annonce: „Anna Christie" Malik te gast bij Churchill Garantie lening nieuw kleuterhuis „Margriet ^Brieven aan de redactie Chopin-recital van Jan Smeterlin Aanleg van zeven velden voorgesteld Amsterdamse Beurs DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Het carillon speelt Kerstliederen Thans tijdelijk plantsoen voorgesteld Uitspraken Haarlemse rechtbank Amsterdamse chauffeur kreeg één jaar met aftrek „Humanit^s" bereidde bejaarden Kerstmiddag Brand bij Bruynzeel Fondshonoraria voor huisartsen Sportpark ,Noord-Akendam Scheepvaart Het publiek wil weten wat ge hebt aan te bieden. Laat dus niet na het dit geregeld te vertellen. Adverteer in dit blad M Speciaal MATRASSEN Amateurtoneel Het toneelspel ,Anna Christie" van de onlangs overleden grote Amerikaanse to neelschrijver Eugene O'Neill dateert uit '20 en toont ons de dramaturg in het be ginstadium van zijn ontwikkeling. Het is een toneelspel, waarin de meesterhand zich verraadt, al is het niet O'Neill's sterkste stuk. Maar de wijze waarop hij het eenvoudige thema van de jongedoch- ter, die in de grote stad op een dwaalspoor is geraakt, de vader, die haar alleen maar ziet als het kind, dat in zijn verbeelding leefde en de minnaar, die plotseling de harde feiten in het gezicht 'worden ge slingerd ik zeg, de wijze waarop hij dit thema behandelt duidt op zijn groot schrijverschap. Het stuk is zo simpel op gebouwd, dat het u verbaast. Toch is die simpelheid schijn. Want zij was nodig om de sterke sentimenten los te kunnen laten, die regelrecht tot het hart spreken. De sterke gemoedsontladingen in Anna- Christie vragen om de eenvoudige vorm. Zij zijn pas trefzeker als zij niet langs in gewikkelde machinaties tot stand hoeven te komen. En met al hun directheid zijn zij toch genoeg omhuld door het mysterie dat het leven heet om in O'Neill's schilde ring van 's mensen bestaan uit te stijgen boven de alledaagsheid en oppervlakkig heid die hen zou aankleven als het woord, waarin zij zijn uitgedrukt, niet was be zield. Het is een mooie onderneming, de op voering van dit stuk. Ik vind het voor amateurs zeer goed speelbaar. Niet de eersten de besten kunnen het aan. De to ri eelvereniging „Nieuw Leven" heeft er 'naar mijn mening de capaciteiten voor; de executanten toonden dat in de voornaam ste rollen duidelijk, de opvoering was er naar. Maar, er is één maar, de tekstken nis was dermate ontoereikend dat de op voering bedenkelijk aan tempo te kort kwam. Enige sterke speelscènes boetten zoveel aan kracht in, dat zij de hoogte slechts met de nodige intervallen haalden. Het kan zijn dat premièrekoorts hier de bet aan is. Ik geloof het niet. Regisseuse Wil Sillevis zal drastisch moeten ingrijpen om dit euvel te verhelpen of anders de opvoering opschorten. Het is niet verant woord een dergelijke opvoering in zulke omstandigheden aan te gaan. Met alle waardering voor zijn onmis kenbaar speltalent: Chris Sluiters dient de eerste te zijn om het lek te dichten. Zijn schipper was van het goede hout gesne den, maar hij trok erbarmelijk en speelde voortdurend op de souffleur. .Dat maakte het tot een helse toer voor Aris Koops en Ali Oostewaal-van Gulik krachtig tegen spel te leveren. Ze werden onzeker en dienden hun reacties telkens uit te stel len. Niettemin leverden zij beiden een prestatie van formaat. De matroos van Aris Koops eerlijk, ruw, één bonk waar achtigheid. Het meisje van Ali Ooster waal-van Gulik een karakterrol, ten voe ten uit getekend, opvliegend, verbitterd en teder in alle situaties waarin zulks ge- wenst was. En met deze voornaamste spe- Jers dient in één adem genoemd Rie Haze- voet-Kerkhoff, die een prachtige typering gaf van het goede manhaftige wijf, dat als een haven is voor de eenzame varensgast, die haar troost en heul zoekt. De overige medespelenden kweten zich van hun taak met veel toewijding en plichtsgevoel. Ze speelden een ondergeschikte rol, waarin ze niet opvielen. Zij konden dus noch mijn bezwaren noch mijn loftuitingen teniet doen of opwekken, ik heb veel waardering voor de fraaie spelmomenten in de opvoe ring van „Nieuw Leven", deze week in de schouwburg gegeven, maar ik voelde mij door de gesignaleerde tekorten wel te leurgesteld. P. W. FRANSE Het programma voor de bespeling van de klokken in de Bavotoren, dat is samengesteld uit Nederlandse, Duitse, Franse, Portugese en Siciliaanse Kerstliederen op Donderdagavond 24 December van kwart voor tien tot half elf, door de stadsbeiaardier van Delft, Leen 't Hart, vermeldt het volgende: Het daget in den Oosten, Heft op Uw hoof den, poorten wijdt, Komt allen tezamen, Herders hoe ontwaakt gij niet, De herdertjes lagen b'j