Marie van Eijsden-Vink overleden Agenda voor Haarlem camera Het licht zal de duisternis uit de hele wereld verdrijven Nieuw-Zeelandse nachttrein door brug gestort; 166 doden Gebr. Brinkmann GROTE MARKT Traditie moet wijken voor de actualiteit Nieuw Frans plan voor Europees leger MAANDAG 28 DECEMBER 1953 9 Nederlands meest beminde actrice Nieuwjaarsda Weer „hersengymnastiek voor de radio Win een pracht*» COUPON IK ABONNEER MIJ OP LIBELLE 22 Receptie Hubert Guypers Kerkelijk Nieuws Ruim zeshonderd doden op Kerstdagen in V.S. Koninklijke Kerstrede: Twee treinrampen in de Kerstnacht Honderd reizigers omgekomen bij botsing van Praag-Bratislazva-expres Betaling abonnementsgeld per giro Gevallenen in Indonesië op de Dam herdacht Verkoop van losse boter wordt verboden Donderdag 24 December is te 's-Graven- hage overleden de bekende oud-toneel speelster Marie van EijsdenVink, die reeds enige tijd ernstig ziek was. Zij zou op 14 Maart 1954 negentig jaar zijn ge n-orden. Hoewel zij zich reeds in 1924 te rugtrok. beeft zij tot het laatst een warme belangstelling voor het toneel behouden. Maria Helena Hendrika Louise Vink, Iaanvankelijk voor modiste opgeleid, kwam door bemiddeling van haar neef Louis Moor, zonder een speciale scholing te heb dij doorgemaakt, al op vijftienjarige leef- ten op de planken. Zij debuteerde bij de yederduytsche Tooneelisten (Van 01 lef en, Moor en Veltman) te Amsterdam als een roekgeraakt meisje in ..Atlantic Pacific Company" en vervulde daarna als Fran- ciska in „De dochters van Haseman" een echte kinderrol. Haar eerste titelrol was in „Susanna Bartelotti" van J. A. Albérdingk Thijm in een galavoorstelling ter gelegen heid van het huwelijk van Koning Willem III met prinses Emma van Waldeck-Pyr- mont. Met Moor ging zij in 1882 naar de Kleine Komedie in Rotterdam, waar Willem van Zuylen de directie voerde. Haar eerste grote kans kreeg zij een jaar later, toen zij in Den Helder de rol van de Hongaarse Ilonka in „Inkwartiering" van de ziekge- worden Esther de Boer van Rijk moest overnemen. Op voorspraak van Catharina Beersmans kwam zij in 1884 bij de Rotter damse afdeling van Het Nederlandsche Tooneel, waar zij in „Fijne Beschuitjes" van Justus van Maurik in de grote schouw burg debuteerde. Trouw aan Rotterdam Veertig jaar is zij Rotterdam trouw ge bleven. Zij en Alida Tartaud waren er de onbetwiste favorieten. Op haar jaarlijkse ere-a vonden waren tachtig ft negentig bloemstukken en veel cadeaux gebruikelijk. Het publiek had alles voor haar over en werd niet moede haar te bewonderen, vooral in bet blijspel, waarin zij uitmuntte, speciaal als de grande coquette, de voor name dame, later de mère noble. Het grootste gedeelte van die tijd speelde zij onder de directie van Peter Diedirich van Eijsden, met wie zij in 1891 in het huwelijk was getreden. Deze had de leiding van de Verenigde Rotterdamsche Tooneelisten van Le Gras en Haspels in 1901 overgenomen. De naam van het gezelschap werd later ge wijzigd in Rotterdamsch Tooneelgezelschap en Rotterdamsch-Hofstad Tooneel, waarbij respectievelijk Frits Tartaud en Cor van der Lugt Melsert mededirecteuren waren. Behalve de genoemden waren Louis Moor, Jan C. de Vos, Henri Poolman en Chrispijn haar voornaamste regisseurs. Het in omvang beperkte publiek van Rotterdam dwong tot veel afwisseling in het répertoire en bood weinig tijd tot grote artistieke daden. Bovendien toonde de havenstad een duidelijke voorkeur voor burgerlijk realisme en gezellige comedie. Maar men heeft Van Eijsden, zoals dr. Hunningher opmerkt in zijn geschiedenis van de laatste eeuw Nederlands toneel, ten onrechte verweten dat hij alles deed „pour amuser le bourgeois". Nergens debuteerden, bijvoorbeeld zoveel Nederlandse schrijvers en schrijfsters: Top Naeff, Willem Schür- mann, Jan Fabricius en J. B. Schuil, die nog onlangs in ons bijvoegsel een recente correspondentie met Marie van Eijsden Vink dankbaar aanhaalde. In bijna al deze stukken vervulde zij belangrijke rollen, zo ook in de reprise van „Domheidsmacht" van