fïier is onze prijsvraag Autorijles? Bli ik- i i groem ten Gunstiger exploitatie mogelijk door kleinere stadsbussen Kerkdiensten Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Riek Een bril FEDERMANN? NATUURLIJK* Een aarzelende liefde Neem Bloemendaal Heemstede Feuilleton g Betaling abonnementsgeld per giro Rijdend postkantoor op Grote Markt door Dorothy Quentin DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT r e 3 i Het is een goede gewoonte zo tegen liet eind van het jaar nog eens even stil te staan bij de gebeurtenissen die het ons gebracht heeft. Op de pagina hiernaast treft men daarom een aantal foto's aan, die tezamen een „terugblik geven op 1953, maar die u tevens een vraag te stellen hebben. De vraag namelijk WIE (OF WAT) STELT DEZE FOTO OOK WEER VOOR? De meeste foto's hebben al eerder in ons blad gestaan en onze abonné's zal liet dan ook weinig moeite kosten, ze „thuis te brengen". Bovendien vindt u bij iedere afbeelding een onderschrift, dat u alvast een flink eind op de goede weg brengt. Al die onderschriften besluiten met een zogenaamde „viervraag", één juiste, en drie kennelijk foutieve omschrij vingen van de foto in kwestie bevattend. Nu vragen wij u, daaruit telkens de goede omschrijving te kiezen. Denkt u b.v., dat bij foto no. 1 de omschrijving b. (1 October) van toepassing is, dan schrijft u op: No. 1: 1 October. Zo kiest u uit alle viervragen telkens die omschrijving, die volgens u de juiste is. Dit is dus EEN BEROEP OP UW GEHEUGEN Hebt u de oplossing opgeschreven, dan kiest u een van de 15 onderwerpen, dat u daartoe het meest geschikt lijkt en probeert er een aardig, toepasselijk rijmpje bij te maken. Natuurlijk hoeft dat geen Poëzie met een hoofdletter te worden; het mag ge- M rust een kolderrijmpje in „Sinterklaasavond stijl een limerick of wat dan ook worden, mits het maar een originele, grappige of desnoods aandoenlijke „draai" heeft. Hoofdzaak is LAAT UW FANTASIE EN UW DIGHTERSBLOED DE VRIJE LOOP! De abonné die naar het oordeel van de jury samengesteld uit leden van onze redactie het leukste, oorspronkelijkste of treffendste rijmpje bij zijn oplossing van de foto-prijsvraag voegt, wordt half Januari be loond met een HOOFDPRIJS VAN HONDERD GULDEN. Verder zal de jury nog toewijzen drie prijzen van vijftig gulden, zes van 25.— en vijftien van 10.—, waarbij dezelfde maatstaven gelden. Bovendien zullen er nog twee extra prijzen van 25.— worden toegekend aan die abonné's, die hun oplossing en rijmpje volgens de jury op de aardigste wijze inkleden en (of) versieren. In totaal is er ZESHONDERD GULDEN AAN GELDPRIJZEN te verdienen alle reden dus, om uw kans te wagen Aan deze prijsvraag kunnen uitsluitend abonné's van onze bladen deel nemen. Aan niet-abonné's kunnen geen prijzen worden toegekend. Oplossingen en rijmpjes dienen niet vóór 2 Januari en niet na 9 Januari a.s. in ons bezit te komen en kunnen worden ingezonden aan onze bureaux te Haarlem: Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 of in IJmuiden Kennemerlaan 1S6. (Op enveloppe- of briefkaart-adreszijde vermelden: „Öudejaarsprijsvraag". Geen mededelingen toevoegen). Personeel van onze bladen en hun familieleden zijn van deelneming uitgesloten. De beste rijmpjes zullen wij, gelijk met de uitslag van deze prijsvraag, op 16 Januari a.s. publiceren. EN DAN NU: AAN DE SLAG! oooocoooooocraooooooooooooocry Het gébruik van een kleiner type bus zal •en guifstiger exploitatie van het stadsnet Hogelijk maken dan tot dusver het geval kon zijn. Dat is de kern van het antwoord, dat B. n W. gegeven hebben op vragen van het aadslid m r. J. G. Bettin k (V.V.D.) war aanleiding van ons artikel over de ilannen van de N.Z.H. om in de loop van 1855 tot een ander type bus over te gaan. k vragensteller sprak inzonderheid zijn irees uit, dat de nieuwe bussen, welke een iroter aantal staanplaatsen zullen tellen, ongerieflijker zullen zijn. B. en W. schrijven onder meer: Het inmiddels ontworpen bustype, waar- an de breedte en de lengte respectievelijk itO m en 9.30 m zullen bedragen, bevat en lager aantal zitplaatsen dan staan plaatsen. Deze