Textielhandel gaat bonnen voor gratis koffie afgeven Wereldnieuws Proces over woning van een complex te Halfweg PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Oe radio geeft Woensdag China ontwikkelt Tibet en Sinkiang Studenten conferentie Morele Herbewaping Schermutseling tussen twee branches toont gevolgen van cadeaustelsel - Tiocli ió Uet zo Karei de Grote Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Koningin maakte haar eerste skitocht reeds N.V. Eysinkfabrieken failliet verklaard Kerkelijk Nieuws Nieuwe directeur van Rijksmuseum Mesdag GEBREK AAN ZONNESCHIJN Kruideniers lieten Twente draaien" DINSDAG 29 DECEMBER 1953 Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd Maandag behandeld het beroep tegen het vonnis van de president van de Haar lemse rechtbank in een kort geding, aan hangig gemaakt door de bouwer van een complex woningen te Halfweg W. van D. te Amersfoort contra H. van K., wonende te Halfweg, tot voor kort in een der wo ningen van dit complex. Van D. had aan de president in kort geding gevraagd Van K. uit de woning aan de Houtrijkstraat 22 te Halfweg te mogen zetten. De president had bij vonnis van 25 September de eis toegewezen en kort daarop heeft Van K. de woning verlaten. Aan dit kort geding was in April een proces bij de Haarlemse rechtbank vooraf gegaan. Van D. had Van K. gedagvaard, waarin hij vroeg ontbinding van de koop overeenkomst en ontruiming van het per ceel in Halfweg. De eis werd bij verstek toegewezen. Het vonnis was niet uitvoer baar bij voorraad verklaard. Later heeft Van D. de bewoner in kort geding tot ont ruiming gedagvaard, welke eis de presi dent der Haarlemse rechtbank heeft toe gewezen. Van K. was in beroep gegaan en namens deze heeft mr. Martin B. Cohen voor het Amsterdamse gerechtshof gepleit. Mr. Co- hen besprak de voorgeschiedenis en deelde mee, dat in September 1952 Van D. aan Van K. perceel Houtrijkstraat 22 te Half weg verkocht had, waarbij ten aanzien van de betaling een speciale regeling werd getroffen, die partijen als huurkoop be titelen. Bepaald werd, dat het transport niet eerder zou geschieden dan nadat de gehele koopsom zou zijn betaald. Omstreeks 1 November heeft Van K. de woning be trokken. Mr. Cohen deelde mee, dat Van K. ten tijde van het aangaan van de koop overeenkomst als vertegenwoordiger van een firma in Helmond werkzaam was. De minimum-garantie was 500 per maand en zijn inkomsten bedroeg minstens 1000. Een afbetalingsregeling, als nu met Van D. gesloten, mocht in dit licht als niet be zwaarlijk gelden. Doch het getij keerde. Van K. kreeg onenigheid met zijn patroon; deze verkleinde eerst het rayon en ontsloeg Van K. per 1 Mei 1953. Toen de moeilijk heden reeds dreigden heeft Van D. vol gens pleiter Van K. toegezegd, dat deze wel als huurder in het huis kon blijven tegen een huurprijs van 100 per maand, wanneer er moeilijkheden zouden ontstaan. Van D. heeft dit later echter ontkend, merkte mr. Cohen op en hij heeft de huur der processen aangedaan. Wat het vonnis van de president van de Haarlemse rechtbank betreft merkte mr. Cohen op, dat voor een toewijzing in kort geding vereist zijn spoed en belang. Indien er geen spoed is, is de president onbevoegd en wordt de eis ontzegd. Is er geen belang dan ontbreekt de dringende noodzaak de eis toe te wijzen. Van D. heeft verklaard, dat hij het huis nodig had, om na verkoop zijn schuldeisers te kunnen voldoen. Daarentegen stelt Van K., dat hij het huis als woning dringend nodig heeft en dat hij geen andere woning kan huren. Had het niet de taak van de president geweest deze belangen af te wegen, vroeg pleiter. Het belang van Van K. is toch zoveel groter dan het belang van D. De president heeft zelfs geen enkele overweging hieraan ge wijd. Mr. Cohen kwam tot de conclusie, dat het belang