarten, maar de dalende belangstelling van het publiek is wel in een parallel prijs verloop te merken. En wie er helemaal ronduit genoeg van hebben, dat zijn de marechaussé'es en de republikeinse gar disten, die aanvankelijk aan het Congres een pleizierig dagje hoopten te beleven. Zij stonden de hele dag van gisteren terwijl een pastoor-Kamerlid in de kapel van het paleis een mis celebreerde te stampvoeten op het plein, bezorgd, naar het leek, dat zij na vier dagen en nachten daar te hebben doorgebracht, ter plaatse wortel zouden schieten! Hoe lang nog? Men begint zich intussen wel af te vra gen hoe lang de aanwijzing van een nieuwe president nog op zich zal laten wachten. Een zware bevalling is het zeker wel. Wij hoorden een afgevaardige gister avond de ironische opmerking maken „dat, als het getreuzel nog wat aanhield, men direct ook wel een president kon kiezen, die de ongevonden opvolger van Vincent Auriol vast zou kunnen opvolgen." Maar laten wij niettemin proberen ern stig te zijn, hoe zeer deze ceremonie dan ook in een slechte klucht begint te ont aarden. De oorzaak van de ellende ligt diep in de verwording van het Franse regerings systeem en de politieke mentaliteit ver ankerd. Wat bij iedere regeringscrisis steeds duidelijker is gebleken, dat open baart zich voor het eerst in de geschiede nis der Franse republiek nu ook op het allerhoogste niveau. Men weet het natio nale belang om van Europa en het Wes ten nog maar niet eens te spreken niet meer boven de persoonlijke ambities te stellen. Wij spreken van „persoonlijke" ambities en nog niet eens van de partij belangen, die uiteraard in een republikein se democratie, ook bij de verkiezing van een staatshoofd een hartig woord moeten meespreken. Een der redenen, waarom Laniel nog niet gekozen is, schuilt namelijk in het feit dat een vleugel van zijn eigen onafhanke lijke partij, die door de oud-premier Pinay geleid wordt, hem zijn stemmen heeft ont houden. Zondagnacht is wel met veel ge veinsde hartelijkheid en accoladen de zo genaamde verzoening van Laniel en Pinay gevierd, maar zelfs die hereniging heeft de premier toch niet aan zijn overwinning kunnen helpen. De radicalen gunnen La niel evenmin zijn zege, en zelfs zijn eigen ministers laten zich niet onbetuigd voor de voeten van hun premier, als het pas heeft, met bananenschillen te strooien. Hier is het Queuille, die de manoeuvres leidt. In een van de zalen van het Chateau de Versailles hangt een zeventiénde-eeuws schilderstuk dat het Bijbelse tafreel voor stelt van Jozef, die door zijn broers bedro gen wordt. Men had voor Joseph Laniel moeilijk een toepasselijker wandversiering kunnen bedenken! Bij Herriot Eén ding is intussen zeker en wel dat er onder de kleine duizend parlementariërs blijkbaar niemand is die de nodige autori teit geniet, die hem als primus inter pares tot president van Frankrijk zou kunnen doen voorbeschikken. Het is dan ook wel karakteristiek dat er steeds drukker over een arbiter van buiten wordt gesproken. Herriot heeft al verschillende delegaties ontvangen en gistermorgen heeft Laniel persoonlijk zijn opwachting bij deze pre sident van de Nationale Vergadering ge maakt om van hem een getuigenis van re publikeinse trouw en voortreffelijkheid te vragen. Het zoveelste aanbod zichzelf be schikbaar te stellen, heeft Herriot intussen opnieuw van de hand moeten wijzen. De socialisten hebben van hun kant de overige partijen voorgesteld Naegelen terug te trekken ten voordele van president Auriol. Zij zouden daartoe echter alleen willen overgaan indien ook Laniel de strijd zou opgeven. Maar Laniel is daartoe nog steeds niet te vinden. „Ik