Marcellus Emants en (dat was reeds in 1891) in een éénacter „Voor het diner" van Josine SimonsMees. Haarlemse huldiging Tegenwoordig hoort men zo vaak de klacht, dat Rotterdam geen echte toneel- stad is. Wie de oude kronieken over Marie van Eijsden—Vink leest, weet hoe hartelijk de verstandhouding vroeger is geweest, toen de artisten een levend deel van de bevolking uitmaakten. De „rol van haar leven" was die van „Madame Sans-Gêne in het gelijknamige stnk van Sardou, voor het eerst door haar vervuld in 1894, toen zij voor Catharina Beersmans moest inval len. Toen zij veertig jaar actrice was, jubi leerde zij met een door Henri Chrispijn geschreven vervolg daarop, waarin de her togin een zoon van twintig jaar had. In Mei 1919 kwam deze voorstelling in Haar- ADVERTENT1E Reserveer tijdig Uw tafel. cr o RESTAURANT Tel. 10102 - 11029 - 10798 Met ingang van 5 Januari gaat de AVRO het programma van de „bonte Dinsdag avond-trein" grondig wijzigen, omdat de huidige vorm en inhoud geen bevrediging schonken, 't Aantal buitenlandse nummers wordt beperkt tot één per avond, in het Nederland-se gedeelte worden drie nieuwe vaste rubrieken opgenomen. De „hersen gymnastiek" vroeger op Zondagavond keert terug. Een andere nieuwe rubriek is ,,'s avonds, als ie thuis komt" geheten,waar in een vrouw steeds haar man bij thuis komst begroet; hieraan is een prijsvraag verbonden. Ook de KRO overweegt herziening van fcaar amusementsprogramma's, o.a. van „Negen heit de klok". Een Zondagavond- amusementsprogram wordt eveneens over wogen. ook met een soort „hersen gymnastiek". Marie van Eijsden-Vink lem en in haar boek „Mijn Toneelleven" vertelde Marie van EijsdenVink over de haar ten deel gevallen huldiging: „Door een gouden schakelarmband, ver sierd met brillanten en saffieren, werd ik nog vaster aan het Haarlemse publiek ge klonken dan ik volgens de geestige woorden van de heer Van Riemsdijk al was. En de heer J. B. Schuil verzekerde mij, dat ik als Madame Sans-Gêne of Mama Sans- Gêne of Oma Sans-Gêne, ja desnoods als Bet-Overoma Sans-Gêne altoos mocht te rugkomenOok buiten Rotterdam genoot zij dus een grote populariteit. Het huldigingscomité te Leeuwarden bood haar een oorkonde aan, waarin zij „Nederlands meest gevierde eri meest beminde toneel speelster" werd genoemd. Thérèse Schwart- ze schilderde haar in de rol van Maria Theresia, welk portret in de Rotterdamse Schouwburg kwam te hangen. Zij genoot in hoge mate de achting van al hare collega's. Dat kwam vooral tot uoting in haar vroegtijdige afscheidstour- née (in 1923 had haar echtgenoot zich we gens gezondheidsredenen teruggetrokken) als Nicola Voltier in „Wat het zwaarste weegt" van Jacques Bousquet en Paul Armont. Bij die gelegenheid werd zij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, maar de grootste verrassing werd haar toch in Haarlem bereid, toen haar leermeester Louis Moor, 87 jaar oud, als gast-van het feestcomité ten tonele verscheen. Deze ont moeting moet een bijzonder ontroerend moment „om nooit te vergeten" zijn ge weest. Allerwegen werd aandrang op me vrouw Van Eijsden uitgeoefend om haar carrière voort te zetten, in dichtvorm on der meer door de toen té Haarlem woon achtige bard J. H. Speenhoff, die haar toe zong: „Groten kunnen wij niet missen, kleinen hebben wij genoeg, kom mevrouw, u gaat te vroeg". Maar behalve als Pieter nel in „De bruiloft van Kloris en Roosje" is zij niet meer opgetreden. Haar echtge noot overleed in 1934. Helaas heb ik haar nooit zien spelen. Uit de van grote waardering en hartelijke be wondering getuigende woorden van mijn reeds genoemde voorganger, die nog altijd in briefwisseling met haar stond, besef ik daardoor veel gemist te hebben. In diverse schouwburgen in den lande is gedurende de Kerstdagen met eerbied te harer ge dachtenis door de leiders van de spelende gezelschappen gesproken. Haar stoffelijk overschot zal Dinsdag middag te kwart over twaalf langs de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag wor den gereden, vanwaar acteurs en actrices