van Van D. bij ontruiming al leen is verbetering van zijn financiële posi tie. Daar het huis opnieuw verhuurd is, echter niet aan Van K., is zijn financiële positie in het geheel niet verbeterd. Pleiter vroeg vernietiging van het vonnis van de president met ontzegging van de eis tot ontruiming en met veroordeling van Van D. in de kosten. Mr. C. Kruysse te Amersfoort, optredend ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waai de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede ge woonte. smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuur branden behoort weer tot het verleden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.10 Omroep-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kinderkruistocht, hoorspel. 12.05 Piano recital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Beschou wing. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Groot koor. Radio Philharmonisch orkest en soliste. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 De tijd in het licht dwer eeuwigheid, causerie. 21.35 Platen. 22.05 Viool, cello en clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen, HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.19 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het plattealnd. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De weg om hoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.30 Pianokwartet. 17.15 Schlagerparade 1953. 17.50 Regeringsuitzending: De Nederlandse Antillen, cultureel. 18.00 Nieuws, en com mentaar. 18.20 Praatje over consumenten belangen. 18.35 Piano. 18.55 Voor de kinde ren. 19.00 Terugblik 1953. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Afscheidsconcert Jo Vincent. 21.05 De be manning van de Stella Mare, hoorspel. 21.45 Koorzang. 22.05 Cabaret. 22.35 Moderne wa terverontreiniging, causerie. 22.50 Joegosla vische volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel, harp. viool en zang. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.45 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.45 Platen, 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De gespecialiseerde af delingen van de Verenigde Naties. Vrijbui- teraradiodagboek. (Op 224 m.). voor Van D., zeide, dat er onderscheid ge maakt moet worden tussen het kort geding en het bodemgeschil tussen beide partijen. Het kort geding is een gevolg van een in April aanhangig gemaakte procedure en vindt zijn rechtsbasis daarin. Daarom acht te hij het eveneens nodig op de voorge schiedenis in te gaan. Hij deelde mee, dat het voorlopig koopcontract de wijze van betaling vermeldde. Ieder jaar moest een bedrag van 3000 worden betaald en wel twaalf maal 200 (iedere maand te vol doen) en tweemaal 300. Het betalen ge schiedde niet zoals afgesproken was en daarom heeft Van D. wegens wanprestatie vernietiging van het koopcontract ge vraagd. Spreker rekende uit. dat omstreeks Juli ƒ1100 was betaald. Volgens pleiter is er niets gevraagd in het kort geding, dat in strijd is met het bodemgeschil. Het huis van Van K. is inmiddels verhuurd en-geld wordt ontvangen. Mr. Kruysse was van mening, dat het kort geding wel spoed eisend te noemen is. Het betreft een com plex van vijf woningen- gebouwd in de zogenaamde vrije sector. Een accountant heeft berekend, dat de bouwkosten hebben bedragen 126.750 en dat de ontvangsten na verkoop kunnen bedragen 100.000. Er is dus een verlies, dat gedragen zal moeten worden door Van D., de architect en de aannemer. Laatstgenoemde twee kunnen zich hiermee niet verenigen en hebben Van D. processen aangedaan, die voor de Utrechtse rechtbank behandeld worden. Ook worden er processen over de wo ningen bij de Haarlemse rechtbank behan deld. Wat het belang betreft zeide pleiter, dat Van D. geld wil ontvangen en Van K. wil zijn huis