voel mij als een rots in de branding heeft hij laten weten, „en al moet het 20 ronden duren, ik blijf tot het bittere einde in de strijd". Zodat men nog maar weer even geduld z*J moeten hebben. Vanmiddag zou de ne- 99 gende ronde ingaan, maar ook die zal wel geen resultaat opleveren. Waardigheid Laniel, die zich in de acht maanden van zijn premierschap bepaald geen heel groot staatsman heeft getoond, is blijkbaar niet temin van mening dat hij er goed aan doet Vincent Auriol naar de republikeinse kroon te steken. Zijn persoonlijke ambities zijn in lichte tegenspraak met zijn staat kundige kwaliteiten. Dat is wel het min ste wat men van hem zeggen kan. En bo vendien schijnt hij dan de aanwijzing van een staatshoofd te verwarren met de ver kiezing van de voorzitter van een kegel club. En toch bestaat er wel enig verschil tussen beide. De president der Franse re publiek dient niet alleen het vertrouwen van tenminste de helft der volksvertegen woordiging te genieten. Hij moet ook in zijn waardigheid de ziel van het volk per sonifiëren. Bitter commentaar Het avondblad Paris-Presse schrijft dat Frankrijk „het treurige schouwspel" te Versailles niet verdiend heeft. Ook de an dere Franse bladen spreken in bittere ter men over het schouwspel in Versailles, dat sommige zelfs al een carnaval noemen. De gewezen Franse minister Pierre Mon- tel heeft zich heden candidaat gesteld voor het Franse presidentschap. Montel, die minister van Luchtvaart is geweest en afgevaardigde van het departe ment Rhöne, behoort tot de gematigd con servatieven, evenals de candidaat Laniel. PARIJS (Reuter) Het luchtverkeer van en naar Parijs is Zaterdag gestagneerd door een staking van grondpersoneel van de burgerluchtvaart, die voor onbepaalde tijd geldt en aan de eisen voor hoger loon kracht moet bijzetten. Tengevolge van de staking op het Pa rijse vliegveld is het vliegverkeer van de K.L.M. en andere maatschappijen, zoals de Panamerican en de Transworld, op Parijs gestremd. De vluchten van Zaterdag wa ren afgelast evenals de ochtend- en de middagvlucht van Zondag. De Amerikaanse maatschappijen ver voerden hun passagiers voor Parijs na landing in Brussel per trein of autobus naar de Franse hoofdstad. De K.L.M. heeft medegedeeld dat alle vluchten naar en van Parijs zijn komen te vervallen. De „Air France" heeft medegedeeld dat de vluchten op Algiers, Berlijn en New York geen voortgang zullen hebben. De stakers onderhouden wel de radio verbindingen met boven Frankrijk vlie gende toestellen, die hun positie willen bepalen of in moeilijkheden verkeren. Ondanks het intrekken door de N.V. Cockerill van het aangekondigde ontslag der mijnwerkers, heeft de Katholieke mijnwerkersbond alle mijnwerkers opge roepen vandaag het werk neer te leggen. Het verbond roept ook alle andere arbei ders in de borinage op zich bij deze staking aan te sluiten. Het verbond is van oordeel, zo heet het, dat een definitieve oplossing i van het probleem der Belgische mijnen I slechts gevonden kan worden door een na- j tionalisatie hiervan. Zowel de Katholieke als de socialistische mijnwerkersbonden I nebben de houding van de N.V. Cockerill j scherp afgekeurd en volledige steun toe- j gezegd aan de stakers. JACKSON (Michigan, V.S.), (Reuter/ I AFP) Dertien gevangenen zijn er, door het graven van een tunnel onder de ge- n is 'te" J ac k s o n1 "i n 6 de 9 Am er i ka a n s ea a De N'V' KoninkUJke wagonfabrieken Beijnes te Beverwijk hebben een salonrijtuig .nu--' - - -- f<- Vüür (je koninklijke trein afgeleverd. Het is in het bijzonder bestemd voor de Prins i J™If*3 I en de Prinsessen en omvat een werkkamer, verblijfscompartimenten, badcellen