Coty gekozen als president van de Franse republiek Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ex-politiechef der Sovjet-Unie en zes medebeklaagden gefusilleerd Het is gelukt Bij dertiende stemming: Nieuw staatshoofd zegt: „Het Kerstmannetje heeft mij geholpen Congres jubelde René Coty Eisenhower dreigt Frankrijk opnieuw SLOT DER AFFAIRE-BERIA Franse poststaking breidt zich uit Voor de Stille Armen Geen witte Kerstmis 5Se JAARGANG No 143 DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 296 „Erbij" op Donderdag Visum voor Griekenland afgeschaft Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de dertiende ronde van hun stembus- jarathon te Versailles zijn de Franse po- tici, verenigd in Congres te Versailles, _r tenslotte in geslaagd een President van ge Republiek te kiezen en het is René loty, lid en vice-president van de Conseil ie la République, vroeger genaamd de enaat en in ons land (bij vergelijking) ;e Eerste Kamer. Pas op de laatste, ze- ende dag van de strijd is hij aan bod (komen. Hij is 71 jaar oud, dus ver- ïheidene jaren jonger dan Churchill (79) n Adenauer (78) en gematigd-Conserva- ief. Dit laatste zijn de meeste mannen, iet inbegrip zelfs van de meeste commu- isten (zoals langdurige waarneming van e medemens iemand leert) en het enige foteressante is in dit geval, dat de nieuwe president niet tot de linkerzijde behoort, jen moet aannemen, ofschoon de stem- ling geheim is, dat hij is gekozen met de temmen van vele leden van de Conseil e la République (Senaat) cn van het entrum en de rechterzijde der Nationale Vergadering (Tweede Kamer). Ik moet u aarbij wel doen opmerken dat de Presi- ent van de Republiek zich krachtens zijn unctie boven partijen dient te verheffen Is hij kabinetsformateurs uitnodigt en als ij de ministerraad presideert. Voor het verige is hij een representatieve figuur, die voortdurend ontvangt, onthult en pent: in dit laatste geval wegen, bruggen, entoonstellingen en zo meer. Hij kan in- loed doen gelden ais hij een bijzondere ersoonlijkheid is, zoals zijn voorganger, 'incent Auriol. Die had zijn invloed in e loop der jaren verworven en het werd oodzakelijk dat hij hem deed gelden bij minister-presidenten die niet tot „het eer- te plan" behoorden, zoals er verscheidene eweest zijn. Niemand kan van President ené Coty eisen dat hij deze invloed on- niddellijk bezit en niemand weet voors- ands, wie de eerstvolgende minister-pre- identen zullen zijn. De huidige, Joseph janiel, zal wegens de verkiezing van het ieuwe staatshoofd formeel met zijn mi- listers moeten aftreden en nieuwe po- ingen tot het verwerven der „investituur" ijn dus op til. Ervaring ten aanzien van e Franse politici heeft ons geleerd van ninister-presidenten en pogingen tot in- estituur te spreken, altijd in het meer- oud. De nieuwe President van Frankrijk is urist en politicus sinds zijn zesentwintig- te jaar, toen hij bescheiden begon als ge- neenteraadslid van Le Havre. Maar op ijn dertigste was hij al Kamerlid en ndsdien heeft hij tot de Parijse politieke ring behoord: in '47 en '48 ook tot de ring waaruit ministers worden gekozen, lij wordt beschouwd als voorstander van »n grondwetsherziening, waarbij het ge lag van de uitvoerende macht zou worden rergroot, maar als President zal hij niet e taak hebben te dien aanzien voorstel en in te dienen of over dergelijke voor tellen ook zelfs maar zijn stem uit te jrengen. Hij voelt Europees-federalistisch: iet is evenwel niet duidelijk hoe hij te- jenover de Europese Defensie Gemeen- chap staat, maar ook daaromtrent zal hii niet meestemmen. De taak van een Franse 'resident der Republiek