terug, hoewel gebleken is, dat hij geen geld heeft om het te kopen. Plei ter merkte op, dat hij het vonnis van de Haarlemse president kan begrijpen en hij verwachtte niet, dat het hof een ander von nis zal wijzen. De president van het gerechtshof be paalde de uitspraak op 27 Januari. GRINDELWALD, (ANP) Koningin Juliana heeft gistermiddag niet lang na haar aankomst in Grindelwald haar eerste skitocht gemaakt. De twee oudste Prinses sen gingen eerst wat winkelen, Prinses Margriet en haar vriendin Tonia Egeler genoten van de sneeuwpret en de kleine Prinses Marijke ging sleetje rijden. Prinses Margriet krijgt vandaag haar eerste skilessen. Des morgens vroeg op doorreis in Bazel waren de Koningin reeds bloemen aange boden als welkom in Zwitserland. In Bern kwam bondspresident Etter samen met de chef van het protocol, Robert Maurice, zijn opwachting maken. Ook de Nederlandse gezant mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten kwam met zijn echtgenote de Koningin begroeten. Zij werden verge zeld door twee kleine meisjes, die een rui ker aan de Koningin overhandigden. De bondspresident en Robert Maurice werden in de nieuwe salonwagen in de zitkamer van Prins Bernhard ontvangen. Hedenavond zal de Koningin met haar gevolg de ijshockeywedstrijd van een Ox- ford-Cambridgecombina1#e tegen Grindel wald bijwonen. NEW YORK, (Reuter) Dana Adams Schmidt, Washingtons correspondent van de New York Times, meldt, dat volgens berichten, die uit Tibet en de midden- Aziatische provincie Sinkiang zijn ont vangen, China, geholpen door de Sovjet- Unie, bezig is genoemde gebieden te ont wikkelen op een wijze, waardoor het mili taire en economische evenwicht van Azië verstoord zou kunnen worden. Deze be richten werpen een nieuw licht op de be tekenis van de plannen om Pakistan Ame rikaanse militaire hulp te geven. De Chinezen zouden in genoemde ge bieden militaire bases aanleggen, onder meer in de buurt van Pakistan en op de i handelsweg naar Calcutta. De ontwikke ling der verbindingen in centraal-Azië is misschien nog belangrijker dan de mili taire projecten, aldus de correspondent. Er zou een spoorlijn worden aangelegd, dwars door Sinkiang, die Sovjet-Toerkistan met midden-China zou verbinden en de Sovjet- Unie een nieuwe verbinding zou geven, naast de Trans-Siberische spoorweg. De Chinezen zijn blijkbaar van plan een industrieel gebied in Sinkiang te schep pen, dat door de spoorlijn met andere ge bieden zal worden verbonden. Veel van het werk wordt verricht door Sovjet-Rus sische maatschappijen, aldus de corres pondent. Te Karatsji is gisteren de overeenkomst getekend, waarbij Pakistan op grond van het Amerikaanse program voor technische hulp in de periode tot 1 Juli 22 millioen dollar ontvangt. Dit bedrag, dat gebruikt zal worden voor ontwikkeling van de land bouw, brengt het totaal van de gelden, die Pakistan in dit belastingjaar zijn toege wezen, op 44 millioen dollar. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Utrecht is de Naamloze Vennoot schap Eysinkfabrieken te Amersfoort in staat van faillissement verklaard. De Eysinkfabrieken, die in Amersfoort rijwielen en motoren vervaardigden, had den reeds vele jaren gebrek aan voldoende bedrijfskapitaal. In October 1952 werd aan de n.v. surséance van betaling verleend, hetgeen mogelijk bleek, doordat de n.v. met een fabriek te Voorburg een exploitatie overeenkomst was aangegaan, met de ga rantie, dat het aan crediteuren verschul digde bedrag beschikbaar zou komen. Dit bedrijf nam daarbij verscheidene verplich tingen op zich en betrok de gebouwen in Amersfoort. De directie van het Voorburg- se bedrijf wenste voorts als zekerheid een aandelenpakket van Eysink. De aandeel houders van Eysink weigerden dit, welke afwijzing volgens het Voorburgse bedrijf rechtstreeks de oorzaak