Groot offensief van Vietminh verrast de Franse troepen Viermogendhedenconferentie uitgesteld van 4 tot 25 Januari Poging tot roof in garage van N.Z.H. aan Soendaplein Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waar en wanneer Opstandelingen vallen Laos binnen, deel van Frans leger afgesneden Kerstboodschap van Eisenhower Op Russisch voorstel: Naar vergaderplaats in Berlijn moet nog worden gezocht Het woord is aan Vermomde chauffeur door kassier en diens zoon overmeesterd Engeland heeft een atoomplan Voor de Stille Armen Elf tabaksloodsen in een half jaar afgebrand Leger achtervolgt bende in Midden-Atjeh Mossadeq en Riahi voor militair hof Frans grondpersoneel weer aan het werk Speelgoedpistool in de hand Sneltrein van Djokja naar Djakarta beschoten Koningin en Prinsessen naar Grindelwald Weerrapport I! Is 15 s 68e JAARGANG No 144 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 28 DECEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 297 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER ZOU OP 4 JANUARI te Berlijn met de Russen gepraat worden, maar de Russen willen het tot 25 Januari uitstellen. Nu goed dan, zal men in het Westen tenslotte wel zeggen, al knort alweer enig gemopper over de kabels. De Russen hebben meer tijd van voorbereiding nodig, ofschoon al een half jaar over die bijeenkomst heen-en- weer gepraat en geschreven is. Ook, of schoon zij zelf Berlijn als plaats van samenkomst hebben voorgesteld, wil Molo- tof daar liever niet vergaderen in het hoofdkwartier van de geallieerde „Kom- mandatura". Ja, waarom nou niet? Dat is nu juist de neutrale zone tussen de Ameri kaanse, Engelse, Franse en Russische, zönes van Berlijn en het woord geallieerd her innert zo treffend aan de verbondenheid, die in oorlogstijd bestond. Wat is er nou tegen die Kommandatura? Molotof heeft dit niet nader toegelicht. Hij wil eenvoudig liever niet en als men claar eenvoudig op antwoordt „wij liever wel" is er weer een Russische grief bij, zodat dit ongetwijfeld een zaak is die op de diverse kanselarijen tot ingespannen studie noopt. En dat vlak na de Kerstdagen, als ieder enige moeite heeft om weer op gailg te komen. Gij weet hoezeer iedere nota altijd bestudeerd moet worden: uw gedachtenoog ziet, met enige verbeeldingskracht erachter, al die gebogen diplomatieke hoofden en gespannen diplo matieke gelaatstrekken, al die schrandere blikken turend op de raadselachtige woor den: liever niet in de Kommandatura. Uw eerbied voor de diplomatie zou, als gij u op deze dingen bezint, sprongsgewijs moeten stijgen; als gij het hoogste niveau van respect niet bereikt ligt dat niet aan uw krant. Vraag u maar eens af waar men el ders vergaderen moet als het niet in de neutrale zóne is: in de Russische soms of in de Amerikaanse? Dat zou op bevoor rechting duiden hetzij van de ene of van de andere machtigste partij: In de Engelse dan? Ja, waarom in de Engelse en niet in de Franse? Erom opgooien, zegt gij licht vaardig? Dat is geen diplomatieke ge dachte. De geniale vondst, reeds gedaan, om tijdens de conferentie dagelijks te ver huizen in een soort Tour de zones, schijnt reeds te zijn geopperd en al op tegenstand te zijn gestuit. Laat ons hopen dat men dit netelige vraagstuk zal oplossen en op 25 Januari waarlijk bijeen komen. Erg zeker voelen wij er ons niet van; de goede wil lijkt nog niet in volle maat aanwezig te zijn. Maar het kan meevallen. Het vervelende blijft, dat politiek en diplomatie immer weer de hoop der volken met dompers schijnen te moeten bewerken. Dit is nu weer in de hoogste mate het geval met cle Europese integratie welk min of meer knarsend woord de te veelbelovende term „één wording" is gaan vervangen en ook het moeizaam bereikte besluit om vier minis ters van Buitenlandse Zaken met elkaar te laten praten wordt weer aan het procédé onderworpen. Denkt men er wel eens aan dat als men grote dingen tot stand wil brengen en niet alleen maar theorieën op papier zetten en daarover praten, men liefst