Toonkamer Energiebedrijf in belang van publiek, middenstand en gemeente Kerstmenu in de schouwburg Barrière van rijksnormen wordt geleidelijk doorbroken A.B.C.-cabaret „Bedriegertjes" Geen contante verkoop meer Meer licht in Haarlems gemeentesecretarie GeeS 's wat anders - Geef 'n fles wijn 1 net „Dertien aan tafel N. VA» BREEMÜt Co.*TEL. 1007® Met Wim Kan op de Veluzve MAANDAG 28 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 CONCLUSIE PR A E-ADVIES Goede werking huurkoopsysteem Enquête Geen concurrentie (A/óe, Wif* v sc/te*k£ Scheef Iet l/recqtte,; Bouwen is duurder dan B. en W. dachten Grotere lokalen in Coornhertlyceum Binnenkort aanbesteding derde deel Weltevreden houdt tweede jeugdwandeltocht Benoemingen en ontslagen bij Haarlems onderwijs De belangen van het publiek en van de gemeente spreken ten gunste van het voort bestaan van de toonkamer van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Het geldelijk verlies dat op de toonkamer wordt geleden moet verantwoord worden geacht met het oog op de diensten welke aan publiek en gemeente worden bewezen. De belangen van de middenstand worden door de toonkamer niet noemenswaard geschaad. Een be langrijk deel van die bevolkingsgroep geniet er zelfs aanwijsbare voordelen van. Dit verklaart dan ook, dat het overgrote deel van de direct belanghebbenden voor stander is van behoud van de toonkamer. Door een verandering in de werkwijze, waarbij voortaan de contante verkoop in de toonkamer niet meer mogelijk zal zijn, waar tegenover de gemeente in de toekomst alle huurkooptransacties overneemt, mag worden aangenomen dat het reeds geringe getal tegenstanders nog zal verminderen. Dit vormen de conclusies van een uit voerig prae-advies dat Burgemeester en Wethouders van Haarlem aan de gemeen teraad hebben uitgebracht over het voort bestaan van de toonkamer van het Gemeen telijk Energiebedrijf aan de Grote Hout straat. Aanleiding tot een en ander is geweest een op 18 April 1952 ingekomen adres van vijf handelaren in electrische huishoude lijke apparaten en/of gas-verbruiksartike- ïen, waarin opheffing van de gemeente lijke toonkamer werd gevraagd. Bij dit adres was een adhaesiebetuiging gevoegd, welke was ondertekend door 42 groot- en détail-handelaren. Op 14 Juni 1952 kwam in een adres van de afdeling Haarlem en omstreken van de Bond van loodgieters- en fitterspatroons en drie andere organisaties, waarin werd verzocht de beslissing op eerstgenoemd adres uit te stellen totdat de reeds toen aangevangen onderhandelingen met de directie van het Energiebedrijf over de gang van zaken in de toonkamer zouden zijn geëindigd. B. en W. merken in hun prae-advies onder meer op:Bij de oprichting van de toonkamers hebben in de eerste plaats voor ogen gestaan de grote belangen, welke voor het publiek betrokken zijn bij goede voorlichting met betrekking tot het ge bruik van gas en electrische stroom en de keuze van de meest efficiënte en voor het beoogde doel meest doelmatige apparatuur, terwijl bovendien bij aankoop van de be nodigde apparaten via de gemeentelijke toonkamer het publiek van een objectieve voorlichting en de goede kwaliteit van het gekochte verzekerd zou zijn. Ook uit een oogpunt van bedrijfsbelang was de totstandkoming van de toonkamer hoogst gewenst. Om dc bedrijven een zo goed mogelijk rendement te geven is im mers niet alleen een bedrijfs-economisch beheer bij de productie en de distributie noodzakelijk, doch eveneens een doeltref fende uitbreiding van het debiet in de breedte en de diepte. Niet onvermeld mag in dit verband blijven de goede werking van het door het bedrijf toegepaste zogenaamde huurkoop systeem. Mede door het feit, dat de rente over het in termijnen te betalen gedeelte van de koopsom tot nu toe steeds slechts 3\'zheeft bedragen, is het huurkoopsys teem ook uit een sociaal oogpunt een succes geweest. De totale omzet over 1952 