is daar zij aan lerinnerd in hoofdzaak representatief, legeren doet hij niet; dat doet de rege- ing, tenminste voorzover het parlement iet haar mogelijk maakt. Door sommigen is de opmerking ge naakt. dat de misère van de langdurige pogingen tot presidentsverkiezing spoedig erceten zou wezen als er eenmaal een beslissing zou zijn. Ik geloof dat niet. Ik eloof het wel wat het aantal ronden en et telkens optreden van nieuwe gegadig den betreft, maar dat is bijzaak. Men zal venwel niet vergeten dat de politici ook en deze gefaald zi.in. Misschien zouden ij zelfs ziin bliiven falen als de nabijheid ran Réveillon (de viering van de vooravond ran Kerstmis) en de stijgende publieke erontwaardiging, die leidde tot het ont- lieden van extra-troepen naar Versailles, iun aandrang niet hadden doen gelden, n het gemis aan daadkracht en aan sa menwerking van het parlement in het algemeen belang is door de verlate ver- liezing van een staatshoofd geen zier rerandering gekomen. Dat zal spoedig genoeg blijken. Het zou prettig zijn als men het optimistischer kon zien, maar er s jammer genoeg geen aanleiding toe. loe eerder dit parlement ontbonden wordt, hoe beter het zal zijn, tenminste: ils bij nieuwe verkiezingen de kiezers het. oort voorlichting en leiding krijgen dat ten de waarlijke politieke tegenstellingen loet beseffen. On dit ogenblik is in de toe- tand van het Franse politieke bestel nog o'strekt niets verbeterd. De nieuwe President moet men het bes- e wensen. Zijn naam herinnert aan die an vermaarde fabrikanten van parfums. Hij schijnt dan ook aan hen te zijn ver want. Denkend aan namen van bekende tarfums, zij het wellicht niet van die fir ma, zou men hem ten aanzien van de sym bolische Marianne „Vers toi" (naar jou) willen toewensen. Eraan denkend dat hij m politieke zin „Dans la nuit" (in de macht) gekozen is zou men hem bovendien faarne „Vers le jour" (naar de dag, naar dageraad) zien gaan. Als hij ten aan kon van grondwetsherziening eenmaal ucces met ziin raadgevingen zou kunnen behalen, zou hii wellicht kunnen voorstel en rn te bepalen, dat bij een presidents verkiezing maar twee vrije stemmingen oegelaten zijn; de derde maal stemt men man tussen de twee die de hoogste aan- iallen hebben behaald. Dit geldt in dit 'and (en denkelijk ook in Frankrijk) bij vele verenigingen en bonden. Het is een voudig en practisch. Men hoeft nooit der tienmaal te stemmen. Men is er met hoog- ='ens driemaal af. Staken tenslotte de stemmen, dan laat men de voorzitter be slissen. Of men loot. Het resultaat behoeft miet slechter te zijn dan dat van een meer derheid. R. P. Daar de Kerstdagen dit keer op Vrij dag en Zaterdag vallen, verschijnt ons wekelijkse bijvoegsel „Erbij" als uit zondering nu eens op Donderdag, zulks 'n strijd met de vaste mededeling in de kop daarvan. In het nieuwe jaar zal men het weer „elke Zaterdag" aantreffen. Tussen Nederland en Griekenland is een overeenkomst in werking getreden in zake de afschaffing van de visumplichten. Ne derlanders behoeven voor toelating in Griekenland geen visum meer aan te vra gen wanneer zij daarvoor maximaal twee maanden willen verblijven. Zij dienen ech ter wel in het bezit te zijn van een geldig paspoort. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Uit de Eerste Brief van Paulus aan de Corinthiërs: Zo blijven dan: Geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde. 9> Frankrijk heeft een nieuwe president. Van 17 Januari 1954 af zal René Coty het staatshoofd zijn van de Franse republiek. Een tot dusverre vol strekt onbekend senator van de onafhankelijk republikeinse partij zal de moeilijke taak hebben in de komende zeven jaar een ambt te vervullen dat door president Vincent Auriol op een moeilijk overtrefbare wijze ten einde is gebracht. Dertien stemmingen in zeven dagen zijn er nodig ge weest om de ruim 900 in Versailles vergaderende afgevaardigden en sena toren tot een beslissing te laten komen. Tot de laatste dag toe heeft men in arren moede zijn hoop wel moeten vestigen op een oude man. Edouard Herriot, op een Henri Queuille en op een Auriol, die verklaard had het ambt liever niet nog eens op zich te nemen. Toen kwam gisteren de onafhankelijke partij en met haar de hele rechter vleugel van het Congres met twee nieuwe candidatcn: Louis Jacquinot en René Coty. De eerste, die minister is in het kabinet-Laniel, was voldoende bekend hij kreeg echter in de elfde stemmingsronde maar 338 stemmen, 34 minder dan de socialist Naegelen. De Katholieke M.R.P. had hem om per soon lij ke en politieke (Europese) redenen haar steun onthouden. Daarna werd Cot> in de strijd gebracht. In de twaalfde ronde bleef hij met 431 stemmen slechts 11 van de absolute meerderheid af. De onafhankelijken hoopten op een overwinning en stelden voor ogenblikkelijk door te gaan. Twee uur later was René Coty president van de republiek. Hij had 41 stemmen meer behaald dan de absolute meerderheid (436). Voorzitter André le Troquer, die een moeilijk Congres een week lang op onver beterlijke wijze had geleid, deed de mede deling over de laatste stemming in een zaal, die het resultaat onofficieel al wist, maar niettemin in een uitbundig gejubel losbarstte voor de nieuwe president. Het feit dat de socialisten en communisten niet wilden deelnemen aan de ovaties voor Ccty, was even later vergeten toen het Congres staande de Marseillaise zong. Dat de communisten daar niet aan meededen, behoeft tenslotte niemand te verbazen. Le Troquer hield nog een korte speech: „Moge de ambtsjaren van de president gelukkig en voorspoedig zijn. Dat wij althans voor het moment alle onderlinge geschillen vergeten cn ons verheugen over de benoeming van een nieuw staatshoofd. Ik zeg u: Wij werken voor Frankrijk en voor het heil van de republiek, laten wij dat nooit vergeten." Buiten, op de binnenplaats van het paleis van Versailles, stond de erewacht van de Garde Républicaine opgesteld om een klein uur later president Coty haar eer te bewijzen. Er waren tientallen fotografen, film operateurs en televisiemannen. De nieuwe president poseerde gewillig. En terwijl de enorme presidentiële auto langzaam weg gleed in de richting van de prefectuur van Versailles waar de nieuwe president de eerste nacht voor zijn feestelijke intocht in Parijs zou doorbrengen en de enkele duizenden belangstellenden hem toejuich ten, kregen de parlementariërs, het Franse volk en de journalisten eigenlijk pas een eerste gelegenheid te overdenken wie de komende zeven jaar in het Elysée zal huizen. Kerstman hielp De verkiezing van president Coty ver toont een opmerkelijke overeenkomst met de investituur als premier Antoine Pinay indertijd, en later van Laniel. Van geen van drieën kon men zeggen, dat zij zich tevoren door hun éclatante persoonlijke kwaliteiten aan hun collega-Kamerleden hebben opgedrongen. Hun successen waren zeker voor een belangrijk deel toe te schrijven aan combines, transacties achter de schermen, aan de uitputting, waaraan het parlement ten prooi was gevallen, en tenslotte aan de druk van een volk, dat met afkeer over zijn parlement begon te den ken. En als laatste, maar zeker niet onbe langrijkste factor mag men dan de feest dagen nog noemen, die de heren congres sisten toch wel graag thuis bij hun vrouw en kinderen