Tweede Kamer is gereed met de begrotingen IVOROL Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Het klokje Een Eeuw Geleden Verstopping r=Ct9e Verrassend goed werk op de Nationale Foto-Kerstsalon Verkeer en Water staat goedgekeurd Chocolade wordt duurder Wasserij tarieven gaan 10 percent omhoog donderdag 24 december 1953 3 Heringa Wuthrich BRILLEN voor Kerkelijk Nieuws Proberen blijft begeren! rHoe is het ontstaan?^ Dit woord: ONTHUTST DeKleHtel^fa PUROL DOET MEER Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 December 1853 „Van de wijze, waarop wij de grote werken op waterstaatkundig terrein tot stand kunnen brengen hangt de eco nomische toestand van ons land voor een belangrijk deel af. Wij leven met veel mensen op een klein gebied en het zal grote krachtsinspanning eisen, te doen wat wij ons hebben voorge nomen. Maar in de historie kennen wij wel meer tijden van op- en neer gang, van strijd en overwinning. Laat Nederland deze weg moedig en vast beraden betreden, gevoed door onze beste vaderlandse tradities". Met deze woorden besloot de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Alger a, in de Tweede Kamer zijn begrotingsrede, waarin hij antwoord heeft gegeven op de vele vragen, welke hem in de loop van het debat zijn gesteld. Drie hoofdonderwerpen had de minister, na zijn de vorige nacht onderbroken rede voering overgehouden: de luchtvaart, de scheepvaart en de waterstaat. Over de weerschependienst in de Atlan tische Oceaan kon de minister de verheu gende mededeling doen, dat er een wending ten goede is gekomen in de houding van de Verenigde Staten. Zij zullen nu toch deelnemen aan de in Februari te houden weerschepenconferentie. Hoewel de weer- s'chepen voor de luchtvaart hun essentiële betekenis hebben verloren, houden zij voor meteorologische waarnemingen hun waar de. Mede daarom wil Nederland zijn be perkte aandeel in de weerschependienst handhaven. Over de beheersvorm van Schiphol zei de minister, dat hij op duidelijke wijze te verstaan heeft gegeven, dat zijn geduld ten einde is. De opleiding van leerling-vliegers zal ADVERTENTIE Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65et DONDERDAG 24 DECEMBER Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Kerstwijding van „De grotere Wereld", 8 uur. Kerstnachtdienst, 11 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoonstelling, 9—22 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die het teken dragen", 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaai\ 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Gevangenen van het oer woud", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: „De vuurproef", Ne derlandse Comedie", 7.30 uur. Zuiderkapel: Ed. W. Pera, 10 uur. Schagclielstraat 26: Kerstnachtwijding van het Leger Des Heils, 6 uur, v.m. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Singin' in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 on 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2 en 4.30 uur. „Vrouwen die het teken dra gen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De kuise Vio letta", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Puntje en Anton", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vliegen", alle leeft., 10.30 uur. „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Concertgebouw: Kerstmatinee: Rosa Spier, harp, jeugdkoor „Inter Nos", 2.30 uur. Revue met oa„ Cees de Lange, Tom Erich en Johnny Meyer, 8 uur. Stadsschouwburg: „Dertien aan tafel", De Haagse Comedie, 8 uur. Wilhelminakcrk: Kerstdienst, 10 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlemse Kunst Ge meenschap; „Het geheim van de Prins", kindervoorstelling door Toneelgroep Puck, 2.30 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoon stelling, 9—22 uur. Palace. ..By the light of the silvery moon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Blossom time", alle leeft., 11 uur, ochtendvoorstelling. „Wabash Avenue", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: ..Singin' in the rain", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2 en 9.