verkleining van de zitplaatsen- apaciteit is enerzijds een gevolg van de leinere afmetingen van het nieuwe bus- rpe en voorts van de noodzakelijke snelle ADVERTENTIE Houtplein 35 - Tel. 15000 ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen Haarlem Tel. 11161 circulatie van in- en uitstappende reizigers, waarvoor een zo breed mogelijk midden pad nodig is, en anderzijds vloeit zij voort uit het streven naar verbetering van de exploitatie, die in nagenoeg alle stedelijke vervoersbedrijven een min of meer ernstig verlies oplevert. Dit vindt mede zijn oor zaak in het feit, dat tijdens de spitsuren vele versterkingsritten nodig zijn, welke de exploitatie in niet geringe mate ongun stig beïnvloeden. Immers na beëindiging van deze exti-a ritten, welke slechts over korte afstanden plaatsvinden en dus weinig rendabel zijn, worden het daarvoor inge schakelde personeel en materieel weer in i-eserve gezet. Zij vormen derhalve alsdan een zogenaamde „stiitaande reserve". Ten einde in deze oneconomische wei-kwijze verbetering te bx'engen, is het streven ex- op gericht de stilstaande x-esexwe om te zet ten in een rijdende resexwe, hetgeen impli ceert minder zitplaatsen en meer staan plaatsen. Bij vergelijking van de toekomstige bus met die van andere stedelijke netten blijkt overigens, dat de zitplaatsencapaciteit van het nieuwe bustype daarbij beslist niet on gunstig afsteekt. B. en W. menen hierbij te moeten opmer ken, dat bij een normaal vervoersaanbod in het algemeen slechts over vrij korte af- standep genoegen moet worden genoirxen met een staanplaats. Ook al kan zulks voor vele oudere passagiers niettemin een be zwaar betekenen, het stx-even naar een sluitende exploitatie legt uiteraard zekere bepei'kingen op. Zij merken tenslotte nog op, dat het onderhavige bezwaar grotendeels kan wor den ondex-vangen, indien de jongeren in meerdex-e mate dan thans het geval is hun zitplaatsen aan ouderen afstaan. Voor de oudex-s en onderwijsinstellingen is op dit terrein een belangrijke taak weggelegd. DONDERDAG 24. VRIJDAG 25, ZATERDAG 26 en ZONDAG 27 DECEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Gx-ote Markt. Donderdag 1112 n.m.: Ds. W. van Limbux-gh, van Amstex-dam. Organist: Klaas Bolt. Medew. van Schoten's Chr. Ge mengd Koor o.l.v. Geert de Boei-. Vrijdag. 10: Ds. G. J. Waax-denburg. 7: Ds. J. Kroon, van Spaax-ndam. Zondag. 10: Ds. G. Koch, van Haarlem-N. 7: Ds. J. Iieidinga. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplcin. Vrijdag. 10: Ds. Joh. Bx-onsgeest. Zaterdag. 10: Ds. O. Vee- ning, Vlootpredikant. a/b. H.M. „Karei Doox-man", te Rotterdam. Zondag. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstx-aat. Vrijdag. 10.30: Dr. A. J. Raskei-. Zaterdag. 10.30: Dr. A. J. Rasker en Dhi\ J. W. Jong bloed, Theol. Cand. Gezinsdienst. Zondag. 10.30: Ds. J. Möhx-inger. Oosterkerk. Zomer- kade. Vx-ijdag. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Zon dag. 10: Dr. A. J. Rasker. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. Vx-ijdag. Vrijdag geen kinder- kex-k. 10.30: Geen Jeugddienst. Zie overige diensten. Zondag. 9.30: Kindei-kei-k. Dhr. J. Kal. 10.30: Jeugddienst. Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. Vrijdag 10.30: Ds. J. Heidinga Zondag. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bent veld. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. Vrij dag. 9.30: Geen kinderkerk. 10.45: Ds. J. Möhringer. Zondag. 9.30: Kindex-kerk. Dhr. G. H. N. Gex-mans, Utx-echt. 10.45: Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. Diaconèssenhuis, Hazepaterslaan. Vrijdag 4.30: Geen dienst. Zondag 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Rust huis, Jansstraat. Vrijdag 10.30: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, van Heemstede. Zondag. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Vrijdag en Zaterdag geen Jeugdkapel. Zondag. Noox-d, Molenaerstraat. 10.30: Dhi\ D. Boer. Oost, Zomerkade, 10: Dhr. H. Schipper, Oegstgeest. West, Leidsestraat, 10: Mevr. N. M. Romeijn-de Groot, Zuid, O. Groen- markt, 10: Dhi\ D. Selling. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbij eenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastox-ie der Bx-oederkerk, Pax-klaan 32. Dins dag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk Parklaan 34. Eglise Wallonne. Vendredi. Service preside par le pasteur J. F. Baudraz (Baptème). Dimanche. Sci-vice px-csidé par le pasteur J. F. Baudraz (Sainte-Cène). Church of England, Kindcrhuissingel. Thursday 7.30, 3.30, 9 p. m. Carol Service, Christmas Greetings. Holy Communion Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Dhr. de Redelijkheid. Stads- Evangelisatie, Lange Heerenstraat 6. Vrijdag 6 v.m.: J. F. Snoeks, Haarlem. 10: Samen komst. Zaterdag geen samenkomst. Zondag. 10 en 7: Bi-oeder C. F. Bijlsma, den Helder Zuidcrkapel, Zuidei-stx-aat 15. Vrijdag. 10: Dhx\ Ed. W. Pera, den Haag. 3: Kinderkei-st- feest o.l.y. Dhr. L. Pasman, alleen toeganke lijk op kaarten. Zaterdag geen dienst. Zon dag 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk aan Zee. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Mej. Corrie ten Boom, Bloemen- daal, Jeugddienst. Broedergemeente, Park laan 34. Donderdag 7: Kerstdienst met koor. Kinderen zeggen teksten en liederen op. Vrijdag. 10.30: Dhr. Z. H. de Groot, van Am sterdam. Zondag geen dienst. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1 A. Vrijdag 4 v.m.: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstx-aat 3. Vrijdag 10: Eredienst met Koox-zang. Voorg. A. H. van Gent. 4: Jeugdkerstfeest. Zondag 10: Rev. J. J. van Capelleveen uit Bennekom. 4.30: Dezelfde. Ver. „De Vrije Gemeente", Rest, Brinkmann. Gr. Markt, Vrijdag 10.30: Dhr. G. J. de Nie. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. Donderdag 11 n.m.: Kex-stnacht- wijding. Ds. G. Kroes en Ds. W. Spliethoff. Medew. v. h. Kerkkoor. Vrijdag 10.30: Ds. G. ADVERTENTIE ibachijTrj.it -3» ll.i.irlVtii' - T' l- i :r:> OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN .SIKKENS" AUTOLAKKEN Kroes. Zaterdag. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Zondag 10.30: Ds. G. Ki'oes. Ver. Doopsgez. Gemeente. Vrijdag 10.30: Ds. S. M. A. Daal der. Geen Jeugddienst. Zaterdag 10.30: Ds. C. Soutendijk. Geen Jeugddienst. Zondag 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geen Jeugddienst. H'lern.-N. Noorderkapel. Vi-ijdag 10.30: Dx\ Mr. J. A. Oosterbaan. Remonstr. Geref. Gemeente. Donderdag 23.30: Kex-stnachtdienst Ds. J. .1. van Hille. Vrijdag. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Zondag 10.30: Mevr. Dra. v. d. Burg-Bos. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. Vrijdag 10: Ds. J. A, van Ax-kel. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zon dag. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Dr. P. J. Richel. Heemstede. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstx-aat. Vx-ijdag 9: Ds. A. M. Boeijinga 5: Ds. L. Hoorweg Ji\ Zondag 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoox-weg Jr. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. Vx-ijdag 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hof land. Zondag. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. G. N. Lammens, R'dam-O. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. Vrijdag en Zondag 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Ger. Gem. L. Mai-garethastr. 13 Zondag 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. Vrijdag 10: Leesdienst. Zondag 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. Mieras, van Krimpen a. d. IJssel. Chr. Ge- reform, Kerk, Raaks. Vrijdag 10 en 5: Ds J. P. Geels. Zatei-dag 10: Ds. J. C. Maris. Zon dag 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel. Vrijdag 10.30: Ds. J. W. Weenink. Zangkoor. Kerstcantate. 8: Jeugdsamenkomst. Muziek en zang. Zater dag 2.30: Kerstfeestviering van de Zon dagsschool. Zondag 10.30: Ds. J. W. Weenink 7: Gemeentelijke Gemeenschapsdienst rond de kerstboom. Leger des Heils, Schagchel- sti-aat 26. Vx-ijdag. 6 v.m.: Wijdingsdienst. 10.30: Kerstoverdenking. 6: Muziek en Zangdienst. Zaterdag 8: Kinderdemonstx-atie Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel. Donderdag 23.30: Nachtmis. Vrijdag 10: Hoogmis. 