heeft bedra gen f 281.870.26. Hierin was begrepen een bedrag van f 61.492.62 wegens contante verkoop aan particulieren. De verkoop geschiedt nimmer anders dan door bemiddeling van een erkende gas fitter of installateur, die ook provisie ge niet. De provisie, welke de gasfitter of in stallateur ontvangt, bedraagt het verschil tussen de bruto-verkoopprijs en de netto inkoopprijs, verminderd met 8% van de bruto-verkoopprijs, tot een maximum van 15% van de bruto-verkoopprijs. In het percentage voor de gemeente, zijnde 8% van de bruto-verkoopprijs, is begrepen 3% omzetbelasting. De overige 5% is bestemd tot dekking van de administratiekosten. De door het bedrijf genoten korting op de door de toonkamer verkochte artikelen be draagt gemiddeld niet meer dan 23% van de bruto-verkoopprijs, zodat in het alge meen geen winst wordt gemaakt. Gasfitters en installateurs hebben dus in niet onbelangrijke mate meegeprofiteerd van de omzet van de toonkamer. Het tekort dat de toonkamer over 1952 heeft opgeleverd bedraagt ruim 39 mille, waar tegenover staat dat aan het publiek belangrijke diensten zijn bewezen en een goede propaganda is gevoerd, waarvan de resultaten ook aan winkeliers, gasfitters en installateurs ten goede zijn gekomen. Bovendien kwam een belangrijk dëel van de winst ten goede aan gasfitters en in stallateurs. Was dat niet het geval dan zou het verlies betrekkelijk gering zijn. B. en W. weerleggen vervolgens uitvoe rig een aantal beweringen van eerstge noemde adressanten en komen vervolgens od de resultaten van een enquête onder 143 gasfitters en installateurs. Deze enquête werd gehouden in de t.iid dat wethouder Happé nog de portefeuille der bedrijven beheerde en aan het prae- advies liggen dan ook enige door deze wethouder opgestelde nota's ten grond slag. Na de portefeuillewisseling heeft wet houder Angenent vooral ook overleg ge voerd met de betrokken middenstands organisaties en de laatste hand aan het prae-advies gelegd. Van 143 formulieren werden er 129 min of meer volledig ingevuld terug ontvangen. Van de 129 inzenders van de enquête-for mulieren verklaarden zich 103 vóór het voortbestaan van de toonkamer. Van de 26 tegenstanders zijn er vijf principieel tegenstander van verkoop door de overheid, terwijl er zeven van mening zijn, dat de détaiihandel voldoende competent is om de verkoop, inclusief de daaraan verbon den service, alleen te verzorgen. De overi gen hebben geen motief genoemd. B. en W. wijzen er op, dat van de 45 ondertekenaars van het eerste adres er 21 zijn ingeschreven als erkend gasfitter en/of installateur. Het is opvallend, dat van deze 21 er 8 het enquête-formulier zo hebben ingevuld, dat zij tot de voorstan ders van de toonkamer kunnen worden gerekend. Van deze acht geven er drie de voorkeur aan handhaving van de bestaande regeling, één pleit voor nauwere samen- 'werking, één stelt voor de winst, welke de toonkamer maakt, gelijkelijk over alle erkende gasfitters en installateurs te ver delen, één -s voorstander van de huidige regeling, mits de provisie wordt verhoogd, één gaat accoord met het voortbestaan, doch heeft bezwaar .tegen de contante verkoop en het feit, dat het bedrijf ook reparaties uitvoert, terwijl tenslotte één geënquêteerde mededeelt, dat de toonka mer zijn zaak geen schade berokkent, doch dat hij een andere verdeling van de winst wenst, indien de koper geen fitter of in stallateur noemt. De resultaten van de enquête hebben een onderwerp van langdurige besprekingen uitgemaakt.met de besturen van de hier voor bedoelde vier organisaties. Daarbij is komen vast te staan, dat de organisaties bepaalde wensen hebben, doch overigens, met de overgrote meerderheid van haar leden, prijs stellen op het behoud van de toonkamer. Tot de wensen, welke terzake naar voren zijn gebracht, behoort allereerst de beëindiging van dc contante verkoop. B. en W. kunnen begrip hebben voor het hiertegen aangevoerde bezwaar. Aangezien echter met het instellen van de toonkamer nimmer is beoogd de mid denstand concurrentie aan te doen en B. en W. er prijs od stellen de bezwaren, welke aan die zijde bestaan, zoveel moge lijk te elimineren, zijn zij bereid de con tante verkoop te laten vervallen, ondanks de daaraan verbonden financiële nadelen. Daar staat tegenover, dat de vier orga nisaties er prijs op stellen, dat de gemeente in de toekomst alle huurkooo-transacties overneemt. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, al wijzen zij er nadrukke'iik op dat de directie van het gemeentelijk energiebedrijf bij elke annvraag zal moe ten beoordelen of zij de adspirant-koper voldoende solvent acht voor het aangaan van een dergelijke'transactie. Het belangrijkste resultaat van het door B. en W. gevoerde overleg is wel, dat ook de vijf ondertekenaren van het eerstge noemde adres hebben verklaard bij een verandering van de werkwijze van de toon kamer vrijwel geen bezwaren meer te hebben. Daarom stellen B. en W. de raad dan ook voor over te gaan tot huurverlenging van het pand Grote Houtstraat 75. De Commis sie voor Economische aangelegenheden, welke zich blijkbaar vrijwel niet met de principiëïe zijde van de zaak heeft bezig gehouden, acht een huurprijs van acht mille per jaar hoog en geeft in overweging naar een goedkoper pand uit te zien. De vele klachten, welke B. en W. hebben bereikt over de verlichting van de admini- stratievertrekken der gemeentesecretarie, zijn voor het college aanleiding geweest het gemeentelijk energiebedrijf te verzoe ken een onderzoek in te stellen. De resul taten van dit onderzoek zijn zodanig ge weest, dat B. en W. het niet verantwoord achten de meest noodzakelijke voorzie ningen langer uit te stellen. Uit licht metingen is namelijk gebleken, dat de ver- lichtingssterkte van de bestaande installa tie varieert van 60 tot ruim 100 lux. Naar de tegenwoordige opvattingen zouden deze waarden moeten liggen tussen 200 en 400 lux. De lichtmeting heeft uitgewezen, dat de huidige toestand het slechtst is in het cen traal magazijn en op de afdelingen burger lijke stand en bevolking, vermakelijkheids belasting, schoolgelden en precario, alge mene zaken en financiën (B). De kosten van de voor deze afdelingen geprojecteerde herziening van de verlichting ramen B. en W. op 16.300. De kosten van de overige voorzieningen, welke iets minder urgent zijn en welke om vatten de afdelingen verificatie, pensioe nen en onderwijs, alsmede de op de tweede verdieping gelegen afdelingen, ramen B, en W. op 9700. Het college wil de voorzieningen in twee jaren uitvoeren en voor het in 1954 uit te voeren gedeelte een bedrag van 16.300 uitgeven. ADVERTENTIE VfSKft&iï. v U gaat de Oudejaarsavond bij familie of vrienden doorbrengen. Draag dan iets bij tot de gezel lige sfeer van die avond en offreer Uw gastvrouw of gastheer een fles wijn. Met zo'n geschenk, waar- voor Uw wijnleverancier U een keuze biedt uit talloze variëteiten f» van vele landen, legt U bij iedereen Ifr eer in. Vraag Uw leverancier de fles in een aardige geschenkdoos te verpakken. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om de woningbouwvereniging „De Voorzorg", die reeds een voorschot heeft gekregen van f 1.054.000.— voor de bouw van 102 arbeiderswoningen, nóg een crediet te verstrekken (van f 135.000.aangezien bij de aanbesteding is gebleken, dat de aanvankelijk geraamde bedragen te laag waren. Ook aan de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Bavo", die zorgt draagt voor de uitbreiding van het bejaardencomplex aan de Orionweg zal een extra crediet van f 42.134.verleend dienen te worden. Tevens heeft de aanbesteding plaats gehad van een door de Coöperatieve Wo ningbouwvereniging voor gemeenteperso- neel G.A. te bouwen verzorgingshuis en 76 woningen voor bejaarden in het Ramp- laankwartier. Ook hier