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De kuise Vio letta", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vlie gen", alle leeft.. 10.30 uur. „Gevangenen van het oerwoud". 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. ZONDAG 27 DECEMBER Concertgebouw: „Potasch en perlemoer' Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Zui derkapel: P. Bardelmcyer, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, spreekster Corrie ten Boom, 8 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard". 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. „Blossom time", alle leeft., 11 uur, ochtendvoorstclling. Minerva: „Singin' in the rain", alle leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft.. 2 en 4.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De kuise Violetta". alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vliegen", alle leeft., 10.30 uur. „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 28 DECEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest met Jn Vincent, 19.30 uur. Ge bouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere Wereld". 8 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoonstelling, 922 uur. Minerva: „In Pyjama", Toneel gezelschap Johan Kaart. 8.15 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het. gou den zwaard", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dolle Woensdag", alle leeft.. 2.30 uur. „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar. 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta". alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vliegen", alle leeft.. 10.30 uur. „Ge vangenen van het oerwoud", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. van Ypenburg verdwijnen, nu de Konink lijke Luchtmacht er een squadron straal jagers zal stationneren. Er zal op Ypen burg een nieuwe startbaan worden aan gelegd. Een der consequenties daarvan is dat de rijksweg Den Haag—Rotterdam ter plaatse verlaagd moet worden. De minister sprak ook over de nationale vliegtuigindustrie en deelde ons mede dat de Fokker S. 14, een lesvliegtuig met straalmotoren, door deskundigen van de E.D.G. en de N.A.V.O. zal worden beproefd. De Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart heeft een tienjarenplan opgesteld voor de aanleg van vliegvelden voor de opleiding van zweefvliegers. Het plan dat f 1.4 milïioen zal kosten, is thans in studie. Minister Algera heeft ook aandacht ge schonken aan integratie-vraagstukken en als zijn mening kenbaar gemaakt, dat een gemeenschappelijke markt niet bestaanbaar is zonder een gemeenschappelijke ver- voerspolitiek en dat het dus ook moet ko men tot een gemeenschappelijke markt van vervoersondernemingen. Bij het zoeken naar normen is er veel verscheidenheid van opvatting. Weliswaar is er overeen stemming bereikt over de voorschriften voor de toelating van ondernemingen en materiaal in het wegverkeer, maar over de uitwerking van het beginsel der vrijheid van wegverkeer en over de verlening van vergunningen heerst geen eenstemmigheid. Ten aanzien van de „wagonpool" is een stap gezet in de richting van een rationaal gebruik, maar zijn eindoordeel wilde de minister opschorten. Hij waarschuwde echter een nationale coördinatie niet te laten voorgaan bij een internationale co ördinatie. Concentratie in de nationale ver- voersnolitiek werkt verstarrend, zei de minister. Het Rijnvaartverschil Het geschil over de toepassing van de Acte van Mannheim heeft reeds vóór zijn ambtsaanvaarding de aandacht van mr. Algera gehad. Hij heeft als Kamerlid des tijds minister Wemmcrs aangevallen over zijn beleid ter zake. Nu heeft hij van achter de regeringstafel in duidelijke bewoordin gen gezegd, waar het op staat en verklaard dat het beginsel, dat de Rijnvaart interna tionaal vrij is, ook wat betreft het „Inner- deutsche Verkehr" de negentiende eeuwse vorm van gemeenschappelijk markt is. „Ik zal de dag prijzen", aldus de minis ter, „waarop een oplossing van de moeilijk heden zal zijn bereikt. Het uitgangspunt blijft het recht, neergelegd in de Acte van Mannheim. Zo er geen overeenstemming wordt be reikt zou een beroep gedaan kunnen wor den op de rechtsmiddelen die ons ten dien ste