Vietminh strijdkrachten rukten nog verder op in Indo-China Weerbericht Jacob Malik naar Moskou, na onderhoud met Churchill en Eden Frankrijk weer bedreigd door grote poststaking OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Gedrang Huisartsen willen thans per verrichting worden betaald I? Verkreeg Pontecorvo gunsten voor MacLean? Amerikanen vrezen politieke consequenties; Frankrijk zoekt steun in uitputtende strijd Dit zou aanzienlijke verhoging der ziekenfondsuitgaven betekenen De treinrampen in de Kerstnacht Het woord is aan Voor de Stille Armen Twee Nederlanders bij de slachtoffers 68e JAARGANG No 145 DINSDAG 29 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 298 Bech volgt Dupong op Na schorsing van nieuw contract Er zvordt reeds druk geconfereerd Amsterdamse emigrant en zijn Haarlemse echtgenote Acht-en-dertig eeuwen geleden begraven Londen verlangt compromis Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERKEER wordt steeds drukker en onveiliger en 'de Tweede Kamer heeft er weer eens een „begrotelijk" debat over ten beste gegeven, waarbij velerlei moge lijkheden te berde zijn gebracht. De nood zaak van verbetering en verbreding van wegen, met al wat daaraan vastzit ten aanzien van gevaarlijke punten en waar- schuwings-systemen, is ook weer aan de orde geweest en Amsterdam blijft zich handhaven als stad met de meeste ver- keerspuzzLes en de moeilijkste raadselen ten aanzien van tunnels en doorbraak- wegen. De burgemeester van de hoofdstad heeft daarbij schrik verwekt door onlangs zijn voorkeur te uiten voor toepassing van nóg meer verkeerslichten. De sprongsge wijze voortbeweging-in-groepen heeft in verscheidene Amsterdamse verkeersade ren al zoveel intensiteit op spitsuren bereikt, dat men verdere ontwikkeling niet zonder schrik kan voorzien. Maar ons verkeersgedrang is nog maar van de goedige soort als men het verge lijkt met dat van Londen. Ook is de ontwikkeling van de Britse wegenaanleg vooralsnog ver bij de onze ten achter ge bleven, tenminste wat breedte en ruimte betreft. De News Chronicle getuigde gis teren nog van de tekortkomingen in een met vrijwat ironie doorspekte korte „lea der". Aanleiding daartoe gaf de tijding, dat opnieuw een klein, werkelijk goed koop autootje door de Britse automobiel industrie ontworpen wordt gevolgd door het aanvullende bericht dat er zelfs twee op stapel staan. Misschien zullen zij volgend jaar al op de markt komen. Wij hopen dat dit bewaarheid zal worden, zegt het Londense dagblad, maar wij zullen het pas geloven als wij die volkswagen tjes op de weg zien. Dan zullen wij tijd genoeg krijgen om ze te zien voorbijgaan. Eén werkelijk goedkoop wagentje, in massaproductie vervaardigd, zal al vol doende zijn om een hechte verkeersopstop ping van Land's End tot John O'Groats dat zijn de Zuidelijkste en Noordelijk ste punten van het Britse eiland tot stand te brengen. Het zou wellicht beter zijn de wegenbouwers hun kans te geven, maar daarop schijnen wij te moeten wach ten tot de dag, waarop men geen stukje weg meer kan onderscheiden door de auto's. Gij ziet dat de Engelsen ook hun num mertje mopperen weggeven; het is goed dat die mensen, die plegen te menen dat andere volken zo erg anders zijn dan wij, dit beseffen. Want dat verhoogt het we derzijds begrip en bevordert dus de toe nadering. Als Europa besefte hoezeer het als één man moppert over dezelfde dingen, in veelal treffend-overeenstemmende be woordingen, was het al een federale unie en had het al die grens-belemmeringen al opgeheven. Waarover het trouwens ook als één man klaagt, in termen die men slechts behoeft te vertalen om de over eenkomst vast te stellen. Terwijl de bevolking blijft toenemen en het gedrang dus ook, kan