is geworden van het faillissement. De Voorburgse firma had onder meer toegezegd de productie van Eysink motoren en rijwielen te zullen voortzetten en nieuwe vindingen, onder meer een bromfiets, te ontwikkelen. Vol gens de curator is gebleken dat de ver plichtingen niet zijn nagekomen. Van een eis tot ontruiming van de fabrieken door de Voorburgse firma en intrekking van de surséance van betaling werd evenwel af gezien, toen er andere gegadigden voor de fabrieken kwamen. Onderhandelingen lie pen echter op niets uit. Ook door aanbie ding van een accoord door de oudste nog in leven zijnde directeur van de Eysink fabrieken kon geen oplossing worden ge vonden, waarna de bewindvoerder, mr. L. Stadig te Amersfoort, het Voorburgse be drijf tot ontruiming van de fabrieken heeft verplicht. Voor deze ontruiming is inmid dels een schikking getroffen. Op 18 Decem ber werd bij vonnis van de Utrechtse rechtbank de surséance van betaling inge trokken en werd de n.v. Eysinkfabrieken in staat van faillissement gesteld. Tegen deze beslissing is hoger beroep aange tekend. Een deel van het personeel van de Eysinkfabrieken is in October 1952 overge gaan in dienst van het Voorburgse bedrijf. Een vijfdaagse internationale studenten bijeenkomst voor Morele Herbewapening werd Maandag te Castrop-Rauxel in het Ruhrgebied in Duitsland geopend. Uit Nederland is een gecombineerde delegatie van Nederlandse en Indonesische studen ten naar die bijeenkomst vertrokken. Voorts zijn er deelnemers uit Oxford en Cam bridge, Parijs, Calcutta, New Delhi, Karachi en verscheidene Duitse en Scandinavische universiteiten. Het doel der conferentie is na te gaan welke rol studenten van alle rassen, klas sen en volken kunnen spelen in de ont wikkeling van een eenheid brengende op lossing voor Oost en West. Er zullen be sprekingen worden gevoerd met jeugdlei ders, vakbondbestuurders, industriëlen en regeringspersonen. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk W. Aangenomen naar Uitwijk (toez.) Koole, vicaris te Cillaarshoek. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. A. Adriani) A. J. Hovy te Almelo. Aangenomen naar Gasselte A. J. Rood- zant, cand. te Gasselterboerveen; naar Wa- geningen (vac. J. H. v. d. Wal) W. Bouse- ma te Maarssen. Geref. kerken Beroepen te Aduard J. Kuntz te Tzum. Aangenomen naar Vlaardingen (vac. Th. H. v. Andel) Joh. Lever te Sybrandsburen, die bedankte voor Maasdijk. Bedankt voor Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume) dr. F. H. von Meyenfeldt te Amersfoort. Chr. Geref. kerken Beroepen te Zierikzee (2e pred.pl.) H, Toorman te Deventer. Bedankt voor Harderwijk I. de Bruyne te Hilversum-C.; voor Ouderkerk a. d. Am- stel C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Tegenspraak Onder de titel „Dominée's in het geheim tot priester gewijd op uw kansels?" is een publicatie verschenen van een inwoner van Deventer, die als ex-kloosterling spreek beurten houdt en beweert, dat er predikan ten zouden zijn, die zich in het geheim tot priester lieten wijden. Naar aanleiding hiervan heeft het moderamen van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk medegedeeld, dat deze beweringen in strijd zijn met de waar heid, aangezien de Generale Synode hier van niets bekend is en ook bij de provin ciale kerkvergaderingen geen zaak tegen enige predikant naar aanleiding van een dergelijk feit is aanhangig gemaakt. Op 31 December te middernacht zullen de klokkeklanken van de Kathedraal van Straatsburg in veler huiskamers weerklin ken. Radio-omroepen uit landen, aange sloten bij de Raad van Europa, zullen het jaar laten in-luiden door de klokken van Met ingang van 1 Januari is eervol ont slag verleend aan prof. dr. W. Martin als directeur van het Rijksmuseum H. W. Mes dag te 's-G^avenhage. Wilhelm Martin