ZE VEN DA GEN HAARLEM Mr. Wildt Meyboom treedt 1 Januari af als voorzitter van de Raad van Arbeid Nico van Schagen Zonen Het beste Interieur Grote belangstelling aan de dag gelegd voor de sociale verzekeringswetten Brillenspecialist Schmidt m Van mensen en dingen onder de Damiaatjes SLOT DEFECT? HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Prettige Feestdagen en een voorspoedig 1954 H. J. te Marvelde verlaat Heemsteedse politie Frans Heerkens Thijssen Frans Heerkens Thijssen Burgerlijke Stand van Haarlem „Juist Mevrouw.... Gepasteu riseerde cemia U liet beste, smakelijkste, voed zaamtfe, en getondste produet Symboliek en allegorie DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 Dezer dagen is het Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag wordt verleend aan mr. H. B. Wildt Meyboom te Overvccn, als voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, welk ambt hij van 1 Februari 1947 af heeft vervuld na eerst van 1939 af voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht (en tevens enkele jaren tijdelijk te Middelburg) te zijn geweest. Mr. Wildt Meyboom is voornemens na zijn langdurige ambtelijke loopbaan meer dan tot heden zijn krachten te geven aan de nog in herbouw zijnde Nederlandse Vereniging lot Rheuma- tiekbestrijding, waarvan hij secretaris is. ADVERTENTIE Na de voltooiing van zijn studie in de rechtswetenschappen aan de Leidse Uni versiteit werd mr. Wildt Meyboom in 1917 benoemd tot adjunct-inspecteur der be lastingen. Twee jaar heeft hij deze functie uitgeoefend, waarna hij in het vrije be drijf kwam en wel als Secretaris van de directie van Carp's garenfabriek te Hel mond. Het ambtelijke en speciaal het soci ale werk trok hem echter meer en hij wis selde zijn betrekking te Helmond met die van hoofdcommies van de afdeling sociale zaken op de gemeentesecretarie van Haar lem. Mr. Wildt Meyboom bleef slechts een jaar in de Spaarnestad en hij werd hoofd ambtenaar op het toenmalige departement van Arbeid (tegenwoordig spreekt men van Sociale Zaken en Volksgezondheid). In de daarop volgende jaren i~ hij ten De- partemente in verscheidene functies werk zaam geweest, o.a. was hij inspecteur in algemene dienst voor de werkverschaffing. Deze functie heeft hij daar laatstelijk drie jaar vervuld. In 1939 werd mr. Wildt Meyboom be noemd tot voorzitter van de Raad van Ar beid te Dordrecht. Daar was hij ook rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank, lid van de Voogdijraad, voorzitter van Pro Juventute en van de Openbare Leeszaal. Sedert 1 Februari 1947 heeft mr. Wildt Meyboom de taak vervuld van voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem en dit ambt zal hij over enkele dagen moeten neerleggen wegens het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd. Vroeger was hiel de leeftijdgrens voor aftreden zeventig jaar. De scheidende voorzitter was van 1949 tot 1 September 1953 lid van de ge meenteraad van Bloemendaal (toen hij destijds in Wassenaar woonachtig was maakte hij zes jaar deel uit van de ge meenteraad aldaar), voorts vervult hij het voorzitterschap van de beroepscom missie van de D.U.W. en is hij Regent van het Evangelisch Luthers Wees- en Oude- liedenhuis. Vermindering der werkzaamheden In een gesprek met mr. Wildt Meybqom heeft hij ons zijn visie gegeven op de toe komst van de Raden van Arbeid. Hoewel de werkzaamheden sinds 1 Januari 1953 verminderd zijn doordat de Ziektewet en de Kinderbijslagwet uitsluitend door Be drijfsverenigingen worden verzorgd, blijft er voor de Raden nog veel te doen over. In het afgelopen jaar hebben ongeveer dertig ambtenaren de Haarlemse raad door de wijziging moeten verlaten, doch allen hebben