men, pogend een blik in de toekomst.te werpen, slechts hopen dat het wegverkeer van zijn groeiende congestie verlost zal worden door het ontstaan en de snelle ontwikke ling van privé-1 uchtverkeer, als ik het zo maar noemen mag. Al vóór de oorlog wer den daaromtrent vooruitzichten geopperd: de tijd zou niet ver meer zijn waarin men met zijn eigen vliegtuig op zijn eigen piatte dak zou landen. Maar ofschoon de helicopter wel verbeterd is en een grote toekomst schijnt te hebben, beperkt zijn gebruik zich nog steeds tot spaarzame pas sagiersdiensten van verkeersrnaatschap- pijen. Waarmee men niet mag afdoen aan de voortreffelijke diensten, die dit luid ruchtige, vreemdgevormde insect-der techniek bewezen heeft bij het reddings werk tijdens de watersnood. Maar als par ticulier vervoermiddel doet het nog niet mee. De oorlog, die zoals elke oorlog ver snelde technische ontwikkeling heeft ge bracht, heeft die in d'e lucht niet op dit Chapiter sterk bevorderd. Want men zag Cr ongetwijfeld meer civiele dan militaire mogelijkheden in. Toch schijnt, wat het Slagveld-des-verkeers betreft, al moge dat dan een civiel slagveld zijn, op den duur verlichting en vooruitgang van dit appa raat te verwachten te zijn. Men ziet het naderen, zoals men indertijd de autobus zag naderen toen men overal dure elec- trische trambanen aanlegde, die nu gelei delijk moeten verdwijnen. Met hun aanleg van nieuwe, bredere wegen zullen de re geringen niet op cle veroveringstocht van de helicopter kunnen wachten. Evenmin. R. P. (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst een zekere instemming met de door het Amerikaanse tijdschrift „World" verkondigde theorie, dat de her eniging van het gezin MacLean achter het ijzeren gordijn en de brief van Burgess aan zijn moeder in Londen, de beloning vormen voor prof. Bruno Pontecorvo's bij drage tot de ontwikkeling van de water stofbom. Pontecorvo, die in September 1950 uit Engeland naar de Sovjet-Unie is gevlucht, was een intieme vriend van de MacLeans. MacLean zou reeds lang de wens te ken nen hebben gegeven om zijn gezin te laten overkomen, omdat hij dan beter zou kun nen werken. Pontecorvo was samen met zijn gezin naar Rusland gegaan. Toen in Augustus 1953 de H-bom explo sie in de Sovjet-Unie plaats vond, zou Pontecorvo als de held van het uur MacLean's wens hebben ondersteund. De autoriteiten, tot nu toe aarzelend, omdat mevrouw MacLean Amerikaanse van ge boorte is en geen communiste, zouden de hand over het hart gestreken hebben. LUXEMBURG, (Reuter) De Luxem burgse minister van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech, is Maandag benoemd tot eer- ste-minister als opvolger van de vorige week overleden Pierre Dupong. Bech, die de portefeuille van Buiten landse Zaken onder zijn beheer zal houden, V van 1926' tot 1937 eerstc-minister ge- wees.t,''Hij is 76 jaar oud. SAIGON, (Reuter) Vietminh-colon- nes zijn Maandag in Indo-China in Zuide lijke richting opgerukt in de richting van de Franse hoofdverdedigingslinie aan de Mekong, nadat zij eerder Indo-China in tweeën hadden gesplitst. De rebellen mar cheerden op naar Savannakhet en de 35 kilometer verder naar het Oosten gelegen luchtmachtbasis Seno. Generaal Navarre, de Franse bevelhebber, heeft tien kilome ter ten Noorden van Savannakhet stellingen betrokken. Vliegtuigen voerden voorraden en versterkingen voor de Fransen aan naar de luchtbasis Seno. Volgens A.F.P. is het offensief echter heden tot stilstand gekomen. Er zouden geen gevechten meer hebben plaatsgegre pen vandaag. Men meende Maandag te weten, dat de rebellengeneraal Nguyen Giap minder troepen in de strijd heeft geworpen dan men aanvankelijk dacht. Men schatte nu dat hij van 10.000 man geregelde troepen