staan. Interimrapport van Delta-commissie „Het water is onze vijand en onze vriend. Wij moeten het dienstbaar maken aan de positieve beveiliging van onze welvaartsbronnen" zei de minis ter, die mededeelde, dat het interim rapport van de Delta-commissie over de afsluiting der zeegaten binnen af zienbare tijd tegemoet kan worden gezien. De minister deelde mede, dat in 1956 de stormsluis in de Hollandse IJsel gereed zal zijn. Hij gaf een overzicht van wat er met betrekking tot de waterbeheersing wordt ondernomen en besprak de plannen voor de Rijn-Lek-kanalisatie, ook met het oog op de bestrijding van de verzilting. De Rijnkanalisatie kan in 1961 voltooid zijn. Met dit werk is een bedrag van f 70 mil ïioen gemoeid. Dit voorjaar zal een onder zoek worden ingesteld naar het verhogen van het peil van het IJselmeer, ter vorming van een groter reservoir. Bij de afdamming van cie zeegaten komt ook een voor de strijd tegen de verzilting belangrijk zoetwaterreservoir beschikbaar. Gaat die afdamming niet door, dan zullen voor grote gebieden voorzieningen moeten worden getroffen. Tenslotte deelde de minister mede dat een plan in studie is voor de afvoer van afvalwater van de Twentse industrie naar Oost-Groningen en de Dollard, waardoor ook een oplossing zal kunnen worden ge vonden voor de vuilafvoerproblemen van de Oost-Groningse industrie. Na een korte re- en dupliek werd de be groting zonder hoofdelijke stemming aan- ADVERTENT1E ■DVF.RTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS genomen. De C.P.N. liet het tegen aan tekenen. Toen kon voorzitter Kortenhorst het jaarlijkse Kerstrapport voorlezen en de veel geplaagde Kamerleden de vrijheid geven. Hij heeft daarbij een antwoord gegeven op de critiek, dat de Kamer in een zo snel tempo heeft moeten werken dat dit de parlementaire democratie schaadde. Daar mogelijk ook Kamerleden zich wel eens over hun voorzitter zullen hebben be klaagd, nam dr. Kortenhorst de gelegen heid te baat, nog eens de hele machinerie van de parlementaire behandeling na te gaan, om tot de conclusie te komen, dat wil men de gang van het staatsapparaat niet verstoren, de behandeling zó en niet anders moet verlopen. De Kamer heeft van de derde Dinsdag in September af niet minder dan 43 dag en 25 avondvergaderingen gehouden. Om aan het bezwaar van een nict-grondige be handeling van de begrotingen tegemoet te komen is een aantal ondei werpen naai het volgend jaar verschoven. De Kamerleden waren in deze periode 200 uur aan het woord. De Staatsdrukkerij moest om bij te blij ven met 75 personeelsleden 7700 uren over werken en heeft in deze periode 35.000 kg papier verwerkt. Op 2 Februari komt de Kamer weer in openbare vergadering bijeen. De afdeling industrie van de Nederland se Cacao- en Cacaoproductenvereniging heeft een vergadering gehouden ter be spreking van de consequenties der sterk gestegen prijzen der cacaobonen. De cho coladefabrikanten zijn tot het besluit ge komen, liever dan over te moeten gaan tot het vervaardigen van aanmerkelijk dun nere repen, bij een gewichtsverhoging de gangbare prijs van 20 cent na 1 Januari te verhogen tot een kwartje. Tevens werd besloten de prijzen van andere chocolade artikelen op een prijspeil te brengen dat ten minste 10 cent per 100 gram chocolade hoger is dan het huidige. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Snuil Uw verkc keel of F en wrijf I udheid van neus borst weg met 9 •Yjyk 1 1 GR. HÖUTSTR. NAAST LUXOR Gcref. kerken Beroepen te Bant (N.O.P.), B. J. Aal- bers, cand. te Heelsum. Aangenomen naar Niezijl: D. Pasman Jr., cand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Hijum-Finkum en voor Oldemarkt. Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (als evang. pred.) W. v. Boeijn te Eindhoven. Beroepen te Buntschoten-Spakenburg (vac. dr. H. B. Visser) J. Nawijn te Aalten. Bedankt voor Oenkerk: K. Reenders te Bedum. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zierikzee (2e pred.pl.), I. de Bruijne te Hilversum-C. en H. Toorman te Deventer. Geref. gemeenten Bedankt voor Werkendam: W. C. La- main te Grand Rapids (U.S.A.). Beroepen te Leerdam: J. B. Bel te Krab- bendijke. Beclankt voor Gouda: M. Blok te Rotter dam-C. Ned. Herv. kerk Beroepen te Harderwijk: P. P. J. Mon ster te Katwijk aan Zee; te Hasselt: A. Breure te Zegveld. De Federatie voor de Wasindustrie deelt mede dat met ingang van l Januari de wasserij tarieven met 10 percent verhoogd worden. De reeds geruime tijd in voorbereiding zijnde nieuwe CAO voor de wasindustrie, welke onder meer een betere beloning voor de vakkundige werkzaamheden van het wasserij personeel beoogt, de prijsstij gingen van in het wasserijbedrijf noodza kelijke materialen en een stijging van de kosten, voortvloeiend uit de verhoging van de werkeloosheids- en wachtgelduitkering en de algemene loonsverhoging, maakte volgens de federatie deze prijsverhoging noodzakelijk. De federatie meent dat deze prijsver hoging ook in het belang van het publiek is, daar ook de verdere uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek erin is ver disconteerd. ADVERTENTIE Er bestaat een werkwoord hutsen dat: schudden betekent en dat u allen kent in liet woord hutspot. Ont-hutsen komt in oudere taal nog een enkele maal voor in de zin van: ontstellen, maar verder is van het hele werk woord alleen nog maar het deelwoord: onthutst over voor: in de war, van de kook. Vroeger kon men dus zeggen: die brief moet u niet onthutsen, maar thans klinkt dat vrij dwaas. Naast hutsen staat hutselen, zoals klapperen naast klappen en suizelen naast suizen. Vroeger had men ook een deelwoord: onthutseld dat hetzelfde be tekende als onthutst. Misschien herin nert u zich de regels uit Van Alphens gedicht over Cornelis die een glas ge broken had? Hij staat onthutseld en bewogen De moeder komt. Zij ziet de tranen in zijn ogen Hij schijnt verstomd. De vijftiende Nationale Kerstsalon van de Amsterdamse Amateur-Fotografen Vereniging, die Dinsdag in Arti et Amici- tiae aan het Rokin geopend werd, is in vele opzichten een prettige verrassing. Drieëntachtig amateur- en beroepsfoto grafen tonen ruim 200 van hun beste werkstukken, waarin allereerst de voor treffelijke ontwikkel- en vergrotingstech niek bewondering afdwingt. Zelfs in de meest extreme blow-ups" lappen van 50 x 60 cm en groter! valt nergens „kor rel" te bespeuren en zij tonen een voor beeldige détaillering in alle partijen: ju weeltjes van drukkwaliteit, die men zich moeilijk beter wensen kon. Men heeft de moderne amateur-fotogi'a- fie en niet ten onrechte vaak ver weten, dat zij te haastig en teveel „en Coppens, die op sublieme wijze het leed der ontheemden vertolkt: foto's van een suggestieve kracht, zoals men ze zelfs op de grote internationale salons maar hoogst zelden te zien krijgt. Ook de amateurs verrassen met vaak zeer origineel werk, vooral in het genre „table top" miniatuur-tafelscènes met zelfgemaakte poppen en décors waar mee zij bizonder geestige effecten bereik ten, zoals b.v. het kostelijke „naakt" dat wij hierbij reproduceren. Andere amateurs doen een moedige gooi naar moeilijker technieken en onderwer pen als pseudo-solarisatie en „high key" een fotografisch procédé, waarbij geen- schaduwen en zware partijen voorkomen en dat vooral voor blonde kinder- en vrou wen portretten, bloemen-close ups e.d. ver gros" produceert om werkelijk belangrijk rassend effectvol kan zijn. Een aantal goe- werk te kunnen voortbrengen en haar de geduldige toewijding der vroegere „broom- oliewerkers" ten voorbeeld gesteld. Maar het hier tentoongestelde lijdt stellig niet aan het euvel van overhaasting; „toevals treffers" zijn er nauwelijks, en vrijwel ieder stuk is kennelijk het resultaat van grondige voorbereiding en uitwerking. Dat betekent echter niet, dat deze foto's een „bestudeerde", of erger nog: een ge poseerde indruk maken. Integendeel, de meerderheid wekt een ongekunstelde, spontane indruk en dat is, dunkt ons, waarin de fotografie van onze tijd vooral haar kracht moet zoeken. Ook de conven tionele „salonfoto" zoals de „schilder achtige" landschapjes, de afgezaagde gen restukjes en de zoetelijke portretten, die sinds jaar en dag de tentoonstellingswan- üen overdekt hebben, beginnen steeds meer plaats te maken voor gedurfder composi ties en dynamischer onderwerpen. Veel