(Kort en bondig Jeugdkoor „Inter Nos" zong Kerstcantate van Britten Mooie muzikale matinée Nieuwjaarswens Koor en orkest in Vleeshal Pianovoordracht de Rooij f) MAANDAG 28 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 „Het blijde Uur' Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. Haarlems Dagblad Burgerlijke Stand van Haarlem Cantate van Leo Mens Kerstwijdingsdienst in de Broedergemeente Verbetering Haarlemse scholen in de raad Nationaal tamboer concours in Mei Winkelsluiting verlof B- zaken in de gemeenteraad Padvinders Elswoutsgroep deelden pakketten uit M. Rumpff veertig jaar in overheidsdienst Gebouw Sociale Zaken Voor negen mille verbeteringen Afscheidsreceptie van de heer S. Aarts Tonny Eysvogel en M. Koster naar Berlijn De koordirigent Jan Booda begon een jaar geleden het haast stereotiep geworden Kerstprogramma van zijn Jeugdkoor „In- ter Nos" te doorbreken door fragmenten van „A Ceremony of Carols" van Benja min Britten er in op te nemen, die hij door de kern van het ensemble liet uit voeren met pianobegeleiding. Dat was een aanloop; want dit keer op de middag van de Tweede Kerstdag bracht hij het werk compleet en met de originele harpbegelei- ding, die door niemand minder dan de fameuze harpiste Rosa Spier vertolkt werd. Dit werk uit te voeren was geen geringe onderneming, maar het loonde de moeite en de zorg die er aan besteed werden. Want deze moderne conceptie om een reeks Kerstliederen als suite te behandelen, is door Benjamin Britten niet alleen handig en origineel, maar ook met een prachtig klinkend resultaat verwerkelijkt. Het is een dankbare compositie geworden, een prachtige combinatie van vocale tinten, vermengd met zeldzame effecten van de harpbegeleiding. Wat Booda met de kerngroep van „Inter Nos" bereikte in deze ongemene opgave, mag met grote lof vermeld worden. Zowel de twee solisten als het driestemmig koor toonden zich zeer accuraat en er waren momenten te beluisteren die bijzonder treffend van nuancering waren. Dit was vooral het geval in „Wolcum yole" het tweede nummer. In sommige forte-passages was het klank-evenwicht echter nog onvol doende: een graad minder sterk en dan klinkt het wellicht uitstekend. Alle respect kon men hebben voor het opgewekte „This little Babe", om de rake canonische inzet ten. De Gregoi-iaan.se antifoon aan het be gin en aan het slot verliep nog wat stijfjes. Booda liet dit nummer weliswaar precies zingen zoals Britten het noteerde, maar dat is slechts een poging om deze aparte mu zieksoort in modern schi-ift op te tekenen; het lijkt mij noodzakelijk dit met gepaste vrijheid op te vatten en de antifoon te in terpreteren met de losheid van het zweven de rhythme. Maar al met al was het een merkwaardige prestatie die een welver diend succes oogstte. Het aandeel van Rosa Spier in de uit voering van ..A Ceremony of Carols" was meesterlijk. Wat de grote harpiste deze middag verder nog aan .solostukken voor harp liet horen, kon gelden als een be vestiging van haar befaamde kunstenaar schap. De rest van het programma was zowat gelijk aan wat „Inter Nos" ieder jaar uitvoert. Met de stevige begeleiding van de pianiste Emmy van Eden, vormde het een goed klankgeheel. Ongetwijfeld hebben velen op Donder dagavond de door de N.C.R.V. verzm-gde uitzending beluisterd van de Kerstcantate „Het Blijde Uur" van Sas Bunge onder leiding van Fred Lu.yken, uitgevoerd door de vocale en instrumentale ensembles van het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum, waarbij Tineke de Kleyn en Noortje de Vries de spreek- rollen vervulden. Na de inleiding, die wij verleden week over deze proeve van jeugdmuziek in dit blad schreven, lijkt het ons overbodig de compositie van Sas Bunge hier nogmaals toe te lichten. Laten wij alleen zeggen, dat ons vermoeden, als zou het werk op sommige plaatsen wel iets te gecompliceerd zijn om direct aan het gestelde doel te be antwoorden, door de uitvoering bewaar heid werd. De passages, die eenvoudiger en ook dichter bij de kern der liedmotieven bleven, maakten echter ccn overtuigende indruk. Zo bijvoorbeeld het eerste nummer, waarin het koor ingestudeerd door A. H. T. Saeys frisse kwaliteiten toonde, welke ook verder in de loop van het stuk En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m,, maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter jormaat en groter letter wordt de gewone losse-m.m.