een passende betrekking bij Be drijfsverenigingen gevonden. Wildt Meyboom was van mening, dat de bedrijfsverenigingen er op bevredigende wijze is geslaagd zijn de vele en niet ge makkelijke werkzaamheden te verrichten. Of de aangeslotenen met de nieuwe wijze van uitvoering gediend zijn, meende hij te moeten betwijfelen. Vroeger was de uit voering aan de vierentwintig (thans zijn er tweeëntwintig) Raden opgedragen en ge centraliseerd in een 24-tal belangrijke centra van het land. De bedrijfsvereni gingen zijn in enkele bepaalde plaatsen ge vestigd en van daaruit geschieden de werk zaamheden in samenwerking met een aan tal bijkantoren. Het zal voor de betrok kenen moeilijker zijn contact te zoeken dan vroeger bij de Raad van Arbeid, die in hun rayon, dus dicht bij huis, gevestigd was en die dan zelf direct beslissingen kon nemen. Hij heeft de indruk, dat alles ook de controle meer omslachtig is ge worden. Charme ging wat verloren De charme van de taak van de voor zitter is door de inkrimping voor een deel verloren gegaan, meende mr. Wildt Mey boom. Hij had bijvoorbeeld een mooi con tact met werkgevers en werknemers, dus met de direct belanghebbenden, bij de uit voering van de aar. de Raad toevertrouwde wetten. Indien men niet bevredigd was, kon men zich altijd tot hem wenden en tijdens een gesprek was het meestal moge- hik de partijen tevpeden te stellen of tot elkaar te brengen. Een Raad van Arbeid kan veel op sociaal terrein doen en daarom is er voor alle medewerkers, die aan de Raad verbonden zijn, een mooie en be langrijke taak weggelegd. Een nieuwe taak In uitstekende gezondheid verlaat de voorzitter van de Haarlemse Raad van Ar beid de overheidsdienst en hij voelt zich nog fil om verder te werken. De gelegen heid om nog enige tijd actief aan het ver enigingsleven deel te nemen is hem gebo den doordat hij de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbestrijding verder kan helpen opbouwen. Van deze vereniging vervult hij reeds twee jaar het secreta riaat, doch het was hem door zijn arbeid niet mogelijk zien geheel aan de vereni ging te wijden. Hierin komt verandering. De nieuwe of eigenlijk voortgezette taak noemt. mr. Wildt Meyboom een belangrijke en hij verwacht, dat ook de werkzaamhe den hem bevrediging zullen schenken. Voorts blijft h'j nog in enkele besturen, waarin hij reeds zitting heeft. Wij zijn er van overtuigd, dat mr. Wildt Meyboom met veel voldoening op zijn ambtelijke loopbaan, zowel in Haarlem als elders, kan terugzien. Hij heeft prachtige functies gehad in het sociale werk. De laat ste jaren heeft h:j ervaren bij de uitvoe ring der sociale verzekeringswetten, dat hij als neutraal tussenpersoon, aangewezen door de overheid, kon meewerken aan een goed contact tussen werkgever en werk- Mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter Raad van Arbeid te Haarlem in zijn werkkamer op de Raad van Arbeid. nemer, waarbij de belangen van beide groepen op de besie wijze wei-den gediend. Het ligt in het voornemen van de schei dende voorzitter in intieme kring afscheid te nemen van het Raadscollege, waarin zitting hebben twee werkgevers en twee werknemers, en van de ambtenaren, waar mee hij te Haarlem heeft samengewerkt. Mr. G. A. A. M. Boot opvolger Als voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem zal mr. Wildt Meyboom worden opgevolgd door mr. G. A. A. M. Boot, ad- mimstrateur van het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Mr. Boot studeerde in Amsterdam rech ten. In Januari 1941 trad hij in functie bij de Raad van Arbeid in de hoofdstad. In Januari 1947 werd hij daar benoemd tot referendaris van het .departement van Sociale Zaken, waarna hij in Januari 