zal credietverhoging noodzakelijk zijn. Zodra de juiste cijfers bekend zijn zullen B. en W. de raad daar toe een voorstel doen. Bij de aanbesteding voor de aanleg van de grond-riolerings- en bestratingswerken op en bij de Jac. van Looystraat bleek de raming eveneens aan de lage kant te zijn geweest en B. en W. stellen de raad dan ook voor om het reeds verleende crediet van f 152.000 te verhogen tot f 161.000. Hans Tusche spreekt voor „Parens" De Haarlemse Aquariumvereniging „Pa rens", die reeds veel heeft bijgedragen om de aquariumkenms uit te dragen, gaat op de ingeslagen weg voort. Zij heeft de heer Hans Tusche uit Duitsland uitgenodigd om in Haarlem en in Amsterdam enige voordrach ten te houden. De spreker is o.m. de auteur van een serie boekjes, die onder de liefheb bers in ons land reeds een grote bekendheid hebben, de heer Tusche zal spreken op Maan dagavond 28 December in de Kroonzaal van Brinkmann op de Grote Markt. Het onder werp zal zijn: Met de ogen van een natuur vriend in en om het aquarium. 99 ADVERTENTIE tt. i v; Y<A -.yV-.tj. 'v - Medio October heeft het Haarlemse raadslid d r s. J. J. Voogd (Arbeid) vragen gesteld naar aanleiding van de ver tragingen in de bouw van het nieuwe Coornhertlyceum. B. en W. hebben een uitvoerig antwoord gegeven, dat uitmondt in de mededeling, dat er naar gestreefd wordt bij de aanvang van de cursus 19551956 de school in de nieuwe gebouwen gehuisvest tè hebben. Aan het antwoord ontlenen wij voorts: Hoofdzakelijk tengevolge van investerings moeilijkheden kon het nieuwe schoolge bouw niet ineens worden gesticht, doch moest de bouw in étappes plaats vinden. Hoewel hieruit ernstige nadelen voor het onderwijs voortvloeien, ?.ijn aan deze werk wijze ook voordelen verbonden zoals het kunnen toepassen van nieuwe inzichten bij de later te bouwen delen van het school gebouw en het vervallen van verschillende aanvankelijk gestelde soberheidseisen. Daar een schoolgebouw gedurende een lange reeks van jaren voor zijn taak geschikt moet blijven, is het van het grootste be lang dat de nieuw te stichten gebouwen niet alleen voldoen aan de thans geldende eisen, doch dat deze tevens geschikt zijn voor het onderwijs zoals dit in de toekomst zal worden gegeven. De door het Rijk ge stelde normen voor de bouw van scholen, die oorspronkelijk bedoeld zijn als minima, zijn in de practijk vervormd tot maxima. Wil de gemeente ook in de toekomst kunnen beschikken over aan hoge eisen beantwoordende gebouwen, dan behoort naar 't oordeel van B. en W. al het mogelijke te worden gedaan om vorenbedoelde bar rière van maximale bouwschriftcn te door breken. Dat hiervoor vele moeizame en tijdrovende onderhandelingen moeten wor den gevoerd, behoeft geen nader betoog. Dat deze wijze van werken niet zonder resultaat blijft, blijkt uit het feit dat de lokalen van het thans in aanbouw zijnde tweede gedeelte van het Coornhertlyceum. dat na de Paasvacantie 1954 in gebruik zal kunnen worden genomen, dertig centimeter breder mogen worden gemaakt dan volgens dc Rijksnormen is toegestaan en dat reeds nu de toezegging is ontvangen dat de in het derde gedeelte van dit gebouw gepro jecteerde leslokalen een meter breder mogen zijn dan die in het eerste gedeelte. Voor de plaatsing van leerlingen in de klas seruimte is dit een zeer groot voordeel. Ten aanzien van de bouw van de eerste twee gedeelten van. het Coornhertlyceum merken B. en W. op, dat er na het besluit van de raad tot het beschikbaar stellen van de voor de uitvoering nodige gelden een periode van 3 a 4 maanden nodig was voor liet verkrijgen van de nodige goedkeurin gen van hoger hand. Ondanks herhaalde bezoeken aan de rijksbureaux was het niet mogelijk een snellere, afdoening van zaken te verkrijgen. Bovendien ondervindt de bouw van het tweede gedeelte van het gebouw tenge volge van de zeer concurrerende inschrij ving en het allerwege bestaande