werd 20 Juni 1876 ge boren. Hij doorliep het gymnasium te Lei den ën studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar. In 1901 promoveerde hij. Van 1909 tot 1945 was hij directeur van het Maurits- huis te 's-Gravenhage. In 1934 werd hij di recteur van het Rijksmuseum H. W Mes dag. Van 1908 tot 1940 doceerde hij als buitengewoon hoogleraar kunstgeschiede nis aan de Leidse Universiteit. Prof. Martin is lid van de Rijkscommis sie voor de Momimentenzorg, iid van het dagelijks bestuur der Vereniging Rem brandt. en lid van Teylers Genootschap te Haarlem. Hij publiceerde verscheidene be langrijke werken over beeldende kunst, onder meer over Rembrandt en Frans Hans en hun tijdgenoten. Tot zijn opvolger is benoemd dr. A. B. de Vries. ADVERTENTIE vermindert de weerstand tegen allerlei ziek ten. Gebruikt daarom dagelijks VITAMINE GISTVLOKKEN. want deze bevatten het Straatsburg, vergezeld door de wensen van volledige in gist aanwezige vitamine B com- leden van de Raad. De kalender van de beroemde astronomische klok in de Kathe draal van Straatsburg, die reeds het nieuwe jaar aanwijst. plcx, alsmede een hoog percentage eiwit. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek N.V. Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij. Gisteren was de termijn van het ulti matum verstreken, dat de gezamenlijke textieldétailhandelsbonden hebben gesteld aan de vrijwillige filiaalbedrijven in de kruidenierssector, die lakens en slopen ca deau geven. In dit ultimatum werd ge steld, dat deze vrijwillige filiaalbedrijven het cadeau geven van textielartikelen vóór 28 December moeten staken. Indien aan dit ultimatieve verzoek geen gevolg zou worden gegeven - desbetreffende be sprekingen waren reeds on niets uitgelo pen - zou de texfieldétailhandel een te genactie ondernemen. De bedoelde vrij willige filiaalbedrijven hebben aan dit verzoek geen gevolg gegeven, zodat de textiel-détailhandel zal beginnen met een grote tegenactie, welke hierin bestaat, dat de textieldétailhandelaren bij hun ar tikelen waardebonnen zullen verstrekken, waarop bij kruideniers, die niet met het geven van textielcadeaux meedoen, gratis kruidenierswaren verstrekt zullen wor den. ..De textieldétaiUisten", zo licht de „Mitex", de federatie der textieldétail handelsbonden toe, „worden tot deze ac tie gedwongen doordat het verstrekken van textielcadeaux in vrijwillige filiaal bedrijven in de kruidenierssector onge kende afmetingen heeft aangenomen en een wettelijke regeling van het cadeau stelsel nog steeds ontbreekt. Vol eens de gegevens, door deze vrijwillige filiaalbe drijven zelf gepubliceerd, zijn 2/3 van de capaciteit van de automatische borduur- machines van Twente en meer dan 50 percent van de capaciteit van de hand- borduurmachines van Twente, gedurende enige weken uitsluitend ingezet voor de order van een van deze vrijwillige filiaal bedrijven. De jaarlijkse orders in lakens en slonen van twee van de grootste tex- tiel-inkoop-combinaties bij elkaar geteld maken, volgens deze publicatie, nog niet een tiende deel uit van wat een van de vrijwillige filiaalbedrijven in de kruide nierssector in vier maanden nodig heeft. „De kruideniers laten Twente draaien", zegt dit filiaalbedrijf. De gezamenlijke bonden van de textiel- détailhandel hebben eerst in besprekingen getracht tot het staken van een dergelijke huns inziens zowel voor de textieldétail- handel als voor de kruideniers fatale ca deau-actie te komen. Deze besprekingen zijn op niets uitgelopen. De betrokken vrijwillige filiaalbedrijven stellen, dat zij deze cadeau-actie moeten ondernemen om de concurrentie van andere filiaalbedrij ven het hoofd te kunnen bieden. De bonden van de textieldétaillisten hebben een zwarte lijst aangelegd van de fabrikanten, die na 1 October 1953 nog lakens en slopen