nachte, Es ist ein Ros, entsprungen, Von Himmel kommt ihr Engel, Les anges dans nos campagnes. Stille Nacht, Er is een kindeke geboren op aard, Nu zijt wellekome, en Improvisatie over „O Sanctissima". Groen of> de Grote Markt Zoals de burgemeester tijdens de vorige raadsvergadering heeft beloofd, zijn B. en W. nu met een voorstelletje gekomen om een tijdelijk plantsoen op de rotonde van de Grotè Markt aan te leggen. De beplanting zal van eind Mei tot eind September worden aangebracht; de kosten worden op 550 geraamd. De in Juli gehouden collecte ten be hoeve van de stichting „Bio-Vacantieoord" heeft f113.971 opgebracht, waarin begrepen een bedrag van f 273,82 aan vreemd geld en f489.94 aan oude munten, welke konden worden ingewisseld. LONDEN (Reuter) DeRussische am bassadeur in Engeland, Malik, heeft Woens dag met Sir Winston Churchill de maaltijd gebruikt op Chequers, het buitenverblijf van de premier, zo is van officiële zijde vernomen. Tevoren had de ambassadeur een kort onderhoud gehad met minister Eden. Malik, die binnenkort voor een be zoek naar Moskou vertrekt, sprak ver scheidene uren met de Britse eerste minister. Aan de maaltijd zaten mede aan: mevrouw Churchill, de minister van Arbeid,Sir Walter Monckton, een schoonzoon van de premier, Christopher Soames, en de eerste secretaris van de Russische ambassade, Georgi Rodionof. Voor de diplomaten in de Britse hoofd stad betekende het bezoek van Malik een verrassing. Men vroeg zich onmiddellijk af, of Churchill gesproken heeft over zijn denkbeeld van een persoonlijk onderhoud met Malenkov. Men meent te weten, dat Churchill en 'Malik in het algemeen over de betrekkin gen tussen Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie en de toestand in de wereld spraken. Voorts is vernomen, dat Malik met na druk verklaarde, dat zijn regering belang hecht aan het Brits-Russische verdrag, dat gedurende de tweede wereldoorlog werd gesloten. Officieel is bekendgemaakt, diat geen enkel voorstel is gedaan in de loop van de besprekingen.. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 40-jarige losarbeider A. K. uit Amsterdam. De verdachte zou, zoals 14 dagen geleden bij de behandeling van de zaak kwam vast te staan, in diverse steden Amsterdam, Zaandam en Alkmaar winkeliers voor be trekkelijk kleine bedragen hebben op gelicht. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg had na zijn requisitoir, waar in hij wees op het feit, dat de verdachte reeds zestien veroordelingen wegens op lichting achter de rug had, en waarbij hij tevens de rechtbank opmerkzaam maakte op de rapporten, die over de verdachte waren uitgebracht, waarin deze als debiel, imbeciel, psychopaat en fantast werd ge kenschetst, de maximum straf voor deze misdrijven, namelijk vier jaar geëist. De rechtbank wees een tussenvonnis en stelde de stukken in handen van de rech- ter-commissaris voor het laten uitbrengen van een rapport. Wij hebben reeds gemeld, dat het Be stuur van de Stichting kleuterhuis „Mar griet" voor de huisvesting van de verpleeg- oe kinderen in het Zuiderhoutpark een villa heeft aangekocht, omdat de villa aan het Kennemerplein reeds lang niet meer voldoende accommodatie bood. Voor de verpleging van de ongeveer zes tig kinderen was dit oude huis te klein, maar bovendien door zijn ligging aan een der drukste verkeerspunten en wegens het gemis van een behoorlijke tuin ook onge schikt. Uit het speciaal hiervoor ingestelde bouw fonds kon de aankoopsom van de villa, Anna van Burenlaan 60, geheel worden ge financierd. Uitbreiding, verbouwing en inrichting van dit pand, waarvan uiteraard de accom modatie aan dit doel niet beantwoordt, zal evenwel andermaal een bedrag vergen van 150.000, waarvoor het bestuur een lening kan sluiten op redelijke voorwaarden, mits de gemeente Haarlem bereid wordt gevon den rente en aflossing te garanderen. B. en W. achten het tot stand komen van deze nieuwe inrichting voor de medische verzorging van zwakke en herstellende kinderpatiënten van groot belang voor de volksgezondheid en stellen de raad voor de garantie te verlenen. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 45-jarige chauffeur J. A. S. uit Amsterdam, die ervan verdacht werd in de nacht van 13 op 14 April de 28-jarige H. S. eveneens uit Amsterdam hulp ver leend te hebben bij een diefstal in de Scheybeecklaan in Beverwijk. De verdachte gaf bij de behandeling van de zaak toe, dat hij de diverse coupons stof, die zijn maat gestolen zou hebben met zijn auto vervoerd had en de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had na de behandeling van de zaak een gevange nisstraf voor de tijd van twee jaar ge- eist. De verdachte werd vanmorgen veroor deeld tot één jaar met aftrek van het voor- De Haarlemse vereniging „Humanitas" heeft voor een groot aantal ouden van dagen een Kerstmiddag georganiseerd in het ge bouw "an de N. P. B. aan de Berkenstraat. Het programma bevatte declamatie en voor dracht van een Kerstverhaal van Selma La- gerlöf, getiteld „Een Kerstgast", door me vrouw C. A. J. KroonKuneke, orgelspel door mevrouw A. FaberDantuma en zang van zowel geestige liedjes als Kerstliederen door mevrouw A. KoppenolAndréa. De voorzitter van „Humanitas", de heer F. S. Noordhoff, hield voor in de middag een korte toespraak, waarin hij het doel en stre ven van de vereniging uiteenzette. De heer Noordhoff deelde voorts nog mee, dat „Huma nitas" met 120 personen zal deelnemen aan de stertocht vor bejaarden, die in Juni van het volgend fèar naar Vierhouten op de Veluwe zal worden ondernomen. De maatschappelijke werkster Mevrouw J. Wijnekus—Wiebenga, gaf nog enkele indruk ken weer uit haar praktijk. Uit de ongedwongen samenzang tot slot van de bijeenkomst is wel gebleken dat de be jaarden enkele aangename uren hadden door gebracht. Bij Bruynzeels deurenfabriek te Zaan dam is een afdeling uitgebrand, waarin tien ton stro was opgeslagen. Een der arbeiders werd door de rook bedwelmd en moest naar een ziekenhuis worden over gebracht. De brand- en waterschade is vrij groot. (Verkort weergegeven) Kerstzang. In de dezer dagen in de Grote Kerk gehouden Kerstzangdienst werd medewerking verleend door ongeveer 400 kinderen van 1012 jaar, om de sa menzang op te luisteren. Het initiatief hiertoe kan ik van harte toejuichen en de bedoelingen van de organist en de zang leider waren heel goed, maar helaas was het zangpeil van deze kinderschare bedroe vend laag. In alle liederen, die de kinde ren zongen, zowel in beurtzang met de ouderen, als alleen, hoorde men een zó slechte en slordige uitspraak, dat het wei nig „verheffend" was. Bovendien (en wel licht vloeit dat hieruit voort) zakte het toonpeil geregeld van een halve tot vaak een hele toon! Het orgel klonk hierbij dan „vals" maar in werkelijkheid waren de kinderen zó gezakt in de melodie. Men vraagt zich af, wat de oorzaken hier van zijn. Natuurlijk kon in dit geval waar schijnlijk weinig of in het geheel niet voor af gerepeteerd worden. Maar toch heeft deze gebeurtenis doen zien, dat er aan het Zangonderwijs op de Protestantse scholen (want alleen deze scholen werkten mee) nog héél wat mankeert! En wij kunnen niet anders dan jaloers zijn op de R.K. scholen, waar het zangonderwijs in elk ge val gericht is op de kerkzang en waar schijnlijk hierdoor meer ontwikkeld en ge cultiveerder. M.i. moet het streven van de Protestantse scholen zich ook méér hier naar richten, dat het zangonderwijs zich bezinne op het kerklied, op de kerk muziek. Een deskundige, muzikale scholing voor de leerkrachten is één der noodzake lijkste voorwaarden. JAN SCHOUTEN Kzn. De vermaarde Poolse pianist Jan Sme terlin, die gisteravond in de Haarlemse Concertzaal onder grote belangstelling zijn gebruikelijke Hollandse Kersttournée be gon, kwam ditkeer met een volledig Cho- pin-progx-amma. Hij weet dat hij hiermee aan de wens van een talrijk publiek vol doet en wellicht draagt hij ook de over tuiging in zich, dat zijn Chopin-interpre- taties zijn sterkste artistieke vermogens manifesteren. Wat er van zij, Smeterlin heeft zich op dit plan weer eens een her scheppend kunstenaar getoond die weet te verbazen door zijn techniek en te fascine ren door zijn overtuigende en poëtische vertolking. Hij koos daarvo.or de Chopin der hoogste toppen, nadruk leggend op de 24 préludes, op de Ballades in f en in As en op een viertal études. Verder bracht hij, behalve een nocturne ook nog vier Mazur ka's ten gehore, geïdealiseerde dansen en als zodanig geraffineerde salonmuziek, waarmee Chopin naar het schijnt een reeks vrouwenfiguren heeft willen schet sen. Indien dit werkelijk zó is, dan kan men uit deze muzikale portretten afleiden, dat het vooral behaagzieke dames betrof, al loopt er dan ook al eens een tussen wier coquetterie meer naar natuurlijke charme zweemt, dan naar modieuze spiritualiteit of een tikje dweperigheid. De rake type ringen van Smeterlins interpretaties gaven in deze niets te raden. Het bloeiende melos en de hartstochte lijke stuwingen van de beide Ballades wekten bijzonder sterke indrukken. Maar wat in deze muzikale verhalen -verteld wordt, mag men raden. Hun geheimzinnig heid op dit punt is mede een deel van de suggestieve kracht die er van uitgaat. Ge noeg is het te ervaren, dat het mooie en steeds boeiende muziek is, waaraan men voelt