en duizenden guerillastrijders gebruik heeft gemaakt bij het offensief, dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuid-Chinese zee naar de Mekong bracht, een afstand van 200 kilometer. Franse bommenwerpers en jagers on dernamen hevige aanvallen op de opruk kende rebellen. Ook vielen Franse vliegers munitieopslagplaatsen in Thakhek aan, die niet door de terugtrekkende troepen wa ren opgeblazen, aldus deelde het Franse opperbevel Maandag mede. De regering van Thailand heeft Maan dag de noodtoestand afgekondigd in nog drie provincies in het Noorden en Noord- Oosten van het land in verband met de op mars der Vietminh-opstandelingen in het aangrenzende Indo-China. Vliegvelden in het Noorden van Thai land worden snel in gereedheid gebracht en verbeterd om in geval van nood dienst te kunnen doen voor bommenwerpers en jagers. De voorrang wordt hierbij gegeven aan het vliegveld van Nakornpanom, tegenover de grensstad Thakhek in Laos, die dezer dagen door de Vietminh werd bezet. Thailandse politie patrouilleert met schepen op de Mekong, de grensrivier. Amerikaanse autoriteiten hebben gezegd, dat de door hen uit Zuid-Oost Azië ont vangen berichten erop wijzen, dat de Viet- minh-invasie in Laos militair gesproken slechts van geringe betekenis is, maar dat zij politiek gezien vérreikende gevolgen kan hebben. Naar aanleiding van de officiële bericht geving van Amerikaanse waarnemers in dit gebied zeide men het te betreuren, dat de correspondenten in Indo-China de nei ging vertoonden om de inval der Vietminh af te schilderen als een miltaire gebeurte nis van de eerste rang. Politieke factoren Volgens de zegslieden in Washington zijn er echter drie factoren van politieke betekenis in het offensief: Een klaarblijkelijk buitenlands leger, bestaande uit Vietminh communisten uit Vietnam is Laos binnen gedrongen. Er is geen sprake van een opstand in Laos zelf. Daarom is het offensief van de Vietminh- strijdkrachten een weloverwogen en regel rechte daad van aggressie die in het Hand vest van de UNO veroordeeld wordt. Het feit, dat communistische strijdkrach ten, hoe weinig ook, nu daadwerkelijk aan de grens van Thailand staan, geeft van zelfsprekend reden tot bezorgdheid in Thailand zelf en men beschouwt het als vrijwel zeker, dat de regering te Bangkok de kwestie voor de UNO zal trachten te krijgen als een bedreiging van de vrede in dat gebied. Het bestaan van de „autonome Thai- federatie" (Sibsong Panna), die meer dan een jaar geleden door de Chinese commu nistische regering in het leven geroepen werd, houdt altijd de dreiging in zich van een werkelijke geographische aansluiting van Noord-Laos met die federatie, wan neer de communisten er althans in slagen het gebied blijvend te isoleren en daarna te veroveren. De autonome Thai-federatie, die zijn hoofdkwartier in de provincie Joennan in Zuid-China heeft, werd door de re,gering te Peking opgezet in een poging om alle Thai-sprekende volken van Birma, Thai land en Laos te verenigen. Steun gevraagd Het nieuws van het offensief in Indo- China domineerde gisteren in de gehele Franse pers en in diplomatieke kringen werd de mening versterkt, dat er binnen kort weer een krachtige poging in de Na tionale Vergadering zal worden onderno men om het land te verlossen van de uit puttende oorlog in het Verre Oosten. „Le Monde" heeft de aandacht gevestigd op een standpunt, dat in toenemende mate naar voren wordt gebracht door Franse parlementariërs, intellectuelen en rege ringsautoriteiten, die beweren, dat de oor log in Indo-China een zeer geldige reden ^oor Frankrijk is om het Europese legcr- verdrag niet te ratificeren. „De Indo-Chi nese affaire gaat Frankrijks kracht te boven", schrijft het blad in een hoofd artikel