leveren voor oadeau- acties. Om te voorkomen, dat de fabri kanten zich verschuilen achter onwetend heid ten aanzien van de bestemming van deze artikelen, hebben de bonden gesug gereerd in de verkoopcontracten de be paling op te nemen, dat deze artikelen niet voor cadeaux bestemd mogen wor den. Sommige plaatselijke afdelingen van de textieldëtailhandel zijn van oordeel dat de textieldétaillisten ter plaatse bereid zijn 6 tot 10 percent van hun omzet te besteden om een ware „koffieregen" over hun publiek neer te laten dalen". Maar een der gelijke „koffieregen" achten de tex- tielbonden niet juist. Daardoor zou den de kruideniers, die niets voor dergelijke cadeau-acties voelen gedu peerd worden en zou de textieldétail- handel dezelfde fout gaan maken als de desbetreffende vrijwillige filiaal bedrijven. Zij achten dit onconegiaal tegenover de collega's middenstan ders in de kruideniersbranche. In de thans ontworpen actie, die centraal geleid, doch plaatselijk uitgevoerd zal worden, menen de textieldétaillisten de juiste weg te hebben gevonden. Zij halen geen kruidenierswaren in hun eigen bran che, doch laten deze verstrekken door de kruideniers zelf. „Lakens en slopen horen in de textielwinkel" stellen zij, „en koffie en thee horen bij de kruideniers". Daar om zullen de door de textieldétaillisten te verstrekken waardebonnen uitsluitend be steed kunnen worden voor het gratis ver krijgen van levensmiddelen bij de krui deniers, die niet meedoen aan het ver strekken van textiel als cadeau-artikel. De actie zal een tijdelijk karakter dragen en uitsluitend daar gevoerd worden, waar ter plaatse vrijwillige filiaalbedrijven in de kruidenierssector textiel cadeau geven. De textielbonden stellen, dat uit deze gehele gang van zaken, waarin het abnor male karakter van het cadeaustelsel met al zijn funeste gevolgen zo duidelijk naar voren treedt, weer eens te meer blijkt hoe dringend noodzakelijk een spoedige wet telijke regeling van het cadeaustelsel is. Subsidie voor Friesland-film Onlangs heeft de provinciale Friese ver eniging voor vreemdelingenverkeer het initiatief genomen een commissie in het leven te roepen, die tot taak kreeg een Friesland-film te doen vervaardigen door de Cineast Herman van der Horst In een volgend stadium deed de rijksvoorlichtings dienst de suggestie tot het maken van een draaiboek. Daarna werd. contact opgeno men met het provinciaal bestuur vain het gewest en de Friese Kamer van Koophan del. Deze lichamen hebben nu besloten een gezamenlijke bijdrage te geven van f 1000 om het schrijven van het draaiboek moge lijk te maken. Wanneer het draaiboek ge reed is hoopt men de belangstelling voor het financieren van de film beter te kun nen opwekken. Aan het aannemersbedrijf gebroeders Van Heeswijk te Boxtel is opdracht gegeven voor de bouw van een verpleeggebouw ten behoeve van de medische faculteit der R.K. universiteit te Nijmegen. De bouwkosten be dragen ruim f2 millioen. Terugkeer. De Russische ambassadeur in Italië, Michail Kostilev, heeft de Ita liaanse regering Maandagavond mede gedeeld, dat 34 Italianen, die in de Sov jet-Unie tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, gratie hebben gekregen en binnenkort naar Italië zullen worden teruggezonden. Boete. Mevrouw Jagan, echtgenote van de afgezette premier van Brits-Guyana, is Maandag veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden of drie maanden gevangenisstraf wegens het bijwonen van een bijeenkomst, die in het begin van deze maand zonder politievergun- ning werd gehouden. Negen personen, die met haar terecht stonden, kregen een berisping. Productie. In een jaaroverzicht, gepubli ceerd door de „Pravda", is verklaard, dat in 1953 de industriële productie in de Sovjet-Unie tweeëneenhalf maal zo groot was als in 1940. Er