-prijs berekend, of de plaatsing op het bestaande contract in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Donder dag 31 December (of Zaterdag 2 Januari) GROTE HOUTSTRAAT 93 S0ENDAPLE1N 37 HAARLEM. 24 December 1953 ONDERTROUWD: 24 Dec.. J. Spierdijk en H. C. J. Hartel; J. M. Warning en H. F. Delfgaauw. GEHUWD: 24 Dec.. M. Nagtegaal en C. M. Broier; N. P. de Keijzer en A. Landaal; J. C. Scharfenberger en A. M. Wolf: M. F. Bakker en H. van Bentum; J. Feenstra en W. M. Samblowski; A. G. T. Osenga en D. Vis; P. Kerkman en P. R. Boelhouwers: Th. W. Slats en B. Faber; H. Vrugt cn H. W. van Laar; H. van der Linden en J. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 23 Dec., H. Piening—Vos: II. J. M. Terpoorten—van den Broek: J. BuijsBloeming; 24 Dec., I. M. de Munnik—Kamphuijs; Th. J. van der Peet- Zonneveld. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec.. A. Broersvan der Mc ij; E. A. RotgansBaden; M. M. Boskamp—Meeuwes; 24 Dec., W. J. van der EisenKiebert; H. Bijdemast Smit; J. SternfeldPolak. OVERLEDEN: 22 Dec., E. W. Nieuwenburg, 69 j.. Westerhoutpark; A. SingelingScha- gcr, 66 j„ Rijksstraatweg; 23 Dec., J. M. Has- tervan de Wakker, 70 j„ Westerhoutnark; J. van HerwerdenVink. 78 j.. Oosterstraat; J. S. SahvegterKnip. 82 j.. Weteringstraat; J. G. Lugt. 74 j., Kleine Houtweg; M. E. BarentsMilatz, 82 j„ Zaanenlaan; S. Arendse—Westra, 80 j., Kenaupark. zouden blijken. Zeer geslaagd, met zijn doorzichtige begeleiding, klonk „Het was een Maged uutvercoren" en bijzonder ge lukkig het mooi met fluiten (later ook met strijkers) uitgevoerde „O zalig, heilig Bethlehem". De indruk van het slotkoor was ook zeer bevredigend. De bewerking lot declamatorium van „O zalig, heilig Bethlehem" met fluitsolo vol deed eveneens heel goed en het bleek een aardige vondst van de componist hierbij als illustratie het koor de melodie van „Het was een Maged" te laten neuriën. De be werking van „Sint Jozef ging al treuren" deed nogal verward aan; een soortgelijke parodistische behandeling deed het beter in de „optocht der herders". Waar de blokfluiten behoorlijk stemden, zoals in no. 6 (Intermezzo) was de werking van zo'n ensemble zeer goed op zijn plaats. De zwaarste taak was die van het orkest en het dient gezegd te worden dat Fred Luyken er heel wat mee bereikte, naar verhouding zelfs bijzonder veel. Deze ma nifestatie van schoolmuziek kon gelden als een belangrijk experiment, waaruit ener zijds lering te trekken is en anderzijds tot navolging inspireert. JOS. DE KLERK. In de bijzondere kerkdienst, die Don derdag in de Kloppersingelkerk werd ge houden, kwam een door de Leidse orga nist Leo Mens gecomponeerde Kerstcan tate tot eerste uitvoering. Hierbij kon de cantate de liturgische functie vervullen, die de componist voor haar gedacht heeft. De cantate werd een organisch onderdeel, de muzikale voltooiing, van een kerkdienst, waarin, na gemeentezang, Schriftlezing en gebed, door ds. B. Timmer met een toe spraak over het onderwerp „Nieuw leven" de Kerstboodschap werd gebracht. De kern van de cantate wordt gevormd door het Kerst-Evangelie volgens Lucas 2 en Matheus 2. Deze tekstgedeelten worden als recitatief gezongen door een tenor solist. Leo Mens heeft zich dienaangaande meer laten beïnvloeden door Heinrich Schütz dan door Joh. Seb. Bach. Meermelen greep hij zelfs terug op de oude lectio- toon. Er waren trouwens nog andere mid deleeuwse aanknopingspunten. Er werden ook oud-Nederlandse teksten gebruikt, waarvoor Leo Mens nieuwe melodieën schreef, eenvoudig en behoudend van ka rakter, soms wat „modern" getint door har monische alteraties. Zo heeft Leo Mens dan wel geen werk geschreven, dat „nieuw" is in de zin van de liturgische muziek, die bijvoorbeeld Distier en Pepping' componeerden. Maar ter afwisseling van de vele Kerstmuziek, zal de cantate toch ongetwijfeld welkom zijn, vooral als zij zo goed wordt uitge voerd als bij deze première het geval was. Leo Mens, die zelf de klavierbegeleiding verzorgde, kon het klankschoon zingende Gereformeerd