op de voorpagina. „De keuze gaat nu tussen internationa lisatie van het conflict of onderhandelingen zoals in Korea". Het blad doet een beroep op Engeland en Australië om de Franse strijdkrachten in Indo-China te steunen, daar het verlies van het Indo-Chinese bastion een bedrei ging van Malakka en geheel Zuid-Oost Azië zou inhouden. Het blad schrijft, dat men in Frankrijk van mening is, dat wan neer men geen steun van andere landen zal ontvangen Frankrijk wel genoodzaakt zal DOORBRAAK IN INDOCHINA zijn om onderhandelingen met de Viet minh aan te knopen. De gemeenteraad van Parijs heeft Dins dagochtend met 45 tegen 35 stemmen een resolutie goedgekeurd, die de regering uit nodigt vredesonderhandelingen te begin nen met Ho Tsji Minh, de leider van de Vietminh. Elf tot nu toe vermiste passagiers van de trein, die aan de vooravond van Kerst mis in Nieuw-Zeeland is verongelukt, zijn thans in veiligheid. Het aantal doden en vermisten bedraagt hierdoor 155 inplaats van 166.; 123 personen zijn aan de dood ontsnapt, 114 lijken zijn geborgen en 41 mensen worden nog vermist. De Tsjechische treinramp Radio-Praag heeft Maandag gemeld dat op 24 December 103 personen bij het spoor wegongeluk bij Brno zijn omgekomen en 83 gewond. Het ongeluk is, aldus Radio-Praag, te wijten „aan een ernstige inbreuk op de veiligheidsvoorschriften door een aantal spoorwegbeambten:" Er is een aantal arrestaties verricht. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Sydney Smith: Hij had jlitsen van zwijgzaamheid die zijn conversatie buitengewoon aantrekkelijk maakten. (Over Macaulay). Zeventiende verantwoording P. M. T. ƒ1,—; J. X. ƒ1,—; het P.E.N. ƒ32,—; M. F. ƒ10,—; J. D. 20.—; A. v. D. ƒ5.—; D. A. H. 15,—; L. M. D. ƒ5.—; A. D. J. 5,—; G. O. Pz. Co. 100.—; Ir. A. J. v. W. f 25,—; P. B. 25,—; M. D. F. 10.—; M. B. 10.—: fam. de J. 10,—; J. C. C. v. V. f5,—; K. A. A. ƒ5,—; W. L. A. W. ƒ5.—; Dr. C. B. ƒ5.—; Zr. W. L. ƒ3.—. A. C. de V. ƒ2,50; H. H. ƒ2,50; G. L. ƒ2,50; „C. D." ƒ2,50; M. A. D.—V. ƒ2.50; G. A. M. T. ƒ2,—. Dagtotaal ƒ311.50. In het geheel is bij ons blad binnen gekomen 10.545,76. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft thans bijzonderheden bekendgemaakt over de besloten spoed-vergadering van de Lan delijke Huisartsen-Vereniging in Utrecht. De reden van deze spoedvergadering was, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht had gezonden dat het besluit van de Ziekenfondsraad van 17 December door de Kroon voor 3 maanden zou worden geschorst. Bij het bedoelde be sluit was een contract tussen huisartsen en ziekenfondsen goedgekeurd, dat onder meer inhield een voorschot op basis van een voorlopig honorarium van 7,per hoofd per jaar, onder voorbehoud varï nadere verrekening, na vaststelling van het defini tieve honorarium. Dit zou gelden tot een maximum van 3000 ingeschrevenen per arts. Zowel aan dit voorschot, als aan de definitieve honorering zou terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 worden toegekend. Door bovengenoemde schorsing is de over eenkomst, die de vrucht was van lang durige onderhandelingen, en die gegrond was op ingewonnen adviezen van de ge zamenlijke economische deskundigen van beide partijen, onuitvoerbaar geworden. In verband hiermede menen de huis artsen dat het bereiken van een bevredi gend abonncments-fionorarium zó onzeker geworden is, dat als enige mogelijkheid overblijft over te gaan tot een verantwoord honorarium per verrichting. Een desbetref fend besluit werd met algemene stemmen aangenomen. Daar effectuering van dit be sluit op zeer korte termijn de ziekenfondsen in moeilijkheden zou kunnen brengen, hebben de huisartsen als ingangsdatum van deze gewijzigde honorering 1 Februari 1954 vastgesteld. Verhoging