wilden doorbrengen. „Het Kerstmannetje is mijp grote helper geweest," aldus de eerste uitlatingen van het nieuwe staatshoofd cn die hitorische woorden pleiten zowel voor zijn esprit als voor zijn gevoel voor verhoudingen. Pinay heeft bewezen dat zelfs op zo'n dubieuze victorie nog wel eens bemoedi gende verrassingen kunnen volgen en men moet dan nu maar hopen, dat president Coty naderhand eerder in de klasse-Pinay dan in de categorie-Laniel geplaatst zal mogen worden. Ofschoon de 71-jarige Coty sedert 1923 zijn departement van de beneden-Seine in het Franse parlement vertegenwoordigd heeft, speelde hij toch nimmer een rol op het eerste plan. in 1947 en 1948 is hij korte tijd als minister van Wederopbouw opge treden en later werd hij vice-voorzitter van de raad der republiek. Maar voor de rest kan men hem met zeker voorbehoud, politiek gesproken, wel als onbeschreven blad papier omschrijven. De bijzondere belangstelling van Coty, die van huis uit, evenals zijn voorganger Auriol, jurist is, gaat uit naar vraagstukken die op de Grondwet betrekking hebben en men weet dat hij de constitutie van 1946, die de wankele basis vormt van de vierde republiek, weinig tedere gevoelens toe draagt. Men verwacht van hem dan ook speciale impulsen voor Grondwetswijziging, waar jaren over wordt gepraat, zonder dat er ooit iets van is gekomen. Hoewel vermoedelijk geen hartstochte lijk voorstander van de integi-atie noch van het Europese leger, is Coty de federalisti sche ideeën toch wel toegedaan. Als presi dent van de parlementsgroep van federa listen vertonen zijn denkbeelden zekere overeenkomst mee die van de vice-premier Paul Reynaud. René Coty, die met zijn blauwe ogen, zijn blonde haren en zijn flinke, sportieve ge stalte eerder aan een Brit dan aan een Fransman doet denken, is zeker niet iemand dis men een man van de wereld AFP/ReuterRené Coty, de nieuwe Franse president is in 1882 te Le Havre geboren, waar hij zich in 1902, va rech ten en filosofie gestudeerd tc hebben, als advocaat vestigde. In 1923 werd hij afgevaardigde van het departement Seine Inférieure in het Franse parle ment. Eerder maakte hij deel uit van de gemeenteraad van Le Havre. In de kabinetten-Schuman van Novem ber 1947 en September 1948 en het kabinet-Marie van Juli 1948 was Coty minister van Wederopbouw. Hij werd in November 1948 senator en in Januari 1949 aangewezen als vice- voorzitter van de raad van de republiek, een post, die hij tot nu toe bekleedt. Coty komt, evenals premier Laniel uit Normandië. Hoeujel hij deel uitmaakt van de gematigd-conservatieve rechtse vleugel en op bijzonder goede voet staal met de Franse Katholieke hiërarchie, wordt hij in het algemeen ook gewaar deerd door de centrumpartijen en de niet-communistische linkervleugel. In de eerste wereldoorlog was hij vrij williger en hij verkreeg het ,,Croix de Guerre" wegens zijn moedig gedrag. De nieuwe president heeft grote belang stelling voor federalistische bewegingen, maar hij heeft zich nooit gebonden ten aanzien van het Europese leger. In de sciiaat sprak hij weinig. Hij was een van de ongeveer zes honderd parlementariërs, die na Frankrijks ne derlaag in 1940 voor maarschalk Pétain stemde, maar hij trok zich onmiddellijk daarna terug uit het politieke leven en een speciale jury besloot in 194b, dat er geen smet kleefde aan zijn naam. De nieuwe president van Frankrijk, de 71-jarige René Coiy, die Woensdagavond tijdens de 13e stemming de vereiste meerderheid haalde. (ANP/Telefoto). zou willen noemen. Hij houdt van een hui selijk bestaan en hij vindt, het aangenaam zich door zijn vrouw, twee dochters en tien kleinkinderen