het enthousiasme en minstens de be langstelling der volken moet weten te wek ken? Geen beter methode om het tegendeel te bereiken dan het gezeur over data en plaatsen van samenkomst (en agenda's). Men wekt er slechts zwartgalligheid en ergernis mee. Het zou interessant zijn als men zich eens internationaal ging bezig houden met de vraag, hoe men gezamenlijk propaganda zou kunnen voeren om de be langstelling der volken in de arbeid van politici en diplomaten te kunnen ver hogen inplaats van tegen elkaar propa ganda te maken. Dat zou misschien tot een gemeenschappelijke zelfinkeer kunnen lei den en tegelijk tot wapenstilstand in de koude oorlog. Het is voor de kranten, orga nen der publieke opinie, voorwaar een zware taak, belangstelling levendig te houden in een beleid dat zozeer geneigd is zijpaden in te slaan, dus van de hoofd zaken af te dwalen, en van het ene uitstel in de andere nota en de zoveelste achter docht te verzeilen. Wier belang moet ten slotte worden gediend? Het belang van de volken, die snakken naar een eind van het eindeloos gehakketeer. R. P. In Java's Oosthoek DJAKARTA, (Aneta). Sinds het begin van de nieuwe tabaksoogst Augustus in de Oosthoek zijn al elf tabaksloodsen afge brand. De schade hiervan bedraagt Rp. 900.000 aan tabak en Rp. 200.000 aan lood sen. Het afbranden van enkele loodsen per seizoen is geen bijzonderheid, maar het aantal branden is thans abnormaal groot. In de maand December ontstonden er al leen al zeven branden. Men meent dan ook, dat er irr veel gevallen opzet achter zit. PADANG, (Aneta). De chef-staf van het militaire commando in Noord-Sumatra, luit.-kol. Thalib, heeft aan de Indonesi sche pers medegedeeld, dat waarschijnlijk in Maart 1954 de veiligheid in geheel Atjeh zal zijn hersteld. Hij zeide, dat de acties nog voortduren tegen opstandelingen, die zijn doorgedron gen in het bergachtige gebied van Midden- Atjeh. Maar ook hier zal het leger spoedig de situatie meester zijn, aldus overste Thalib. TEHERAN, (AFP) Een uit zeven raadsheren bestaand Perzisch militair Hof van Appèl zal Zaterdag de aanklacht tegen ex-premier Mossadeq en generaal Riahi in tweede aanleg behandelen. De behande ling zal ongeveer een maand duren, aldus een regeringswoordvoerder. Op her door dit hof uit te spreken vonnis is nog weer beroep mogelijk: óf op een derde militair hof, óf, met toestemming van de Sjah, op het Hooggerechtshof. SAIGON (Reuter). Ongeveer 20.000 man communistische Vietminhtroepen zijn een groot offensief tegen de strijdkrachten van de Franse Unie begonnen. Door cen traal Indo-China trekken zij in Westelijke richting op. Zij hebben de Franse troepen in twee delen gesplitst. De plaats Thakhek, gelegen aan de rivier de Mekong die de grens vormt tussen Laos en Thailand, is door de Fransen ontruimd. Kort tevoren waren de Franse burgers op aandringen van de overheid al uit de stad vertrokken. De voornaamste Franse verbindingsweg met centraal en noordelijk Laos is nu af gesneden. De Indo-Chinese staat Laos heeft gisteren de UNO in kennis gesteld van het feit, dat Vietminh-opstandelingen zijn gebied bin nenkomen. Door zware stormen konden de Fransen geen vliegtuigen tegen de optrek kende rebellen gebruiken. De regering van Thailand heeft de staat van beleg afgekondigd in negen provincies aan de grens met Indo-China en Birma en troepen gezonden naar strategische punten langs de rivier de Mekong. De Vietminh-strijdkrachten hebben het Franse leger Zaterdag door hun bliksem- offensief dwars door het smalle gedeelte van het land, van de Chinese Zee tot de grens van Thailand, in tweeën gesneden. De laatste verbindingslijn voor het vervoer van Franse en Amerikaanse wapens naar het Noorden van Laos is, afgezien van de voorziening door de lucht, verbroken dooi de verovering van Thakhek door de Viet minh. Waarnemers zijn van mening, dat de Vietminh-opmars door Centraal-Annam en Zuid-Laos nog pas de eerste actie is in het winteroffensief van de bevelhebber dei- opstandelingen, generaal Giap. Zij