1950 de functie van administrateur kreeg. Voorts was hij werkzaam als waarnemend chef varu de afdeling Sociale Verzekering van het departement en was 'oe'rokken bil het Internationale werk van Sociale Zaken, onder meer bij het voorbereiden van we derkerigheidsverdragen op het gebied van Sociale Verzekering. Mr Boot was verder voorzitter van het hoofdbestuur van de A'eemene Rooms Katholieke Ambtenaren Vereniging en tevens voorzitter van de landelijke sub groep Sociale Verzekering van de ARKA. Onlangs werd hij benoemd tot algemeen secrefar:s van de Ir+ernationa'e Federatie van de Christelijke Bond van Personeel in Overheidsdienst. G'sleren keerde mr. Boot terug van een studiereis van drie maanden in de Vere nigde Staten. BARTELJORISSTRAAT 21 Lev. alle ziekenfondsen TEL. 11057 ADVERTENTIE Gierstraat 4042 Haarlem Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer H. J. te Marvelde, adjudant bij de Heemsteedse recherche, met ingang van 1 Januari 1954 de politiedienst verlaten. Deze politieman heeft met een gezamenlijke diensttijd van ruim zevenendertig jaren alle lagere ran gen bij de gemeente-politie doorlopen, waarvan hij ruim vierendertig jaar bij de Heemsteedse politie diende. In verband met zijn vele verdiensten mocht hij op 29 April 1952, uit handen van de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard de ere-médaille in goud in ont vangst nemen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Met het vertrek van adjudant Te Mar velde verliest de Heemsteedse politie een ijverig en uiterst bekwaam ambtenaar, die gedurende zijn loopbaan talrijke misdrijven tot oolossing heeft weten te brengen. Het politie-corps van Heemstede zal op Dinsdag 29 December, des middags om drie uur, in het Verversingshuis „Groenendaal" officieel van adjudant Te Marvelde af scheid nemen. ADVERTENTIE Voor restauratie van schilderijen naar j HOUTPLEIN 13 - HAARLEM - TEL. 10386 Gerenommeerd vertrouwensadres (Uitknippen) In het Hervormd kerkgebouw aan het Kerkplein te Bloemendaal wordt heden, Donderdagavond, om tien uur een Kerst- nachtdienst gehouden. Ds. J. M. de Jong uit Amsterdam zal in deze dienst, die is voor- I bereid door ,.de Open Deur" spreken over: I „Gelooft zij God, die ons bemint". Het Kerstprogramma der Haarlemse bioscopen biedt weer een dusdanige ver scheidenheid aan films, dat. ieder er wel iets bij zal vinden dat naar zijn gading is. Wij beginnen met „Puntje en Anton" in Rembrandt. In onze uitgebreide be spreking van enige weken geleden wogen we reeds het voor en tegen af. De film stelt „Das doppelte Lottchen" niet in de schaduw, is heel wat braver dan deze, ook al zijn er altijd nog boosaardige mensen in te vinden, die het de kleine held en hel din van het verhaal aardig lastig maken. Het jongetje heeft de niet benijdenswaar dige taak het werk van zijn zieke moeder in een café over te nemen en op zijn vriie middag van school ijsjes te verkopen, de huishouding te verzorgen, kortom de Ar beidswet met voeten te treden. Het meisje helpt hem door als bedela.resje verkleed lucifers te verkopen en met het geld zijn inkomsten te vermeerderen. Het meisje is een rijk meisje, dat door mama aan de zorgen ener gouvernante is toevertrouwd. De gouvernante wordt verliefd op een in breker, die zo uit de Dreigroschenoper kan zijn weggelopen. De rest raadt men. Het is een heel erg onschuldig vermaak voor jong en oud. Van de Rembrandt naar Cinema Pa- 1 ace is maar één stao. We komen nu terecht bij Doris Day. Haar enorme aan hang heeft weer alle reden tot juichen, want Doris is zoetgevoisd en demonstreert dat met weer nieuwe liederen, waarvan de titelsong „Bv the light of the silvery moon" wel de bekendste is. Het