dat ze het zelf doorleefde vertolkt, in romantische termen gezegd: dat Chopin haar met zijn hartebloed geschreven heeft. Het muzikale dagboek dat op Mallorca voltooid werd, ik bedoel de 24 Préludes kan men volkomen als een zelfgelijkenis beluisteren. En zoals Smeterlin deze rake flitsen van de getormenteerde kunstenaar wist weer te geven, met hier en daar een vleugje zonneschijn tussen de dreigende wolken van het geheel, doorleefde men deze openbaringen van koortsvisioenen met hem mee. Hij haalde de ziel van de muziek achter de noten vandaan. Zonder opdringend pathos werd zijn interpretatie een brok werkelijk leven, waarbij een vir tuoos pianospel geen doel, maar enkel middel was. De Etudes in Des, F en e uit opus 25 en die in Es uit opus 10 waren mede presta ties van een vertolker, die zich geheel met het levenswerk van Chopin weet te ver eenzelvigen. Bij velen van de toehoorders zal de milde melodie in majeur uit de Etu de in e, als een innige confidentie zijn blij ven naklinken. Smeterlin dankt voor de ovationele bij val, die men hem schonk, met twee walsen en met de Etude opus 10 no. 5, de tintelend klare pentatonische in Ges voor de zwarte toetsen. Met het parelend spel van de con certgever werd dit een blijmoedig afscheid. JOS. DE KLERK Besluit van Ziekenfondsraad geschorst De Ziekenfondsraad heeft op 17 Decem ber een voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en huisartsen goedgekeurd, waarbij de honoraria der huisartsen met terugwerkende kracht tot 1 Juli werden verhoogd tot 7 per patiënt. De Kroon heeft dit besluit van de Zie kenfondsraad geschorst voor de tijd van drie maanden. Op de laatste vergadering van de Haar lemse raad in dit jaar Woensdagmiddag 30 December komt een voor de sport- aecomodatie in Haarlem een zeer belang rijk voorstel aan de orde: de aanleg van zeven sportvelden van het sportpark „Noord-Akendam" aan de Vondelweg in Oud-Schoten. Met de aanleg van deze sportvelden als D.U.W.-werk zal een bedrag van 302.000 vergen. Daar op een rijkssubsidie gerekend kan worden, zal waarschijnlijk daarvan een bedrag van 222.500 voor rekening van de gemeente blüven. Bovendien zal aan de Slaperdijk een elec- trisch gemaaltje voor de drainage moeten worden gebouwd, waarmee een bedrag van 22 mille is gemoeid. Om het complex komt een weg, die tevens als oefentracé voor de wielersport- verenigingen gebruikt zal kunnen worden. De totstandkoming daarvan is een gevolg van het overleg in de Sportraad. Het betreft hier een uitbreiding van een oud voorstel voor de aanleg van vier vel den, dat in 1950/51 niet tot uitvoering kon komen door de toen noodzakelijke inves teringsbeperking. Een crediet van 109 mille is voor dat doel nog beschikbaar; de raad zal dus nog 215.000 gulden moeten voteren. Op het ogenblik bestaat „Noord-Aken dam" uit twee velden, welke in gebruik zijn bij de voetbalvereniging „Schoten". De rijksbouwmeester te 's Gravenhage heeft aanbesteed het bouwen van een labo ratorium voor metaalkunde te Delft. Er waren 17 inschrijviingen. De laagste was die van Dura's Aannemingsmaatschappij te Rot terdam met f 1.432.800, de hoogste die van J. H. te Brake en Zonen te Lichtenvoorde met f 1.700.000. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 177 X 224 X 200 34614 95)4 147 13414 116X 9514 18214 16714 17714 178)4 31% 49% 485/i« 79 20% 38 X Openings koersen 9914 176 225 200 352 96 147 13414 117 96 18214 16914 177X 17814 3114 50)4 48% 78 X 20 38X Agatha, .22 te Djakarta. Alderamin. pass 22 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelveen, 22 v. Yokohama n. Balikpapan. Abbedijk, 23 v. Rotterdam te New York. Alderamin, 23 v. Hamburg te Antw. verw. Almdijk, 22 v. Tampico n. Coatza Coalcos. Alnati, 22 430 m. NO. Madeira n. Las Palmas. Alphacca, 23 v. Philadelphia te New York. Amstelkroon, pass. 22 Madeira n. R'dam. Alioth. 22 v. Santos n. Montevideo. Arnedijk. pass. 23 Vlissingen n. New Orleans. Alderamin, 23 v. Hamburg te Antwerpen. Amor. 23 v. Lissabon te Amsterdam. Aldegonda, pass. 22 Linga eil. n. Bangkok. Alkaid, 22 305 m. W. Dakar. Aludra, 22 450 m. NO. St. Vincent. Amor pass. 22 Goeree n. Amsterdam. Amsteldiep, 22 70 m. N. Majorca. Amstelpark, 22 90 m. Z. Blanco. Annenkerk, 22 330 m. Z.ZW. Yokohama. Aardijk, 23 v. Galveston n. Port Arthur. Agatha, 24 te Pladju. Alblasserdijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Alpherat. 23 te Hamburg. Altair, 23 te Porto Alegre. Amerskerk. 24 te Melbourne. Argos. 23 te Amsterdam. Alwaki. 23 v. Victoria r. Bahia. Ampenan, 26 v. Genua te Roterdam verw. Andijk, 23 v. Houston n. Corpus Christi. Arendsdijk. 23 v. Montevideo n. Paranagua. Ariadne. 