ver wachten, dat hij zal oprukken naar Vien tiane, de regeringshoofdstad van Laos, en Loeang Prabang, de Koninklijke residentie van het land. Hij kan dit doen met zijn elite-bergdivisie, die onlangs van de delta der rode rivier aan de Noordelijke grenzen van Laos is aangekomen, en met de strijd macht, die de grens van Thailand heeft bereikt. Generaal André Franchi leidt de Franse Unietroepen, die thans het hoofd moeten bieden aan het nieuwe Vietminh-offensief. In diplomatieke kringen te Parijs acht men het niet uitgesloten, dat de Vietminh poogt een nieuw Korea in Indo-China te scheppen door het land in tweeën te snij den. Men neemt echter aan, dat Frankrijk geenszins bereid zal zijn op een „Koreaanse basis" met de Vietminh vredesbesprekingen te voeren. De scheidslijn, gevormd door de opmars der Vietminh, loopt langs de 16e breedtegraad. Luchtbi ug In militaire kringen acht men het van belang, dat de Franse troepen zich terug trekken op Savannakhet, ongeveer 80 kilometer stroomafwaarts aan de Mekong gelegen. Genoemde plaats heeft een goed vliegveld, dat door een reeks vliegtuigen, die een 'luchtbrug vormen, de laatste 24 uur als landingsplaats is gebruikt. Indien de Vietminh de verdediging van Savannakhet zouden doorbreken, zouden zij de gehele Mekong-vallei kunnen bezet ten en oprukken naar de grens van Cam bodja. Naar Reuter verklaart heeft de kracht van het offensief de Franse bevolking ver rast. Men was gewend geraakt aan opti mistische communiqués, aldus Reuter. Radio-Vietminh heeft Zondag een com muniqué van de „verzetsregering van Pathet Lao" uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat bij het offensief in Laos bijna drie bataljons van de Franse Uniestrijd krachten in midden-Laos „vernietigd zijn" en dat een aantal Franse posten in dit ge bied is veroverd. In totaal zouden in drie dagen 2200 man „vernietigd" of gevangen genomen zijn. De radio-omroep van de Vietminh heeft een oproep aan de Franse troepen in Indo- China uitgezonden van de zijde van 297 krijgsgevangenen, die op Eerste Kerstdag door de opstandelingen zijn vrijgelaten. De Franse troepen worden daarin opge wekt zich te verenigen en onmiddellijke repatriëring te eisen, alsmede een regeling Van het Vietnamese probleem door vreed zame onderhandelingen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft Donderdag in zijn eerste Kerstboodschap aan het Amerikaanse volk de Amerikanen gevraagd met hem te bid den om vrede en er voor dank te zeggen, dst „het bloed van hen, die wij liefhebben, met langer op slagvelden in het buitenland vergoten wordt." Het gebed stelt vrijheid en communisme tegenover elkaar, zo zei de president. De communist kan geen kracht vinden in het gebed, omdat zijn leer van materialisme en staatsalmacht de waardigheid van de mens ontkent en dus ook het bestaan van God- Koningin Elizabeth van Engeland heeft Eerste Kerstdag een radiotoespraak gehou den uit Nieuw-Zeeland. In haar toespraak, die in het gehele Gemenebest, werd opge vangen, zeide de Koningin onder meer, dat het Gemenebest gebouwd is op vriend schap, loyaliteit en de wens naar vrijheid en vrede. Zij zou zich geheel wijden aan het beginsel van gelijkheid van landen en rassen van het Gemenebest. WASHINGTON, (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in een Zaterdag overhandigde nota aan de Westelijke mogendheden verzocht de datum voor een viermogendhedenconfe rentie te Berlijn van vier Januari, zoals door het Westen voorgesteld, naar 25 Januari of later te verschuiven. In de nota, die door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is gepubliceerd, wordt voorgesteld, dat de vier hoge commissarissen in Duitsland zullen beraadslagen over een plaats van samenkomst in Berlijn. De Weste lijke mogendheden zullen Moskou laten weten, dat zij deze voorstellen aanvaarden. PARIJS, (AFP) Het stakende grond personeel op de Franse vliegvelden heeft Zondagavond besloten heden te twaalf uur 's middags het werk te hervatten. Door de staking, die