Naar wij vernemen zou voor de zieken fondsen het verrichtingsstelsel een sterke verhoging der uitgaven betekenen. In de practijk zou zelfs bij een beschei den tarief van 1,50 of 2 per behan deling de jaarrekening per patiënt al gauw oplopen tot 15,Dat is 10 meer dan het nu geldende honorarium van 5,46. Bij een totaal aantal zie kenfondsleden van 7.500.000 betekent dit een jaarlijkse verhoging van de uitgaven van 75.000.000. Aangezien de minister tegen een verhoging van 10 a 12 millioen al overwegende bezwaren heeft, (vandaar de schorsing van het accoord, waarbij het hono- PARIJS. (United Press). De leiders van de communistische en de autonome bonden hebben vandaag tot de postambte naren in geheel Frankrijk de oproep ge richt zich aan te sluiten bij hun stakende collega's in Parijs en andere plaatsen. De oproep werd uitgevaardigd na gemeen schappelijke vergadering van de vertegen woordigers van de C. G. T. en de autonome organisaties, die gisteravond laat eindigde. In het na afloop van de bijeenkomst uitge geven communiqué worden de postambte naren van liet gehele land opgewekt de rijen te sluiten en „eensgezind" deel te ne men aan de strijd voor hogere lonen door het overal organiseren van stakingen. De staking begon op 22 December op de Par ij se spoorwegstations en heeft reeds aanzienlijke stagnatie in de aflevering van poststukken in het gehele land teweegge bracht. De pogingen om de staking tot een gro ter terrein uit te breiden werden onderno men weinige uren voordat in de raad der republiek de begroting van het ministerie van post en telegrafie in behandeling zou komen. De beide organisaties kondigden a*ui dat Wj vandaag om 3 uur een massa-bijeen komst in Parijs zouden houden om hun verdere houding te bepalen. De bonden hebben laten weten dat zij de gratificatie ter gelegenheid van de jaarwisseling met 8000 frans verhoogd wensen te zien. On danks de hernieuwde oproep tot eenheid van actie, wordt verwacht dat de socia- listiscne Force Ouvrière en de Christelijke bond (C.F.T.C.) zich zullen houden aan hun eerder genomen besluit niet aan de staking deel te nemen. De directie der Franse posterijen heeft uit het werkwillig personeel „vliegende brigades" samengesteld om het euvel der gestrande postzakken te verhelpen. On danks de hulp van tienduizenden militai ren, üggen duizenden zakken met post op de sorteerafdelingen der stations op af handeling" te wachten. Moch het de communisten gelukken een aanzienlijke uitbreiding aan de staking te geven dan is het volgens het oordeel van waarnemers zeer wel mogelijk dat zij hun actie tot andere lakken van bedrijf zullen uitbreiden. Sommige waarnemers zien in de ontwikkeling een krachtmeting tussen de communistische en de socialistische bond. Deze laatste zegt aanspraak te mogen ma ken op het grootste ledental onder de post ambtenaren. rarium van 5,46 tot 7,verhoogd werd) lijkt het weinig waarschijnlijk, dat hij met het idee van de Landelijke Huisartsen-Vereniging accoord zal gaan- Niet alleen in financieel opzicht zou de wijziging een volkomen ommezwaai be tekenen. Alle patiënten zouden, wat hun verhouding tot de arts betreft, als particu liere patiënten te beschouwen zijn. De art sen zouden hun rekening indienen bij het fonds op basis van het aantal verrichte handelingen. Bij een abonnementstarief heeft de arts er belang bij zijn bemoeiingen tot het mini mum te beperken. Bij een verrichtiagstarief daarentegen zal hij eerder geneigd zijn de patiënt stipt onder controle te houden, zonder dat nochtans van enige „overdrij ving" sprake behoeft te zijn. Controle zou voor de ziekenfondsen uiterst moeilijk zijn, vandaar de bezwaren, die van die zijde tegen het verrichtings stelsel bestaan. In