23 v. Algiers n. Piraeus. Aagtekerk, pass. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Abbekerk, 24 v. Bremen te Rotterdam Aagtedijk, 23 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires. Akkrumdijk, 24 v. Duinkerken te Rotterdam verwacht. Alblasserdijk, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Albireo, 24 v. Antwerpen te R'dam verw. Aldabi 25 Antw. verw. 28 te Rotterdam verw. Algenib, 23 v. Montevideo te Rio de Janeiro. Boissevain, 22 v. Okinawa te Hongkong. Bali, 22 te Bitung. Barendrecht, pass. 22 Ras Fartak n. Mena el Ahmadi. Baud, 2 3v. Makassar te Buleleng. Bintang, 24 te Semarar.g. Blommersdijk, pass. 23 Lizard n. New York. Boschfontein, 23 v. Southampton n. Marseille. Bloemfontein, 23 250 m. NO. Teneriffe. Blitar, 24 v. Suez te Aden. Blijdendijk. pass. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Borneo, 24 v. Port Said te Alexandrië. Caltex Delft. 23 v. Bordeaux n. Sidon. Cistula, pas. 22 Albany n. Adelaide. Cleodora, 22 v. Curacao te Durban verw. Coryda, verm. 30 v. Brisbane n. Balikpapan. Callisto. 23 v. Norfolk te Rotterdam. Cirrus, 23 bij Hoek v. Holland. Congostroom. 23 te Bremen. Corilla, 22 dwars Banka n. Adelaide. Cirrus, 23 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Caltex Nederland, pas. 23 Kp. Vincent n. Sidon. Caltex Pernis. 24 Hoek v. Holland verw. Caltex The Hague, pas. 23 Kp. Bon n. Rotterdam Celebes, 24 te Singapore. Ceronia, 24 v. Napels te Port Said. Delft, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Dido, 22 v. Halifax n. Limassol Drente, 24 te Singapore. Delft .pas. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Erinna, 29 v. Curagao te Stanlow verw. Esso Den Haag. 24 v Antwerpen te Sidon verw. Engeano, 22 220 m. NW. Bombay. Eendracht. 23 v. Diidelli n. Bremen. Esso Amsterdam, 24 v. Rotterdam n. Aruba. Friesland (SSM), 23 v. Rotterdam n. Setubal. Gaasterland, pass. 22 Kp. Verdlsche eil n. Recife Gordlas, 21 v. Thessaloniki te Cavalla. Gadilla. 22 v. Avonmouth n. Stanlow. Ganymedes. 22 v. Gonaives n. Mobile. Gouwe, pass. 22 Las Palmas n. Kakar. Gordias. 22 v. Clavella n. Hamburg. Gaasterkerk, 23 v. Marseille n. Duinkerken. Gooiland. 23 v. Victoria n. Tlheos. Groote Kerk, 23 v. Port Soedan n. Aden. Garoet, verm. 29 v. Calcutta n. Chittagong. Hecuba, pass. 22 Casquets n. Trinidad. Hoogkerk, 22 v. Genua te Port Said. Hoogkerk, 23 v. Suez n. Aden. Hilversum, 22 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Hera, 22 v. Ciudad Trujillo n. La Guaira. Hersilia, 22 te Barranqullla. Heemskerk, 22 v. Amsterdam te Kaapstad. Hermes, 23 v. Ellesmereport n. Amsterdam. Hilversum. 23 te Port Said. Heemskerk, 23 v. Kaapstad 24 te Port Eliza beth verwacht. Helder, 23 v. Tampa n. Antwerpen. Helicon, 23 290 m. N. Curagao. Ittersum, 22 v. Duinkerken n. Le Havre. Ilos, 23 v. Barcelona te Savona. Indrapoera, 23 v. Suez n. Port Said. Ivoorkust, pas. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Japara KPM22 v. Djakarta n. Palembang. Japara (KRL), 22 810 m. W. ten N. Minikoy. Kota Inten, pass. 22 Ouessant n. Houston. Kieldrecht, 22 v. Keelung n. Kobe. Kaimana. 22 v. Makassar n. Kalianget. Karsik. pass. 22 Sulu Archipel n. Hongkong. Kerlosono, 25 te Calcutta. Kota Agoeng, verm. 29 v. Hamburg n. Priok. Karimata, 23 te Amsterdam. Langkoeas, 22 v. Rotterdam n. Paramaribo. Liseta, 20 v. Pladju te Soerabaja. Loosdrecht, pass. 22 Pantellaria n. Port Said. Lindekerk, 22 v. Port Soedan n. Suez. Leopoldskerk, 24 v. Damman te Karachi. Leersum, 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Lu/ia, 22 v. Limassol n. Famagust. Laagkerk, pass. 22 Ras Fartak n. Aden. Limburg, 22 v. Singapore n. Nazipit. Lutterkerk, 22 nog te Rastanura. Linige, pass. 23 Las Palmas n. Dakar. Loenerkerk, 24 v. Port Said te Spezia. Langkoeas, pas. 23 Dover n. Paramaribo. Lieve Vrouwekedk 24 v. Madras n. Calcutta. Mariekerk. 20 te Dar es Salaam. Muiderkerk. 26 v. Aden te Singapore verw. Maasdam, 22 v. New York n. San Juan. Manoeran, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Meliskerk. 22 v. Marseille n. Bilbao. Modjokerto, 23 v. Rotterdam n. Djakarta. Malea, 22 390 m. O. Ceylon. Mapia, 22 v. Makassar te Belawan. Marpessa, 22 180 m. Z. ten W. Okinawa. Meerkerk, 24 v. Port Soedan n- Port Said. Mentor, 23 v. Malta n. Alexandrië. Maas, vertr. 24 v. Rotterdam n. Middell. Zee. Marken, verm. 26 v. Amsterdam n. Bahrein. Nieuw Amsterdam, 23 v. New York te Cartagena Nigerstroom. 