omringd te weten. Coty heeft, in tegenstelling met Laniel, niets van een ambieuze arrivist, ofschoon hij met de tegenwoordige premier wel, sociaal gesproken, eenzelfde origine gemeen heeft. Ook Coty behoort tot een der rijkste families van Frankrijk, al heeft hij zich dan ook nooit persoonlijk met de belangen van het wereldberoemde parfum-concern bezig gehouden. Hij houdt, zegt men, meer van jagen cn ook daarin reikt hij zijn voor ganger Auriol de hand. Zijn overige lief hebberijen liggen op het gebied van de mu ziek en de litteratuur, en zijn bibliotheek moet een der kostbaarste collecties biblio- phiele uitgaven ter wereld bevatten. Zware opgave Of hij de kracht zal bezitten om Frank rijk uit de peilloos diepe impasse te hel pen waarin het land nu is geraakt, zal men slechts hebben af te wachten. Hij zal in elk geval zijn krachten spoedig kunnen nieten, want direct na zijn inauguratie op 17 Januari zal premier Laniel zijn ontslag bij hem moeten indienen. Coty staat voor de taak een crisis op te lossen, die meer problemen en complicaties biedt dan zich tol dusver misschien ooit aan een president hebben voorgedaan. Het nieuwe staatshoofd heeft nu dus drie weken tijd om zich door zijn voorganger Auriol in de knepen van het presidentiële vak te laten inwijden. Hij kan zich moeilijk een bekwamer pro motor wensen, maar even moeilijk zal het hem vallen de onkreukbare, voortreffelijke Auriol als staatschef te evenaren. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft verklaard, dat president Eisen hower van mening is. dat Amerika „spoedig voor de noodzakelijkheid zal staan zijn basispolitiek jegens Europa te herwaar deren" als de Europese Verdedigingsge meenschap niet tot stand zou komen. De president heeft gisteren van zijn adviseurs rapporten ontvangen over de vooruitzichtne voor de E.V.G. en over de NAVO. Eisenhower beschouwt de E.V.G. met haar plan voor een internationaal leger als „het eni^e practische voorstel om een einde te maken aan de voortdurende strijd tus sen Frankrijk en Duitsland en om een vaste kern voor de NAVO te scheppen." Hector McNeil, Labour-parlementslid en gewezen minister van Staat, heeft ver klaard, dat Churchill en Foster Dulles schijnbaar hebben besloten het Westelijke bondgenootschap te doen uiteenvallen. Dit zou een mogelijk resultaat zijn van de „dreigende en onbeleefde taal aan het adres van Frankrijk" van de Britse premier en de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zei hij. Het kon ook leiden tot een Frans-Russische toenadering. „Churchill moest bedenken, dat zijn zon derling cn onvergeeflijk onvermogen om Frankrijk te begrijpen, samen met een Amerikaans onvermogen, al eens eerder generaal De Gaulle dwong naar Moskou te vliegen," aldus McNeil. MOSKOU, (Reuter/AFP) Beria en zijn zes medeplichtigen zijn na een proces van vijf dagen ter dood veroordeeld en onmiddellijk daarna gefusilleerd, aldus is van officiële zijde te Moskou bekend gemaakt. De veroordeelden werden Woensdag voor een vuurpeloton terechtgesteld. Het Hof veroordeelde de beklaagden, die allen be kenden, tot de doodstraf, verklaarde hen vervallen van alle militaire titels en onder scheidingen en bepaalde, dat hun goederen aan de staat vervallen. Er was geen beroep op deze uitspraak mogelijk. De zes medeplichtigen, die tegelijk met Beria zijn doodgeschoten, zijn: Merkoelov, oud-minister van Staatstoezicht; Deka- novov, gewezen onderminister van Buiten landse Zaken en lid van de geheime po litie; Mesjik, een vroegere hoge functiona ris van de geheime politie. Na Stalins dood werd hij minister van Binnenlandse Zaken van de Oekraine. Koboelov, lid