werden 320 millioen ton steenkool, 52 millioen ton petroleum en 133 milliard kilowatt-uur electriciteit geproduceerd. De chemische productie in 1953 was driemaal zo groot als in 1946 en de productie van machi nes 3,8 maal de productie van 1946. Aan de landbouw werden dit jaar 150.000 tractors en 42.000 oogstmachines afge leverd. Verloren. De Amerikaanse opperrechter in Duitsland, William D. Clark, staat geen andere weg open dan naar de Ver. enigde Staten terug te keren. Op last van de Amerikaanse regering is zijn diplomatieke paspoort ingetrokken en is hij in het bezit gesteld van papieren die hem geen andere keus overlaten dan naar de V.S. te reizen. Clark, die een maand lang weigerde gevolg te geven aan de order van minister Dulles om zijn zetel in West-Duitsland op te geven, heeft het spel nu gewonnen moeten geven. Incident. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft verklaard, dat een Israëlische soldaat is gedood en een gewond bij twee incidenten aan de grens met Jordanië. Verbod. Het Britse ministerie van Bim nenlandse Zaken heeft Maandag mede gedeeld, dat het alle buitenlandse afge vaardigden voor een door de commu nisten gesteund lerarencongres te Lon den de toegang tot het land zou weige ren. Voor het „leraren congres voor de vrede", dat heden begon, waren pen sonen en organisaties in de gehele wereld uitgenodigd. Verscheidene afge vaardigden zijn reeds teruggekeerd. De lerarenorganisatie heeft later tegen de regeringsmaatregel geprotesteerd en deze een inmenging in de vrije uitwisse, ling van gedachten tussen leraren ge. noemd. Vloot. De Howaldtswerke te Kiel hebben Maandag medegedeeld, dat er voortgang is gemaakt bij de onderhandelingen, die met de Sovjet-Unie worden gevoerd over de bouw van een volledige vissers vloot. De totale tonnage van de vloot zal 30.000 a 35.000 ton bedragen. De Howaldtswerke zullen waarschijnlijk opdracht krijgen voor de bouw van tien fabrieksschepen voor de visserij van elk 2.500 ton. De bouw van de bijbehorende kleinere vaartuigen zal naar verwacb ting voor het grootste gedeelte aan een werf te Hamburg worden gegund. Leger. In een vraaggesprek met „Deutsche Söldatenzeitung" heeft de commissaris voor de veiligheid van de West-Duitse federale regering, Theodor Blank, ten aanzien van de eventuele vorming van een West-Duits militair contingent verklaard, dat elke candidaat persoonlijk getoetst zal worden en dat op deze wijze de kwestie van het al dan niet opnemen van voormalige SS'ers tevens zal worden opgelost. Een wets ontwerp op de aanwerving van vrijwil ligers is gereed. Ook de oproepingswet, die dertien maanden na de vorming van opleidingskaders in werking moet tre den, is in grote lijnen opgesteld. Luisteren. De Japanner Izoemi, directeur van een doven-instituut in Tokio, heeft naar hij zegt, ontdekt, dat doven bijzon, der gevoelig zijn aan de voetzolen. Hij heeft een apparaatje van aluminium geconstrueerd, dat onder de voetzool wordt aangebracht en geluidstrillingen overbrengt. Vele van dit apparaat voor ziene doven zouden aldus in staat ge steld zijn om muziekuitvoeringen te vol gen en te genieten. Terugroeping. Het Franse blad „Le Mon de" meent te weten, dat de priester arbeiders die tot de Jezuietenorde be horen, uit die bediening zijn teruggeroe pen. Dit zou gedaan zijn naar aanlei ding van in September door de aposto lische nuntius te Parijs verstrekte richt lijnen. Verder wordt door A.F.P. ge meld, dat naar men meent te weten ook de andere grote orden zoals die der Do minicanen en Franciscanen hun leden, die zich aan het werk der priester arbeiders hebben gewijd, zullen uit nodigen deze activiteit te staken. Herhaaldelijk zien we Karei (de Grote) in de middeleeuwse Karel romans in een strijd gewikkeld met zijn edelen, die hem zelfs behoorlijk in het nauw