22 v. Dakar n. Amsterdam. Noordwijk, 22 v. Calhany te Botwood. Noordam, 23 900 m. O. Kp. Race. Notos, 24 te Algiers. Omala 26 v. Hamburg te Curagao verw. Ondina, pass. 22 Westkust Luzon n. Miri. Oranje, 23 v. Colombo n. Suez. Overijsel, 23 te Colombo. Orestes, 24 v. Duinkerken n. Antwerpen. Oranjefontein, pas. 24 Vlissingen n. Amsterdam. Papendrecht, 21 v. Curagao n. Zuid. IJszee. Poelau Laut, 23 v. Amsterdam te New Orleans. Polydorus, 22 te La Buan. Peperkust, 22 180 m. NO. Finisterre. Prins Fred. Willem, pass. 22 ten Z. Wight naar Valencia. Prins Joh. W. Friso, 22 720 m. O.ZO. Kp. Race Pendrecht, pass. 23 Finisterre n. Coryton. Phrontis, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Prins Willem v. Oranje, 24 v. Hamburg te Antw. Rafela, 22 v. Pladju n. Bangkok. Roebiah, 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Rijnland, 23 v Ilheos te Bahia. Raki, pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Roebiah, 24 v. Hamburg te Amstei dam. Rijnkerk. 23 v. Hamburg te Rotterdam. Salatiga, pass. 22 Hawaii n. Manilla. Sirrah, 22 v. Beira n. Mombasa Stentor, pass. 22 Flores n. Amsterdam. Salawati, 22 v. Marseille n. Antwerpen. Stad Alkmaar, vertr. 23 v. Narvik n. Newport Mon. Saroena, 24 v. Miri te Balikpapan verw. Singkep, 22 150 m. ZW. Kreta. Slamat, 22 370 m. m. ZW. Flores. Sliedrecht, 22 450 m. O.NO. Dar es Salaam. Stad Maastricht, 22 70 m. O.NO. Algiers. Stad Schiedam, 22 30 m. NW. Philippeville. Stad Vlaardingen, 22 145 m. W.ZW. Vlaavands- hoek. Swartenhondt, 22 te Gorontalo. Saparoea, 23 rede Calicut. Schiedijk, pass. 22 Kp. Hatteras n. New Orleans Sibajak, 23 480 m. ZO. Guardafui n. Aden. Sommelsdijk, 23 v. Penang n. Belawan. Singkep, 24 te Alexandrië v. Halifax. Stad Rotterdam. 23 te Rotterdam. Stad Alkmaar. 23 v. Narvik n. Newport Mon. Stad Amsterdam, 23 v. Narvik n. Immingham. Taria, pass. 22 Wight n. Curagao. Tawali, 23 v. Colombo te Port Soedan. Tankhaven III, 22 v. Sungeigerong n. Saigon. Teucer, 22 250 m. N. ten O. Madeira. Tjikampek, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Tjiluwah, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Tjipanas, 22 v. Belawan te Singapore. Tjipondok, 24 v. Yokohama te Hongkong verw. Tjiwangi, 23 te Singapore. Tomori, 22 rede Menado. Trjanus, 22 te Pampatar. Taiisse, 23 v. Southampton te Port Said. Teiresias, 23 v. Penang n. Colombo. Thalatta, pass. 23 Kp. Vincent n. Port Said. Tabian, 24 v. Penang te Port Swettenham. Titus, 23 v. Rotterdam te Leixoes. Triton, 23 v. Port au Prins n. Baltimore. Tablnta, 23 v. Genua n. Marseille. Tamo, verw. 30 v. Eva Perón n. Antw. Tara, vertr. 24 v. Bahia n. Antw. Tero, 23 te Santos. Tiba, pass. 23 Madeira n. Buenos Aires. Utrecht, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Westland, pass. 22 Casquets n. Rio de Janeiro. Westerdam, 22 120 m. Z.ZO. Kp. Race. Wonogiri, 22 v. Colombo n. Belawan. Wonosari, 23 v. Port Said te Genua. Waal, 22 te Izmir. Willemstad, 2 v. Curagao n. La Guaira. Wieldrecht, pass. 22 Ras Madraka n. Suez. Waterman, 23 880 m. O. ten Z. St. Helena. Willem Ruys, 23 te Port Said. IJsel, 23 v. Palermo n. Burriana. Zaan, 21 v. Amsterdam tc Gefle. Zuiderkruis, pas. 23 Jebel Zukur n. Aden. KLEINE VAART Algarve, 23 te Grimsby verwacht. Att, 23 v. Hamburg te Avonmouth. Betty Anne, 23 v. Guernsey n. Rouaan. Bill, 23 v. Rotterdam n. Drogheda. Barracuda, 23 v. Leeuwarden te IJmuiden Bernisse, 24 v. Boness te Hoek v. Holland verw. Binnenhaven, 23 v. Rouen n. Duinkerken. Bree Helle, verm. 23 laat v. Londen n. R'dam. Brem, 24 v. Vienna do Castello te Maassluis verw. Citadel, 23 v. Londen te Rotterdam. Continental, 22 v. Shoreham te Sunderland. Crescendo, pass 22 Vlissingen n. Esbjerg. Davina Goekoop, 22 v. Amble n. Schwarzehuette Depa, 23 v. Grangemouth te Delfzijl verw. Delta, verm. 22 v. Londen n. Vlissingen. De Ruyter, 22 v. Preston te Nantes. Elsenburgh, 24 v. Rotterdam te Bordeaux verw. Escaut, 22 v. Parijs n. Rotterdam. Follonica, 23 v. Oostende n. Rotterdam. Geert, verm. 22 v Londen n. Kolding. Gerrie, 23 v. Manchester n. Lissabon. Gaasterland, 22 v. Goole n. Harlingen. Hartel. 24 v.. Londen te Rouen verw. Henrica, 22 v. Grimsby te Dagenham. Haskerland, 22 v. Leith n. Rotterdam. Ibis, pass. 22 Kiel n. Duinkerken. Jo, 23 v. Londen te Zierikzee. Joost, 22 te Sete. Jutland, 23 v. Cork n. Cardiff. Jacoba, verm. 22 v. Londen n. Rotterdam. Leo, verm. 22 v." Londen n. Bergen. Lies, 23 v. Sable d Olonnes te Bayonne. Li belle. 22 v. Delfzijl te Liverpool. Maasym, 22 v. Dublin n. Swansea. May Star, 23 v. Marlager n. Stettin. Menkar, 22 v. Marseille te Casablanca. Matthew, 23 v. Jersey te Southampton verw. Meres, 22 v. St. Nazaire n. Rotterdam. Merwehaven, 22 v. Rouaan n. Casablanca. Muphrid, 23 v. Gothenburg n. Bremen. Midas, 22 te Gdynia n. Amsterdam. Nyenburgh, 22 v. Rotterdam te Stockholm. Nassauhaven 23 Gothenburgh verwacht. Nettie, 23 v. Port Talbot te Schwarzenhuette. Nieuwehaven, 22 v. Antwerpen te Kppenhagen. Nieuwland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Noord, vertr. 