17: Vesper. Zaterdag (H. Stefanus) 10: Hoogmis. Zondag (H. Johannes) 10: Hoogmis. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruis straat 14. Vrijdag 10: Bijzondere Kerstdienst met medewerking van het zangkoor „Glo rieklanken". 7.30: Samenkomst met medew. Jeugdclub „Gideon". Zaterdag 10.30: Aanbid- dingsdienst. Zondag 10: S. Priester. 7.30: J. Versteeg. Vergadering van Gelovigen, Pax-k laan 21. Zondag 10: Samenkomst (Brood breken). Ned. Chr. Gemeensclxapsbond. Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. Zondag 10 en 5.30: Samenkomsten. Zevcnde-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmox-gen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zcvendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg. Zondag 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74, Zondag 10: Ncd. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apostolische Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. Zondag 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. Vrijdag 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Zaterdag 10: Godsdienstoefening. Zon dag 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefibewe ging. Nassauplein 8, Zondag 11: Universele eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia", Jansstraat 83. Donderdag 8: Kerstavond bijeenkomst. Volle Evangeliegemeente, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 10: Kerstwijdingsdienst met medew. Zangkoox-. 7: Opwekkingssa menkomst. Vex-schillende spx-ekers. Zaterdag 3—6: Kerstfeest voor Zondagsschoolkinderen Zondag 10: Bijzondere samenkomst. Spr. Dhr. W. Karsten, uit Zwolle. 7: Kerstfeest viering voor gemeenteleden. Geref. Gemeente, Riddersti-aat 29. Vrijdag 10 en 5: Leesdienst. Zatex-dag 7: Ds. Kieboom Zondag 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Blok, uit Rottcx-dam-C. Gemeente Gods, Parklaan 21. Vrijdag 10: Cultureel Gebouw, IJmuiden. Zaterdag geen dienst. Zondag 7.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9 Zondag 10.15: Aanbidding (met H. Avondm. en predicatie). Kinderbijbelklasse tegelij kertijd. 19.30: Eredienst. Dinsdag 20: Dames- biibrlklas Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. H A ARLEMrN OORD, Ned Herv. Kerk. Julianakerk. Vrijdag. 10: Ds. G. Koch. 4.30: Dr. M. v. d. Voet, Kerstfeest met de grotere kinderen van de Zondagsschool. Zondag. 10: Dl-, H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Immanuël- kerk Vrijdag. 6 v.m.: Dr. H. v. d. Loos. En zo gingen de dagen van hun vacantie prettig voorbij. Iedere dag bracht weer ander vermaak, en van verveling was geen sprake. Ze konden zich daar best amuseren en alles liep op rolletjes. Ze zorgden voor hun eten en voor allesalsof ze dat altijd zo hadden gedaan...', het waren echte pioniers, daar met zijn drietjes in hun eenzame hut midden in het grote bos! Ze waren ook al enkele malen in het Kabouterdorp geweest en hadden daar Pilon opgezocht, die belangstellend vroeg, of de lieren het wel rooien konden. O ja, dat gaat allemaal best!, konden ze hem geruststellen, en dan lachte Pilon tevreden. „Ik 'geloof, dat m'n plannetje niet zo gek was, hè?", zei hij dan. En dat vonden de jongens ook. Ze hadden zich geen prettiger vacantie kunnen wensen! Als ze iels nodig 'hadden, gingen ze in het dorp boodschappen doen. Dat wets ook n gezellig werkje, en ze werden altijd vriendelijk ontvangen door de Kabouterwinkeliers. Op een dag zouden ze hun twaalfuurtje gaan klaarmaken, en toen vonden ze eigenlijk alle drie, dat ze wel iets lekkers op hun boterham zouden lusten „Goed", zei Bunkie. „Maak jullie het brood en de thee maar vast klaar, dan ga ik wel even naar 't dorp om iets te halen!" Zo deden ze. Bunkie ging zijn boodschap doen en kwam spoedig terug met een zak. Maar opeens gaf hij een gil „Pas op, Rick!", riep hij onthutst. „Je gaat op de zak met eieren zitten! ADVERTENTIE Kex-stvroegdienst met het Leger des Heils, m. m. v. het Kerkkoor. 10: Dr. M. v. d. Voet Zaterdag 10: Ds. W. J. Kolkert, van Vlaar- dingen. Zondag. 