Evangelisch zangkoor ..Ju bilate Deo" en zijn dirigent H. Sondorp Sr. dankbaar zijn. En ook de solisten: me vrouw T. Westerman—Leistra, die helder en klaar en zeer expressief de sopraan- soli vertolkt en de tenor Joh. A. Kramer, wiens in de hoge registers fraai klinkende stem zich uitstekend voor de Kerstcantate leende. P. ZWAANSWIJK. Bets Nederkoorn, de ijverige organiste van de Broederkerk aan de Parklaan, nad voor een Kerstwijdingsdienst op Zondagavond een interessant programma samengesteld, bij welker uitvoering zij zelve slechts een bescheiden rol speelde, namelijk als vertolkster van enige koraal voorspelen. Niettemin maakte zij een zeer mooie beurt, vooral met een drietal fraaie Kerstkoralen van Buttstedt, Pachelbel en Bach. Kitty Nederkoorn zong een omvangrijke reeks liederen met betrekking op het Kerstfeest en werd daarbij begeleid op de harp. De harpiste Francina Hinlopen had hiermee een belangrijke taak. Zij toonde een handig muzikaal aanpassingsvermo gen door de - meestal moderne - piano zettingen voor de harp te adopteren. Zo verdiende zij wel een extra-compliment voor de realisatie van een paar bewer kingen van Willem Pijper. Een zeer goede indruk van haar spel kregen wij tevens bij de drie Oud-Nederlandse Kerstliede ren, die Hans Schouwman arrangeerde voor zangstem, hobo cn harp. De hobo partij werd degelijk gespeeld door Bert Esser. Grote vaardigheid op haar edel in strument toonde Francina Hinlopen ook als soliste, vooral met een Berceuse van Hasselmans, een echte harpcompositie. Een eigen werkstuk - variaties op een oud Kerstlied - had weinig overtuigends. De combinatie zang-harp klonk bijzon der fraai. De diep ruisende klank van de harp weefde als het ware een aureool om het gevoelige zingen van Kitty Neder koorn. Uit alles sprak de blijdschap en de heerlijkheid van het Kerstfeest. JOS. DE KLERK B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Haarlem medewerking te ver lenen voor de aanvulling van de inventaris van de gymnastiekzalen bij de Juliana van Stolbergschool. de Koningin Emmaschool. de Marnixschool, de Nassauschool en de Willem de Zwijgerschool. Tevens zal er voor de Willem de Zwijgerschool een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld dienen te worden voor de versterking van de in stallatie der kunstverlichting. B. en W. raden voorts de raad aan goed keuring te verlenen aan het besluit om op de voor de lesspn in handenarbeid aan de leerlingen van de Centrale School no. 1 in gebruik zijnde zolder van het gemeentelijk schoolgebouw aan de Overtonstraat een geluiddempende vloer aan te brengen. Te vens zullen er rubber sokken aan de poten van de op deze zolder geplaatste werkban ken aangebracht dienen te 'worden. B. en W. stellen de raad voor het bedrag ad f2350 voor dit doel beschikbaar te stellen. B. en W. stellen verder de gemeenteraad voor een bedrag van f3846 beschikbaar te stellen als aanvulling voor het aankopen en opbouwen van twee houten school gebouwen. Tevens is het alsnog gewenst, dat in de lokalen van het gebouw, geplaatst bij de J. P. Coenenschool. zonwerende overgor dijnen worden aangebracht. Hiervoor zal een bedrag van f 410 beschikbaar gesteld dienen te worden. Op de vergadering van de gemeenteraad zal tenslotte een verzoek be handeld worden van het R.K. Kerk- en schoolbestuur vart O. L. Vrouw van Zeven Smarten voor de bouw van schoollokalen annex gymnastieklokaal met speelterrein en schooltuin in „Delftwijk" en een verzoek voor de houw en inrichting van een gym nastieklokaal in Haarlem-Noord. In belangrijke mate zal het van de onberekenbare ruimtefactor: de acoustiekafhangen of het fraaie bouwwerk ..De Vleeshal" van Lieven de Key tot een cultureel centrum gemaakt kan worden voor veelzijdige manifestaties van kunst in haar grote verschei denheid van genres en vormen. De woordkunst kan opbloeien door de welwillendheid der acoustiek en ten minste even afhankelijk van haar gezindheid is de toonkunst. En daarom was het niet zonder spanning, dat de Kerstmatinee van Zondag, waarop door het Nederlands Kamerorkest en door het Aerdenhonts Vrouwenkoor uitvoeringen zouden worden gegeven van instrumentale en vocale muziek, tegemoet werd gezien. Maar toen