23 v. Kopenhagen n. Tromso. Noorderhaven, 23 v. Londen te Rotterdam. Nottingham. 23 v. Wear te Rotterdam. Oosterburgh, 22 v. Kingslynn n Rotterdam. Prima. 22 v. Antwerpen te Liverpool. Pavo, 22 v Zaandam naar Goole. Rema, 24 v. Leith te Rotterdam verw. Rijnstroom, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Rijnhaven, 23 v. Duinkerken te Casablanca. Servus. 22 v. Southampton n. Granville, spurt, 22 v. Aveiro n. Antwerpen. Strijpe, 23 v. Rotterdam te Rouaan verw. Taurus, 24 v Londen te Rotterdam verw. Ton, verm- 23 v. Dublin n. Swansea. Virgo, 22 v. Blyth te Brugge. Vivo. 20 v. Middlesbro te Blyth. Vryburgh, 22 v. Bordeaux te Casablanca. Wim, 22 v. Goole n. Vlissinge. Westerdok. verm. 22 v. Londen n. A'dam. Zeeland, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. JOH. VAN WUNNIK en Zn. Schagchelstraat 13 Haarlem - Tel. 10286 Kapok-matrassen eigen fabrikaat Lessen gevraagd BEVOEGD LERAAR gevr. voor opleiding Staatsex. Gymn. A. Gaarne condit. on der G 2761. Huish. personeel gevr. DAGMEISJE gevr. van 8-3 uur. Marsstr. 28, H.-N. Tel. no. 25531. NET MEISJE gevr. begin Januari, in klein gezin. Liefst voor dag en nacht. Aanmel den Cs avonds na 7 u.) Iris laan 16, Heemstede, tel. 26680 HUISH. gevr. midd. lft. v. 15 Jan. in kl. gez. te B'veld Brieven G 2745. HUISHOUDSTER gevr. tuss. 60 en 65 j. Brieven G 2739 Bedrijfspers. gevr. Ie klas KOUSENREPARA- TRICE. Aanm. Amsterdam, Haarlemmerstraat 59. FLINKE JONGEN gevr. 15- 16 j. Zaadteelt - en Zaadhan- del N.V. Supergran, Zijl- weg 220, Overveen. le of 2e KAPSTER gevr. Marnixstraat 119129, Tel. no. 23138. MACHINE STIKSTERS en HANDWERKSTERS gevr. d. Damesmantelfabr. in het be tere genre. Aanm. dagel. van 95 uur. Holland-Confec- tie, Zijlweg 123, Haarlem. Bedrijfspers. aangeb* GESTOFF. en GEM. ETAGE te huur, 3 kamers en keuken incl. gas, water, electr. en verw. f 160 p. mnd. Brieven no. 4174. VRIJ WONEN. Gevr. echt paar in Pension, waarvan man b. b. h. h. tegen vrij wonen, salaris, kost, gas en licht. Brieven no. 4180. GERIEFL. STUDEER-SLP.- KAMERS 2e etage voor bijv. M. T. S.-er, gunstig gelegen. Tel. 22402 of Brieven G 2771 Fraai gemeub. 1ste ETAGE te huur voor f 115 per mnd. op prima stand voor echtp. zonder kinderen. Brieven G 2777. GR. GEM. ZIT- en SLAAPK. voor 1 a 2 pers. m. voll. pens. Bloemend.weg 165, Bl'daal. Woningruil WOONRUIMTE met bad/ douche gez. door besch. gep. echtpaar, goede stand Haar lem of omgeving. Aangebo den op goede stand te Zand- voort, vrij huis, 8 kamers, 2 serre's, grote tuin etc. Brié- ven G 2768. VRIJ HUIS aangeb. te Sant poort Stat. Gevr. vrij huis te H'stede. Brieven G 2781 HUURVERHOGING! Besp. op vaste kost., b.v. A'dam- Haarl. v. v. per tram. Aang. 5 kam., badk. enz. Huur nw. f 51.80. Gevr. te Haarl. of omg. vr. huis, liefst met gar. Brieven G 2759. Diversen JONGEMAN b. z. a. voor het bijhouden van boekhouding of administratie in de avond uren. In bezit dipl. H. B. S. A en boekhouden. Ruime kantoorervaring. Br. G 2765. HUWELIJK. Net meisje 24 j. zoekt kennism. met dito heer Brieven met foto G 2772. VRIJ PAKHUIS JE te huur aangeb. oppervl. 20 vierk. m. en staliingruimte. Te bevr. Pieter Marisstraat 47, H.-N* Tel. 12767. GARAGE gevr. omg. Rol landslaan. Nassette, Rol landslaan 37, Overveen. GEP. AMBT., over veel vrije tijd beschikk. zoekt thuis werk, onverschillig wat. Br. G 2753. WINKELHUIS te huur agb. voor ruil woning. Kleine Houtstraat 28, H.-C. EXPOSITIES VAN STILLE VENS, MariSplein 6 t/o. roei en zeilver. Heemstede. 25, 26 en 27 Dec. Geopend 10-12, 2-4.30. Toegang vrij. Te koop gevraagd 2e HANDS VERGUNNING gevraagd. Brieven G 2766. PLATENWISSELAAR. Bui- tertrustlaan 15, tel. 13156. Te koop aangeboden Prima spelende PHILIPS RADIO. Dirk Schaferstr. 61. Prima spelende RADIO, 3 golfl. afstemoog. Na 7 u. 2e 'Hogenyoerddwarsstr. 32 TRANSPORTFIETS in g. st. Wesseling, Twijnderslaan 25 Huizen aangeboden WOONHUIS Febr. leeg te aanvaarden, m. 4 kam., keu ken en zolder a f 8000. H.-N. Brieven no. 4182. BOVEN- en BEN.HUIS te koop, van Egmondstraat 28, Hrl. Ben.huis leeg te aanv. Inl. makelaarskant. M. H. Wiersema, Bl'daal. Tel. 22881 Kamers gevraagd Gem. of ongem. KAMER(S) met stook- en kookgel. gez. per 15 Jan. of 1 Febr. door bejaard echtpaar, z. k., Brie ven met prijs G 2767. ETAGE liefst met gar. H.