tekort aan arbeidskrachten in de bouwnijverheid ern stige vertraging. De bouwplannen voor het derde gedeelte van het Coornhertlyceum, waarvoor de raad in December 1952 de gelden voteerde, waren op dat tijdstip niet veel meer dan schetsplannen; voor het verkrijgen van de nodige goedkeuringen e.d. is onmiddellijk daarna begonnen met de nadere uitwer king van de plannen. Voor het maken van een betrouwbare begroting is het nodig de schetsen zover uit te werken, dat deze tevens kunnen dienen als basis voor ter- zijnertijd vereiste bestektekeningen. Hoe wel deze werkwijze veel tijd vergt, is zij de enig juiste manier om ook de latere uitvoering zo vlot mogelijk te kunnen laten verlopen. Door de in medische, paedagogische openluchtschoolgedachte voor alle soorten van onderwijs, was een vrij omvangrijke herziening van het oorspronkelijke bouw plan noodzakelijk, die echter uitgevoerd kan worden binnen het door de raad ge voteerde crediet. In het streven om de aanbestedingsstuk ken zo vroeg mogelijk in het najaar gereed te krijgen is het bedrijf voor openbare wer ken ernstig belemmerd door de militaire dienst en ziekte van twee ambtenaren. Dat de nader uitgewerkte plannen deson danks reeds op-9 December j.l. aan de De passagiers in de stadstram van Milaan kunnen thans genietenvan „muziek op verzoek" zeer zachte muziek, welke ge produceerd wordt door middel van in de „lussen" ingebouwde luidsprekers. Om de muziek te kunnen horen, moet een veer in de „lus" worden ingedrukt, waardoor con tact wordt verkregen met een gramofooi geplaatst onder de „lessenaar" van de conducteur. goedkeuring van de raad konden worden onderworpen, is te danken aan de bereid heid van de ambtenaren van openbare werken om herhaaldelijk vrijwillig over te werken. B. en W. hebben de directeur van Open bare Werken reeds opgedragen om onder voorbehoud van hogere goedkeuring de aanbesteding voor de bouw van het derde gedeelte nog deze maand te doen plaats vinden. Met de uitwerking van de plannen voor het vierde deel wordt begonnen zodra het derde gedeelte is aanbesteed. Marc-Gilbert Sauvajon, die op de een of andere manier mede-verantwoordelijk ge weest schijnt te zijn voor de tekst van „De kmderen van Eduard" waarmee het Rotter dams Toneel (met Lily Bouwmeester) in het voorvorige seizoen zoveel lachlust wist op te wekken, heeft sindsdien zelfstandig een soortgelijk blijspel geschreven, dat op Tweede Kerstdag in de Haarlemse schouw burg veel hilariteit ontketende. De Haagse Comedie gaf er onder de titel „Dertien aan tafel of de man van Zapatapam" een amu sante voorstelling van. Nog altijd schijnen de toneeldirecties in ons land bevreesd te zijn (en wellicht is daar ook reden voor) dat de aanduiding „klucht" het zogenaamde „betere publiek" afschrikt. Misschien had men dit bijna- blijspel een farce kunnen noemen dat betekent wel hetzelfde, maar het klinkt nel iets anders en juist daarin steekt het ver schil met de producten van de erven Blu- menthal en Kadelburg: de Franse pikante rie, die geestig maakt wat in een andere taal zo gemakkelijk grof zou zijn gewor den. In Parijs gebruikt men sinds jaar en dag voor dit genre de terrn vaudeville, want al komen er geen liedjes in voor, de toon maakt de muziek. En regisseur Jan Retèl heeft bewezen, dat men hiervoor al thans waarlijk geen Franse metteur-en- seene hoeft te laten komen, zoals Ko Ar- noldi meende, die voor „De kinderen van Eduard" immers Jean Wall te hulp riep. Er werd onder zijn leiding doorgaans in zwierig tempo en slagvaardig gespeeld, ai ging. vooral in het begin, een enkele keel de verstaanbaarheid verloren. Laten de spelers van de Haagse Comedie toch be denken, dat er wat acoustiek betreft maar één Koninklijke Schouwburg in Neder land is. Wat moet ik over de inhoud vertellen? Het woord is al te groot. Alle verwik kelingen draaien om het kerstdiner van de rijke Madeleine Villardier