verhaal tje zullen we u niet verklappen. Het komt er ook niet zo op aan en vertoont de ge bruikelijke kronkelingen welke de ro mantisch ingeste^e sniooorters gaarne voor lief zullen nemen. Het is luchtige en ook amusante kost. Opnieuw voor jong en oud. Wie de stap nog korter wil maken gaat van Rembrandt naar C i t v. Hij komt dan midden in de junff1e van Sumatra terecht, waar zich een felle strijd afspeelt tussen inlanders en blanken onder de titel „Ge vangenen van het oerwoud". De ingenieur Duke Mul lane moet er tin winnen. Hij treft het in zoverre slecht, dat als ziin chef wordt aangewezen Daniel Cablin, de man, die met zijn oude (overigens nog ion ge en bekoorlijke) liefde is vertoefd. Natuurhjk kunnen de mannen het niet met elkaar vinden. Daar komt dan nog een conflict met de inlanders bij, wan neer de hele rijstoogst verbrandt. Niet eerder dan voor het hoofd der inlanders in een tweegevecht sterft en de vreedzame orinses Min.vova de vüandelijkheden doet beëindigen, heeft de dappere Duike weor de tijd om rustig adem te halen. En zich te wijden aan ziin hartsgeheimen, als zijn oude lief de schellen van de ogen vallen en zij zich weer in zijn armen' werpt. Men ziet: actie en romant'ek genoeg, juist iets voor hen, die de Kerstweek in geen geval bezadigd kunnen doorkomen. Als tegen- ADVERTENTIE verschaft U De Internationale Kunst- en Antiquiteitenhandel van BINNENHUIS ARCHITECTUUR Houtplein 13 - Haariem Telefoon 10386 Grootste Bedrijf in den lande De 39, niet-poiitiek „Wie tot zich de aandacht voelt gehetfen van der makkers luisterende kring, Hij zal niet zoveel schoonheid geven als hij, gevende, van hen on'- ving". Deze regels zijn van de dichter Frits Tingen, die er in de voldoening vertolkte van allen die weten welk een zegen het is om een gehoor met de kunst van het woord te boeien. Tot hen behoort ook me vrouw Tine Kerkhof f Pet (Arbeid) en zij citeerde deze strofe dan ook van gan ser harte. En, dat zult U wel begrijpen, niet onmiddellijk met betrekking tot de aan dacht welke in de vroedschap Haarlem, 23 December 1953 ONDERTROUWD: 23 Dec.: R. M. Koster mans en H. L. L. Mooren. A- J. Six en A. C. M. Formanoij. J- C. van Schaik en W. H. van den Bosch. J. M. van der Eem en H. F. C. Groot. A. D. van Ketwich en J. W. van Osch. G- Tadema en W. G. de Jong. P. J. van der Kamp en C. R. Koeleveld. GEHUWD: 23 Dec.: P. J. F. van der Mije en J. Schoon. J. Meerman en C- M. Klumper. J. Luiting en M. van Stijn. L. Chr. van Lent en J. A. M. Heeremans. B. A. Steevensz en J. N. Aal. P. terol en M. G. Mooy. H. G. van Rossum en P. Stam. J. Vermeer en A. M. Schlöffel. H. J. van Straaten en M. C. van der Blom. J. A. Mutsaers en H. A. van Beest. G. R. Scheffer en J. W. Weltevreden. Ch. Ligtvoet en M. C. Ran. A. van Wijk en J. Fortuin. D. Teeuw en H. Meiring. L. J. Over- mars en S. Bos. P. van den Raadt en A. Frölich. H. W. Fleering en M. J. Chr. Mulder. A. A. K. M. Middelhoff en Ch. E. G. M. Koot. W. Schildrneijer en F. Bauer. F. C. G. Somers en J. Jongman. L. Berends en W. E. P. Zuu- rendonk. BEVALLEN van een zoon: 20 Dec.: T. HooleJanssen. 21 Dec.: A. Eijkman—Kolde- wijn. 23 Dec.: W- M. van der Voort—Van den Oetelaar. P. M. Franken—Breukel. BEVALLEN van een dochter: 22 Dec.: J. van Holland—Den Hollander. N. Ebskamp Lankamp. H. C. A- BrinkmannGründemann. 23 Dec-: C- L. van der Schaar—Reijns. M. L. Hankel—Puts. M. G. Sterk—Van Nikkelen Kuijper. OVERLEDEN: 20 Dec.: J. M. Elöte. 69 jaar, Iordensstraat. 