van dit werk geeft blijk van geestdriftig expe rimenteren met nieuwe ideeën en persoon lijke visies, en al komen die niet allemaal uit de grondverf, het geheel ziet er toch heel wat frisser uit dan de slaapverwek kende huisje-boompje-mensje-salons van weleer. Van die lust tot experimentereh getuigen vooral de foto's van onze beroepsfotogra fen een verheugend verschijnsel, omdat juist de leden van dit gilde doorgaans ge makkelijk vastroesten in hun eigen „glad de" en profitabele studio-werkwijze. Zo zagen wij bijzonder fraaie „combinatie"- en „reliëf-drukken" van Steef Zoetmulder (van wie vooral de indrukwekkende fan tasie „Rotterdam" treft), markante por tretten, met als zwart fluweel glanzende schaduwen, van de Haarlemse Nell Her- bert, en een serie grote platen van Martien de tot redelijke kleurendia's completeert deze lustrumsalon, die tot en met 3 Ja nuari elke middag, op 23, 28, 29, 30 Decem ber en 2 Januari bovendien ook 's avonds van 7 tot 10 uur te bezichtigen is. H. C. „De Naaktstudie" een grappig table top"- scènetje van de Amsterdamse amateur J. M. P. Prima. TONEEL EN DANS Vrijdag 25 December, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Eerste voorstelling in Haarlem van „De Vuurproef" (The Crucible) van Arthur Miller onder regie van de zelf medespelende Albert van Dalsum, met Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg in de hoofdrollen. Zaterdag 26 December, gebouw St. Bavo, 14.30 uur: Jeugdvoorstelling onder auspi ciën van de toneelgroep Puck. Opgevoerd wordt „Het geheim van de prins" (spel voor de jeugd van 6—14 jaar) door Cas Baas onder regie van de schrijver. Zaterdag 26 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie vertoont het Franse blijspel „Dertien aan tafel" van MarcGilbert Sauvajon onder regie van Jan Retèl. waarin onder meer Ida Was serman. Myra Ward, Dick van Veen en Johan Valk optreden. Zondag 27 December, Stadsschouwburg, 20 uur: „Hart tegen hart" (Bataille de Da mes) van Scribe in vertaling van Bert Voeten onder regie van Fons Rademakers door de Nederlandse Comedie met onder anderen: Mary Dresselhuys. Winnifred Bosboom. Allard van der Scheer en Joan Remmelts. Zondag 27 December, Concertgebouw, 20 uur: In de grote zaal speelt het toneelgezel schap „Johan Kaart" de klucht „Potasch en Perlemoer" van Glasz en Klein, met: Tillv PérinBouwmeester, Ingeborg "Winkler, Johan Kaart, Johan Boskamp, Matthieu van Eysden en vele anderen. Maandag 28 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor houders van een zogenaamd personeelsabonnement-B vertoont de Haagse Comedie het blijspel „Dertien aan tafel" onder regie van Jan Retèl (zie Zaterdag). Maandag 28 December. Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" vertoont het ponulaire blijspel „In Pyjama". De hoofdrollen hierin worden vervuld door Johan Kaart en Johan Bos kamp. Dinsdag 27 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling voor houders van een per- soneelsabonnement C van het Franse blijspel „Dertien aan tafel" van Sauvajon door de Haagse Comedie onder regie van Jan Retèl (zie Zaterdag). Vrijdag 1 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Volgens traditie verzorgt het Vrije Toneel de Nieuwjaarsbespeling. Opgevoerd wordt „Graag of niet" (Hobson's Choice) van Met de komst van de geu rige groene boom in huis is het tijdstip aangebroken om samen met de twee kleine dochters naar zolder te gaan, waar de schitterspullen in watten liggen opgeborgen. Twee grote dozen, vol blin kende tederheden in alle kleuren die men zich denken kan, moeten voorzichtig naar beneden worden gedragen, opdat wij vanavond, als de schemer van de Kerst komt binnenglijden door de bene velde ruiten, de boom zijn feestkleed kunnen geven. Er zijn brutale rode kabou ters met watten baarden in de doos, en paarse, gele en groene ballen met harten van goud, waarin het licht weer kaatst tot een sterrenregen. Er zijn electrische kaarsjes, die hun best doen op echte kaarsen te lijken. Ze zitten aan een lange bruine draad vast, die zorgvuldig opgewon den is toen wij vorig jaar de fraaiheden uit de gestorven boom plukten omtrent Drie koningen. Maar bovenop