weer zo'n rol, waarvan Ida Wasserman het alleenverto ningsrecht bezit: een vrouw met een wa zige charme, zo ad rem onder haar uiter lijke verstrooidheid, dat men haar schijn heiligste verzinsels nog voor deugden aanziet, omdat ze voortvloeien uit haar bij de geringste aanleiding in romantische be weging gezette verbeeldingskracht. Het bekoorlijke blijft trouwens ongerept, om dat zij zó onpractisch is, dat alles toch steeds anders uitvalt dan het berekend werd. Zo ook bij dit feestje onder de kerst boom, waarbij de werkelijkheid telkens en tot wanhopens toe de manoeuvres verijdelt om het aantal gasten boven of beneden het fatale getal dertien te brengen. De meeste consternatie wordt veroor zaakt door een te elfder ure als reddende engel binnengehaalde bezoekster, die zich als een duivelse onruststookster ontpopt: Consuelo Do'ores Koukouwsko, afgevaar digde van de republiek Santa Rosalina, waar de meisjes in haar trouwring laten graveren: „Ik heb je lief beef!" Zij komt, gewapend met revolvers, tijdbom men en een even moordende we!bespraakt heid, afrekenen met de als „een doetje" bekend staande heer des huizes, die twaalf jaar tevoren als held-door-een-toevallige- samenloop-van-omstandigheden president Wim Kan en Corry Vonk hebben 23 De cember in het Leidseplein Theater te Am sterdam de première van het nieuwe A.B. C.-cabaret „Bedriegertjes gegeven. Dat is ongebruikelijk, want meestal neemt men met een dergelijk programma eerst eens een paar proeven in „de provincie" alvo rens ermee in de hoofdstad te komen. De reacties van het publiek leiden altijd tot de nodige wijzigingen. Wat wij nu zagen, was inderdaad nog vatbaar voor allerlei verbetering, die stellig niet zal uitblijven. Maar er is een essentieel tekort, dat niet zo gemakkelijk te verhelpen zal zijn: aan goede, pakkende teksten met substantie. En daar komt nog iets eigenaardigs bij: Wim Kan weet telkens wel weer een paar voortreffelijk bruikbare krachten aan te trekken, maar daar houdt het vrijwel mee op, omdat van hun talenten onvoldoende profijt wordt getrokken. Neem nu Lia Do- rana bijvoorbeeld. Zij verleent haar mede werking „als gast" en Wim Kan schrijft in het programma niet precies te begrijpen wat dat nu eigenlijk zeggen wil, hetgeen bij haar optreden onthullend duidelijk wordt. Het is net of zij zich hier niet goed thuis voelt, hoe aardig zo'n liedje over de beklimming van de Zijpenberg of navrant een chanson van Prévert ook mag zijn. Men weet haar tot net-iets-anders-dat- meer-is in staat, maar dat blijft uit. En zo zijn er nog een stuk of wat jongeren, waar onder een drietal lieve meisjes en de tij dens een auditie van Toon Hermans ge dane „ontdekking" Max Anders, welke men voorlopig alleen maar als draagsters en dragers van beloften krijgt te aan schouwen. Belangrijk verbeterd in vergelijking met vroegere programma's is het vertonings element. Dat is vooral te danken aan de mise-en-scène of liever de choreografie van Albert Mol die zo langzamerhand een internationaal export op dit gebied be gint te worden. Door de kostelijke bewe gingsmotieven (met de paraplu's bij voor beeld) krijgt een onbeduidend afgezaagd nummertje als „Pension in Ellekom" toch nog een vermakelijke inslag. Bijzonder komisch werkte ook het elkander toewer pen van een schaal of schotel of wat het geweest mag zijn, door het plotseling ver breken van liet rhythme. Van zijn vrucht baar aandeel moet verder nog de inter nationale parade van soldaten uit het we reldnieuws worden genoemd. Het heeft overigens weinig zin om al zijn burleske vondsten op te sommen. Te vaak namelijk moeten zij dienst doen ter camouflage van een gebrek aan inhoud of achtergrond in plaats van als „finishing touches". Met de vermelding van deze bezwaren ben ik begonnen om hot beste voor het laatst te bewaren, mede omdat de indruk van de conclusie van een bespreking altijd het langst blijft