22 Dec.: G. Schats—De Boer, 73 jaar, Santpoorterstraaat. J. M. L. Verzijl- berg— Goossens, 63 j„ar, Acaciastraat. Rectificatie: GEHUWD: 21 Dec.: J. Verhek en H. Vrugt. Mevrouw Kerkhof} leest graag, zelfs de gemeentebegroting. aan haar woorden wordt ge schonken, al heeft zij mede door haar volle, rijke stem het oor van de raad. Neen, mevrouw Kerkhoff is het al meer dan dertig jaar gegeven de vreugde te ervaren welke er in gelegen is anderen iets te doen ervaren van het ideaal dat in haar brandt. Met de gedachten van sociale ge rechtigheid, van broederschap onder de mensen en van ver antwoord leven kwam zij het eerst in de ouderlijke woning in aanraking. Haar vader was een volgeling van Domela Nieuwenhuis en liet zijn kin deren zo'n ruime mate van geestelijke vrijheid, dat het voor kwam, dat in later jaren het gezin Pet eens met zijn tienen op een verkiezingsdag rond de tafel zat, waarbij bleek dat dit tiental op zes verschillende partijen had ge stemd. Toen Tine van de lagere school kwam, ging zij op kan toor en 's avonds naar de Handelsavondschool, een op leiding welke in die dagen door velen werd gevolgd, die nu „bekende namen" op het Stadhuis zijn geworden. Maar zij ging ook naar de J.V.O., de Jeugdbond voor onthou ding, die voor haar is geweest wat voor vele andere socialis tische jongeren de A.J.C. was. „In de J.V.O. was ik nogal een haantje - de - voorste," lacht mevrouw Kerkhoff nu. Maar zij getuigt ook, dat de J.V.O. inhoud gaf aan haar leven en zeker niet alleen aan haar jeugd. In de J.V.O. ontmoette zij haar man met wie zij nu omstreeks 30 jaar is gehuwd. Hij is van beroep timmerman en in zijn vrije tijd penning meester van de afdeling van de Partij van de Arbeid en secretaris van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De tijd die mevrouw Kerk hoff overhield in haar op groeiend gezin deelde zij tus sen de drankbestrijding (waar voor zij met vrouwelijke in tuïtie nooit fanatiek maar al tijd tactvol optrad), het anti- militairisme en de S.D.A.P. In de Meispelen kon men haar vaak zien en horen, want zij stelde haar voordrachtstalent graag in dienst van de Be weging. „Ze behoefden niet te klappen en niet te betalen: ik was gelukkig met aandacht," zegt ze en natuurlijk denkt zij aan Adema van Scheltema, Margot Vos en Garmt Stuive ling, van wie zij zoveel verzen heeft bekend gemaakt: me vrouw Kerkhoff declameert niet alleen om de schoonheid, maar ook om de Idee. Om gezondheidsredenen wordt haar verenigingsactivi teit geleidelijk minder. Zo ein digt op 1 Januari haar lid maatschap van het hoofdbe stuur van de Nederlandse nu zelf een gezin. En zo kon dit gesprek toch nog op een wasdag worden gehóuden. Koude Kerstmis Het ziet er niet naar uit. dat het dit jaar een witte Kerst wordt, hetgeen nog niet wil zeggen, dat het dan ook geen koude Kerst zal zijn. Want de vochtigheidsgraad van de hardnekkige mist der laatste dagen is net zo doordringend dat degenen die gedisponeerd zijn voor spierpijnen en rheu- mathiek al met bedenkelijke gezichten rondlopen. En wei nig oog hebben voor de schoonheid van de lirteef of de Bolwerken in de wazige och tendnevel. Ja, onze stad is ook in een lichte mist weer een belevenis: gaat u maar eens wandelen langs de Houtmarkt en de Korte Dijk, waar het Spaarne binnen de vesten het schoonst is. Maar er zijn er, die voor dat alles geen oog hebben en ook niet kunnen hebben. Dat zijn zij die teveel materiële zorgen aan het hoofd hebben om ge boeid te kunnen raken door het schouwspel van kale boom takken in een ijle lucht. U begrijpt al waarop we doelen. Natuurlijk: de inzame ling voor de Stille Armen. Zo u nog niet bijgedragen mocht hebben voor het Kerstfeest van deze groep aller sympa thie verdienende medeburgers, dan kunt u op 28 December toch altijd nog dat verzuim herstellen en voor een goed besluit van het jaar, ook voor u zelf, zorgen. En dan zal het, ook in andere zin, geen koude