van de ge heime politie en onderminister van staats veiligheid; GogLdze, afdelingschef van hel ministerie van Binnenlandse Zaken; Vlo- dimirsky, hoofd van een speciale afdeling voor onderzoek op het ministerie van Bin nenlandse Zaken. In een bekendmaking van het hoogge rechtshof wordt gezegd dat het bewezen is, dat de zeven veroordeelden het moeder land hebben verraden en in het belang van vreemde mogendheden hebben gehandeld. Zij wilden de organen van de geheime po litie gebruiken tegen de communistische partij en de regering, aldus de bekendma king. Blijkens de verklaring van het opper- gerechtshof stond de speciale zitting on der voorzitterschap van maarschalk I. S. Koniev. Leden waren Sjwernik, voorzit ter van de raad van vakverenigingen, Zejdin, eerfste ondervoorzitter van het op- pergerechtshof, Moskalenko, generaal van het leger, Mikhailov, secretaris van het be stuur der afdeling Moskou van de commu nistische partij, Koesjawa, voorzitter van de raad van vakverenigingen van Georgië, Gromov, voorzitter van het Moskouse stadsgerecht en Loenef, eerste onderminis ter van Binnenlandse Zaken. Beria Levensloop Lavrenti Pavlovitsj Beria. evenals Sta lin een Georgiër, werd op 29 Maart 1899 in de Kaukasus geboren. Hij was sinds 1916 lid van de partij. Op 21-jarige leeftijd werd hij de rechterhand van de politie chef van Bakoe. Sedertdien maakte Beria zijn carrière in het politie-apparaat van de Sovjet-Unie. Na de dood van Lenin naar Moskou gekomen, volgde hij in 1938 Jeslof, na diens aftreden op als hoofd van de Gepeoe. Tot 1946 was Beria volkscommissaris voor Binnenlandse Zaken. In dat jaar werd het commissariaat gesplitst in twee mi nisteries: dat van Binnenlandse Zaken on der Kroeglof en dat van Staatsveiligheid onder Bakoemof. Beria bleef vice-premier. In 1943 kreeg hij de rang van maarschalk van de Sovjet-Unie. Op het 19e partijcon gres werd hij gekozen tot lid van het pre sidium van het centrale comité der com munistische partij, dat in de plaats is ge komen van het oude Politbureau waarvan hij sinds 1946 deel uitmaakte. PARIJS (Reuter). De staking van be ambten van de Franse postkantoren op de stations en het Parijse telegraafkantoor heeft zich Woensdag uitgebreid tot sorteer ders in de postrijtuigen op de belangrijke spoorlijnen. Er wordt niet alleen gestaakt in de sta tionspostkantoren van het Gare du Nord en het Gare Saint-Lazare te Parijs, maar ook te Toulouse, Grenoble, Perigueux, Mar seille, Nantes, Lyon en andere steden. De staking op de vliegvelden breidde zich Woensdag, de vijfde dag van de sta king, uit tot Dakar en de vliegvelden in Frans Equatoriaal Afrika. Vijftiende verantwoording r w JNed. Politie Bond afd. Haar lem ƒ25.-; p. K. ƒ2,-; N. N ƒ2,50; Brid geclub „Bosch en Vaart" ƒ30,70; F. E. V. J. f2,50; W. C. B. Zn. ƒ10,—; S. P. ƒ0.—; Ver. van Huisvrouwen v. Haarlem e. o. 131,50; fam. v. J. H. G. 100,—; van V. V. ƒ10,—; Ph. Gr. ƒ5,—; P. v. S. ƒ2,50; F. P. 2,50; N. R. V. V. 7,50; v. E. ƒ1,—; Jcker- pot ƒ4,50; C. A. S. ƒ2,50; Teddy ƒ2,50; J. W. f 5.P. J. F. ƒ2.50; M. G. ƒ10,—; S. A ƒ1.50; Wed. P. K. Zn. ƒ10,—; J. F. M ƒ2,50; H. B. ƒ3,—; L.-S.-K. ƒ1,—; fam. R. ƒ7,50; N. N. ƒ1,—; M. en B. ƒ2,50; H. H. f2,Betty en Keesje ƒ2,50; K. G. ƒ5, Hankie 2.50; W. M. 2,50; Oma G. S. 1,—; A. J. de W. ƒ2,50; A. K. ƒ4,—; Th. A. H. f5,—; A. T. ƒ1.—; J. H. ƒ1,—; D. K. ƒ5,—; L. d. H. 1.—; N. 1,—; T. T. 3,—; Helpie— Helpie ƒ5,—; N. N. ƒ2,50; A. J. R. ƒ1.—; Dames v. S. ƒ4.—; R. B. ƒ1.—; Mevr. B. ƒ2.50; M. H. de B. ƒ2,50; D. R. ƒ2.50; F. M. ƒ2.50; de Heer en Mevr. A. A. E. B. v. V. f20.—; S. A. ƒ4.—; B. D. ƒ2,50; N. N. ƒ1,—; Mevr. N. N. 3.50; W. B. 25,—; Mr. H. K. K. 25.