hangen En die luidt toch bepaald gunstig, want men beleeft door het meemaken van Wim Kan's excursie naar de Veluwe (men moet toch ergens heen!) werkelijk een heel plezierige avond. Zijn eigen „spreekbeurt" ingeleid door een rake imitatie van Meneer Hulot van de film getuigt wederom van zijn on^- verbeterlijke virtuositeit in het bespelen van het gevoelige instrument „publiek". Ik heb daar al het een en ander over ge zegd naar aanleiding van zijn solistische tournée ter aankondiging van zijn boek „Corry en ik" en kan het daar wel bij laten. Ook verder neemt hij een levendig aandeel in de veroning met allerlei bizarre creaties. Het lijkt moeilijk geworden om geschikte teksten voor Corry Vonk te vinden. Zij poseert nu als Madame Roulin in een zwakke reproductie van het gelijknamige merk van Van Gogh, als dorpsgek en maar dat is dan ook werkelijk prima als een honderdjarig vrouwtje met wat cynische filosofie. Hoewel zonderling in dit gemoedelijke programma verzeild ge raakt vormt de scherpe persiflage „Herr- liohe Zeiten" (een.nummer van 't Federal Cabaret in Bazel) met tekst van Fridolin Tschudi en muzikaal arrangement van Otto Weissert stellig een der hoogtepunten. Deze wrange hekeling van dc Duitser als van nieuwe dromen van roem op oude pa tronen van glorie bordurende militair in de „Pfeffermühle"-stijl wordt door Joop Vischer en Jaao Maarleveld in afgebeten trant en met bijbehorende „Hahnenschritt" met veel effect voor het voetlicht gebracht. Als enkele nummers nog wat worden toegespitst of door betere vervangen, het geen heus wel gebeuren zal, dan staat u een op z'n minst plezierige avond te wachten. Reeds nu was het succes zeer groot. DAVID KONING Op Zaterdag 9 Januari houdt de speeltuin vereniging „Weltevreden" de tweede jeugd- wandeltocht. Het organiserend comité rekent op een grote belangstelling van de zijde van de Haarlemse jeugdverenigingen en scholen. Ieder, die deze tocht volbrengt zal een her inneringsmédaille ontvangen. De inschrijving staat open voor scholen, jeugdverenigingen en individuelen onder de zestien jaar. De start vindt plaats op Zaterdagmiddag 9 Januari van twee tot drie uur bij gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat van die denkbeeldige Zuid-Amerikaanse staat en haar minnaar is geweest. Myra Ward maakte er een kostelijk type van, met exotische allure, een gemengd Spaans- Russische tongval en een vulkanisch tem perament, dat bij iedere uitbarsting de zaal deed schudden van vrolijkheid. Dick van Veen leverde deze beide actrices aanvan kelijk wat onduidelijk, maar al spoedig het gewenste tegenspel van de tenslotte triom ferende verliezer. De verdere, verdienste lijke medewerkenden waren: Kathenka van der Werff, Johan Valk, Pim Dikkers, Gerard Hartkamp (eindelijk eens een an dere dan de gebruikelijke butlers) en Wai ter van der Kamp. Een luchtig niemendalletje, met pikante saus overgoten en met gepeperde aforismen gekruid, stond aldus als nieuwe schotel op het kerstmenu in de schouwburg. Dreigde het voor de pauze we' eens wat liflafferig te worden, na de koffie volgden, zoals het behoort, de verkwikkende surprises. Het had al'emaal niets te betekenen, maar het was toch wel gezellig. Het theater was uit verkocht. Nederlandse Comedie Op de avond van de Eerste Kerstdag gaf de Nederlandse Comedie de Haarlemse Dremière van „De Vuurproef" van Arthur Miller, door de zelf medespelende Albert van Dalsum geregisseerd. Na de eerste voorstelling in Amsterdam hebben wij over deze documentaire van de historische hek senprocessen in de Amerikaanse plaats Salem reeds uitvoerig geschreven, aankno pend bij het standpunt van de auteur, dat hij boven ieder „toevallig" parallelisme uit de aandacht wilde vestigen op het zoge naamde „diabolisme" het onverdraag zame denken in tegenstellingen van zwart en wit. Een talrijk Dubliek volgde de sterke voorstelling met intense aandacht, zodat