Vereniging en ook uit de plaatselijke Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid heeft zij zich als voorzitster moeten terugtrekken. Er blijft naast het raadslidmaatschap nog genoeg over: de Commissie Huishoudelijke Voorlichting, de Volksuniversiteit en de Bondsraad. Als regent van het St. Eli sabeth's gasthuis behartigt zij speciaal de belangen van de bejaarden in het Gasthuis hofje aan de Barrevoetestraat. Wanneer deze krant verschijnt heeft zij daar juist Kerstfeest mee gevierd. En verder kan men haar nogal eens tegen komen op die moderne vorm van voorlichting: de forums. Haar huishouden laat haar daar nu wat meer tijd voor, want haar beide zoons, de een ingenieur in Engelse .dienst aan de Goudkust, de ander electricien in Haarlem, hebben Kerstmis behoeven te zijn ge weest. Drukker-voeder Meer dan tienduizend Haar lemse jongens en meisjes zul len bij het horen van de naam D. de Jonge aan eten denken. Aan bonen en erwten, aan kool en aan aardappelen. Maar ook aan een drukkerij in de Deli- straat in Haarlem, waar zij gedurende de oorlog met een pannetje onder de arm naar toe stapten om er te eten. Zij kregen dan voedsel dat hun ouders hen in die periode, de hongerwinter 1944'45, thuis niet konden geven en velen van hen hebben aan de heer De Jonge hun leven of in ieder geval hun goede gezond heid te danken. Deze D. de Jonge een forse vijftiger, herdenkt op 30 De cember de dag, dat hij vijfen twintig jaar geleden in de Delistraat nummer 18 een drukkerijtje begon. Hij was toen 25 jaar oud en had tot die tijd zijn brood verdiend als reiziger bij een drukkerij. Hij kwam echter op het idee om zelf een dergelijk bedrijf te stichten. Hij begon klein, zoals dat behoort. Hij kocht met voor een groot deel ge leend geld een degelpers en één zetter-drukker maakte het gehele personeel uit. Zelf trachtte de heer De Jonge in „de provincie" zijn prijslijsten en folders aan de man te bren gen en dat lukte bijzonder goed, want na korte tijd kwam er meer personeel en ook de inventaris van de drukkerij werd belangrijk uitgebreid. „Toen kwam," zegt de heer De Jonge, „,de oorlog". En wanneer hij vertelt over deze tijd, die een wel zeer belang rijke rol in zijn leven heeft gespeeld, dan blijkt dat, hoe wel zijn zaak na de spoorweg staking gesloten werd, hij zelf in het geheel niet stil gezeten heeft. Integendeel. Op een, voor de Haarlemse jeugd uitermate goede dag, besloot hij van de driehonderd pond peulvruchten, die hij nog in voorraad had, tien Haarlem- mertjes te eten te geven. Hij riep daarbij de hulp in van agent Blauw en van een han delsreiziger, de heer Fabriek. Deze twee mannen zochten de ondervoede kinderen op, maar al spoedig bleek dat er veel meer dan een tiental gegadig den waren. Het werden er tenslotte 240 en op 4 Novem ber 1944 begon mevrouw De Jonge aan de bijna onmoge lijke taak om met de geringe middelen, die zij tot haar be schikking had, voor al deze kinderen een maaltijd te be reiden, Elke week kwamen de jongens en meisjes en al spoe dig was men door de kleine voorraad peulvruchten heen. De heer De Jonge zocht toen contact met de Haarlemse arts Sijne de Jongh, die de kinde ren keurde en na een bespre king op het distributiekantoor in Haarlem bleek, dat er nog duizenden kinderen voor bij voeding in aanmerking kwa men. Opnieuw ging de heer De Jonge de boer op. Nu niet om orders te plaatsen, maar om voedsel los te krijgen. Hij kwam terug met tonnen kool, peulvruchten en aardappelen eh in Januari 1945 kwamen ruim tienduizend kinderen wekelijks in een twintigtal gebouwen bijeen om er eens „vooroorlogs" te eten. Dit ging door tot de bevrij ding en toen moest hij weer aan zijn bedrijf beginnen