acht dagen duurde, werd het gehele luchtverkeer in Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen met uitzon dering van Indo-China, zo goed als stil gelegd. De overeenkomst tussen de stakers en regering voorziet in een bonus van 3000 tot 7000 frank gevolgd door onderhandelingen over een nieuwe salarisregeling. De stakende Franse postbeambten heb ben Zondagavond besloten ook heden hun staking nog voort te zetten. Zij zouden he den weer bijeenkomen om te overleggen over te nemen maatregelen. Door de sta kingen liggen in de Parijse stations nog steeds postzakken opgestapeld. „De Sovjet-regering neemt nota van de instemming der Amerikaanse regering om de kwestie van bijeenroeping van een vijf- mogendhedenconferentie, met deelneming van de Chinese volksrepubliek, te bespre ken", aldus de nota, welke er aan toevoegt, „dat een dergelijke conferentie in de hoog ste mate zou kunnen bijdragen tot regeling van internationale problemen". In diplomatieke kringen te Londen ver luidt dat Engeland, Frankrijk en Amerika, het Russische voorstel om de conferentie van vier te Berlijn op 25 Januari tc laten beginnen, zullen aannemen. Verwacht wordt, dat het Westen spoedig een kort antwoord in deze zin aan de Sovjet-Unie zal zenden. Wel zullen de Westelijke landen zich krachtig verzetten tegen het houden van de bijeenkomst in de Oostelijke sector van Berlijn, aldus genoemde diplomatieke krin gen, daar dat zou kunnen worden opgevat als hun erkenning van de Oost-Duitse re gering. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken zeiden te verwachten, dat het Westelijke antwoord binnen enkele dagen zal worden overhan digd. „Vrede" Een commentator van Radio Moskou heeft in een Kerstuitzending in het Engels verklaard, dat het komende jaar een zeer reële mogelijkheid biedt om een „normale, rustige en vreedzame atmosfeer in de we reld te scheppen". „De mogelijkheid van een vredig en ge lukkig leven is nog nimmer zo nabij en reëel geweest als nu. De belangrijke suc cessen, door de vredeskrachten behaald, geven grond aan deze hoop", zei hij. De commentator sprak de hoop uit, dat het huidige bestand in Korea zal worden vervangen door een duurzame vrede. „Di plomaten die openlijk een machtspolitiek steunen, zijn niet langer in staat een vier- landenconferentie af te wijzen. Wij juichen die wijziging toe", aldus de commentator. In Berlyn Burgemeester Ebert van Oost-Berlijn heeft voorgesteld, dat leden van de Oost- Berlijnse volksvertegenwoordiging met se natoren uit het Westelijke stadsdeel be sprekingen houden teneinde er voor te zor gen, dat de komende conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" in een „sfeer van vrede en democratie" kan worden gehouden. Als basis voor gemeenschappelijke be sprekingen stelde Ebert een program van zeven punten voor, ondermeer een gemeen schappelijke verklaring aan de vier grote mogendheden om deelneming van verte genwoordigers van Oost- cn West-Duits- land aan de ministersconferentie te Berlijn te verkrijgen. Verder zou betrekking var, Duitsland bij het Westelijke pactsysteem voorkomen moeten worden en alle spion- nage moeten worden verboden evenals alle militaire en fascistische organisaties. Eber* eist algehele coalitie- en vergadervrijheid voor alle partijen en organisaties die voor de vrede ijveren. De West-Berlijnse gemeenteraad heef1 Donderdag elf gemeenteraadsleden uit Oost-Berlijn uitgenodigd een vergadering van het West-Berlijnse stadsbestuur bij 'e wonen, waarop zal worden gesproken over de afschaffing van de verkeersbeperkingen tussen de beide sectoren van de stad. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Emerson: Allerlei dingen en weer, Samengebracht bij elkaar, Maken tezamen een jaar En een sfeer. Een als monteur vermomde en gemas kerde chauffeur van de N.Z.H. heeft in de namiddag van de Tweede Kerstdag een roofoverval in het afrekenlokaal van de remise aan het Soendaplein gepleegd. Door het kordaat optreden van de met de afrekening belaste beambte en diens zoon kon de man ter plaatse worden ge grepen en door de politie ingerekend. Naar wij vernemen heeft het voorval zich als volgt toegedragen. De 34-jarige chauf feur A. P. D. uit De Zilk was na het einde van zijn diensttijd omstreeks vijf uur naar het afrekenlokaal in de garage aan het Soendaplein gegaan, waar de met het af rekenen belaste beambte, de heer R. Smink, bezig was met het afsluiten van de kas, waarbij hij met het oog op de Kerstdrukte, geholpen werd door zijn zoon, een leerling van de Zeevaartschool. Nadat D. had afgerekend verdween hij in de kleedcabines, waar hij een overall van een monteur aantrok, een masker op zette en zich ook nog schminkte. Toen D. weer het afrekenlokaal binnen kwam, met een speelgoedpistool in de Zondagavond is Koningin Juliana in gezelschap van de prinsessen Beatrix, IreneMargriet en Marijke van het station Baarn voor de winterreis naar Grindelwald in Zwitserland vertrokken. Aan de trein nam Prins Bernhard afscheid. Achter de coupé- deur, van links naar rechts: de prinsessen Irene, Beatrix en Margriet met een vrien dinnetje. Geheel rechts Prinses Marijke en een hofdame hand, was de heer Smink juist even de garage in op zoek naar een kist voor de bescheiden.' Blijkbaar merkte hij de zoon van de kassier te laat op of hij trok zien van diens aanwezigheid niets aan en hij deed een greep naar de zakjes met geld welke op tafel stonden en waarvan de to tale inhoud ongeveer driehonderd gulden bedroeg. Maar op dat ogenblik trok Smink Jr. de deur dicht en sloeg alarm. Tevergeefs trachtte de chauffeur de deur weer open te rukken: bij zijn pogingen daartoe brak de kruk af. D. sloeg daarop een paar ruiten van het kantoortje in en sprong door het venster, waar de inmiddels teruggekeerde heer Smink hem opving. Er ontstond een stevige worstelpartij, waarbij de heer Smink zijn duim verstuikte en een gezwol len pols opliep. Maar hij hield de chauffeur onder tot het van alle kanten toegesnelde garagepersoneel hem definitief kon over meesteren. Inmiddels arriveerde ook de politie om de verdachte in te rekenen. D. was een bekwaam chauffeur, maar hij had heel wat vergrijpen tegen de N.Z. H.-discipline op zijn kerfstok. Drie weken geleden werd hij aanvanke lijk ontslagen wegens een bijzonder onheb belijk optreden tegen een reiziger, doch de directeur nam hem toen, uit medelijden met zijn vrouw en drie kinderen, weer terug. Men bleek bij de N.Z.H. vooral ook pijn lijk getroffen door het feit, dat D. een overall had aangetrokken, omdat dan ver denking, indien hij had kunnen ontkomen, op de monteurs van de garage zou zijn ge vallen. (Van onze correspondent in Londen) Voordat de conferentie in Berlijn begint, zal Engeland een plan, om atoomenergie ter beschikking te stellen tot heil van de mensheid, gereed hebben. Verwacht wordt dat de Russen in Berlijn het atoomvraag- stuk ter sprake zullen brengen. Het plan zal in de komende dagen aan de Verenig de Staten worden voorgelegd. De hoofdpunten van het plan zijn de controle door een speciaal orgaan van de UNO van de uranium-productie en uni versele toepassing van radio-actieve iso topen voor geneeskundige doeleinden en de industrie. De mannen achter het plan zijn Sir John Cockcroft, hoofd van het laboratorium voor atoomonderzoek te Harwell, Sir William Penney, die belast is met de ontwikkeling der atoomwapenen, en Sir Cristopher Hinton, die thans de laatste hand legt aan de voorbereidingen tot de bouw van En- gelands eerste atoomkrachtcentrale in Cumberland. DJAKARTA (Aneta) De sneltrein DjokjaDjakarta is op Eerste Kerstdag door onbekende gewapende lieden onder vuur genomen. Drie passagiers werden ernstig gewond. Zestiende verantwoording W. K. R. ƒ1.—; K. L. R. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; Tobias 1,M. en P. 5,N. N. 1, Kaartpot 2,50; A. B. 5,M. R. 10. H. J. W. (2.50; H. J. v. E. 1,—; G. K. ƒ2,50; N. N. (2.50; L. B. .(10,—; X. ƒ10,—: fam. S. f 15.—; N V. 5,-; T. B. 1.-; B. H. 4,—; P. v. G. ƒ2.—; fam. L. ƒ3.50: T. H. ƒ3,—; Greetjc ƒ2.50; Mevr. P. M.