en slaapcabihes. Natuuri-jk ontbreekt de telefoon niet, zowel met het salonrijtuig voor de Koningin als met de buitenwereld. Het eerste station dat door het nieuwe rijtuig werd aangedaan was uiteraard Beverwijk, waar het de belangstelling van vele Wachtende reizigers genoot. prompt een naburige woning en maakten zich daar van een auto en een revolver meester. Vervolgens reden zijn in dolle vaart weg. De auto sloeg echter over de kop en de achtervolgende politie wist een aantal der ontsnapten weer in te rekenend Vijf slaagden er echter in hun vlucht voort te zetten. Zij wisten zich opnieuw van een auto meester te maken en ont voerden tevens twee jonge vrouwen als gijzelaarsters. Na een rit van tien uur werden de twee vrouwen door de ontvluchte gevangenen vrijgelaten. Een van haar vertelde dat de vluchtelingen volgens latere gegevens zes in plaats van vijf, haar herhaaldelijk hun verontschuldigingen hadden aangeboden. Hij had voor een ton aan ongeregistreerde effecten bij zich Een inwoner van Vlissingen had gedu rende de oorlogsjaren grote winsten ge maakt, die hij na de bevrijding niet wilde verantwoorden. Hij kocht daartoe effecten met een totale waarde van ongeveer een ton. Dezer dagen achtte hij de tijd gekomen deze ongeregistreerde effecten in België van de hand te doen. Hij had daarvoor de hulp ingeroepen van een relatie in België. Toen hij zich op de veerboot Vlissingen Ereskens bevond, was ook de fiscale recherche aan boord, die op ongezette tijden de passagiers van deze veerdienst aan een controle onderwerpt. De inwoner van Vlissingen verried zich door zijn on zekere houding. Hij werd gevisiteerd en de rechercheurs vonden op hem effecten, voor het merendeel Amerikaanse aandelen met een totale waarde van bijna honderd duizend gulden. Hij moest mee terug naar Vlissingen, waar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. De effecten werden in be slag genomen. In de Belgische plaatsen Roeselare (Vlaams) en Venders (Waals) is Zondag een referendum gehouden, soortgelijk aan dat van Delft en Bolsward, waarin de be volking kon antwoorden op de vraag, of zij een verenigd Europa op federale grond slag noodzakelijk acht. De uitslag luidt: Roeselare: van de 20.334 opgeroepen stemgerechtigden begaven er zich 13.743 naar de stembus (67,58 procent). Hiervan stemden er 11,464 „Ja" (83,4 procent) en 1,320 (9,6 procent) „Nee". 959 uitgebrachte stemmen werden ongeldig verklaard (6,9 Verviers: van de 27,372 stemgerech tigden brachten er 17,341 hun stem uit (63,33 Hiervan stemden er 12,878 (74,26 vóór en 3,770 (21,74 tegen. 378 personen stemden blanco en 315 stem biljetten werden ongeldig verklaard (4 In een commentaar op de resultaten van de Europese verkiezingen te Verviers, wees de voorzitter van de Belgische raad der Europese beweging op de zeer actieve pro paganda, die van communistische zijde, vooral onder de arbeidersbevolking, werd gevoerd. Overal hadden de communisten affiches aangeplakt en huis aan huis be zorgden zij strooibiljetten. Aan de voor- Het oude jaar spoedt ten einde het nieuwe staat voor de deur met al zijn goede en minder goede dingen. Wij wensen al onze abonnés natuurlijk toe, dat 1954 voor hen slechts aangename verrassingen in petto zal hebben, doch wij willen het daarbij niet laten. Voor één prettige verrassing willen wij namelijk zelf zorgen, al hebben wij daarvoor ook uw medewerking nodig. zult u in ons blad een grote prijsvraag aantreffen, die nu eens „iets anders dan anders" is. Een prijsvraag, die u tegelijk enige wederwaardigheden van 1953 weer eens in gedachten zal brengen en u korte tijd zal doen ver wijlen in de