de schitte rende voorraad tierlantijnen ligt een sneeuwwit, broos bel letje - een klokje van fijnge blazen glas, met een klepeltje als een paarlen oorbel. Het is een bescheiden sieraad temid den van déze overdadige, bru tale pracht. Dit belletje hangt ieder jaar opnieuw in onze boom, waar. ge het nauwelijks zien kunt omdat het zo wit en zo klein is. Maar als ge de boom zacht beweegt, hoort ge het water dunne stemmetje als uit de verte een verlegen lied zingen. Het is dan alsof waterdrup pels vanuit de hoogte in een kristallen glas vallen. Ting ting ting, en dan zwijgt het alsof het schrikt van zijn eigen moed. Hier op zolder, met de dek sels naast de dozen, dringt zich de gedachte op dat het woord Kerstmis zélf voor ons ligt als een sneeuwen bel vol eeuwige zuiverheid, een ijle klank die zich heeft kunnen rein houden temidden van de bonte versieringen der tech nische Kerstbombarie. Van het Kerstfeest is door de jaren heen slechts dat zui ver als kristal gebleven: Eén klank, één woord, als een wa terdruppel in een glas, zoals de tingel van het witte klokje in mijn Kerstmis. hand: Het woord De kleine dochters dragen met voorzichtige zorg de do zen vol schone schijn de trap af, doch het witte klokje gaat met mij. Het is alsof ik de Kerstmis zelf dragen mag, de blanke ziel van een verwor den feest, nu ontdaan van de brutaliteiten die de rijen dei- mensengeslachten aan de Kerstboom hebben gehangen. En de kleine dochters krij gen ruzie, over wie de groot ste doos draagt. Midden op de hoge trap wordt er geharre ward en met ellebogen ge werkt. Maar de witte klok gaat veilig met mij, zoals het éne woord: Kerstmis. Straks hangt onze Kerst boom vol van de schoonste dingen die mensen kunnen ma ken. Flauwiteiten met rode lintjes erom. Nutteloze pronk in cellophaan papiertjes. Sneeuw die niet smelten kan en engelenhaar dat gesponnen is met aardse machinerieën. Op onze tafel staat straks het heerlijkste wat mensen berei den kunnen. Uit onze radio komt het tederste lied dat mensen kunnen spelen. En onder de naaldenboom liggen onze geschenken aan elkan der, van ons aan ons, ter be tuiging onzer genegenheid. Maar terwijl ik met het witte belletje de trap afdaal kan ik in geen van die charmante dingen de liefde ontdekken, die eens het aarizijn gegeven heeft aan de eerste Kerst nacht, de nacht die eeuwen in tweeën spleet. De nacht die - tussen duisternis en nieuwe duisternis een straal van licht over de wereld goot, dat hiel en daar in mensenharten is bewaard. En in dat kleine, broze klok je, dat in zijn ijle klank de voot en ragfijn „Kerstmis" fluistert. En dan rollen de twee kleine dochters holderdebolder over elkander heen de trap af, ter wijl de kostbare snuisterijen uit hun dozen met hels gerin kel tot gruizels vallen. De ru zie is niet opgelost, maar de aanleiding is nu weg. Want geen van beide draagt meer een doos. Zij zitten onder aan de trap verschrikt omhoog te staren, in afwachting van het vaderlijke onweer. En rondom hen glinstert het van de kleu rige scherven. Ik ga luttele treden naar be neden met het sneeuwwitte klokje in mijn hand, dat iets vrijmoediger klingelt nu de concurrentie in brokken is ge vallen. Kom, zeg ik, dit jaar hebben we een groene boom met en kel een klein wit belletje er in. Geen fraai gezicht voor mensen die van klatergoud houden. Maar we zullen het ermee moeten doen, nu alles wat de techniek ons gegeven heeft aan Kerstgedachten, in splinters op de gangmat ligt. Een klein wit klokje, zoals dat ene heilige woord: Kerst mis. Veeg de scherven op en maak geen ruzie meer. Want wat we overgehouden hebben, is als de vrije ziel van een mens, die zijn dwaasheden ka pot heeft zien vallen. En trek niet een gezicht of ge de mosterdpot hebt leeggege ten. Want er is symboliek in ons Kerstfeest van dit jaar. Het witte klokje roept ons terug naar de rand van ons bestaan, naar de eenvoud van ons we zen. Naar het punt waar het uitzicht helder is als in die eerste, maanheldere nacht. Hoort ge het klokje klinge len? Het zegt één woord: Kerstmis. En verder niets. J. L. Harold Brighouse, met Nell Koppen, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven. Erie