10: Dr. M. v. d. Voet. Jeugd kapel, Schotex-weg. Vrijdag 10: Dhr. P. Hax-t Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. Vrijdag 10.30: Ds. Mr. G. D. Boerlage. Ver. Doopsgez. Gem., Noorderkapel. Indischestr. Vrijdag 10.30: Dr. Oosterbaan. Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon", Px-etoriaplein 95. 28 Dec. 6: Kerstfeest 4 t/m. 9 jaar. 8: Kerst feest 10 t/m. 15 jaar. Geref. Kerk. Klopper singelkerk, Klopper-singel 55-57. Vrijdag. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P de Ruig. Zon dag. 10: Ds. G. N. Lammens, R'dam-O. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk. Eksterstraat, Vrijdag. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Ax-kel. Zondag 8.45: Ds. P. de Ruig. ,3.30: Ds. A. M. Boeijinga. Noord-Sehoterkcrk, Spaarnrijkstraat. Vrijdag 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Ax-kel. Zondag. 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Florcsstraat. Vrijdag 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Zateixlag geen dienst. 2: Kerstfeest met de kinderen van cis Zon dagsschool. Zondag 10 en 5: Ds. H. W. Eer- land, van Lisse. Leger des Heils. Ceramstraat 4. Vrijdag. 6 v.m.: Kerstwijdingsdienst in samenwer king met N.H. Kerk van Egmondstx-aat in de N.H. Kex-k aldaai\ Spx-ekex-s: Brig. Mal- cox-ps, Dr. v. d. Loos en Kapitein Joh. C. van Huizen. 10.30: Heiligingssamenkomst Ceram- stx-aat 4. Leider Brig. Malcorps. 8: Openbare Kerstfeestviering Cex-amstr. 4 o.l.v. Kapi teins van Huizen. Zatei'dag, 9: Zang bij zie ken en ouden van dagen. 10.30: Stonde bij de kribbe. 2: Buitenkerkelijk jeugdkerst- feest, alleen op Off. uitnodiging. 4: Zon dagsschool Kerstfeest. Leiders Kapiteins van Huizen. Zondag. 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Kerstverlossingssamenkomst. 12: Jeugdsa menkomst. 5: Geen jeugdsamenkomst. Lei ders Kapiteins van Huizen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. Donderdag 22: Kerst- nachtdienst. Ds. Oskamp en Ds. van Nieu- wenhuyzen. Vrijdag 10: Ds. Oskamp. Zater dag 10: Ds. G. Koch, Haai-lem-N. Zondag 10: Ds. Hcnkels. Kapel Nieuw Vredenhof. Vrij dag. 10.30: Ds. Henkels. Zaterdag 10.30: Dr. M. v. d. Voet, Haai'lem-N. Zondag 10.30: Vi caris Baldée. Aula Chr. Lyceum. Vrijdag 10.45: Ds. van Nieuwenhuyzcn. Zondag. 10.45: Ds. J. E. Drost. Acrdenhout. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Vrijdag 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Zondag 10.30: Dr H. Jansen. Hv., Heemstede. Kapel Irene, Meer en Bosch. Vrijdag 10: Ds. J. A. de Klex-k. Zondag 10: Bi-, C. J. Oostenrijk. Doopsgez. Kring, geb. van de Volksbond, Heemst. Dreef. Vrijdag 10.30: Ds. C. P. Hoe kema. Geref. Kerk. Koediefslaan Vrijdag 10: Dr. A. Dondoro. 4: Bijz. Kerstsamenkomst. Zondag 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Dr. A. Dondoi-p. Camplaan. Vrijdag 10: Dr. P. J. Richel. Zondag 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk. Herenweg 111. Vrijdag 10 en 5: Dienst. Zondag 10 en 5: Dienst. BENNEEROEK. Ned. Herv. Kerk. Don derdag 23 u.: Kerstnacht. Ds. II. S. J. Kalf, Kerkkoor cn solisten. Vrijdag 10: Ds Kalf. 14.30: Interkerkelijke dienst Stichtingskerk; ds. G. van Duinen van Wassenaar en Ds. J. Bronsgeest, van Haax-lem. Geref. Kerkkoor. Zaterdag geen dienst. 15 en 19: Kerstviering voor de jeugd. Zondag 10: Ds. Kalf. Geref. Kerk. Vrijdag. Ds. L. Hoorweg Jr. Zaterdag geen dienst. Zondag 10 en 17: Ds. A. de Ruiter van Zandvoort. AERDENHOIIT. Ned. Herv. Kapel. Don derdag 20.30: Kerstwijdingsdienst. Ds. J. E. Drost. Medew. Kerkkoor en Dhr. Ph. J. Hoedemaker (tenor). Vrijdag 10.30: Ds. J, E. Drost. 10.30: Jeugdkapel 12-15 jaar Wijk- gebouw „De Stal". Zondag 10.30: Ds. R. van der Mast. Medew. kex-kkoor. Relig. Kring, Eikenlaan 5. Vrijdag 10.30: Dr. W. F. Gol- terman, Dg.. A'dam. Zondag geen dienst. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. Vrij dag. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Zondag. 10.30 (dus 1 dienst): Dr. Ch. de Beus. Ned. Prot. Bond, Potgietex-wcg 4. Vrijdag. 10.30: Dr. A. van Biemen, Hv. Bentveld. Gereform. Kerk. Vrijdag 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Zondag. 