het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Albert de Klerk de eerste maten van de Canzone voor strijkorkest van Giovanni Gabrieli (een tijdgenoot van bouwmeester Lieven de Keyhad gespeeld maakte de spanning plaats voor de ver heugende ervaring, dat de Vleeshal de klank van strijkinstrumenten voortreffelijk verwerken kan. En even gunstig kon hierna het Aerden- houts Vrouwenkoor gebruik maken van de klankverwerkingsmogelijkheid van de uit voeringsruimte toen het eveneens onder Albert de Klerks directie en met begelei ding van het orkest zijn krachten gaf aan Vincent Lübecks pure „Weihnachts-Kan- tate". Een solo-sopraan kon zich hierbij bijzonder onderscheiden ter afwisseling van de koorzang, die licht gehouden werd en waarvoor de expansie gezocht werd in de klankkleur. Voorts zong het koor Kerst muziek van Franse componisten, een „Ecce venimus adorare" van Gabriel Ni vers en een „Hodie Christus natus est" van Louis Clérambault, met een voordracht, die in overeenstemming gehouden werd met de lichte blijheid, die, als de cantate, ook deze werkjes kenmerkt. Na de pauze kreeg het koor een om vangrijker taak met de uitvoering van de Missa Sancti Aloysii van Johann Michael Iiaydn, de broer van de grote Josef. Mi chael was een bescheiden figuur. Hij wei gerde zelfs zijn eigen werk te doen uit geven. Maar hij had heel wat in zijn mars. Daarvan getuigde menig fragment van deze mis, die ook volgens „Noordelijke" be grippen veel oppervlakkigs bevat. Als bij zovele kerkelijke werken uit zijn tijd is de tekst van deze mis de drager van de mu ziek. Het werd (ook in de „solistische" passages vlot en licht gezongen en waar nodig (Agnus Dei bijvoorbeeld) met een voudige uitdi-ukking. En hiermede wist Albert de Klerk het eigen karakter der muziek goed te bewaren. Het kamerorkest, dat met zorg de koor zang had begeleid, trad ook nog zelfstan dig op met de uitvoering van het „Kerst"- Concerto grosso van A. Corelli, dat vlot Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" houdt op 15 en 16 Mei een nationaal tam boerconcours. Aan het concoui-s kunnen ook hoornblazers- en pijperscorpsen deel nemen. Het concours wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Deze gemiddelde leeftijd van een jeugdcorps mag 14 jaar zijn en er zijn drie afdelingen, n.I. afdeling tamboercorpsen, afdeling tam boer-hoornblazers- en pijperscorpsen en de jeugdafdeling. Op beide dagen worden de deelnemende corpsen ontvangen. en rhythmisch werd gespeeld en dat in de Pastorale een hoogtepunt van sfeer ver kreeg. Wethouder D. J. A. Geluk overhandigde Albert de Klerk aan het eind van de mid dag namens het bestuur van de stichting „Haarlems Bloe" een reproductie van een ets van Rembrandt, waarmede hij alle uit voerenden wilde huldigen voor hetgeen zij hadden geschonken. P. ZWAANSWIJK. In ..De Vleeshal" werd op Tweede Kerstmiddag een pianorecital gegeven door Sas Bunge. In deze decoratieve omgeving vertolkte de pianist een interessant pro gramma, dat kenmerkend was voor het muzikale niveau waarop deze bescheiden, maar positieve jonge kunstenaar zich zo wel scheppend als herscheppend beweegt. Hij begon met een energiek en fanta sierijke verklanking van Bach's Chroma tische Fantasie en Fuga, waarvan hij het laatste deel, de fuga, mild geïntoneerd op gezet, liet evoluëren tot een spannend hoogtepunt: levendig, warmbloedig, vol stuwing, maar zich uiteindelijk bindend in orde en tucht en klinkend als een ar tistieke geloofsbelijdenis. Zo was het begin van het recital en zo was ook het besluit er van aan aartsvader Bach gewijd: met de Fantasie en Dubbelfuga in a, de vriende lijke Prélude en Fuga in A en de rustig bezonken Prélude en Fuga in E. Verder speelde Sas Bunge een viertal Etudes van Debussy, de Sonatine opus 16 van Roussel en deel II der Paganini-varia- ties van Brahms. Dit laatste werk kon gelden als een staalkaart van technisch kunnen en raffinement van de concert gever en dwong als zodanig groot respect af. Tot onze spijt konden wij de interpre taties van de programmanummers gewijd aan Debussy en Roussel niet horen. Tenslotte zij vermeld, dat de acousti- sche eigenaardigheden van de Vleeshal het spel van Sas Bunge slechts gunstig be- vloedden