van Ingen en de regisseur Bob de Lange. MUZIEK Zaterdag 26 December, Concertgebouw, 14.30 uur: Kerstmatinée door het jeugdkoor Inter Nos onder leiding van Jan Booda. met medewerking van de harpiste Rosa Spier. Op het programma staan onder meer „A Ceremony of Carols" van Benjamin Brit ten en de Kerstcantate van Catharina van Rennes. Zaterdag 26 December, De Vleeshal, 14.30 uur: Pianovoordracht door Sas Bunge in Haarlems Cultureel Centrum. Het pro gramma omvat composities van Bach, Mozart. Brahms, Debussy en Roussel. Zondag 27 December, De Vleeshal, 15 uur: In Haarlems Cultureel Centrum geven Aerdenhouts Vrouwenkoor en het Neder lands Kamerorkest onder leiding van Al- bert de Klerk een Kerstmatinée. Het programma vermeldt werken van Corelli, Lübeck, Gabrieli, Clerambault en Michael Haydn. Zondag 27 December, Broedergemeente, 20 uur: Kerstwijding met medewerking van Kitty Nederkoorn (sopraan), Francina Hinlopen (harp). Bert Esser (hobo) en Bets Nederkoorn (orgel). Onder meer werken van Jan Mul, Adr. Engels, Flor Peeters. Bets Nederkoorn en Hans Schouwman. Maandag 28 December, Concertgebouw, 19.30 uur: Vooruitvoering van het volledige af- scheidsprogramma vau Jo Vincent met het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey en Mari- nus Adam (zie verder Woensdag 30 December). Woensdag 30 December, Concertgebouw, 20 uur: Buitengewoon N. Ph. O.-concert met medewerking van Jo Vincent en een groot gemengd koor. Werken van Cima- rosa. Bach, Handel en Mahler (Vierde Symphonie van sopraansolo). Dirigenten: Toon Verhey en Marinus Adam. Laatste avond der afscheidtournée. DIVERSEN Zaterdag 26 December. Lido Theater. 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Wabash Blues" met Betty Grable. Zondag 27 December 11 uur: „Blossom Time" (over leven en werken van Schubert) met Richard Tauber. Zaterdag 26 December, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van de liedjeszangers-conférenciers Cees de Lange en Kees Manders. van Tom Erich en Johnny Meyer, van Helma en Selma, Carlo Pietro en Max van Praag. TENTOONSTELLINGEN Baljuwslaan 23: Op 25, 26 en 27 December houdt de kunstkring „De Acht" in eigen atelier een expositie van schilderijen en tekeningen van leden. Kunsthandel Leffelaar: De kunst van het edelsmeden. Exposanten: Maud Smit. led HudigStigter, Archibalt Dumber en Chris Steenbergen. Van 17 December tot 6 Januari, op werkdagen van 10—17 uur, des Maandagsmorgens gesloten. Huis Van Loov: Eretentoonstelling van wer ken van de schilder Johan Buning ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Dagelijks van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zondags van 1417 uur. Tot 4 Januari. Treslong, Hillegom: Expositie van grafiek, tekeningen en schilderwerk van Jan Förrer, student aan de Rijksaccademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Van 16 December tot 6 Januari. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Ge opend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotcrsingel 117 a: Palestina-diorama's .(Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. ADVERTENTIE c3s«i gj-nezeii; msakt ookdehuid door en door zuiver en gezond. WEENEN. Omtrent den Turksch- Russischen oorlog zijn alhier berigten ontvangen van een zeeslag bij Sinope aan de Zwarte Zee, waarbij de geheele aldaar aanwezige Turksche vloot is vernield. Deze bestond uit 7 fregatten, 2 korvetten, 2 transportschepen en 2 stoomschepen. Al deze vaartuigen zijn deels verbrand, deels gezonken. In Konstanlinopcl verwijt men den be velhebbers der Turksche schepen groote zorgeloosheid, daar bij het opdagen der Russische schepen niets gereed en de be manning grootendeels aan wal was. Het berigt van dit onheil is naar Konstan- tinopel gebragt door het Turksche stoom- vaartuig Taïf, dat gedurende het gevecht zijne machine aan den gang heeft kunnen brengen en den Russen is ontsnapt. De menigte is niet weinig verbaasd te vernemen, dat de Britsche en Fransehe vloten rustig in den Bosporus zijn blijven liggen en zelfs met een voorbijloopend Russisch stoomschip de voorgeschreven saluutschoten gewisseld.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5