-Z. gevr. voor jong echtpaar zonder kinderen. Brieven Postbus 216, Haarlem. Lessen KERSTVACANTIE. Bijwer ken voor wis- en natuurk. Ir. W. C. Salm, Duinwijk- weg 10. Bl'daal. Tel. 23175. HAARL. INSTITUUT tot opl. pedicure, voetkunde, schoon- heidsspec. Vakdiploma. Aan vang nw. curs. medio Jan. a.s. Pijnboomstraat 6. Tel. 24402. STUDENT b. z. a. voor het geven van bijles in alle vak ken midd. sch. f 1.75 p. w. Brieven no. 4178 STUD.E FRANS MO. geeft bijles. Tel. 23348. DEMON z. g. a. n. f 25. Tem peliersstraat 34 rood. KINDERLEDIKANT met bij- passende commode. Krocht 10 a, Haarlem. Prima VIOOL. Dr. Schaep- manstr. 38, Haar!.- O. GOEDKOOP ROKEN! Shag, rook- of pruimtabak, 100 gr. nu 60 ct. „Tonnetjes siga ren", ons succes 10 ct. Siga- rensnijdsels, 250 gr. a f 1.50. Rooktabak, 250 gr. a f 1. 't Brandpunt, Jansstraat 23. SLACHTKONIJNEN vanaf f 5. Voorzorgstraat 33. MORRIS MINOR '52 m. ra- dio, kachel, enz. Donkere- laan 24, Bl'daal. GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd., Tel. 15796. NET KOSTHUIS gez. door Heer, f 20 p. w. géén Noord. Brieven G 2762. Ruime Z.-SL.KAMER met pension gez. door M. T. S.'er huis. verk., zo mogelijk met piano. Chr. gezin. Aanb. m. prijsopgave G 2751. NET KOSTHUIS gez. door R.K. jongeman, in het Cen trum v. d. stad. Br. G 2776. WOONRUIMTE gez. door echtpaar z. kind. Br. G 2742 ECHTPAAR z. k. in bez. van woonverg. H'stede, z. ongem. kamers met vrije keuken en badgel. op g. st. Br. G 2568 Kamers aangeboden ZIT-SLAAPKAMERTJE met of zonder pens. Duinoord straat 32. ONGEM. PARTERREKA- MER met pens. Julianalaan 106. Overveen. GR. ZIT-SLAAPKAMERS met pens. voor 1 of 2 pers. vaste wast. tel. aanw. Kruis weg 21 rood (part.) GEMEUB. KAMERS m. voll. pension, bad, tel., c.v., ook geschikt v. 3 of 4 pers. Ein- denhoutstr. 49. Tel. 20074. Gr. chic. gemeub. SUITE, serre, keuken, slaapk. Tel. Westerhoutstraat 50. GROTE en KLEINE KAMER voor echtpaar of 2 meisjes met warme maaltijd. Brie ven no. 4188 MUZIEKSCHOOL ZWAAG. Les op alle instrum. Instrum. en lessen v.a. f 1 p. w. Inlicht, en inschrijv. dageL v. 25 en 7—9 u. Zaterd. 24 u. Kruis straat 17 rd. Ing. Ridderstr. Tel. 21679. Te koop aangeboden WASMACHINES vanaf f 2.50 p. w. zonder vooruitbetaling Hartendorp, Gen, Cronjé- straat 43. Tel. 16990—17696. GEVONDEN! Hèt adres voor prima Franse en Italiaanse merk Accordeons. Dirk Witte De zaak met de beste service Keuze uit 500 stuks. Vr. onze geïllustreerde prijscourant. Vijzelstraat 53 (bij de Munt) A'dam. Tel. 64655. ATOOMBOMMEN en VUUR PIJLEN voor Oudejaar. Jan Monnikendam, Raamgracht 7 Tel. 11449. ALLE SOORTEN VUUR WERK voor Oudejaar. Jan Monnikendam, Raamgracht 7 Tel. 11449. H.H. WINKELIERS. Voor pakpapier, zakken, touw naar Overste, Kleine Hout straat 24, Hrl. TeL 19902. Te koop gevraagd SCHRIJFBUREAU, ronde tafel. Brieyen no. 4176. GEERTS KOOPT ALLES. Gesloten wegens balans in ventarisatie van 28 Dec. t./m. 4 Jan. 1954. Lange Veerstr. 2 Tel. 14672. Diversen WIJ REPAREREN, VERAN DEREN en vernieuwen-alles, van de vloer tot het dak. Timmer- en metselbedr. J. P. Dop, v. Nesstr. 4, Tel. 25617. KLEERMAKER KEERT of REPAREERT uw jas ofcos- tuum, goed en niet duur. Br. no. 4183. NAAISTER (gedipl.) heeft nog enige dagen beschikbaar f 6.50 p. d. Br. no. 4181. VAN SPIRAAL tot DIVAN- rol-, of opklapbcd. Tama rindestraat 6. Tel. 25028. OVERHEMD STUK? Wij re- pareren als nieuw K. v. Man- derstraat 18. Tel. 19117. IEDEREEN ZEGT HET TROUWENS. De zuinige Re nault verhuurt Bouwens. Auto-verhuur, Burretstr. 10. TeL 17734, bij Turfmarkt. H.H. WINKELIERS. Voor Gouda Kaarsen naar Over ste, Kl. Houtstraat 24, Hrl. Tel. 19902. KINDERWAGEN (Til-op) en opv.b. v.a. f 37.50, box f 15 led. f 15. Twijnderslaan 17. GESTOFF. en GEM. WO NING te huur. 5 kamers en keuken, enz., direct te aanv. f 200 p. m. Brieven no. 4173 RUIME GESTOFF. K. f45 p. m. pension f 100 p. m. 2 eta ge, 1 m. v. tram. A'hout, Rij- negomlaan 6. LEREN JASSEN! le klas maatwerk op gemakk. beta- lingsvoorw Schrijf briefkaart en een onzer komt U geheel vrijbl. bezoeken. Ternatestr. 14, Haarlem. OP ELKE VAAS 'N KAP. Lasschuit, Let op. Kl. Hout straat 46. Mooie lichte KINDERWA GEN, gelijk nieuw f 65. Kle verparkweg 68. WINTERTARIEF. Zonder chauffeur de nieuwste Opeis 1953. Olympia en Record. Nash, 6-pers. 1949—1952 met radio. Moskovitch 1953. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655, b. g. g. 23427. GOED VERZORGD TEHUIS AANGEB. voor hulpbehoe vende dame (d. e. n. verpl.) Brieven no. 4172. TE HUUR grote wasmachi nes f 1.25 p. keer. Tel. 21245 Saenredamstraat 34. JAPONNEN maakloon vanaf f 7.50. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30 VERHUIZEN? Natuurlijk Feitsma. TeL 15590—18924 DAMES. Ruilt uw oude bontmantel in voor een nieuwe. Bonthuis 't Centrum Utrechtsestr. 134 b.h. Frede- rikspL A'dam. Tel. 39418.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11