stellig van een groot succes gesproken mag worden. Fascinerend spel gaf Han Bentz van den Berg in de hoofdrol van John Proctor, met diens vrouw de enige „ver zonnen" figuren, te zien. Ank van der Moer demonstreerde, men mag haar daar dank baar voor zijn, een enigszins van de tekst afwijkende opvatting door de laatstge noemde een wat warmer, dat is normaler liefhebbend karakter te geven. Het on1- breekt thans aan ruimte op dergelijke problemen diéper in te gaan, doch men kan zeggen dat wat aan authenticiteit in deze opvoering verloren ging, aan actuali teit gewonnen werd. Overigens moet men de waarde van „De Vuurproef" hierdoor niet overschatten. Gisteren stond een eveneens goedbe zochte reprise van „Hart tegen hart" (Ba- taille de Dames) van Scribe en Legouvé in de vertaling van Bert Voeten en onder regie van Fons Rademakers op het pro gramma. Mary Dresselhuvs is teveel zich zelf gelijk blijvende actrice voor een rol, die eigenlijk een comédiënne vraagt en bo vendien nooit op haar best in een costuumstuk, maar wist niettemin met haar fleurig talent en scherpzinnige into naties haar getrouwe publiek te charme ren. De verrassing van deze voorstelling, ik schreef het reeds, is de openbaring van de begaafdheid voor het.komische van Al- 'ard van der Scheer, die als de schutterige Gustave de Grignon een kostelijke type ring gaf. En ook moet nogmaals het décor van Friso Wiegersma worden genoemd. In Januari volgen nog meer herhalingen, ook voor scholieren. „Pitch" in St. Bavo Voor kinderen van leden van de Haar- lemse Kunstgemeenschap gaf de toneel groep „Puck" uit Amsterdam een aantrek kelijke opvoering van „Het geheim van de prins" door Cas Baas, naar een verhaal van Diny Heynes en Lenie Reurop, door Egbert van Paridon geregisseerd en door Niels Hamel fleurig aangekleed. Naar mijn gevoel is de Haagse ltoïf Petersen (leider van „De witte vogel") er beter in geslaagd het fantastische aan de kinderlijke realiteit te verbinden, in zekere zin artistieker ook, maar niettemin verdient deze poging om het amusement voor de jeugd te veredelen onze hartelijke waardering. Het stuk gaat over een buitensporig ver wende en daardoor onuitstaanbaar ver-ve lende prinses in het verre land Tartaturkia, die eindelijk de zo begeerde afleiding vindt door de komst van prins Armetos van Persiania, die een boek met „kinderspelen uit Nederland" bij zich heeft er haar daar mee tot een natuurlijke levenslust weet te bewegen. De nodige en gemakkelijk te volgen verwikkelingen ontstaan, doordat de ingebeelde wijsgeer Betweterius een gewone hinkelbaan voor een heksenkring aanziet en daardoor meent een samenzwe ring op hel spoor te zijn. Met veel toewijding vervulden Cecilia Lichtveld, Dick Scheffer en Wim van den Heuvel deze hoofdrollen, even voortvarend bijgestaan door Karin Haage, Sepha Die- rikx, Frans 't Hoen en Ab Abspoel. DAVID KONING Tijdens de raadsvergadering van de ge meenteraad ,ran Haarlem zullen wederom een aantal benoemingen, overplaatsingen en ont slagen behandeld worden. Wegens het aftreden van mr. H. J. Pot als bestuurslid van de Vereniging voor Nijver heidsonderwijs heeft het bestuur de volgende aanbevelin" ingezondm: 1. mr. J. W. Rutgers, Haarlem; 2. mr. H. Jonker, Haarlem. Mejuffrouw A. van Aken heeft een verzoek ingediend om ontslag als hoofd van de kleu terschool in de Smedestraat. De heer J. F. N. Dekker verzoekt om ontslag als hoofd van de Iv'r. J. Thielschool. Voorts heeft de heer P. van Gessel ontslag verzocht als onderwij zer aan de Führopschool en de heer T. Westra wenst overplaatsing van de Jan Ligthart- sohool naar de Huetschool. Tenslotte is er een verzoek van mejuffrouw A. Suringbroek binnengekomen om ontslag als onderwijzeres aan de Prof. dr. Gunning- school- Mejuffrouw P. M. Baljon heeft ontslag ge vraagd als onderwijzeres bij het kleuter onderwijs.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9