artsenkringen acht men het niet on mogelijk dat voor dit probleem een oplos sing te vinden zou zijn door het vaststellen van gemiddelden en het aanleggen van normen, zoals dit voor de oorlog bijvoor beeld te Utrecht geschiedde bij de regeling dat een arts tot een bepaald bedrag genees middelen kon voorschrijven. Voor de rest stelt men zich aan de kant van de artsen op het standpunt, tot deze stap gedwongen te zijn in verband met het uitblijven van een bevredigende regeling, waarvoor zij al tweeëneenhalf jaar vechten. Geruime tijd geleden hebben de artsen hun contracten met de ziekenfondsen opge zegd. Sindsdien werken zij op een gentle men's agreement. De houding van de minister, aldus is hun oordeel, maakt het onmogelijk daarmede door te gaan. JAPANSE TREILF.R VERGAAN TOKIO (AFP.). Te Tokio neemt men aan, dat de Japanse treiler „Kosei Maroe" met 34 opvarenden ten Noorden van Honsjoe met man en muis is vergaan. He: vaartuig wordt sinds twee dagen vermist. Schepen, die een onderzoek hebben inge steld, hebben een olievlek en wrakhout waargenomen op de plaats waar de treiler vermoedelijk is vergaan. LONDEN (United Press) Van offi ciële Russische zijde is medegedeeld, dat de Russische ambassadeur in Engeland, Jacob Malik, naar Moskou is vertrokken. Tegelijkertijd heeft premier Sir Winston Churchill een voltallige kabinetszitting bij eengeroepen ter bespreking van de aan vaarding van het Russische voorstel om de vicr-ministersconferentie in Berlijn op 25 Januari van het volgend jaar te houden. Malik heeft in de afgelopen week zowel Churchill als de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, ontmoet. Volgens de Sovjet-ambassade in Londen is Malik Zaterdag met zijn gezin voor ver lof naar de Sovjet-Unie vertrokken. Men neemt echter aan, dat hij naar Moskou is teruggekeerd om daar besprekingen te voeren over de komende conferentie te Berlijn. Het stond echter reeds vast, dat Malik vóór het nieuwe jaar een bezoek aan Mos- De romp in Nieuw-Zeeland WELLINGTON (A.N.P.) Naar thans bekend is geworden hebben twee Neder landse emigranten het leven verloren bij de treinramp, die op Kerstavond op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland is gebeurd. Het is het echtpaar Ter Huppen- Beinema. De heer G. W. ter Huppen, die op 19 Juli 1927 te Djakarta werd geboren ging op driejarige leeftijd met zijn ouders naar Nederland en werd later opticien in Am sterdam. Hij vertrok op 27 December 1951 met de „Sibajak" naar Nieuw-Zeeland. Hij werkte in Wellington. De heer Ter Huppen is in Nieuw-Zeeland getrouwd met mej. J. M. Beinema, die in Haarlem coupeuse was. Het echtpaar was voor het Kerstverlof op weg van Wellington naar Auckland. Het is nog niet bekend of zij de enige Nederlanders zijn, die bij de treinramp het leven hebben verloren. Mevrouw Ter HuppenBeinema woonde voor haar emigratie naar Nieuw-Zeeland en haar huwelijk aldaar aan de Schoterweg 136 rood bij haar vader. Zij is geboren op 6 November 1926. In Maart 1951 had zij zich voor emigra tie opgegeven zij was toen reeds ver loofd met de heer Ter Huppen en op 27 December van hetzelfde jaar vertrok zij met de „Sibajak". Volgens een bericht van United Press zou er ook nog een derde Nederlander onder de slachtoffers zijn, de heer J. P. Angel, die eveneens in Amsterdam woonde. Het echtpaar L. M. Middeldorp en zijn kind, afkomstig uit Den Haag (Hilde- brandstraat), dat eveneens in de trein zat, overleefde de ramp, aldus het U.P.