9, 10.30 en 15.30: Ds. A. A. v. d. Leer, van Pui-merend. 19.30: Ds. M. H. Buitink, van Lax-en. Vrije Kath. Kerk. Po pellaan 1. Donderdag 12: Viering van de Kei-stnacht. Gez. H. Mis. Zondag 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. Dondei-- dag 21: Kerstwijdingsdienst, uitgaande van „De Open Deur". Vrijdag 10: Dr. Ch. de Beus Zondag 10: Dr. J. H. Stelma. Geref. Kerk. Vrijdag 10: Ds. D. Ringnalda. 5: Bijzondere dienst. Zondag 10 cn 5: Ds. D. Ringnalda. H. Avondmaal en Dankzegging. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. Donderdag 23 u.: Kerstspel door de jeugd. Vrijdag. 9 en 10.45: Ds. D. Ter Steege. Zaterdag. 10.30: Dr. H. van der Loos, Hrl.-N. Zondag 10.30: Ds. T. Ter Steege. „De Toorts" Vx-ijdag geen dienst. Zondag 9: Ds. D. Ter Steege. De Kapel. Vx-ijdag en Zondag geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. Vrijdag 10: Ds. J. Kx-oon. Zater dag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Zondag 10: Ds. J. Kroon. West. Sionskerk. Dondei'dag 8: Kerstwijdingsdienst o.l.v. Ds. P. de Ruig en Ds. G. H v. d Woord Medewex-king van het Kerkkoox-. Vi'ijdag 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Zaterdag 10.30: Ds. J. Kxoon. Zon dag 10.30: Ds. G. H. v. d. Woox-d. Wij maken de betrokken instanties erop attent dat de opgaven voor de Predik beurten van Oud- en Nieuwjaar uiter lijk Dinsdag in ons bezit moeten zijn. Anders is het niet mogelijk de lijst der Predikbeurten Donderdag a.s. volledig te doen verschijnen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6,50, post- abonnés f 7 U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Wij maken de Haarlemmers er nog even op attent, dat het ï-ijdend postkantoor, dat onder meer de verkoop van kinderzegels animeert, Maandag 28 December van negen tot vijf uur een standplaats zal vinden op de Gr. Markt DIENST MET DE KERSTDAGEN Met de Kerstdagen is de dienst van de doktoren, wijkverpleegsters en apotheken als volgt: De arsen in Overveen hebben elk één Zondag dienst. Van Donderdagavond elf uur af tot Vrijdagavond elf uur heeft de ax-ts W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalsexveg 223, telefoon 22884 de dienst; daarna kan men zich tot Zatex-dagavond elf uur vervoe gen bii de arts C. G. J. Bos, Zijl weg 17, te- iefoon 11431; tenslotte wordt tot Zondag avond elf uur de artsendienst vei-zoi-gd door dokter P. M. Wijkmans, Julianalaan 130. telefoon 10071. De ax-tsendienst in Bloemendaal-dorp wordt van Vrijdag eerste Kerstdag 0.00 uur tot Maandagochtend acht uur waax-genomen door de arts C. Eenhoorn, Bloemendaalse- weg 17, Bloemendaal, telefoon 25589. De dienstdoende wijkverpleegster in hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse ax-tsen is zus ter J van Diik. Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de anotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station - die dus ook geldt voor de beide Kerstdagen - woi-dt van he denavond zes uur af tot Maandag 28 Decem ber verzorgd door de Bloemendaalse apo theek (mei. J. M. E. Reyers), Bloemendaal seweg 85. Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend apotheek de Wilde, Broekber- senlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K2500- 8284. NACHTDIENST APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 2 Januax-i 1954 alleen in spoedgevallen verzorgd door de Els- wout-apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341. Ovei-veen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek, (drs. K. Zijp, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- station, telefoon K 2560 8249. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: B. van der Wal—v. d. Lin den, z.; E. M. van ThielMuis, d.; N. M. Schreudex-Stheeman, d. ONDERTROUWD: R. Lambregts en P. M. Baljon. GEHUWD: J. A. van Driel en W. D. Groe- neveld; H. A. Godschalk en B. Chr. Arnoldt; H. Winkelmeijer en P. Lurks. DOKTERSDIENSTEN Gedux-ende de komende Zon- en feestdagen zullen de doktersdiensten te Heemstede als volgt worden waargenomen: Vrijdag 25 December (Eex-ste Kerstdag): dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dx\ W. v. d. Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleegster: Zr. v. d. Hoek. Laan van Rozenbux-g 33, tel. 37805. Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164. tel. 26772. Zaterdag 26 December (Tweede Kei'stdag): dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. J. G. M. van Walsem, Bmnsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleegster: Zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, tel. 26772. Zondag 27 December: dr. J. Laijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aert/laan 6, tel. 39875. Wijkverpleegster: Zr. B. G. Badings, Heemsteedse Dx-eef 138, tel. 39818. Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, tel. 38320. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen 17) Rosemary vroeg zich af hoe zijn vrouw 'r uit zou zien. Als June gelijk had en 'avin's huwelijk dus een mislukking was, a') kon ze niet anders dan medelijden net hem hebben. Arme Gavin! Gavin zag er volgens Rosemary met zijn tegenentwintig jaren veel ouder uit dan ''j was: zo verstandig exx zelfbewust! Hij 15d geen medelijden van node! Eén en twintig was maar een moeilijke •eeftijd, vond Rosemary, 't Ene ogenblik v'oelde zich zich een schoolmeisje, dat de gereld opwindend vond en zeer avontuur- Ük. Da&r was bijvoorbeeld deze bootx-eis: 'f waren talloze gebeurtenissen waarover :e boeiende brieven naar huis kon schrij- Maar 't andere ogenblik voelde ze ;kh honderd jaar oud, nog steeds wrok- xend over haar ongeluk, bang om plannen voor de toekomst te maken! En op zulke momenten meende ze dat, ze een gebroken hart had omdat ze op Valentine Herrick, een getx-ouwde man, die zielsveel van zijn vrouw hield, verliefd was geworden! Ik ben ai vexdiefd op hem, ik ben niet meer verliefd aan het wordenmompelde ze zachtjes en gelaten. Gavin's waarschuwing was te laat ge komen Rosemary viel in slaap, haar hersens af pijnigende hoe ze Val er toe moest brengen haai- ook als een vrouw te zien. Ze di-amatiseerde zichzelf en had daar eigenlijk wel plezier in. Het zou toch de moeite waard zijn, afgezien zan al 't an- dere, als Gavin zijn wooi'den zou moeten intrekken. HOOFDSTUK XII „De weg, waarlangs de Spanjaarden vroeger hun geroofde goud vervoerden, liep dwars door deze bergen. 't Land hier zit boordevol avontuur en romantiek, 't is doordrenkt met bloed en heeft veei woest geweld gezien denk eens in, kin deren! En mannen stierven als eexidags- vliegen aan koortsepidemieën, toen ze dit kanaal groeven wat een prachtig, kolos saal, wonderbaarlijk idee is 't geweest om dwars door het slanke middel van een ge weldig vasteland van de Atlantische Oceaan naar de Stille Oceaan een kanaal te graven!" Evei'itt Will's sonore stem dreunde tien tallen meters ver over het hoog gelegen dek, toen hij half lezend, half declamerend, bij zon derh eden over het Panama Kanaal rondbazuinde. „Ach, kerel, hou je mond toch! We heb ben allemaal die wijsheid a la Baedeker al lang gehoox-d, meer dar ons lief is!", in terrumpeerde Terry hem. Everitt zweeg en ging op een elegante manier tegen een hekje leunen. Hij wist maar al te goed dat iedereen op het volle dek bewonderend naar hem zou kijken! Een half uur geleden was da zon onder gegaan en de passagiers van de „Zuider Ster" lieten de stewards af en aan draven met koele dranken. De dag was lang en dodelijk vermoeiend geweest. Het had acht uren geduurd, voox-dat ze het kanaal achter zich hadden kunnen laten liggen en over enkele ogenblikken zouden ze Balboa be reiken. Daar konden ze aan land gaan en er eventueel tot morgenochtend blijven. Iedereen was druk in de weer geweest met fototoestellen en vex-rekijkers. De pas sagiers, die voor de eerste keer het Panama Kanaal zagen, waren er al heel gauw ach ter gekomen, dat het erg vermoeiend en saai was sieeds maar weer naar de muil ezeltjes te kijken, die bij de sluizen hun eentonig werk verrichtten, naar de meren met hun verzonken bossen, naar de fel groene oevers, dicht begroeid met een woest oerwoud. Aan beide zijden van de „Zuider Ster" ontrolde zich dit panorama voor de in den beginne nog nieuwsgierige ogen van de passagiers. Ze lazen in hun