—; J. K. 25,—; Vrijmetselaarsloge „Ad Lucem et Pacem" 25,C. v. V. 10, Drs. H. K. f 10.—; M. M. A. 10,—; Dr. M. A. T. fin—; Ir. J. F. ƒ10,—; P. C. W. ƒ10,—; E. S. S. S. ƒ10,—; W. J. d. B. ƒ10,—; S. M. R. f5.—; M. A. W. ƒ5.—; W. P. W. ƒ5,—; A. H. N. S. O. 5.—: J. H. v. P. f 5,—: Ir. R. H. f5.—: P. G. M. f3,—: L. te B. ƒ2,50; E. K. H.—H. J. C. S. K. ƒ2,50; A. J. ƒ2,50; J. V. f2.50; H. H.—S. f2,—; S. ƒ2.50; F. V. ƒ2,50; M. M. B. ƒ2.—; W. A. H. f 1 J. J. d. V. f 1P. v. T. ƒ1,50; N. N. ƒ1,—; P. d. G. f 1,—: J. D. 1,—; D. v. M. 1,—; C. M. K.— K. ƒ10,—. Dagtotaal 737,70. In het geheel is thans bij ons blad bin nen eekomen ƒ9925,26. Bij de Twentsche Bank ziin de volgende giffen binnengekomen: Mw. C. I. v. S ƒ10. N. N. 100.Fa. L. ƒ10,—; N. V. S. ƒ10,—; S. P. R. Co. f 100.—: A. J. d. B. ƒ2.50: H. O. 7.n. N V. f 10.N. Z. H. V. M. ƒ25,—; N. V. de S. f 10,—; Boekh. HC f 10.—; C. B. ƒ5.—; J. A. B. Zn. f5.—: Fa. C. ƒ15.—; G. A. C.—H. f5.—: N. V. A. K. Co. f50.—; N. V. Mii. H. fin.—; mr. J. C. D. ƒ50.—; N. N. 10.—; N. N. 10,—. Het K.N.M.I. deelt mede: De mistkansen nemen vandaag af, door dat er in het algemeen meer wind komt. Een front, dat de zachte lucht boven onze omgeving scheidt van koudere lucht, die uit Noordelijke delen van de oceaan af komstig is, beweegt zich in Oostelijke richting over de Britse eilanden, vergezeld van een regenzone. Verder naar het Westen bevindt zich op de Oceaan ten Noord-Westen van de Azo- ren een nieuwe actieve depressie, die vrij snel in Oostelijke richting trekt. Deze laatste depressie zal gedurende de Kerstdagen het weer in onze omgeving be- invloeden. Men moet rekenen op wisselend weer, waarbij tijdelijk enige regen zal vallen en de wind af en toe kan toenemen. Vorst is er niet te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers- ,5 T3-: y SZ S« Temp. 7 uur M 2 ei 8| a, c v - 3'C 35 Z.5 Helsinki sneeuw Z 3 -5 0,1 Oslo geheel bew WNW 2 2 3 Stockholm geheel bew. ZZW 3 1 0 Kopenhagen geheel bew. ZZW 2 3 0,4 Londen regen ZW 7 9 6 Amsterdam geheel bew Z 7 7 0 Brussel zwaar bew. WZW 5 9 2 Parijs motregen ZZO 3 5 3 Bordeaux zwaar bew. windstil -0 0 Grenoble nevel windstil -1 0 Nice zwaar bew. NW 4 8 0 Warschau nevel ONO 2 -5 0 Berlijn motregen ZO 2 1 0,1 Frankfort motregen ZZW 3 4 1 Miinchen motregen WNW 2 1 8 Ziirich nevel NNW 1 2 2 Genève nevel windstil 1 0 Locarno geheel bew. windstil 3 0 Wenen geheel bew. NW 2 1 0,1 Innsbruck sneeuw windstil -1 1 Rome geheel bew. NO 4 3 0 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vanavond in het Oosten van het land nog wat lichte regen of motregen, overigens koude nacht met opklarin gen. Morgen overdag toenemende be wolking met later van het Westen uit regen en iets lagere temperaturen dan vandaag. Matige tot krachtige wind. krimpend van West naar zujd. 25 December Zon op 8.48 uur. onder 16 33 uur. Maan op 22.33 uur. onder 11.17 uur. 26 December Zon op 8.48 uur onder 16.33 uur. Maan op 23 42 uur. onder 11.30 uur. 27 December Zon op 8.48 uur. onder 16.34 uur. Maan op onder 11.42 uur. 28 December Zon op 8.48 uur. onder 16.35 uur Maan op 0.51 uur. onder 11.55 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 24 December Hoog water: 6.11 en 18.28 uur. Laag water: 1.50 en 14.10 uur. Vrijdag 25 December Hoog water: 6.54 en 19.11 uur. Laag water: 2.29 en 14 49 uur Zaterdag 26 December Hoog water 7.36 en 19 54 aur Laag water 3.05 en 15.27 uur Zondag 27 Deecember Hoog water' 8.17 en 20.36 uur Laag water- 3.43 en 16.03 uur. Maandag 28 December Hoog water: 8.58 en 21.24 uur. Laag water: 4.21 en 16.44 uur. "OOOCOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1