-bericht, kou zou brengen. Acht-en-dertig eeu wen oud is deze mum- miekist, die dertig kilometer ten Zuider, van Cairo dezer da gen werd uitgegraver bij de blootlegging van een pyramide. Merkwaardig genoet had deze mummie niets uit te staan mei de ontdekte pyramide die meer dan 6000 jaar oud moet zijn eii die geheel onder hei zand bedolven ligt. In de deklagen boven di; bouwwerk werden verscheidene vond sten gedaan die uit latere tijdperken da teerden. Bij de kist. dr. Zakaria Ghoneim. de leader der uitgra- vings-expeditie. Uit welingelichte kringen is vernomen, dat Malik tijdens zijn onderhoud met mi nister Eden de nadruk legde op de nood zakelijkheid van een vier-ministersconfe- rentie in Berlijn, maar dat hij zich niet verder heeft uitgelaten over enig politiek onderwerp van internationaal gewicht. Men neemt aan, dat Churchill tegen Malik gezegd heeft, dat het Kremlin alles in het werk moet stellen om door middel van een meer verzoeningsgezinde politiek van samenwerking het Westen te helpen de koude oorlog te beëindigen. Men weet van Churchill, dat hij nog steeds het plan koestert in de loop van het volgende jaar een persoonlijke ontmoeting met premier Malenkov te arrangeren, maar van welingelichte zijde heeft men te ken nen gegeven, dat Churchill tijdens zijn onderhoud met Malik geen officieel aanbod hieromtrent gemaakt heeft. Wel wordt aangenomen, dat zij gespro ken hebben over de komende ministers conferentie in Berlijn. Onze correspondent in Londen meldt nader: Het verlangen naar een compromis is algemeen in Londen, dat daarom sceptisch staat tegen Dulles' onwrikbaarheid, al er kent men hier, dat hem het pistool van het Congres in de rug is gezet en dat zijn uit latingen vooral voor senator McCarthy bestemd zijn. Dit in overweging nemend troosten som migen zich met de gedachte, dat als puntje bij paaltje komt, de standpunten van Enge land en Frankrijk enerzijds en Amerika anderzijds niet ver van elkaar verwijderd zijn. Het belangrijkste, zo redeneert men, is dat wat ook hun motieven mogen zijn, de Russen bereid zijn tot praten. Elke mogelijkheid om een maximum voor de vrede te bereiken dient te worden aangegrepen. Hoofddoel is de bal aan het rollen te krijgen. Dat is ook Churchill's gedachtengang. Hijzelf heeft reeds verklaard, dat de confe rentie niet meer dan het begin kan zijn van een moeizaam proces, waartoe hij op zijn leeftijd waarschijnlijk de voltooiing niet meer zal zien. Maar de eis, die Londen stelt, is dat er, bij alle reserves, van Weste lijke kant in alle oprechtheid naar een po sitief resultaat dient te worden gestreefd, wil er een einde komen aan de atmosfeer van wantrouwen en vrees, welke slechts zal kunnen eindigen in wederzijdse vernie tiging. (van hedenmorgen 7 uur) vveers- toestand .5 A-G c.'~ O c 3 CTJ 3 - O 3 - ÏX E-t- ZB l/l E ss Helsinki sneeuw NNO 4 -5 Oslo mist windstil -9 0 Stockholm sneeuw N 2 -0 2 Kopenhagen onbewolkt NNW 4 -0 0 Londen onbewolkt WNW2 4 0 Amsterdam regenbui NW 3 4 8 Brussel zwaar bew. WNW 4 4 Parijs geheel bew. windstil 4 0,6 Bordeaux zwaar bew. NW 1 5 0 Grenoble regen NO 2 2 0,1 Nice onbewolkt NNW 4 4 Warschau geheel bew. W 6 1 0,3 Berlijn geheel bew. WNW 3 2 4 Frankfort regen ZW 3 3 1 Miinchen nevel W 3 -1 3 Zürich geheel bew. windstil 1 0,6 Genève mist windstil -0 0,1 Locarno onbewolkt NW 4 2 0 Wenen regen W 4 2 0,2 Innsbruck sneeuw windstil -1 3 Rome zwaar bew. NO 4 5 10 Neerslag laatste 24 uur jocoocoor J000200 VANNACHT KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond of vannacht nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk Noordelijk, later krimpend naar West tot Zuid-West en geleidelijk toenemend. In de komende nacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 30 December Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 3.11 uur. onder 12.26 uur. Hoog cn laag water in IJtnuiden Woensdag 30 Decembe: Hoog water: 10.52 en 23.28 uur Laag water: 6.04 en 18.37 uur. Kacocaocpxa

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1