de stoet uitgeleide zullen doen. De crematie te Driehuis-Westerveld zal om twee uur plaats hebben. D. K. ADVERTENTIE Een van deze prachtige camera's Is voor U... wanneer U een hoofdprijs wint In Libelle's grote Foto-wedstrijd„KIEKT U MEE?" Met elke aardige binnenhuisopname hebt U zo'n kans, mits U abonné bent van Libelle. In het nummer van 2 Januari vindt U alle nadere bijzonderheden. Fotografeert U niet? Dan bieden de 96 pagina's van Libelle U tóch eike week vele verrassingen. Naast de Fotowedstrijd, de populaire vaste rubrieken en verscheidene interessante artikelen, brengt het nummer van 2 Januari bijvoor beeld de ontroerende reportage: „LYLIANE LOOPT NAAR HET GELUK" het diep-treffende levensverhaal van een invalide jonge vrouw, die door een haast bovenmenselijke wilskracht haar ziekte meester werd en zich als kroon op haar genezing gekozen zag tot Koningin der Parijse mannequins! EXTRAGratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA bf maandelijks een boeiende romanbijlage. Elke week in 1954 wordt extra-gezellig met Libelle in Uw huis. Vul NU de coupon in! DE HOOFDPRIJZEN 1 Rolleicord 567.-; 1 Kodak Retina I 297.-; 1 Agfa Isolette f 260- Alle met flits. S Philips Flitscamera's 65.- per stuk; 3 Gevaert boxen 30.50 per stuk. Bovendien 100 foto-ulbums en een groot aantal foto-étui's. U ziet méér in a 30 cent per u-eek i 3.90 per kwartaal NAAM.. WOONPLAATS... ADRES Vriendelijk verzoek deze coupon met blokletters in te vullen en hetgeen niet gewenst wordt door te halen. Daarna in ren open enveloppe,gefrankeerd met2ct. postzegel, te vcrz'tiden aan LIBELLE. Nassauplcin 7. HAARLEM, Postgiro 26S670. Ik kies ais GRATIS bijlage wekelijks het kinderblad Tombola maandelijks de romanbijlage Telegrammen van Koningin Juliana en Paus Pius XII, hartelijke toespraken van burgemeester mr. A. J. d'Ailly en prof. dr. A. Smijers hebben op Tweede Kerstmid dag luister bijgezet aan de receptie, in Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden ter gelegenheid van Hubert Cuypers' tach tigste verjaardag. Dr. Rudolf Mengelberg huldigde als voorzitter van het erecomité, dat een bio grafische schets van de jubilaris heeft uit gegeven en zich belastte met de organisatie van een ere-avond in het Concertgebouw op 29 December, de componist en koor dirigent als iemand, die een grote muziek- gemeenschap heeft weten te vormen en bezielen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Tweede Exloërmond A. H. Weenink te Drogeham. Bedankt voor Stadskanaal A. J. Schnei der te Molkwerum. Geref. kerken Beroepen te Voorburg (vac. J. H. Mul der) J. v. Leeuwen te Oudemirdum. Beroepen te Dinteloord J. Kuntz te Tzum. Legaat De zending der Chr. Geref. kerken ont ving uit Rotterdam een legaat groot vijf entwintigduizend gulden. NEW YORK (Reuter). Nog nooit zijn gedurende de Kerstdagen zoveel Amerika nen bij ongelukken om het leven gekomen als dit jaar, toen in de periode van Donder dagmiddag tot en met Zondag 6.14 personen het leven verloren. Vorig jaar was het do dencijfer 556. Tengevolge van verkeersongevallen kwa men 453 personen om, 73 verloren het leven bij branden en 88 personen werden gedood bij andere ongelukken. In Toledo (Ohio) kwamen vijf personen om het leven, door dat hun auto door een brugleuning reed en in een rivier stortte. Koningin Juliana heeft op de Eerste Kerstdag des middags om een uur over beide Nederlandse zenders een Kerstrede uitgesproken. Zij zeide: „Landgenoten, Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij allen zijn genodigd het Kerstfeest te vieren zo niet in onze eigen kring, dan toch, bovenal, in ovs eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk, dit te doen, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen hebben, en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroef den aan wie het Kerstfeest toch zijn troost bieclt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu einde lijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in 't bij zonder door de velen onzer, Nederlanders, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, vandaag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mensheid. Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waardoor wij mede alom vriendschap ondervinden mochten. Ieder jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het licht, dat komt, en dat over winnen zal. Het zal de duisternis verdrij ven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Christus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actuali teit. Zijn verschijnen is altijd weer actueel, en zijn licht doorstraalt ons hele wezen. Zijn komst betekent geen licht, dat uit duisternis ontstaat, maar licht, dat duister nis onmogelijk maakt. Licht is. Duisternis is 't, wat geboren wordt in deze wereld, en die maakt de geboorte van het Kerst kind noodzakelijk. En aan deze noodzake lijkheid dat het licht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet wor den voldaan, maar het wordt door God gegeven. V/el kan de mens zich in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het licht licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel ie, dat de wereld niet alleen in duisternis verkeert, maar ver langt naar licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende proble men, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel actueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, tra ditie zó te verheerlijken, dat de actua liteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieüw le ven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog on gezonder is het, de toekomst hiermee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passeren. Waar, in het rhythme van het leven, dag en nacht elkaar afwisselen, daar mogen wè de nacht niet laten overheersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een zinloos herhalen van het verleden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is, dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehele aandacht vraagt, 't Gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat, wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoudbare last op onze schouders meedragen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor het bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt. Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet vol ledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wending naar God toe. Het is altijd het huidige moment, dat het licht draagt, dat in de duisternis blinkt. Het is ons gegeven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet ge grond op zekerheid maar wel met het zeker vertrouwen, dat alles uiteindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is- tevens het onthullen van de noodzaak, om zelf: geen duister, maar troost en licht om ons heen te ver spreiden, daar waar licht zou moeten zijn en dat is overal. Ik wens u allen een werkelijk Kérst- feest". Kerstavond omstreeks half elf is op het Noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland bij Tangiwai een trein met vacanticgangers door een brug over de gezwollen rivier de Wangwaehu in het kolkende water gestort. De brug was door het woeste water van de rivier, die doorgaans kalm is, ondermijnd en stortte in toen de trein er met een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur overheen reed. De locomotief had toen bijna de overzijde van de rivier bereikt. Vijf wagons stortten omlaag. Slechts de drie laatste bleven op de brug en de reizigers in deze drie rijtuigen bleven ongedeerd. In de trein bevonden zich ongeveer 267 reizigers. Daarvan zijn er naar men aan neemt 166 om het leven gekomen. Velen der omgekomenen werden meer dan 100 kilometer verder stroomafwaarts gevonden, anderen werden bedolven onder het slib langs de oever. Een wagon bleef aan de koppeling han gen. De koppeling brak echter en de wa gon stortte omlaag. Op deze wagon bevond zich Cyril Ellis, een postambtenaar uit de omgeving, die het ongeluk had zien aan komen en de treinbestuurder nog trachtte te waarschuwen door op de rails te sprin gen en met