gidsen, bestudeerden kaarten, namen steeds maar weer toto's en dromden samen op het hoogste dek van de „Zuider Ster". Alhoewel het land, zowel aan bakboord als aan stuurboox-d, verlokkend dichtbij was en het op het schip brandend heet was in de lelie tropische zonnegloed, voer men langzaam verder. Terry's kx-eet „Hou je mond toch" had uitdrukking gegeven aan wat allen op dat moment voelden. De „Zuider Ster" liep het laatste stel sluizen uit en zou nu wel heel spoedig in Balbao aanleggen. Alle passagiei's, met uitzondering van de jongste kinderen, die naar bed gebracht waren, keken verlan gend uit naar het moment, dat ze aan wal zouden mogen gaan. Aan wal, waar het vergeleken bij de hitte, die op het schip heerste betx-ekkelijk koel zou zijn en waar men weer eens goed de benen zou kunnen strekken op stevige vaste grond „Ik wilde alleen maar een instructieve en©h.... avontuurlijke dag afslui ten", zei Everitt Wills verwijtend tot Ter ry, „maar jullie jonge mensen hebben geen begrip voor de romantiek van het verleden. Het spijt me werkelijk als ik jullie verveeld heb", Terry grijnsde. „Niet in 't minst! We hebben 't echter te druk met het bewon deren van de ehromantiek van onze dagen!" en hij knipoogde in de rich ting van Rosemary en June, die zich erg moe voelden en verbrand en die al veel langer dan hun lief was gekeken hadden naar het nieuwe en imponerende, maar toch ook vermoeiende schouwspel om hen heen. Toen Val echter op de beide meisjes toeliep, was hun moeheid plotseling ver dwenen. Hij lachte. „Jullie komen vanavond toch ook op ons feestje? Ze zeggen dat er in Balboa niet veel te doen is, behalve dan een tochtje naar de ruines van Oud Panama en wat zwemmen en duiken maar we zullen alles afwerken!" „Heerlijk!" June keek glimlachend naar hem op. „Maar als ik niet eerst een koude dou che krijg, dan blijf ik me voelen als op de ïnorgen na een wild feest". Valentine was goed gehumeurd, jongens achtig en vol energie. Mensen met rood haar schenen in warme streken op te bloeien. Vai's toch al grote en bruisende levenslust scheen als 't ware verdubbeld te zijn. Met die vurige glans in zijn ogen konden ze zich hem heel goed als een zee rover voorstellen: grote koperen ringen in zijn oren, een open hangend hemd, een wonderlijk fel gekleurde bi'oek en een vreemde hoofddoek. De Ahotts verontschuldigden zich vrien delijk: ze zouden Vai's invitatie liever niet aannemen. Mary was namelijk een beetje bang voor John's hart en ze vond dat een rustig en niet te lang wandelingetje meer dan genoeg zou zijn voor de avonduren. Tenslotte bleek het gezelschap, dat de bloemetjes nu eens goed buiten wilde gaan zetten, te bestaan uit de Herricks, June en Piex-re, Rosemary en Gavin, Terry en Myra Martin, een aardig verpleegstertje, dat naai- Nieuw Zeeland terugkeerde. Myra was de eerste dagen onzichtbaer geweest, daar ze al haar aandacht had moeten geven aan haar patiënte, die haar ruime hut niet mocht verlaten. Maar nu had de aan 't bed gekluisterde oude vrouw er op gestaan, dat Myra zich wat meer met de overige passagiers zou gaan bemoeien. Terry had haar toen direct als het ware geannexeei-d. „Dat arme kind heeft iemand nodig oxn op haar te passen Myra, een. fris en vrolijk meisje, dat haar reis van Nieuw Zeeland naar Enge land had vei-diend door op 't schip hard te werken, zoals ze nu trouwens weer deed, had er niets op tegen integendeel om zich bij de artisten te voegen en zij van hun kant waren blij dat ze aansluiting had gezocht. Ze vormden nu een even getal en dat had altijd veel voor. Juffrouw Tulip en de tweeling zouden meegaan op 't tochtje door de omstreken van Balbao, maar dat ze uitgesloten wer den van de rondgang, later op de avond, langs de nachtclubs, stelden ze niet be paald op prijs. Gog, die alles wilde doen om maar even in Rosemai-y's gezelschap te kunnen zijn, bood aan met het gezel schap mee te gaan en juffrouw Tulip en de tweelingen naar het schip terug te bréngen als zij genoeg gezien zouden heb ben. of als de anderen genoeg van de tweeling zouden krijgen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9