waar dit met reserve kon ge schieden en een minimum van contrapun- tische complicaties het volgen der klank- lijnen mogelijk maakte. Het zij toegegeven dat voor het oog de plaatsing van het po dium aan de zijwand te verkiezen is; toch verwacht ik acoustisch betere resultaten van een geluidsbron bij de smalle wand tegen de Spekstraat. JOS. DE KLERK. De hoofdcommissaris van politie in Haar lem heeft de aandacht van het college van B. en W. gevestigd op het feit, dat sinds de inwerkingstelling van de winkelsluitings wet. 1952 het reeds enige malen is voorge komen, dat winkeliers in banketbakkers waren. vis of vleeswaren, pogingen in het werk stellen om voor hun winkel een ver lof B te verkrijgen. Redenen om een der gelijk verlof te weigeren zijn meestal niet aanwezig. Het verlenen van het verlof B stempelt de localiteit echter tot tapperij, hetgeen onder meer inhoudt, dat de winkel tot des nachts twaalf uur voor het publiek geopend mag zfin. Weliswaar mogen daar dan slechts waren verkocht worden, die ter plaatse gebruikt worden, maar toch is de verkoop van gebak, snoep, vis, sigaretten en dergelijkcn, welke na winkelsluitings tijd geschiedt, onbillijk tegenover de win keliers in dezelfde artikelen. Bovendien wordt de ontduiking van de winkelsluitingsvoorschriften op deze wijze in de hand gewerkt, aangezien de controle op de naleving van deze bepalingen uiter mate wordt bemoeilijkt, temeer waar de minister van Economische Zaken op het standpunt staat, dat een ta.pperij in het al gemeen niet als een winkel moet worden beschouwd. Men overweegt ook in andere gemeen ten bovengemelde ontduiking van de win kelsluitingsbepalingen tegen te gaan door een aanvullende bepaling van de Agemene Politie Verordening. In verband hiermee, raden B. en W. de gemeenteraad van Haarlem aan de velgen-- de aanvulling van het A.P.V. aan te ne men: „In afwijking van het gestelde in het eerste lid van artikel 66 van het A.P.V. is het verboden een localiteit, waarvoor een verlof B, geldt en waarin tevens een win kelnering wordt uitgeoefend, voor het pu bliek geopend te hebbsn na het tijdstip, waarop winkels, waar eenzelfde nering wordt gedreven, gesloten moeten zijn. De burgemeester kan in bijzondere gevallen vergunning verlenen, dat een tapperij, als in het vorig lid bedoeld, na het vastge stelde sluitingsuur voor het puibliek ge opend blijft, of vóór zeven uur geopend wordt". In de periode van 12 tot 24 December hebben de padvinders van de Elswoutgroep de traditie getrouw hun kerstmanden in verscheidene winkels in Bloemendaal geplaatst en de inwoners verzocht in deze manden hun gaven te willen doen voor be hoeftige gezinnen. Dankzij deze hulp kon aan 21 gezinnen en alleenstaanden, te zamen vijfenveertig personen in Bloemen daal, Haarlem en Overveen, Donderdag avond aan de vooravond van Kerstmis een pakket worden uitgereikt met waardevolle levensmiddelen, fruit en versnaperingen. Het aantal ingebrachte goederen was haast even groot als het vorig jaar, doch het was opvallend, dat bij de gaven der ingezete nen dit jaar in te grote mate de nadruk op de versnaperingen was gelegd, terwijl men over het algemeen toch het meest behoefte heeft aan de noodzakelijkste levensmidde len. De padvinders, die hiermede hun tra ditionele goede Kerstdaad verrichtten, hadden de opdracht de pakketten bij de opgegeven adressen neer te leggen, luide aan te bellen en ei- dan snel van door te gaan om de verrassing des te grote te doen zijn voor de ontvangers. Eerder op de avond waren de leden van de Elswoutgroep, welpen, verkenners en voortrekkers, bijeen gekomen voor een Kerstwijding in hun groepslokaal aan de Bergweg. Zij zullen hun gebnnkelijke jaarsluiting houden op Oudejaarsdag om half zes in de Hervormde Kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal. Daar zullen ook de leden van andere padvindersgroepen tezamen komen om de dienst bij te wonen, die onder leiding zal staan van de as sistent-districtscommissaris, hopman G. Dorland te Heemstede. Op 1 Januari viert de admi- nistratief-hoofdambtenaar, de heer M. Rumpff. de dag waarop hij 40 jaar in overheidsdienst zal zijn. De heer Rumpff begon zijn loopbaan als ambtenaar op 1 Januari 1914 bij de Armenraad in Den Hel der en trad op 1 Februari 1920 in dienst bij het Gemeente Energie Bedrijf in Haarlem. Bij de oprichting van de incassodienst werd hij als adjunctboekhouder bij deze dienst tewerk gesteld en hij werd daarna, toen deze dienst werd uitgebreid met. een afdeling Stortings- en ophaaldienst, als chef met de leiding van deze afdeling belast. De heer Rumpff zal recipiëeren op Za terdag 2 Januari in het Christelijk Mili tair Tehuis aan de Jansweg van tien tot twaalf uur. ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) NAAMKAARTJES Grote letterkeuze De muur aan de Raamsingel langs het terrein van het gebouw voor Sociale Zaken moet vernieuwd worden. Ten einde boven dien het aanzien ter plaatse te verhogen ligt het in de bedoeling de nieuwe muur in een rechte lijn te plaatsen enigszins terug- liggend van de voorgevellijn van het per ceel aan de Raamsingel no. 4. Ten behoeve van de afscheiding van het terrein langs het trottoir zal een laag voetingmuurtje worden aangebracht. De tussenliggende grond kan van enige beplanting worden voorzien. De aan deze voorzieningen verbonden kosten bedragen naar raming 5035. Wegens de voorgenomen verplaatsing van de in- en uitgang voor het publiek, en van de rijwielstalling voor het publiek van de Raamsingel naar de Koninginneweg, is het voorts nodig, dat op het terrein aan de zijde van de Koninginneweg een bestrating van basaltine tegels wardt aangelegd. Boven dien zal de bestaande houten buitentrap aan de zuidgevel van het gebouw ver plaatst moeten worden. Met deze werkzaamheden zal een uitgaaf gemoeid zijn van ptm. 1540. Ook ten aanzien van de verlichting van enige afdelingen in het gebouw dienen voorzieningen te worden getroffen. Deze zullen een uitgaaf vergen van pl.m. 1733. Tenslotte ligt het in het voornemen het verplaatsbare houten schuilhokje, dienen de voor de invalide rijwielbewaarder door een nieuw te vervangen. De daaraan ver bonden kosten zullen pl.m. 675 bedragen. In totaal een uitgaaf van naar raming 8983. „In April j.l. is de heer S. Aarts, chef van de afdeling administratie gemeente belastingen ter gemeentesecretarie van Haarlem, 65 jaar geworden. Volgens de wet moet hij dus de dienst der gemeente verlaten. B. en W. hebben de heer Aarts echter gevraagd en bereid gevonden na 1 Januari de leiding van de afdeling voort te zetten wegens de reorganisatie van de afdeling. Desondanks staan wij toch op het punt om officieel afscheid van de heer Aarts te nemen; volgens de reglementen is hij nu „arbeidscontractant" geworden", aldus richtte burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zich Donderdagmiddag in de oude raadzaal tot de scheidende ambte naar, die voor gemeente-ambtenaren en belangstellenden een afscheidsreceptie hield. De burgemeester zegde de heer Aarts dank voor de wijze, waarop deze meer dan veertig jaar zijn taak op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Hij stond aan het hoofd van de grootste cn de niet-gemakkelijkste af deling van het stadhuis. De afdeling heeft te maken met de debiteuren van de ge meente. De heer Aarts heeft het klaar ge speeld de belangen van beide partijen te behartigen. Spreker herinnerde er aan, dat hij kort geleden tot de hoofdbode Prikker heeft gezegd, dat deze een visitekaartje van de gemeente was. Van de heer Aarts kan hetzelfde gezegd worden; hij was een visitekaartje met een goud randje. Namens alle ambtenaren bood de secre taris, mr. H. E. Phaff, een electrisch scheer - apparaat aan. Namens de chefs van de afdelingen ter gemeentesecretarie voerde de heer F. van Egmond het woord, die herinneringen op haalde uit de bezettingstijd. De heer Aarts was toen een centrale figuur en een onver woestbare optimist. Als geschenk bood hij een sigarenaansteker aan. De heer Aarts dankte voor de hem ge brachte hulde, waarna een receptie volgde. Onder de bezoekers waren mr. Th. A. Wes- stra, oud-gemeentesecretaris, oud-ambte naren en stadgenoten, die met de afdeling van de heer Aarts te maken hebben. Een dag tevoren had de heer Aarts be zoek gehad van de heer C. Zandstra, die namens neringdoenden uit de stad, die voor verkoop op straat of voor een stand plaats vergunning nodig hebben, een fraaie sigarendoos aanbood. Op