weten te brengen en aan wie ook in vele gevallen de mooie rol is toebedeeld. In werkelijkheid hield Karei de Grote ech ter nogal van forse maatregelen en hij genoot een gezag in West-Europa, waar voor een leenman zich wel zou wachten boven de bruidssluier en Karei de Grote letje van haar grote broer Karei die des tijds toenadering tot de Longobarden zocht Nog eerder had haar papa Pippijn het kind toegezegd aan de Byzantijnse kei zer. Nu, na bijna 1200 jaar, kan het ons onverschillig laten te weten hoe Gisela over de politieke wenselijkheden van haar tijd heeft gedacht, maar in ieder geval heeft zij het leven in een klooster verkozen 50. „Kijk", zei Panda, terwijl hij de kast opende, waarin het Blobneus-masker en de bijbehorende kleding waren verborgen, „toen ik dit in je kamer vond, begreep ik, dat jij het was, die dit masker had gebruikt en dat je dus rover Blobneus moest zijn. uaz waren voldoende gegevens, om weer eens een aardige nieuws-voorspelling in de Nieuws Ram te schrijven. Ben ik geen goede leerling, mijnheer de Meester-ver- slaggever?" „Ge hebt TEVEEL geleerd", zei Joris grimmig, „maar nochtans zal ik u nog één lesje dienen te geven!" En meteen greep hij Panda stevig vast. In tussen had Panda's opzienbarend artikel ook de aandacht van de politie getrokken, in het bureau las een agent het met klim mende verbazing. „De Nieuws Ram wordt met de dag gekker!" riep hij tenslotte uit „nu beschuldigen zij hun eigen Meester- verslaggever ervan, dat hij rover Blobneus zou zijn!" „Wat zeg je daar?!", riep een inspecteur uit zijn stoel opspringend, „dan moeten we ogenblikkelijk naar de Nieuws Ram toe, want tot nog toe is alles wat ze schreven precies uitgekomen! Vo(*ruit man nen, laat dadelijk de overvalwagens voor rijden!!" dit aan te tasten. De Franki sche romans die het verzet van de leenmannen tegen de leen heer tot motief hebben, kun nen dan ook niet in verband gebracht worden met Karei de Grote, die een krachtig gecen traliseerd rijk schiep, doch moeten betrekking hebben op één of meer van zijn opvolgers en naam genoten, zoals Karei de Kale en Karei de Dikke, die te zwak waren om het rijk bij een te houden en die herhaaldelijk over hoop lagen met de adel die er voortdurend op uit was zich onafhankelijk te maken. Ook wanneer in de Karelromans bij her haling de zusters van Karei worden ver meld die getrouwd zijn met Eggheric van Egghermonde, met Roeland, of met nog weer andere helden, wordt het ons steeds duidelijker dat de grote kring van zwagers die hierdoor ontstaat, zich beslist niet om Karei de Grote heeft gegroepeerd, want hij had slechts één zuster, Gisla of Gisela genaamd, welk kind op de veelbelovende leeftijd van dertien jaar in aanmerking kwam om te huwen met de koning der Longobarden. Dat paste toen in het spel- had t.e veel genegenheid voor zijn 15 jaar jongere zuster en was een tè groot aanhanger en verbreider van het geloof, om deze wens niet te respecteren, Geen van de in het uitzicht ge stelde huwelijken ging door en Gisela heeft haar hele leven in het klooster te Chelles doorge bracht, waar zij als abdis groot aanzien heeft genoten. Wanneer we in de ridderromans dus zusters van Karei als echtgenote tegenko men, zijn dit geen zusters van Karei de Grote geweest, maar van een andere Karei, die abusievelijk met zijn grote voorzaat wordt verward. Een uitzondering moet hier gemaakt worden voor het Roeland's lied, dat wél op Karei de Grote betrekking heeft, al wordt Roeland dan ten onrechte als de zwager van Karei voorgesteld. O ja, nu wilden we nog vertellen van dieren die door hun soortgenoten met con serven worden volgestopt, daarna in de provisiekamer worden opgehangen, ten einde als weckflessen te worden aange sproken in tijden van schaarste! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2