te denken. De machines waren door het koken in de drukke rij voor een groot gedeelte verroest, maar van alle kanten kreeg hij steun om zijn druk kerij weer op te bouwen. Joh. Enschedé en Zonen stelde bij voorbeeld een monteur be schikbaar en samen met zijn zoon, die thans de technische leiding van de zaak heeft, breidde hij de zaak weer uit. Het bedrijf bestaat nu een kwart eeuw en op de receptie, die op 30 December van vier uur tot half zes in Brinkmann wordt gehouden, zullen waar schijnlijk talrijke Haarlem mers de familie De Jonge komen gelukwensen. En het zou ons niet verbazen, wan neer een overgroot deel van deg esprekken dan niet over de drukkerij, maar over de hongerwinter zullen gaan. Want de heer De Jonge is daar terecht nog steeds niet over uitgepraat. Fietsenmaker aan huis De vele klanten van de rij wiel- en hulpmotorenhandel de firma E. de Graaff, zullen van Zaterdag 2 Januari af hun achterlichtjes, kettingkasten en hulpmctoren in de nieuwe zaak aan de Koninginneweg nummero 48 dienen te halen. Op die datum zal het bedrijf namelijk uit de Pieter Kies- straat verdwijnen. Tengevolge hiervan is de eigenaar van de zaak in staat zijn klanten een ruimere keuze in fietsen, bromfietsen en lederen kle ding te laten maken en ook de afdeling reparatie en service zal dan belangrijk uitgebreid zijn. Men heeft bij de vesti ging in het nieuwe pand rekening gehouden met het feit dat de zaak dan misschien voor velen te ver uit de buurt zal komen te liggen en daarom heeft men een service-afdeling ingesteld, die bij een telefoon tje van een der klanten direct in actie komt en binnen enkele minuten voor de deur staat. Behalve de bakker en de melkboer kan men dus in het vervolg ook de rijwielherstel ler aan huis ontbieden. Boerenkoolpret De leden van de oudleerlin gen-vereniging van de eerste H.B.S.-B in Haarlem, „De Garde", houden van pret ma ken. Elke gelegenheid om eens bescheiden feest te vieren wordt met beide handen aan gegrepen en ook op 2 Januari is het weer raak. Dan wordt namelijk in restaurant Brink mann een „Boerenkoolfuif" gehouden. Tevens wordt er een sketch „Perpetuum Mo bile" opgevoerd en tenslotte is er bal tot één uur met mede werking van „The Electro Quartet". wicht vindt men echter iedere ochtend te half elf Abbott en Costello met luisterrij ke capriolen in „Zie je ze vliegen". Het geen een vooral voor de jeugd aardig ge zicht zal zijn. Begeven wij ons thans naar Heemstede om in Minerva ons hart op te halen aan de vrolijke musical „Singin in the rain". Bijna zo goed als „An American in Paris" schreven w>j destijds en eerlijk: ons standpunt is niet gewijzigd. Als u van dit genre films houdt let u er dan eens op hoe Donald O'Connor de grote Gene Kelly naar de kroon steekt. Er wordt gedanst dat het een lieve lust is; er wordt ge zongen en muziek gemaakt met o'ezier en animo. Niemand verveelt z'ch. Tot en met Zondag bliift de film in Minerva. Nu naar Luxor, Daar viert ook al de romantiek hoogtij in een film van Franse makelij „De ku'se Vio'etta". Meestal zijn wij ais het op kuisheid aankomt geneigd aan Suzan na te denken. De oorspronke lijke titel van de film luidt „Violetta, de danseres van Granada". De titelverande- ring wordt er ook door de film niet dui delijker op. Wel de levenslooo dezer dan seres, die na heel veel verwikkelingen de man krijgt die ze lief heeft. De ganse ge schiedenis speelt zich af in de dagen dat Napoleon de Derde over Frankrijk re geerde. Dat betekent een keur van prach tige toiletten en weelderige décors, waar bij men tal van fraaie natuuronnamen kan voeden. Louis Mariano laat er ziin stem geluid ten volle in horen. Liefhebbers van de ODerette vinden hier precies wat