het internationaal concours hippique dat van 29 Januari tot en met 7 Februari te Berlijn wordt gehouden, zullen de Neder landse kleuren worden verdedigd door mej. Tonny Eysvogel (Haarlem) en de heren L H. M. van Loon (.Tilburg) cn M. M. Koster (Zandvoort). Mej. Eysvogel zal hiermee haar internationale debuut maken. Zij zal aan de dressuurproeven deelnemen met het paard Cypresse. Het is nog niet bekend met welke paarden de heer Koster zal uitkomen. De heer Van Loon heeft met Ampère en Saraceen in geschreven. zowel voor dressuurnummers als voor springconcoursen. In de springnum- mers zullen de paarden worden bereden door de Pikeur A. Ebben uit Tilburg, die reeds meermalen op internationale spring concoursen met de paarden van de heer Van Loon uitkwam. Het zal de laatste maal zijn. dat de heer Van Loon, die met ..Saraceen" in Augustus van dit jaar het Nederlands kampioenschap dressuur won, met dit paard zal uitkomen. ..Saraceen" is namelijk aan een Amerikaan verkocht. - Met een recital in „Diligenüa" heeft de zangeres Jo Vincent op Eerste Kerstdag afscheid genomen van het Haagse concertpubliek. Na afloop van het recital werd de zangeres op hartelijke wijze gehuldigd. Mr. G. A. van Haeften, voorzitter van de Haagse afdeling van de Mij. tot bevordering der Toonkuns'. bood de scheidende zangeres het ere-lidmaatschap in de vorm van de „gouden kaart" van de Maatschappij aan. Van links naar rechts: Mr. van Haeften. de zanger Willem Ravelli, Jo Vincent en Felix de Nobel. BINNENLAND Te Emmeloord in de Noord-Oostpolder is het gemeenschapshuis geopend, dat de naam draagt van ,,'t Voorhuys". In dit ge meenschapshuis zijn ondergebracht een hótel-café-restaurant, een beurszaal en een toneelzaal. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik per 15 November 1953 op basis 1949 100 gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer daal de tussen 15 October en 15 November 1953 met 1 punt van 121 naar 120. De belangrijkste oorzaak hiervan was een daling van de prij zen voor groenten, fruit en vlees, die groter was dan de stijging van de prijzen van eieren, melk. aardappelen en vis. Voor de kantonrechter te Delft had zich te verantwoorden J. H. uit Leiderdorp, die als beroep opgaf: „officier van het kruis leger". Hij had volgens de tenlastelegging bedragen van 85 gulden per week, die hij ophaalde als Kerstgaven voor armen", in eigen zak gestoken. De ambtenaar van het O. M. eiste de maximumstraf van twintig dagen principale hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. De raad van Nijmegen is met bijna algemene stemmen nccoord gegaan met een voorstel van B. en W. tot verhoging van de tram- en trolleybustarieven. Deze verhoging is volgens B. en W. noodzakelijk met het oog op het te verwachten grotere tekort van het gemeentelijk vervoerbedrijf in 1954. In 1953 bedroeg het tekort reeds ruim f 248.000 Daarbij komen in 1954 de kosten van de denivellering der lonen en de 5 procent loonsverhoging. Om dezelfde redenen gaan de electriciteitstarieven omhoog. van f200 of twee maanden hechtenis geëist. De trekking van de ter gelegenheid van de Christchurchrage gehouden priisvraag ten bate van het kinderhuis Prinses Beatrix te Groesbeek is te Nijmgeen geschied. De hoofdprijs een auto. is gewonnen door me vrouw M. Alie in Loosduinen. De heer C. C. Clement, in Amsterdam won de scooter. Tot burgemeester van Meerssen (Lim burg) is benoemd de heer W. .J. H. M. Muris. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Susleren. Op uitnodiging van de geloofsgemeen schap „Kerk en Vrede" zal dr. G. G. Heine- mann, oud-minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse Bondsrepubliek en praeses van de synode der Duitse Evange lische Kerk op 13 en 14 Januari in Amster dam en Den Haag spreken over het onder werp: ..De Deutschlandfrage und der Welt- frieden". De heer L. M. J. Hendrix is benoemd tot burgemeester van Berkel en Rodenrijs. Hij is thans waarnemend secretaris der ge meente Wateringen. De Haagse rechtbank heeft de predikant W. S. uit Den Haag veroordeeld tot f400 boete. Hij had op Hemelvaartsdag bij Nieuw- veen met zijn auto een andere auto aange reden. welke daardoor te water geraakte. Een 80-jarige inzittende dame is daarbij ver dronken. Het Arnhemse gerechtshof heeft de 34-jarige C. van der S. uit Hengelo, die ervan werd verdacht zijn echtgenote met vergif om het leven te hebben gebracht, veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De 37-jarige fabrieksarbeidster A. W. H. die van mede plichtigheid werd beschuldigd, kreeg 12 jaar gevangenisstraf. Bromfietsen met motoren van het merk NSU-Quickly, type 51-zt, zijn met rijwielen gelijkgesteld. Op 7 Augustus hebben duikers bij Bari (Italië) wrakstukken gevonden van het K.L.M.