voorbije uren van het aflopende jaar, die voor ons allen, voor ons volk en voor de wereld zoveel gebeurtenissen van belang brachten. zal uw aandacht vragen tijdens de Kerstdagen en Oud-en-Nieuw, en u zult de kans op een aantrekkelijke prijs voor u zelf kunnen scheppen, door eraan mee te doen en de vragen te beantwoorden, die wij u zullen voor- 'eggen. zal aan deze prijsvraag besteed worden en de uitslag ervan zult u in een van de nummers van begin Januari aantreffen. Wij hebben een keur van ruime geldprijzen beschikbaar gesteld, die door de goede oplossers kunnen worden gewonnen, en wij rekenen erop dat al onze abonnés bun vindingrijkheid zullen scherpen om een goed figuur te slaan. Begin 195 goed en win een der ruime geldprijzen! «cooooo^coooc, LET OP ONZE COURANT VAN 24 DECEMBER! 300000C00COD00CXD0000^rryV>rx2CO0CO000CC0C0CX50C00C000C00000* De cijfers van het Europa-referendum dat op 14 December 1952 in Delft en Bolsward werd gehouden, luidden: DELFT Stemgerechtigden: 39.039. Opkomst29.188 (74.77 Voor 27.168 (93.08 Tegen 1.551 5.3 Blanco en ongeldig 469 1.62 BOLSWARD Stemgerechtigden: 4.208. Opkomst 3.714 (88.26 Voor 3.586 (96.55 Tegen ...t105 2.82 Blanco en ongeldig 23 0.63 »OOOOClOOCOOODOOOOOQOQOCOCOOCyX>Ot>rCOCOCOOOOOCOOOOCXXX?ODOC avond der verkiezingen gaven zij zelfs een blad uit dat veel geleek op „Le Soir" en het jaartal 1954 droeg. Hierin werd een verslag gegeven van de aankomst van Duitse divisies van het Europese leger te Verviers. Tijdens de propagandavergade- ringen van de Europese beweging kregen de communisten steeds gelegenheid het woord te voeren en zij maakten hiervan ten druk gebruik. Niet alleen van commu nistische zijde kwam echter de oppositie, want ook de socialistische voorman Rolin sprak zich in scherpe bewoordingen uit tegen het Europese leger. De algemene secretaris van de Belgische raad der Europese beweging, dr. Theo Bogaerts, verklaarde dat het resultaat te Roeselare, waar 67,58 procent vóór stem de, als een groot succes beschouwd kan worden. De deelneming aan de stemming was niet verplicht, zo zeide hij, en de in woners van Roeselare hebben dikwijls een neiging tot particularisme. Het resultaat van dit referendum heeft echter duidelijk aangetoond, dat de bevolking zich reken schap heeft gegeven van het grote belang dat op het spel staat. DJAKARTA. (Aneta). Vóór Kerstmis zullen 61 zogenaamde R.M.S.-gevangenen (volgelingen van de Republiek-Zuid-Mo- lukken) worden vrijgelaten, aldus heeft de Indonesische minister van Justitie, mr. Djody Gondokusuma medegedeeld. Zij worden op het eiland Nusakambangan, een „gevangeneneiland" ten Zuiden van Tjilat- jap, in hechtenis gehouden. De minister zei, dat zij worden vrijgelaten, omdat zij niet tot de actieve volgelingen van de R. M. S. behoren, doch slechts door anderen worden meegesleept. De vrijlating ge schiedt in overeenstemming met de rege ringsverklaring in het parlement over deze kwestie. Mr. Gondokusuma zei, dat de vrijgelatenen naar de Molukken zullen worden teruggebracht, zodra bericht is ontvangen van de plaatselijke autoriteiten, dat zij daar ontvangen kunnen worden. Uit andere bron vernam Aneta, dat zich thans op Nusakambangan ongeveer 100 R.M.S.-gevangenen bevinden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Pascal: Het hart heeft redenen waarvan de rede geen kennis draagt. Twaalfde verantwoording Ir. M. ƒ25,Nagekomen A. H. Gerhard- school 2.40; J. K. ƒ1.—; Tonny ƒ5,—; Mevr. P. E. V. K. ƒ2.fa. Joh. Enschedé Zonen Graf. Inr. N.V. ƒ200.—: M. v. d. B. ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; W.