zij van een film kunnen ^rlan^en. Wie graag in 1001 nacht-sfeer ver toeft zal door „Het (ronden Zwaard" in L i d o niet teleurgesteld worden. Alles draait om het zwaard van Damascus, dat een grote toverkracht bezit. Het komt in handen van een ondernemende iongeman met name Haroen die zich heeft opge maakt de dood van zijn vader te wreken. Haroen ontmoet een allerliefste prinses en krijgt alras de gelegenheid zich voor haar te onderscheiden. Voor hij haar ech ter de zijne kan noemen gebeurt er heel wat: de intrigues, gevechten en aanslagen zijn niet van de lucht.. Voor „De wraak van de Zwarte Ade- >aar" verwijzen we u naar R o x y. In het Rusland van de achttiende eeuw wordt keizerin Katharina opgevolgd door een zwakke tsaar. Een minister, Juralew, maakt hier dankbaar gebruik van en wordt zelf benoemd tot gouverneur van de Zuidelijke staten. Oorspronkelijk zou hïi in deze streken de Tartaren bestrijden, maar al spoedig is zijn streven er alleen nog maar on ger'cht om een aartsvijand van hem, Prins Wladimir Dubrowsky, te verslaan. Dat lukt niet al te best en na een veMsiag en enke^ tweegevechten sneuve't Juralew en via een liefde tus sen de held van het verhaal en de zuster van een ko^nel wordt er toch nog op een gelukkig slot aangestuurd. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag vervult Harold Lloyd de hoofdrol in de film „Dolle Woensdag". En tenslotte Frans Hals, waar men kan kennismaken met „Vrouwen die het teken dragen". Drie vrouwen worden op dezelfde dag uit de gevangenis ontslagen. Een oude vrouw, reeds meermalen ver-' oordee'd voor kleine winkeldiefstallen, en' twee jonge vrouwen, van wie ene het oudste beroep van de wereld uitoefent en de andere is gesnapt bij een inbraak en op dat moment door haar handlanger in de steek gelaten. Ze maken een afspraak om 's avonds om zes uur samen te gaan dineren. Op eenvoudige en menselijke wijze vertelt de film van haar moeilijk heden bij een terugkeer in het vriie leven. Voor de jeugd vertoont Frans Hals een film van Stan Laurel en Oliver Hardy. Anderhalf uur lang lachsalvo's zullen er mee gemoeid zijn! ADVERTENTIE ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Voor een niet overweldigend gehoor sprak Gabriël Smit, kunstredacteur van de Volks krant, gisteravond in sociëteit Teisterbant over een tijdsverschijnsel, dat hij met leed wezen meende te moeten constateren, name lijk de vermindering van het artistieke ver mogen om de symboliek en de allegorie tot essenties in de kunst te doen zijn. Gabriël Smit bepaalde zich tot een tamelijk vluchtige wandeling door de tijdperken, waarbij hij hier en daar een ogenblik stilstond o~ op verschijnselen of aanwijzingen de aandacht te vestigen doch waarbij hij zich zorg vuldig onthield van straffe betogen, ge argumenteerde stellingen en analyses van consequenties. Zelfs de definities van symbool en allegorie liet hij over aan de „handboeken", waarbij hij bleek open te staan voor andere interpretaties zonder daar mee de lijn van zijn verhandeling te schaden eenvoudig omdat die lijn volgens de meetkundige efficiency getrokken was tus sen uitgangsount en conclusie, die beide in het zelfde vlak lagen. Het gebrek aan symboliek in onze tijd der „ratio" wel wat al te zeer als een conse quentie van de Beeldenstorm en te weinig als symptoom van maatschappelijke verma terialisatie gezien, naar onze smaak werd de heer Smit ook in de levendige en lang durige discussies na zijn inleiding niet be twist. Slechts de mogelijkheid van een reeds begonnen kentering gaf aanleiding tot debat, waarbij men zoals te verwachten viel enkel door het late uur tot een besluit kwam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6