-vliegtuig „Roermond", dat daar op 23 Juli 1949 in zee stortte. Een onderzoek van deze wrakstukken heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd, zo deelt de Raad voor de Luchtvaart mee. Donderdagmiddag is bij Creil in de Noord-Oostpolder een autobus, die een 30-tal arbeiders uit de Noordelijke provincies met Kerstverlof naar huis bracht, ten gevolge van de gladheid van de weg geslipt. De bus kwam in een greppel en kantelde. De arbei der L. W. uit Groningen kwam om het leven. Twee anderen werden licht gewond, maar konden na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis gaan. Op de ochtend van Tweede Kerstdag is een deel van de Derde Suriname-compagnie van de Koninklijke Landmacht met het s.s. „Bonaire" uit Amsterdam naar Suriname vertrokken. Dit is hel tweede gedeelte van de compagnie dat een jaar in Suriname vex-- blijf zal houden. Het bestaat uit twee officie- X'en. negen ondex-officieren en eenenvijftig manschappen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag trof de politie in een steegje in Den Helder een 24-jarig meisje aan. dat zeer ex-nstia mishandeld was. Enige tijd later arresteerde de politie een 22-jarige schildex-, die bekende dat hij na het bezoeken van een dans gelegenheid hooglopende ruzie met het meisje had gekx-egen en haar te lijf was gegaan. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. Richters zal in het gebouw van de Gerefox-meerde Kerk te Overveen op Maan dag 25 Januari spreken op een te houden zendingsavond. De jeugdige orsranist Henri Berton te Zandvoort zal op Woensdag 6 Januax-i des middags om di'ie uur over Hilversum II een concert geven op het kort geleden in gebruik genomen Sweelinckorgel. De heer F. Braaksma te Zutphen is benoemd tot hoofd der Ch. de Bourbonschool te Haai-lem. De heer B. Fregeres te Beverwijk is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Lange Ruigeweide. De heer C. J. van Rijn, tijdelijk schrij ver van 's Rijks Belastingen, is benoemd tot schi-ijver in vaste dienst.. De heer K. E. Grandia, aspix-ant schx'ij- ver van 's Rijks Belastingen te Haarlem, is benoemd tot tijdelijk schrijver aldaar De heer O. Mollcma, commies-titulair van 's Rijks Belastingen te Haarlem (afde ling 2 v. inspectie) is verplaatst naar Zaan dam (chef de bureau inspectie). De heer G. T. M. Hendriks, adiunct- commies van 's Rijks Belastingen te Bever wijk. is verplaatst naar Nijmegen. Dinsdagavond vindt in het wijkgebouw Oosterkerk de trekking plaats van de loterij ten bate van dc kleuterschool „Kleuter- vi-eugd" in de Slachthuisstraat. De wethouder van Financiën van Haar lem. de heer W. C. Bakker, zal op Dinsdag 29 December geen spreekuur houden. - De bazar, die eind November in Am sterdam werd gehouden door de stichting Kindertehuizen „Wees een Zegen", heeft een bi-uto-opbrengst gehad van circa drie duizend gulden. Zoals wij al eerder meldden werd dit bedrag gebruikt voor de nieuwe inrichting van het verbouwde Kindertehuis „Rachel Stoyn" aan de Hoge Duin en Daalseweg te Overveen. Aan de heer M. A. Wisselink te Heem stede, oud-hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Leeuwarden, is met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid van de Kamer van toezicht over de no tarissen en candidaat-notarissen te Leeu warden. Voor het examen M. O. handelsweten schappen B slaagde de heer P. van Waveren Hogervorst te Haarlem; voor het examen Duits M. O.-B de heer J. J. J. Waldenmaier te Haarlem. De heer H. Daalman, onderwijzer aan de Prins Bernhardschool in de Vrouwen straat te Haarlem is benoemd tot hoofd van de school voor C. V. O. in Slochteren (Gro ningen).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10