—I. ƒ2,50; S. R. 1,—: Kantoor- en Incassopersoneel Ziekenfonds Ziekenzorg ƒ20,65; J. v. d. V. ƒ2,50; A. en C. ƒ1,50; D. G. ƒ1,—; v. d. V. ƒ1,—; B. S. N. ƒ200,—; H. C. M. 25,fam. Z.v. R. ƒ10,P. C. S. flO.—; L. C. M. ƒ10,—; J. G. v. D. ƒ10,—; Bridgeclub 1-2-3 10,—; W. v. d. B. 15,—; G. p. ƒ7,—; J. W. ƒ6,—: M. F. P. d. B. N.— S. ƒ5,—; H. F. G. P. ƒ5.—; A. G. ƒ5.—; J. B. 5.—; C. M. N.—D. 2.50: A. C. B. 2,50; Drs. S. E. ƒ2.50; Mevr. S.—K. ƒ2,—; C. K. ƒ1,—; Mevr. M. ƒ1,50; W. R. ƒ2,50; C. J. M. B. ƒ25,—. Dagtotaal ƒ633,05. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen f 8018.56. Giften kunnen worden afgedragen aan onze bureaux Grote Houtstraat 93. Haarlem. Soen daplein 37. Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems Dagblad—Oprechte Haarlemse Cou rant onder vermelding: „Voor de stille armen". Zaterdag is te Georgetown, de hoofdstad van de kolonie Brits Guyana, het proces begonnen tegen mevr. Janet Jagan, echt genote van de door de Britse regering af gezette premier van het land, dr. Jagan, en' negen anderen. De beklaagden worden beschuldigd van overtreding van het ver bod op het houden van bijeenkomsten, waarvoor niet tevoren toestemming van het Britse bestuur was verzocht. Dit ver bod is uitgevaardigd na het afkondigen van de noodtoestand. De beklaagden zeg gen dat het hier een bijeenkomst met een godsdienstig karakter betrof, waarvoor dus geen vergunning gevraagd behoefde te worden. Mevr. Jagan gaf in de loop van het pro ces te kennen de Russische levenswijze „bijzonder aardig" te vinden. Zij voegde hier echter aan toe: „Ik bewonder ook de levenswijzen van Indiërs, Fransen en Scan- dinaviërs. In feite houd ik van alle men sen". In antwoord op de vraag of zij commu niste was, antwoordde mevr. Jagan: „Ik behoor niet tot enige communistische partij". Zij verklaarde het te Kopenhagen ge houden „wereldcongres van vrouwen", uit geschreven door de „internationale demo cratische vrouwenfederatie", te hebben bij gewoond. Toen haar gevraagd werd of dit congres was uitgeschreven door „een land van achter het ijzeren gordijn", antwoordde zij: „Wanneer u over een dergelijke staat spreekt, moet ik onmiddellijk aan Trinidad denken". (Mevr. Jagan heeft indertijd geen toegang tot dit eiland, dat deel uitmaakt van Brits-West-Indië, verkregen). Mevr. Jagan ontkende, dat de door haar bijgewoonde vergadering in feite een poli tiek karakter zou dragen. „Ik ben als kind van Joodse ouders geboren en ik geloof in de vrijheid van godsdienst", verklaarde zij. Een door de verdediging opgeroepen ge tuige, mevr. Viola Walters, verklaarde ge zien te hebben dat er levensmiddelen wer den toebereid, die volgens haar voor een godsdienstige bijeenkomst bestemd zouden zijn geweest. Het proces wordt voortgezet. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Innsbruck Rome geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist zwaar bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. sneeuw geheel bew. geheel bew. sneeuw motregen geheel bew. zwaar bew. sneeuw regen As Af dg si Sc Sr-zS WZW 3-7 0 O 4-4 0 NNO 2 -0 0,2 N 6 2 0 windstil -1 0 windstil 1 0 NO 3 2 0,1 NNO 2 1 0 windstil NW 10 NW 4 ZZO 4 NW 4 NNO 4 NO 2 NNO 6 NO 12 W 1 windstil ZO 5 4 3 9 -4 0 0 1 3 -2 2 4 3 0 21 13 5 Neerslag laatste 24 uur. JMOOCCOOOOOOOOCXXIOOOOCOOOCOO DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. 22 December Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.49 uur. onder 10.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 December Hoog water: 3.57 en 16.14 uur Laag water: 11 57 en uur Dinsdag 22 December Hoog water: 4.46 en 17.00 uur. Laag water: 0.22 en 12.47 uur. OCCCCOOCOOC*

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1