zijn zaklantaarn te zwaaien. Hij was op deze wagon geklommen om de inzittenden te helpen, er uit te komen. Hij stortte mee omlaag doch wist tezamen met een niet-gewonde reiziger alle passagiers op een meisje na in veiligheid te brengen. Het meisje verloor het leven. Vele der reizigers waren met hun kin deren op weg naar Auckland om Koningin Elizabeth te zien, die thans een bezoek aan Nieuw-Zeeland brengt. Een man wist zijn vrouw en twee kinderen uit de snel vol lopende wagon te redden door hen op het dak te trekken. Toen de eerste reddingsploegen de plaats des onheils bereiktèn, zagen zij, dat de stroom bomen en grote keien meevoerde. E>ij het licht van schijnwerpers poogde men de tussen de wrakstukken der trein beklemde slachtoffers te bevrijden. Sommige wagens waren volkomen in el kaar gedrukt en enkele lagen in de modder naast en onder de locomotief. De reddings ploegen moesten deze ravage met bull dozers en takels ontwarren om de stoffe lijke resten der slachtoffers te bereiken. Volgens een verklaring van de politie is er weinig hoop, dat men nog meeer over levenden zal vinden. Tot nu toe zijn 114 lijken geborgen. Er worden nog 52 mensen vermist. Alle slacht offers zijn Nieuw Zeelanders op een school jongen uit Fidzji na. Toen de Nieuw Zeelandse premier Sid ney Holland in de vroege ochtend van het ongeluk hoorde spoedde hij zich naar de brug. Koningin Elizabeth riep in haar Kersttoespraak tot medeleven op. De eersten ter plaatse waren artsen en verplegend personeel van een militair kamp uit de nabijheid, Waiouri. Honder den automobilisten brachten gewonden en omgekomenen naar de ziekenhuizen in de buurt. De oorzaak van de ramp Sommigen zeggen, dat een wolkbreuk de ongewone stijging van het rivierwater heeft veroorzaakt. Anderen weer menen, dat er geen wolkbreuk geweest is, doch dat een ijsdam van een meer stroomop waarts in de rivier doorgebroken is, waar door plotseling een grote hoeveelheid water toestroomde. Het water van het meer had een hoger peil gekregen, toen de natuur lijke waterafvoer van dit meer in 1945 door vulkanische werking was afgesneden. Dr. Drees betuigt deelneming Minister-president dr. W. Drees heeft op U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6,50, post- abonnés f 7, U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór Iret eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Even als vorig jaar heeft het Veteranen- legioen Nederland in Amsterdam zijn na tionale veteranenherdenking gehouden als herinnering aan de 27ste December 1949, toen de souvereiniteit aan Indonesië werd overgedragen en er een definitief einde kwam aan de strijd. Om 2 uur op de middag van de Tweede Kerstdag begon een speciale herdenkings dienst in de Nieuwe Kerk aan de Dam, waar talloze leden van het Veteranenlegi- oen, oud-strijders, nabestaanden van ge vallenen en genodigden bijeen waren ge komen. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam, kapitein-luite nant ter zee A. P. Smitt namens de ma rinecommandant van Amsterdam en ver tegenwoordigers van de „Republiek der Zuid-Molukken", onder meer ir. Manusa- ma, de heer P. Lokollo en de vertegen woordiger in Nederland, dr. Nikijuluw. Gesproken werd door de majoor-aal moezenier pater P. J. van Waterschoot en de oud-veldprediker ds. H. Dekker. Om kwart voor drie begaven de aan wezigen zich naar het Damplantsoen, waar een uit Ambonezen samengesteld tamboer en pijpercorps het „Wilt heden nu treden" speelde. Achtereenvolgens legden deputaties van het Veteranenlegioen, van de Federatie van Franse Oorlogsvrijwilligers en leden der Franse illegaliteit, van de „Republiek der Zuid-Molukken", van de Koninklijke Vereniging „Onze Vloot" en van de af deling Rotterdam van het Veteranenlegi oen kransen bij de Indonesische urn van het nationaal monument. Daarna sprak generaal-majoor b.d. S. de Waal, algemeen voorzitter van het le gioen, een kort woord. De plechtigheid werd besloten met „The Last Post", geflo ten door het pijpercorps, en met een défilé langs het monument. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft het uitspitten van boter uit het vat bij ver koop aan de consument verboden met in gang van 7 Januari 1954. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de ministeri ele beschikking, dat koelhuisboter waar onder wordt verstaan boter ouder dan 8 weken ter onderscheiding voor het pu bliek op de verpakking de aanduiding „koelhuisboter" in rode kleur moet dra gen. Bij uitspitten van boter is een derge lijk onderscheid niet te zien en ter ver mijding van de mogelijkheid van oneer lijke concurrentie heeft het bedrijfschap het besluit genomen. Het gevolg is, dat het publiek voortaan nog uitsluitend boter zal kunnen betrekken, welke is verpakt in pakjes, voorzien van het rijksbotermerk en voorzover het koelhuisboter betreft bovendien van het rode opschrift „koel huisboter". Eerste Kerstdag telegrafisch aan de pre mier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland, zijn deelneming betuigd met de treinramp. In Tsjecho-Slowakije Radio-Praag heeft gemeld, dat een exprestrein van Praag naar Bratislawa Vrijdag te middernacht is ingereden op een passagierstrein, die stilstond op het station van Catovice, tussen Brno en Breclav. Be halve de mededeling dat hierbij „volgens nog niet officiële cijfers" een honderdtal mensen gedood werden, gaf de radio geen nadere bizonderheden. (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Volgens geruchten in Londen zou Frank rijk aan Engeland voorstellen zich aan te sluiten bij een Europees leger, en veldmaar schalk Montgomery tot opperbevelhebber daarvan te benoemen. Door de verdere voorwaarden van dit •ompromis zouden de Britse bezwaren tegen deelneming aan de E.V.G. omzeild kunnen worden en zouden de eenheid en kracht van het Westen, die van het grootste belang zijn bij de onderhandelingen met de Rus sen, versterkt worden. Het hoofdbezwaar van Engeland tegen aansluiting bij de E.V.G. is het supra-natio- nale karakter ervan. De bedoeling van het aan Frankrijk toegeschreven nieuwe plan is dat de nationale identiteit van de le gers, die de Europese strijdmacht samen stellen, gehandhaafd zou blijven en dat de stafchefs verantwoordelijk zouden blijven aan de eigen regeringen en niet aan een overkoepelend parlement. De samenwer king tussen de geallieerde legers zou vol gens het Franse plan op dezelfde wijze worden geregeld als in de oorlog het geval was. Montgomery zou als hoofd van de Europese strijdkrachten ondergeschikt blij ven aan de geallieerde opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Gruenther. Op Kerstavond is op het Noordelijk eiland van Nieuw-Zeeland bij Tangiwai een vacantietrein van een brug over de ge- zivollen rivier Wangwaehu in het kolkende water gestort. De brug was door het woeste water der rivier ondermijnd. Vijf wagons stortten neer. De radiografisch overge brachte foto toont de resten van enige wagons in het kolkende waterlinks brok stukken van de pijlers van de brug. (Radiotelefoto ANP). MAANDAG 28 DECEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest met Jo Vincent, 19.30 uur. Ge bouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Bloemlust, Lisse Bloemententoonstelling, 922 uur. Miperva „In Pyjama", Toneel gezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard". 1A jaar, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwar te adelaar". 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta", alle leeft., 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 DECEMBER Begijnhofkapel: Interk. Herm. Zaiss comité, bijeenkomst, 8 uur. Bloemlust, Lisse: Bloe- mententoonstelli. g, 922 uur. Minerva: „Fra Diavolo", alle leeft., 2-30 en 8 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dolle Woens dag", alle leeft., 2.30 uur. „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De kuise Vinlclla". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vliegen", alle loeft., 10.30 uur. „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar, 2.15, 7 en 9 15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3