—V. ƒ1,—; Dames E. en L. L. (5,—; N. N. ƒ10,—; N. N. ƒ2,50; L. I. (10,—: Mevr. S. .(1,—; R. ƒ10,—; Ger f2.—: C. E. P. (2.50: J. P. B. ƒ5.—; Thriphon ƒ2,50; W. T. A. ƒ3,—; v. G. ƒ0,50; G. K. ƒ1,—; J. H. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; Mevr. L. d. S. 10,—Mevr. C. 1,—H. G. 5,—G. H. (25,—; I. B. K. ƒ25,—; 1828 10,—; O. C. 10.—; H. K.—P. 10.—; Prof. Dr. H. J. v. d. S. f10.—; A H. K. 10.—; V. Ch. G. C. 10.-; J. C. S. -d. O. (5,—; E. C. H. V. ƒ5.-; I. v. S. (5,—; t. K. (3,—: R. V. ƒ2.50; M. E. B. d. G. ƒ2,50: E. O.—B. ƒ2,50; E. V. ƒ2,50. Dagtotaal 309. In het geheel is bij ons blad binnengeko men f 10.234.26. Koningin Juliana en de vier Prinsessen vertrokken Zondagavond om zeven uur van het station Baarn voor de winterreis naar Grindelwald in Zwitserland. In Emmerik werden de drie wagons, waaronder een bagagewagen, aan de nacht trein naar Bazel gekoppeld. Hedenmorgen om iets over tien werden de Koningin en de Prinsessen in Interlaken verwacht, van waar zij per autobus naar Grindelwald zullen doorreizen. Prins Bernhard zal de reis op andere ge legenheid maken. Sneeuw In Grindelwald is dezer dagen het eer ste pak sneeuw gevallen en men kan ge rust zeggen dat het tevens een pak van het hart is van de vele hoteliers hier, die tot dusverre met bezorgde gezichten de weer berichten hadden beluisterd. De tien cen timeter sneeuw hebben het dorpje omgeto verd tot een Kerst- en Nieuwjaarssprookje en de gasten zijn sindsdien toegestroomd. Wel hartgén nog de nevels om de toppen van' de Grote en de Kleine Scheidegg en is het zicht overal nog beperkt, maar de temperatuur is welhaast ideaal, overdag om het vriespunt, des nacht vijf a zes gra den vorst, die ijspegels tovert aan dakgoten en rotswanden. Alle hotels zijn voor Oud en Nieuwjaar volgeboekt en de vele kondi- toreien en kleine eafé's nebben het druk. Van enig ceremoniëel zal bij de aankomst van de Koninklijke Familie morgen geen sprake zijn. De burgemeester van Grindel wald zal er niet bij zijn als de gasten om streeks 11 uur per auto uit Interlaken arri veren, maar hij zal later in het eigen dorp zijn opwachting maken. Inmiddels heeft Reuter bericht, dat Koningin Juliana en haar vier dochters in Grindelwald zijn aangekomen. Het gezel schap heeft de reis van Interlaken naar Grindelwald gemaakt in een van de gele bussen van de Zwitserse posterijen. Het ANP bericht, dat op het voorplein van het hotel Adler, waar de Koninklijke gasten hun intrek nemen een model van het Paleis Soestdijk in sneeuw was opge trokken door een boetseerder uit het dorp en de kok van het hótel. De Koningin en de Prinsessen toonden zich zeer ingenomen met deze welkomst groet. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 ■o 80 c c, ■- c f-r- Z.£ Helsinki sneeuw ZO 3 -2 2 Oslo mist windstil -8 0,2 Stockholm sneeuw NNW 2 0 4 Kopenhagen licht bew. W 5 1 0,5 Londen onbewolkt W 3 3 0 Amsterdam regenbui W' 10 6 4 Brussel regenbui W 4 0 0,1 Parijs zwaar bew. W 2 2 0 Bordeaux zwaar bew. N 1 6 1 Grenoble onbewolkt NW 2 2 0 Nice geheel bew. NNW 5 6 0 Warschau sneeuw W 10 1 2 Berlijn geheel bew WNW 7 4 0,1 Frankfort nevel ZZW 5 3 0,4 Miinchen sneeuwbui W 5 1 2 Zürich zwaar bew. windstil -0 0 Genève licht bew. windstil -4 0 Locarno licht bew. O 1 -4 0 Wenen zwaar bew. WNW 6 4 1 Innsbruck geheel bew. windstil -1 2 Rome regen ZO 4 11 0,2 Neerslag laatste 24 uur OCOCKXCOCOOOOCCOaXOOV^ ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele buien en morgen tijdelijk opklaringen. Matige tót krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. aan de kust later wel licht tot hard toenemend Weinig ver andering in temperatuur 29 December Zon op 8.48 uur. onder 16.36 uur. Maan op 2.00 uur. onder 12.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 December Hoog water: 8.58 en 21 24 uur. Laag water: 4 21 en 16.44 uur. Dinsdag 29 December Hoog water: 9-52 en 22.20 uur. Laag water: 5.08 en 17.33 uur. ocooocococr>-:

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1